Gevaar bankcrisis groot "Zijn ze in EG allemaal gek?" Beurs Amsterdam fcort zakelijk marktberichten Conflict bij KBB verscherpt Rapport RSV over toekomst vertraagd al half milj ard in huis Beufsovefzicht Yoorzitter centrale-bankdirecteuren Herstelrapport genegeerd DONDERDAG 7 OKTOBER 1982 Ven D Het Tweede-Kamerlid Louise Groenman (D'66) heeft minister De Graaf (sociale zaken en werk gelegenheid) schriftelijke ge vraagd de cao-afspraken by het warenhuisconcern Vroom en Dreesmann te toetsen aan de wet gelijke behandeling mannen en vrouwen. Mevrouw Groenman wijst erop dat in de afspraken de 57,5 jaars- plus-regeling van de wet werk loosheidsvoorziening als uit gangspunt is genomen voor de afvloeiingsregeling. Gehuwde werkende vrouwen zouden daar om niet daarvoor in aanmerking komen, omdat zij meestal geen recht op wwv hebben. Tuinbouw Ongeveer de helft van de 10.000 tuinders in Nederland investeert op het ogenblik tussen de vijf- en zeshonderd miljoen gulden in voorzieningen die het aardgas verbruik in hun kassen moeten verminderen. Gemiddeld is dat ruim 100.000 gulden per tuinder. De voorzitter van het Landbouw schap, J. Van der Veen, heeft de ze cijfers gisteren genoemd in de maandelijkse bestuursvergade ring van deze organisatie van boeren, tuinders en agrarische werknemers. Voor een subsidie uit het over- heidspotje van 300 mifjoen gul den voor de glastuinbouw, heb ben inmiddels achtduizend glas- kwekers een aanvraag inge diend. Het bestuur van het land bouwschap heeft zijn voorzitter gistermiddag opdracht gegeven naar minister De Koning te gaan, met de boodschap de bewinds man van landbouw om meer geld te vragen. Volgens het schap is de 300 miljoen die de re gering twee jaar geleden be schikbaar stelde niet voldoende om alle tuinders te helpen. Offshore Bedrijven in het waterweggebied die werkzaam zijn in de offshore industrie hebben de Rotterdam se offshore circle (ROC) opge richt. Het gaat om elf construc tiebedrijven, werven, ingenieurs bureaus, toeleveringsbedrijven en dienstverlenende onderne mingen die via de ROC overleg willen voeren met de overheid om na te gaan of vergroting van de offshore-activiteiten mogelijk De oprichting van de ROC vond plaats na besprekingen met ver tegenwoordigers van het minis terie van economisdche zaken, van de gemeente Rotterdam en van de Kamer van Koophandel in Rotterdam. Aardappel Aan de groei van de aardappel-ver werkende industrie (voorgebak ken patat, chips en andere zoutjes, puree en geschilde aard appels) lijkt voorlopig nog geen einde te komen. Dit is gisteren de teneur geweest van een bij eenkomst van de VAVI, de ver eniging van ondernemers uit de ze bedrijfstak, in het Haagse Congresgebouw. In haar twintigjarig bestaan zagen de leden van de VAVI hun geza menlijke produtkie-afzet stijgen van 30.000 ton tot 900.000 ton, zo maakte dr. ir. H. van Arkel, direc teur van het Nederlands insti tuut voor afzetbevordering van akkerbouwprodukten, bekend. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente- veiling van 6 oktober 1982. Andijvie per kg 40-46, sperziebonen 70, groene kool 19-38, bospeen II 86-1,18, waspeen Al-per kist 3,20-5,50, All 3,20- 4,10, BI 5,00-7,00, Cl 3,10, CII 1,20-1,50. Aanvoer: 218'/s ton. Prei A per kg 40-45, prei B per kg 28, sla (natuur) 0,08, uien per kg 34-71peterse lie (krul) 12-28, selderij 13-21, bloemkool 6 per bak 197-1,22,6 II52-74,8187-92,12 I 50. Aanvoer: 3866 stuks. DONDERDAG 7 OKTOBER 1982 ACTIEVE AANDELEN Abold 91.20 Akto 26.50 ABN 238.50 Amev 84.70 Amro Bank 37 70 Bos Kali» 37 70 Dortsrhr PfIr 79.50 run 41.DU Gist Brocades 84.20 Helnekcn «6 40 Hrlneken Hold 62 80 HBG 72.70 Hoogovens 14.90 KLM 86 80 Pakhoed eert 35ZO Philips 25.90 Robecco 218.00 AMSTERDAM (ANP) - Personeel en bestuur van het KBB-concern komen steeds scherper tegen over elkaar te staan. Nadat giste ren de Dienstenbond FNV heeft gezegd een enquêteprocedure bij de Ondernemingskamer in Am sterdam te overwegen, heeft de Centrale ondernemingsraad