Carmiggelt op zijn retour BOEKEN Isolement als enige uitweg voor auteur Rumoer om stil van te worden -c "Welverdiende onrust": te veel flauwiteiten Esther, koningin der Perzen als spil van warmbloedig verhaal ELSEV1ERS DE TIJD - DONDERDAG 7 OKTOBER 1982 Varia Pretmakers en lolbroeken zijn wij, Nederlanders, nooit geweest, goddank. Geen buitenlander die ons ooit, tenzij soms, in een klein donker hoekje, huilend van het lachen heeft aangetroffen. Van leutschoppers en gierende moppentappers zoals men die wel in zuidelijker streken hoort, moeten we absoluut niks hebben. Een schetterende uit zondering als André van Duin en - in het meer literair-lollige wijlen Godfried Bomans, dat még nog. Zolang het maar uitzonderingen blijven. Toch zijn wij, meen ik, niet ongevoelig voor het geestige, met name voor de wat wrange, holle glimlach die een enkele vaderlandse humorist weet op te roepen. Simon Carmiggelt is eigenlijk de enige die al jarenlang in staat is met zijns stuk jes 'Kronkel' echt-Hollandse humor te bedrij ven.: de enige de met kleine achteloze vertellink jes ons doen wenen van pret; de enige die op ons eigen polderlands niveau humoristisch is: zodat het huilen je nader staat dan het lachen.... Welverdiende onrust, Carmiggelts jongste verza meling stukjes vol-leed-en-toch-om-te-lachen, toont niettemin dat de Tijd dringt en dat er nog minder vrolijks in het verschiet ligt. De Meester wordt oud en een opvolger heeft zich niet aange diend. Wat het precies is, laat zich moeilijk raden. Toch bevat de Nieuwe Carmiggelt minder gees tigs, een minder trefzeker en flitsend taalgebruik, minder ironie dan in vorige bundels het geval was. Meer dan ooit grijpt Carmiggelt in Welver diende onrust terug naar voorvallen in het (zijn) verleden, verliest hij zich in mijmeringen. Het lijkt alsof de auteur - en hij beseft het zelf - niet wezenlijk meer betrokken is bij de lotgevallen en lotgenoten die hij beschrijft. Ook de samenstelling van deze bundel laat een en ander te wensen over: een onderlinge lijn of een verbindend thema zoals tussen de prima verha len in, pakweg, Kroeglopen of Oude mensen ont breekt bijvoorbeeld. Sommige stukjes grijpen luchtig terug naar niet altijd grappige vakantiety pes, andere doen de schrijver in stil verlangen en zonder veel relativerende humor wegzinken in een ver en weinig aanspreekbaar verleden, en weer andere zijn té duidelijke verzinsels om de lezer, meer dan een flauwe grijns te ontlokken. Nu beschouw ik het Kraken van Carmiggelt als een niet-geringe zonde, maar nog eens terugblade rend door deze verzameling anecdotes kom ik toch él te veel flauwiteiten en oudemannetjes- leed tegen. Weinig heuse, levende humor staat daar tegenover, maar als steeds: er bevinden zich nog geslepen juwelen tussen de grauwe, levenlo ze kiezels. Fraaie woordkeuzes, sierlijke weemoed en onweer staanbare nostalgie zijn te vinden in verhalen als De flets over Johan, de sukkelaar wiens fiets voor de derde maal gestolen is; in het schrijnen de, bijzonder subtiele Hond dat in enkele slotzin nen de kwetsuren van een ogenschijnlijk geluk kig huwelijk blootlegt: in de verhalen vooral waarin Carmiggelt door omstanders of passanten herkend wordt "van de televisie" zoals in Brits, w.i. een echtpaar kibbelt of-ie 't nou is of niet: "Hoor je nou wel, 't is geeneens een Hollander, 't is een Engelsman,' riep de man triomfantelijk. 'En hij lijkt in de verste verten niet op hem. Z'n kop is toch veel dikker? En die vent van de tv is spierwit en hij heb van dat melkboerehondehaar. Nee, Jij ziet altijd spoken. Weet je nog, laatst in de trein? "Dag meneer Cox," zei je. En 't was helemaal Ge rard Cox niet. 