Leiden voert lozingsrecht in Steeds 3 Onvrede over wijze van herstel LWS-woningen 'Zeilschepen hals over kop het Galgewater uit' Huiseigenaren moeten jaarlijks vijftig gulden betalen Beroep rond panden aan Stationsweg niet-ontvankelij k DINSDAG 12 OKTOBER 1982 Cassette verwisseld: gebroken neusauto beschadigd LEIDEN - Het verwisselen van een cassette in de recorder in haar auto had gisterochtend verstrekkende gevolgen voor een 20-jarige automobiliste uit Leiden. Zelf belandde zij met een gebroken neus in het Academisch Ziekenhuis ter wijl haar voertuig zwaar be schadigd raakte, evenals een lantaarnpaal. De vrouw reed even na elven over Uiniversiteitsterrein tussen de Plesmanlaan en de Wassenaarseweg. Volgens ooggetuigen raakte zij de macht over het stuur kwijt toen zij een cassettebandje wilde verwisselen en daar door tegen een lantaarnpaal botste. Weer conflict rond Oranjegracht e.o. Zó maakt de Amsterdamse Verwarmingsmaatschappij (AVM) de nieuwe cv-installatie in de woningen aan de Oranjegracht. De buizen lopen dwars door de kamer (naast het schilderij). De bewoners zijn daarover zeer ontevreden. "Een grote puinhoop", vinden zij. LEIDEN - Bewoners en de Leidse Woningstichting (LWS) zijn ge schokt door de wijze waarop de herstelwerkzaamheden worden uitgevoerd in de vijf jaar oude woningen aan de Oranjegracht en omgeving. Met het verhelpen van bouwkundige gebreken en het aanbrengen van een nieuwe cv-installatie is een bedrag ge moeid van 2,3 miljoen gulden. De LWS heeft het college van B en W laten weten er niets voor te voelen om voor de kosten van de herstelwerkzaamheden op te draaien. Op zijn beurt is het col lege er nog niet in geslaagd geld van het rijk te krijgen. LEIDEN - Huiseigenaren in Leiden gaan met ingang van volgend jaar lozingsrecht betalen. Het college van B en W (PvdA en WD) is het onderling eens geworden over de invoering van deze nieuwe gemeentelijke belasting, die de huiseigenaar jaarlijks circa vijftig gulden kost. lagere inkomens ontzien en heeft daarom gekozen voor een belas ting voor huiseigenaren. Een nadeel van het lozingsrecht is volgens Bordewijk dat elke huiseigenaar een zelfde bedrag betaalt. De onroerend goedbelas- ting daarentegen is afhankelijk van de waarde van het huis. De gemeentelijke belastingheffing wordt op deze manier minder progressief (inkomensafhanke lijk). In feite werkt het plafond in de on roerend goedbelasting en het in voeren van een lozingsrecht in de hand dat er een lastenver schuiving plaats vindt van de ei genaren van dure woningen naar de eigenaren van goedkope wo- Wethouder Bordewijk van finan ciën deelde dit gisteren mee bij de presentatie van de begroting voor 1983. Tegenover de invoe ring van een lozingsrecht staat een tariefsverlaging van de on roerend goedbelasting. De opbrengst van de onroerend goedbelasting is aan een wette lijk plafond gebonden. Leiden had deze limiet inmiddels be reikt. Toename van het aantal woningen moest daarom tot ta riefsverlaging leiden. Om toch tot een trendmatige stij ging van de gemeentelijke in komsten te komen, werd de in voering van een nieuwe belas ting noodzakelijk. Het gemeente bestuur wilde de burgers met de Wethouder Bordewijk ningen. Zowel PvdA als WD be treurt dat, maar aldus Borde wijk - het was de enige manier om de huurders te ontzien. De WD heeft zich nog tijdens de collegevorming fel verzet tegen de invoering van een dergelijke belasting. In haar verkiezings programma '82—'86 sprak de WD zich uit tegen de herinvoe ring van belastingen die in het verleden waren opgenomen in de onroerend goedbelasting. Het lozingsrecht wordt geheven over elke woning die op gemeen telijk water of riool loost. Een rioolbelasting zou alleen huisei genaren belasten die een op het gemeentelijk riool aangesloten woning bezitten. Wordt er op provinciaal water geloosd dan hoeft men de heffing niet te beta len. De gemeente-begroting voor 1983 bevat verder