Weer klap voor Genscher Arafat na 12 jaar terug in Jordanië J Berging Mary Rose vertraagd Boek Anne Frank "aanstootgevend'' Woede na aanslag in Rome Poolse priester heilig verklaard -C Honderden lintjes na "Falklands" FDP verdwijnt, SPD en CSU winnen in Beieren Anna Freud overleden Bij synagoge één dode en vele gewonden VS-disconto weer lager Onderzeeboot vermoedelijk ontsnapt MAANDAG 11 OKTOBER 1982 WISE (Virginia) Ouders van leerlingen van een middelbare school in Wise in de Amerikaanse staat Virginia hebben het schoolbestuur ertoe gedwongen, het dagboek van Anne Frank te verwijderen van de lijst van verplichte boeken. Zij achten het boek "aanstootgevend" en vin den "Anne Frank: het dagboek van een jong meisje" te "levendig" voor kinderen van 12 jaar. Het hoofd van de school verklaarde dat hij rekening houdt met de moge lijkheid dat de bezwaren van de ouders gevoed worden door anti-semi- tisme "Ik wou dat de ouders even bezorgd waren over de televisiepro gramma's waar hun kinderen naar kijken", aldus Jack Turner. Via de telefoon en in speciale vergaderingen hadden de ouders bij de leiding van de school geprotesteerd tegen sommige passages in het boek van het joodse meisje, waarin zij haar ervaringen tijdens haar onderduikperiode in een Amsterdams grachtenhuis in de tweede we reldoorlog beschrijft. Met name vinden zij passages, waarin Anne schrijft over het volwassen worden van de vrouw en een beschrijving geeft van het mannelijk geslachtsdeel, aanstootgevend voor de eerbaar heid en suggestief. LONDEN - Ongeveer 800 Britten, zowel militairen als burgerperso neel. hebben een onderscheiding gekregen voor hun aandeel in de oorlog om de Falklandeilanden. Aan twee mannen is posthuum het Victoria Kruis toegekend, de hoogste militaire onderscheiding die Groot-Bnttannië kent. Het was de bedoeling dat de lijst met onderscheidingen, die vrij dag onder embargo was ver- door Henk Dam spreid, pas vandaag zou worden bekendgemaakt. Maar tot grote woede van zowel premier me vrouw Thatcher als minister Nott (defensie) braken de BBC en een aantal dagbladen zaterdag het embargo, en publiceerden ze de volledige lijst. Uit die lijst blijkt dat chef van de defensiestaf admiraal Sir Teren ce Lewin, die de formele leiding Buitenland had over de operatie op en rond de Falklandeilanden, een adellij ke titel zal krijgen. Hij wordt Lord, en zal op grond daarvan een zetel in het Hogerhuis krij gen. Geridderd worden de gouverneur van de Falklandeilanden Rex Hunt, de commandant van de oorlogsvloot John Woodward, en generaal-majoor Jeremy Moore, die de leiding had over de acties op de Falklandeilanden. Zij zul len 'Sir' voor hun naam mogen zetten. Het Victoriakruis is toegekend aan kolonel H. Jones, die om het le ven kwam bij de slag om Goose Green toen hij een gewaagde ac tie leidde om een Argentijnse mi trailleurnest onschadelijk te ma ken, en aan sergeant Ian McKay, die werd gedood bij een nachtelijke aanval op Argentijn se stellingen bij Mount Longdon. McKay toonde bij deze aanval 'bui tengewoon grote persoonlijke moed', aldus de toelichting bij de onderscheiding. Het komt hoogst zelden voor dat het Victo ria Kruis wordt toegekend. De laatste keer dat dat gebeurde was tijdens de oorlog in Korea. Er zijn enige verrassingen bij de lijst die behalve militairen ook enkele tientallen ambtenaren van het ministerie van defensie, 25 Falklanders, twee journalisten en twee Chinese wasserijhulpen telt. De kapiteins van twee sche pen die bij de oorlog verloren gingen, de Sheffield en de Con- ventry, hebben niets gekregen. En dat terwijl de kapiteins van twee andere schepen die ook in de golven verdwenen, de Antelo pe en Atlantic Conveyor, wel met hoge onderscheidingen bedacht zijn. BONN - De verkiezingen in de deelstaat Beieren hebben uitgewezen dat de liberale partij FDP nauwelijks meer een plaats hebben in het politieke landschap van de Bondsrepubliek