't Was een gewone monf.../ Buiten zag ik mijn verwaaid spiegelbeeld in een etalage ruit. Nee, ik leek er inderdaad helemaal niet op. Welgemoed liep ik verder. Ik had vakantie van mezelf." Misschien is Welverdiende onrust leuker dan ik denk. Want voor vakantie is Carmiggelt, hoop ik, ROB VOOREN. Simon Carmiggelt Gini Andrews heefl een roman geschreven over de bijbelse figuur Esther, koningin der Perzen. "Het bijbelboek Esther", zo verklaart de schrijfster zelf: "is zoals vele andere boeken uit de Bijbel een grote-lg- nenverslag, dat ruimte laat voor vele dingen die gebeurd zijn of kunnen zijn". Veel ruimte derhalve voor fan tasie rondom een aantal his torische gegevens, waarbij het de lezers natuurlijk niet duidelijk wordt waar de his torie ophoudt en de fantasie begint Gini "Andrews legt enige ver antwoording af. Ze geeft een lijst van de personen die zij heeft verzonnen om haar ro man rondom koningin Es ther en koning Xerxes te kunnen verlevendigen. "Ze zijn door mij verzonnen maar ze hadden echt kunnen be staan", meent ze. En zo ontstond het warmbloe dige verhaal van de jonge vrouw die moest optornen te gen de luimen van de uiterst grillige en humeurige vorst die in zijn dagen als "abso luut" regeerder leven en dood losjes in de hand hield. Er vloeit dan ook heel wat bloed rondom Esther, maar door haar liefde, moed en in telligentie kan ze die rode stroom nog wat indammen. Althans volgens de vlotte vertelster Gini Andrews. "Either, koningin der Persen" door Glnl Andrews. Omniboek - Den Haag *5,-). KOOS POST Beroemd zijn heeft ongetwij feld leuke kanten, maar er zijn natuurlijk ook minder leuke aspecten, zoals ieder een wel op zijn vingers kan natellen. Lees er de laatste ro man van Philip Roth, De een zaamheid van Zuckerman, maar op na. Nathan Zuckerman heeft een roman geschreven waar hij zeer beroemd mee is gewor den. (Deze roman, Carnovski getiteld, heeft overigens nog al wat weg van Roth's best seller Portnoy's klacht. Geen toeval natuurlijk.) Sinds het boek van Zuckerman is ver schenen wordt hij steeds ge confronteerd met twee soor ten mensen: zij, die hem ver guizen, omdat hij een anti joods boek zou hebben ge schreven en zij, die hem een genie vinden, omdat hij de ty pisch joodse belevingswereld zo goed zou hebben weerge geven. De eerste groep is overigens wel in de meerderheid; Zuc kerman wordt vooral als een vuige verrader beschouwd. Ondertussen kan de beroem de schrijver zich niet op straat begeven of hij wordt herkend. In het eerste hoofd stuk bijvoorbeeld door Alvin Pepier, iemand die ooit aan een quiz heeft meegedaan, maar naar eigen zeggen niet mocht winnen, omdat hij joods was. Hij schrijft een boek over dit onrecht en geeft een stille wenk: kan Zuckerman hem niet helpen? Gelukkig, deze weet te ontsnappen, dat wil zeggen: voorlopig, want Pe pier duikt later weer op om de schrijver lastig te vallen. (Zuckerman verdenkt de ont goochelde Pepier er dan in middels van dat deze degene is die hem chanteert, degene die dreigt de moeder van de schrijver te ontvoeren.) Gaandeweg komt Zuckerman steeds meer tot het besef dat hij /is vervreemd van zijn om geving; de media maken een karikatuur van hem en vrien den en familie denken dat hij in het boek zijn verleden zo exact mogelijk heeft weerge geven, dus: zijn moeder, va der en ex-vrouw ook te kijk heeft gezet. Nathans broer Henry maakt het wat dit betreft wel hele maal bont. Natuurlijk schold onze vader je op zijn sterfbed uit voor bastaard, zegt Henry. Maar wat wil je ook, door jouw boek heeft de beste man een hartinfarct gekre gen. Hoe vaak de schrijver zijn aanvallers er ook op wijst dat zij een paar dingen door elkaar halen - illusie en illu sionist bijvoorbeeld verwar ren - zij blyven er bij dat hij hen in de rug heeft aangeval len. Wat Roth wil bewijzen is duide lijk: Nathan Zuckerman heeft een boek geschreven en zal het als gevolg daarvan ook moeten accepteren dat hij in een isolement komt te verkeren; een luxe uitvoering van de paria wordt voor de medemens. Het eind van het boek spreekt wat dit betreft boekdelen. Wie denk je wel dat je bent, vraagt iemand aan Zucker man. "Niemand, antwoordde Zuckerman, en dat was dat. Iemands