LEIDSCH m DAGBLAD "Solidariteit" gaat door bi België verandert niets na verkiezing Duitse overvaller gepakt Meer invloed van kleinbedrijf in provincies bepleit BRAADWORST EN PREI 1.25 Jonge inbreker 14 uur vast in schoorsteenpijp Vuilnisbelt gesloten wegens kakkerlakken efficiency beurs Bliksem treft clubhuis in Oegstgeest 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Polak: 'noodwet' voor ontruiming kraakpand Leiders roepen op tot boycot parlementsbesluit Oecleuf G Koopman ft*»*; Swigs' i %ZT DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 11 OKTOBER 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 Na gijzeling en bankroof in Koblenz No. 36905 22 PAGINA'S Gentcher (I) en Kohl it de FDP-nederlaag wel aan te zien Liberalen niet in Beierse Landdag PAGINA 9 Philips mist order van dertig miljoen PAGINA 7 AZC "schiet" door naar Belgrado PAGINA II Timman grootste concurrent Karpov PAGINA 1# andere instrumenten ter be schikking moeten krijgen dan ze nu hebben om een economisch beleid te voeren. De NCOV-voorzitter waarschuwde tegen al te drastische ingrepen in de lonen waardoor de koop kracht van de mensen - waarvan het op de binnenlandse markt aangewezen midden- en kleinbe drijf het moet hebben - te ver daalt. "Loonmatiging is nodig, maar die moet gepaard gaan met verla ging van belastingen en pre mies", zo betoogde hij. Hij ver klaarde zich ook een tegenstan der van de verhoging van de btw. KOBLENZ (AP/DPA) - De West- duitse politie heeft één van de twee bankrovers gepakt die vori- ge week elf mensen in gijzeling hielden en vervolgens met een buit van 1,2 miljoen mark ver dwenen. Een politiewoordvoerder bevestig de het bericht van een lokale ra diozender dat de verdachte na een anonieme tip in Bochum was gearresteerd. De politieman wei gerde nadere details te geven en wilde hangende het onderzoek niet met naam en toenaam ge noemd te worden. De twee bankrovers bliezen vorige (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Een 15-jarige jongen uit Leiden heeft van vrijdag nacht twee uur tot zaterdag avond half zeven klem geze ten in de schoorsteenpijp van C en A in Leiden. Hij wilde op uiterst ongebruikelijke wijze het warenhuis binnen dringen met de bedoeling om gratis kleding mee te nemen. De brandweer moest eraan te pas komen om hem te bevrij den. Erg geschrokken toonde de jongen zich niet van het ge beuren. Gisteravond werd hij betrapt bij een poging tot in braak in een winkel op de hoek van de Boisotkade en de Kaiserstraat in Leiden. Na verhoor door de politie werd hij naar huis gézonden. Maar vanochtend werd hij in Rijs- BRUSSEL (GPD) - Het Belgische kabinet-Martens van christen democraten en liberalen hoeft zijn ingrijpende bezuinigingsbe leid niet te wijzigen. Deze hoofd conclusie trekken de regerings partijen uit de gisteren gehouden gemeenteraadsverkiezingen. De 6,9 miljoen stemmers in Belgiè hebben, ondanks de oproep van de oppositie, geen duidelijke uit spraak tegen het regeringsbeleid gedaan. „De afstraffing die de oppositie te gen ons gevraagd had, heeft niet plaats gehad", constateerde de Belgische premier Martens te vreden. Zijn liberale minister van financiën De Clerck zei: „Het regeringsbeleid wordt even hard, zo niet harder, voortgezet". De socialistische partijleider Van Weinig verandering Veel bewolking: en vanavond en van nacht plaatselijk een bui. Morgen overdag ook enkele opklaringen. Mini mumtemperatuur ongeveer 9 graden. Middagtemperatuur omstreeks 14 gra den. Matige naar west draaiende wind. 12 oktober 1982 Zon op: 6.59 uur, onder: 17.54 uur. Maan op: 0.46 uur, onder: 16.38 uur. Hoogwater in Katwijk om 11.01 en 23.54 