LEIDSCH DAGBLAD Vakbond waarschuwt Moskou: onderzeeër is Zweeds verzinsel CDA en WD zijn dichtbij akkoord over bezuiniging Ook grootste onderwijsbond gaat staken Heiiieken moet fiscus 7 miljoen nabetalen Lijnrecht tegenover wensen werkgevers 'Kruisraket onmogelijk Meer troepen naar kust bij Stockholm POLITIE 'fl WERELD, 7/ LAND,'n STREEK Voor al uw verlichting kunt u terecht bij LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 7 OKTOBER 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36902 Orecieur G Koopman Hooldredacleur AAM Sdiuufmans Adj -hoofdredacteur R 0 Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN W«e 1 »ti BGLwMn Voc Hl ws M cokAm DEN HAAG (GPD) - De Katholie ke Onderwijs Vakorganisatie (KOV), met haar 48.000 leden de grootste onderwijsvakbond van ons land, heeft zich aangesloten bij de onderwijsvakorganisaties die gaan staken tegen de bezuini gingsvoorstellen van minister Deetman. Inzet van de staking is de salariskorting van 1,65 pro cent en de werkgelegenheid. Na de Algemene Bond van Onder wijzend Personeel (ABOP), 42.000 leden, en het Nederlands Genootschap van Leraren (NGL), 18.000 leden, is de KOV de derde grote onderwijsvak bond die heeft aangekondigd de leden te zullen oproepen om en kele dagen te gaan staken als mi nister Deetman zijn bezuini gingsmaatregelen niet intrekt. De Protestants Christelijke Onder wijsvakorganisatie (PCO), 25.000 leden, is nu nog de enige van de grote onderwijsvakbonden, die geen stakingsoproep heeft ge daan. Te veel lawaai: 5 buren gedood TOKIO (AP) - Een door hui lende kinderen en een luid spelende tv getergde student heeft gisteravond in een voorstad van Tokio vijf buren doodgestoken, onder wie een man van 95 jaar, aldus de po litie. De politie hield de 22-jarige Hi- toshi Murata aan, nadat zij naar de woning van Shojiro Mayumi was ontboden en daar de 95-jarige man en diens 65-jarige dochter in een poel van bloed aantrof. In de woning ernaast vond de poli tie de ontzielde lichamen van een 44-jarige vrouw en haar twee zoons van 10 en 4. Hovenkamp geen aanvoerder tot 1 juli '83 ZEIST (ANP) - Hugo Hoven- kamp mag tot 1 juli 1983 geen aanvoerder van AZ'67 meer zijn. De tuchtcommissie van de KNVB heeft de internatio nal die straf opgelegd. Bo vendien mag hij de eerstko mende twee wedstrijden niet meespelen en moet hij een boete van 600 gulden betalen. De AZ-verdediger werd ge schorst omdat hij afgelopen zaterdag voor de derde maal een gele kaart kreeg. PEC- trainer Rinus Israel kreeg van de KNVB 250 gulden boete wegens het beledigen van een scheidsrechter. (Van één onzer verslaggevers) ZOETERWOUDE Het biercon cern Heineken heeft van de be lastingdienst een navordering gekregen van ongeveer zeven miljoen gulden. Heineken is één van de bedrijven waarbij de fis cus sommige, voor het personeel gunstige auto-regelingen tegen het licht houdt. Heineken- woordvoerder Bouwmeester zei vanochtend dat de brouwerij de navordering niet dadelijk zal ac cepteren. De belastingdienst vindt dat de wijze waarop bij de brouwer. maar ook in andere ondernemin gen, auto's worden gefinancierd die personeelsleden nodig heb ben voor hun werk, tot op zekere hoogte als een vorm van loon moet worden beschouwd. En daarover behoort belasting te worden ingehouden, zo stelt de fiscus. Over leningen van auto's zou ook rente moeten worden berekend, die op haar beurt ook belastbaar is. Overigens kent Heineken sinds kort een andere auto-regeling. Het personeel moet de bedrijfs auto voortaan leasen. 