LEIDSCH m> DAGBLAD Miljoenenschade na rellen Staking Gdansk op werf in voortgezet TV-piraten weer actief 4# Problemen bij informatie Ontruiming "Lucky Luijk" leidt tot slagveld in Amsterdam efficiency beurs Inbraakverzekering wordt veel duurder ACTIES DINSDAG 12 OKTOBER 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36906 Directeur G Koopman Btreeu w«e Sng* 1 Adj -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN TOKIO (GPD/AFP/DPA/Reuter) - Premier Zenko Suzuki (71) van Japan treedt af als regeringslei der. Hij heeft dat vandaag bekend ge maakt tijdens een vergadering met de leiding van de liberaal-de mocratische partij (LDP). Suzuki stapt ook op als voorzitter van deze partij, die over een absolute meerderheid beschikt in de bei de kamers van de volksvertegen woordiging. Het aftreden is door waarnemers in Tokio in verband gebracht met de kritiek van hooggeplaatste par tijgenoten op zijn economische politiek. Suzuki, die vorig jaar november de door hem in 1980 gevormde regering drastisch wij zigde, wordt verweten zijn belof te niet na te komen de overheids financiën voor 1984 te saneren. Zijn populariteit bereikte on langs met 16 procent een nieuw dieptepunt. Ook zou hij niet in staat zijn de 'Lockheed-affaire' rond voormalig premier Tanaka op te lossen. Tanaka wordt bin nenkort naar verwachting schul dig verklaard. Suzuki is sterk af hankelijk van de Tanaka-aan- hangers binnen zijn partij. De verkiezing van een nieuwe par tijleider geschiedt op 24 novem ber. Suzuki's aftreden als pre mier zal zijn beslag krijgen als het Japanse parlement weer bij eenkomt. Als kandidaat-opvol ger van Suzuki zijn genoemd Toshio Komoto (72), directeur- generaal van de dienst economi sche zaken, Shintaro Abe, minis ter van internationale handel en industrie, en Ichiro Nakagawa, directeur-generaal van de dienst wetenschap en technologie. De partijleider van de LDP is nor maal gesproken ook premier van Japan. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De Leidse televisie- piraat PTV heeft gisteravond weer een uitzending ver zorgd. Iets over negenen slaagde de piraat erin om vanuit een flat in Leiden het signaal van Duitsland 2 weg te drukken. Het was voor het eerst sinds januari dat de PTV weer in de lucht was. Ruim een kwartier lang werd in het zelf gemaakte program ma aandacht besteed aan een Leidenaar die in een juri disch gevecht is gewikkeld om de zorg van zijn dochter. Aan het slot van het program ma kondigde de PTV aan dat het de laatste door haar ver zorgde uitzending was. Ook een andere piraat, Neder land 3, was gisteravond gedu rende korte tijd in de lucht. Direct na de uitzending op het Belgische net verscheen de piraat in beeld met een filmpje van een reclamevlieg- tuigje. een oproep om Neder land 3 te steunen en een aan kondiging van een artikel over televisiepiraten dat za terdag in deze krant ver schijnt Deze uitzending duurde ongeveer vijf minu ten. (Zie ook pagina Leiden) AMSTERDAM/DEN HAAG (GPD/ANP) - Bij de massale ongeregeldheden gisteren in Amsterdam, waarbij tien tallen gewonden vielen, zijn 122 mensen gearresteerd. Van hen werden er vanochtend 23 vrijgelaten. De scha de na de keiharde confrontatie tussen enkele duizenden actievoerders en politie beloopt enkele miljoenen gul dens. AMSTERDAM Relschoppers in Amsterdam gebruikten gisteren al les wat binnen handbereik was om de politie in het nauw te brengen. Op de foto een groepje ME'ers dat zich verweert tegen een aanval met een fietswiel. WARSCHAU/GDANSK (AFP/AP/ Reuter) - Arbeiders van de Le- ninwerf in het Poolse Gdansk hebben vandaag hun staking Vrijspraak Ecevit ANKARA(DPA) - De voormalige eerste minister van Turkije Ece vit is vandaag wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken van de beschuldiging dat