Hoe uw tweede spaarrekening op de eerste plaats komt. Rome in rouw na aanslag op synagoge Nobelprijs geneeskunde: verrassing voor medici Vijf wijzen: somber over economie West-Duitsland Bankrover voormalig politieman LEZERS SCHRIJVEN BONN (ANP) - De groep eco nomische deskundigen die de Westduitse regering van advies dient en die bekend staat als de "vijf wijzen", schildert een uiterst somber beeld van de economische ontwikkeling in de Bondsre publiek. De deskundigen hebben op verzoek van de re gering een tussentijds rap port opgesteld. In het rapport wordt voor het komende jaar geen groei van drie procent - zoals de rege ring voorzag - maar van slechts één procent voor speld na een inzakking van één procent in het lopende jaar. Het aantal werklozen stijgt van 1,85 miljoen thans tot 2,25 mihoen in de loop van het jaar en zelfs tot 2,5 miljoen in de winter van 1983-84. Over het geheel genomen zijn de deskundigen van oordeel dat een ingrijpende verbete ring van de economische si tuatie in Duitsland in 1983 niet valt te verwachten. Wel iswaar zijn de tekenen voor de prijsontwikkeling en de winstpositie van het bedrijfs leven beter geworden maar desondanks is er op het ogen blik weinig waarmee ver wachtingen van een gunstige ontwikkeling zouden kunnen worden ondersteund. Toch achten de vijf hoogleraren de voorwaarden binnen de ei gen economie voor een ople ving beter dan een jaar gele den. DINSDAG 12 OKTOBER 1982 EG verbiedt invoer van Veel mensen hebben meer dan één doel waarvoor ze sparen en toch maar één spaarrekening. Dit kan ongunstig zijn, omdat niet iedere spaarvorm voor ieder doel geschikt is. Voor u is het misschien veel interessanter om uw huidige spaar rekening gewoon aan te houden en er een tweede bij de ABN bij te nemen. Een rekening met een ander karakter. Waarmee u voor één concreet doel gaat sparen. Met de hoogst mogelijke rente om dat doel snel en trefzeker te bereiken. Twee bestemmingen - twee rekeningen. Stel dat u 'n eerste spaarrekening hebt, gewoon als reserve voor onverwachte uitgaven. Zo'n reserve, waaruit u steeds gemakkelijk kunt opnemen, is een plezierig idee. Maar de hoogst haalbare rente bereikt u er niet mee. Daarom: open bij de ABN uw tweede spaar rekening. Waarmee u 'n deel van uw geld misschien voor enige tijd helemaal vastzet. Of toch nog kunt opnemen tegen betaling van opnamekosten. Zo'n rekening kan u procenten meer rente opleveren. Goed sparen is de kunst. Goed sparen, gebaseerd op een gedegen advies, is het verschil tussen vrijheid en onvrijheid, tussen hoge en lage rente, tussen korte en lange looptijd. De ABN neemt graag de moeite om, samen met u, precies die spaarvorm uit te zoeken die het meest verdienstelijk voor u werkt. Een advies dat u nogal wat geld kan schelen. Vraag 't de mensen van de ABN in uw jam n gg£% P omgeving. Zij halen er ||HM HOMlf voor u uit wat erin zit. I ■Ivlv IvUl Blm Spaar verdienstelijk, bij de ABN Bank. PAGINA 20 Varia ROME - „Wegens rouw gesloten", stond maandag te lezen op tien tallen joodse winkels in Rome, na ae bloedige aanslag van zater dag op een synagoge in de Ita liaanse hoofdstad. In de fabrie ken werd twee uur gestaakt, de vakbonden organiseerden een protestbetogin g Het lijkt op allerlei voorgaande ge legenheden, maar het is deze keer anders: antisemitisme is de Italianen vreemd, zoals ze tijdens de laatste wereldoorlog hebben getoond, en dat het op deze wijze in Rome de kop op heeft gesto ken, heeft de publieke opinie diep geschokt. De herdenkingsdienst die zondag in de synagoge werd gehouden, werd ook door honderden niet- joden bijgewoond. Sympathie betuigingen aan de joodse ge meenschap en de uitingen van verontwaardiging over de laffe aanslag stromen van alle kanten binnen. Niet allemaal zijn ze even welkom. Zoals een telegram van mgr. Hi- larion Capucci, waarin hij ver klaarde zich „met hart en geest verenigd te voelen met de dier bare onschuldige slachtoffers" en ertoe opriep „samen te bidden opdat wij allen, joden, moham- door Hein ten Kortenaar medanen en christenen, ons als broeders leren gedragen om ver enigd in broederlijke liefde in vrede te leven". Er werd niet op gereageerd door de joodse ge meenschap van Rome, maar wel door de Israëlische ambassade. .Dezelfde mgr. Capucci die nu af keuring van het gebeurde voor wendt", aldus de ambassade, „werd enkele jaren geleden in Is raël gearresteerd, toen hij hand granaten en mitrailleurs vervoer de van hetzelfde soort als in Ro me gebruikt zijn, en die moesten dienen om joodse kinderen in Je ruzalem te doden". Onder de politieke partijen in Ira- lië is een woordenstrijd ontstaan over de triomfantelijke ont vangst die PLO-leider Yasser Arafat een maand geleden in Ro me ten deel viel. Liberalen, repu blikeinen en sociaal-democraten, die zich toen uitspraken tegen de ontvangst van Arafat door de mi nister van buitenlandsde zaken Colombo, wijzen er nu op, dat dit bezoek antisemitische gevoelens heeft aangewakkerd. Onder de titel „Het onreine beest" wekt het sociaal-democratische