c Felle aanval Nott op Labour Italiaanse staal in grote moeilijkheden Cemsto komt overal... Gereformeerde synode handhaaft standpunt inzake homofilie Britse minister hekelt ontwapeningspolitiek CLAT valt intrekken subsidie NOVIB aan "Slager van Lyon" wordt mogelijk uitgeleverd Varia WOENSDAG 6 OKTOBER 1982 De synode van de Gerefor meerde Kerken in Nederland toonde gisteren grote waar dering voor het rapport van de werkgroep (deputaat- schapj voor kerk en theologie over de bijbelse opvattingen inzake de homofilie. Hoewel het werkstuk niet tot een een sluidende visie op homofilie komt, meende de synode, dat het goede diensten kan bewij zen bij de gesprekken tussen homo- en heterofielen, waar toe de vorige synode in 1979 opriep. Intussen blijft overeind staan, dat homofielen in de kerk vol ledig aanvaard moeien wor den in hun geaardheid en be leving, en dat hun seksuele gerichtheid geen beletsel mag zijn voor deelneming aan het avondmaal of toelating tot de kerkelijke ambten. Het onderwerp 'homofilie' prijkte weer op de synodale agenda omdat men in 1979 niet uit de vraag was geko- Beroepen men, wat de bijbel hierover nu eigenlijk zegt. Men ging toen niet verder dan een pas torale oproep tot onderlinge aanvaarding. liet er geen twijfel over be staan, dat de relatie tussen de beide kerken zwaar onder druk staat. Maar niet één synodelid deelde de opvatting dat homofilie een te genezen afwijking zou zijn. Sommigen noemden het bijbelgebruik van de conser vatieve gereformeerde zus terkerken verbijsterend. De gereformeerde synode ver gadert ook vandaag nog. Een van de agendapunten is de IKON. Voorzitter van de synode is de Delftse predikant A. C. Hof land. Er kwamen nogal wat bezwaar schriften tegen deze oproep bij de synode binnen, juist omdat de bijbelse motivering werd gemist. De vorige syno de had tegelijk met de oproep besloten tot een studie over de bijbelse gegevens. Die lag gisteren naast alle bezwaar schriften ter tafel. Liefde en trouw De bijbelteksten over homofi lie zijn zonder uitzondering veroordelend. Daarover was de werkgroep het wel eens. Maar de vraag of daaruit ook voor onze tijd rechtstreekse conclusies zijn te trekken, verdeelde het uit tien leden bestaande deputaatschap. De meningen liepen uiteen van een 'nee' tegen het praktize- ren van homofilie tot een 'ja' voor homofiele relaties die in de bijbelse zin uitgaan van liefde en trouw. Het is vooral de vraag, of de bij bel in zijn afwijzing wel over duurzame homofiele relaties spreekt en of je de veroorde ling niet moet wegstrepen te gen andere wezenlijke ele menten in de bijbel. Het studierapport - dat nu naar de plaatselijke kerken wordt gezonden - gaat uit voerig in op de bijbelteksten inzake homofilie, op de vraag hoe je in ethische vragen met dc bijbel moet omgaan en op het liefdegebod als het groot ste gebod naast andere bij belse verordeningen. Hoewel de werkgroep het niet eens werd, neigt het rapport naar het scheppen van ruim te voor zowel de homofiele geaardheid als de beleving. Aan het slot worden de kerk leden opgeroepen, elkaar te midden van verwarring en te genstelling, maar luisterend naar de bijbel, te aanvaarden in een voortgaand proces van begrip en bezinning. Veel synodeleden vonden, dat het gesprek óver homofielen nu maar eens plaats moet maken voor een gesprek mét hen. Men was het er vooral over eens, dat de lijn van de vorige synode moet worden doorgetrokken. Toch besloot de synode, de kwestie volgen de maand nog één keer te la ten terugkomen. Men had na melijk het gevoel, dat de be zwaarschriften die vooral uit Friesland en Groningen kwamen - een zorgvuldiger beantwoording verdienen dan waar men nu in de dis cussie aan toe kwam. De enige spreker die een duide lijk vraagteken zette bij het besluit van de vorige synode was dominee P. Schraven- deel uit het Friese Ferwerd. Voor hem wegen de teksten in de bijbel die homofilie ver oordelen erg zwaar. Hij vond het eerlijker als de synode zou zeggen, met de mond vol tanden te staan wanneer het om de bijbelse visie gaat. Geweld Toevallig had de synode een delegatie van de Christian Reformed Church uit Ameri ka op bezoek. De leider van deze delegatie, dominee C. Boomsma. liet na het debat ongezouten kritiek horen op het studierapport. "Het depu taatschap heeft op vooringe nomen wijze de bijbelse ver oordeling ter zijde gescho ven", zei hij. "Homofilie is een afwijking, waarvan men sen zijn te genezen". In breder verband verweet de Amerikaanse dominee de sy node, dat deze de gerefor meerde erfenis geweld aan doet en te gemakkelijk be reid is de culturele normen van de tegenwoordige wereld over te nemen. Ds. Boomsma Hervormde Kerk: beroepen te Ridderkerk R. van Kooten Zeist, te Rotterdam-IJssel- monde J. Rowaan Nieuwer- kerk aan de IJssel, te Oolt- gensplaat H. Harkema Bra- kcl; aangenomen naar Baarn J. C. van Dongen Rossum, naar Beerzerveld (Ov.) kandi daat E. Westrik Utrecht. Ge reformeerde Kerken: beroe pen te Rotterdam-Charlois B. J. Oldenhuis Zuid horn; aan genomen naar Zwolle (deel werk) mevrouw J. Fijnvand- raat-Kolf Ermelo. Gerefor meerde Kerken Vrijge maakt: bedankt voor Schild- wolde J. Slotman Enschede; voor Dokkum G. A. Snip Am sterdam. Christelijke Gere formeerde Kerken: beroepen te Zaandam Th. Harder Amersfoort, te Bussum B. de Graaf Zierikzee. Lunch. Een delegatie van de Raad van Kerken in Neder land heeft gistermiddag in Den Haag geluncht met de voorzitter van het Britse La gerhuis, George Thomas, die deze week een bezoek brengt aan het Nederlandse parle ment. Hij had gevraagd, ook een ontmoeting te hebben met vertegenwoordigers van Nederlandse kerken. Thomas is methodist en 'leke- prediker' en schrijver van het boek 'Het christelijke erf goed in de politiek'. Kabel. De Britse kerken vre ten, dat de invoering van ka- bel-tv het Britse omroepsys teem zal aantasten. Zij waar schuwen de regering in een brief voor de gevolgen van kabel-tv en roepen op tot een uitgebreider vooronderzoek en een publieke discussie. Gewezen wordt op de praktijk in Amerika en Canada, waar de verschillendse tv-kanalen zich voornamelijk met sport en amusement tot het pu bliek richten. Bovendien zal niet iedereen op de kabel worden aangesloten, omdat dit economisch niet rendabel is, waardoor mensen versto ken blijven van mogelijkhe den van communicatie die op andere plaatsen normaal zijn. Dat bevordert de ongelijk heid in de samenleving. De mogelijke economische voordelen van snelle invoe ring van kabel-tv wegen, vol gens de kerken, niet op tegen een te verwachten verslech tering van het omroepsys teem en een grotere verdeeld heid. Medeplichtig Apartheid. Lutherse en rooms-katholieke weten schapsmensen in de West- duitse bondsrepubliek zeg gen in een manifest, dat de Duitse kerken medeplichtig zijn aan de instandhouding van de apartheid in Zuid- Afrika als zij tegen dat sys teem geen standpunt inne- De groep houdt zich al jaren met de toestand in Zuid-Afri- ka bezig. Het manifest - be stemd voor kerkelijke ge meenten, parochies enn kerkleiders - is uitgegeven met het oog op de aanstaande processen in Zuid-Afrika te gen priesters, kerkelijke me dewerkers en vakbondsmen- Vrouw. Voor het eerst is in een anglikaanse dienst in En