Staalindustrie in dal C D- Haken en ogen aan 'inruilplan' 'Olieoverschot wereldmarkt misleidend' Beurs Amsterdam hort zakelijk Verbruik VS laagste in 20 jaar Wall Street sluit hoog Reisbureaus vrezen komst van Postbank DINSDAG 12 OKTOBER 1982 Economie Olie In het Nederlandse deel van de Noordzee op ongeveer 50 kilo meter ten Noordwesten van Den Haag, heeft Amoco, een samen werkingsverband van elf inter nationale oliemaatschappijen, voor de tweede maal olie aange boord. De vondst werd gedaan op ongeveer drie kilometer af stand van de plaats waar in april van dit jaar ook al olie werd aan geboord. Volgens een woordvoerder van Amoco is uit proeven gebleken dat de put tot 4000 vaten olie per dag zou kunnen produceren. Wanneer tot exploitatie van de put wordt overgegaan is nog niet bekend. Floriade '92 De gemeente Rotterdam heeft zich bij de Nederlandse tuinbouw- raad kandidaat gesteld voor de organisatie van de volgende Flo riade, die van 1992, zo is gisteren bekend gemaakt. Rotterdam heeft wel eens eerder - in 1960 - de allereerste Floriade toegewezen gekregen. De laatste twee keer vond het evenement, dat om de tien jaar in Nederland wordt gehouden, in Amsterdam plaats. Rotterdam vindt het we gens de economische voordelen belangrijk dat het grote nationa le en internationale belangstel ling trekkende evenement op nieuw in de maasstad komt. El Al De Israëlische Luchtvaartmaat schappij El Al, geteisterd door een staking van het cabineperso neel en een conflict met de Israë lische regering wegens een vlieg verbod op de sabbat, heeft het merendeel van zijn activiteiten naar Schiphol verplaatst. El Al omzeilt het sabbat-vliegverbod door vliegtuigen van andere maatschappijen te charteren. Manager Kryll van El Al in Am sterdam heeft dit bevestigd. Van der Giessen Staal Bankiers NV (onderdeel van het Vroom en Dreesmann-con- cern) doet haar bod op de aande len van C. van der Giessen's Werktuigenfabriek in Krimpen aan den IJssel gestand. Aan de laatste voorwaarde, dat tenmin ste 80 pet van aandelenkapitaal ook zou worden geleverd, is vol daan, zo heeft Staal Bankiers be kendgemaakt. Haventarief Het gemeentelijk havenbedrijf van Rotterdam wil het zeehavengeld met ingagn van 1 januari 1983 met gemiddeld 7,2 verhogen. Als de Rotterdamse gemeenteraad met het voorstel akkoord gaat, kan het havenbedrijf het volgend jaar rekenen op een extra op brengst aan zeehavengelden van bijna 18 miljoen gulden. Volgens het gemeentelijk haven bedrijf zullen ook Amsterdam, Delfzijl en Vlissingen het vol gend jaar met tariefstijgingen ko men die uitgaan boven de vier procent. LEIDEN Leidse veemarkt, dinsdag. Weekaanvoer 5015 stuks, waarvan van daag 3484 die als volgt te specificeren zijn: 79 slachtrunderen, 400 stuks ge- bruiksvee, 46 graskalveren, 1417 nuch tere kalveren, 15 pony's, 712 varkens, 44 biggen, 664 schapen of lammeren en 107 bokken of geiten. Prijsnoteringen slachtvee zelfde als gisteren. Rectifica tie: worstkoeien 5.50-6.80. Prijsnoterin gen gebruiksvee: melk- en kalfkoeien 2000-3050, varekoeien 1850-2550. pinken 1150-1650, graskalveren 750-1250, nuch tere kalveren voor fok of mesterij rood 400-675, idem zwart 300-550, biggen 125- 135, schapen 180-220, lammeren 190-230, geiten 20-90. Toelichtingen (resp. aan- voer-handel-prijzen): slachtrunderen minder-rustig-stabiel; kalf- en melk koeien ruim-rustig-stabiel; varekoeien dito; pinken dito; graskalveren dito; nuchtere kalveren dito; varkens ruim- redelijk-stabiel; biggen matig-willig-sta- biel; schapen en lammeren minder-rus- tig stabiel; geiten dito. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling van 11 oktober 1982. Andijvie per kg 36-38, boerekool per kg 25-28, groene kool 39, spitskool 43-46, bospeen II 1,05-1,22, waspeen Al-per kist 4,00-6,60, AII-3,20-5,10, BI-4,00-8,30. Aanvoer: 140 ton. Breekpeen BI-2,50, CI-5,20-5,50, prei A per kg 69-72, uien per kg 46-49, peterse- Internationaal Energie Bureau: PARIJS (ANP) De wereldecono mie is in wezen nog lang niet on- kwestbaar voor verstoringen van de olievoorziening. Het huidige overschot op de wereldmarkt is misleidend en verhult de ontwik keling van de vraag op middel lange en lange termijn. Dit zegt het Internationale Energie Bu reau (IEA) in zijn rapport "World Energy Outlook", dat een drietal scenario's geeft voor de ontwik keling van de vraag naar olie en van energie in het algemeen tot het jaar 2000. Volgens het rapport zullen de ener giemarkt en de oliemarkt tot het midden van de jaren tachtig waarschijnlijk stabiel blijven. In alle drie de scenario's zal daarna echter een verkrapping van de oliemarkt optreden. In de 24 westerse industrielanden van de Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ont wikkeling (OESO), IEA een onderdeel is, zal de ko mende drie jaar sprake zijn van een toeneming van de binnen landse olieproduktie en een ver mindering van de import. Daar door zal de toeneming van de vraag in staten van de Organisa tie van Olie-Exporterende Lan den (OPEC) en andere ontwikke lingslanden op korte termijn zonder veel problemen door de oliemarkt kunnen worden opge vangen. Na het midden van de jaren tachtig zal de oliemarkt echter uit balans raken. Aan de ene kant zal de vraag naar olie toenemen, vooral in OPEC-staten en in andere lan den in de Derde Wereld, terwijl er aan de andere kant sprake zal zijn van een vermindering van de produktie in Noord-Amerika, de Noordzee en de Sowjet-Unie en van de afneming van de export van een aantal OPEC-landen. Als er tegen die tijd onvoldoende vooruitgang is geboekt bij het vervangen van olie door andere brandstoffen zouden weer grilli ge prijsschommelingen kunnen optreden. Bovendien vormen on voorspelbare ontwikkelingen in het Midden-Oosten een perma nent risico. Ingrijpende gebeur tenissen in dat gebied kunnen vooral bij een wankel evenwicht op de oliemarkt tot een nieuwe prijsexplosie leiden. De reële prijzen van olie en van energie in het algemeen zullen volgens het IEA gedurende de rest van dit jaar en in 1983 moge lijk een duidelijke daling verto nen. Het gevaar bestaat dat dit misleidende signalen stuurt naar de partijen op de energiemarkt. Verbruikers zouden zorgeloos kunnen worden, terwijl zich van investeerders terughoudendheid meester zou kunnen maken. Het resultaat zou dan zijn dat de maatregelen die noodzakelijk zyn om de voor latere jaren ver wachte problemen te boven te komen niet tijdig worden geno- Om dit laatste te voorkomen pleit het IEA ervoor dat de regeringen en de particuliere sector er sa men aan blijven werken om het aanbod van en de vraag naar energie evenwichtiger te maken. Dat betekent dat het aandeel van geïmporteerde olie moet vermin deren en dat er meer andere brandstoffen beschikbaar moe ten komen Het IEA verwacht dat de vraag naar olie in de OESO-landen de eerstkomende jaren slechts wei nig zal toenemen, van 3,81 mil jard ton olie-equivalent per jaar nu tot 3,97 miljard olie-equiva lent in 1985. Daarna zal het ver bruik echter sterker toenemen. TOKIO (ANP) 1982 zal een van de slechtste jaren zijn in de geschiedenis van de staalindustrie in de westerse lan den. Het verbruik van ruwstaal zal ten opzichte van 1981 verder afnemen