Meer arrestaties mogelijk bij noodverordening Stiptheidsactie gezondheidszorg C Raad wijst studentenstops af Jaarlijks actieprogramma bepleit Discussiestuk informatie binnen week naar fracties 3- Nieuw element in rellenbestrij cling Aanbevelingen voor beter overheidsbeleid Kamerleden bij onveilige zeeweringen 59.- DINSDAG 12 OKTOBER 1982 Nederlander in Frankrijk doodgeschoten SENLIS (ANP) - De 48-jarige Charles Kreijtz uit Laren is zondag dood aangetroffen in zijn oranje kampeerbusje op een parkeerplaats langs de autosnelweg naar Parijs, even voor Senlis. Aan de dood van Kreijtz is een schietpartij voorafgegaan: de man had een kogel in zijn borst en in de kampeerbus vond de politie een revolver en munitie daarvoor. Met het wapen is enkele malen ge schoten, getuige de kogelga ten in de bus. Dit heeft de po litie van Versailles gister avond meegedeeld. De recherche van Versailles heeft de zaak in onderzoek. Waarom Kreijtz is doodge schoten en door wie is niet duidelijk. DEN HAAG - Met een stiptheidsactie op 1 december wil de bond van ambtenaren en trendvolgers Abva-Kabo, in samenwerking met de ac tiegroep Het Beterschap, de (personeels)problemen in de gezondheids zorg aan de kaak stellen. Vanavond worden door het hele land vergade ringen gehouden om na te gaan of er onder de leden voldoende bereid heid bestaat om tot actie over te gaan. De model-actie zal zich beperken tot 12 instellingen en de vorm zal van plaats tot plaats verschillen. Zowel ziekenhuizen, bejaardenoorden als andere instellingen in de gezondheidszorg kunnen worden getroffen. Er zal overigens voor worden gezorgd dat de actie niet ten koste gaat van de patiënten. Wel zal de uitvoering van veel taken belangrijk worden vertraagd, omdat precies volgens de voorschriften zal worden gehandeld. Men wil er de overheid mee duidelijk maken dat bezuinigingen ten koste gaan van het personeel en daarmee ook ten koste van de patiënten. Steeds meer werk wordt opgedragen aan steeds minder mensen, zo is de algemene klacht. Het leidt tot een overbelasting, waar men door veel improvisatie aan probeert te ontkomen. Dat op zich leidt tot spanningen, waar het zie kenhuispersoneel van af wil. Binnenland Plan voor nieuw kinderziekenhuis in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - Het Academisch Ziekenhuis van de Vrije Universiteit (VU) en het Emma-kinderziekenhuis in Amsterdam zullen uiterlijk 1 januari 1987 samen begin nen met de bouw van een nieuw kinderziekenhuis met 180 bedden op het terrein van het VU-ziekenhuis. Het is de bedoeling, dat het nieuwe kinderziekenhuis nauw gaat samenwerken met het VU-ziekenhuis voor vol wassenen. Alle activiteiten van de twee ziekenhuizen op het gebied van patiëntenzorg, onderwijs en opleiding zullen worden samengevoegd. Nieuwe zinvolle studies beter UTRECHT (ANP) - Studentenstops zijn een slecht middel om het onderwijs af te stemmen op de ar beidsmarkt. Er dienen nieuwe studies te worden ontwikkeld, waardoor iedereen die het kan en wil, in het hoger onderwijs zinvol een studie kan volgen. Dit is de kern van het advies, dat de algemene verga dering van de HBO-raad gisteren in Utrecht heeff vastgesteld. Daarin wijst de HBO-raad de machtigingswet om in het hoger beroepsonderwijs (HBO) studentenstops mogelijk te maken. af. Struisvogelpolitiek is niet no dig, paniekmaatregelen zijn ongewenst en studen tenstops lossen niets op. Het is maatschappelijk on aanvaardbaar jonge mensen de toegang tot het on derwijs te weigeren zonder hen andere studiemoge lijkheden aan te bieden, wat zeker geldt als afgewe zen studenten ook nog eens geen baan kunnen vin den, aldus de HBO-raad. Al jaren geleden zag men aankomen, dat niet iedere afgestudeerde automatisch een goedbetaalde baan AMSTERDAM (GPD) - De tijdelijke noodverordening die gisteren door burgemeester Polak van Amsterdam werd afgekondigd gaf de politie de vérstrekkende mogelijk heid overal in de stad mensen te arresteren, van wie werd vermoed dat zij de openba re orde zouden gaan verstoren. AMSTERDAM - Na de