'Woning stichting handhaven' Steeds Gemeente-archief toont kopergravures en etsen (ren met fïofvnib Bestuur LWS: ZATERDAG VOORDEEL 3=iniraium Kinder centrum Merenwijk geopend Tasjesdieven met succes achtervolgd Deetman naar Leiden VRIJDAG 8 OKTOBER 1982 'Leiden in koper gesneden' LEIDEN - "Leiden in koper ge sneden" heet de n^jaarstentoon- stelling in het Leidse gemeente archief, die met ingang van maandag is te bezichtigen. Op de expositie worden bijna zeventig kopergravures en een paar etsen en mengvormen getoond uit de zeventiende, achttiende en het begin van de negentiende eeuw. De gravures komen uit het depot van het gemeente-archief. Vooral het aantal achtiende-eeuwse prenten is groot. Juist toen wer den boekillustraties door middel van kopergravures populair. Veel van deze gravures staan af gebeeld in het standaardwerk over de geschiedenis van Leiden van Frans van Mieris en Daniel van Alphen dat in de jaren 1762- 1784 is geschreven. Behalve in dit boek zijn ook veel prenten af gedrukt in "Rhijnlands Fraaiste Gezichten", een verzameling van honderd gravures van Abraham Rademaker, in 1732 uitgegeven. De tentoonstelling geeft vele beel den van Leidse gebouwen - waaronder een die nooit werd ge bouwd: de Waardkerk, waar wel een tekening van bestond - maar ook van bijzondere gebeur tenissen. Zoals - onvermijdelijk - de ontploffing van het kruit schip in 1807 die een gat sloeg aan de Steenschuur en omgeving en de brand van 1766 op de hoek van de Nieuwe Rijn en de Hoog straat. De prenten van de ont ploffing werden destijds speciaal gemaakt; de opbrengst van de verkoop was bestemd voor de slachtoffers. Een speciale plek op de expositie - door middel van een diaprojec tie - heeft een kopergravure van de Marekerk gekregen. De bui tenlandse uitgever van het boek waar deze gravure in stond afge drukt. meende dat het woord 'Marekerk' moest zijn 'Marie- kerk'. Naar aanleiding daarvan heeft iemand de ramen in deze prent van heiligenfiguren voor- Ook laat de tentoonstelling het ge reedschap zien dat bij het maken van gravures en etsen wordt ge bruikt. Bij de tentoonstelling hoort een catalogus, waarin een toelichting op de afbeeldingen wordt gegeven en waarin wordt uitgelegd hoe kopergravures en etsen tot stand komen. De expositie in het gemeente-ar chief, Boisotkade 2a, is van 11 oktober tot en met 6 november te zien. De openingstijden zijn maandag tot en met vrijdag van negen tot vijf uur en donderdag avond bovendien van half acht tot half tien; op zaterdag is de tentoonstelling 's ochtends van negen tot twaalf uur te zien. De Hooglandsekerkgracht en de Hooglandse kerk. Een kopergravure van Abraham Rademaker i kwart van de achttiende eeuw. Te zien op de tentoonstelling in het gemeente-archief. LEIDEN - De Leidse Woning Stichting moet blijven, zij het in een gewijzigde vorm. Op dat standpunt stelt zich het bestuur van de grootste beheerder van woningwet woningen in Leiden. De toekomst van de LWS en van de woningbouwverenigingen staat nadrukkelijk ter discussie. De collegepartijen PvdA en WD zijn overeengekomen dat ae ko mende vier jaar krachtig ge streefd moet worden naar een fu sie van de woningbouwvereni gingen en de LWS. De stichting kan in haar huidige vorm niet blijven, omdat het ministerie van volkshuisvesting niet langer ak koord gaat met een dergelijke structuur. Het gemeentebestuur vindt dat er in Leiden te veel wo ningbouwverenigingen zijn, met een te versnipperd woningbezit. De