Positie Sharon verder verzwakt contactlenzen, da's pas fijn Winst socialisten voorspeld Solidariteit wordt onwettig verklaard van der WIEL 3 Kritiek vanuit het leger iUI - Z.-Afrika haalt Mig neer Gevangenisoproer bij Napels neergeslagen Vietnam wil betere relatie met China öus ook 10 LpiHpo En dat is, dachten we. een uitstekende reden om aan Cemsto houdt van helderheid. Al 50 jaar in Leiden. WOENSDAG 6 OKTOBER 1982 Buitenland ADVERTENTIE WARSCHAU (AFP/UPI) - De Poolse militaire junta wil de eerst vrije vakbond Solidariteit letterlijk "buiten de wet" stellen. Dit blijkt uit de tekst van een wetsontwerp op het vakbonds wezen, die gisteren is "uitge lekt". Het ontwerp moet vrijdag in behandeling worden genomen door het Poolse parlement. Gisteravond verklaarde het polit- buro van de communistische partij in Polen zich ermee ak koord. Dit belangrijkste beleids bepalende orgaan van de partij beval het parlement aan het wetsontwerp aan te nemen. Te verwachten viel dan ook dat dit zal gebeuren. Van woordvoerders uit de kring van de Poolse kerk kwam giste ren evenwel de waarschuwing dat de junta "als de beslissing wordt genomen" tegen de "wil" van het Poolse volk zou ingaan. "Niemand weet hoe het volk daarop zal kunnen reageren", zo zei een van hen. Ook tweede woordvoerder Alan Romberg van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaar de gisteren, dat een hervorming van het vakbondswezen als voor zien in Polen "ernstige gevol gen" binnen Polen zou hebben. Dit zou een "belangrijke factor zijn in de beoordeling van de Poolse situatie binnen het weste lijke bondgenootschap". De 28-jarige Wladyslaw Frasyniuk, een leider van de geschorste vrije vakcentrale Solidariteit in Polen, is in Wroclaw door de politie gearresteerd. Naar de Poolse televisie gisteren bekendmaakte stelt het parket een vooronderzoek tegen Frasy niuk in. Hij wordt ervan ver dacht dat hij "illegale betogin gen" heeft georganiseerd die de openbare orde verstoorden. Frasyniuk leidde de ondergrondse Solidariteit in Wroclaw en om streken, waar hij voor de afkon diging van de staat van beleg op 13 december van het vorig jaar plaatselijk voorman van de vak centrale was. maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden 071 -124108 JERUZALEM - De positie van minister van defensie Sharon binnen de regering is verder verzwakt als gevolg van toenemende kritiek op hem vanuit het leger, aldus Israëlische ministers. Er is binnen het leger opnieuw een storm van verontwaardiging opgestoken als gevolg van een uitspraak van Sharon, bijna twee weken geleden voor de Israëlische televisie. Toen zei hij dat een militaire een heid niet gemobiliseerd kon wor den als gevolg van wat Sharon noemde „de onverantwoordelij ke ophitsing van de oppositie te gen de oorlogsinspanningen". Het blijkt nu om een elite-eenheid te gaan van parachutisten, die gedurende de oorlog wel dege lijk herhaaldelijk in actie zijn ge weest, en daarbij de meeste zwa re karweitjes hebben opgeknapt. door Jaap van Wesel Er is binnen die eenheid grote verontwaardiging ontstaan, en zij eisen publiekelijk excuus van Sharon. Een woordvoerder van het minis terie van defensie heeft herhaald dat er in Israël een stemming is ontstaan die het niet mogelijk maakte tijdens de oorlog de ge noemde eenheid in te zetten, en dat de minister van defensie dan ook geen excuses zal aanbieden, al heeft hij geen enkele soldaat willen kwetsen. Sharon zei gisteren zelf tijdens een bijeenkomst in een nederzetting op de bezette westelijke Jor- daanoever dat de strijd die Israël nu voert, een strijd voor zijn be staan is, voor