Miller gooit zege te grabbel Timman en Karpov maken geen drukte TONINOMEL LIEFS UIT SICILIË. T0NIN0MN0 SICILIANO Incidenten volgen elkaar op Leiden dichtbij tweede EC-ronde na onnodig verlies Geslaagde poging tot intimidatie DONDERDAG 7 OKTOBER 1982 Twee spelers Southampton weer op vrije voeten NORRKÖPPING (SID/AFP) - De Engelse voetballers Steve Mo- ran (21) en Mark Wright (19) van Southampton zijn na een week hechtenis door de politie in de Zweedse stad Norrköpping op vrije voeten gesteld. Ze werden vastgehouden op verdenking van verkrachting van een 20-ja- rige Zweedse verpleegster na een wedstrijd om de UEFA-be- ker. De rechtbank sprak de twee voetballers vrij wegens gebrek aan bewijs. Er was alleen de aanklacht van de verpleegster. De voetballers hielden vol, dat de Zweedse vrouw vrijwillig met hen mee naar het hotel was gegaan. Steekpenningen Dertien scheidsrechters en twee voormalige bestuursleden van Maribor (tweede divisie in Joe goslavië) zijn gisteren door een rechtbank in Maribor in staat van beschuldiging gesteld we gens het aannemen resp. aan bieden van steekpenningen. Volgens de aanklacht hebben Bojan Ban, secretaris van Mari bor voor juni 1981, en Stanislav Kramberger, bestuurslid van dezelfde Club, gedurende drie jaar een "zwarte kas" gehouden, waardoor de staat Joegoslavië benadeeld werd. Het illegale fonds beschikte in juni 1981 over een bedrag van 855.000 di nar (ongeveer 60.000 gulden). De dertien beschuldigde arbiters zouden steekpenningen ter waarde van 510.000 dinar (35.000 gulden) hebben aangeno men. De vijftien personen kan maximaal drie jaar gevangenis straf worden opgelegd. TILBURG (ANP) Anatoli Karpov heeft gezelschap gekregen aan de top van het klasse ment van het internationale schaaktoernooi in Tilburg. De wereldkampioen speelde zelf met zwart remise tegen Jan Timman. De wispelturige Amerikaan Walter Browne kwam net als Karpov op 3,5 punten uit vijf partijen door een overwinning op Bent Larsen. De Deen lijkt er met zijn gedachten niet helemaal bij. Hij gaf eerder tegen Sosonko zomaar een pion weg en blunderde nu op wel heel afschuwelijke wijze. Soson- ko werkte zich op tot de met Timman gedeelde derde plaats door Smyslov een neder laag te bezorgen. Timman maakt zich nog kopzorgen, Karpov (r) i zich niet drukker maken dan nodig was. met zijn gedachten reeds elders. De grootmeesters zouden Uiteraard was alle aandacht ge richt op het treffen tussen Kar pov en Timman. De vraag was of de Sowjetrus de smartelijke ne derlaag van dinsdag tegen Por- tisch al verwerkt had. Overigens bleek Karpov de winst toen toch gemist te hebben, zo wezen de vele analyses dinsdagavond uit. De demonstratiezaal. waar Kick Langeweg tekst en uitleg gaf. was stampvol en talrijke nationa le toppers waren naar Tilburg ge komen om het duel van nabij te volgen. Zelfs de Amerikaanse grootmeester Kavalek gaf van zijn belangstelling blijk Een echt spectaculaire partij is Timman-Karpov niet geworden Toen na 27 zetten zonder veel op winding tot remise was besloten, sloop er een onvoldaan gevoel bij de schaakenthousiastelingen binnen, die hoopten op een reeks Zwemwedstrij den Gemenebestspelen BRISBANE (ANP) - Bij de Gemenebestspelen in Brisbane heeft Australië twee zwemsters om dis ciplinaire redenen uit de ploeg gezet. Olympisch kampioene Michelle Ford en Rosemary Brown werden gestraft voor een incident tijdens het trai ningskamp drie weken geleden in Sydney. Ze gingen nog op stap, terwijl ze moesten slapen. Ford en Brown bleven in de ploeg tot zij op de Gemenebestspelen hun prestaties hadden gele verd. Daarna moesten ze direkt naar huis. Dit gaat ook gelden voor Neil Brooks als hij zijn