c Zaklamp straalt kilometer ver Watermeloen: de beste dorstlesser Iedereen kan een goede dia maken Eettafel kopen: eerst rekenen De goedkoopste 4-deurs van Nederland! Skoda vanaf f.8.995r AUTO-HOME LEIDEN Houten wandbekleding in "metselverband" MAANDAG 11 OKTOBER 1982 Varia Door het grote geweld van de Firato zijn een aantal kleine maar op vallende vindingen van de laatste tijd onopge merkt gebleven. Ze zijn niet wereldschokkend, maar het constateren waard. Een van die kleine, maar aardi ge vindingen is een nieuwe zaklantaarn. Zo'n zaklamp kan een prima oplossing voor een nachtwaker omdat hij aanzienlijk meer licht geeft dan een gewone. Philips claimt zelfs dat hij met ge mak een kilometer ver schijnt. Hallogeen Het geheim zit hem in het lampje. Dat is een halogeen hardglas peertje. Halogeen lampjes geven een aanzien lijk hogere lichtopbrengst. Men zegt: „Ze geven meer licht", wat maar een deel van de waarheid is. Het is name lijk wel mogelijk een lampje in een zaklantaarn te plaatsen dat veel feller is, maar dat ge bruikt dan meer stroom. Ha logeen peertjes geven meer licht met hetzelfde stroom verbruik: het rendement is hoger. De lichtopbrengst van de halo geen uitvoering is 50 procent hoger, dan bij een een gewo ne staaflamp. Het licht is fel ler omdat in het speciale lampje de gloeidraad veel sterker verhit wordt zonder uit elkaar te vallen: het licht is veel witter. Verder zijn de gloei- en toevoerdraden aan deze hoge temperatuur aan gepast. De speciale „fitting" zorgt bovendien dat het peer tje in het hart van lens en re flector geklemd zijn. De bun deling is daardoor maximaal. Ook vindt er geen zwarting plaats aan de binnenkant van de ballon, waardoor het licht afneemt tijdens het gebruik. Draagbare orgels kunnen lezen en schrijven De zaklamp is wel duurder. Liggen de prijzen van een ge middelde staaflamp zo rond de 10 tot 15 gulden, de prijs van de halogeen verstraler komt in de klasse van 25 tot 30 gulden. Proeven wijzen uit dat hij 8 uur continu licht op levert, niet zo afwijkend van een gewone, draagbare licht bron. Bij normaal gebruik, waarbij de zaklamp van tijd tot tijd wordt aangeknipt, gaan de batterijen belangrijk langer mee. Beschermengel „Djinny" is de naam voor een apparaat dat kwelgeest en be schermengel tegelijk is. Een reddende pieper voor ver strooide mensen, maar een uitkomst voor (persfotogra fen en anderen, die met kost bare apparatuur door het le ven gaan. De bedoeling is dat alles wat u lief is door het (kwel)geestje wordt bewaakt. Dat kan een handtas zijn, een complete foto-uitrusting, een kostbare minkjas, een waardevolle koffer. Al die zaken kunnen niet ver bij u uit de buurt ra ken. Dat komt dan omdat u een een ontvangertje, ter grootte van een pakje sigaret ten bij u draagt. Die ontvan ger luistert naar een zender tje (een nog veel kleiner) doosje, dat zich aan of op het waardevolle voorwerp be vindt. Vergeet u nu uw hand tas, wordt uw foto-uitrusting onbevoegd „verplaatst", dan tafel of stoel laten staan. Na het vervullen van de op dracht is men al vaak tot de vervelende conclusie geko men dat de uitrusting weg is. Nu waarschuwt „Djinny" als hij te ver uit de buurt is, men hem vergeet mee te nemen of anderen zorgen voor onge wild transport. Zender en ontvanger werken op batterijen. Het geheel kost nog geen gulden en is een Ne derlandse vinding van Diza uit Wormerveer. INSTRUMENT Heel veel elektronische minia tuur orgeltjes, van vooral Ja panse origine, zijn volgestopt met „chips" en vindingrijk heid. Vooral Yamaha en Ca sio zijn daar sterk in. Yamaha met op de achtergrond de ontwikkeling van muziekin strumenten. Casio, als een zij lijn van hun wonderlijke en knappe rekenmachientje- Veel van die draagbare orgel tjes zijn geschikt om zelf op te leren spelen. Omdat zij met een geheugen uitgerust zijn, kan men ook liedjes noot voor noot intoetsen en snel afspelen. Het geheim van die orgels is dan dat ze al spoedig een redelijk resultaat geven. In hoeverre je ook echt goed op kunt leren spelen is na tuurlijk nog de vraag. Feit is dat het voor de beginner aan trekkelijk is om ermee