komende jaren staan er wat dat betreft grote veranderingen op til. Het personeel van de LWS heeft in een brief aan de minister al blijk gegeven van zijn onrust over de min of meer af te dwin gen fusie. Het bestuur van de LWS loopt daar evenmin warm Volgens het bestuur zou de LWS moeten worden omgevormd tot een zelfstandige woningcorpora tie, die de stichtingsvorm zou moeten hebben. Het bestuur heeft dit standpunt kenbaar ge maakt in een brief aan B en W en maakt er deze week melding van in het blad 'Bewonerskontakt" dat onder bewoners van LWS- woningen wordt verspreid. De LWS in haar huidige vorm is in feite een beheersstichting van gemeentelijk woningbezit. Een bezwaar van die situatie is dat de bewoners op het beleid, anders dan bij woningbouwverenigin gen, formeel weinig invloed heb ben. Om aan dat bezwaar tege moet te komen vindt het LWS- bestuur dat aan de omgevormde stichting een aantal voorwaar den moet worden gesteld. In de statuten van de nieuwe stichting moeten bepalingen komen die ADVERTENTIE Tot 11 uur 3 grote zakken bemeste tuingrond voor .slechts IO- TUINt \tuingr V Aingroi' 12 tuingrond i BllSSBS-b introduin het democratisch en open func tioneren waarborgen. Dat zou volgens het LWS-bestuur bereikt kunnnen worden door in het bestuur enkele leden op te nemen die door respectievelijk de bewoners en het personeel worden aangewezen. Deze be stuursleden zouden periodiek af tredend moeten zijn. Het bestuur van de LWS wijst erop dat er bij de stichting al een proces gaande is, waarbij bewoners door mid del van bewonersraden/commis sies invloed op het beleid kun nen uitoefenen. Dat proces zou in een nieuwe stichting nog meer gestalte kunnen krijgen. De band met de gemeente moet niet geheel worden doorgesne den, meent het bestuur. Via de statuten zou geregeld moeten worden dat de gemeente voor bijvoorbeeld de huisvestinN van 'noodgevallen' een beroep op de LWS moet kunnen blijven doen. Inmiddels heeft het CDA in eeb brief aan B en W gevraagd om meer duidelijkheid rond de in spraak bij de eventuele fusie van de woningbouwverenigingen en de LWS. Met name onderschrijft het CDA de vraag van bewoners commissies van de LWS in hoe verre het zin heeft nog met de in spraakprocedure door te gaan en of de inspraak doordat er reeds politieke standpunten ingeno men zijn niet meer dan een 'lege dop' is. Overigens is het CDA in principe van mening dat omzetting van de huidige status van de LWS in een woningbouwvereniging wense lijk is. De inspraak zou in dit standpunt nog verandering kun nen brengen, "met dien verstan de dat deze nieuwe gezichtspun ten moet opleveren, dan wel de onjuistheid van onze gezichts punten moet aantonen". In de eerstvolgende vergadering van de raadscommissie voor volkshuisvesting uil het CDA praten over de ruimte die er nog is voor inspraak van bewoners bij de voorgenomen structuur- wijzingen. Lege woning afgebrand LEIDEN - Een leegstaande wo ning aan de Wisselweg is van nacht in zijn geheel afgebrand. De brand in de houten wisselwo-- ning moest door de brandweer worden geblust. Van de oorzaak is nog niets bekend. LEIDEN - Het nieuwe kinder centrum aan de Milanenhorst in de Merenwijk is vanmid dag officieel geopend. De kinderen van het centrum verrichtten zelf de officiële opening door om een hoepel gespannen papier të scheu ren. Enkele sprekers en een optreden van clowns comple teerden de feestelijke ope ning. Het kinderdagverblijf, dat voortaan 'De Draaimolen' zal heten, had eigenlijk al enkele maanden geleden de deuren geopend. Op het moment verblijven er dagelijks zes ba- bies en dertien peuters en kleuters tot vier jaar oud. Het is de bedoeling dat het kin dercentrum over enkele maanden ook oudere kinde ren gaat opvangen. Leerlin gen van kleuter- en lagere school kunnen er dan tussen de middag en na schooltijd overblijven. 