hij het aanzien van de staat schade zou hebben berokkend. Dat zou gebeurd zijn door een in terview net Ecevit van de Deense krant 'Arbeiderbladet". De jour nalist zei niet zelf met Ecevit te hebben gesproken. Ecevit zit nu drie maanden gevangenisstraf uit wegens interviews met de Ne derlandse televisie en "Der Spie gel". Meeste scholen in gevarenzone AMSTERDAM(GPD) - By 70 pro cent van de scholen is de ver keerssituatie gevaarlijk. Dat blijkt uit een onderzoek waaraan 56 scholen uit het hele land deel namen. Het resultaten /an het onderzoek, dat in het kader van het 10-jarig bestaan van de pres siegroep Stop de kindermoord werd gehouden, zullen morgen aan de betrokken gemeentebe sturen worden aangeboden. Onbestendig Vanavond en vannacht regen. Overdag enkele opklaringen afgewisseld door een bul. Minimumtemperatuur om streeks 11 graden. Middagtemperatuur ongeveer 14 graden. Vrij krachtige wind, aan de kust tijdelijk hard, draai end van zuidoost naar zuidwest. 13 OKTOBER 1982 Zon op: 07.01 uur, zon onder: 17.51 uur Maan op: 02.05 uur, maan onder: 17.04 voortgezet. Dit hebben ooggetui gen verklaard tegenover journa listen, die het nieuws uit een af gesloten Gdansk volgen vanuit Elblag, 50 kilometer oostelijk van Gdansk. De staking ontstond gisteren, na dat de Poolse militaire leiders eind vorige week bekend maak ten de vrije vakbond Solidariteit te zullen ontbinden. De stakers eisen vrijlating van de geinter- neerde leiders van Solidariteit, onder wie Lech Walesa, en in trekking van het besluit tot ont binding van de vakbond. Dat be sluit ligt opgesloten in een nieu we wet, die opheffing van alle be staande en oprichting van nieu we vakbonden beoogt. Nadat de 5000 man sterke ochtend ploeg van de Leninwerf, de ge boorteplaats van Solidariteit, vanmorgen was opgekomen, werd de werf afgegrendeld door de op roerpolitie Zomo. Niet bekend is of dit is gebeurd als voorzorgs maatregel of ter voorbereiding van een mogelijke bestorming. Telexverkeer met Gdansk is in middels weer mogelijk, maar te lefoonverbindingen zijn nog broken. In de stad begint van daag een internationale tentoon stelling, die is gewijd aan de zee vaart. Zakenlieden en journalis ten uit 15 landen zijn voor deze expositie naar de Poolse haven stad gereisd. In een gisteren uitgegeven verkla ring heeft het Nederlandse vak verbond FNV aangedrongen op stopzetting van Westerse finan cieringshulp aan Polen. Die hulp mag pas weer op gang komen, als de gevangen vakbondsmen sen zijn vrijgelaten en de dialoog tussen Solidariteit en de militai re leiders weer op gang is geko men. De FNV vindt dat humani taire hulp aan Polen moet wor den voortgezet. Het CNV heeft de Nederlandse re gering eveneens gevraagd de po litieke druk op Polen te vergro ten. Zelf heeft het besloten een CNV-delegatie, die op dit mo ment een bezoek brengt aan het Hongaarse vakverbond Szot terug te roepen. rcrfiT3 oktober 82 dagelijks 9.30-17.00 uur 11 en 12 okt. 9.30-21.30 uur zaterdag en zondag gesloten amsterdam raï Rondom het kraakpand "Lucky Luijk", dat gisteren onverwacht werd ontruimd, was het vanoch tend vry rustig. Het pand, dat de inzet vormde van de rellen, wordt bewaakt door zes man van bijzondere diensten van de mare chaussee. De krakers hebben al aangekondigd, zodra ze de kans krijgen, opnieuw het pand in hun bezit te zullen nemen. Waarschijnlijk zal morgen of over morgen in de Tweede Kamer een interpellatiedebat worden ge houden over de ontruiming van het pand aan de Jan Luijken- straat en het gebruik van het om streden CS-traangas door de po litie bij de ongeregeldheden. Het CPN-kamerlid Ina Brouwer wil de ministers De Ruiter (justitie) en Rood (binnenlandse zaken) hierover aan de tand voelen. De noodverordening die burge meester Polak van Amsterdam gisteren