te werken. Veelal zitten er leer boekjes bij om het noten schrift te leren in combinatie met de toetsen van het orgel tje. De fabrikanten van de elektro nische orgeltjes maken heel aanschouwelijk welke toets bij welke noot hoort. Boven de toets die ingedrukt moet worden gaat namelijk een klein lampje branden. Zo kan men spelenderwijs leren wel ke noot bij welke toets hoort en een liedje instuderen. Voor moeilijker, meerstem- De nieuwe zaklantaarn met halogeenlamp geeft veel meer licht 'dan tot nu toe mogelijk was zonder dat daar meer stroom voor nodig was. mige muziek is het noot voor noot inbrengen te tijdrovend. Ook daar is een (technische) oplossing voor gevonden. Met een kaart, waarop een magnetisch spoor is aange bracht, kan in een oogwenk een heel Beatlle-nummer worden „geprogrammeerd" in het geheugen van het or geltje. BARCODE Andere systemen werken met een lichtpen, een toestelletje dat „muziek kan lezen". Geen notenbalken, maar wel de zogenaamde „barcode" die men ook al op allerhande pakken levensmiddelen aan treft. Het voordeel daarvan is dat er langzamerhand nogal wat muziekboeken komen, waar balken met „barcode- muziek" in staan afgedrukt. Steeds andere melodieen kunnen op die manier wor den ingevoerd. Terstond daarop kan het orgel het mu ziekje spelen. Bevalt het, dan kan men met instuderen be ginnen. Het is ook mogelijk om met een van de computer-orgeltjes van Yamaha het omgekeerde te bereiken. Op dat vrij com plete keyboard kan men een melodie „componeren". Eerst speelt men hem in het geheugen. Daarna brengt men eventueel nog wat wijzi gingen aan, om vervolgens op de knop te drukken. Dan schrijft het computer-orgel een notenbalk met de melo die uit, precies zoals die in een muziekboek zou hebben gestaan9 Misschien voor ar rangeurs en componisten te gebruiken, al is deze noviteit voorlopig alleen geschikt voor het uitschrijven van eenstemmige muziek. Per jaar worden in ons land 85 miljoen dia's 'geschoten' door amateurfotografen die vinden dat een dia een veel levendiger beeld geefl dan een kleurenfoto. Dat is een gigantisch aantal...hoewel er nog altijd vijf maal zo veel 'gewone' kleurenfoto's wor den gemaakt. Daaruit volgt dat vijf op elke zes amateurfotografen nog niet aan de dia toe is. Daar voor zyn verschillende rede nen. Velen menen nog dat het maken van een dia veel moeilijker is dan een gewone kleurenfoto. En ook leeft nog altijd het denkbeeld dat de apparatuur die je nodig hebt om de dia's te projecteren, erg kostbaar is. Wat die 'moeilijkheid' betreft: letterlijk iedereen kan een goede dia maken. Het is ei genlijk even eenvoudig als een kleurenfoto schieten. Wel moet je extra goed op de be lichting letten. Dia-materiaal is gevoeliger dan een nega tief. Zelf-correctie van te veel of te weinig belichting is er bij de dia niet bij. De diafilm is aangepast aan normaal daglicht of kunstlicht. Wie daarmee geen rekening houdt, krijgt dia's die ofwel te oranje-achtig, of te blauw groen zijn. Om de dia-techniek goed in de vingers te krijgen, is het ver standig om met een merk te werken. Verder is voor dia makers een zoomlens op de camera een belangrijk plus punt. En de kosten0 Dia's zijn vaak goedkoper dan kleurenfoto's Bovendien kunnen er voor weinig geld afdrukken op papier van worden gemaakt Dus met een opname zowel een dia als een kleurenfoto. Wie zich er een beetje op toe legt, voelt zich op den duur net een kunstschilder. Want dia's maken is te vergelijken met het maken van een kleu rig schilderij, waarin je aller lei nuances kunt leggen- ...soms nog mooier dan de werkelijkheid zelf. ADVERTENTIE SKODA: de ruime en robuuste gezinswagen voor een goudeerlijke prijs. Bewezen degelijkheid, een sterke motor en een duurzame, solide konstruktie; geen enkel ander merk geeft u zó veel auto voor zó weinig geld! Prijswiizigmgen voorbehouden. Imp.: de Binckhorst Auto Motor Import B.V., Postbus 184, 2250 AD Voorschoten, Tel 01717-6951 merk toch hoe sterk SPECIALE NAJAARSAANBIEDINGEN! St. Jacobsgracht 10-18 tel. 071-121560 Bijna niemand staat daar zo be wust bij stil, maar aan het kiezen van een nieuwe