Ijsbaan Leiden voor proefjaar Spraakinachine onstuitbaar in opmars Schaatsseizoen geopend "Vrouwen studies handhaven" LEIDEN - "Leiden schaatst door!" Met deze woorden gaf jhr. mr. W.H.D. Quarles van Ufford, voorzitter van de Koninklijke Nederlands Schaatsenrijders Bond gisteravond hef startsein voor de opening van het schaatsseizoen voor de verenigingen in de ijsbaan aan de Vondellaan. Of de voorspelling van de KNSB- voorzitter ook verder dan dit sei zoen zal reiken, is nog de vraag. De voormalige Ton Menkei2>al is in andere handen overgegaan en heet nu IJsbaan Leiden. De nieu we exploitant is de in Lisse ge vestigde bv Exploitatie Maat schappij Ijsbanen (EMIJ), die in opdracht handelt van de West- land Utrecht Hypotheekbank, destijds de grootste schuldeider van Menken. EMIJ beschouwt het komend seizoen als een proef voor de levensvatbaarheid van de ijshal in Leiden. De directeur van deze bv, P. Beers, toont zich in elk geval vol goede moed. Hij becijfert dat er in het schaatssei zoen zo'n 120.000 recreatie schaatsers de ijshal zullen moe ten bezoeken om van een succes te kunnen spreken. Omdat er on geveer 180 schaatsdagen in een seizoen zijn, komt dat neer op 600 750 schaatsers per dag. Een haalbaar getal volgens Beers. "Waarom zou dat in Dordrecht en Rotterdam wel kunnen" (waar EMIJ ook ijshallen exploi teert - red) "en in Leiden niet?". Andere inkomstenbronnen moe ten de zomerevenementen wor den en de verhuur van de ijshal aan de diverse schaatsverenigin gen, die zich hebben gebundeld in de Stichting Schaatscentrum Leiden. Ook de stichting stelt zich ten doel de ijshal voor de schaatssport te bewaren; de ope ning van gisteravond was er op gericht de aandacht te vestigen op de ijshal, die overigens al sinds 2 oktober weer open is. Na de openingswoorden van Quar les van Ufford, die bovendien een aantal schaatssers 'weg schoot'. volgde er in de hal een presentatie van de diverse ijs- sporten: short track, hardrijden, kunstrijden en ijshockey. Voorzitter H.M. Zaalberg van de stichting zegt: "Door optimaal gebruik te maken van de baan, hopen we aan te tonen dat de baan het waard is om te blijven, dat hij een onmisbare voorzie ning in Leiden is. We willen de gemeenteraad duidelijk maken dat de ijshal niet opgeheven moet worden ten behoeve van een sporthal". De gemeente is kandidaat-koper voor de ijshal, maar wethouder Tesselaar (sport en recreatie) heeft zich tot nu toe op het standpunt gesteld dat een ijshal niet te exploiteren is en dat het complex aan de Vondellaan, eenmaal in handen van de ge meente, een sporthal zou moeten worden. De ijs verenigingen bezetten de ijs hal zestig uur per week. In vere- ningsverband schaatsen er we kelijks zo'n vijfhonderd jeugdle den in de hal en doen er onge veer negenhonderd jeugdleden aan kunstrijden. Cijfers waar de gemeente Leiden volgens de stichting niet omheen kan. Zij heeft enkele actiepunten op het programma staan, zoals het op richten van een club van dui zend. Wie duizend gulden be taalt, wordt lid van deze club en heeft tien jaar gratis toegang tot de ijshal, op de publieksuren en bij de evenementen. "Ook de schaatsers die niet lid zijn van een vereniging zouden een actie groep kunnen vormen om de baan in stand te houden", sugge reert Zaalberg. Ook wil de stich- DINSDAG 12 OKTOBER 1982 Faculteitsraad: LEIDEN - De faculteitsraad socia le wetenschappen heeft gister ochtend beslist dat geprobeerd moet worden de vrouwenstudies aan de Leidse universiteit te handhaven, omdat volgens de raad de studies zeer belangrijk zijn. Twee van de drie vrouwen, die zijn belast met de studies, zijn in elk geval verzekerd van hun baan; drie vrouwen, ook werkzaam als part-timers, dreigen te worden ontslagen. Geen goede zaak, aldus de facul teitsraad. Gepoogd zal dan ook worden om in overleg met de subfaculteiten van sociale we tenschappen geld te vinden, zo dat de vrouwen niet te hoeven worden ontslagen. Ook zal er ge praat worden met het dagelijks bestuur van de Leidse universi teit over deze problematiek. Kruispunt bij Kooilaan afgesloten LEIDEN - Het