'De Draaimolen' is overigens een fraai gebouw geworden dat twee peuterspeelzalen, een speelzolder, ruimten voor de opvang van wat ou dere kinderen en een baby- afdeling omvat. Tot het cen trum behoren bovendien een ontmoetingsruimte, keuken en slaapzaaltje voor de ba- bies. De bouw van het kin dercentrum, die ongeveer een jaar in beslag nam. heeft anderhalf miljoen gulden ge kost. Gebruikers en leidsters bijeen in "De Draaimolen", het kinderdagverblijf a wijk. i de Milanenhorst tn de Meren- LEIDEN - Een 51-jange Leidse vrouw, die gisteravond werd be stolen van haar handtas, kreeg een deel van de inhoud van haar tas terug door de hulp van een 17-jarige Leidse jongen De vrouw fietste over de Zoeter - woudsesmgel toen twee jongens op een bromfiets haar achterop reden en de handtas uit het fiets mandje gristen. Met luid geschreeuw trok de vrouw vervolgens de aandacht van een jongen die met zijn bromfiets de achtervolging inzet te. Op de Vollenhovekade trof hij de daders aan die juist bezig wa ren de gestolen tas leeg te halen. De daders wisten nog te ontsnap pen met een toilettas en porte monnee met honderd gulden. Een bedrag van 1700 gulden, twee brillen, sleutels, autopapie ren en kascheques kon de Leidse jongen aan de bestolen vrouw te ruggeven. Inbraken in horsten LEIDEN - In een woning aan de Arendshorst is gisternacht inge broken. De daders, die via een in geslagen ruitje binnenkwamen, namen een pick-up, tuner-ver sterker. diaprojector, vier boxen en 33 elpees mee. Van de daders- geen spoor Bij een inbraak in een woning aan de Havikshorst zijn vannacht gouden voorwerpen gestolen met een waarde van 10 000 gul den De daders zijn mogelijk via het balkon de woning binnenge drongen D'66 vergadert LEIDEN - De afdeling Leiden van D'66 houdt dinsdag een leden vergadering, waarop gesproken zal worden over de strategie die bij de gemeenteraadsverkiezin gen is gevolgd. Ook staan er en kele wisselingen in het partijka der op de agenda. Zo wordt afge- scheid genomen van ex-fractie- leider Glaubitz. die raadslid was in de periode 1978-1982 en van af delingsvoorzitter Van der Hei den. Er wordt dinsdagavond een nieuwe voorzitter gekozen De vergadering wordt gehouden in hotel Nieuw Minerva, Vrouwen- steeg 11. en begint om acht uur L griffioen LEIDEN - Minister Deetman is donderdagavond te gast op een plaatse lijke ledenvergadering van het CDA in Leiden. Actuele landelijke poli tiek is het onderwerp van de lezing die de minister van onderwijs in Wienerwald (Steenstraat) zal houden. Op de agenda van de openbare vergadering staan verder enige (bestuurs verkiezingen en een toespraak van de fractieleider van het CDA in de gemeenteraad. J. Walenkamp, die terugblikt op de collegevorming en de toekomst van de CDA-fractie bespreekt. De vergadering begint om acht uur; de redevoering van Deetman staat voor na de pauze, om onge veer negen uur, op de agenda. Redactie: Bart Jungman Jaap Visser Archi-wat? Op het ogenblik ligt er in het Rijksmuseum van Natuurlij ke Historie aan de Raamsteeg een Architeuthis te ontdooi en. Een archi-wat? Een reu- zenpijl-inktvis