geland. met toestemming van de kerkleiding, een vrouwe lijke predikant (methodist) voorgegaan. Dat gebeurde in Ockbrook, een stad in mid den-Engeland. Het was al eerder voorgekomen, maar nooit met toestemming. Nuttig. Het Amerikaanse congres vraagt president Reagan in een resolutie, 1983 uit te roepen tot 'Jaar van de bijbel'. Motief: de bijbel is 'Gods Woord' en heeft het landsbestuur altijd bein- vloedt. "De geschiedenis van onze natie toont duidelijk het nut aan van het vrijwillig ge bruik van de bijbel door indi vidu, gezin en maatschap pij". BRIGHTON - De Britse minister Nott (defensie) heeft gis teren een scherpe aanval gelanceerd op het voorstel om tot eenzijdige nucleaire ontwapening te komen, zoals dat vorige week met overweldigende meerderheid door het Labour-congres werd aangenomen. BRIGHTON - De Britse premier Thatcher geeft haar minister van buitenlandse zaken John Nott je na diens pleidooi voor kernwapens als afschrikmiddel. Gisteren werd in Brighton het congres i conservatieven geopend. ROME - Duizenden Italiaanse staalarbeiders hebben gisteren de hoogovens in Bagnoli bezet en een protestvergadering ge houden. Eergisteren blokkeer den zij met betogingen het toch al chaotische verkeer van Na pels. Waartegen zij massaal in verweer zijn gekomen, is het be sluit van de staatsholding voor de staalindustrie Finsider om 12.000 arbeiders op wachtgeld te stellen en het bedrijf in Bagnoli in afwachting van een herstruc turering negen maanden stil te leggen. Dat is een belofte waar de arbei ders niet in geloven. Zij zijn er- overtuigd dat de tijdelijke maatregel leidt tot definitieve sluiting. En in een stad als Na pels, met de hoogste werkloos heid van Italië, is dat niet minder dan een ramp. Burgemeester Maurizio Valenzi dreigde tijdens de protestbetoging met aftreden. Hij voegde eraan toe: „Na alle door Heiri ten Kortenaar klappen die Napels al heeft ge had, kan de regering ons niet dit ook nog aandoen". Gianni de Michelis, minister van de staatsindustrie. houdt vol dat DEN HAAG (GPD) - Het overkoepelende orgaan van vakcentrales in Latijns-Amerika, (CLAT) protesteert tegen de stopzetting van financië le ondersteuning door de Nederlandse Organisatie van Ontwikkelings samenwerking (NOVIB) aan de bij het CLAT aangesloten democrati sche Colombiaanse vakcentrale, CGT. Deze ziet de beëindiging van steun als een inmenging in interne vakbondsaangelegenheden. De NO VIB wijst dit van de hand door te stellen dat de CGT de afgelopen tijd zodanig is veranderd dat men niet meer met de oude CGT te maken had. De CLAT vindt het een onbegrijpelijke zaak dat de NOVIB haar jaarlijkse bijdrage van tweehonderdduizend gulden aan de CGT opzegt, terwijl de NOVIB wel een revolutionaire en pro-communistische arbeidersor ganisatie in Cuba steunt. Volgens CLAT is de CGT een democratische organisatie, onafhankelijk van de Sowjet-Unie of de Verenigde Staten. Ook valt het de woordvoerder van CLAT op dat de NOVIB wel organisa ties in Uruguay en Chili steunt, maar niet de CLAT-organisatie in Niga- ragua. Het CLAT ziet het optreden van de NOVIB als een „conditione ring van buitenaf. De NOVIB mengt zich in zaken die alleen de CGT aangaan". Van haar kant zegt de NOVIB dat men na rijp beraad, waarbij voor het eerst in de geschiedenis het Algemeen Bestuur werd ingeschakeld, be sloten heeft de CGT financiële steun te ontzeggen. Ook eenmalige uitkering buitenlander 'zonder gezin' LA PAZ (AP) - Het is zeer goed mogelijk dat een van de meest gezochte oorlogsmisdadigers die op het ogenblik in Zuid-Amerika verblijft een dezer weken zal worden uitgeleverd aan