'Gemeenteraad leent zich heel slecht voor oppositie' Rol van Helmuth Driessen lijkt te zijn uitgespeeld Over stoep rand gevallen LEIDEN - Mr H.E.A. Driessen is twaalf jaar lid geweest van de Leidse gemeenteraad. Na een jaar geleden al afstand te hebben gedaan van het fractievoorzitterschap van het CDA is hij vorige maand, geruisloos, van het politieke toneel verdwenen Helmuth Driessen kwam in 1970 tussentijds in de raad, 39 jaar oud en met de nodige ambitie. Niet veel later werd hij fractievoorzitter van de KVPHet college van B en W bestond toen uit vertegenwoordigers van de Prot Chr Groepering (KVP. ARP, CHU en SGP) en de VVD. Het beschikte niet over een meerderheid in de raad en werd geconfronteerd met een harde oppositie van de partijen ter linker zijde. Driessen glo rieerde in de rol van leider van de grootste collegepartij. In 1974 werden de rollen omgedraaid. De krappe linkse meerderheid in de raad vormde een programcollege. De Partij van de Arbeid deelde de lakens uit. CDA en VVD werden veroordeeld tot de oppositiebanken. Driessen vervulde de rol van oppositieleider tegen wil en dank maar schuwde de confrontatie met links niet. De polarisatie tierde welig in de Leidse politieke arena. Toen links, in 1978, niet op één lijn kon komen, wendde de PvdA zich voor de vorming van een college tot de VVD. Dat bracht het CDA in een isolement waarin het tot nu toe verkeert. En dat is de schuld van Dries sen. wordt wel beweerd. In de afgelopen periode is de toon van de oppositie dan ook milder geworden. Het enthousiasme van Driessen steeds minder. Politieke heisa zat er niet meer in. Van de bevlogenheid waarmee de CDA-leider tegen het linkse programcollege tekeer ging viel de afgelopen jaren niets meer te merken. In juni vorig jaar nam Joop Walenkamp het dirigeerstokje van Driessen over. De wisseling van de wacht heeft echter niet kunnen verhinderen dat de links-liberale samenwerking de komende vier jaar wordt voortgezet. Twaalf jaar in de rol van CDA-politicus heeft Driessen niet de politieke carrière gebracht die hij in 1970 voor ogen moet hebben gehad toen hij op het pluche in de Leidse raadszaal plaatsnam. Zijn terugtreden is eerder in deze krant gekarakteriseerd als het terugtreden van een machteloze. De verwachting was dat hij dit jaar. als beginnend vijftiger, zou toetreden tot de Provinciale Staten van Zuid-Holland, waar hij voor het eerst in zijn politieke loopbaan geconfronteerd zou worden met de situatie die hij altijd heeft nagestreefd: die van een afspiegelingscolle ge. Juist zijn eigen partij heeft hem onmogelijk gemaakt aan die fel begeerde constellatie deel te nemen. Zijn rol in het CDA lijkt daarmee uitgespeeld, maar Driessen maakt aller minst de indruk een teleurgesteld man te zijn. Hij spreekt tamelijk genoeglijk over zijn raadswerk. Geen gemopper achteraf, niet rancu neus, wel met een hautaine ondertoon. Helmuth Driessen is een controversieel man. toegerust met een doordrin gend stemgeluid waarin argwaan en vriendelijkheid elkaar afwisselen. Geen doorsnee CDA-er met vrome ideële motieven, maar meer het heilig geloof in de middenweg. Integer en met een groot eerlykheidsbe- sef, vinden sommigen. Anderen noemen hem arrogant en eigengereid. In elk geval geen man die zich conformeert aan het politiek episcopaat van het CDA. De voormalig fractievoorzitter van het CDA zelf aan het woord... Helmuth Driessen: "lk ben wel overtuigd van mijn eigen capaciteiten en laat dat soms blijken". <Foto Holvast) door Jan Rijsdam "Arrogant? Dat moet ik toe geven ja. Ik ben wel over tuigd van mijn capacitei ten en laat dat soms ook blijken". Zijn