laat- heeft gezwommen. De Australische 4x100 meter vrije slagploeg dames won de gouden medaille, maar werd gediskwali ficeerd voor een foutieve wissel. De tijdwaarne ming gaf aan, dat Angela Russell driehonderdste seconde eerder vertrok dan Lisa Curry aanukte. Australië protesteerde met de mededeling dat de tijdwaarneming niet deugde. Het protest werd af gewezen. Bij het laatste zwemnummer. de 4x100 meter vrije slag heren, kwam het weer tot een incident. De winnende Canadese ploeg werd gediskwalifi ceerd. Ook de Canadezen meenden dat hen groot onrecht was aangedaan. Protesten hielpen niet, waarop de volledige Canadese zwemploeg, zo'n veertig man sterk, demonstratief de zwemarena verliet. Het overwegend Australische publiek, onder wie zich ook koningin Elisabeth bevond, gaf de Canadezen een applaus mee. De zwem wedstrijden van de Gemenebestspelen waren de grimmigste en incidentrijkste uit de geschiede- s ms PIRAEUS - Een aardig contrast. Een blije Theo Kinsbergen die na de 71-70 nederlaag van Elmex Leiden tegen Olympiakos Piraeus zijn spelers feliciteert met het behalen van het uitstekend uitgangspunt voor de return, en daar tegenover een woedende Emill Hagens. Die zich abrupt afwendde bij het goed bedoelde schouderklopje van zijn coach om vervolgens elders langs de zijlijn zwijgend en hoofdschuddend het verlies te ver werken. Hagens baalde. En goed ook. Een paar minuten later was de aanvoerder en spelverdeler weer voor rede vatbaar en accepteerde hij alsnog de complimenten van Kinsbergen. "Natuurlijk, ik weet het, de tweede ronde moet zonder meer haalbaar zijn. Dit is op zich een goed resultaat Maar aan de andere kant word ik onderhand doodziek van die domme en vol komen onnodige nederlagen. Hoe kan je nou in Godsnaam, met minder dan een minuut te spelen en een voorsprong van vijf pun ten, de wedstrijd nog uit handen geven. Waren we daar vorig jaar met Parker eindelijk van af, gaan we maar weer opnieuw be ginnen. Ik kan daar echt slecht tegen", aldus een namokkende Hagens. Die daarop openlijke verwijten richtte aan het adres van mede speler Robert Miller. Terecht, want de Amerikaan maakte in de bijna uitverkochte (1200 fanatie ke toeschouwers die weer voor een origineel Grieks sfeertje zorgden) sporthal van Piraeus dan ook inderdaad twee onver- HONG KONG (ANP) - Bij de strijd om de wereldbeker ta feltennis. die in Hong Kong wordt gehouden, is opwin ding ontstaan over de man ier waarop de Chinese wereld kampioen Guo Yue Hua zijn partij tegen de Japanner Ono won. De Japanner leidde in de eerste game met 21-20 en dacht met een smash het win nende punt te hebben ge maakt. Hua protesteerde om dat Ono de tafel zou hebben bewogen. Het punt werd met toegekend en de wereldkam pioen won de partij. Andere spelers, die de partij volgden, waren er evenwel van overtuigd dat Ono de ta fel met had verschotten en dat Hua door intimidatie van de scheidsrechter, een jonge vrouw, er in geslaagd was de partij te winnen Hua bereik te dinsdag de laatste acht door een moeizame overwin ning op de Pool Grubba (21- 18 en 21-19). Met Hua plaatsten zich gisteren ook zijn landgenoot Xie Sai- ke. de Amerikaan Boggan, de Zweed Appelgren en de Fransman Secretin reeds voor de kwartfinales. geeflijke blunders. Eerst leed hij, met nog een halve minuut te spe len en bij de stand 67-70, dom balverlies waardoor de Grieken zes seconden later op één punt achterstand kwamen: 69-70. De flater ten spijt had er voor Lei den gewoon een overwinning in gezeten, ware het niet dat diezelf de Miller, met nog zeven secon den op het bord, en met zijn 2.08 meter wel even voor spelverdeler zou gaan spelen. Uitgerekend in de heetste fase van