afkondigde ter handha ving van de openbare orde in de hoofdstad, bleef ook vandaag nog van kracht Polak kwam met de verordening nadat de "Lucky Luijk" was ontruimd. Hierdoor werd het de politie mogelijk ge maakt mensen te arresteren van wie redelijkerwijs mocht worden aangenomen dat zij de openbare orde wilden verstoren. Een der gelijke verordening is al eens eerder toegepast in Amelisweerd en Dodewaard. De meeste arrestanten die nu nog worden vastgehouden, overtra den volgens de politie de nood verordening. Hun wordt boven dien openlijke geweldpleging ten laste gelegd. Bij de rellen raakten 24 politiemensen ge wond. In totaal waren er zo'n 775 man politie en marechaussee op de been om de buitengewoon agressieve actievoerders terug te dringen. De confrontatie, waar bij grote materiële schade werd aangericht, duurde tot in de nacht. In Utrecht werden vannacht bij vijf kantoren van de Rabo-bank de ruiten ingegooid. De politie legt een verband tussen deze ver nielingen en de rellen in Amster dam. De daders lieten namelijk pamfletten achter waarin ze aan kondigen te zullen blijven vech ten tegen "banken die woning speculanten steunen". Het CPN-district Amsterdam gaf gisteravond een verklaring uit waarin de door Polak afgekon digde noodverordening scherp werd afgekeurd, omdat zij in strijd zou zijn met "alle bestaan de verworven rechten en vrijhe den van de bevolking die met na me in Amsterdam als grote de mocratische traditie leven". De CPN meent dat alle ME-eenhe- den uit de hoofdstad moeten worden teruggetrokken en dat er alles aan moet worden gedaan om een democratische oplossing voor de "Lucky Luijk" te vinden. WD-fractieleider Nypels noemde het gisteren in een eerste reactie "verbijsterend en dramatisch dat in een rechtsstaat lieden terreur gaan uitoefenen en het recht in eigen hand nemen". Hij toonde zich er verheugd over dat de poli tie "zo kordaat en streng" was opgetreden. "Het gespuis dat hier bezig is, verdient snel be recht te worden", aldus Nijpels. (zie verder de pagina's 7 en 15) Grootste kunstroof OSLO (DPA) - In Noorwegen is het afgelopen weekeinde de grootste kunstroof uit de ge schiedenis van het land ge pleegd. Naar pas gisteravond werd bekendgemaakt, stalen on bekenden acht werken van be roemde meesters uit het nationa le museum in Oslo, onder wie Rembrandt, Goya, Van Gogh en Picasso. De waarde van de schilderijen wordt geraamd op 10 miljoen gulden. DEN HAAG (GPD) - De onderhan delingen tussen de fractieleiders Lubbers (CDA) en Nijpels (WD) onder leiding van informateur Scholten over de omroep en de middenschool hebben nog steeds niet tot overeenstemming geleid. Vooral de middenschool dreigt tot een conflict tussen de partijen uit te groeien. De WD wil in het regeerakkoord laten opnemen dat deze nieuwe school niet de enige vorm van voortgezet onderwijs mag wor den. Het CDA vindt dat nu eenmaal met de middenschool-experimenten is begonnen niet kan worden uit gesloten dat het kabinet gaat doen wat is onderzocht, namelijk de invoering van de midden school als enige schooltype. Bij het mediabeleid gaat het vooral over de commercie bij de regio nale en lokale omroepen en de toelating van commerciële zen ders met op Nederland gerichte reclame via satellieten. Fractie leider Nijpels (WD) zei vandaag voor de KRO-radio dat de tech niek de laatste jaren een deuk in het omroepbestel heeft geslagen en dat de regering daar rekening mee moet houden. (zie verder pagina binnenland) ARNHEM (GPD) - De premie voor een verzekering tegen brand en inbraak moet dras tisch worden opgetrokken. De verzamelde verzekeraars zullen het ministerie van eco nomische zaken dringend verzoeken de premies met in gang van volgend jaar te mo gen verhogen. Volgens de verzekeringsmaatschappijen zijn deze maatregelen nodig