uur, laagwater om 6.27 en 18.55 week dinsdag een kluis van een bank in Koblenz op en streken een buit van één miljoen mark op. Voor de gijzelaars vroegen en kregen de bankrovers 200.000 mark na een gijzelingsdrama van negentien uur. Na vrijlating van de gijzelaars en een wilde achter volging door de politie, waarbij werd geschoten, verdween de vluchtauto van de bankrovers spoorloos. Volgens het radiostation werd bij de arrestatie 700.000 mark terug gevonden. De nog voortvluchtige bankrover is de 36-jarige Gerhard Denoit. Foto links: met een elektri sche drilboor breekt de brandweer de schoorsteen van C&A in Leiden open. Foto rechts: de vijftienjarige inbreker, inmiddels voor zien van een stofmasker en een geluiddemper, kon ver volgens uit zijn benarde po sitie worden bevrijd. Hij was geheel verstijfd en moest worden gemasseerd. (Foto's Jan Hubers). enhout weer in de kraag ge vat door de politie van Haar lemmermeer. Dat gebeurde nadat hij in een woning pas poorten en sieraden had ge stolen. Ook bleek hij twee fietsen en een kip in Haar lemmermeer te hebben ont vreemd. In de Leidse C A-vestiging wilde bedrijfsleider Junger zaterdag na sluiting van de winkel controleren of er geen lekkage was in het ketelhuis, dat vandaag weer in werking zou worden gesteld na een zomerse rustperiode. „Op eens hoorde ik een stem om hulp roepen. Ik ben toen gauw gaan kijken waar die vandaan kwam". Bij nadere inspectie zag hij toen twee voeten uit de schoorsteen bengelen. De brandweer moest er aan te pas komen Miert gaf toe „dat er naar een an dere gelegenheid moet worden uitgekeken om een duidelijker test van het regeringsbeleid te maken". De regerende christen-democraten in de CVP verloren weliswaar in een flink aantal gemeenteraden de meerderheid, maar het verlies was toch minder dan bij de laat ste landelijke verkiezingen in 1981. De liberale regeringspart ner PW-PRL boekte duidelijke winst in vergelijking met de ge meenteraadsverkiezingen in 1976, maar op zijn beurt weer niet zo veel als in 1981 het geval was. De socialisten handhaven zich over de hele linie redelijk, evenals de Volksunie. Opvallende winst boekten wel de groene lijsten, de mensen die zich concentreren op milieu- kleinschalige economie, enz. De ze zullen voor het eerst in vele gemeenten vertegenwoordigd zijn. Precieze procentuele' ver gelijkingen met vorige ver kiezingen zijn. in Brussel ove rigens niet bekend gemaakt, om dat vergelijkingen met die vorige verkiezingen moeilijk zijn en omdat, zo werd in Brussel ge zegd, het de regeringspartijen ook niet goed uitkwam. De taalstrijd rond Brussel lijkt aan kracht in te boeten. Fanatieke taaipartijen, zoals het francofone FDF, verloren duidelijk, afgezien die als laatste woonplaats Keu len had. Toen hij vijftien was, werd hij tot zes jaar jeugdgevan genis veroordeeld. Daarna werd hij politieman in Noordrijn- Westfalen. In 1978 werd hij als politieman ontslagen na een roofoverval op een supermarkt. Hij moest voor vier jaar de ge vangenis in. Afgelopen jaar kwam hij weer vrij. De politie vermoedt dat Denoit zal proberen met ongeveer 600.000 mark naar het buitenland te gaan, en wijst erop dat hij ui terst gevaarlijk is. om de jongen uit zijn benarde positie te bevrijden, waarin hij bijna vijftien uur had vast gezeten. Om het warenhuis binnen te komen had de jongen zich in de vijftien meter lange schoorsteen laten zakken. Dat ging goed tot hij bijna be neden was. Aan het uiteinde bleek het gat te klein om het warenhuis binnen te dringen. Zijn benen haalden het net, maar toen kwam hij klem te zitten. De brandweer moest dan van de voormalige FDF-bur- gemeester Nols, die