kruispunt van de Kooilaan en de Surinamestraat is van woensdag tot en met vrijdag voor verkeer afgesloten in ver band met de reconstructie van de Kooilaan. De haltes van de buslijnen 13 en 14 aan de Bern- hardkade en de Anna van Sak- senstraat/Marnixstraat komen tijdelijk te vervallen. In deze pe riode staat er een halte op de hoek van de Willem de Zwijger laan en de Kooilaan. Lelden KNSB-voorzitter Quarles van Ufford geeft het startschot voor een aantal schaatsers en opent aldus het schaats seizoen voor de verenigingen in de ijshal aan de Vondellaan. ting meer aan publieksbegelei ding doen en heeft zij schaats- cursussen voor zowel volwasse nen als de jeugd op toww gezet. Gemeente Opmerkingen van Zaalberg over de exploitatiemogelijkheden en de mogelijke prijs voor de hal (de gemeente heeft drie miljoen als aankoopbedrag genoemd) scho ten vervolgens bij EMIJ-direc- teur Beers in het verkeerde keel gat. Beers: "Ik weet wat het kost om zo'n ijshal te laten draaien. Daar is meer voor nodig dan idealisme". Het blijkt dat Beers niet zo tevreden is over de ge meente Leiden, waarmee hij ove rigens nog weinig contact heeft gehad. Problemen met de hore- cavergunning, de openbare vei ling van roerende goederen van de ijshal twee dagen voor de ope ning ("de gemeente had toch ju ridische bijstand kunnen bie den") en met de schuld aan het Energiebedrijf Rijnland ("in an dere gemeenten zeggen ze dan: kom eens praten over een rege ling; hier snijden ze je af') blij ken de voedingsbodem voor de ze wrevel te zijn. "We moeten af van het negatieve image dat er van de ijshal in Leiden is ont staan. Moet ik dan ook gaan zeg gen: een ijsbaan kan niet? Dan dupeer ik niet alleem de vereni gingsschaatsers, maar ook de re creanten. Tachtig procent van de bezoekers bestaat uit Leidse jeugd. Afgelopen week-end heb ben we nog vijfhonderd jongeren op die manier van de straat ge houden". Wat verlangt Beers dan van de ge meente? "Ik zou deze baan wil len opzetten in samenwerking met de gemeente, op dezelfde wijze als dat met andere gemeen ten kan. Eén of twee jaar exploi tatie en dan zien wat meer kost: een gymnastiekzaal of een ijs hal". "Dat wij aan de gemeente 85.000 gulden aan erfpacht moeten be talen, is een groot onrecht, waar andere gemeenten subsidie voor zo'n hal geven. Het beste is dat de gemeente deze hal koopt en hij een ijshal blijft. Of wij dan ex ploitant zijn of een ander, moet de gemeente maar zien. Je zou tot een regeling kunnen komen waarbij de gemeente zowel in een eventueel verlies deelt of van een winst profiteert". LEIDEN Toegegeven, de spraakchip heeft nog een klein spraakgebrek, klinkt nogal metalig, maar dat probleemje wordt ook nog wel ver holpen. Binnen enkele ja ren zullen we allemaal worden geconfronteerd met sprekende machines. Zo heeft bijvoorbeeld een autofabrikant al aange kondigd een auto op de markt te willen brengen waarin een chip is aange bracht. Is uw benzine op, dan zult u dat te horen krijgen. "Pas op, het weg dek is glad", behoort ook tot de mogelijkheden. Een interview met prof. dr. S.G. Nooteboom, die op vrijdag 1 oktober het ambt van buitengewoon hoogleraar in de fonetiek aan de Leidse universi teit aanvaardde. Deze vrouw probeert het woord op een bepaalde toets te lezen. Lukt haar dat niet. dan raakt ze de toets even aan: de machine zal vervolgens het woord uitspreken. Handig voor mensen die leesblind zijn. door Wim Brands Eén dag in de week is Noote boom in Leiden om les te ge ven; de andere dagen werkt hij voor het Instituut voor Perceptie-onderzoek in Eindhoven. Een research-in- stituut dat zowel voor de gloeilampenfabrikant als de technische hogeschool in de lichtstad werkt. "We doen on derzoek naar de wisselwer king tussen mensen en hun technische omgeving", ver telt Nooteboom. "Op het ogenblik zijn er verschillende onderzoeksgroepen. Spraak en horen is er één van". De essentie van het spraakon derzoek: als je iets begrijpt moet je het ook kunnen ma ken. Dus: als je weet welke regels toon en melodie van spraak beheersen, dan moet het langs kunstmatige weg