omdat hun bedrijfsresultaten ernstig zijn verslechterd we- gens het sterk toegenomen leen de premie worden opge- aantal diefstallen uit wonin- trokken, maar zullen ook de gen en auto's. uitkeringen moeten worden bevroren. Zo zal diefstal uit Naar de inzichten van de verze- auto's nog maar tot maximaal keraars moet echter niet al- 500 gulden worden vergoed. en sieraden in woningen zul len verzekerd worden tot een maximum-bedrag van 5000 gulden. Volgens opgave van het Cen traal Bureau voor de Statis tiek in Den Haag kwamen in 1980 in totaal 171.777 inbra ken ter kennis van de politie. Vorig jaar was dat aantal ge stegen tot 214.903 en m de eerste helft van dit jaar be droeg het aantal geregistreer de inbraken al 121.809. 22 PAGINA'S Dreigend conflict over middenschool Hoofdrolspeler John Stride "Diamonds": het Bhtse Dallas Noodverordening meer arrestaties Mary Rose naar de oppervlakte Staalindustrie op dieptepunt De gebeurtenissen in Amsterdam stem men tot grote be zorgdheid Het wordt steeds moeilijker van actievoerders te blijven spreken voor wier streven nog sympathie is op te brengen Het merendeel van de jongelui dat gisteren mee deed aan de rellen gedroeg zich als puur tuig en is terecht door de politie van de straat afgeslagen. Het uitvaardigen van de zoge naamde noodverordening (eer der gebeurde dat in Utrecht en Dodewaard) is vrijwel het laatste middel dat een burgemeester in staat moet stellen aan zijn wette lijke taak (het handhaven van de openbare orde) te kunnen vol doen. Burgemeester Polak heeft, getuige de moeilijkheden van gis teren. zeker niet lichtzinnig van dit middel gebruik gemaakt Een vergelijking met Dodewaard en Amelisweerd gaat mank De bur gemeesters van die plaatsen konden minder invloed laten gel den op de oorzaak van de rellen rond de kerncentrale (Dode waard) en het landgoed Amelis weerd (Utrecht), dan de burge meester, of de gemeente Amster dam dat konden op de rallen rond de Lucky Luijk In zekere zin zijn de ongeregeldhe den van gisteren het gevolg van het beleid dat de gemeente Am sterdam inzake leegstand, wo- nmgspeculatie en krakers heeft gevoerd Een beleid dat niet al leen weifelachtig, maar ook twee slachtig is geweest De krakers beweging beschouwde de Lucky Luijk als een symbool van haar actie en juist bij dit pand voerde de gemeente een overigens juist, maar ander beleid dan bij andere kraakpanden. Een gemeente die afspraken maakt met krakers, die hen bevoordeelt boven andere en meer urgente woningzoekenden, in ruil voor het uitblijven van rellen, zet in princi pe een premie op geweld. En dat is precies wat de gemeente Am sterdam heeft gedaan. In het verleden heeft Amsterdam meer malen kraakpanden aangekocht en ze vervolgens aan de krakers toegewezen Bij de Lucky Luijk werd anders beslist. In dit licht bezien is de uitgevaardig de noodverordening een nskant middel Het dient er niet alleen voor de openbare orde te bewa ren, maar ook om de gevolgen van falend beleid in het verleden weg te poetsen en daarvoor heeft de wetgever het middel zeker niet bedoeld De rellen zelf ademden een sfeer van anarchie en zinloos geweld. Dat is een zaak van alle politieke partijen die de democratie een goed hart toedragen. Met haar actie heeft de kraakbeweging in Amsterdam een belangnjk deel van haar krediet verspeeld In de onderhandelingen met het Am sterdamse gemeentebestuur is zij onbetrouwbaar gebleken. Af spraken zijn geschonden en toen de politie terecht ingreep, volgde een actie, die alle spelregels in aanmerking genomen, in een rechtsstaat onduldbaar is. In het belang van iedereen en niet in de laatste plaats van de krakers zelf. Nieuws van verre en nieuws van nabij Twee in één Twee goede redenen voor één abonnement.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1