28 PAGINA'S Zwaar bewapende Zweedse commando's staan klaar met kano's en rubber vlot ten om in actie te komen als de onderzeeër aan de opper vlakte zou verschijnen. Is het wel een onderzeeër? Vol gens het Hengelose bedrijf Hollandse Signaal, dat toon aangevend is op het gebied van afluisteren en opsporen, is het onmogelijk dat de ge heimzinnige onderzeeër voor de Zweedse kust een onbemand spionagevaar- tuig zou zijn. Een woordvoerder van het be drijf zei vanmorgen: "Dat zou dan een soort onderwa ter-kruisraket moeten zijn die een voorgeprogram meerde koers moet varen. Dat is gezien de onvoorstel baar moeilijke kast bij Zwe den vrijwel onmogelijk. Er worden wel eens kleine, on bemande onderzeeërs ge bruikt om mijnen onschade lijk te maken. Maar over zul ke afstanden en in zo'n moei lijk gebied als de Zweedse kust is met onbemande on derzeeërs niets uit te rich ten". MOSKOU (Reuter) De Sowjet-Unie heeft de be richten over een in de Zweedse territoriale wate ren vermoede spionage- onderzeeër verzinsels ge noemd, die bedoeld zijn om de Sowjet-betrekkin- gen met Scandinavische landen te bederven. Het Russische persbureau Tass zei gisteren te betwijfelen of er zich wel een onbekende onder zeeër voor de Zweedse kust be vindt. Misschien is het een verzinsel dat alleen maar ten doel heeft het vertrouwen en de traditioneel normale betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de Skadinavi- sche landen te vertroebelen", zo zei het bureau. Af en toe regen. Veel bewolking en af en toe regen. Minimumtemperatuur omstreeks 10 graden. Middagtemperatuur ongeveer 14 gra den. Vrij krachtige noordwestenwind. De Zweedse marine heeft inmid dels ook duikers ingeschakeld bij de zoekactie naar de vreemde onderzeeër die volgens een woordvoerder van de marine waarschijnlijk ingesloten ligt vlak bij de belangrijkste marine- basis van Zweden. Gisteren, op de zesde dag van de jacht gingen duikers naar beneden. Ook werd gisteren weer een dieptebom af gevuurd, nadat er 's morgens echocontact met de indringer was geweest, zo deelde de bevel hebber van de marine, Sven Carlsson. mee. De Zweedse regering wil de onder zeeër dwingen naar de opper vlakte te komen. Daartoe zijn al 18 kleine dieptebommen ge- gebruikt. Aan de zoekactie nemen onder meer snelle partrouilleboten, mijnenvegers en helikopters deel. Gisteren zijn ook artillerie- en in- fanterietroepen naar het gebied gestuurd, zo heeft bevelhebber Carlsson gezegd. Om hoeveel man het gaat, wilde hij niet zeg gen. Hij noemde het een voor zorgsmaatregel. De marine heeft een reddingsduikboot, de "Be- los", naar de plek gestuurd en ziekenhuizen in de omgeving hebben voorzorgsmaatregelen getroffen. De "Belos" is uitge rust om mensen van een gezon ken duikboot te redden, maar heeft ook speciale apparatuur aan boord om een onderzeeboot op te sporen. DEN HAAG (ANP/GPD)- Organisaties van werkgevers en werknemers staan lijnrecht tegenover elkaar in hun ideëen om de economische crisis in ons land te bestrij den. Reagan doet aanval op vredesbeweging Er wordt voornamelijk gezocht in een gebied van 30 vierkante kilo meter in de Haarsfjaerd, een strook water langs de kust even ten zuiden van Stockholm, die bijna helemaal wordt ingesloten door een rij eilanden. Een van deze eilanden is Moskou, waar een marinebasis ligt, die be schikt over gevoelige elektroni sche verbindingsapparatuur. De Zweedse krant "Svenska Dag- bladet", meldde, overigens zon der bronnen te noemen, dat de onderzeeër vastzit op drie kilo meter van deze basis. De marine zou van plan zijn het niet voor aanstaande vrijdag naar boven komt, aldus de "Svenska Dag- bladet". Een woordvoerder van de marine had geen commentaar op dit bericht. Vele banen weg in detailhandel UTRECHT (ANP) - In het mid den- en kleinbedrijf vervallen dit jaar noodgedwongen opnieuw arbeidsplaatsen. Het aantal werknemers zal met 4,5 procent afnemen en het aantal zelfstandi gen met 1 procent. Bovendien zal het reëel beschikbare inkomen van de zelfstandigen in het mid den- en kleinbedrijf met 4 pro cent dalen. Ter vergelijking: het modale inko men daalt dit jaar met 2 