mogelijk zijn om spraak te maken. "En dat kunnen we dus ook", zegt Nooteboom. Zoals de automonteur een mo tor uit elkaar haalt, zo analy seert de foneticus de spraak. "Je moet spraak ook uit el kaar halen en dan kijken naar de fysische eigenschappen waardoor spraak verstaan baar is. Wij bestuderen dus de toonhoogte, luidheid en het timbre van spraak. Tim bre is moeilijk. Wat is bij voorbeeld het verschil een a en een b. En het verschil tus sen de stem van een man en een vrouw". Een zeer klein deel van één se conde spraak wordt bestu deerd door de deskundigen. Er wordt gekeken naar de ei genschappen: tonaal-atonaal, de toonhoogte, de luidheid en het timbre. Vervolgens krijgen de eigenschappen ge tallen. "Aan de hand van in totaal dertien getallen maken we dan een beschrijving van dat kleine stukje", vertelt Nooteboom. "Op die manier maken we honderd keer per seconde een beschrijving. Die beschrijvingen kunnen dan weer worden gebruikt voor de besturing van een sprekende machine. De chip, het apparaatje waar alles om draait, is vijf bij vijf milime- ter". De voorlichter die bij het gesprek aanwezig is, ver volgt: "De chip moet dan na tuurlijk nog wel in een huisje worden gestopt. Dan nog gaat het natuurlijk om een zeer klein apparaat: ongeveer twee vierkante centimeter". Blinden Enkele voorbeelden van toe passingen van de chip. De sprekende schrijfmachine - elk woord op de machine dat wordt ingetikt, wordt door het apparaat uitgesproken. De leesmachine voor blinden - de blinde schuift het appa raatje over een regel in een boek en hij krijgt te horen wat er staat. Gewerkt wordt er aan een machine die reuze handig is voor mensen die bijvoorbeeld een hersenbloe ding hebben gehad en daar door niet meer kunnen pra ten. Tikt hij of zij een zin in, die nog niet in het geheugen van de chip staat, dan spreekt het apparaat die zin uit. Nooteboom onderbreekt zijn relaas om een en ander te la ten zien in het laboratorium. Éen van de medewerkers haalt allerlei goocheltoeren uit. Een stem wordt ver vormd. Horen we eerst een man, daarna meldt een vrouw dat een bepaalde ver eniging binnenkort een jubi leum viert. Het is ook moge lijk om je in het Engels en Frans te laten toespreken. Hoewel de uitspraak van de ze talen een beetje stuntelig aandoet. Alsof een leerling van de eerste klas middelba re school aan het woord is. "Pouvez vous me donner le Paturain". We zien de spraak - machine die Rijk de Gooyer vervangt al voor ons. Opvallend is dat het geluid van de machines af en toe een béetje metalig is. "Maar we gaan goed vooruit", zegt de voorlichter. "Het is al lang niet meer dat blikkerige ge luid van vroeger. Je kunt nog wel horen dat er iets niet juist is, maar dat verhelpen we wel". Tijdens het aanvaarden van het buitengewoon hoogleraar schap zei Nooteboom: "Hier ligt de uitdaging voor het fo netisch onderzoek. Stel dat wij een sprekende machine willen installeren in een trein of een andere lawaaiige om geving. Hoe moeten we dan het spraakgeluid aanpassen aan het omgevingslawaai?" Grenzen Voortbordurend op dat thema zegt hij nu: "Nu we die appa raten hebben is het zaak ze goed te laten klinken. Begrij pelijkheid en verstaanbaar heid komen nu aan de orde". De foneticus zal bijvoorbeeld moeten zorgen dat de machi ne op de goede plaats gram maticale grenzen aangeeft. Een zin kan door invoeging van een leesteken een andere betekenis krijgen. "Dat is niet waar de citroenen bloeien" betekent iets anders dan "Dat is niet waar: de ci troenen bloeien". Het leggen van accenten, dat moet de machine worden geleerd. Hetzelfde geldt voor het be klemtonen van bepaalde woorden. Nooteboom: "Het is nu ook vaak zo dat de machine woor den aan elkaar rijgt - dat komt de verstaanbaarheid natuurlijk niet ten goede. Hoe voorkomen we dat? Waar liggen de woordgren zen? Onderzoek dat door de fonetici zal moeten worden gedaan". Ook problematisch is dat één letter verschillende klanken kan hebben, denk aan de e. De foneticus zal dus de spelling moeten omzetten in fonetische spelling, zodat de chip wat dit betreft geen fouten