VVD-PvdA tegen plan-Gardeniers cn 'Overal Surinamers met coupplannen' Onderwijs schuwt harde actie niet Dekassièresvan Albert Heijn hebben een smakelijke verrassing voor u. C Actiecomité: snel dialoog met militaire leiders Staatsgreep kreeg vorm in Zeeuws café Steun voor ziekenhuisraad Kok verhardt eisen FNV bij informateur Drie doden bij botsing met trein Kachel mag in school niet aan: vrije dag Van Agt: EG ziet geen heil in straf voor Israël Leeftijd voor ontslag van militairen naar 58 jaar Smaakvolle keukens naar keuze ICOATHIBÜ OKTOBER 1982 Binnenland DEN HAAG (ANP/GPD) - "Bin nen de Surinaamse gemeen schap in Nederland zijn ontwik kelingen aan de gang waarbij we ons afvragen of het wel zo moet. Overal lopen hier nu mensen rond met coupplannen. Als we dit niet bespreken wordt het Su rinaamse volk blootgesteld aan gevaren". Deze waarschuwing is afkomstig van Rob Wormer, voorzitter van het actiecomité herstel democra tie Suriname en leider van de re cente bezetting van de Suri naamse ambassade. Volgens de voorzitter van het actiecomité moet er snel een dialoog komen tussen de militaire leiders in Su riname en zijn organisatie. Hij sluit niet uit dat uiteindelijk har dere middelen zullen worden ge bruikt. Wormer reageeerde gisteren op een persconferentie in Den Haag op onthullingen afgelopen week einde van de Surinaamse minis ter van leger en politie, Iwan Graanoogst, over coupplannen van leden van het actiecomité in samenwerking met buitenlandse huurlingen. De voorzitter her haalde dat hij hier persoonlijk volkomen buiten is gebleven. Hij eiste dat Graanoogst de woorden waarmee het actiecomité is zwart gemaakt terug neemt. Wormer gaf overigens opnieuw toe dat leden van zijn comité bij coupplannen betrokken zijn ge weest en contacten met huurlin gen hebben gehad. Voormalig bestuurslid Mirza Joeman. die als belangrijkste informant van de militaire leiders over coup plannen en contacten met huur lingen optrad, heeft volgens Wor mer op eigen houtje gehandeld. Joeman vond, aldus Wormer, dat de zaken binnen het actiecomité te langzaam verliepen. Volgens Wormer hebben de Suri naamse ambassade en de mach thebbers in Paramaribo beloften voor een gesprek met twee verte genwoordigers van het actieco mité niet ingelost. Hij toonde een brief van 18 september aan de Surinaamse zaakgelastigde, drs. Carlo Spier, waarin wordt ge zegd dat het ultimatum van het actiecomité aan de machtheb bers is afgelopen. In de brief wordt gezegd dat, nu de mach thebbers in gebreke zijn geble ven, het comité "zich thans ge rechtigd acht alle middelen te ge bruiken teneinde de democratie in Suriname te herstellen". Het actiecomité herstel democratie Suriname ontstond in februari na het gedwongen aftreden van president Chin a Sen uit veront rusting over de ontwikkelingen in Suriname. In maart organi seerde het comité een massale demonstratie in Den Haag. Volgens Wormer is sindsdien her haaldelijk geprobeerd met de mi litaire machthebbers in contact te komen, üp verzoeken om een gesprek werd echter nooit gerea geerd. Na afloop van het ultima tum werd de Surinaamse ambas sade bezet "om de machthebbers te laten zien dat het ons ernst is". Surinamers in Nederland die de bezetting afkeuren noemt Wor mer "hielenlikkers die in een goed blaadje willen komen bij de militairen en uit zijn op goede baantjes". Wormer formuleerde op de pers conferentie voorstellen die in een gesprek met de militairen op tafel moeten komen. Voglens Wormer moet er nu een "tussen fase" komen van een tot ander half jaar. "Omdat ook wij besef fen dat we de militairen niet van de een op de ander dag terug kunnen sturen". IJZENDIJKE (GPD) - De plannen voor de staatsgreep in Surina me. die op 1 juli had moeten plaatsvinden maar niet doorging, zijn grotendeels gesmeed in café „De vier Emmers" in LJzendy- ke. Daar logeerde in juni en juli met tussenpozen de 33-jarige Surinaamse ex-onderwijzer Mirza „Edo" Joeman, de initiatief nemer van de coup. In die tijd had hij intensief contact met andere Zeeuwsvlamingen, die hem in contact brachten met Bel gische huurlingen. Het