zijn meer derheid in de gemeente Schaer- beek met behulp van een anti vreemdelingen gerichte campag ne wist te behouden. (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT - De vuilnisbelt nabij de Tespel- laan in Noordwijkerhout is tijdelijk gesloten. De kakker- lakkenplaag rond de belt heeft zodanige vormen aan genomen dat het gemeente bestuur van de bollenstreek- gemeente het niet langer ver antwoord vindt de belt open te houden. De kans op uit breiding van de plaag is door het intensieve af en aanrijden van vrachtwagens en contai ners te groot. Wethouder P. Heemskerk be sloot tot van een grote elektrische drilboor gebruik maken om de jongen te ontzetten. Een karwei waar de brandweer lieden ruim een half uur mee bezig waren. De jongen heeft aan het avon tuur in de schoorsteen geen lichamelijk letsel overgehou den. 12e tentoonstelling van Kantoormachine», -meubelen, -uitrusting, reproduktie- 4tlm13 oktober'82 dagelijks 9.30-17.00 uur II en12okt. 9.30-21.30 uur zaterdag en zondag gesloten amsterdam rai na een bezoek van de insec- tenbestrijdipgsdienst uit Wa- geningen, een onderdeel van het ministerie van landbouw en visserij. In de komende weken zal worden onder zocht op welke manier de kakkerlakken kunnen wor den uitgeroeid. Tal van omwonenden hebben reeds geklaagd over overlast van kakkerlakken. Afgelo pen week verscheen in deze krant nog een artikel over de aanwezigheid van kakkerlak ken in woon- en slaapkamers van omwonenden. Een kleine vierhonderd Poolse in tellectuelen heeft bij het parle ment een petitie ingediend waar in steun wordt betuigd aan de dissidentenorganisatie KOR, die ervan wordt beschuldigd de re gering om ver te willen werpen. Het Russische persbureau Tass is fel uitgevallen tegen president Reagan, die heeft besloten Polen de status van "meest begunstigd land in de handel met de VS" te ontnemen. Tass noemde dit "huichelachtig", omdat, hoewel Reagan dat ontkent, het Poolse volk door dit Amerikaanse be sluit wordt getroffen. Reagan maakte zijn belissing zaterdag avond bekend tijdens zijn weke lijkse radio-praatje. Polen zal nu een hoger tarief op zijn uitvoer naar de VS moeten betalen en de export zal ook aan banden wor den gelegd. De Poolse primaat, de aartsbis schop Jozef Glemp, heeft giste ren tijdens een preek voor tien duizend Poolse gelovigen ver klaard, dat men ondanks het ver bod van solidariteit de moed niet moet verliezen. „Iedere verbitte ring voert tot hoop", aldus Glemp tijdens zijn preek in de open lucht nabij een door Maxi milian Kolbe gesticht klooster. Kolbe werd afgelopen zondag door de uit Polen afkomstige paus Johannes Paulus II in Ro me heilig verklaard. De rooms-katholieke primaat was uit bezorgdheid over de spannin gen naar aanleiding van de rege ringsmaatregel tegen Solidariteit in Polen niet naar Rome gegaan. Tijdens een preek in Niepolaka- lanow zei Glemp, dat het rege ringsbesluit onomkeerbaar is en dat het Poolse volk zich erbij neer moet leggen. De redevoering van generaal Jaru- zelski zaterdag, de dag nadat het parlement de wet had aangeno men die de vakbondsvrijheid in Polen aan banden legt, kwam toch als een teleurstelling. Bij ve len leefde nog de hoop nog de hoop dat de generaal, als tegen wicht voor de bittere pil de vak bonden uit de Poolse samenle- Miljoen schade (Van één onzer verslaggevers) OEGSTGEEST - Een flinke uit slaande brand heeft zaterdag nacht het clubhuis van de Oeest- gecstcr hockevclub LMHC volle dig in as gelegd. Het clubhuis werd totaal verwoest, de vrij staande kleedkamers liepen gro te rook- en waterschade op. De schade bedraagt ongeveer een miljoen gulden. De brand is ont staan