Duitsland. Net als bij de verkiezingen in de deelstaat Hessen verloor de FDP in Beieren zo veel, dat zij vanwege de kiesdrempel van vijf procent niet meer terugkomt in het parlement van de vrijstaat. FDP-voorzitter Genscher zei dat het de liberalen kennelijk nog steeds niet is gelukt om de West- duitse bevolking uit te leggen waarom Helmut Schmidt geen bondskanselier kon blijven en de CDU-voorzitter Helmut Kohl juist bondskanselier moest wor den. Genscher ging fors te keer tegen de linkervleugel van zijn partij, die nog steeds van mening is dat een sociaal-liberale regering in West- Duitsland het beste zou zijn. De partijvoorzitter en huidige én vroegere (onder bondskanselier Helmut Schmidt) minister van buitenlandse zaken verklaarde dat de minderheid van de FDP zich moet voegen naar de wen sen van de meerderheid. De uitslag van de verkiezingen in Beieren maakt het Genscher op dit punt moeilijker. Net als bij de verkiezingen in Hessen is im- door Hans Amesz mers gebleken dat de kiezers niets te maken willen hebben met een zogenaamde „omval- partij". De vrije democratische FDP, die in het verleden altijd die politieke kracht was die óf de CDU-CSU óf de SPD aan een meerderheid kon helpen, lijkt zo langzamerhand gedegradeerd tot een buitengewoon zwakke loot aan de politieke boom van West- Duitsland. Op het partijcongres van de FDP, begin november in Berlijn, zullen de spreekwoorde lijke spijkers met koppen gesla gen moeten worden. De alle soverheersende vraag is, of Hans Dietrich Genscher partijvoorzit ter blijft. Het belangwekkende van de uit slag in Beieren is dat de SPD, in tegenstelling tot de opiniepeilin gen, nog iets heeft gewonnen. Volgens SPD-voorzitter en ex- bondskanselier Willy Brandt be tekent dat een nederlaag voor de huidige CDU-CSU-FDP-rege- ring in Bonn. Dat is, zoals men het nu kan overzien, waarschijn lijk schone schijn. WENEN/LONDEN (DPA) - De psycho-analytica Anna Freud, jongste dochter van de grondleg ger van de pscyho-analyse, Sig- mund Freud, is vrijdagnacht op 86-jarige leeftijd in Londen overleden. Dat heeft het Sig- mund-Freud-genootschap in We nen bekendgemaakt. Anna Freud werd op 3 december 1895 in Wenen geboren. Zij heeft als enige van de kinderen het werk van Sigmund Freud voort gezet. Een belangrijk deel van haar werk gold de ontwikkeling van pubers en de behandeling van kinder neurosen. Anna Freud paste als een van de eersten onderzoeksre sultaten van Sigmund Freud op het gebied van kidnerneurosen toe. LONDEN - De berging van de Ma ry Rose, het vlaggeschip van de Britse koning Hendrik de Acht ste dat in 1545 voor de kust van het Zuidengelse Portsmouth ver ging, is gisteren uitgesteld als ge volg van forse technische tegen slag. Geprobeerd zal nu worden het schip vandaag alsnog boven wa ter te krijgen, maar dat belooft een riskante operatie te worden. De bergers zien zich hiertoe ech ter gedwongen omdat verder uit stel onvermijdelijk tot grote schade aan het wrak van de Mary Rose zal leiden. De operatie om het schip boven water te halen, wel de grootste scheepsarcheologische stunt al ler tijden genoemd, verliep aan vankelijk volgens plan. Het wrak was met kabels aan een stalen constructie opgehangen en ver volgens uit het slib omhoogge trokken. Deze constructie was vervolgens, met wrak en al, boven een twee de stalen constructie, door de technici 'de wieg' genoemd, langzaam tot dalen gebracht. Het was de bedoeling dat 'wieg' en het stalen framewerk waaraan het schip hing. precies op elkaar zouden passen, en dat vervol gens de hele constructie boven water zou worden getakeld. Naar echter gisteren bleek, is een van de poten van het overkoepe lende framewerk verbogen dat daardoor niet op de 'wieg' past. De bergers zijn gisteren begon nen aan het afzagen van die poot, die dan door een onvermijdelijk minder solide constructie (ge dacht wordt aan een combinatie van stalen balken en kettingen) zal worden