grote organisatorisch brein achter de plannen was de Nederlander Cor Dol, die sinds ruim vier maan den een polderhuisje in de buurt van IJzendyke bewoont De staatsgreep ging uiteindelijk niet door omdat Joeman niet met het geld over de brug kwam. Bovendien twyfelde zijn medestan ders aan zijn capaciteiten. Toen Joeman door kreeg dat hij ge wipt zou worden, nam hij eind juli contact op met de Surinaam se ambassade in Den Haag. Daar kreeg hij een vliegticket naar Paramaribo en vertelde het plan voor de machtswisseling tegen Desi Bouterse, de regeringsleider. DEN HAAG (GPD) - Een meerderheid van WD en PvdA in de Tweede Kamer verzet zich tegen de voorstellen van minister Gardeniers (volksgezondheid) om het totaal aantal ziekenhuisbedden in ons land snel met 8000 te verminderen. Intrekking van de lijst met namen van te sluiten ziekenhuizen en afdelingen zal worden geëist. Dat zal dinsdag 12 oktober blijken als over deze, omstreden, zaak een plenair debat wordt gehouden. WD en PvdA denken aan een mo tie, waarin deze afwijzing zal worden geformuleerd. Deze par tijen voelen meer voor de alter natieve voorstellen, die de Natio nale Ziekenhuis Raad heeft ge daan en waarin wordt gesteld, dat het om 4300 bedden te veel gaat. Ook bij het CDA en bij D'66 leven grote bezwaren tegen het plan-Gardeniers. Hoe de minis ter zich - mede gezien haar de missionaire status - zal opstellen is nog niet duidelijk. Het verzet in de Kamer werd giste ren opnieuw gevoed doordat twee belangrijke partijen tijdens een hoorzitting hun standpunten kwamen toelichten. Dat waren de NZR en de provincies zelf. Overeenkomst in de visies van deze betrokkenen is in iéder ge val dat beide vinden dat de voor stellen, zoals mevrouw Garde niers die op 7 juli deed, „van tafel moeten". Haar plannen komen neer op sluiting van 25 zieken huizen en 70 afdelingen van zie kenhuizen. Ook zijn provincies en NZR van mening dat de minister handelt in strijd met de Wet Ziekenhuis voorzieningen, waarbij de plan ning van gezondheidszorgvoor zieningen aan provincies is toe bedeeld. De NZR spreekt van „een oneigenlijk gebruik" van deze wet, omdat daarin decentra lisatie is voorzien. Bovendien wordt de rechtszekerheid van de ziekenhuizen onnodig aangetast. Zowel de provincies als de NZR gaan uit van de noodzaak van beddenvermindering om te vol doen aan de richtlijn 3,7 zieken huisbedden per duizend inwo ners. In veel provincies is men DEN HAAG (GPD) - Een nieuw aantredend kabinet, dat de be vriezing van ambtenarensalaris sen en uitkeringen handhaaft, heeft een „brok ingebouwde maatschappelijke weerstand" in zich door het verzet van de vak beweging. Bij een dergelijk be leid van de regering is samen werking met de FNV immers on mogelijk. Deze boodschap heeft FNV-voorzitter Kok gisteren aan informateur Scholten overge bracht. Kok herhaalde dat voor de FNV het bevriezingsbesluit van het demissionaire kabinet, dat tot ontkoppeling van lonen en uitke ringen leidt, van tafel moet. Hij verlangde hetzelfde ook van de vorige informateur, Van Keme- nade, maar Kok stelde zich nu duidelijk harder op. Ook CNV- voorzitter Harm van der Meulen, die eveneens aan Scholten zijn gedachten over het te voeren be leid uiteen heeft gezet, heeft dit van een nieuw kabinet geëist. Volgens Kok wil de FNV medeve rantwoordelijkheid nemen voor het vragen van loonoffers van ie dereen, maar „dan moet men niet de hoekstenen van een mini maal door ons gewenst beleid weghalen". Daarmee doelde hij op de koppeling tussen lonen en uitkeringen en op het trendbe- leid voor de ambtenarensalaris sen. Kok herinnerde Scholten verder fijntjes aan het commentaar van de Raad van State, waarvan de informateur vice-president is, op de Miljoenennota van het inte rimkabinet Van Agt-Terlouw. Daarin verwerpt de Raad van State de eenzijdige offers voor bepaalde groepen, die het kabi net vraagt. Bovendien zette de Raad van State vraagtekens bij de door het kabinet voorgestelde inkomensverdeling, waarbij de laagste inkomens veel meer inle veren dan de hogere inkomens. Geheim Inmiddels zijn de twee werkgroe pen