Zege Karpov in zicht 5 D T 1>ekent ideur Bobby Robson Shirtreclame voor FC Den Haag Extra kans op f100.000,- Elke week. DINSDAG 12 OKTOBER 1982 Sport PAGINA 11 Die Braziliaanse voetbal scheidsrechter die onder zijn tenue een cassetterecorder had verborgen om in het veld de uitlatingen van spelers te registreren, is mooi het haas je. De rechter heeft hem voor veertig dagen geschorst we gens "schending van de waardigheid van de voetbal sport". Hoe wddrdig het allemaal was, stond natuurlijk haarfijn op dat bandje.... Beroerd In de Nederlandse tafeltennis- gemeenschap blijft beroerdig heid troef Vanwege de rel Van Spanje-Bakker kwam Avanti met afdelingsspelers tegen De Veluwe (de club van Van Spanje) uit. Het gevolg was een ontzettende verto ning waarin Avanti werd weggeveegd. Denk je Vriesekoop even weg dan stelt het Nederlandse ta feltennis zeer weinig voor. Het heeft internationaal nim mer wat betekend. Alle reden om rustig en gedegen naar iets toe te werken. Maar nee, ruzie, haat, nijd, afgunst spe len de boventoon in het kleine, benepen wereldje. Enfin, het spreekwoord zegt niet voor niets: hoe kleiner hond des te meer vlooien. Kerel Ir. Paulen is vandaag 80 jaar geworden. Als sportman en als sportbestuurder heeft deze gewezen hoofdingenieur van de staatsmijnen er een in drukwekkende carrière opzit ten. Hij speelde voetbal in het eerste van Haarlem, bereikte als atleet een Olympische fi nale. werd later voorzitter van de Kon. Ned. Atletiek Unie en op vrij hoge leeftijd president van de machtige Internationale Atletiek Fede ratie. Dat is nog maar een greepje uit zijn bezigheden want er is nog aanzienlijk NRC-Handelsblad interviewde hem een paar dagen geleden en vroeg hem of de internatio nale sport bijdraagt aan een goede verstandhouding tus sen de volkeren. "Ja", zegt Paulen, "heel, heel erg veel. Veel meer dan de mensen zich realiseren. Zo zelfs dat ik er van overtuigd ben dat het In ternationaal Olympisch Co mité de Nobelprijs (voor de vrede) moet krijgen. De sport mensen onderling zijn alle maal goede vrienden of ze nou uit Rusland of uit Chili komen". Enerzijds overdrijft Paulen hier, anderzijds gaat hij aan iets voorbij. In de sport zullen zeker vriend schappen bestaan die over de grenzen heen reiken, maar de rol van het Olympisch spekta kel daarin is, vermoed ik, niet al te groot. Tijdens de Spelen is daar geen tijd en ruimte voor, dan spélen er heel ande re belangen, waarvan puur nationalisme zeker niet het minste is. "Allemaal goede vrienden", zegt Paulen. Is dat nou naef of wil hij de oppervlakkig heid om maar niet te spreken i de haat en nijd, die er ten slotte ook zijn, niet zien? Maar eigenlijk beantwoordde Paulen de vraag niet. Die luidde: Draagt de interna tionale sport bij aan een goe de verstandhouding tussen de volkerenMet andere woor den: reikt de sport wat verder dan individuele vriend schappen? Het antwoord daarop zal, denk ik, moeten zijn: we dienen ons daar niet te veel illusies over te maken. Sport is een onder deel van het gewone leven ge worden en uit dien hoofde niet meer iets speciaals. Goe de sportrelaties zullen onge veer dezelfde uitwerking heb ben als goede culturele en handelsbetrekkingen. Niet minder, ook niet meer. Paulen is een man van pittige, controversiële uitspraken. Zuid-Korea, waar in 1988 de Olympische Spelen worden gehouden, noemt hij "een fan tastisch land, waar we maar eens een kijkje moeten gaan Een fantastisch land - zo lang je er niet in de oppositie bent en aan persvrijheid geen be lang hecht. De oude baas maakt zich aan het slot zeer boos op een jour nalist omdat die over hem heeft geschreven: Paulen hoeft niet bang te zijn dat hij zijn ruggegraat breekt, want die heeft-ie