Amsterdam in oorlogssfeer Er komt geen eind aan! Lage prijzen bij Shell. Shell helptóók met lage prijzen. Duizenden actievoerders bestoken politie na ontruiming kraakpand Neem nou de opvouwbare paraplu van f 13,50 voor f 6,75. DINSDAG 12 OKTOBER 1982 Wat die duikboot van onbekende nationaliteit is voor Zweden, is radio De Vrije Keyzer voor Am sterdam: hij is er wel, maar hij is ongrijpbaar. Of zou die duikboot er dan toch niet zijn. of niet meer? Vorige week heb ik mij, af gaand op de reputatie die Zweedse kwaliteit nog altijd heeft (Volvo, Saab, Husqvarna, Ikea, Zwaluwlucifers), lichtelijk vrolijk gemaakt over de Sowje- trussische-autoriteiten, die ver klaard hadden dat Zweden het sprookje van de onderzeeër al leen maar verzonnen had om de spanningen tussen Zweden en de Sowjet-Unie te vergroten. Ik was er van uitgegaan dat ook de Zweedse informatie, en de Zweedse kustmarine, van hoge kwaliteit waren. Maar zijn die Zweden echt wel zo bij de pinken als het om het opsporen van on derzeeërs gaat? Én om de bericht geving daarover? Na vier dagen werd gesteld, dat het type onderzeeër dat in de val zat niet langer dan vijf dagen onder water kon blijven. Daarna was de zuurstof op. en moest de boot boven water komen om weer even lucht te happen. De hele wereld, vertegenwoordigd door de inter nationale pers, keek vanaf de vijfde dag zijn ogen uit naar het wateroppervlak, want in tegen stelling tot het Monster van Loch Ness, dat op de meest onverwach te ogenblikken opduikt, was er nu een monster voorhanden dat met mathematische zekerheid op de Vijfde Dag zou moeten opdui ken. De Vijfde Dag ging voorbij... geen topje van de duikboot te zien. De Zesde Dag ging voorbij... wat zouden die Sowjetrussen daar beneden het benauwd heb ben! Ze zouden voornamelijk lig gen, werd ons uitgelegd, want dan verbruik je de minste zuur stof, en bovendien konden hun voetstappen dan niet gehoord worden door de verfijnde Zweed se apparatuur, die het absolute gehoor had. Ik zag die Russen daar liggen, in pijama, zoals ze dat ook in treinen altijd doen om hun goeie goed te sparen. Dassen af, boordje open, tenslotte werk ten ze niet bij V D! Zouden ze nog mogen eten en drin ken, voor zover de rantsoenen toereikend waren? Ik dacht het wel, als ze maar niet smakten en slurpten, want dat zou de sonar onverbiddellijk opvangen en via de computer uitwerkën tot smak- geluiden van officieren, of slurp- geluiden van Georgiërs, want o, die Zweedse techniek was zo hoog ontwikkeld! De Zevende Dag ging in, en nog altijd ken de Zweedse marine geen duikboot van enigerlei nationaliteit aan de pers tonen. Wilt u geloven dat ik toen enige schik in die dekselse Russen begon te krijgen? Zouden ze toch nog een geheim achter deurtje in die baai geweten heb ben, dank zij eerdere verkennin gen? Of zouden ze zichzelf onpeil baar kunnen maken, net als in jongensboeken: „De Onpeilbare Duikboot S.U. 82"? Ik zag ook de drinkgelagen voor me, die in het Kremlin aan de te ruggekeerde bemanning werden aangeboden. Daarna een toast (die kwam van de minister van cultuurop de achtergeble ven glimlach van de onderzeeër: adfundum! En toen lag iedereen, ladderzat en uitgelachen, op het tapijt van het Kremlin zijn roes uit te slapen, inmiddels in het ge heim begiftigd met de Orde van Lenin en Ademinhouden. Radio De Vrije Keyser schijnt net zo onpeilbaar te zijn als de ge heimzinnige duikboot, en zoniet onpeilbaar dan toch ongrijp baar. Ik zat gisteren niets ver moedend in mijn auto in het har tje van Amsterdam, toen ik door wegomleggingen, politiebusjes, en hollende punkers op gympies begreep dat het zoveelste kraker- soproer in de hoofdstad was uit gebroken. Gauw de krachtigste zender aangezet die ik op mijn autoradio kon vinden: de Vrije Keyser. Muziek, afgewisseld door berichten van het front, in de meest letterlijke zin. Berichten als: de motoren van de ME-overvalwagens in de Jan Luykenstraat zijn gaan draaien, er mag dus elk ogenblik een aan val in de richting van het Con certgebouw worden verwacht. Of: er staan bij het Concertge bouw een paar bouwketen in brand, er kunnen gasflessen in staan, wees dus voorzichtig als je daar in de buurt bent (ook een goeie raad zou geweest zijn: steek dus geen bouwketen in brand...). De vraag om niet alleen telefo nisch te melden dat er arrestaties zijn gedaan, maar ook naam en adres te noemen, om later als ge tuige te kunnen dienen. Dit soort berichten zou je nog onder de medisch-humane kunnen reke nen, maar er zaten ook andere bij. Een meisje dat met een sle pend stemmetje niks geen ouder