partij blad „rUmanita" de joodse ge meenschap op, de sympathiebe tuigingen af te wijzen „van al de genen die een maand geleden de leider van het internationale ter rorisme hebben gefêteerd". zeehondenvel STRAATSBURG (GPD) - De al jarenlang omstreden import van zeehondenvellen in de Europese Gemeenschap wordt verboden. De Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de EG, zal bij het Europese Parlement een voorstel indienen om deze im port per 1 maart 1983 te stoppen. Het gaat daarbij met name om de vellen van jonge zadelrobben en van jonge klapmutsen. Driekwart van de onbewerkte vel len uit Canada wordt nu nog door de Europese Gemeenschap geïmporteerd. Deze hebben een waarde van zo'n 9 miljoen gul den. Via de Skandinavische lan den, vooral uit Noorwegen, komt echter nog veel meer bont in al bewerkte vorm de EG binnen. Voor Nederland maakt het Euro pese verbod overigens niet veel uit, omdat in ons land al een overeenkomstig importverbod geldt. KOBLENZ (AP) - De Duitse poli tie heeft gisteren de tweede bankrover gearresteerd die be trokken was bij de overval waar bij 11 mensen gegijzeld werden gehouden. Zondag werd de eer ste in Bochum gearresteerd. Gisteravond werd de 35-jarige man, een vroegere politieagent, in een restaurant in München aangehouden, nadat de politie een tip had gekregen over zijn verblijfplaats. De eerste arrestant had volgens de politie 700.000 mark in zijn bezit, die afkomstig was van de ban koverval. Op de tweede werd 30.000 mark aangetroffen. De politie zei dat de man uit poli tiedienst was ontslagen omdat hij een strafblad bleek te hebben. De man was ongewapend en ver zette zich niet tegen zijn arresta tie. x John R. Vane brengen een toast uit. De Nobelprijswinnaars v.l.n.r. Bengt I. Samuelsson, Sune Bergstri Zij ontvangen hun prijs op 10 december. STOCKHOLM (Reuter/DPA) - Twee Zweden en een Brit zijn gisteren onderscheiden met de Nobelprijs Geneeskunde 1982 voor hun ontdekkingen op het gebied van de reactie van het menselijk lichaam op ziekten en spanningen, zo heeft het Karo- linska Instituut in Stockholm meegedeeld. Het zijn de 66-jarige Sune Bergs- tröm, de 48-jarige Bent Samuels son en de 55-jarige Engelsman John Vane. Zij hebben baanbre kend werk verricht op het gebied van de "prostaglandinen en nauw verwante biologisch actie ve substanties", aldus het insti tuut Aan de prijs is dit jaar een bedrag van 1.150.000 Zweedse kronen verbonden. Koning Carl Gustaf XVI zal de Nobelprijzen op 10 december, de overlijdensdatum van de stichter, Alfred Nobel, uitreiken. De toekenning was voor medische academici buiten het instituut een verrassing omdat de drie ge leerden hun voornaamste ont dekkingen al in de jaren 1950 en begin der jaren 1960 hadden ge daan. Er waren sterke vermoe dens dat de prijs voor dit jaar naar de immunoloog Cesar Mil stein van de universiteit te Cam bridge zou gaan. Het onderzoek van de prostaglan dinen was bijna 50 jaren geleden begonnen toen de Zweedse ge leerde Ulf von Euler (winnaa Nobelprijs in 1970) en de Engelse onderzoeker M. Goldblaat onaf hankelijk van elkaar in de zaad vloeistof van de mens en bij tal rijke dieren een stof vonden die de spieren van de baarmoede: doet samentrekken. Von Eule gaf deze stof de naam "prostag- landine". Eind van de jaren 1950 kwam er vaart in toen Bergström en zijn medewerkers erin slaagden, reincultures van twee belangrij ke prostaglandinen samen te stellen en de chemische opbouw op te helderen. Vane stelde later vast dat het pros- tacycline vermoedelijk een be slissende rol speelt bij het ont staan van aderverkalking. Een van de grote successen van het onderzoek is het bewijs dat onge boren kinderen van vrouwen die sigaretten roken in het moederli- chaan nicotine opnemen. Geleer den van de universiteit te Wenen hebben onlangs vastgesteld dat bij rooksters de synthese van prostaglandin in de navelstreng tot op de helft wordt terugge bracht: het kind wordt slechter van zuurstof. Wiin Lamboo Hiermee wil ik reageren op het ar tikel van Clemens Kortenbach die de exposities van Wim Lam boo beschrijft. Citeer: "of Lam- boo's voorafgaande leven in de woestijn geweest is weet ik niet". Nam Clemens de moeite om die woestijn te verkennen? Of zich wat meer te verdiepen in ie mands leven? Het hele artikel komt mij onsmakelijk over. Ik heb de foto-collages gezien in het L.A.K. en zal zeker naar het Aca demiegebouw gaan om de ab stracte schilderijen te zien. Hoe de kleur op mij zal overkomen weet ik nu nog niet, het licht én de duisternis, ik sta er voor open. Is Clemens soms bang voor zijn eigen duisternis?. Zijn uitspraak: "groteske preten ties" vallen mij in het verkeerde keelgat. Mag iemand alsjeblieft uitdragen wat hij voelt? Ik ben blij met Wim Lamboo die zo "grotesk" aanwezig durft te zijn. Wie volgt? Clemens misschien? Kathinka Kolbert Clematislaan 46 Oegstgeest (Een kunstenaar mag uitdragen wat hij voelt, een recensent schrijven wat hij vindt, red.)

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 20