de reeds eerder aan gekondigde bezuinigingen. Het komend jaar wordt er tot een be drag van 8.3 miljoen gulden ge kort op de uitgaven. Hierin zijn begrepen de bijna vier ton bespa ring op de secondaire arbeids voorwaarden van het gemeente- personeel. Bordewijk zei dat er hierover nog geen overeenstemming is be reikt met de vakbonden, maar verwachtte geen al te grote moei lijkheden. Het zou anders ten koste gaan van nog meer ar beidsplaatsen, met name bij de reinigingsdienst. De financieel zorgelijke situatie waarin Leiden al jaren verkeert zal de komende jaren niet veran deren, zo verwacht het college. Bordewijk zei teleurgesteld te zijn in het effect van een nieuwe financiële verhoudingswet. Voor zover het zich laat aanzien zal Leiden van de nieuwe wet slechts weinig profiteren (naar schatting drie miljoen meer in tien jaar). De bezuinigingen bij de gemeente hebben tot gevolg dat het aantal arbeidsplaatsen daalt van 1385 vorig jaar tot 1345 komend jaar. Bij de inkrimping zullen wellicht gedwongen ontslagen vallen bij de School Advies Dienst. Bij de overige diensten wordt de in krimping via natuurlijk verloop bereikt. De Amsterdamse Verwarmings Maatschappij (AVM) is dezer da gen al wel begonnen met de ver nieuwing van de centrale ver warming in de nieuwbouwwo ningen. Volgens bewoners wordt er slecht werk geleverd en is een strengere controle nodig op de werkzaamheden. Ook de Leidse Woningstichting is ontevreden over hoe de zaak wordt aange pakt. Men is het niet eens met het door het adviesbureau Deerns uitgebrachte bestek over de vernieuwing van de centrale verwarming en er zou sprake zijn van een rommelige werkwijze. De LWS zegt onvoldoende ver trouwen te hebben in de manier waarop het toezicht is geregeld. Objectief Het dagelijks toezicht op het werk moet volgens de LWS geschie den door een objectieve buiten staander. hetgeen door wethou der Tesselaar (volkshuisvesting) zou zijn beaamd. "Met de afde ling volkshuisvesting van de ge meente zijn afspraken gemaakt over het aantrekken van een ex terne opzichter", aldus de voor zitter van de LWS, mevrouw Kerling-Simons. Zij zegt ge schokt te zijn dat de gemeente zich niet aan die afspraak heeft gehouden. In een brief aan het college van B en W heeft de Leidse Woning stichting laten weten er niets voor te voelen om de volledige kosten voor het opknappen van de 230 woningen aan de Orar\je- gracht en omgeving ten laste te brengen van de algemene be- drijfsreserve van de LWS. Eén en ander wordt voorgesteld in een nota van de afdeling volkshuis vesting van de gemeente. Vol gens mevrouw Kerling is de alge mene bedrijfsreserve niet be stemd voor aanwending bij een woningcomplex dat technisch onvolwaardig is opgeleverd. Het voorstel om een deel van de kosten ten laste te brengen van de risicoreserve is bij de woning stichting evenmin in goede aarde gevallen. De LWS meent dat het opvoeren van alle bedragen in de stichtingskosten van het wo ningcomplex de enige mogelijk heid om uit de problemen te ko men. Voorwaarde is dat dit geen huurverhoging ten gevolge zal hebben voor de huurders van de woningen. Oninbaar De LWS wil ook niet met de kosten blijven zitten die het gevolg zijn van de slechte blok verwarming in het complex woningen. Tot dusver is een bedrag van 62.000 gulden aan warmte-afrekenin- gen oninbaar gebleken. Voor dit probleem zegt de LWS geen op lossing te weten maar men voelt er niets voor om de onverreken- de stookkosten voor eigen reke ning te nemen Het bestuur van de woningstichting wijst in haar brief ook nog op extra perso neelskosten die het gevolg zyn van de problemen met het com plex woningen aan de Oranje gracht en Waardgracht. De LWS is er niet gelukkig mee dat de gemeente voor het verhelpen van de gebreken met dezelfde aannemers in zee is gegaan. De bouwers en de cv-installateur ne men een deel van de kosten voor herstel (nog geen vijf ton) voor hun rekening hetgeen enig