zoon ben je niet meer, van een goede vrouw ben je de echtgenoot niet meer, je broers broer ben je niet meer, en je komt ook niet meer ergens vandaan". Voorwaar, geen simpel thema: het isolement als enige uit weg. Roth is er echter in ge slaagd deze loodzware maal tijd zo te verluchtigen met zijn vlotte, humoristische stijl dat het af en toe lijkt als of hij het probleem terloops aanstipt. En daardoor wordt De Eenzaamheid van Zuc kerman vooral een goed boek. WIM BRANDS Nu dé werkloosheid in alle he vigheid om zich heen grijpt, vergeet men wel eens dat het ontslag vaak niet alleen een einde maakt aan de financië le zekerheden en de toe komstverwachtingen van het individu, maar ook aan me nige vete tussen chef en on dergeschikte, aan een strijd, waaraan beide partijen soms jarenlang hun beste krachten hebben geofferd. Plotseling staat één van de kemphanen buiten spel. Alle gemene stre ken die hij nog voor zijn te genstander in petto had, zul len nooit meer worden ver wezenlijkt. Vol wrok steekt hij zijn spade in de moestuin grond. De angel van de haat vergiftigt zijn levensavond. In "Rumoer", de jongste roman van de West-Berlijnse schrij ver Botho Strauss, die be hoort tot de nieuwe na-oor- logse generatie van linkse in tellectuelen, vinden we deze problematiek gedeeltelijk te rug. Bekker, de hoofdper soon in dit boek, staat in du- bio of hij voor de zoveelste maal zal terugkeren naar het IVN, een instituut dat han delt in know-how. Hij is als jongeman, na een afgebroken rechtenstudie, in dienst ge komen en heeft al enkele ma len gepoogd weg te komen van dit "schijthuis van de geest", dat wordt geleid door Zachler, zijn chef, die hem in het verleden diep heeft ver nederd. Hij heeft geen trek meer in het genadebrood dat hem na een hernieuwde indiensttreding ongetwijfeld wacht en zoekt steun en onderdak bij zijn dochter Grit, bij wie hij zijn hart uitstort. "Langzaam en aarzelend begint haar vader te praten over het feit dat hij Zachler zo mist; dat hij niet buiten zijn vijandige houding ten opzichte van die man kan zo iemand geef je nooit op voordat de strijd werkelijk tot het einde toe gestreden is". Na een gezamenlijke vakantie, die wordt onderbroken om dat Grit in een ziekenhuis moet worden opgenomen, begint Bekker te verloede ren. Bijna delirerend. in lan ge monologen, legt hij zijn sombere gedachtenwereld voor ons bloot Hij ziet de mens als een toevalsprodukt van een biogenetische onre gelmatigheid, in totale verla tenheid over de aardkloot rondstrompelend. "Als wij niet meer bestaan, waait de wind nog lang door. En de co des gaan hun onnavolgbare gang. En wij verzanden, we worden ondergewaaid als een hoop stront aan het strand". Op één van zijn dronkeman- stochten komt Bekker een stel Pakistanen tegen. Hij geeft zich tegenover hen uit voor fabriekseigenaar en be looft de vreemdelingen, die geen verblijfsvergunning hebben, een baantje De vol gende morgen wordt hij met een flinke kater wakker in het gastarbeiderspension. Hij belt de politie en verraadt de Pakistanen. Zelf wordt hij ook gearresteerd; men ver denkt hem van ronselpraktij ken. Nota bene zijn gehate chef, Zachler, moet hem uit deze netelige situatie redden. Grit is niet meer opgewassen tegen de aanwezigheid van de verslagen mah. 's Nachts, als ze uit nachtmerries wak ker schrikt, hoort ze "zijn ge lijkmatig en eentonig blazen, als van iemand die in de ver doemenis met de eeuwige schoolslag is.bestraft". De ro man eindigt ermee dat ze hem het huis uitzet. Botho Strauss Botho Strauss, die in ons land allang geen onbekende meer is, heeft in deze roman een in dringend beeld geschetst van de gecorrumpeerde maat schappij. waarin het bedrij ven van politiek is verworden tot een "wedstrijd in verpis sen". Als een moderne Pilaar heilige predikt Bekker zijn haat tegen de gelijkvormig heid die het individu verstikt en bedreigt. Instituties als het huwelijk en het ouder