niet. "De enige re medie is die vent een pak op zijn donder te geven en dat krijgt hij dan ook als ik hem tegenkom". Paulen heeft groot gelijk. Je en doordouwer ongemakkelijk heerschap, een potentaat zo nu en dan, maar géén rugge- graatloze vent. In de tweede wereldoorlog leidde hij Ame rikaanse troepen door het Limburgse kolenmijnenge- bied, onverschrokken onder hevig Duits vuur. Hij droeg er zo toe bij dat de mijnen voor vernietiging werden be hoed. Dan héb je ruggegraat. Het is en blijft een kérel. Dat je hem af en toe bij zijn stropdas moet pakken is een heel ande re zaak. Ceulemans René Vingerhoedt, in de jaren veertig en vijftig de meest ge lauwerde Belgische biljarter,, leed in 1962 in het drieban den een grote nederlaag tegen, een jonge, opkomende land genoot: Raymond Ceulemans. Vingerhoedt was eerzuchtig verliezen viel hem zwaar maar het vertroebelde niet zijn zicht op de realiteit. "Raymond" zei hij na afloop sportief, "de tijd van oogsten is nabij. De vijand zal verble ken als hij dit spel op zijn bord krijgt". Vingerhoedt zag het goed. Het oogstfeest duurt nu al twintig jaar. In die pe riode stootte de Belg 53 Belgi sche, 38 Europese en 28 we reldtitels bijeen. De vijand verbleekt al zodra de naam Ceulemans vélt. Omdat niet één Belgische sport- schrijver zich geroepen voel de het leven van dit biljartge nie te boek te stellen, heeft een Nederlander die taak ter hand genomen: Ben de Graaf, de nogal gramstorige chef- sport van de Volkskrant. Hij heeft dat heel knap gedaan. In "Het groene rijk van Ray mond Ceulemans" (uitgege ven door Helios N.V., Kapel- sestraat 222, Kapellen, Bel gië. Prijs ongeveer 20 gulden) tekent hij, met oog voor pak kende details, carrière, leven en mentaliteit van de biljart- grootmeester. Ceulemans bood hem met zijn fenomena le geheugen meer dan gewone hulp. Straffe pass Raymond Ceulemans - zoon van een metaalbewerker en een caféhoudster. Diamants lijper ("Goed voor het biljar ten, ik kreeg er gei>oelige vin gers van"). Zijn eerste liefde was overigens niet de biljart- sport, maar de voetballerij: "Ik had een straffe pass in de voeten". Ook daarin blonk hij uit: het scheelde een haar of hij was door Beerschot gecon tracteerd. Zijn toekomstige vrouw moest echter niets van voetballen hebben, haatte de ruwheid ervan en zo werd het biljarten, al had moeder Ceu lemans gemopperd dat daar van nog nooit iemand rijk was geworden. Als jongen van 13 had hij voor die sport al talent getoond. Voor zijn club Krijt Op Tijd "tikte ik langs de band al een paar honderd punten bij- Maar spelenderwijs is het niet gegaan. "Want een artiest die het zo maar uit zijn mouw schudt, neen, dat was ik niet. Ik ging met alles wat ik had in de slag om de beste biljar ter van de wereld te worden. Ik werkte er aan als een boer op zijn akker, stug en nooit ophoudend". Al beperkt Ceulemans de laat ste jaren zich tot driebanden en bandstoten, hij kon ook RA\"MOND CEULEMANS met a'e besten mee in het ka- dersp*rl. Maar daarin voelde hij zicib niet onkwetsbaar "Ik liep al 'tijd het gevaar door één of andere dribbelaar op de lijn t*r toorden dolgedraaid en in het rairijn te worden ge knald" Wie denkt tlaf Ceulemans na al die jaren in alle rust staat te spelen hee ft het mis. "Je be hoort spanningen te hebben anders sta je als een loden zak aan taf^xL Het gaat er om de springve* vr in je lichaam zodanig te beheersen dat zij de spieren cL*et tintelen zon der dat de vii xgers gaan tril len". Een man als Cei ilemans is na tuurlijk een be xetene, anders blijf je niet zo lang aan de top. Die bezetenheid kxvam mooi tot uiting toen tn Peru om de wereldtitel driebanden werd gespeeld Op verzoek van de organisatie nam Ceu lemans vier