woorden verraden dat hij meent door zijn partij te zijn on dergewaardeerd. "Ik ben nog niet uitgerangeerd in de politiek", verklaart hij zo mogelijk met nog gro tere stelligheid. Hij geeft toe na de beëindiging van zijn raadslidmaatschap een voorzetting van zijn politieke loopbaan in de Provinciale Staten op het oog gehad te hebben maar door zijn partij op een zij spoor te zijn gezet. Ze wilden u niet? "Nee", geeft hij volmondig toe, maar wil niet ingaan op de ach terliggende motieven. "Verschil lende dingen speelden daarbij een rol", zegt hij later. "De proce dure rond de kandidaatstelling is ietwat merkwaardig verlopen. Daar was wel enige kritiek op mogelijk, om het zacht uit te drukken. Maar ik kan niet zeg gen dat ik diep teleurgesteld ben. Het lidmaatschap van de Provin ciale Staten kost minder tijd dan de gemeenteraad. Dat was wel aantrekkelijk. Ik kwam de laat ste jaren in toenemende mate in problemen met mijn tijd. Heb bijna niets meer gepubliceerd dat de moeite waard is". Driessen is wetenschappelijk hoofdmedewerker van de Am sterdamse universiteit (staats- en administratief recht). Studeerde rechten in Leiden en was lid van de studentenverenigingen Mi nerva en Augustinus. Het ge sprek vind plaats in de woning van Driessen aan de Bilderdijk straat. De woonkamer heeft meer weg van een archief. Bar stensvol boeken en dossiers. Ta melijk ongezellig. Aan de wand, boven een fraaie chesterfield bank, een metersbreed schilderij van een niet zo bekend kunste naar. Een bijbelse vertelling: Da vid staat hautain een smekende vrouw te woord. Als haar man is overleden wordt ze opgenomen in het harem van David. Terug naar de plaatselijke politiek "Ik ben wel blij dat ik uit de raad ben", zegt Driessen beslist. "Het kost veel tijd en het rendement :s beperkt als je geen eigen mensen in het college hebt zitten. Ik heb zelf nooit aspiraties gehad om wethouder te worden. Als ik ge wild had, had dat gekund in 1972. Ook het burgemeester sambt heb ik nooit geambieerd. Ze hebben me wel eens ge vraagd, maar ik heb geweigerd". Confrontaties Driessen is een man van de harde praktijk. Zijn politieke loopbaan is beladen met aanvaringen en felle confrontaties. In de periode '74 tot '78 was hij op zijn best. Trok fel van leer tegen het linkse programcollege dat hij ervan be tichtte een tirannieke meerder heid te zyn die zich aan de min derheid niets gelegen liet liggen. De heren zaten er alleen om het geld op te strijken en de PvdA zou als democratische partner wel afgeschreven kunnen wor den. "Je moet dat zien in de juiste poli tieke context", zegt hij relative rend. "De volgorde van de raads- agenda vaststellen behoort bij voorbeeld tot de elementaire rechten van de raad. In '74 maak te de PvdA dat helemaal alleen uit. De rechten van de minder heid werden stelselmatig gefru streerd en ondergeschikt ge maakt aan het partijbelang. Dat was tiranniek. Gelukkig heeft dat zich in de afgelopen periode niet herhaald. De PvdA is veran derd. Maar ook de toon van de oppositie is anders geworden, dat erken ik". Het harmoniemodel leek niet uw grootste drijfveer. Sommige ver weten u een destructieve manier van oppositie voeren. Is het CDA daardoor niet ineen isolement te recht gekomen. Driessen schudt heftig het hoofd. "Hoe effectiever de oppositie is. hoe groter het isolement waarin je terecht komt", zegt hij op ver manende toon. "Het harmonie model impliceert voor mij niet dat alles altijd met de mantel der liefde bedekt moet worden. Als je tot beslissingen wilt komen zal een discussie af en toe onaange naam verlopen. Dat is nogal eens gebeurd en krijgt dan al gauw