wets revolutionair gebral!) meld de dat op dat ogenblik de hekken voor het Amerikaanse consulaat werden gesloopt, wat ze toejuich te, want dan kon het consulaat eindelijk weer eens worden aan gevallen. En het bericht dat er ME uit de provincie werd aange voerd, die men het beste bij de Nieuwe RAI met wat gooi- en smijtwerk kon gaan staan op wachten. Dit ging mij zelf te ver verder in elk geval dan die twee rijen reclameborden die niet in Studio Sport mogen. De burge meester van At 'Sterdam blijk baar ook. Om ze uur haalde hij de Vrije Keyser uit de ether. Nu die duikboot nog. In de Hobbemastraat achter het Rijksmuseum gooiden demonstranten een busje i AMSTERDAM Met een onge kende hebben enkele duizenden actievoerders gisteren gerea geerd op de ontruiming van het pand Lucky Luijk door de mo biele eenheid. Er volgde een kei harde confrontatie met de poli tie. waarbij tientallen gewonden vielen, onder wie 24 politiefunc tionarissen. De materiële schade was enorm. Een tram ging in vlammen op. Uitgebrande auto's en bouwketen, uit de grond ge rukte parkeermeters en ver keersborden markeerden gister- Historie van "Lucky Luijk" AMSTERDAM (GPD) - Het pand Lucky Luijk, dat inzet is geworden van een van de hardste confrontaties tussen krakers en politie, werd op 4 april 1981 gekraakt. Op 12 ok tober van dat jaar verjoeg een knokploeg namens eigenaar Luske de krakers. Maar twee dagen later besloot de officier van justitie dat het pand weer moest worden teruggegeven aan de krakers. De officiële huurder spande hiertegen een kort geding aan en deed dit later nog een keer. Op 20 oktober namen de krakers het pand opnieuw in bezit. Op 2 november bepaalde de president van de Haagse rechtbank dat het pand on verwijld moest worden ont ruimd. Burgemeester Polak ging hiertegen in beroep, maar op 15 juli van dit jaar bekrachtigde het gerechtshof in Den Haag het vonnis van de Haagse rechtbank. Een week later liet Polak aan de krakers weten dat de ge meente overwoog het pand te kopen. Hij vroeg hun het pand vrijwillig te verlaten. De krakers zeiden dit wel te willen doen, maar dan moest de gemeente het pand be stemmen voor jongerenhuis vesting. In september bereikte de ge meente overeenstemming met de vastgoedmaatschap pij Chidda Beheer over de aankoop van het pand voor de som van 350.000 gulden. Krakers en gemeente bleven het intussen oneens over de bestemming van het huis. De gemeente wilde er vier drie kamerwoningen van maken voor gewone woningzoeken den, de krakers eisten dat het pand voor jongerenhuisves ting zou worden ingericht. Op 23 september ging de ge meenteraad met de aankoop akkoord onder de voorwaar de dat de krakers het pand zouden verlaten en het huis vervolgens zou worden ver bouwd voor gewone woning zoekenden. avond laat het slagveld waarop de gehele dag was gestreden tus sen 200 ME'ers, geassisteerd door 575 marechaussees, en de actievoerders. Een tijdelijke noodverordening, die door de Amsterdamse burgemeester Po lak werd afgekondigd, gaf de po litie de mogelijkheid overal in de stad mensen te arresteren van wie werd vermoed dat ze de openbare orde zouden gaan ver storen. Gisteravond dreigde op en rond het Koningsplein opnieuw een harde confrontatie tussen politie en ongeveer tweehonderd jonge lui. Met een aantal charges wer den de stenen gooiende actie voerders uiteengedreven. Even daarvoor had de radiocontrole dienst van de PTT in samenwer king met twee pelotons gemeen tepolitie de bekende krakerszen der „De vrije Keijser" uit de lucht geplukt. De zendappara tuur werd in beslag genomen. Onverwacht Gistermorgen om elf uur werd vrij onverwacht de aanzet tot de ont ruiming van de Lucky Luijk ge geven, die bijna geruisloos be gon toen de politie zich met een bevel tot huiszoeking toegang verschafte tot het pand Jan Luij- kenstraat 5. Het was een foef. „Juridisch waterdicht", zegt de politie, die met behulp van een motorzaag via het dak het er naast gelegen kraakpand Lucky Luijk binnendrong. Zeven minuten later werden de vijf krakers aangehouden, beschul digd van diefstal van bouwmate rialen en dergelijke. Zij zijn en kele uren ondervraagd in het ge barricadeerde pand dat omringd wordt door een soort ondiepe loopgraaf. Verschillende wethouders en raadsleden zijn verontwaardigd over het onverwachte optreden van burgemeester Polak. Voor morgen was er al een gesprek af gesproken tussen krakers, buurt centrum en wethouder Walter Etty. Rook en roet Al snel na de ontruiming zouden rook en roet de gehele dag het zicht op de herenhuizen in de Amsterdamse Museumbuurt