ontruiming van het kraakpand Lucky Luijk deelden politie-agentes pamfletten uit, i het publiek werd opgeroepen zich niet in de buurt van het kraakpand op te houden. zou kunnen krijgen Dne jaar geleden nam de HBO- raad in het kielzog van de nota 'Hoger onderwijs voor velen' het initiatief de ontwikkelingen beter te plannen en te beheersen Er is thans geen reden voor een noodwetje dat binnen enkele maanden door het parlement moet worden goedgekeurd, meent de HBO-raad Het is de raad niet duidelijk voor welke studies de bewindsman studentenstops wil. Hy vraagt de volksvertegenwoordigers een blanco volmacht De zaak dient evenwel te worden besproken in het overleg over de opleidingscapaciteit van het HBO, dat de minister zelfheeft ingesteld Volgens de raad zijn er nog genoeg sectoren, waarvoor geen of te weinig hoger geschoolden beschikbaar zijn. De raad denkt daarbij aan preventieve gezond heidszorg, informatica en communicatiesector, mi lieu, verkeer, internationale samenwerking, ontwik kelingshulp, bejaardenzorg, culturele minderheden en energie. Vrouwen mogen niet slapen in vredeskamp SOESTERBERG (GPD) Slaap tenten en caravans moeten weg uit het vrouwenvredeskamp te gen de kernbewapening bij vliegbasis Soesterberg De voor zitter van de afdeling recht spraak van de Raad van State is met bereid het bevel tot ontrui ming van het kamp voor de twee de keer te schorsen. Hij kwam gisteren tot deze uitspraak. De uitspraak betekent dat de infor matie- en vergadertenten van het kamp kunnen blijven staan. De aanwezigheid van die tenten kan niet worden aangepakt op grond van de gemeentelijke kampeer- verordening, die overnachten in tenten op elke willekeunge plek in de gemeente verbiedt. De advocate van de actievoersters pleitte voor schorsing omdat na de overval op het kamp door een groep jongeren 's nachts bewa king nodig is. Dat betekent dat de vrouwen er moeten kunnen slapen. Op het aanbod van de ge meente te verhuizen naar het kampeerterrein, ging de advoca te van de vrouwen niet in. Ook het dragen van voorwerpen waarmee de openbare orde kan worden verstoord was al vol doende aanleiding om tot arres tatie over te gaan. Zover nu be kend zijn zeven mensen aange houden op grond van deze veror dening. De noodverordening van burge meester Polak vormt een nieuw element in rellenbestrijding. Tot nu toe gingen juristen er vanuit dat de politie pas kon ingrijpen wanneer er sprake was van daad werkelijk gepleegde overtredin gen. Dat is een algemeen recht sprincipe in Nederland. Polak verklaarde op grond van art. 219 en 220 van de gemeentewet dat in heel Amsterdam arresta ties mogelijk zijn wanneer de po litie het vermoeden van ordever storingen heeft. Een nadere uit werking van dat vermoeden is in de verordening niet gegeven. Het dragen van een stok of steen, of het zich bevinden in de onmid- Beatrix bij prins Claus DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix heeft gisteren een be zoek gebracht aan prins Claus in de psychiatrische universiteits kliniek van Bazel. Zij is dezelfde dag teruggekeerd,' aldus een me dedeling van de Rijksvoorlich tingsdienst. Het is voor zover bekend de eerste keer dat de koningin haar echt genoot bezoekt, sinds hij vrijdag 1 oktober voor onderzoek we gens depressieve verschijnselen, in de Zwitserse kliniek werd op genomen. WEERRAPPORTEN dellijke omgeving van het ont ruimde kraakpand Lucky Luijk kon voor de politie al aanleiding zijn om tot arrestatie over te gaan. Twijfel Amsterdam De BUt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg Veel juristen twijfelen aan de rechtmatigheid van het preven tief aanhouden van mensen. Mr. F. G. Drupsteen, juridisch mede werker aan de Vrije Universiteit in Amsterdam en hoogleraar in Leiden stelt dat het willekeur opent omdat politieagenten op straat uit gaan maken wie vol gens hen eventueel van plan is de orde te verstoren. Vooroorde len kunnen daarbij meespelen, erkent mr. Drupsteen. „Alleen omdat je bijvoorbeeld een leren jekkie draagt kan een agent je zeggen, kom jij