vervangen. door Herik Dam Het zou veel beter zijn ais de verbo gen poot door een nieuwe zou worden vervangen. Maar dat zou zeker een week kosten, en zoveel tijd gunnen de bergers zich niet. Het wrak van de Mary Rose is. nu het uit het beschermende slib getrokken is, zeer kwetsbaar voor de inwerking van allerlei or ganismen. Bovendien zou het, rustend in de 'wieg', niet bestand zijn tegen de gevolgen van zware zeèen zoals die bij een storm optreden. Van daar de beslissing maar wat ex tra risico te nemen. Als alles ver loopt zoals de bergers hopen, zal de 'Mary Rose' maandag naar een droogdok in Portsmouth worden gebracht Daar zal het worden gerestaureerd. Rond het wrak van het schip en de meer dan 14.000 voorwerpen die de afgelopen maanden in het slib zijn gevonden, zal dan een worden gemaakt. HOME - Een aanslag op de synago ge van Rome eiste zaterdag één dode en 34 gewonden. Een com mando van vijf personen, waar van enkelen er volgens getuigen verklaringen als Arabieren uitza gen, gooide bij het uitgaan van de sabbatdienst vijf handgrana ten onder de naar buiten stro mende mensen. Hieronder be vond zich een ongewoon groot aantal kinderen, omdat tijdens de dienst een kinderzegen had plaatsgevonden, ter afsluiting van het loofhuttenfeest. Het tweejarig jongetje Stefano Ta- ché werd door de scherven van een handgranaat gedood, zijn vieijarig broertje, Gabriele, le vensgevaarlijk gewond. Ook hun ouders werden zwaargewond; de WASHINGTON (ANP) - De Fede ral Reserve Board, het bestuur van het stelsel van centrale ban ken in de Verenigde Staten, heeft besloten het officiële dis conto met ingang van morgen te verlagen van 10 tot 9,5 procent, zo is in Washington bekendge maakt. De vorige wijziging van het discon to vond plaats op 27 augustus van dit jaar. Ook toen ging het om een verlaging met een half procent. Het disconto bevindt zich nu op het laagste niveau sinds juli.1979. overige dertig gewonden verke ren niet in levensgevaar. Schie tend met machinepistolen, om hun aftocht te dekken, wisten de vijf terroristen te ontkomen. In de loop van de middag werd de aanslag opgeëist, eerst door een onbekende „Vuurgroep PLO- Rode Brigade", later door de door Hein ten Kortenaar neo-fascistische terreurorganisa tie NAR (Gewapende Revolutio naire Kernen). De politie houdt beide telefoontjes voor ongeloof waardig: een van de handgrana ten, die niet was ontploft, bleek van Russische makelij en de ge bruikte machinepistolen waren van het Poolse type PM-63, wa pens van hetzelfde soort als bij soortgelijke aanslagen in Lon den, Wenen en Parijs. Na de aanslag verzamelde zich rondom de synagoge een woe dende menigte, die de toege stroomde verslaggevers beschul digde van antisemitische propa ganda. Ook werden beschuldi gingen geuit aan het adres van president Pertini en de paus, die een maand gelden PLO-leider Jassir Arafat ontvingen en daar mee het Palestijns terrorisme zouden hebben aangemoedigd. Premier Spadolini en andere rege ringsvertegenwoordigers kregen bij hun bezoek aan de synagoge het verwijt te horen, dat zij ver antwoordelijk waren voor de on voldoende bescherming van joodse gebouwen. Protestop tochten naar het paleis van presi dent Pertini en naar het Romein se kantoor van de PLO werden zonder incidenten door de politie tegengehouden. Zowel de paus als de Italiaanse president betuigden telegrafisch hun veroordeling van de aanslag en hun medeleven met de joodse gemeenschap. Zondagmorgen, na afloop van de heiligverklaring van de in Auschwitz vermoorde Poolse priester Maximilian Kol- be, sprak de paus opnieuw zijn verontwaardiging uit over de „nieuwe misdadige uiting van antisemitisme". Premier Spadolini bezocht de plek van de aanslag zaterdag e sieerde uitvoerig met de samengestroomde Romeinen. STOCKHOLM (DPA) - De opperbevelhebber van de Zweedse strijdkrachten, generaal Lennart Ljung, heeft gisteravond te kennen gegeven dat de onder