met een li chaam van twee meter lang en acht tentakels plus twee grijparmen die kunnen uit groeien tot een lengte van zes meter. Het monster is gevangen in de Noordzee, door de 'Urk 56'. iets ten noorden van de Dog- gersbank. Volgens een woordvoerder van het mu seum gaat het om een vér dwaald exemplaar dat ge woonlijk alleen op de bodem van de Atlantische Oceaan voorkomt. De Architeuthis is door de 'Urk 56' met een boomkor, een soort sleepnet, van de Noordzeebodem op gevist en op sterven na dood overgebracht naar de visaf- slag in IJmuiden. Daar is de octopus als tentoon stellingsobject aangekocht door de IJmuidense firma Siewertsen die het kadaver als pronkstuk op een han delsbeurs neerzette Natuurlijke Historie heeft de reuzenpijl inmiddels voor bij na vijfhonderd gulden aange kocht en uit de diepvries ge haald. Wanneer het beestje helemaal is ontdooid gaat het in een kom. met alcohol. Over een tijdje kan het pu bliek de eerste Architeuthis op sterk water bezichtigen Alleen is van de twee grijpar men nog maar een fractie over. Waarschijnlijk het ge volg van een verwoed ge vecht met een potvis, die dol op reuzenpijlen schijnt te zijn. Hobbel De eerste klachten over de nieuwe verkeerspuzzel Lan- gegracht zijn binnen Geen verdwaalde automobilisten, maar een aantal bewoners van Nieuwe en Korte Mare heeft zich schriftelijk bij de gemeente beklaagd Zij me nen zich het slachtofter te weten van 'hobbyisme' Er waart door het stadshouw- huis een ambtenaar met een kennelijke passie voor hob bels. /i' 0UOOft mcfl kruispunt Mare-Langegracht is namelijk verrijkt met een heuveltje En deze hobbel zou alleen zijn aangelegd om dat "het verkeer dan weet dat het over water rijdt' Leuk om dat te besellen na tuurlijk, maar de bewoners vrezen voor hun onderko men Zwaar verkeer 'danst' nu over het kruispunt en dat zal niet zonder gevolgen blij ven. denken de Mare-men- sen "Omdat veel woningen al in de KVCDÜndl n M tiende eeuw zyn gebouwd. Bewoners vrezen voor grote schade aan hun woningen" Nel Meeder. éën van de brief schrijfsters. legt uit: "De grond waar onze woningen op staan, is nogal drassig Weliswaar zyn er plannen om de kade te vernieuwen, maar het rijk heeft de plannen voor Noordvest voorlopig afge keurd. dus dat zal nog wel even duren De eerste jaren zitten we hier nog wel* Of de gemeente het kruispunt dus maar wil keurig vlak wil ma ken. Wie is nu die man met hobbel* als hobbv'' Dat zou ir J Piret van de afdeling stedebouw moeten znn "Ach. als men 'men, vind ik dat bestreageert hij op alle beschuldigingen. "In struc tuurplannen voor dit soort aansluitingen wordt juist op dit soort aanpassingen aange drongen Ik voer dus eigen lijk gewoon uit wat in die plannen staat En over de hobbel zelf "Er zijn drie denkbare oorzaken van die trillingen Die hobbel is éën van. Ten tweede op het asfalt dat er nu ligt. moet nog een toplaag worden aange bracht Het wegdek wordt dan een stuk egaler. De meest waarschijnlijke oor zaak is echter de overgang van asfalt naar klinkers even voorbij het kruispunt. Als dat zo'n vijftig meter is ver plaatst. zullen de problemen wel uit de wereld zijn Dat zelfde hadden we op de Brec- straat" Nel Meeder kent dat verhaal van Piret "Dat heeft hij ook tegen ons gezegd, ja Je kunt inderdaad niet precies zeg gen wat de oorzaak is Maar zolang dat niet duidelijk is. gaan wy er voorlopig maar van uit dat het de hobbel is" li J

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3