schap; het is allemaal niks. Intussen vergeet hij dat hu zelf een ouder is en in die rol jammerlijk faalt. Het boek is grotendeels ge schreven in de onvoltooid te genwoordige tijd Dit ver hoogt in sterke mate de mee slepende werking ervan; de lezer wordt meteen gegrepen door dit proza en tot aan het einde toe niet meer losgela ten. Strauss heeft de verbittering en de woede van zijn hoofdper soon genadeloos scherp on der woorden gebracht. Bijna elke alinea staat onder hoog spanning en knettert van in ventiviteit. Dat maakt het le zen van dit "uitzichtloze" boek tot een adembenemen de gebeurtenis. Botho SI ra nu, Rumoer, rrrtuM door Job Gtelken* en Ton Nooljken» verij De Arbeiderspers Amsterdom CEES VAN HOORE. Aly Knol en Jos Schneider maak ten voor HP een reis naar "Duits land in de herfst". Reden hier voor was uiteraard de wisseling van de wacht bij onze Oosterbu ren. Schmidt moest plaats ma ken voor Kohl. In deze reportage een ooggetuigeverslag van 'die bewuste vrijdag de eerste okto ber', waarop Schmidt de uitste kend voorbereide motie van wantrouwen aan zijn broek kreeg. De rol van de "Judas" Hans-Dietrich Genscher. En de bombastische taal van Helmut Kohl, die spreekt over "een grote reclame voor de vrijheid" en "een grote zaak voor de Duitse democratie". Dit alles heeft de tongen los gemaakt in de Bonds republiek. Tot in de huiskamers wordt er over de vraag gediscus sieerd of de nu tot stand geko men machtswisseling wel legi tiem is en wat dit voor het wezen van die democratie kan beteke- Een lichtpuntje voor de SPD is vol gens HP ongetwijfeld het feit dat de kiezersaanhang van de socia listen uit hun winterslaap lijkt te zijn geschud. "Ze hebben het beiden niet verdiend. Schmidt niet om zonder verkiezingen de laan uitgestuurd te worden, Kohl niet om zonder verkiezingen tot Bondskanselier te worden geko zen". De partij heeft in twee we ken tijd zevenduizend nieuwe le den geregistreerd. Verder in HP: John Jansen van Galen vertelt hoe Van Kemenade de poten onder zijn eigen stoel doorzaagde; een uiteenzetting over "hoe het CDA steeds meer op een spons begint te lijken"; Evelyn - Brideshead - Waugh belicht en waarom het pensioen fonds PGGM een bod uitbracht op de onroerend goed-maat- schappij Wereldhave. 1ST"I VRIJ NEDERLAND VN onthult aan de hand van een tweetal "interne" rapporten hoe de kerncentrale in Borssele twee keer (1979 en 1981) dicht in de buurt van een desastreuzè sto ring kwam. In de rapportentaai staat het droog omschreven: "Hoofdvoedingpompen ge stoord. Noodvoedingpomp 2 ge stoord. Voedingpompen uit". Maar volgens VN hadden er ern stige ongelukken kunnen gebeu ren. Anders gezegd: Borssele is zo veilig niet als veelal wordt be weerd. In de serie over betaalde jongens liefde brengt het blad deze week een verhaal over jongens in sex- clubs. Ook in die sfeer viert de criminaliteit hoogtij, bovendien worden de jongens uitgebuit en vernederd, al zijn er bij die dat helemaal niet erg vinden. Een sexclubeigenaar ziet het allemal niet zo zwaar in. Hü dicht zich zelf zelfs een sociale functie toe: directeur van een kostschool. VN besteedt veel aandacht aan de plaatsing van de 48 kruisraketten op Nederlands grondgebied. De ex-minister van defensie, en nu informateur, Scholten wist niets van de raketten toen hij in de cember 1979 het NAVO-besluit tot plaatsing mede hielp bewerk stelligen. Het militaire schema voor de plaatsing was toen al rond, de strategie al uitgestip peld. Bovendien commiteerde Nederland zich aan de financiële consequenties ondanks het vage voorbehoud dat destijds zou zijn gemaakt en dat in NAVO-kring door eigenlijk niemand werd en wordt begrepen. Met andere woorden: de raketten komen er. Ex-minister Van der Stoel wijdt een hele pagina aan de kruisra ketten. waarin hij een aantal va rianten op een rijtje zet. Verder in VN een artikel over de verscheurdheid binnen de CPN, een autobiografie van voormalig sex-idool