de klank van destructie. De ge meenteraad leent zich gewoon heel slecht voor oppositie. Ik heb de oppositierol altijd beschouwd als iets dan ons opgedrongen is. Daar komt bij dat in hel CDA mensen zitten die vinden dat je toch altyd een beetje lief en aar dig moet blijven. Het CDA is niet geschikt voor de harde politiek en nog minder voor harde oppo sitie". Idi Amin Leo Meijer, de toenmalige fractie voorzitter van de PvdA. heeft u eens de Idi Amin van de sleutel stad genoemd. U heeft daar nooit op gereageerd. Was u niet bele digd.? "Die opmerking heeft nooit zo n grote indruk op mij gemaakt. Het verband is mij nooit duide lijk geworden, noch het geestige van zo'n opmerking. Ik ga er van uit dat Meijer boos was en iets onaangenaams wilde zeggen. Ik heb het niet als een belediging opgevat". Was er sprake van een persoonlijke controverse tussen u en de frac tievoorzitter van de PvdA? "Ik heb Leo Meijer altijd erg aardig gevonden en heb respect voor zijn bekwaamheid. Het is erg prettig om met bekwame men sen samen te werken, ook al heb je niet dezelfde mening. Er wa ren maar weinig mensen in de PvdA waar ik naar mijn gevoel slecht mee kon opschieten. Mijn relatie met het college was wel tot het uiterst formele beperkt. Buiten de raad spraken we el kaar nauwelijks". Heeft u door voortijdig het voorzit terschap van de fractie neer te leggen de weg willen vrijmaken voor deelname van uw partij aan een volgend college? "Dat heeft wel meegespeeld, ja Het gezicht van een partij wordt in belangrijke mate bepaald door de fractievoorzitter. Ik heb me steeds ingespannen voor een col lege waarin de drie grote partijen vertegenwoordigd zijn. Ook in de periode van 1970 tot 1974 heb ik geprobeerd, zelfs tijdens de rit. om de PvdA in het college te halen. Helaas zie je steeds meer. ook buiten de PvdA, dat de vor ming van meerderheidscollegcs normaal wordt gevonden. Ik vind dat heel slecht en niet pas sen in ons kiesstelsel". Het CDA in Leiden houdt ook met langer vast aan een afspiege lingscollege. mede ingegeven door het feit dat men anders niet meer uit de oppositiebankjes komt. Heeft u er geen spijt van dat u uw partij met bent voorge gaan in dat realiteitsbesef? "Neen, ik vind mijn principes toch belangrijker. Dat was mij die vier jaar ellende wel waard. Het zou louter opportunisme zijn ge weest als wij ons in '78 net zo hadden verkocht als de WD heeft gedaan. Maar ik ben mij er van bewust dat een koerswijzi ging noodzakelijk was. Als alle partijen in Leiden het spel van meerderheidscolleges meespe len is een kleine partij als het CDA gedwongen mee te doen. Er is feitelijk geen keuze meer. Maar er moest iemand anders ko men om die nieuwe koers in te zetten. Dat was niets voor mij. Joop Walenkamp heeft dat pri ma gedaan. Ik heb zijn pogingen om in het college te komen wel onderschreven. Er was niet beter te manoeuvreren geweest. Het zou mij zeker minder goed ge lukt zijn". Funest Is uw houding, in 1978, om naar een afspiegelingscollege te stre ven niet fout geweest? "Ik heb destijds steeds de nadruk gelegd op de wens van het CDA om een college te vormen met de drie grote partijen. Als een meer derheid had bepleit met de PvdA in zee te gaan was ik waarschijn lijk meegegaan. Maar mijn over tuiging dat meerderheidscolle ges funest zijn is alleen maar ge sterkt door mijn ervaringen in Leiden. Mijn opvatting is dat po litieke gezagsdragers gecontro leerd dienen te worden door hun gelijke. Wat opvalt is dat onder partijen die samen een meerder heidscollege vormen een grote uniformiteit gaat heersen. Ook over zaken die niet in het verkie- zings- of collegeprogramma