zeeboot waarnaar al sinds 10 dagen wordt gezocht, wellicht het verboden gebied ten zuiden van Stock holm al heeft verlaten. In een verrassende uitspraak verklaarde de generaal ook dat er "met zekerheid een boot in het gebied van Harsfjaerden is geweest". Het vaartuig zou ech ter het zeegebied voor de Marinebasis Muskoe al "op dezelfde dag hebben kunnen verlaten als waar op het voor het eerst werd gesignaleerd, namelijk op 1 oktober". Ook voor de afgesloten zone van 30 bij vijf km was, volgens de generaal, zeker een onder zeeboot gesignaleerd. Eerder was uit Stockholm gemeld dat bij de Zweedse de twijfel groeide of men er nog in zou sla gen de gezochte onderzeeboot op te sporen Kapi- tein-luitenant-ter-zee Sven Carlsson gaf gisteren toe dat er geen vorderingen waren gemaakt bij de po gingen om het geheimzinnige vaartuig te identifice ren. Dat zou, naar zijn opvatting, pas kunnen als men de onderzeeboot geheel te zien kreeg. Overi gens werd hieraan toegevoegd, dat het onderzoek werd voortgezet Zweedse marine-officieren achtten hel ook nog moge lijk dat de gezochte onderzeeboot binnen het afge zette gebied hulpeloos op de zeebodem ligt, doordat er geen stroom meer kan worden opgewekt Er zijn dit weekeind niet opnieuw diepteladingen tot ont ploffingen gebracht. In de vorige dagen had men in totaal ongeveer 30 van dergelijke bommen uitge gooid om de onderzeeboot te dwingen naar de op pervlakte te komen. PLO-leider Arafat is voor het eerst sinds de burgeroorlog van 1970 voor een officieel bezoek in Amman. Arafat werd zaterdag ais een rege ringsleider met saluutscho ten op het vliegveld van Am man ontvangen en voerde be sprekingen met koning Hoes sein over Jordaaans-Pale- stijnse samenwerking bij mo gelijke vredesbesprekingen. De besprekingen tussen Arafat en koning Hoessein lijken niet naar wens te verlopen, want de Jordaanse media be steedden er gisteren op de tweede dag van het bezoek totaal geen aandacht aan. OP de eerste dag hadden de breed lachende Arafat en zijn eveneens breed lachende ri vaal koning Hoessein nog de voorpagina's opgesierd. Achter de nietszeggende for mules over samenwerking om tot een rechtvaardige vre de te komen staat de eis van koning Hoessein om duidelij ke uitspraken van de leider van de PLO over de toekom stige betrekkingen tussen Jordanië en de westelijke Jordaan oever. door Jaap van Wesel Koning Hoessein heeft een Pa lestijns-Jordaanse federatie voorgesteld in overeenstem ming met het plan van de Amerikaanse president Rea gan, dat over een sterke band tussen de westelijke Jordaan- oever en Jordanië spreekt Arafat spreekt ook over „bij zondere betrekkingen" tus sen een Palestijnse staat en Jordanië. Maar in de opzet van de PLO moet die staat er eerst komen die het Reagan- plan juist uitsluit. Vandaar dat de koning reeds nu de toekomstige band met de westoever wil vastleggen, iets waar Arafat weinig voor voelt. Jordaanse zegslieden laten heel duidelijk blijken dat zij graag zaken willen doen met Israël. Voor Jordanië is een erken ning van Israël binnen de grenzen van 1967 geen pro bleem, en de Jordaniers zijn van mening dat ook de PLO nu maar eens over de brug moet komen met een derge lijke ondubbelzinnige verkla ring. Sinds 1974 heeft Jordanië niet actief aan vredesonderhande lingen deelgenomen: toen be sloot de topconferentie van Rabat dat de PLO en niet Jor danië verantwoordelijk is voor de westoever. Jordaanse woordvoerders bevestigen dat de hernieuwde Jordaanse belangstelling voor het Rea- gan-plan een zekere herzie ning van de Rabat-beslissing betreft voor zover het Jorda nië betreft. Arafat kuste de Jordaanse lei ders op beide wangen, dezelf de leiders die hij meer dan 10 jaar geleden op leven en dood bestreden heeft- Maar het we derzijds vertrouwen, zo no dig voor een gezamenlijke strategie is er nog lang niet Zo mocht Arafat gisteren geen openbare bijeenkomst houden voor zijn Palestijnse