stel Europese bal len mee en gaf die aan de voorzitter van de Peruviaan se biljartbond. Die vergat ze op de eerste toemooidag mee te nemen en toen moest er met een soort eieren uxjrden ge speeld. Daarna verloor Ceulemans het door hem meegebrachte mate riaal niet meer uit hef oog Tot diep in de nacht bleef htj in de speelzaal wachten tot alle partijen waren afgelo pen om de doos met knikkers persoonlijk naar zijn hotelka mer te kunnen brengen. "En de volgende dag was hij weer als eerste tn de zaal om de ballen met lauw water en een zachte doek te behandelen". Om één ding kan Ceulemans ontzettend boos worden en dat is als spelers gebruik of liever misbruik maken van een arbttrale dwaling. Dat doe je niet, vindt htj. Zelf zal hij er zich nimmer aan bezon digen. Hij zegt objectief te staan tegenover zijn eigen spel. En dat moeten ook de scheidsrechters zo langzamer hand weten. "Als ik dan zeg arbiter, u vergut zich. de ca rambole is zo zuiver als een bruidskleed, dan moet zon man zo verstandig zijn mij het voordeel van de twijfel te schenken. Want Ceulemans accepteert geen valse caram bole. daar staat hy boven" De laatste zin van het boek is zo mooi dat hij u niet mag wor- den onthouden. Ceulemans: "Niemand kan beweren dat ik er met de pet naar heb ge gooid". Timnian niet verder dan remise TILBURG (ANP) Anatoli Karpov heeft gisteren een ruim uitzicht geschapen op de eindzege in het zesde in ternationale schaaktoernooi van Tilburg. De wereldkam pioen versloeg in de achtste ronde in een enerverende partij de Deen Larsen en liep daardoor een half punt verder uit op Jan Timman, die tegen Lajos Portisch niet verder kwam dan remise. Met nog drie ronden te spelen heeft Karpov een comfortabele voorsprong van een vol punt op de Amsterdammer, die mogelijk zijn runner-up positie met An- dersson moet delen, indien de Zweed er vandaag in slaagt zijn hangpartij tegen Browne in winst om te zetten. Karpov heeft gisteren voor zijn vijfde overwinning in dit toer nooi een forse inspanning moe ten leveren. Bengt Larsen, de 47- jarige Deen die in Tilburg van wege zijn slechte spel met de no dige scepsis aanschouwd wordt, kwam tegen de wereldkampioen uiterst origineel voor de dag. Hy kreeg de kans zijn geliefde Caro- Kann op het bord te brengen en lange tijd zag het er naar uit, dat hij met zwart de positioneel bete re stelling bezat. Op de 23ste zet reageerde Karpov echter met g2-g4, een zet die het effect van een tijdbom had. Larsen dreigde op de koningsvleugel overspeeld te worden, maar vond - zo op het eerste oog ten minste - het juiste antwoord. In de zeer gecompliceerde stelling, waarin de aanvalskansen van wit gepareerd leken te worden, sloeg Karpov op elegante en duidelijke wijze toe. Met een paardoffer op de 42ste zet bracht hij de tijdbom aan het tikken, drie zetten later volgde de ontploffing. De winst heeft de kansen van Kar pov op zijn vierde toernooizege in Tilburg aanzienlijk vergroot. Vooral omdat Jan Timman er te gen Lajos Portisch niet in slaag de tot winst te komen. In een da me-Indische partij veroverde Timman met zwart het initiatief door actief stukkenspel. Portisch hield de stelling echter in even wicht en op de 19de zet ging Tim man bewust mogelijke complica ties uit de weg door het remise aanbod van de Hongaar te accep teren. Ulf Andersson zette zijn opmars voort. Tegen de Ameri kaan Walter Browne brak hy weliswaar zijn partij af, maar de kleine Zweed heeft zekere winst kansen. Bij een zege heeft An dersson dezelfde score als Tim man: zes remises en twee over winningen. Andersson begon het toernooi met zes remises op rij om zijn vermoeidheid van het in terzonale toernooi in Moskou weg te spoelen. Pas zondag raak te hij op