tafel die (ook) voor het „tafelen" dient, moet het nodige reken werk voorafgaan. Het eerste sommetje betreft misschien het vinden van een compro mis tussen uw portemonnee en de prijs van het nieuwe meubel. Maar daarna moet u ook met de duimstok aan de gang. Eén persoon heeft aan tafel voor een compleet gedekt couvert een minimale ruimte van 60 cm breed en 38 cm diep nodig. Dat is, in je een tje, ruim genoeg. Doe er ech ter per persoon 6 cm in de breedte bij, om ook in gezel schap letterlijk voldoende armslag te «hebben. Als de stoelen armleuningen heb ben, moet daar nog eens wat bij: reken dan per persoon 71 cm. Om tegenover elkaar te kunnen zitten, is een tafel breedte van ong. 75 cm ver eist. Op basis van die gege vens kan snel worden becij ferd dat een rechthoekige eettafel voor zes personen minimaal 230 cm lang en ca. 75 cm groot moet zijn. Derge lijke tafels zijn veelal in uit- schuifbare uitvoering te koop; bij die types moet u er wel op letten dat de poten geen ongemak geven, als de tafel is uitgeschoven. VIERKANT Een vierkante tafel waaraan met zes personen kan wor den gegeten, moet minstens 66 plus 2x38 cm is 150 cm lang en breed zijn. Behalve rechthoekige en vierkante zijn er ook nog ronde tafels; die zijn soms praktischer om dat ze minder ruimte in be slag nemen. Om uit te reke nen hoe groot zo'n ronde tafel moet zijn, vermenigvuldigt u het aantal mensen dat er een plaats aan moet kunnen vin den met de ruimte die een persoon nodig heeft (dus mi nimaal 66 cm) en de uitkomst deelt u door drie-eenzevende. Voor een gerieflijke tafel ruimte voor zes personen wordt dat dus 6x66 cm is 396 cm, gedeeld door drie-éénze- vende, is 126 cm middellijn. De meeste eetkamertafels zijn 72 cm hoog; om in een juiste houding te kunnen tafelen, moet de zittinghoogte van de stoel 42 cm zijn. Die zitting mag niet achterover hellen. Let, alvorens een keuze te ma ken, ook duchtig op de be schikbare ruimte. Of u nu een rechthoekige, een vierkante dan wel een ronde tafel neemt, rondom moet ten op zichte van de wand of andere begrenzingen minimaal 90 cm vrije ruimte zijn, om de stoel bij het gaan zitten en op staan naar achteren te kun nen schuiven. Houd zo nodig ook rekening met nog een ex tra vrije loopruimte, bijvoor beeld wanneer een lange zij de van een rechthoekige tafel vrij dicht bij een wand is. Dit betekent dat dus ook de be schikbare kamerruimte bij uw rekenwerk betrokken dient te worden. Vermoedelijk ligt ergens in tro pisch Afrika de oorsprong van een van de meest ideale dorstlessers die de natuur ons biedt: de watermeloen. Eens te meer blijkt daaruit dat daar waar de meeste be hoefte bestaat, de oplossing vaak zeer nabij is. Vooral in de warmste klimaten is im mers het drinken van rivier water een nogal hachelijke onderneming voor wie ge zond wil blijven en zoek maar eens water in de woestijn... De beroemde ontdekkingsrei ziger David Livingstone weet in 1857 te melden dat vooral in de barre Kalahari-woestijn watermeloenen welig tieren. Reeds ver voor onze jaartel ling moet de grote, voetbal- vormige groene vrucht zich trouwens al hebben ver spreid over het hele gebied rond de Middellandse Zee en in oostelijke richting tot in India. Zowel in het He breeuws als in het Sanskriet bestaan namen voor de vrucht. Er ontwikkelden zich verschillende rassen, soms gestreept, soms goudkleurig, maar toch meestal helder groen van buiten en rood van binnen. Er zijn soorten die zulke gigantisch grote vruch ten dragen, dat ze door een man nauwelijks zijn te tillen. In onze dagen werd de vrucht bijzonder populair in de Ver enigde Staten, en de laatste jaren ook in Nederland. Mo derne transportmethoden maken het vervoer mogelijk, iets wat in de eerste helft van deze eeuw vrijwel ondenk baar was. De hier verkochte watermeloenen komen voor het grootste deel uit Turkije, belangrijke producenten zijn verder de reeds genoemde VS, maar ook Rusland, Egyp te en Japan. De vrucht is tamelijk lang houdbaar, vooral als hij nog niet is aangesneden. Koop dus het liefst zo'n groene voetbal in z'n geheel. De soms aangeboden schijven hebben het