voorkomen. De oppositie uit ei gen kring is ook lang zo effectief niet meer. Veel van mijn kritiek, destijds, is bedoeld geweest om de oppositie in de PvdA aan te wakkeren." Beschouwde u de de slap van de VVD om samen met de PvdA een college te vormen, daarbij het CDA in de oppositiebanken ach terlatend, als verraad? "Ja", antwoordt Driessen op be sliste toon "In '78 hebben wij vierkant nee gezegd toen ons ge vraagd werd of we bereid waren zonder de VVD in het college te gaan zitten. Mijn hoop en ver wachting was eigenlijk dat de PvdA die lijn zou verlaten. Ik had niet verwacht dat ze hun grootste tegenpool, de WD, zou den uitzoeken als nieuwe part ner. Daarmee hebben ze te ken nen gegeven dat het hen enkel om de macht te doen was. Het nieuw realisme van het CDA heeft het niet op een wethouders zetel doen belanden. Ziet u nog een mogelijkheid voor het CDA om uit de oppositierol te komen? "Eén van de veronderstellingen waarom de PvdA voor de VVD heeft gekozen is dat het hen te doen was om de meerderheid in het college te behouden. Diezelf de theorie was nu omkeerbaar. Het CDA werd kleiner dan de VVD en dus een aantrekkelijke partner voor de PvdA. Het was echter niet nodig voor de PvdA om van partner te verwisselen. De samenwerking was bevredi gend verlopen en de WD stelde geen eisen op grond van de be haalde verkiezingswinst". Het CDA moet dus nog kleiner wor- den "Of de VVD nog groter", vult Driessen aan. "De vorming van meerderheidscolleges is alleen te doorbreken als de oppositie een eenheid vormt. Gebeurt dat niet dan word je tegen elkaar uitge speeld. Een andere mogelijkheid is dat de wetgeving in Nederland wordt veranderd, waardoor de vorming van meerderheidscolle ges onmogelijk wordt. Nee, dat is geen ijdcle hoop. In andere lan den is dat ook gebeurd. Ik zou er voorstander van zijn als in Ne derland zo'n wetswijziging tot stand zou komen". Negatief Vorig jaar sprak Driessen voor het eerst openlijk over zijn homose- xualiteit in het blad van de Leid se Werkgroep Homosexualiteit (LWH). Een opmerkelijk feit voor een CDA-politicus. Heeft hij de gangbare opvattingen in het CDA over homosexualiteit niet als een inperking van uw vrij heid ervaren? "Politiek brengt altijd een beper king van de persoonlijke vrijheid met zich mee", zegt hij kortaf. "Ik heb het niet gewaardeerd dat het Leidsch Dagblad meende dat interview wijdere bekendheid te moeten geven. Het heeft niets te maken met mijn functioneren als politicus. Homosexualiteit wordt door veel mensen als negatief beoordeeld. Het risico bestaat dat de kiezers hun stem aan het CDA onthouden als zij weten dat de fractievoorzitter een homo is. Ik herinner me uit mijn KVP- verleden iemand die homose xualiteit als een ziekte be schouwde waarvoor de mensen zelf niet verantwoordelijk waren. In de fractie is daarover nooit ge sproken. Althans niet waar ik bij was", voegt hij er aan toe. "Ik heb me ook nooit begeven in dis cussies over het karakter van ho mosexualiteit". Wat trekt u eigenlijk aan in het CDA. "In de eerste plaats dat het een gro te middenpartij is waarin ruimte is voor de meest uiteenlopende meningen. Het christelijke as pect is iets waar ik van huisuit verwantschap mee heb, al huldig ik weieens een afwijkend stand punt. Ik vind bijvoorbeeld niet de taak van de staat om zedelijke opvattingen via wetgeving af te dwingen". Heeft u niet een beetje genoeg van het politieke bedrijf? "Ik moet zeggen dat ik voor mijn gevoel wel uitgekeken ben op de gemeentepolitiek. Dat wil niet zeggen dat ik uitgerangeerd ben. Je kunt politiek ook weten schappelijk beoefenen". Heeft u uw opvolger nog