dreef, toen Larsen hem de zege in de schoot wierp. Te gen Browne bezat hij het geduld de egel-stelling van de nerveuze Amerikaan met subtiele ma noeuvres te ondermijnen. Genna Sosonko verloor de aanslui- LONDEN (ANP) - Bob by Robson wil het gezicht van het Engelse voetbalelftal v eranderen. Voor de met prestige beladen wedstrijd tegen West-Duitsland, morgen in Lon den, heeft de 49-jarige manager zes zwarte voetballers in zijn selectie gékozen. Portisch en Jan Timman (r) kwamen gisteren remise ting met de kopgroep door een nederlaag tegen Petrosjan. De Armeniër reageerde zijn frusta- ties van het verlies van de dag er voor tegen Nunn af op zijn voor malige landgenoot. Toch had So sonko lang remisekansen. Zijn aanbod op de 19de zet werd door de oud-wereldkampioen afgesla gen. In het verdere verloop leek DEN HAAG (GPD) - FC Den Haag heeft voor dit seizoen een contract voor shirtrecla me afgesloten met de Japan se automobielfabrikant Dai hatsu. Hoewel belde partijen gisteren na het tekenen van de overeenkomst niet be kend wilden maken welk be drag FC Den Haag ontvangt voor het dragen van shirtre clame, deelde bestuurslid Fred Racké wel mee dat „FC Den Haag als eerstedivisie vereniging er zeker niet slecht vanaf is gekomen". Het is nagenoeg zeker dat het Japanse bedrijf FC Den Haag ook het volgend seizoen zal sponsoren. Naast het basisbedrag zal Dai hatsu bij elk sportief succes (periode-kampioenschap, promotie naar eredivisie etc.) een extra premie aan FC Den Haag uitkeren. Tevens heeft de sponsor zich bereid ver klaard financieel bij te dra gen in het mogelijk tussen tijds aantrekken van een spe ler. De verwachting is dat binnenkort reeds een beroep op het bedrijf zal worden ge daan. Nog deze week name lijk zal bekend worden of Dick Advocaat terug zal ke ren by FC Den Haag. Advo caat, momenteel nog werk zaam bij de Belgische twee deklasser Berchem Sport, twijfelt tussen de Haagse ploeg en FC Utrecht, dat hem een tweejarig contract heeft voorgelegd. Sosonko de deling van het punt veilig te stellen totdat hij het ge vaar van de witte dame-loper wat al te simpel opvatte. Nunn en Torre remiseerden na achttien saaie zetten en Smislov brak in betere stelling af tegen Hübner. Bij een overwinning klimt de nestor in dit gezelschap, die zich op de Canarische eilan den plaatste voor het kandida tentoernooi, op naar de vierde plaats. De uitslagen zijn: Hübner (WD1) - Smislov (Sow) afgebro ken; Andersson (Zwe) - Browne VSt) afgebroken; Karpov (Sow) - Larsen (Den) 1-0; Petrosjan (Sow) - Sosonko (Ned) 1-0; Torre (Phil) - Nunn (Eng) 'A-Vi; Portisch (Hon) - Timman (Ned) «A-Mi. De stand is: I. Karpov 6 punten; 2 Timman 5, 3. Browne en Andersson 4 1 afgebroken. 5. Petrosjan en Sosonko 4, 7 Smislov 3'A 1 afgebr 8 Nunn 3'/^, 9. Hübner 3 2 afgebr 10 Portisch 3 1 afgebr II. Torre 3; 12. Larsen 2. Karpov profiteerde van de deling. toernooi in Novisad voor de der de achtereenvolgende maal re mise gespeeld. Ditmaal deelde hij met de Argentijn Miguel Quinteros het punt. Van der Wiel deelt nu met anderhalf punt de derde plaats met zeven andere spelers. De Hongaar Zoltan Ribli en de Tsjechoslowaak Jan Smej- kal delen de kop met twee pun ten en een hangpartij. Van der Wiel Wereldrecord gewichtheffen IMATRA (ANP) Jceri Tsachare- vitsj uit de Sowjet-Unie heeft tij dens internationale wedstrijden in Imatra (Finland) zijn wereldre cord gewichtheffen (trekken) verbeterd. Tsacharevitsj, die uit komt in de categorie tot 100 kilo gram, bracht een gewicht van 196 kilogram omhoog. Op 25 sep tember had hy tijdens de wereld titelstrijd in Ljubljana het record op 195,5 kilogram gebracht. Een ontmoeting tussen beide lan den werd altijd voorafgegaan door een zenuwenoorlog. Wik