met acht procent tot 421 miljoen ton. Het verbruik in de Verenigde Staten zal als gevolg van een vermindering met 23 procent het laagste niveau van de afgelopen twintig jaar bereiken. Dit staat in een rapport van het In ternationale Instituut voor IJzer en Staal (IISI) dat gisteren is ge presenteerd op de eerste dag van de 16de jaarvergadering van het IISI in Tokio. De secretaris-generaal van het II SI, Lenhard Holschuh, verklaar de gisteren tegenover de ruim vijfhonderd afgevaardigden uit 44 landen dat de economische ontwikkeling in de VS en West- Europa geen aanleiding geeft voor het verwachten van een dui delijk herstel vóór 1990. Het ziet ernaar uit dat er tot die tijd spra ke zal zijn van een stagnering. Het IISI verwacht dat het staalver- bruik in de gehele wereld, dus met inbegrip van de communis tische landen, dit jaar met vijf procent zal verminderen tot 672 miljoen ton. Dit is volgens het rapport mede het gevolg van het feit dat de vraag ook in het Oost blok, China en Noord-Korea stagneert. Ten opzichte van het topjaar 1979 zal het staalverbruik in Noord- Amerika dit jaar waarschijnlijk verminderen met dertig procent, in de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (EGKS) met zestien procent en in Japan met tien procent. Daar staat tegen- NEW YORK (ANP) - De handel op de Newyorkse effectenbeurs is gisteren zeer actief geweest als gevolg van de verlaging van het Amerikaanse disconto. De Dow- Jones-index sloot op ruim 1011, 24,37 punten hoger dan bij het slot van vorige week vrijdag. On geveer 138 miljoen aandelen wis selden van eigenaar en de com puter had op een gegeven mo ment een achterstand van drie kwartier. Het was de eerste maal sinds juni 1981 dat de index boven de 1000 uitkwam. Het hoogste niveau be droeg maandag ruim 1021 pun ten en dat was het hoogste peil sinds april vorig jaar. Verkopen haalden het gemiddelde weer naar beneden. Enkele klei ne banken verlaagden hun prime rate met een half of kwart pro cent tot 12,5 of 12,75. Officieel waren de banken dicht vanwege "Columbus Day". Verwacht wordt dat de verlaging van het prime rate algemeen zal zijn. Van de op Wall Street verhandelde aandelen sloten er maandag 1493 hoger en 292 lager. Onveranderd waren er 224. over dat de vraag in een aantal Oostaziatische landen, te weten Zuid-Korea, Singapore en Tai wan, met twaalf procent zal toe nemen. Ook gedurende de rest van de jaren tachtig zal de groei in de ontwikkelingslanden met ongeveer 3,7 procent per jaar duidelijk groter uitvallen dan de magere 0,6 procent in de wester se industrielanden. De IISI verwacht op grond van bo venstaande ramingen dat de pro- duktiecapaciteit in Noord-Ame rika en West-Europa verder zal worden verminderd. De organi satie geeft echter geen cijfers over de te verwachten gevolgen voor de werkgelegenheid in de staalindustrie. Sinds het midden van de jaren zeventig is in Noord-Amerika en West-Europa al voor twintig miljoen ton aan jaarlijkse produktiecapaciteit verdwenen. De voorzitter van de IISI, Frede rick G. Jaicks van de Amerikaan se Inland Steel Company, greep gisteren de zeer sombere progno se voor de staalindustrie in zijn land aan om de netelige kwestie van het staalconflict tussen de VS en de EGKS ter sprake te brengen. Hij noemde dumping en subsidiëring als belangrijkste oorzaken voor het feit dat de Eu ropese staalexport naar de VS in de eerste acht maanden van dit jaar met 21 procent is toegeno men en dat tegelijkertijd de afzet van de Amerikaanse staalindus trie in eigen land met 32 procent is verminderd. NS-personeel actiebereid ROTTERDAM-ZUTPHEN (ANP) Uit eerste peilingen onder NS- personeel is gisteren gebleken dat er een grote actiebereidheid bestaat om de door de demissio naire CDA-D'66-regering aange kondigde bevriezing van de ambtenarensalarissen (met in gang van volgend jaar) ongedaan te maken. Op twee vergaderin gen, in Rotterdam en Zutphen, spraken ongeveer tachtig leden van de Vervoersbond FNV en de Federatieve Spoorweg Vakver eniging (FSV) zich unaniem uit voor acties in de tweede helft van november. In Zutphen kon men zich vinden in het bestuursvoorstel een 24- uurs speerpuntactie te houden. In Rotterdam is sterk aangedron gen op alternatieven als een meerdaagse actie van het NS- personeel, mogelijk gratis ver voer en een algemene werkon derbreking in plaats van een speerpuntactie. AMSTELVEEN ANPVoor het Amstelreense kantoor van het GAK is gisteren een "klachtenkeet" geplaatst door de zogenaamde "klachtencom missies". Deze commissies hebben in de loop van dit jaar klachten verza meld over de GAK- of GMD-organisaties m de vijf grootste steden Het bleek dat deze organisaties zich niet bevredigend openstellen voor deze klachten. Daarom wordt deze week een "keetactie" gehouden. DEN HAAG/PORTOROZ (ANP) - De eventuele oprichting van een Postbank vormt een groot gevaar voor ae reisbureaus in Nederland. De Postbank zal alles in het werk stellen om ook reizen te gaan verkopen. Daarom zal de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR) "dan ook alles doen om deze dreiging af te wenden", aldus ANVR-voorzitter Anton Blok op het tweede lustrumcongres van de ANVR in de Joegoslavische plaats Portoroz. De reisbranche wordt verder "geteisterd" door het geven van kortingen op alle mogelijke reizen. "Dit is geen concurrentie meer maar regel rechte zelfmoord", aldus Blok. Hij haalde als voorbeeld een Engelse touroperator aan, die "onder geen beding kortingen geeft en het pu bliek aanraadt tijdig te boeken, waardoor zijn organisatie vroeg in het jaar kan inkopen tegen lagere prijzen. Deze reizen komen later nooit goedkoper op de markt". Wellicht is dit een les voor onze reisorganisatoren, meende hij, daarbij opmerkend, dat IATA-agenten (luchtvaart) ook met kortingen een heil loze weg zijn ingeslagen. De zusterorganisatie van de ANVR in Enge land tracht deze situatie in de luchtvaart te veranderen. Mogelijk is het de taak van de ANVR ook een dergelijk initiatief te nemen, aldus Blok Hij had ingehaakt op een toespraak van de voorzitter van het KNOV, Wouter Perquin, die had opgemerkt, dat bij de komst van meer vrije tijd voor de sector dienstverlening een grote taak is weggelegd. Deze taak moet een zaak van de ondernemer blijven en mag niet worden overgenomen door de overheid en de collectieve sector, zei hij. Ook Perquin had zich tegen een Postbank afgezet. "Tegen de vestiging van een Postbank moet gezamenlijk worden opgetreden om de zaak in de hand te houden". Vervroegd pensioen: Terwijl het bedrijfsleven ken- nelijk aanstalten maakt om op grote schaal boven-57,5-ja- rigen ..met vervroegd pen sioen*' te sturen, geven signa len uit Den Haag steeds dui delijker aan, dat de rijksover heid aan deze ontwikkeling paal en perk wil stellen. Zij heeft daarvoor twee argu menten. Het belangrijkste is uiteraard het financiële argu ment; een oudere werkloze kost meer dan een jongere, zeker als die oudere niet na een half jaar ww en twee jaar wwv verdwijnt naar de bij stand. zoals gebruikelijk. Daarnaast spelen arbeids marktoverwegingen een rol in de categorie van 57,5 tot 65 jaar zitten niet zelden werk nemers die wegens hun spe cifieke kennis niet door jon