aan gekondigd, op 8 oktober alle on dernemingsraden en het perso neel op de hoogte te stellen van de stand van zaken rond de reor ganisatie bij het financieel sterk geplaagde warenhuisconcern. Op een ultimatum, dat de raad van bestuur tot en met 4 oktober de gelegenheid gaf voorstellen te doen via een concreet procedure- voorstel om alsnog tot een con structief overleg te komen, is vol gens de COR taal noch teken ver- Hij is voorzitter van die groep cen trale-bankdirecteuren, bankiers en economen. Dr. Witteveen is minister van financiën van Ne derland en algemeen directeur van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) geweest. In de 24 landen van de Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling (OESO) zitten al ruim dertig miljoen mensen zonder werk en zijn er weinig aanwijzingen voor een krachtig, blijvend economisch herstel in 1983. Onder dergelijke omstandigheden zullen de moei lijkheden van de internationale financiële wereld volgens Witte veen groter worden. Het is naar zijn oordeel onmogelijk dat er te midden van een zieke economie een gezond financieel of bank- stelsel bestaat. Het moet een ie der duidelijk zijn dat de binnen landse en de internationale fi- Miljoenen order voor DAF-trucks OUAGADOUGOU (GPD) - Het staatsbedrijf voor publieke werken van Boven-Volta in West-Afrika heeft bij DAF in Eindhoven 86 bedrijfswagens en onderdelen besteld. Daarmee is een bedrag gemoeid van tien mil joen gulden. De order, die tot stand gekomen is via het Rijksinkoopbureau in Den Haag in het kader van de ontwikkelingssamenwerking tussen Nederland en Boven-Vol ta, bestaat uit 65 kippers en 21 tankwagens. Boven-Volta, een van de armste landen ter wereld, gaat de wagens gebruiken by de aanleg van wegen. DAF heeft tijdens de transportda- gen die het bedrijf begin septem ber in Eindhoven heeft georgani seerd „enkele honderden" or ders weten te boeken. Er zijn cir ca 9000 mensen naar de trans- portdagen gekomen. Rodaroco 121.30 121,00 Rollnco 210.00 215.00 Rorenlo 169.10 169.50 Unilever 165.50 170.50 VNU 43.50 43.70 Volker Slevln 25 00 27 00 WUH 72.70 73.50 BINNENLANDSE AANDELEN ADM 81.50 83,00 Am/as 73.00 73.80 Aid. Rubber 1.65 1.62 Asd. KIJlulf 132,50 135.00 Ant. Brouw 150,00b 150,00b Anl. Verf 182,00 182.00 Aas SI R'Dam 55,00 55.10 Audel 73.50 73.00 Aut. Ind.Rt. 692,00 694.00 Ballast Nedam 61.30 60.00 BAM 26,00 27.00 Batenburg 310.00 315.00 Beek van 53.00 54,00 Bellndo 341.00 344.00 BerkelP „.15.80 15,70 Blydenst.eert750,00f 750.00e Boer Druk 69.00 72.00c Bol» 53,90 55.80 BoraumU 89.00 89.50 ROTTERDAM (ANP) De Indus triebonden FNV en CNV hebben gisteren van de raad van bestuur van het Rijn-Schelde-Verolme- concern te horen gekregen, dat er een vertraging van minstens een week is opgetreden bij het uitbrengen van de zogenoemde sterkte/zwakte-analyse (over de toekomstverwachting bij RSV). Deze studie moet het in moeilijk heden verkerende concern ma ken in opdracht van het ministe rie van economische zaken. Het was één van de voorwaarden waaronder minister Terlouw dit jaar bereid was een "allerlaatste" steunoperatie van 300 miljoen gulden uit te voeren. De resultaten van de sterkte/zwak te-studie zouden, zoals oorspron kelijk het plan was, vandaag of morgen naar Den Haag gaan. Het ziet er nu naar uit, dat minister Terlouw pas op z'n vroegst eind volgende week over het rapport zal kunnen beschikken. De woordvoerder van het RSV- concern bevestigde gisteren dat het uitbrengen van de studie nanciële markten onder steeds sterker druk komen te staan. Dr. Witteveen meent dat dient te worden onderzocht of de regelin gen die centrale banken treffen om internationaal op te treden als "redder in de nood" voor ban ken in liquiditeitsproblemen, wel voldoende zijn en dat die re gelingen moeten worden verdui delijkt. Banken lenen veelal uit onder invloed van "modever schijnselen" en van de mededin ging, terwijl zij hun beslissing om uit te lenen baseren op onvol doende gegevens. Men weet nog niet