uit CDA en WD, die maan dag door de informateur zijn in gesteld, met hun werkzaamhe den begonnen. Zij vergaderden op een geheime plaats buiten het kamergebouw en hebben van Scholten de opdracht gekregen van hun gesprekken niets naar buiten te brengen. De werkgroepen moeten zaterdag aan Scholten en de fractieleiders van CDA en WD rapport uit brengen. De onderhandelaars hopen dat tegelijk de besprekin gen over het vrede- en veilig heidsbeleid voorlopig afgerond kunnen worden. De punten, waarover geen overeenstem ming is bereikt, zullen dan vol gende week in de echte onder handelingen tussen Lubbers en Nijpels opgelost moeten worden. De CDA-fractie heeft in een verkla ring op het afhaken van D'66 la ten weten dat zij er prijs op stelt dat „te gelegener tijd" de eind voorstellen van de informateur ook door D'66 worden getoetst. Dit met het oog op deelname aan een kabinet dat verder bestaat uit CDA en WD, aldus het CDA. De beslissing van D'66 om niet aan de onderhandelingen deel te ne men, wordt door het CDA „ten zeerste" betreurd. Volgens de christen-democraten ligt samen werking tussen CDA en D'66 voor de hand, omdat de pro gramma's van de partijen dicht bij elkaar liggen. Bovendien is D'66 in het interimkabinet geble ven toen de PvdA er in mei uit stapte. bezig met het opstellen van zoge naamde regio-adviezen over de planning van (onder meer) zie kenhuizen. Men wil niet dat deze gang van zaken door de versnel de manoeuvre van minister Gar deniers wordt doorkruist. Het alternatieve plan van de NZR voorziet in een procedure, die ministerie, provincies en NZR samen zouden moeten uitwer ken. Daarvoor voelen de provin cies niet, gezien hun standpunt dat het hier primair om hun ei gen verantwoordelijkheid gaat. Wel reageerden ze positief op de oproep van de ziekenhuisraad aan zijn leden om medewerking aan de provinciale planning te geven. De NZR betoogde verder dat bed denvermindering op de manier, die de minister wil, op korte ter mijn geen werkelijke bezuini ging oplevert. De raad heeft gro te zorgen over de werkgelegen heid van 17.000 mensen (veel vrouwen, part-timers en mini mumloners) die met de voorstel len wordt bedreigd. Voor deze mensen worden onvoldoende al ternatieven geboden. DRIEBERGEN (ANP) - Drie mensen zijn gisteravond om het leven gekomen door een ongeval op een spoorwegovergang in Driebergen. De auto waarin zij zaten kwam kort na tien uur op de spoorwegovergang op de spoorlijn Utrecht-Arnhem in botsing met een trein. De drie in zittenden van de auto waren op slag dood, aldus een woordvoer der van de rijkspolitie. Bij het ongeluk kwam het echtpaar Wierts uit Zeist, alsmede de moe der van de vrouw van dit echt paar om het leven. De oorzaak van het ongeluk is nog steeds niet bekend. ADVERTENTIE AC Leiderdorp organiseert van 9 september tot cn met 23 oktober een zestal voordelige diner-weken. Met om de twee weken een andere specialiteit van de chefkok als hoofdgerecht. Albert Heijn wil dat culinaire feestje graag meevieren en biedt zijn klanten bij dat diner een uitstekende fles wijn (rood, wit of rosé) uit eigen kelder aan. Dinerwaardebonnen (voor extra voordelig diner van f25,- per persoon gratis fles wijn per 2 personen) I ontvangt u elke donderdag, vrijdag en zaterdag van onze kassières. Vraag er even om als ze het door de drukte per ongeluk vergeten. AC Restaurant Leiderdorp trakteert u op een voordelig diner En Albert Heijn schenkt u de wijn. Deze waardebonnen zijn alleen verkrijgbaar in onderstaande Albert Heijn winkels: AH Leiden. Bevrijdingsplein 50 AH Leiden, De Kopcrmolen 44 AH Oegstgeest. trislaan 83 AH Wassenaar. Stadhoudcrsplcin 4 AH Voorschoten, Schoolstraat 1 AH Extra Leiderdorp, Winkelhof 29 DEVENTER (ANP) - De leer lingen van de openbare Ho- venschool in Deventer zijn gisteren door schoolhoofd G. Heitsma naar huis gestuurd omdat het te koud was in de leslokalen. Het aanzetten van de centrale verwarming was niet toegestaan in verband met de bezuiniging bij de ge meente Deventer. Ook de verwarming van andere ge meentelijke gebouwen mag niet eerder worden ontstoken dan nadat