de eenheid van het land Israël, en dat het niet gaat om een persoon. Het antwoord aan diegenen die willen dat Is raël gebied opgeeft, is het vesti gen van nieuwe nederzettingen in Judea en Samaria, zo meent Sharon. Daarmee heeft hij meteen zijn ei gen verdedigingslijn aangege ven: de discussies om zijn per soon worden door Amerika, de Arabieren en de oppositie in Is raël uitgebuit teneinde de rege ring ten val te brengen en een re gering onder oppositieleider Pe res aan het bewind te helpen, die wèl bereid zou zijn gebied af te staan. Al zijn de gemoederen in Israël de laatste week wat tot bedaren ge komen, na de emotionele tafre- len na de massamoord in Bei roet, blijkt nu hoe onzeker de re gering zich voelt. Zo worden er dagelijks door Likoed-activisten betogingen en campagnes geor ganiseerd om de regering te steu- Oppositieleden zeggen dat zij her haaldelijk dreigementen en tele foontjes krijgen, en zij mijden veelal publieke bijeenkomsten waar aanhangers van Begin de overhand hebben, uit vrees voor hun eigen veiligheid. tf'\w PRETORIA (Reuter) - Zuid-Afri- ka hoeft maandag een Mig neer geschoten boven het zuiden van Angola, zo heeft chefstaf gene raal VUjoen gisteren bekendge maakt. Vier Migs spelen volgens hem een verkenningsvliegtuig en twee begeleidende toestellen van de Zuidafnkaanse lucht macht aan Een van de Migs werd in het volgende luchtge vecht neergehaald In het zuiden van Angola bevinden zich bases van guerrillastrijders van de Zuidafrikaanse volksor ganisatie Swapo. die vandaaruit strijdt voor beëindiging van het Zuidafrikaanse bestuur over Na mibië. Zuid-Afnka voert dit be stuur uit in weerwil van VN-IYSO luties. Namibië ligt tussen Zuid- Afrika en Angola. BEIROET - Het Libanese leger arresteerde gisteren tientallen personen om hen te ondervragen over hun eventuele verbintenis met de PLO of linkse militie. Het leger doorzocht tevens gebouwen in West-Beiroet op wapens en munitie. Spaanse verkiezingscampagne begonnen Minister Sharon NAPELS (DPA) Vijfhonderd man van de rijkspolitie en bewakers heb ben gisteren na een urenlang conflict een einde gemaakt aan een op stand onder de 1500 bewoners van de strafgevangenis van Poggioreale bij Napels. De onrust was ontstaan door een vuurgevecht onder rivali serende aanhangers van de Camorra. de Napolitaanse onderwereld. Volgens een officiële opgave zijn twee gevangenen gewond. Maar oogge tuigen hebben verschillende volle ziekenauto's het complex in volle vaart zien verlaten. Nadat de gevangenen op de late namiddag naar hun cellen waren terug gekeerd, gingen politie en bewakers op zoek naar de vuurwapens waar mee de opstandelingen hadden geschoten. Daar zouden niet alleen pi stolen maar ook een machinegeweer bij zijn geweest. MADRID - In Spanje is afgelopen nacht officieel de campagne be gonnen voor de verkiezingen van 28 oktober. Dat was louter een formaliteit omdat het onhoorba re startschot om middernacht in feite al gelost was toen premier Calvo Sotelo eind augustus de ontbinding van het parlement en vervroegde verkiezingen aan kondigde. Het enige officiële tin tje is dat vanaf middernacht een ware run ontstaan is op elk vrij stukje muur om daar pamfletten aan te plakken. Drie weken krijgen de politieke partijen de tijd om hun politieke waar aan de kiezers te slijten. Het moet raar lopen willen de Spaan se socialisten op 28 oktober niet het grootste aantal stemmen be halen en voor het eerst sinds 1936 weer in de regering komen. Alle enquêtes beloven de PSOE een comfortabele meerderheid, variërend van 30 tot 50 procent. Geduld van Zweden is bijna op STOCKHOLM (DPA) - De Zweedse opperbevelhebber heeft een instructie gekregen om alle wapens te gebruiken, die nodig zijn om de bij de marinebasis Muskoe ten zuiden van Stockholm inge sloten onbekende onderzeëer te dwingen naar boven te ko men. De Zweedse minister van buitenlandse zaken. Ola Ullsten, zei gisteravond dat de boot vervolgens ter identi- ficering naar het vasteland zou moeten worden geleid en de bemanning zou moeten worden verhoord. Een compromis met het land van herkomst van het schip is volledig uitgesloten, zo zei de minister. Zweden had voordat opperbe velhebber Lennart Ljung ge machtigd werd alle nodige wapens te gebruiken om de boot te dwingen naar boven te komen, al alle mogelijke voorbereidingen getroffen om de boot daartoe te kun nen dwingen. Het sloot de twee enige armen naar open zee af en liet dieptebommen bij het schip vallen. t twee helikopters markeren de plek bij de Zweedse kust. r de onderzeeër zich zou Vanwaar die onstuitbare opmars van de Spaanse socialisten? Niet te ontkennen valt dat diverse an dere partijen het de PSOE wel erg makkelijk hebben gemaakt De Unie van het Democratisch Centrum (UCD), toch al in dis- door Gerrit-Jan Hoek crediet wegens zijn opportunisti sche beleid van de laatste drie jaar, heeft min of meer politieke zelfmoord gepleegd door de on ophoudelijke interne machts strijd gevolgd door diverse af splitsingen. Santiago Carrillo. se cretaris-generaal van de Spaanse Communistische Partij, heeft de PSOE een handje geholpen door het laatste jaar enkele puur stali nistische trekjes binnen zijn par tij in ere te herstellen. Daardoor is zijn theorie van het eurocom- munisme als derde weg volstrekt ongeloofwaardig geworden. Maar men zou de Spaanse socialis ten te weinig eer aandoen door die opmars alleen maar toe te schrijven aan het falen van de naaste concurrenten. Want de PSOE heeft wel degelijk zelf aan de weg getimmerd. In de eerste plaats door te kiezen voor een soort programma van nationale verzoening. Dit werd door de communisten hevig gekritiseerd als lokkertje voor de kiezers. Voor de PSOE is die gematigde lijn echter het enige alternatief om de Spaanse democratie niet onder nieuwe hoogspanning te brengen. En dan is er nog altijd de niet te onderschatten factor 'charisma'. Een factor die zeker in een land als Spanje met een betrekkelijk laag ontwikkeld politiek bewust zijn een rol van betekenis speelt. Niet het partijprogramma geeft de doorslag voor veel kiezers, maar de charme en de overtui gingskracht van de lijsttrekker. Een recente enquête heeft uitge wezen dat Gonzalez door zijn élan, zijn formulering in begrij pelijke bewoordingen en zijn dy namiek goed in de markt ligt. Maar liefst 50 procent van de on dervraagden gaf aan Gonzalez de voorkeur als nieuwe premier De enige concurrent van de PSOE. zij het op eerbiedige afstand, is de conservatieve Alianza Popu lar van Fraga Iribarne, die rond tien procent van de stemmen in de wacht zou slepen. Dat AP zover bij de socialisten achter blijft. zal voor een niet gering deel toe te schrijven zijn aan de omstreden figuur van partijlei der Fraga Inbarne, voormalig minister van voorlichting onder Franco. Fraga's werkkracht en energie worden door niemand ontkend, maar zijn persoon roept bij menig Spanjaard gevoelens van huiver op door zijn autoritai re optreden en onvoorspelbare woede-uitbarstingen. Wat de AP evenmin veel goed ge daan zal hebben, is de massale toetreding van neo fascisten en Franco-aanhangers Dezen lijken na de afgang van Fuerza Nueva bij de laatste verkiezingen inge zien te hebben dat zij met een rechtsradicale splinterpartij