de strijd gaf hij, in plaats van de bal boven het langgerekte lijf te houden, achte loos en zonder om te kijken een laag passje achterom zijn rug. Bedoeling was de insnijdende 'echte' spelmaker Hagens te be reiken. Wat Miller in zijn noncha lance evenwel vergat was dat er ook nog ene meneer Yiatzoglou op het veld rondliep. De uitge kookte Griekse Amerikaan, dè uitblinker van de wedstrijd, graaide de bal voor Hagens weg, stak de 25 meter rap over en stuitte....jawel, op Robert Miller. Die maakte een persoonlijke fout en Yiatzoglou de partij verder uit. Want twee vrije worpen be nutten is een koud kunstje voor deze rasschutter Verantwoordelijk Met die domme actie was Hagens dus bepaald niet in zijn schik. "Ik begrijp dat niet. Hy stuitert al zes jaar op Europees niveau. Dan mag je fouten van dit kali ber toch niet meer maken. Ik snap ook niet wat hij aan het doen was. Ons schotpercentage was beter dan dat van de Grie ken, we hadden meer rebounds, maar we verliezen omdat wij zes tien keer balverlies leden en zij maar zeven keer. Heb je gezien wie daar vooral voor verantwoor delijk was? Normaal gesproken hoor ik dat te zijn, omdat ik als spelverdeler verreweg de meeste tijd aan de bal ben. Nee, uitgere kend iemand die het minst aan het spel deelneemt, de center, verliest zes keer de bal. Ik ga toch ook niet onder het bord lo pen rebounden, dat slaat toch nergens op zeker. Laat-ie doen waar hij voor aangetrokken is". Dat zijn dus de onderdelen reboun den en scoren. Maar hoewel de kritiek zich enerzijds terecht bo ven Miller ontlaadde, moet de man wel worden meegegeven dat hij één van de voornaamste exponenten was in het Leidse spelletje dat aanvankelijk recht op succes leek af te stevenen. Want voor die bizarre slotfase ging het namelijk helemaal zo slecht nog niet en ook de Ameri kaan leverde daaraan een be langrijke bijdrage. Veertien pun ten en veertien rebounds zijn zul ke gekke cijfers nog niet. Vooral die 'afhalers' telden giste ren zwaar. Want op basis daarvan zag Leiden, na een wat nerveuze start van onder meer Randv Wiel SCORES Olympiakos: Yiatzoglou 23, Wool- folk 18, Paragyos 14. Leiden: Wiel 22, Williams 18, Mil ler 14, Hagens 10. Schotpercentage: Olypiakos 50, Leiden 54. Rebounds: Olypiakos 24, Leiden 35 (o.a. Miller 14, Van den Bergh 10, Wiel 5). Balverlies: Olympiakos 7, Leiden 16. en Rudy Williams, kans om vaste greep op de wedstrijd te krijgen. Gecontroleerd en gediscipli neerd ballend, heerste het duo Van den Bergh/Miller onder de borden en toen de eerder ge noemde schutters warm begon nen te draaien kreeg het uitste kend opbouwende werk van Ha gens gestalte in een steeds posi tieve score. Storende foutjes -dat onnodige balverlies- waren er de bet aan dat het verschil bij rust slechts twee punten bedroeg: 32-34. De Grieken, steunend vooral op het schutterswerk van Yiat zoglou en Paragyas, verloren tien minuten na de pauze de aanslui ting met Leiden. Het koppel raakte vermoeid door de druk die er telkens op hun schouders rustte, moest daarbij ook veel ar beid verrichten tegen de goed sluitende Leidse 2-1-2 zone en begon te missen. Dat leverde veelal balbezit voor Leiden op omdat de Amerikaan Woolfolk er onder het bord niet aan te pas kwam. Williams en Wiel scoor den en via 46—50 en 48—54 kwam Leiden met nog zes minuten te gaan op 51-60. Een onvoldoende voorsprong, want in uitwedstrijden voor de Europa Cup moet je zorgen dat er een dergelijke marge is rond de drie minuten. Dat was niet het geval, want Olypiakos kwam middels een press terug tot 65-70. Toen waren echter geen drie minuten, maar nog slechts 59 seconden te spelen. En had de winst alsnog in de knip moeten zitten. Op