voor deel zou bieden. De LWS vindt het een loze opmerking dat de gemeente 6 ton duurder uit zou zijn als andere aannemers inge schakeld zouden worden. Ventilatie De woningstichting zegt verder buiten de regeling rond de scha de-opname en schade-uitkenng voor bewoners te willen blijven. Men wenst evenmin verantwoor delijkheid te nemen voor een re geling met tijdelijke verwar mingsapparaten gedurende de werkzaamheden. Het bestuur van de LWS vraagt in haar bnef speciale aandacht voor de me chanische ventilatie van de wo ningen. De bewoners hebben al eerder om een nader onderzoek verzocht en de toezegging gekre gen dat deze aangelegenheid be slist niet vergeten zal worden. De LWS zegt de oplossing van dit probleem met belangstelling af te wachten. Vereniging boos op havendienst LEIDEN - De tentoonstelling van oude opgeknapte bedrijfszeil- schepen die tijdens de 3 oktober feesten in het Galgewater was te zien en grote belangstelling ge noot, heeft een minder plezierig staartje gekregen. De 'Vereni ging tot behoud van het zeilend bedrijfsvaartuig' heeft een klacht ingediend bij wethouder Fase te gen het gedrag van de Dienst voor Reiniging van Havens en Warenmarkten van de gemeente. Ambtenaar Waltman, chef van de Havendienst, zou namelijk af spraken die met de vereniging zijn gemaakt hebben geschon den. Hoewel de zeilschepen van de vereniging een week de tijd zouden krijgen om het Galgewa ter weer te verlaten, gebood de havendienst hen woensdag al, twee dagen de ochtend na de 3- oktoberfeesten, onmiddellijk te vertrekken. Reden: de Rijnzicht- brug moest dicht voor een repa ratie en zou de eerste drie weken niet meer opengaan. Henk Dessens en Nico Klein van de vereniging: "Dat was tegen al le eerder gemaakte afspraken in. De havendienst heeft verzuimd de stremming drie weken tevo ren in de pers aan te kondigen en er geen rekening mee gehouden dat onze leden wel eens verplich tingen konden hebben waarvoor ze binnen drie weken het Galge water uit moesten zijn. Daar blijkt grote minachting voor de schippers uit. We waren wel goed genoeg om een evenement te organiseren, maar achteraf werden we ronduit onbeschoft behandeld". Volgens Dessen en Klein ontstond er vorige week woensdag een zeer gevaarlijke situatie in het Galgewater toen de schepen hals over kop moesten vertrekken. Er vond zelfs een kleine aanvaring plaats. "Er was geen enkel be grip van de zijde van de Haven dienst. Een schip dat nog niet eens een motor had werd tot driemaal toe gesommeerd te ver trekken. Uiteindelijk werden er vier schepen in het Galgewater opgesloten en die hebben sinds dien niets meer van de haven dienst vernomen". Permanent De leden van de 'Vereniging tot be houd van het zeilend bedrijfs- schip' vinden de gang van zaken extra vervelend in verband met de plannen die er zijn om een permanente tentoonstelling van schepen in het Galgewater te houden. Dit plan dateert al van eerder dit jaar en heeft volgens de vereniging de steun van een enthousiaste VW. Het grote succes van de tentoonstelling tij dens de 3-oktoberfestiviteiten sterkte de vereniging in zijn hoop op slagen van het project. "Het incident van woensdag was wel een domper op de feest vreugde. Wij schamen ons eigen lijk voor de schipeigenaars die we hadden uitgenodigd om in het Galgewater te komen lig gen". Volgens Dessen en Klein is de Ha vendienst bang voor 'Amster damse toestanden' wanneer de schepententoonstelling in het Galgewater permanent zou wor den. "Maar het is geenszins de bedoeling hier een vrijhaven voor schepen te creëren. Alleen historische schepen zouden er een plaats kunnen vinden, waar van de schippers een restauratie plan moeten hebben. Onze leden zetten zich in te voorkomen dat varende monumenten, want zo beschouwen wij onze schepen, van de Nederlandse wateren ver dwijnen". Dat betekent dat er in het Galge water heel wat bedrijvigheid zou komen wanneer er een perma nente tentoonstelling