goed welke uit werking de structurele verande ring van de interbancaire mark ten - die de meeste banken ge bruiken voor het aantrekken van gelden - heeft op het doorgeven en versterken van schokken in het internationale financiële stel sel. De sterke toeneming van het aantal banken op de markt en de komst van banken uit minder goed onder toezicht staande fi nanciële centra hebben de risi co's nog vergroot. Zelfs verliezen die voortvloeien uit de binnen landse activiteiten van een be paalde bank of groep banken kunnen in het hele systeem door werken. Volgens dr. Witteveen kan men zich voorstellen dat een centrale bank, als rij als eenling optreedt, de kwestie niet bevre digend kan oplossen, bijvoor beeld bij gebrek aan deviezen. De meeste grote handelsbanken kunnen op omvangrijke reserves terugvallen voor het opvangen van schokken, maar dr. Witte veen vraagt zich af of die reser ves wel "evenredig zijn aan de mogelijke schaal van de schok ken". Terwijl er grote bekendheid is ge geven aan de moeilijkheden van Latijnsamerikaanse en Oosteu- ropese landen, merkt dr. Witte veen op dat er zelfs steeds meer wordt getwijfeld aan de moge lijkheid van handhaving van de kredietopneming door een aan tal landen in het Verre Oosten en aan de rand van de Stille Oceaan, welk gebied toch lang werd be schouwd als eerste kwaliteit voor het uitlenen van gelden we gens de uitstekende groei in het verleden en wegens beste voor- uitrichten. Economie over de toekomst van het con cern vertraging heeft opgelopen. Die is volgens hem ontstaan, om dat in het voorlopige rapport nog een aantal "aanpassingen" moet worden verwerkt, waarover de raad van bestuur dinsdagavond heeft gesproken met regenngs- waarnemer Molkenboer Deze ex-topman van economische za ken is overigens zelf ook bezig met een studie over de toekomst van het RSV-concern. Deze stu die richt zich voornamelijk op EINDHOVEN (ANP) - Drie studen le Vormgeving zijn door de Stichtin met een prijs uoor hun ontwerp van en tijdelijk bewaren van brood". Dit naam "broodtrommeltje". De wedsti van "de week van het brood". Dit bi voordeel, dat het uit verschillende d gescheiden kunnen worden bewaart tasje bijgeleverd, zodat het ook nog AMSTERDAM (ANP) - De nv Maat (MIP), die eigen vermogen beschil jecten in industrie en dienstverlen een aandelenkapitaal van ruim een voor 330 miljoen gulden deel, zoals ting van de MIP, dat de Eerste Ka Ook hebben derden reeds toegezegc men in het aandelenkapitaal in eer ting is dat dit bedrag tot over de 2C ir. J.W. Hillege, plaatsvervangend d het ministerie van economische zal werp werd voorbereid, gisteren in een studiedag over de MIP. De toezeggingen zijn afkomstig van c en bedrijfspensioenfondsen, de ge pijen en de nationale investeringsb gingen een belangrijk signaal. Mei ven moeten worden genomen om dustrieel herstel, aldus de topamb De MIP moet, zo is de opzet, uiteind* taal van een miljard gulden beschi kunnen leveren aan het herindust vesteringsimpuls die van de MIP i jard gulden moeten bedragen. Uitgangspunt Centraal uitgangspunt van de MIP nen aanmelden maar ook door de pij opgespoord kunnen worden, neemt maximaal voor 49,9 procent woordelijk en moet zijn vertrouwe meerderheidsbelang te nemen. V< voor de commerciële haalbaarheic het kolengraaf-avontuur van het concern in de Verenigde Staten en op de toekomst van RSV- dochter Thomassen Bij de Industriebond FNV heeft men. getuige de "interventie" van Molkenboer. de indruk dat het concern steeds minder ruim te knjgt van economische zaken by het opstellen van het sterkte/ zwakte-rapport. "De onduide lijkheid is toegenomen. We wil len graag weten om welke aan passingen het gaat en waarom Molkenboer die wil", aldus een woordvoerder van de Industrie bond FNV. President-directeur ir. A. Stikker heeft inmiddels laten weten dat de vakbonden er niet op hoeven te rekenen, dat rij het volledige rapport zullen krijgen De Indus triebonden zullen het moeten doen met een "afgeslankt", stuk "Dat