een wijze raad gegeven? "Neen. hij heeft mij lang genoeg in functie kunnen zien om te weten hoe hij het niet moet doen. WOENSDAG 6 OKTOBER 1982 Protest tegen 'geldstop' op vrouwenstudies LEIDEN - Een aantal vrouwen op de Leidse universiteit is zeer verontrust over het feit dat de raad van de faculteit sociale we tenschappen binnenkort dreigt te besluiten geen geld meer voor vrouwenstudies beschikbaar te stellen. "In januari '81 werden zes mede werksters vrouwenstudies bij de faculteit sociale wetenschappen aangesteld in deeltijdarbeid. Nu staan de plaatsen van vijf van de zes medewerksters op de tocht, omdat de faculteit sociale weten schappen eerder gemaakte fi nanciële afspraken nu ineens an ders gaat uitleggen onder druk van de bezuinigingen". "Ondanks het feit dat door de zes medewerksters goed werk is ge leverd", vervolgen de vrouwen, "en ondanks het feit dat op alle niveaus van universitair bestuur uitspraken zijn gedaan over het belang van vrouwenstudies". De vrouwen zijn van plan om actie te gaan voeren: "We hebben al een brief met onze argumenten en eisen naar alle leden van de faculteitsraad gestuurd. Op 11 oktober zullen we aanwezig zijn op de publieke tribune en van ons laten horen. We zullen ook handtekeningen voor het be houd van vrouwenstudies aan bieden". LEIDEN - Een 71-jarige vrouw uit Warmond heeft gistermiddag, bij een val over de stoeprand haar linker pols gebroken. De vrouw werd overgebracht naar het Eli zabeth Ziekenhuis. Hengelsport De viscontroleurs van de Leidse hengelsportcompetitie hiel den een wedstrijd in de Ring vaart. Uitslag: I H. Teunissen 38 stuks, 2 J. van Eek 31, 3 P. Moonen 26, 4 R. Berkhuizen 21 ,5 J. van Rijn 15, 6 J. Wij- ling 14,7 W. Schouten 14, 8 B. Schroef 13, 9 B. Koster 13, 10 K. Groenewegen 8. M idden-Amerika Het samenwerkingsverband Latijns-Amerika wil door middel van éen campagne meer bekendheid geven aan de in haar ogen agressieve centraal-Amerika politiek van de Amerikaanse rege- ring-Reagan. De campagne begint vrijdag met een infor matie-avond (film, sprekers, muziek) in het Leidse Volks huis. Contactadressen: Pim Verver, Ommedijkseweg 4 in Zoeterwoude, tel. 897502 en Ilia Neudecker, Pelikaanhof 30d, Leiden, tel. 142756. Wandeltocht De Wandelkring Leiden en Om streken organiseert zaterdag de 24ste hutspot wandeltocht. De start is bij de ijsbaan aan de Vondellaan; de starttijd is van negen tot tien uur voor de veertig kilometer, van negen tot elf uur voor de 25 kilome ter en van negen tot drie uur voor de overige afstanden: 5, 10 en 15 kilometer. Fascisme In het Volkshuis Apothekers- dijk 33) heeft donderdag avond een breed overleg plaats over nieuwe initiatie ven tegen racisme en fascis me. "Juist nu de Centrumpar tij een zetel in de Tweede Ka mer verworven heeft", schrij ven de organisatoren, "zullen wij in de komende tijd in toe nemende mate geconfron teerd worden met racisme en (elementen van) fascisme". Ter voorbereiding van deze avond is een discussiestuk ge maakt, waarin onder meer geanalyseerd is waar de Cen trumpartij in Leiden txxjral stemmen wist te verwerven. Dit stuk en nog meer informa tie is verkrijgoaar bij Jurjen Jacobs, Jan Lievenstraat 22 in Leiden. De informatie avond begint om acht uur. Foto's In het stadhuis is tot en met 19 oktober een foto-impressie te zien van het popfestival dat vorige maand in het Van der Werffpark werd gehouden. De foto's zijn van Andrë Sloos, Edwin Felser, Fred Rohde en Wim Lamboo, teza men de groep Reflex '82. Maandag tot en met vrijdag is de tentoonstelling geopend van 9.00 uur tot 17.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4