komt. Schepen moeten veelal uitge breid gerestaureerd worden en dat levert volgens Dessens en Klein een toeristische attractie van de eerste orde op. "We willen ook de stadstimmerwerf erbij be trekken. Door de timmerwerf te gebruiken als werkplaats en die open te stellen voor publiek, krijgt de stadtimmerwerf er ook een culturele bestemming bij". Niet gevaarlijk Directeur Waltman van de Haven dienst zegt dat de klachten van de 'Vereniging tot behoud van het zeilend bedrijfsvaartuig' op onjuiste gronden zijn geuit. "Nie mand móest vorige week woens dag het Galgenwater uit en om dat die verplichting er niet was konden er ook geen gevaarlijke situaties ontstaan. De schepen konden ook blijven liggen maar dan had het een weekje, en niet drie weken, geduurd voordat ze weg konden. En dat was volgens mij voor niemand een bezwaar". Waltman over de plannen om de schepententoonstelling perma nent te maken: "Dat zijn plannen van de vereniging die ze zullen moeten aankaarten bij het ge meentebestuur. Daar kan ik niet over beslissen. Of ik er blij mee ben, dat ligt helemaal aan hoe het een en ander geregeld gaat worden". LEIDEN - De gemeentelijke commissie voor de beroep- en bezwaar schriften heeft het beroep van de Noordwijk Passage, een bv die aan de Stationsweg twee panden wil slopen om daar kantoren te bouwen, niet ontvankelijk verklaard. Noordwijk Passage had beroep aangetekend, omdat volgens de bv het college van B en W er ten onrechte van uitgaat dat de bouwaanvraag pas is ingediend op 3 juni van dit jaar. Dat zou betekenen dat de aanvraag dateert van na de tijd dat er een voorbereidingsbesluit is genomen; een besluit waarmee het college van b en w o.a. ongewenste ontwikkelingen kan voorkomen. Het bouwplan en de sloop is in de ogen van het gemeentebestuur een ongewenste ontwikkeling. Volgens Noordwijk Passage is het bouwplan ingediend op 4 maart dit jaar, vier dagen voordat het voorbereidingsbesluit is genomen. Ook de commissie voor de beroep en bezwaarschriften was echter van mening dat het bouwplan waar het om gaat wel degelijk is ingediend op 3 juni van dit jaar. Redactie: Bart Jungman Jaap Vu Sen niet kclemib btacJókeefd PTV (1) "Dus je weet het hè: drie keer bellen als er narigheid is". Een flat in Leiden, het is iets over half negen. Drie mannen voor de ingang, twee blijven er achter. Om op de uitkijk te staan. De ander gaat naar bo ven. Zijn schouders zijn vol- behangen met allerlei video apparatuur. Van te voren had hij gezegd: "Laten we effe heel duidelijk afspreken: geen namen in de krant, geen plaatsen in de krant". We zullen hem Ruud noemen. Ruud is de grote man achter de PTV. Samen met Ton "en nog zo'n clubje wat er om heen zwierf' heeft hij in het verleden heel Leiden achter het tv-toestel gekluisterd. Driftig rond middernacht alle kanalen langsgaan, iedereen kan het zich nog wel herinne ren. Nog één keer willen ze het wagen. Voor het Leidsch Dagblad. "Omdat er bij jullie een tijdje geleden dat stukje in de krant stond. Over de PTV die op nieuw ging beginnen, via een rondstralingszender. Dat is dus grote onzin. Wij zijn de PTV, altijd geweest. En eer lijk: al zou ik ter plekke ste keblind worden, ik weet niet wie daar achter zit". Voor Jan Pen. "Die wordt nu ten onrechte aan de schand paal genageld (Pen werd in mei '81 bij een tussenzender van de PTV aangehouden en wordt ervan verdacht de gro te man achter de PTV te zyn). Eerlijk, eerlijk, die man heeft er niets maar dan ook niets mee te maken. Hij had de zender gewoon uitgepeild. En deze uitzending van van avond bewijst het toch ook. Pen heeft er niets mee te ma ken". En tenslotte voor Ane Smitte- naar: "Ik ken die jongen beetje. Ik hoorde van zyn problemen en ik heb toen ge zegd: jongen, voor jou ga ik wat doen. We hebben altyd gezegd: geen politiek, geen sociale problemen. Maar nu speciaal voor hem heb ik een uitzondering willen maken". Leidenaar Smittenaar doet zijn