risico van bederf in zich, vooral bij warm weer. Bewaar de vrucht als het even kan in de koelkast en houd er rekening mee dat een groot exemplaar wel 24 uur nodig heeft om door en door koud te worden. Gelukkig is dit nu eens een vrucht die in rijpe toestand kan worden geoogst - de buitenkant blijft stevig en hard, ook bij rijpe exemplaren. De smaak is nu niet direct bedoeld om Watermeloen, het enige nadeel zijn de pitjes. fijnproevers in extase te brengen, eerlijk gezegd is er niet zoveel aan. Maar het be langrijkste doel, het lessen van de dorst, dat gaat uitste kend. Toch is er nog wel smaakver schil tussen het buitenste ge deelte en de kern, het stuk dat binnen de krans van zwarte zaden ligt. Diezelfde zaden schrikken weer andere mensen juist af: Nederlan ders houden er niet van te moeten werken als ze eten. Gepeuter vooraf om de zade» te verwijderen heeft niet veel zin, en al dat gespuug is zo'n gedoe. In andere landen den ken ze daar heel anders over. Met name in het zuiden van de Verenigde Staten is het kauwen op de zaden van wa termeloen een ware passie, slechts overtroffen door die andere kau w-manie: kauw gum. Ach, in de Balkanlan- den kauwt men op zonne bloemzaden, en hier sabbe len sommige pruimtabak... dat is een heel wat minder gezonde gewoon te. Die zaden bevatten im mers heel wat voedzame, oliehoudende bestanddelen. Het vruchtvlees zelf is dus niet zo rijk aan smaak, zoals ge zegd. De aantrekkelijke kleur echter maakt het fruit heel geschikt om te verwerken in koele composities voor zo meravonden. Maak bijvoor beeld eens balletjes of blok jes van drie kleuren meloen (rood van de watermeloen, oranje van de netmeloen en groen van de ogenmeloen). Overgiet die met een lichte suikersiroop en laat het ge heel een paar uur in het vries vak van de koelkast staan. Of maak een sorbet door het vruchtvlees te pureren en daar wat suiker en witte wijn aan toe te voegen. In het vriesvak en af en toe met een vork doorroeren. Veel gezondheid heeft de wa termeloen niet te bieden. Goed, er zit wat vitamine C in, en er zijn wat sporenele menten. De bittere stoffen veroorzaken bij sommige mensen maagklachten of diarree. Eet de vrucht dus met mate. en les uw dorst er mee op warme dagen. Misschien een idee voor de nieuwe houten wandbekleding die u wilde gaan aanbrengen? Behalve schoten, rabatdelen, gefineer de wandpanelen en printplaten zijn er ook hardhouten paneel tjes verkrijgbaar waarmee (behalve op de wand trouwens ook op het plafond) allerlei 'verbanden' kunnen worden gemaakt. De foto toont een 'halfsteensverband', dat met dit materiaal kan worden bereikt. De plankjes passen met messing en groef in elkaar. Ze worden bevestigd op een regelwerk van houten latten dat u eerst op de wand aanbrengt. Het lijnenspel van de voegen geeft een heel apart cachet aan de wandafwerking, 't Is natuur lijk wel wat duurder dan het gewone schrootje, maar het geeft wel een heel wat luxueuzer beeld. Vooral in een interieur met een ietwat klassiek karakter past deze wandafwerking uitstekend, hoewel het ook heel goed kan com bineren met een strak-modeme inrichting. Voor v grenehouten planken i voorbeeld opdelen i i vaste lengten (een hele planklengte bij- of vijf stukken van gelijk formaat). houten regelwerk aanbrengen. Zo 'metselt' u met de vaste plankformaten in elk gewenst verband, waarbü u het verticale lijnenspel zelf kunt bepalen! Rits glijdt weer heel gemakkelijk Ritsen willen na het wassen of stomen van de kleding nog- wel eens problemen opleve ren. Niet altijd is een stompje kaars de goede oplossing. Le wenstein is nu met een"zip- spray" op de markt gekomen. Deze spuitbus is niet alleen geschikt voor ritsen in kle ding maar kan ook als glij middel voor gordijnrails, la den enz. worden gebruikt Nanet inet wintermode Voor zelfmaakters die aan het begin van hun "modecarriè re" staan geeft Knip deze winter MD speciaal blad uit "Nanet". Een blad met veel patronen die niet al te inge wikkeld zijn Bovendien zijn er heldere tekeningen en een raderblad bijgevoegd. De prijs is 5.95

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19