West- Duitsland om terecht te staan. Nu leidt Klaus Barbie nog een voorspoedig leven in La Paz on der de schuilnaam Klaus Alt- In Frankrijk staat hij bekend als "de slager van Lyon" en de Fran se regering wil dan ook niets lie ver dan hem aan de tand voelen over zijn activiteiten als com mandant van de SS in Lyon en omstreken. Maar ook West-Du- tisland heeft een opsporingsbe vel tegen hem uitgevaardigd en Bolivia formeel om zijn uitleve ring verzocht. Barbie staat daar op het ogenblik als staatsburger ingeschreven. Sprekend tijdens het jaarcongres van de Conservatieve Partij in Brighton, zei Nott dat eenzijdige ontwapening „niets doet ter bevordering van vrede, maar de oorlog juist dichterbij brengt". „De vrede wordt gewaarborgd als de vijand weet dat wij de bereid heid en de capaciteit hebben om indien nodig te vechten", aldus Nott onder grote instemming van de Tories. De minister pleitte hartstochtelijk voor de handha ving van de onafhankelijke Brit se nucleaire afschrikkingsmacht. door Henk Dam Bagnoli na de herstructurering het modernste hoogovenbedrijf van Europa zal zijn en dat de tij delijke sluiting juist nodig is om de werkgelegenheid veilig te stellen. „In plaats van boze inter views voor de televisie te geven, wou ik dat Valenzi eens met mij kwam praten", zei hij dinsdag op een persconferentie. De kwestie-Bagnoli is maar een on derdeel van de gigantische crisis in de Italiaanse staalindustrie. Deze loopt voor een deel parallel met de staalcrisis in de rest van de EG en daarbuiten, maar is voor een groter deel veroorzaakt door fouten in de planning en de traagheid in het nemen van be slissingen om de schade van de algemene recessie te beperken. Engeland heeft nu eigen (buiten NAVO-verband dus) Polaris-ra- ketten, die in de komende jaren zullen worden vervangen door de peperdure maar zeer doeltref fend geachte Trident-raketten. „Die móéten we hebben. Als we deze wapens niet zouden heb ben, zouden we van een ander land afhankelijk zijn voor onze uiteindelijk overleving", aldus Nott. Standje De minister, die enige weken gele den aankondigde uit de politiek te zullen stappen zodra premier Thatcher hem dat toestaat, ver raste het congres door de ambte naren op zijn eigen departement te hekelen, die hij verweet veel te veel geld te willen uitgeven. De kracht van een leger is niet ge baseerd op nog meer tanks, nog meer vliegtuigen en nog meer schepen, aldus Nott. „Ze moeten goed bewapend worden, en ze moeten door goede manschap pen bezet zijn. De Falkland-oor- log heeft bewezen hoe belangrijk goed getrainde militairen zijn", zo zei hij. Vanaf dit moment in zijn rede speelde Nott de 'Falkland-kaart' volledig uit. Sommige van zijn collega's hebben de afgelopen dagen verklaard te vinden dat het congres van de conservatie ven niet te veel in het teken van de oorlog om de Falkland-eilan- den mag staan. Deze minsters zijn van mening dat de conservatieven zich nu snel met de werkelijke problemen van het Verenigd Koninkrijk, in het bijzonder de grote werkloos heid, moeten bezighouden, wil men de slag om de gunst van de kiezers niet verliezen. Zo niet Nott. Na een lofrede op de militairen die in de zuidelijke Atlantische Oce aan vochten, wierp hij de schijn werpers volledig op premier Thatcher. „Eén enkele vrouw heeft het allemaal mogelijk ge maakt", zo zei hij over haar, en verwierf daarmee een staande ovatie voor zowel Thatcher als zichzelf. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft gisteren een motie van mevrouw Kraaijeveld-Wou- ters (CDA) aangenomen om ge huwde buitenlandse werkne mers in Nederland, van wie het gezin in het buitenland verblijft, dit jaar in aanmerking te laten komen voor een eenmalige uit kering, die via het postkantoor kan worden verkregen. Zij heb ben recht op een uitkering voor een alleenstaande indien hun in komen gelijk of lager is dan de bijstandsnorm voor een echt paar. Lou de Graaf (CDA) stemde, in zijn functie als kamerlid, tegen de motie. Als minister van sociale zaken zal hij echter aan de wens van de Kamer voldoen. De Graaf zegde dit pas toe nadat de indie ner van de motie, mede hamens de WD en de PvdA, had verze kerd dat het uitdrukkelijk niet in de bedoeling ligt om te tornen aan de rechten op een uitkering krachtens de Algemene Bij standswet. De minister wilde namelijk geen precedent scheppen waaraan vluchtelingen en Nederlanders die gescheiden van hun gezin le ven aanspraken op de eenmalige uitkering kunnen ontlenen. Indringer Buckingham naar kliniek LONDEN (UPI/DPA) - Mi chael Fagan, de Brit die twee keer Buckingham Palace in Londen binnendrong, is door een rechter voor behandeling naar een gesloten psychia trisch ziekenhuis gestuurd. "Hij heeft een medische behan deling nodig en een medi sche behandeling krijgt hij", zei rechter James Miskin. Fagan gedroeg zich opstandig in de rechtzaal en riep "sieg heil", "bastaarden" en "dit is een fascistisch land" tegen rechter en advocaten. Het was Fagans tweede voorge leiding in twaalf dagen. Op zijn eerste werd hij vrijge sproken van inbraak in Buc kingham Palace op 7 juli, bij welke gelegenheid hij een halve fles wijn dronk en on opgemerkt weer wegging. Op 9 juli keerde hij naar het pa leis terug en werd gepakt in de slaapkamer van de konin gin. Maar hiervoor zal hij niet terechtstaan. Zijn veroorde ling van gisteren hield ver band met autodiefstal. Fagan zal in het Park Lane-zie- kenhuis van Liverpool ver blijven zolang de dokters daar het nodig vinden. BOKSEN - De WBC (World Bo xing Council), één van de twee overkoepelende boksorganisa- ties, heeft voor de Europese en Nederlandse kampioen in het halfzwaargewicht Rudy Koop- mans een tiende plaats inge ruimd op de lijst van uitdagers. Dit op grond van het feit dat Koopmans enkele malen achter een uitdagers voor de Europese titel k.o. heeft geslagen. Voor Koopmans betekent het be reiken van de "top-tien", dat hij nu gerechtigd is een gevecht om de wereldtitel aan te gaan met de huidige WBC-kampioen Dwight Braxton. Inlichtingen strafblad bij sollicitatie beperken DEN BOSCH (ANP) - Strafrechte lijk vervolgden ondervinden bij hun terugkeer op de arbeids markt in belangrijke mate hinder van het feit dat zij in het verleden met de justitie in aanraking zijn geweest: vaak worden bij sollici taties inlichtingen -ingewonnen over hun antecedenten en dat kan er toe leiden dat zij de be geerde baan niet krijgen. Daar om zou het gebruik van straf rechtelijke gegevens in het kader J van de sollicitatieprocedure in principe beëindigd moeten wor den. Dat vindt de beraadsgroep justitië le documentatie, die is ingesteld op initiatief van de permanente werkgroep justitiële documenta tie en politieregistraties van de Vereniging van Reclasseringsin- stellingen (WRI). De activitei ten van de beraadsgroep worden ondersteund door de VVRI en de Coornhert-Liga. Deze twee in stanties hebben gisteren het rap port "gelijke kansen" gepubli ceerd, het eindverslag van de studie naar het gebruik van straf rechtelijke antecedenten in solli citatieprocedures door de be raadsgroep. In ie beraadsgroep hadden niet alleen personen uit de reclassering zitten, maar ook i uit het bedrijfsleven. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 8