B en W hiertoe hebben besloten. Schoolhoofd Heitsma vond de temperatuur dinsdagmorgen zo laag - 14 graden - dat hij het onverantwoord vond de kinderen in de klassen te houden. Wethouder B. Dui- mel van onderwijs is bijzon der ontstemd over de handel wijze van het schoolhoofd. Het incident is aanleiding van een gesprek met alle hoofden van de gemeentelij ke scholen en de wethouder, vandaag. Geen aantasting van de onderwijskwaliteit, geen extra salarisoffer voor lesgevenden. Dat bleken gisteren in de Amsterdamse Jaap Edenhal de twee hoofdstellingen van het aldaar door vier onderwijs-vakbonden verzamelde schoolpersoneei DEN HAAG (ANP) - Alle EG-lan- den en "een hoogst belangrijk Arabisch land" vinden dat het niet goed zou zijn om Israël te straffen met sancties, naar aan leiding van de bloedbaden in de Palestijnse vluchtelingenkam pen Sabra en Sjatila. Dit ver klaarde minister Van Agt (bui tenlandse zaken) gistermiddag tegenover de vaste commissie voor buitenlandse zaken van de Tweede Kamer. Van Agt vertelde dat tijdens de VN-vergadering in New York vo rige week zijn collega van dat Arabische land hem waarschuw de dat sancties van de EG in Is raël zal leiden tot het sluiten van de gelederen rond de regering Begin. "Het versterkt in Israël het gevoel van iedereeen is tegen ons", zo zei Van Agt uit de Arabi sche hoek begrepen te hebben. Van Agt vindt dat de Europese lan den via geheime diplomatie moe ten proberen een synthese te be reiken tussen het vredesinitiatief van VS-president Reagan en het Arabisch vredesvoorstel, gefor muleerd in Fez (Marokko). "Een compromis, zo dat ooit valt te be reiken, zal zeker Fez-elementen moeten bevatten", verklaarde de minister. Hij noemde het vanzelfsprekend dat de VS er bezwaar tegen heb ben dat de Sowjet-Unie bij het probleem wordt betrokken via de VN, zoals de Arabische lan den hebben voorgesteld. AMSTERDAM (GPD) - De onder wijsvakorganisaties bereiden zich voor op een langdurige en harde confrontatie met minister Deetman. Inzet van de acties zijn de bezuinigingen die de minister heeft voorgesteld in de onder wijsbegroting 1983. Dat bleek gisteren tijdens een door duizenden onderwijsgevenden bezochte demonstratieve bijeen komst in de Jaap Edenhal in Am sterdam. De vier grootste onder wijsvakorganisaties, de Katho lieke Onderwijs Vakorganisatie (KOV), de Protestants Christelij- ke Onderwijsvakorganisatie (PCO), de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) en het Nederlands Genootschap van Leraren (NGL), hadden hun kaderleden bijeen geroepen als een soort opwarmertje voor de komende confrontatie met mi nister Deetman over de bezuini gingsvoorstellen uit de onder wijsbegroting 1983. Centraal in de acties tegen de be zuinigingsvoorstellen van Deet man staan de aantasting van de werkgelegenheid en de eenzijdi ge salariskorting. In een resolu tie hebben de bonden parlement en regering opgeroepen aantas ting van de kwaliteit in het on derwijs tegen te houden. De eerste eisen zijn inmiddels by de minister op tafel gelegd door de ABOP, aangesloten bij de FNV. Deze bond eist intrekking van de plannen om de onderwijs- salarissen met 1,65 procent te korten en daaraan gekoppeld een gesprek over werkgelegen heid in het onderwijs. De ABOP, die in de komende weken de scholen langs gaat om de sta kingsbereidheid te peilen, heeft de saalariskorting voorop gezet. omdat Deetman deze het eerst wil doorvoeren. KOV en PCO, beide aangesloten bij het CNV, stellen zich voor zichtiger op. De actiebereidheid bij het KOV is volgens Frans van Moorsel erg groot. Hij voegde daaraan toe dat „onderwijsge venden stakingen over het alge meen een afschuwelijk middel vinden". Het is echter niet uitge sloten dat ook de KOV zich re gionaal zal aansluiten bij acties van andere bonden. Van Moorsel liet daarbij doorschemeren dat ook staking daarbij niet uitgeslo ten wordt De PCO is traditioneel, wat acties betreft, de meest terughoudende onderwijsbond. In het verleden hebben de PCO-leden bij stakin gen in het onderwijs steeds ver stek laten gaan. Ook nu ziet het ernaar uit dat deze bond