relaas in de uitzending vi PTV (Foto H PTV (2) We belanden op de tweede eta ge van de flat. Het zendadres voor vanavond. Ton instal leert zijn spullen in de slaap kamer. "Je ziet het: hartstik ke simpel. Een Duitsland-an- tenne, een video en een paar versterkers. Een kind kan de was doen". De heer des hui zes zegt: "Wacht, ik zal de lu xaflex even omhoog halen". In de verte branden op enige hoogte een paar rode lichtjes. De zendmast in Oegstgeest. Ruud zegt tegen zijn gastheer: "Mochten er problemen zijn, dan weet u nergens van. Dan moet u maar zeggen dat ik hier zit te peilen". Tegen de verslaggever: "Het hebben van die spullen is niet straf baar. De kit moet je op heter daad betrappen". Het grote moment nadert. "Dan moeten we het zomaar eens proberen", zegt Ruud. "Zien jullie al storing", vraagt hij vanuit de slaapka mer. Het gezelschap in de zit kamer zit gespannen voor de buis. Helemaal naar wens is het nog niet. "Dat gaat nog niet zo gemakkelijk, hè", houdt Ruud de anderen voor. Hij besluit de antenne van de slaap- naar de zitkamer te verhuizen. Inderdaad, een stuk beter. "Zie je wat een klein verschil in de hoek uit maakt". Als een scherpschut ter richt hij z'n antenne scherp op de mast en sleutelt nog wat aan de versterkers. Het bekende PTV vignet is goed zichtbaar. "Niks meer aan doen, hoor", zegt Ruud tevreden. "Hy is knappies". In beeld verschijnt Ane Smitte naar. Hij doet verhaal: van het juridische steekspel rond zijn bijna driejarig dochtertje waar hij zo graag de zorg voor wil hebben. Ton houdt hem de microfoon voor "Wat een stemmetje heeft die jongen, hè", zegt Ruud pry zend. PTV (3) Het geheel werd afgelopen za terdagavond opgenomen. Een ruime kamer in een grachtenpand is daarvoor omgetoverd tot tijdelijk tv- studiootje. De camera staat gericht op een piano, waarop een fotootje van Anneke Smittenaar, het meisje waar het allemaal om draait Er hangt een blaadje van een plant over "Dat geeft niet. We zijn toch amateurs regisseur Ruud. Even later neemt vader Ane plaats op het toetsenbord en blikt onwennig naar de came ra. Ruud: "Doe effe nog een knoopje van je overhemd dicht Dat staat wat netter". De camera wordt naar links ge draaid waar een ouwe bank voor het interview staat Het gaat niet zonder problemen. Ton stelt als een geroutineerd presentator zyn vragen, com pleet met alle mogelijke into naties. Maar Ane heeft last van plankenkoorts. Het uit voerige scenario - gemaakt door voorzitter Prinsen van Man '79. de club die zich voor Ane Smittenaar m/.t speelt hem duidelijk parten. "Zeg het nou maar gewoon met je eigen woorden. Dat is veel beter", wordt van de zij kant geroepen. En dat blijkt ook zo. Rond kwart voor elf staat er al les zo'n beetje op. Alleen de slottekst vergt nog het nodi ge overleg. "Zo zie je maar dat de mensenrechten niet al leen in Zuid-Afrika of Argen tinië worden geschonden", wordt voorgesteld. Een an der: "Dit is weer MB l'r.i.n voorbeeld hoe de rechterlijke macht van Nederland hope loos faalt" Gekozen wordt voor de mensenrecht-variant PTV (4) zegt De uitzending zit er op. Ruud haalt opgelucht adem Ik heb wel in de rats gezeten, hoor. Klamme handjes van daag. Vooral omdat het in de krant stond aangekondigd, hè" De laatste keer"* "Ja. ze ker weten. Het is mooi ge weest Een hobby, een kick. Ook nooit een cent aan ver diend. Reclames ja dat wel, maar ik ben wel mooi een vi deo kwijt geraakt, toen ze Pen pakten. Maar je hoort my met klagen, ik heb nergens spijt van Als ik je de verha len vertel dat we werkelijk zakken vol kregen met ver zoeken om porno, niet te ge loven. En dat we midden in de winter over ijs, waar ei genlijk nog niet over te lopen was, op de vlucht moesten voor de kit Fantastisch Ja. als je dan thuis zat dacht je wel eens waar ben ik eigen lijk mee bezig7 Net kleine kinderen eigenlyk. Maar wel hartstikke leuk natuurlijk". B J

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3