is voor ons onaanvaard baar. omdat we dan niet kunnen beschikken over de cyfers die nodig zijn om een oordcel te vor men over de toekomstkansen van het concern en over de voor gestelde reorganisatieplannen aldus de Industnebond FNV. en van de Akademie voor Industrie- i Voorlichting Brood onderscheiden Een voorziening voor het vervoeren maaksel is ook wel bekend onder de id werd uitgeschretfen in het kader odtrommeltje nieuwe stijl heeft het en bestaat, zodat de boterhammen Bovendien wordt er een schouder- akkelijk vervoerbaar is. chappij voor Industriële Projecten baar zal stellen voor kansrijke pro- ig. kan op dit moment rekenen op half miljard gulden. De staat neemt »taat in het wetsontwerp tot oprich- ler nog moet passeren, voor 175 miljoen te zullen deelne- te aanleg van de MIP. De verwach- miljoen gulden zal oplopen, aldus recteur-generaal voor industrie van en onder wiens leiding het wetsont- \msterdam. Daar nam hij deel aan ?n aantal grote banken, bedryfstak- amenlyke verzekeringsmaatschap- nk. Ir. Hillege noemde deze toezeg- is ervan overtuigd dat er initiatie- en risicobijdrage te leveren aan in- enaar. lijk over een maatschappelijk kapl aken om een wezenlijke bijdrage te ialisatiebeleid. De uiteindelijke in- ïoet uitgaan zal tenminste vier mil- dat de projecten, die zichzelf kun- irojectenscouts" van de maatschap- jmmercieel rendabel zijn. De MIP ieel. Het bedrijfsleven blijft verant- i in het project uitspreken door een Igens Hillege is dat de graadmeter GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD Joeg diner 345 415 pond jj, jjn AMSTERDAM - De formidabele styging in Wall Street, waar de toonaangevende Dow Jones-in- dex voor industriële waarden met 37 punten steeg tot 944. is in Amsterdam gedeeltelijk overge nomen Hoewel het hier duide- lyk minder hard ging dan aan de overkant van de oceaan, waren er toch wel enkele opmerkelijke wapenfeiten. Dnc internationale waarden kwamen op een niveau dat nog niet eerder in dit jaar werd bereikt. Dat waren Unile ver. die via een winst van ƒ4.- op 170.50 uitkwam. Akzo met een winst van 60 cent op 27.- cn Philips met 60 cent vooruit ging tot 26.80 KLM trok 1.- aan tot 88.-. evenals Kon Olie tot ƒ87 - Van de bankaandelen ging ABN 5,— vooruit tot 243.— en Mid denstandsbank 1.50 tot 170.- Ook de hypotheekbanken waren wat beter In de verzekcnngssec tor zette Ennia de recente op mars met 2.- voort tot 120.-. LONDEN (ANP) - Het gevaar van een internationale bankcrisis, die van de huidige economische recessie een echte depressie kan maken, is ongetwijfeld groter dan jarenlang het geval is geweest. Dat schrijft dr. H.J. Witte veen in het jaarverslag van de "Groep van Dertig". 's-Gravenhage. Kneuterdijk 13; (070) 924031 Haarlem. Houtplein 8; (0231 31 59 50 „Het wordt tijd dat de Europe se landen eens van hun dikke kont afkomen en samen iets gaan doen aan de economi sche crisis". Kernachtig vat de Rotterdamse econoom prof. D. J. Wolfson de bood schap samen van het rapport „Overheidsuitgaven en werk gelegenheid". dat hy deze zo mer samen met andere Euro pese deskundigen heeft ge schreven over de mogelykhe- den om Europa uit het econo mische dal te trekken Dat „samen iets doen" bete kent volgens het rapport dat de sterkste landen in Europa, en dat zyn nog steeds Neder land. West-Duitsland en Frankrijk, juist niet moeten gaan bezuinigen, maar hun overheidsuitgaven op peil moeten houden, de tekorten nog wat verder moeten laten groeien om zo de economie draaiende te houden. Dat is momenteel in Europa geen populaire boodschap. Het rapport waarschuwt dat de Europese economie zonder zo'n stimulerend beleid steeds verder in de modder zal zakken. Meer overheids uitgaven en dus hogere over heidstekorten noemt het rap port „de onvermijdelijke prys" om de economische ba sis op langere termijn weer gezond te maken. Het behou dende beleid dat de meeste Europese regeringen mo menteel voeren kan. aldus het rapport, wellicht de over- heidsleningen op korte ter