kelt het duel zich af op Wembley dan worden herinneringen opge roepen aan de WK-finale van 1966. toen Engeland tegen West- Duitsland zijn laatste grote triomf behaalde. Robson, die na het teleurstellend verlopen wereldtiteltoernooi in Spanje Ron Greenwood opvolg de. kan ook nauwelyks anders. De druk om het keuzebeleid te wyzigen werd des te sterker na het gelykspel (2-2) tegen Dene marken in het kader van de voor ronde om het Europees kam pioenschap in Kopenhagen. Robson verlegt zyn koers. Tech niek en avontuur moeten de in grediënten worden van het nieu we Engelse elftal. Onverwacht is de keuze van Robson niet Gedu rende enige jaren al hebben de zwarte spelers een groeiende in vloed in de league. Hy gelooft niet dat kleurlingen m technisch opzicht begaafder zyn dan ande ren. "Ik kyk niet naar de kleur. Ik let uitsluitend op voetbalkwa liteiten". Crooks Garth Crooks, de zwarte aanvaller van Tottenham Hotspur, is het daar niet helemaal mee eens. "Kleurlingen willen zich onder scheiden, terwyl blanke sportlie den er alleen maar op uit zyn een voldoende te halen". Een uitzon dering vormt in ieder geval Crooks' clubgenoot (een blanke) Gary Mabbutt. Na slechts vyf wedstryden in de eerste divisie en een "cap" in het Engelse jeugdteam is deze ambitieuze speler doorgedrongen tot de hoofdmacht van Robson De 21 jarige Mabbutt lydt aan suiker ziekte, hem werd ooit verzekerd dat een loopbaan als beroeps voetballer vrijwel onmogelyk Z04ZS ZELFS DE PLLEP- J0N057E \F)N ONZE 5 M/UOEN VPDEE- lANPSE V&FT341- /<ENN£p$ tVEET /S NET NOOOS7E ÖErVOT \/OCN EEN SPELEP ZW/ECEN- STPNOEN DE &4L CCOP cje 6ENEN7E T/NNEN V 8AAFE&1/VVS WH CE V CPO zxvwy eexszets, PVE ZJN E7NEFSCNCP /N EEPS7E /NS7ZNT/E <5ES7&&r ZWO? AXJNT NU MET EEN ZO MOCELJE &dDTE7? CENOT SCNENNENDE V/V?/AT/E NJ SPEELT /PNGE-J4N- MET-PE-PET CD£E/£2C>~ VPV' cmapnet DE &4L DCCET I OE bers al vertrouwd: Viv Anderson en Cynlle Regis Anderson was driejaar geleden de eerste zwarte international. Onder Greenwood werd hy echter geen vaste kracht in de achterlime Regis heeft eveneens internationale erva ring. De vier anderen hebben zich in de eerste weken van de competitie in de schynwerpers gespeeld. Luther Blissett en John Barnes n laken deel uit van de aanval van Watford United, die in de afgelo pen weken menige verdediging tot wanhoop heeft gebracht. Bei den werden geboren in Jamaica. Blissett speelde in 1979 tn het Eng.'1st- jeugdelflal, maar kwam nog niet voor het A-team uit Barnes, de achttienjarige linker spits, werd pas vorige maand aan de jeu,^dselectie toegevoegd. Chamberlain Ook Marlt Chamberlain (19) van Stoke C ity maakte een razend snelle c.irriëre Vorig seizoen speelde d cze vleugelspits nog in de vierde divisie voor het onaan zienlijke Port Vale Acht uitstr- kende wedstrijden waren vol doende om Robson te overtui gen De zesde donkere speler in het keurkorps is de 23-jange Ric key Hill Hij was al lel MB dl spelersgroep die vorige maand naar Denemarken reisde, waar hy in de slotnunuten mocht in vallen Bvenal Bli tt en Bar nes voetbalt H.J1 in dun I na een vong seizoe n naar de eerste divisie gepromo\«eerde club. By Luton vervult hy een functie op het middenveld. "Ik heb deze keuze gnmaakt omdat die naar myn mening goed is voor de ontwikkeling van jonge spelers in de nationale ploeg", zegt Robson. "Het is puur toeval dat myn selectie zes zwarten telt Zyn zy ambitn u. - r -. n niet Chamberlain mikt als voet baller zeker niet hoger dan Mab bult, maar beiden hebb«?n dezelf de eigenschappen" ADVERTENTIE VOOR LOTTO-EN TOTO-SPELERS! rzEGMAAR*-^" HOEKJE. Dus doe voor maar f 1,50 mee aan het Cijferspel en kruis het "ja"-vakje aan.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11