geren zijn te vervangen en hun vertrek kan menig be drijf duperen. De zogenaamde 57.5-jangenre - geling - die als zodanig ook niet bestaat, maar daarover straks - is de laatste tyd voor al in het nieuws gekomen door het plan van Vroom en Dreesmann om een aantal oudere werknemers „in te ruilen" voor jongeren. Daar bij gaat het dus. voor een deel overigens, om vervanging. Bij weer andere ondernemin gen. bijvoorbeeld Akzo en Gamma, zien we het streven om bij inkrimpingen (vrijwel) uitsluitend 57,5-plussers te ontslaan. Omdat deze groep de financiële pijn van de werkloosheid het minst voelt, is de redenatie. Im mers. wie 57,5 jaar is geweest op de dag van zijn ontslag, kan tot zijn 65e rekenen op een werkloosheidsuitkering gebaseerd op zijn laatstver diende salaris. In tegenstel ling tot bijvoorbeeld iemand van 56 jaar. die na 2.5 jaar op de bijstand is aangewezen Bedoeling In de praktijk van vandaag be tekent ontslag voor een 57,5- plusser vervroegde pensione ring op kosten van de ge meenschap. En dat is nooit de bedoeling geweest, ver zuchtte het ministerie van so ciale zaken begin dit jaar in een rondschrijven aan de ge westelijke arbeidsbureaus door Frits Koffijberg In juni 1976 werd. met terug werkende kracht tót 1 januari 1975, een wetswijziging door gevoerd. die regelt dat ie mand die op zijn 60e verjaar dag een wwv-uitkering ge niet, deze uitkering houdt tot aan zijn 65e. De verlengde wwv heet dat. Speciaal in het leven geroepen om de oudere langdurig werkloze, die toch geen schijn van kans meer heeft op de arbèidsmarkt, niet te dwingen naar de by- stand te gaan. Het georganiseerde bedrijfsle ven (werkgevers en vakorga- nisties) had toen het reken sommetje gauw gemaakt; 65 jaar min vyf jaar verlengde wwv min twee jaar wwv min een half jaar ww is 57,5 jaar. Conclusie: wie die leeftijds grens is gepasseerd op de dag van zijn ontslag, kan tot aan zyn officiële pensionering aanspraak maken op een re delijke uitkering (75 procent van het dagloon plus vakan tiegeld, door de werkgevers doorgaans aangevuld tot 90 procent). Zo ontstond naar analogie van de non-activiteitsregeling voor 62,5 jangen, waarop de textielindustrie ooit het pa tent had, de 57,5-jarigenrege- ling. Vooral de laatste jaren heeft men bij inkrimpingen by voorkeur 57,5-plussers la ten afvloeien. Daarmee werd geweld gedaan aan het begin sel, dat bij collectieve ontsla gen de leeftijdsopbouw van degenen die moeten opstap pen. een afspiegeling vormt van de leeftijdsopbouw van hel totale personeel. Een principe, dat onder meer be rustte op de verwachting dat ontslagen jongeren vry snel weer een baan zouden vin den. Inmiddels hebben even wel ook ontslagen jongeren wei mg kans meer op nieuw werk Mits In januari liet het ministerie van sociale zaken weten, dat bij collectieve ontslagen uit zonderingen op dat zoge naamde afspiegelingsbegin- sel waren toegestaan, mits aan bepaalde voorwaarden was voldaan: voor alle leef- tydscategoneën (dus ook jon geren) moest de arbeids markt slecht zijn; het moest gaan om een collectief ont slag wegens noodzakelyke inkrimping van de man kracht; de betrokken (oude re) werknemers moesten geen inhoudelyk bezwaar maken tegen hun ontslag „Het doel mag dus niet zyn de vervanging van ouderen door jongeren", stond er in de bnef nadrukkelyk bi). Het „inruilplan" van V en D. dat 950 ouderen wil afvoeren in ruil voor 250 aan te trekken (goedkopere) jongeren, past met binnen die uitgangspun ten van Sociale Zaken. De he le regeling lykt trouwens op de helling te gaan Een aan wijzing daarvoor is te zien in het beleidsplan voor