mijn beheersen, maar dat ge beurt dan wel op rekening van een verslechtering van de toekomstige vooruitrich ten cn dat zal het steeds moeilijker maken de lenin gen van de overheid op lan gere termyn laag te houden". door Ferry Mingelen Het rapport viel binnen de Eu ropese Commissie, die de studieopdracht had ver strekt, volstrekt verkeerd De Europese commissaris voor sociale zaken Richard zag er wel wat in, maar zijn invloed rijke collega voor financiën, Ortoli (die zelf drastische overheidsbezuinigingen be pleit), sprak een banvloek uit en verbood publikatie van het rapport De ambtelijke guerrilla die nu in Brussel binnen de Com missie rond het rapport wordt gevoerd, heeft weinig kans op succes, daar de Euro pese lidstaten zelf niet veel belangstelling tonen voor de benadering van de inmiddels tot „Club van Brussel" omge doopte groep deskundigen. In de huidige kabinetsforma tie in Den Haag is het bijvoor beeld zeker geen punt van se rieuze overweging. Grofweg zyn daarin twee kam pen te onderscheiden. Ten eerste de bezuinigers, de zgn. „aantrekkers van de broe kriem", zoals Van Agt en Van der Stee. Zij willen kost wat kost bezuinigen om het over heidstekort terug te dringen, snyden in overheidsuitgaven en particuliere inkomens, meer financiële ruimte voor de bedrijven, geld lenen goedkoper maken en zo het investeren aantrekkelijker De tegenstanders vrezen de ze drastische bezuinigingen. Ook de „Club van Brussel" waarschuwt dat de werkloos heid zal stijgen als de over heid minder uitgeeft en dat de koopkracht van de bur gers door de matiging van hun inkomens te veel zal da len De vraag naar prod uk ten zakt weg. bedrijven moeten inkrimpen en de economi sche motor gaat steeds lang zamer draaien. „De broekriem aan" werd het credo van de conservatieve Britse regenngThatcher Door diep ingrypen bereikte men wel een gunstige daling van het begrotingstekort en een afremming van de hoge inflatie, maar tegelijkertijd steeg de werkloosheid in Groot-Brittannié met grote sprongen (van 6.8 procent van de beroepsbevolking in 1980 naar 11,7 pet in 1982) en de voorspelde economische opleving laat nog steeds op zich wachten. Erg overtui gend is deze aanpak nog steeds niet Dat geldt echter evenzeer voor het tegengestelde Franse voorbeeld. Onder de socialis tische president Mitterrand ging Parys de economie sti muleren. de overheid gaf veel meer geld uit, het begrotings overschot van 0,5 procent in 1980 was in 1982 al in een te kort van 2.9 pet veranderd, en desondanks bleef de werk loosheid stijgen en werd de positie van de Franse franc zó zwak, dat Mitterrand inmid dels een behoudender koers heeft ingeslagen om ongeluk ken te voorkomen. Bewijs genoeg dat een stimule rend ecnomisch beleid niets helpt? Prof. Wolfson: „Geen enkel land lukt dat in zyn eentje. De Fransen kochten met hun geld meer produk- ten in het buitenland, maar daar stond niets tegenover Mitterrand stimuleerde in fei te de invoer van Duitse auto's en dat hielp de Franse econo mie natuurlyk niet Als de Duitsers nu ook meer Franse auto's hadden gekocht, was het anders gelopen". „Een stimulerend beleid geeft alleen resultaten als iedereen meedoet De Europese han del bestaat voor 85 procent uit binnenhandel, handel dus met elkaar. Als alle landen meer uitgeven heeft iedereen daar baat bij, slechts 15 pro cent zou dan naar buiten Eu ropa verdwynen" Wolfsor. is niet erg optimistisch dat dit Europese beleid nu werkelijk van de grond komt. "Maar re geringen wisselen en ook het Europese voorzitterschap wisselt Er moet toch eens een weldenkend persoon ko men. ze kunnen toch niet al lemaal gek zyn" Cindu-Key Claimindo Dell MIJ Deiaaus 4510 00 4A5o.no Ned.Scheepihyp Wrsthaven AMl Wolten SimwiD 198 00 200.00 112 00 IIIjOO Palembanc Palthe Pont Hout Porcel. Fle» Pr ooit 4 Br. Rademaker» Ra vast Km Ink Rlva 35.00 3SJHI 95 00 97.00 13.50 S.«* 202.50 30J.1» BELEGGINGS INSTITUTEN 170.00 174jm 72,80 88[00

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 25