tot 2.5 procent. Dit staat in "Cijfers en Trends" een jaarlijkse uitgave van de Rabo bank. De werkgeversorganisaties heb ben aan kabinetsinformateur Scholten schriftelijk een aantal wensen gezonden, die zij eerder deze week al in mondelinge ge sprekken met de informateur hadden overgebracht. De werkgevers bepleiten onder meer afschaffing van de koppe ling tussen de lonen in het be drijfsleven en die bij de over heid. Bovendien moeten lonen en uitkeringen worden ontkop peld. Minimumjeugdlonen moe ten worden verlaagd. Per be drijfstak moet worden bekeken of arbeidstijdverkorting moge lijk is. Voorts willen de werkge vers een vereenvoudiging van ontslagprocedures en invoering van prestatieloon. FNV-voorzitter Kok heeft gewaar schuwd voor grote sociale onrust als het komende kabinet de alter natieven van FNV en CNV voor aanpak van de crisis zou nege ren. Er dreigen grote problemen met de vakbeweging als er een anti-crisisbeleid wordt gevoerd over de ruggen van de zwakken en als de koppeling tussen lonen en uitkeringen wordt losgelaten, aldus Kok vandaag op een FNV- congres in Utrecht over herver deling van arbeid en jeugdwerk loosheid. Kok zei dat het nieuwe kabinet een heel ander beleid zal moeten voe ren dan het zittende demissionai re kabinet dat volgens hem een heilloze koers volgt onder het motto 'de crisis niet aanpakken, maar uitzieken'. De Miljoenen nota dreigt onze economie kapot te maken door verdergaande uit holling van de koopkracht. Bovendien wordt via de bevrie zingsplannen voor ambtenaren salarissen en uitkeringen gebro ken met het solidariteitsprinci pe. Ontkoppeling en een breuk met het trend beleid (waarbij lo nen in de particuliere sector ge lijke tred houden met de ambte narensalarissen) staan voor de deur. Van een eerlijke lastenver deling en herverdeling van ar beid is geen sprake, aldus Kok. Deze regeringsplannen moeten dan ook van tafel en het veld rui men voor de aanpak die de vak beweging voorstaat, anders dreigt er sociale onrust, waar schuwde de FNV-voorzitter. Kok constateerde dat niet alleen in Nederland, maar ook in veel an der Westerse landen het beleid in het teken staat van uitzieken in plaats van bestrijden van de cri sis. Het Westen is langzamer hand in een situatie terecht geko men die in een aantal opzichten verdacht veel lijkt op die van de jaren dertig, aldus Kok. Volgens FN V-bestuurder Cees Commandeur is de jeugdwerk loosheid door de overheid de laatste jaren onvoldoende aange pakt. 'Wat we hebben gezien ter bestrijding van de jeugdwerk loosheid is niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat geweest', aldus Commandeur. 'Het is een paniekbeleid, dat nog erger zal worden indien er een rechts kabinet komt'. Comman deur vindt dat de vakbeweging zich kritischer tegen een aantal zogenaamde oplossingen van de jeugdwerkloosheid zal moeten opstellen. Met name zette hij vraagtekens bij regelingen waar bij werknemers van 57.5 jaar en ouder plaats moeten maken voor jongere werknemers. CDA en VVD willen minder ministeries PAGINA 7 Rustig dagje met politie Amsterdam PAGINA 19 Kans internationale bankcrisis groeit PAGINA 25 DEN HAAG (GPD) - CDA en WD lijken elkaar te naderen op het punt van de noodzakelijke bezuini gingen. Daarbij denkt de werkgroep van sociaal- economische fractiespe cialisten, die verslag uit moet brengen aan infor mateur Scholten, aan jaar lijkse bezuinigingen van meer dan 5 miljard gul den. Oud-informateur Van Kemenade vond nog dat bezuinigingen in die orde van grootte het maxi maal mogelijke waren. De werkgroep heelt van informa- teur Scholten de opdracht gekre gen om vóór zaterdagmiddag aan te geven op welke punten de Mil joenennota 1983 moet worden aangepast. Er lijkt nu overeen stemming in zicht te komen over een jaarlijkse bezuiniging van tussen f 5 en f 10 