be lemmeren. Traangas dreef voor bij. Hier en daar werden tegels stukgesmeten en uit de ME-wa- gen schalde een stem: „Wilt u zich verspreiden anders wordt er geweld tegen u gebruikt". Op nieuw oorlog in Amsterdam. Oorlog tussen de politie en grote groepen jongeren, krakers, scho lieren en relzoekers. Het telefonische krakersalarm ging gistermorgen snel door de stad en toen de Jan Luykenstraat voortijdig was vrijgegeven door de politie stroomde het publiek toe. Op de kruispunten in de doorgaans kalme Museumbuurt werden barricaden opgeworpen. Brandende autobanden gaven een stinkend rooksignaal dat in de hek 'ad zichtbaar was. Au to's wer ^n omver gegooid en in brand gestoken. En terwijl de ME zich hergroepeerde groeide de massa op het Museumplein. Burgemeester Polak kondigde rond het middaguur de nood maatregel af die de openbare or de moet beschermen. Een derge lijke noodtoestand is eerder bij grote betogingen in Amelis- weerd en bij Dodewaard toege past maar nog nooit in Amster dam. Het had er in de Museum buurt de schijn van dat recher cheurs naar willekeur mensen konden oppakken. Soms werden wegvluchtende relschoppers achtervolgd door burger-busjes met rechercheurs. De klemgere den jongelui werden hals over kop in de auto gepropt en afge voerd. Rechercheurs sprongen ook door het kordon van mobiele eenheid heen om arrestaties te verrichten onder stenengooiers. Ziekenauto's De confrontatie was gisteren heftig en gewelddadig. Relzoekers be stookten de ME met stenen en flessen. Verschillende keren moest de marechaussee zich ook terugtrekken voordat een grote re aanval werd ingezet. Bij het Stedelijk Museum naderde het agressieve publiek de afzetting zelfs tot minder dan drie meter. De jonge relschoppers wierpen steenbrokken naar hun leeftijd genoten in het uniform van de ME, die voor zover zij niet wer den getroffen star voor zich uil bleven kijken. Ziekenauto's baanden zich met moeite een weg tussen de ME-busjes en de geparkeerde auto's. In de Van Baerlestraat sneuvelden alle ruiten van de AMRO-bank en van de Banque de Paris et des Pays Bas. Bij het Concertge bouw gingen barricaden van ste nen, hout en aankondigingsbor den in vlammen op. Aangezien in de hele stad wordt gewerkt aan de wegen was het niet moei lijk om brandbaar materiaal te vinden. Een teerwagen vatte stinkend vlam, een brandende werkkeet ontplofte met een he vig knal, van de barricaden droop brandende olie op de rails en stroomde onder een ontspoor de tram in de Van Baerlestraat. De geschrokken chauffeur werd uit zijn wagen getrokken voordat lijn 10 totaal uitbrandde en vast smolt aan het asfalt. "Vive Algérie" Het waterkanon verspreidde de menigte, maar zodra het gevaarte de natte straat uitreed doken de jongens en meisjes met hun bi vakmutsen, geruite sjaals en hel men van alle kanten op. Een be jaarde Franse toerist met rugzak en camera werd door de geur van traangas herinnerd aan de woeli ge jaren '60 en riep „Vive Algé rie" alvorens de marechaussee hem uit het schootsgebied ver dreef. Bij het Amerikaanse consulaat probeerden demonstranten de hoge hekken neer te halen en van de daken nepen krakers be ledigingen naar de marechaus see op straat. Toen de ME-busjes zich langzamerhand terugtrok ken, brachten krakers op een balkon de Hitlergroet. De krakersradio De Vrije keizer die de hele dag informatie had gegeven werd tegen zes uur uit de lucht gehaald. Tijdens een persconferentie heeft de kraak beweging aangekondigd dat de ontruimde Lucky Luijk opnieuw zou worden gekraakt. Er zitten bij toerbeurt zes man mare chaussee van de afdeling bijzon dere diensten in het pand op wacht. De krakers richten hun woede vooral op de verantwoordelijke man achter de ontruimingsactie burgemeester Polak. Zij vinden dat hij moet aftreden en ze eisen bovendien meer actie tegen zo genaamde knokploegen. Een krakersdemonstratie die voor gisteravond was aangemeld bij het stadhuis en ongemoeid zou blijven, werd op het laatste mo ment verboden. ADVERTENTIE Bij Shell blijven de prijzen laag Op vrijwel al onze stations - ook langs de snel weg - is de benzine scherp geprijsd Maar ook voor allerlei andere arti kelen betaalt u geen cent te veel. Zo heb ben we op 't ogenblik een opvouwbare paraplu voor u, die geen f 13.50 maar slechts f 6,75 kost. Daarmee houdt u 't hoofd koel en droog, zodat er geen Shell station aan uw aandacht ontsnapt Op het dak van het kraakpand "Lucky Luijk" vond de politie onder meer twee oude ijskasten, klaargezet om als projectiel te dienen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15