door het inslaan van de bliksem. ving te verbannen, de defitieve datum bekend zou maken voor het opheffen van de oorlogstoe stand. die al tien maanden duurt Generaal Jaruzelski deed dat niet Hij kwam weer met de belofte, die hij ook in juni gedaan heeft, dat de oorlogstoestand zou wor den opgeheven zodra de moge lijkheid en het geschikte mo ment daar zijn. De generaal kon digde ook aan, zoals werd ver wacht, dat er meer geinterneer den zouden worden vrijgelaten. DEN HAAG (ANP) - Voor zitter Venega van het Ne derlands Christelijk On- dernemersverbond (NCOV) vindt dat het mid den- en kleinbedrijf op provinciaal niveau te wei nig aandacht krijgt. Ook in de nieuwe colleges van ge deputeerden is de positie van het midden- en kleinbedrijf niet aan merkelijk versterkt, aldus Venin- ga vandaag op de jaarvergade ring van zijn organisatie in Den Haag. Het weinige geld waarover de pro vincies beschikken voor regio naal economisch beleid gaat veelal naar de regionale ontwik kelingsmaatschappijen, waarvan het midden- en kleinbedrijf niet profiteert, aldus Veninga. De provincies zullen volgens hem Tl WERELD, 71L4/V0.'11 STREEK Nieuws van verre en nieuws van nabij Twee in één Twee goede redenen voor één abonnement. i Elke dinsdag en woensdag hebben wc verse artikelen in de aanbieding. We ll raad worst, 500 g 5:484.4 kilo 9SS 500 g 548 4.48 Prei, per kilo albert heijn AMSTERDAM (GPD) - Burge meester Polak van Amsterdam heeft vanmiddag een noodveror dening afgekondigd ter handha ving van de openbare orde. Dat is gebeurd, nadat het pand Jan Luijkenstraat 3 in Amsterdam, beter bekend als Lucky Luijk, kort voor het middaguur door de politie werd ontruimd. Twaalf agenten drongen via het dak het pand binnen. Tijdens de operatie ondervond de politie weinig te genstand. De noodverordening houdt in, dat het publick zich in Amsterdam niet zodanig mag gedragen, dat mag worden aangenomen dat de openbare orde wordt bedreigd of verstoord. Verder is het verbo den voorwerpen of stoffen bij zich te dragen, die de openbare orde kunnen verstoren. De nood verordening is vanmiddag om 13.00 uur afgekondigd en geldt totdat de bürgemeester heeft verklaard dat het gevaar voor stoornis van de openbare orde is geweken. Van de ontruiming van het pand Lucky Luijk was al maanden lang sprake Op 15 juli van dit jaar beval het gerechtshof in Den Haag de Amsterdamse burge meester Polak het pand onver wijld te doen ontruimen. Een week later verzocht Polak de krakers het pand vrijwillig te verlaten. De gemeente zou dan proberen het pand aan te kopen en geschikt te maken voor ur gent woningzoekenden. De kra kers gingen hiermee akkoord, maar hielden zich niet aan hun toezegging. Koningin naar Italië DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix zal waarschijnlijk in mei een staatsbezoek aan Italié bren gen. De voorbereidingen voor het bezoek zyn al enige tijd aan de gang. De precieze datum is nog niet vastgesteld. Verwacht wordt dat de Koningin ook Vaticaanstad zal bezoeken, maar de Rijksvoorlichtings dienst wilde dit niet bevestigen. WENEN/WASHINGTON (GPD/AFP/Reuter) - De onderge doken leiders van de nu officieel verboden vrije vakbe weging Solidariteit hebben de Poolse bevolking opge roepen op 10 november het werk neer te leggen en te demonstreren tegen het bewind. De oproep werd gisteren gedaan in een pamflet dat door vier leiders werd ondertekend. De dag van 10 november is uitgekozen omdat het dan twee jaar geleden is dat Solidariteit officieel werd geregistreerd. De vakbond zelfheeft de leden opgeroepen het besluit van het parlement te boycotten.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1