miljard tot eind 1986. Als een van de uitgangs punten geldt daarbij dat het overheidstekort jaarlijks ver kleind moet worden. In de Miljoenennota is Van der Stee uitgegaan van een bezuini ging van ongeveer f 12 miljard in 1983, die bereikt zou moeten worden door bevriezing van ambtenarensalarissen en uitke ringen. Daarnaast wil het kabi net de sociale lasten fors verho gen. om zo zelf minder aan de fondsen te hoeven bijdragen. Ook de btw-tarieven zouden met één procentpunt verhoogd moe ten worden. In kringen rond de onderhande laars valt te beluisteren dat de politieke wil om op korte termyn overeenstemming te bereiken nog steeds onverkort aanwezig is. Ook het probleem van de nieuwe kernwapens lijkt dichter bij een oplossing. De fractievoor zitters Lubbers (CDA) en Nijpels (WD) voeren zelf het overleg hierover met informateur Schol ten. (zie ook pagina 7) Zetls in Engeland, waar men hel staken en het voeren van andere acties bikt te hebben uitgevonden, zal het niet voorkomen wat er nu in Amsterdam gebeurt Crimine len worden de straat opgestuurd en een moordzaak wordt behan deld in de geest van morgen is er weer een dag Dit is onaanvaardbaar Het werk van de politie is in zijn essentie - dat geldt ook bijvoorbeeld voor artsen - direct van invloed op de samenleving Net als bij artsen is er bovendien geen alternatief voor die samenleving. Men kan noch zelt voor dokter, noch voor politie-agent spelen Op zichzelf is er geen bezwaar te gen dat politiemensen een collec tieve actie ondernemen tegen za ken die zij als misstanden erva ren. Maar de grens - de uiterste wel te verstaan - ligt bij de hand having van de openbare orde en de veiligheid van de burgers Welnu die grens is ruim over schreden. Om optimaal Ie kunnen functione ren heeft de politie een natuurlijk gezag nodig Acties als deze on dermijnen dal De burgerii ervaart model-acties eerder als lachwek kend dan als een seneus protest Dat kan later problemen opleve ren wanneer de acties achter de rug zijn. Men heeft niet de ene dag natuurlijk gezag - dan een paar dagen niet - en vervolgens De actievoerders stellen dat zij er voor zorgen dat de burgerij niet de dupe wordt van de acties Daarbij dient een kanttekening te worden geplaatst Niet de bon den zouden dat moeten uitma ken. maar de korpsleiding van de Amsterdamse jxsfitie. Het is daar om terecht dat commissaris De Rhoodes ingreep toen de actie voerders weigerden voldoende mensen op de moordzaak in de Jordaan te zetten Niemand zal ontkennen dat de Am sterdamse politie met grotere problemen kampt, dan bijvoor beeld de politie in Amstelveen of Giethoorn. En hel is waar dal de politiebonden al vier jaar vruchte loos overleg voeren om de werk omstandigheden Ie verbeteren Maar waarom de bonden nu juist tot actie overgaan, terwijl het ka binet demissionair i8, is een vraag De kans is groot dat de WD straks deel gaat uitmaken van een nieuwe coalitie en het is Juist die piartij, die extra aandacht bepleit voor de noden van de po litie in het algemeen en die van het Amsterdamse korps in het bij zonder. Voorlopig moet de wens worden uitgesproken dat de pctieleiding van de Amsterdamse politie ge noegen neemt met het telt dat de actie reeds heelt opgeleverd wat de bonden al jarenlang vergeels beweren. Verdergaan met de ac hes kan wel eens tot gevolg heb ben dat het middel erger is dan de kwaal S. Nieuws Twee goede redenen voor één abonnement Winkelcentrum „Winkelhof" Leiderdorp - Tel. 071-412566 Haarlemmerstraat 89 - Leiden - Tel. 071-131887 Noteer mi| voor een kwartaalabonnement (t 57,35). Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis PostcodePlaats Telefoon Stuur de bon naar Leidsch Dagblad B VAntwoord nummer 10050, 2300 VB Leiden In plaats van ons de bon w te sturen kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1