zich zal beperken tot regionale protestac ties. Leen ter Haar, de nieuwe voorzitter van het PCO, zette echter voorzichtig een stap ach ter de andere bonden aan. „Wij staan voor een nieuwe fase in het onderwijs, de grenzen zijn over schreden en de traditionele mid delen om dat te voorkomen heb ben gefaald. Misschien is het voor de PCO tijd voor een histo rische stap". Het NGL heefl, naast mogelijke ac ties, nog een ijzer in het vuur. Sa men met de onderwijsorganisa ties die aangesloten zijn bij het Ambtenaren Centrum, een over koepelende organisatie van amb tenaren, zal een kort geding wor den aangespannen tegen de mi nister. Daarin zal de aantasting van het overgangsrecht en de eenzijdige korting op de onder- wyssalanssen aangevochten worden. DEN HAAG (GPD) - Staatssecreta ris Van Houwelingen (defensie) is het gisteren met de militaire belangenverenigingen eens ge worden overeen geleidelijke ver hoging van de ontslagleeftijd. Al leen de bond van marineperso neel, de VBZ, blyft zich tegen de plannen verzetten Voorzitter So- hier voelt zich „grandioos in de steek gelaten door de anderen". Van Houwelingen blyft streven naar een ontslagleeftyd van 58 jaar voor de dne krygsmachton- derdelen. Nu ligt die by de mari ne op 50 jaar en bij de land- en luchtmacht op 55 jaar. In het be reikte compromis is echter spra ke van meer geleidelijkheid dan in de eerste plannen. Bovendien gaat het de eerste jaren gedeelte lijk vrijwillig. Wat voor de belangenverenigingen de doorslag gaf om hun verzet op te geven, was het feit dat de staatssecretaris voor 1985 een evaluatie toezegde. Tot die tyd zal alleen bij de marine de forme le ontslagleeftyd met twee jaar worden verhoogd tot 52. Daar naast wil hij zowel bij de marine als bij het leger en de luchtmacht propageren dat het personeel vrijwillig drie jaar langer blyft werken. De staatssecretaris verwacht dat veel mensen die drie jaar extra zullen blyven. Maar de bonden noemen dat een verkeerde voor stelling van zaken. Zij verwach ten dat de belangstelling gering zal zijn. De VBZ schat de bereid heid bij de marine om na te die nen zelfs op „nul komma nul". Alle belangenverenigingen verzet ten zich aanvankelijk tegen de plannen van Van Houwelingen. Omdat bleek dat de bewindsman niet van plan was zijn voorne men op te geven, legden de meeste organisaties zich gisteren toch mokkend by zyn compro misvoorstel neer. Tot grote te leurstelling van de schepelingen- vereniging VBZ. Volgens voor zitter Sohier had alleen al de ver hoging van de formele grens by de marine tot 52 jaar voor alle bonden reden moeten zyn het compromis te verwerpen. Sohier voelt zich „grandioos in de steek gelaten". Bovendien is hy „des duivels op de staatssecreta ris, omdat de marinemensen ex tra worden gepakt". Volgens de VBZ zijn de werkomstandighe den bij de marine zo zwaar, dat een lagere ontslagleeftyd daar gerechtvaardigd is. „Na een ja renlang ontwricht gezinsleven mag je de marinemensen niet nog eens een paar jaar langer op zee houden". Vooral de vereniging van marine officieren heeft het by de VBZ verbruid met haar aanvaarding van het compromis van Van Houwelingen. De zee-officieren hebben minder bezwaar tegen een langer dienstverband, omdat zij op latere leeftijd doorgaans niet meer varen maar een hoge ftmetie aan de wal hebben. De VBZ (13.000 leden in actieve dienst) zal zich de komende tyd beraden op eventuele acties. Daarby valt te denken aan het demonstratief ziekmelden van alle marinemensen op de dag dat ze 50 jaar worden ADVERTENTIE In de showrooms bij Ico/Athibu staat de keuken van üw keuze Toegespitst op uw wensen presenteren wij hier vele klasse-keukens die even funktioneel als smaakvol zijn ingericht Kompleet met inbouw- apparatuur en tegels voor vloer en wand. Ook voor uw specifieke wensen staan wij klaar om in ons verkoop centrum uw keukeq-op-maat te ontwerpen die ook qua prijs voldoet aan uw budget Showrooms geopend: dinsdag t/m vrijdag 9 - 5 uur, donderdagavond 7 - 9 uur, zaterdag 9.30 1.30 uur of na afspraak ook 's avonds.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7