als die van Bias Pinar geen stap ver der komen en hebben daarom maar politiek onderdak gezocht bij AP. zonder de minste opposi tie van de kant van de leiding van die partij Maar de winst van AP ten opzichte van de vorige verkiezingen zal behoorlijk zijn. Niet in het minst door de steun, al dan niet ver kapt. van de zogenaamde Pode- res Facticos, waar de feitelijke politieke macht ligt Hoewel de Spaanse banken officieel geen partij willen kiezen, is het een aantoonbaar feit dat de partij van Fraga onmiskenbaar de voor keur van de bankwereld geniet. Nog duidelijker is de betrokken heid bij AP van de Spaanse werkgeversorganisatie CEOE Ongeveer 15 kopstukken van de ze militante organisatie prijken op verkiesbare plaatsen van de kieslijsten van AP. Een ander element van de zoge naamde feitelijke machten is de roomskatholieke kerk. Waar de ze in het verleden een duidelijk, bondgenood van de conservatie ven was. heeft de geestelijkheid het dit keer, tot nauw verholen ongenoegen van de conservatie ven. grotendeels laten afweten. Vorige week vaardigde de Spaanse bisschoppenconferen tie een uiterst bescheiden stem advies uit, waarin de katholieke kiezers een ruime mate van vrij heid werd gelaten. De steun van het leger ten slotte, naar buiten altijd neutraal maar met duidelijke voorkeur voor een sterke, autoritaire persoon lijkheid als Fraga Inbarne. is weliswaar moeilijker meetbaar, maar zeker present. Behalve mis schien voor de meest radicale sectoren in het leger voor wie zelfs Fraga een slappeling is Zij kunnen nog altijd afkicken door te stemmen op het partijtje Soli- dandad Espanola. Dit is geïnspi reerd op het radicalisme van overste Tejero Molina, de Guar dia Civil die vong jaar februari het Spaanse parlement bezette Maar waar Tcjero destijds met de wapens wel in slaagde, zal hem dit keer via de stembus niet luk ken. Tejero is niet als kandidaat geaccepteerd, terwijl zijn mede standers geen enkele kans ma ken om een zetel te MOSKOU (UPI) - President Breynjew van de Sowjet-Unie en Truong Chinh van Vietnam hebben gisteren de verbetering van de betrekkin gen van hun land met China besproken Brczjnjev en Chinh kwamen tot de conclusie dat het geven van een 'nor maler aanzien' aan hun betrekkingen met China - "zonder schade te berokkenen aan derden" - in beider belang en in het belang van China zou zijn. Vietnam en de Sowjet-Unie hebben allebei bloedige grensoorlogjes met China gevoerd, maar Moskou onderneemt op het ogenblik intensieve pogingen om de breuk met Peking te helen en Vietnam volgt het voor beeld van het Kremlin Maandag herv atten Peking en Moskou voor het eerst in drie jaar hun onderhandelingen over verbetering Uit het artikel van Tass over de besprekingen die Chinh gisteren in het Kremlin heeft gevoerd, leek te kunnen worden opgemaakt dat de Vict namese leider in Moskou geen gehoor heeft gevonden voor zy n verzoek om meer economische bijstand. ADVERTENTIE wwam hviuviii de heropening een feestelijk tintje te geven. Schoonmaakbedrijf Cemsto BV, grootste van Dat we daarin met alleen staan, blijkt wel uit het feit dat Nederland, opent een filiaal in Leiden. de burgemeester van beiden, Mr C. Goekoop, die heropening Hoewelopent? We kunnen eigenlijk beterspreken officieel zal verrichten her-opent Want we zitten al een halve eeuw in Leiden, maar En wel op donderdag 7 oktober as, onlangs hebben we ons kantoor grondig gerenoveerd, verbouwd om 1600 uur precies. ^en verbeterd. (Zodat we nu nog betere service kunnen bieden!) Papengracht 7A 2311 TV Leiden, tel 071-125444

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9