dat moment evenwel begon Robert Miller zijn merk waardige rollenspel. Voor Kinsbergen geen probleem, want hij waant zich zeker van plaatsing voor de volgende ron de. Sprak van een verbeterd spelpeil, maar vergat dat Olym piakos geen Cantu is en de verge lijking daarmee om die reden niet opgaat. Bovendien ging hij er gemakshalve aan voorbij dat volgende week in Leiden ook de sterke Griekse Amerikaan Ka- strinakis bij Olympiakos weer van de party is. Praten over BC Tours, de eventuele tegenstan der in de tweede ronde, heet op zijn minst voorbarig te zijn AD VAN KAAM gedurfde zetwisselingen Er kon Timman noch Karpov echter een verwyt worden gemaakt. De Ne derlander, die in zyn loopbaan tot nu toe twee keer van de we reldkampioen heeft weten te winnen, kwam wel behoorlijk uit het orthodoxe damegambiet te- voorschyn. doch dat was wel het minste wat hy met de witte stuk ken mocht verwachten. Karpov kreeg een geïsoleerde pion op de d-lyn zonder dat Timman daar verder enig voordeel uit kon ha len. Met een grootscheepse afruil in het verschiet /ag Timman af van verdere winstpogingen en hy nam het remisevoorstcl van Karpov dan ook zonder dralen aan. De analyse zag er vervol gens veel ingewikkelder uit dan de party zelf. Sosonko en Browne waren de win naars van de vijfde ronde De 39- jarige Nederlander heeft zich fraai hersteld van zyn nederlaag op de openingsdag tegen Nunn Zijn twee partijen met wit (tegen Larsen en Smyslov) heeft Soson ko daarna gewonnen. Smyslov liet zich na een Slavische ope ning in op een eindspel met paard plus loper tegen het loper- paar. Sosonko had daarin veel meer mogelykheden en al snel werd de situatie voor de oud-we reldkampioen onhoudbaar. Browne is na zijn volledig falen in het interzonetoernooi van Las Palmas in Tilburg verrassend goed op dreef Misschien had hy de zelden op dit niveau vertoon de misser van Larsen niet eens nodig gehad om tot winst te ko men. Zijn stelling was al comfor tabel, maar de Deen had nog al tijd enige remisekansen. Die ver knoeide hy op de 28e zet volledig toen hy mat-in-een overzag. Tigran Petrosjan kan zich later nog bij de winnaars van deze ronde scharen. Hy sloeg een remise aanbod van Portisch waarschyn- lyk terecht af. Met een pion meer en aanvalskanscn moet de afwik keling voor Petrosjan geen pro bleem meer zyn. Na een span nend gevecht besloten Nunn en Andersson tot remise, evenals Torre en Hubner. Vandaag staat de zesde ronde op het program ma met onder meer Hubner- Browne. Karpov Nunn en Pe- trosjan-Timman. De uitslagen op een rytje Timman (Ned)-Karpov (Sow) Vj-' j. Larsen (Den» Browne (Vst) 0-1, Torre (FiD-^übncr (Wdl) Portisch (Hon)-Petrosjan (Sow) afg., Nunn (Gbr)-Andersson (Zwe) '2-'-2. Sosonko (Ned)- Smyslov (Sow) 1-0 Uitslag afgebroken party uit de vierde ronde Hübner-Larsen '/s-'A. De stand is na vijf ronden 1. Karpov en Browne 3.5 punten, 3 Timman en Sosonko 3. 5 Smys lov en Andersson 2.5, 7 Portisch 2+1.8. Nunn. Torre en Hubner 2, 11 Petrosjan 1.5 1. 12 Lar sen 1.5. Partij Emill Hagens (l) op archieffoto: "Een goed resultaat. nederlagen". ik word doodziek ran die domme en onnodige Wit: Jan Timman (Ned). Zwart: Anatoli Karpov (Sow). L c2-c4 e7-e6. 2 Pbl c3 d7 d5. 3 d2 d4 Pg8-fB. 4 Lel g5 UMi 5 e2-e3 h7-h6. 6. Lg5 h4 0-0, 7 Pgl- f3 b7-b6. 8 Lfl d U bi 0 Lh4xf6 Le7xf6; 10 c4xd5 e6xd5. 110-0 Lf6-e7, 12 Ddl b3 c7 cS. 13 Tal dl Pb8-d7. 14 T:l tl Pd7-f6. 15 Pf3-e5 Dd8 d6 16 (2 f4 c6-c5; 17 d4xc5 Dd6xc5. 18 Le2 f3Ta8 d8. 19 Tdl d4Ix»7 d6. 20 Pe5-d3 Dc5 c7. 21 Pc3 b5 D« 7 b". 22 I'! 23 Pd3 b4 TfB d8. 24 Tel dl Db8 cl. 25 h2 h3 Dc7 e7. 26 Db3 a3 Td6 e6, 27 Pb4xd5 Td8xd5. re ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13