Lana Turner en in de bijlage "Vrouwen achter de bar". MAGAZINE Een "speciale Elsevier-verslag- geefster" slaagde erin luitenant kolonel Antonio Tejero Molino, de leider van de verijdelde staatsgreep vorig jaar in Spanje, in de gevangenis te bezoeken en te spreken te krijgen. Zo verwon derlijk is dat overigens niet, want Tejero blijkt een riante huisves ting te hebben en elke dag te worden bezocht door horden aanhangers, vooral vrouwen. De gearresteerde officieren, die dit weekeinde werden ontmaskerd als de aanstichters van een nieu we staatsgreep in Spai\je, had den nauwe banden met de tot dertig jaar veroordeelde Tejero. "Ja", zegt Tejero hierop, "als het land mij nodig heeft zal ik het zelfde doen als op 23 februari 1981". Ed Nijpels wordt geportretteerd door Alice Oppenheim: "Een handige bliksem die ook best on dernemertje zou willen worden". Ngpels over zichzelf: "Ik ben een lastig baasje. Ongedurig, onrus tig". Door velen, ook binnen de WD, wordt Nijpels als 'links-li beraal' bestempeld. Commen taar van het slachtoffer: "Er is in derdaad niet zoveel inlevingsver mogen in onze partij, daar hoop ik toch wat aan te kunnen doen". (-) "Dat gebrek aan inlevings vermogen speelt voor mij ook heel sterk op defensieterrein. Dat mensen in onze partij niet aanvoelen hóe echt bezorgd de anderen zijn over de totale ver nietiging". In de culturele sfeer draaft John Lanting op, leider van het Thea ter van de Lach. "Onderbroeken- lol" veroordelen sommigen zijn vorm van toneel, maar zelf zegt hij: "Hij die het publiek kan la ten lachen door zijn broek te la ten zakken mag zich bij mij mel den". De moeder van een in Bangladesj gestorven ontwikkelingshelp- ster, bezocht dat land en schreef een relaas over haar dochter, waarin veel kritiek doorklinkt: "De grote fout is dat de gelden van ontwikkelingshulp met de juiste plaatsen bereiken. Nog al tijd verdienen de multinationals enorme bedragen met hun bouwprojecten, hun meedogen loze houding ten opzichte van de kleine winkelier - en dat zgn er duizenden - door de winkeltjes eenvoudig met de grond gelijk te maken, omdat er bredere toe gangswegen moeten komen. Vooral die nieuwbouw voor toe- hervormd nederland "De broekriem aanhalen" is inmid dels een gevleugelde term ge worden. HN vraagt zich in dit ka der af in hoeverre de economi sche crisis ook doorwerkt in de voedingsgewoonten van de Ne derlander. Grootwinkelbednj ven - vonge week nog bg monde van meneer Albert Heijn - mer ken dat de consument steeds meer gaat bezuinigen op merkar tikelen en de voorkeur geeft aan de "huismerken' van de super markten. Dat is nog tot daar aan toe, vinden organisaties uit de gezondheidszorg "Wat minder eten (snoepen) kan bovendien geen kwaad". Maar zij wijzen er- op dat de consument ervoor moet waken zich "ongezonde" voedingsgewoonten aan te wen nen onder het mom van bezuini gen. Besparingen en gezond eten kunnen samengaan, vindt de Consumentenbond. Het Voor lichtingsbureau voor voeding geeft zelfs een boekje uit onder de titel "Kopen en koken". Volgende maand wordt er een stu diedag georganiseerd over ver anderingen in eetgewoonten van Tc wets bare' groepen onder druk van de economische teruggang. In de sene "Een leven vol boeken" deze week Clemens Hoeve naars, een ouderwetse boekhandelaar uit Heemstede Hoeve naars is ge specialiseerd in Nederlandse li teratuur - met een bijzondere voorkeur voor Vlaamse schrij vers - en kinderboeken "Ik denk dat ik behoor tot een uitstervend ras. Soms voel ik me als boekver koper veel meer amateur dan za kenman". Een goede boekhan delaar moet volgens Hoevenaars iets kunnen inkopen wat hg zelf niet mooi vindt, maar waarvan hij weet dat een klant er big mee naar huis gaat. Er is volgens hem zelfs in deze tgd nog plaats voor de kwaliteits-boekenwinkel. "We draaien nog plus". De TUd »u fltlrren In Lelden niet tljdif vrrkrtjf banr

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21