maakt en we een dui delijk onderscheid horen tus sen: een paard en één paard. De spraakmachines zyn nu nog zeer prijzig; en eigenlijk ook nog niet voor de particulier bestemd. "Maar daar komt wel verandering in", zegt de voorlichter. "Komt er vraag naar deze produkten, dan gaat de prijs vanzelf omlaag; dat is een simpel economisch gegeven". Vraag aan Nooteboom: hij geeft in Leiden les aan taal- kunde-studenten, begrijpen die deze, toch vrij technische, materie? "Laat ik allereerst vertellen dat ik zelf van huis uit ook geen technicus ben. En ik moet zeggen: lang niet alle technische aspecten be grijp ik zelf. Maar daarvoor hebben we hier op het lab mensen van de technische hogeschool. Je hoeft echt geen expert op het gebied van de geluidsfysica te zijn om alles te begrijpen. Nu wat betreft die studenten in Lei den: er is een verassend laag afvalpercentage, maar we maken er ook wel een hele show van". Soefiedansen In Repelsteel wordt vanavond een demonstratie van Soefie dansen gegeven. Basisgege ven van de Soefiebeweging is dat de kern van de wereldre ligies één is. De dansen zijn de uiting van het besef van deze eenheid. Er wordt ge danst op liederen van de ver schillende religies, die door de deelnemers zelf worden gezongen. De aanvang is om acht uur; Repelsteel, Bree- straat 19. Hengelsport (1) A. Rijgersbcrg uit Voorschoten heeft het 'Ópen Kampioen schap van Leiden 1982' van de Hengelaarsbond voor Lei den en Omstreken gewon nen. Aan deze jaarlijkse wed strijd. gehouden in de Ring vaart. namen 124 hengelaars deel, die tot een redelijke vangst kwamen. De verdere uitslag: 2 F. Zandbergen (Lei den). 3 G. v.d Meer (Den Haag). 4 H. Schouten (Lei den), 5 C. Luk (Haarlem), 6 J. Spring in het Veld (Aals- meer). 7 S. Stolk (Voorscho ten), 8 W. van Berkel (Lei den), 9 D. Pos (Rotterdam), 10 N. Spoor (Haarlem). Hengelsport (2) Zuid-West viste zijn vijfde wed strijd in de Ringvaart. Uit slag: 1 H. v.d. Laan 36 stuks- 7420 gram, 2 A. Ruis 62-5810, 3 J. Boeff 35-4230, 4 W. Moe- nen 45-4020, 5 J. Mazurel 42- 3470, 6 H. Moenen 46-3270, 7 C. Schouten 29-2330, 8 P. Harteveld 13-780. Hengelsport (3) Viscollege De Ruisvoorn hield zijn achtste competitiewed strijd in de Rijn. De uitslag: 1 J. Nieuwenburg jr. 18 stuks- 1770 gram, 2 J.R. v.d. Berg 16- 1360, 3 M. Riemens 10-975. 4 Th. van Daalen 11-850, 5 J. Nieuwenburg sr. 10-860, 6 J. Brouwer 8-500, 7 Th. Voskuil 6-600. 8 L. van Deventer 6- 570, 9 A. Bal 5-350. Heijmanswetering. Uitslag: 1 T. Blansjaar 25 stuks-1860 gram, 2 W. den Edel 19-1260, 3 P. Ouwerkerk 7-850, 4 A. Levahrt 12-820, 5 E. van Hou ten 14-770, 6 P. van Houten 11-690, 7 D. Boon 4-360, 8 P. Verhoef 3-340, 9 W. van West broek 6-320. Rechtshulp Hengelsport (4) Visvereniging Hengelsport hield een wedstrijd in de Het Leidse Volkshuis en de Leidse Rechtswinkel houden vanavond en woensdagoch tend speciale informatie-bij eenkomsten voor vrouwen. Tijdens deze bijeenkomsten geven deskundigen uitleg over problemen op het ge bied van recht, waarbij dit maal het onderwerp 'werken' aan de orde komt. De plaats van handeling is het Volks huis, Aporthekersdijk 33; aanvang dinsdagavcond om acht uur en woensdagoch tend om half tien. Ouderenraad De Ouderenraad Merenwijk heeft plannen om in samen werking met het diensten centrum in de wijk twee acti viteiten voor ouderen van 55 jaar af te beginnen in buurt huis Op Eigen Wieken (Val kenpad 2): een zangkoor op maandagmiddag en volks dansen op woensdagoch tend. Voor meer informatie kan men terecht in het dien stencentrum Merenwyk by mevrouw Wil den Heeten, Rosmolen 2, tel. 214808. Muziek De Leidse band Decent People treedt woensdagavond op in sociëteit The Jam aan de 2e Binnenvestgracht. De mu ziek van de groep wordt om schreven als "melodieus, swingend, vrij stevig en sim pel van opzet". De groep is anderhalf jaar geleden opge richt, maar bestaat in de hui dige formatie een half jaar: Yves Klompenhouwer, Steef Peters, Frits Humme, Lex de Boer en Pierre Emanuel. Het optreden begint om ongeveer half elf.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4