aanhang: die zou naar des ko- nings smaak wel eens te groot kunnen zijn. Om de zaak dus niet uit de hand te lopen werd het een besloten bijeenkomst in de tuin van het PLO-kantoor waar meer dan 1000 genodigden Arafat voor het eerst na 12 jaar uit bundig toejuichten. Tekenend voor de rede van Arafat was dat hij met zijn zeer bekwame demagogie uitvoerig de Palestijnse hel dendaden in Beiroet be schreef, de barbaarsheid van de Israëli's en het verraad van de Amerikanen, maar met geen woord spreekt over het gastland Jordanië en de toekomstige betrekkingen daarmee. Over de toekomst wilde Arafat slechts uitroe pen „revolutie tot de over winning". De enthousiaste toehoorders werden intussen in de gaten gehouden door in groten getale aanwezige Jor daanse militairen en veilig heidsagenten. Er wordt in Amman gezegd dat er vandaag bij het einde van Arafats bezoek een gemeen schappelijk communiqué uit gegeven zal worden. Zeker is dat niet, zoals niets zeker is bij dit bezoek dat in een waas van geheimzinnigheid plaats vindt Niemand weet wan neer Arafat is gekomen en niemand weet wanneer hij weer weggaat, hetgeen bij be zoeken van de PLO-leider normnaal is om veiligheids redenen. Maar de uiterst karige bericht geving in de Jordaanse me dia heeft toch waarschijnlijk meer met de magere inhoud dan met veiligheid te maken. In Jordanië wordt in ieder ge val niet verwacht dat in de nabije toekomst Jordanië aan vredesonderhandelingen mee kan doen met toestem ming van de PLO. En de vele kussen die Arafat heeft ge kregen alsmede de algemene amnestie voor gezochte PLO- stnjders was bedoeld om die toestemming te knjgen. Arafat en Hoessein: af stand. ROME - Met een omhelzing aan Franciszek G^jowniczek besloot paus Johannes Paulus II gister middag de plechtigheid, waar mee hij zijn landgenoot Maximi- liaan Kolbe tot heilige en marte laar had uitgeroepen. De 82-jan- ge Gajowniczek is degene wiens leven werd gered, toen zijn plaats in een groep ter dood ver oordeelde gevangenen in het concentratiekamp Auschwitz vrijwillig werd ingenomen door zijn medegevangene pater Kol be. „Nu ik dit heb meegemaakt, kan ik in vrede sterven zegt de voor zijn leeftijd nog verwonderlijk kwieke bewoner van het platte land rond Warschau. „Ik zou me nog twintig jaar aan het leven hebben vastgeklampt om deze dag niet te i door Hein ten Kortenaar De plechtigheid kreeg ook het ka rakter van een protest tegen de maatregelen van het Poolse par lement tegen de onafhankelijke vakbond Solidariteit De vele duizenden Polen droegen spjri doeken mee ter ondersteuning van Solidariteit De Daus meed dit politieke onderwerp niet tij dens zijn toespraak na de mis- :„De hele wereld heeft kunnen constateren, hoe hier de funda mentele rechten van de mens en de samenleving zijn geschonden De bisschoppen en ik hebben al les gedaan wat in onze macht lag om het niet tot deze schending te laten komen. Ik roep alle mensen van goede wil in de wereld op om te bidden voor de Poolse natie" De plechtigheid werd. ondanks de dreigende weersomstandighe den, op het Sint Pietersplein ge houden onder grote publieke be langstelling. Vyfduizend Polen waren uit verschillende delen van het land overgekomen (de bisschoppen hadden ervoor ge zorgd. dat de reiskosten niet ho ger dan 100 gulden kwamen). Zij toonden met reusachtige span doeken waar ze vandaan kwa men. Nog eens vijfduizend Polen waren uit UdtN landen, vooral de VS. naar Rome gekomen Hun en thousiasme ontlaadde zich op het eind van de plechtigheid in een reeks Poolse liederen, die ook door de paus werden meegr zongen Men besloot met het door iedereen overgenomen „Stolat" (het Poolse „Lang zal hy leven"), dat langzamerhand de pauseUjke hymne is geworden Tijdens de verkiezingen gisteren in Beieren verschenen vele kiezers in traditionele klederdracht. Onder hen ook minister-president Franz-Josef Strauss.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9