de tex tielindustrie. waar de minis ters Terlouw en De Graaf schrijven: „Het kabinet is overigens van oordeel, dat de kosten van de sociale plan nen - overeengekomen tus sen de sociale partners - die worden toegepast by om vangrijke inkrimpingen, niet op de overheid mogen wor den afgewenteld". Trek je die lyn door, dan kun je spreken van afwenteling van extra- kosten op de overheid, als by inkrimpingen uitsluitend 57,5-plussers moeten af vloeien Veelzeggend was ook dat ene zinnetje in de toelichting op de begroting van sociale za ken: „Op de aanvankelijk ge kozen weg voor vervroegde uittreding - al dan met via collectief ontslag gemaakte afvloeiingsregelingen voor 57,5-jarigen - kan alleen al omwille van de kosten niet worden voortgegaan" De hamvraag is. hoe de over heid het „oneigenlijk ge bruik" van de verlengde wwv-regeüng wil beperken Een mogelykheid is. dat de arbeidsbureaus minder vlot worden met het afgeven van ontslagvergunningen voor 57,5-plussers. Een strakker vasthouden aan het afspiege- lingsbeginsel dus. Het is met ondenkbaar, dat sommige bedrijfsverenigingen dan be reid zijn om met een werkge ver tot een akkoord te komen buiten het arbeidsbureau om. De betrokken 57,5 plusser die zich in een dergelyke con structie laat ontslaan, dunt wel te beseffen, dat hij na een half jaar ww (uitgekeerd duur de bedrijfsvereniging) voor wwv moet aankloppen by de sociale dienst, die wel eens moeilijk kan gaan doen om dat hy ten tyde van zyn ont slag geen formeel verzet heeft aangetekend by het ar beidsbureau. Een andere mogelykheid is. dat de regering besluit het uitke ringspercentage-voor de wwv in de verlengde penode (dus na twee jaar) te verminderen tot byvoorbeeld 60 of 50 pro cent. De 57,5-plussers zullen dan niet meer zo bereidwillig zyn om moe te werken aan hun ontslag Er gaat in elk geval iets gebeu ren. Intern is bij Sociale Za ken en de arbeidsbureaus al een hele discussie aan de gang over deze zaak DINSDAG 12 OKTOBER 1982 ACTIEVE AANDELEN 105.50 105.50 20.2H 19.80 37.80 37.50 27.10 27.30 227.00 231.00 170.30 171.70 BINNENLANDSE AANDELEN 1 Rijtuig l. Verf St.R'Dan Blydensl c« Boer Druk Dols BorsuroU 78.00 78.50 1,62 1J0 138.50 135.00 150.00b 150.00b 320 00 335.00 54,00 55.00 105.50 105.50 43.00b 45,00b 344.80 345,00 Ceteco Chamoltr Clndu-Kr; Clalmlndi Dell Mij Dessaui I Sea Seai iterD 4 Myen ee 27.70 27.90 1427.00 1430.00b 37.50 1123)0 194,00 42.00 85.00 42.00 55.00 27.50e 125.50 38.20 195.50 112.00 3.00c 67.50 60.ooa 218.00 2220 5.00a 53.00a WW si. VRGGei 49.20 BELEGGINGS INSTITUTEN To»r. PI V Ik Ine Japan Fund Mad Kon F Technologic F 20.60 30.00 GOUD EN ZILVER AMSTERDAM - De gou.J en r.lverpi waren gisteravond all v >l«t Goud or f37520 Zilver onbew f770 BUITENLANDS GELD 126 50 12» SO 569.00 57000 Beursoverzkht AMSTERDAM (ANP) - D< koersen op de Amsterdamse ef fectenbeurs vielen vandaag zwaar tegen. Gezien de ontwik keling in Amerika, waar de Dow JOM index 26 punten Ittfl 80 door de magische 1000-punten- grens h.-.-rileien (ie koerswinstjes in Amsterdam ma g.r uit Dc handelaren noemden de aande lenmarkt teleurstellend De hardlopers van gisteren moesten zelf» omlaag Zo viel Unilever fors terug van 190 tot 183.50 Dc koers beweging was overi gens hectisch. Als een jojo schoot het fonds heen en weer tussen 187 en 182.50 De omzetten werden opnieuw goed genoemd. Voor Koninkly ke Olie gold enigszins hetzelfde In het oliefonds werd behoorlijk gehandeld maar de koers zakte twee dubbeltjes op 92.90 Voorts won Philips 30 cent op 27.40 en KLM 1.50 op 90

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19