maar eens mee want ik denk dat jij wat van plan bent". Drupsteen veronderstelt dat de noodverordening van Polak heel algemeen is omschreven en uit gevaardigd om bij voorbaat kri tiek op het aanhoudingsbeleid te omzeilen. Kritiek op dergelijke preventieve aanhouding is vorig jaar op grote schaal door juristen geuit na de arrestatie van 140 mensen in Breda. Geen van die 140 is later vervolgd: een teken dat ze geen strafbaar feit hadden gepleegd. Volgens het CDA-Tweede-kamer- Snelrecht na mishandeling BREDA (ANP) - De officier van justitie in Breda, mr. J. van Woensel, heeft de 28-jarige P. M. uit Tilburg in een zogenaamde snelrecht-procedure vrijdag voor de politierechter gedaagd, omdat hij afgelopen zondag tijdens een voetbalwedstrijd de scheidsrech ter ernstig mishandeld zou heb ben. De scheidsrechter lag giste ren nog in coma in een zieken huis te Breda. mist 13 5 0.2 P. M. werd tijdens de in Rijen ge speelde voetbalwedstrijd van het veld gestuurd. Vervolgens viel hij de scheidsrechter aan en ver wondde hem ernstig. lid dr. Sietze Faber is de Amster damse maatregel niet eerder af gekondigd in deze vorm. Hij heeft dit jaar aangedrongen op wettelijke maatregelen waarin de bevoegdheden van de politie om preventief op te treden zou den worden geregeld. Hij oogste daarmee veel kritiek („van linkse zijde" zegt hij zelf). Faber: „In de kritiek op mijn voor stel werd steeds gezegd dat pre ventief aanhouden niet mag en dat ik in feite de mogelijkheid wil aangeven. Nu blijkt dat pre ventief aanhouden wel degelijk allang mogelijk is in Nederland op grond van de gemeentewet, politiewet en dergelijke." Volgens Faber zijn de huidige wet telijke mogelijkheden zo ruim omschreven dat juist een afper king daarvan noodzakelijk is. (zie ook elders in deze krant) DEN HAAG (GPD) - Het kabinet moet elk jaar met een „actiepro gramma" komen, waarin con creet staat aangegeven welke be leidsmaatregelen het kabinet in het komende jaar wil nemen. In de regeringsverklaring van het nieuwe kabinet zou al een pre cies actieprogramma voor 1983 moeten worden opgenomen. In de regeringsverklaring moet ook staan welke maatregelen na 1983 en in welk jaar genomen moeten worden. Voorts zal in een actieprogramma - dat tege lijk met de Miljoenennota kan verschijnen - voortaan ook moe ten staan welke punten uit het vorige actieprogramma zijn ge realiseerd en in geval van uitstel, waarom dat niet tijdig is ge beurd. Dat stelt de Regeringscommissaris voor de Rijksdienst, mr. H. D. Tjeenk Willink, in zijn vandaag verschenen eerste 'jaarbericht'. Daarin doet hij aanbevelingen 51 I II 12 motregen 13 10 regen 15 10 mist 13 10 mist 13 8 regenbui 12 5 motregen 13 10 regenbui 12 10 waar bew. 13 10 regen 12 10 regen 26 18 onbew. - 0 regen 15 9 regen 15 12 regenbui 12 5 regen 12 10 DEN HAAG (GPD) - Binnen een week zullen de kamerfracties van CDA en WD moeten beslis sen over de formatiepoging van kabinetsinformateur mr. W. Scholten. In Den Haag wordt verwacht dat de fracties uiterlijk begin volgende week een discus siestuk van de informateur zul len ontvangen. Het stuk zal be staan uit de rapporten van de beide werkgroepen, aangevuld met de voorstellen van de fractie leiders Lubbers (CDA) en Nij- pels (WD). Informateur Scholten heeft giste ren vrijwel de gehele dag met Lubbers en Nijpels gesproken over mogelijke compromissen rond de omroepkwestie en de middenschool. Vervolgens kwa men problemen op het gebied van verkeer en waterstaat aan de orde. Daarbij gaat het met name over de voortgang van de bedij king. Zo zouden vooral de finan ciële gevolgen van de Ooster- schelde-werken en de Marker waard de revue hebben gepas seerd. Het overleg hierover is vandaag voortgezet. In de loop van de na middag verwacht de informateur dan het rapport van de werk groep, die onder leiding van de WD'er Van Aardenne mogelijke aanpassingen van de Rijksbegro ting heeft onderzocht. Deze werkgroep heeft zaterdag uitstel gekregen om pas uiterlijk om 18 uur vanavond te hoeven rappor teren. Het is nog onduidelijk Lubbers en Nijpels plotseling over verkeer en waterstaat zijn gaan onderhandelen. Volgens een woordvoerder bleken op dit terrein plotseling problemen te rijzen. In ieder geval gaat het hierbij om een financiële kwes tie, waarbij de informateur de as sistentie inriep van dr. Leblanc, de directeur-generaal van de Rijksbegroting. Tijdens de onderhandelingen over leggen Lubbers en Nijpels ook al over een mogelijke zetelverde ling in het komende kabinet. Daarbij zijn enkele posten in middels min of meer toegewe zen. Met alle voorbehouden ziet het ernaar uit dat het CDA de mi nisteries van algemene zaken (premier Van Agt), financiën en sociale zaken zal bezetten. De WD kan dan rekenen op buiten landse zaken en economische za ken. Een dergelijke verdeling houdt dan weer in dat het CDA defensie zal krijgen. Binnenland se zaken komt dan weer bij de WD. voor een betere werkwijze van het kabinet en de rijksdienst. Het actieprogramma is slechts één van de aanbevelingen waarvan Tjeenk Willink vindt dat die reeds nu - in de kabinetsformatie - een rol moeten gaan spelen. Hij werkt daarmee de voorstellen uit die eerder door de Commissie Hoofdstructuur Rijksdienst (commissie-Vonhoff) zijn ge daan. Volgens Tjeenk Willink is reorga nisatie van de rijksdienst nodig om de bestaande stagnatie in de besluitvorming op te heffen. Be leid kan nauwelijks meer in vier jaar worden gevoerd, de beleids voornemens van een kabinet kloppen vaak niet met de uitvoe ring ervan. De regeringscommissaris doet ove rigens geen voorstellen voor het opheffen of reorganiseren van de bestaande ministeries, een zaak waarover in de kabinetsformatie nu gesproken wordt. Zijn belangrijkste andere aanbeve lingen zijn: - instelling van drie hoofdterreinen voor het regeringsbeleid: sociaal- economische, sociaal-culturele en ruimtelijke en milieuzaken. Per hoofd beleid wordt één mi nister belast met de voorberei ding van de politieke besluitvor ming. - nog in de lopende kabinetsforma tie moet een (beperkt) aantal pro jectministers worden aangewe zen, die de concrete plannen en maatregelen voorbereiden en uitvoeren die aan de orde ko- - maandelijks moet de minister raad twee uur uittrekken om te discussieren over de belangijk- ste beleidsproblemen van de mi nisters en staatssecretarissen Zo kan minstens éénmaal per jaar elke bewindsman uitgebreid aandacht voor zijn bestuurlijke problemen knjgen Een opmerkelijk advies van Tjeenk Willink is het afschaffen binnen zes jaar van alle vaste ex terne adviesorganen van de over heid. Er bestaan tientallen van deze adviescommissies, die vaak MO lang leven hebben en lang met altijd met duidelijke, eens gezinde adviezen komen. houden er onverkort aan vast dat de Deltadijken uiterlijk 1990 bew. onbew. 22 12 mist 12 5 motregen 10 8 half bew. 22 9 licht bew. 22 12 half bew. 23 13 zwaar bew. 25 18 half bew. 15 6 zwaar bew. 21 13 geheel be' BORSSELE - De vaste Tweede Kamercommissie voor verkeer en water staat bracht gisteren een bezoek aan een waterkering nabij het Zeeuwse plaatsje Borssele. moeten zijn versterkt. Uitstel is in strijd met de Deltawet en klopt bovendien niet met de tal rijke beloften van achtereenvol gende regeringen. De water schappen zijn er ook bijzonder over gebelgd dat vrijwel al het beschikbare geld naar de Ooster- scheldewerken toegaat, zodat er elders langer dan verantwoord is onveilige zeeweringen blijven. Dit kwam gisteren naar voren tij dens de „Nationale dijkschouw" die leden van de Tweede Kamer op uitnodiging van de Unie van Waterschappen brachten aan zwakke dijken in Groningen, Oost-Nederland en Zeeland. De tocht ging per helikopter. Ver tegenwoordigers van de water schappen drukten de parle mentsleden bij voortduring op het hart dat er voldoende geld voor het afronden van de dijk versterkingen moet komen ADVERTENTIE Vandaag bj W/tteveen zo 'n lekker warme acryl pullover met kontras terende kleurvlakken. Is er in eer ui grafiet/ oker. terra/kobalt!oker en groen/oker/rood. Voor

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7