Verbranden vuil duurder Steeds Ketelhuis voor energiebedrijf in Stevenshof Custom cars in GroenoordhaUen Kooipark wordt vernieuwd Voor stadsverwarming Leidse fabriek heeft nog altijd overcapaciteit Beenbreuk na botsing op Vinkweg Tweeduizend handtekeningen onder wens tot bouw van bejaardenhuis Sen met kolonib jfetdafee/d Dr. F.P. van Oostrom hoogleraar letteren CIEBkHEEFT NIEUWS WOENSDAG 6 OKTOBER 1982 LEIDEN - Honderdtwintig auto's, verbouwd, bespoten, beschilderd en gestoffeerd, zijn het komende weekeinde te zien op de derde Custom Car Show in de GroenoordhaUen. Deelnemers uit Nederland Enge land. Duitsland. België en Frankrijk laten daar zien hoe je van doodge wone auto's en motoren ware kunststukjes kunt maken. Daar komt dan meestal wel heel wat chroom bij kijken, de motoren wor den vaak opgevoerd, de wielen verbreed en de carosserie is veelal on herkenbaar geworden door spoilers, windtunnels en scoops. Ook inte rieurs worden vaak veranderd met speciale stoelen, computer dash boarden en bekleding van bont. pluche of leer. Ook zijn er wel hifi-in- stallaties, televisies, bars en zendinstallaties in de customcars te vin den. De Custom Car Show wordt zaterdag officieel geopend door Mister Lame Deer, de medicijnman van de Sioux Indianen uit Californië en verwoed customcar-liefhebber. Aan de tentoonstelling, die om tien uur 's mor gens open gaat, is ook een missverkiezing verbonden. Verder treden 's avonds, tijdens het Custom Car Muziek Festival, de groepen Vitesse en Kayak en de Son of Tarzan op. Lelden Een van de voertuigen die komend weekeinde in de GroenoordhaUen te zien zijn. De rol van beide dames op deze foto is niet geheel duidelijk. Zondag opent de Custom Car Show twee uur de prijzen voor de fré muzikale omlijsting wordt dan de Rodeo—Show. Veder zijn er i ties in de Groenoorhallen en scherm opgesteld waarop spei vertoond. LEIDEN Het verwerken van huisvuil zal naar ver wachting in de toekomst een stuk duurder worden. Dat komt door het pro bleem van een verant woorde verwerking van vliegas en slakken, de restanten van het ver brandingsproces. Dat schrijft directeur Van Over- meire van de gemeentelijke rei nigingsdienst in het jaarverslag 1981 van de vuilverwerking voor Leiden en omgeving. De direc teur wijst er in het jaarverslag op dat een tariefsdaling voor de deelnemende gemeenten niet ■js kon worden gerealiseerd. De reden hiervan is dat de vuilver- brandings-fabriek nog altijd een overcapaciteit heeft van onge veer tienduizend ton. Zelfs on eer om tien uur. waarna omstreeks voertuigen worden uitgereikt. De rgd door de Canyon Drive Band en dagen verschillende kermisattrac- buiten een gigantisch bioscoop- laire auto- en motorfilms worden danks het toetreden van de ge meente Wassenaar tot de ge meenschappelijke regeling. Volgens Van Overmeire is er in Zuid-Holland een veelvoud aan .verbrandbare afvalstoffen aan wezig, meer dan de vuilverwer kingen in de provincie aan zou den kunnen. Maar deze afvalstof fen gaan naar elders, vanwege de hoge prijzen in Zuid-Holland. Van Overmeire noemt wettelijke maatregelen om de 'export' (naar buiten de provincie) van afval stoffen tegen te gaan gewenst. "Pas dan zal het mogelijk zijn de provinciale afvalstoffenplannen op doelmatige wijze in te vul len", aldus de directeur. In het verslagjaar 1981 nam de hoe veelheid aangevoerde afvalstof fen weliswaar met ruim acht pro cent ofwel 6,2 ton toe, maar deze toename kwam geheel op reke ning van het feit dat nu ook het huisvuil uit Wassenaar (26.981 in woners) in Leiden werd ver brand. Ten opzichte van 1980 nam de hoe veelheid huishoudelijk afval over het algemeen af. Alleen de gemeenten Sassenheim en Alke made voerden iets meer afval aan. De aanvoer van particulie ren steeg eveneens. In het samenwerkingsgebied van de vuilverwerking woonden (in 1981) 226.445 personen. Het ge middelde aanbod afval per inwo ner daalde in een jaar tijd met 3.8 procent. Gemiddeld 'produceer de' men in Leiden en omgeving vorig jaar ruim 373 kilogram per persoon. Dat is bijna vijftien kilo minder dan het jaar ervoor. Volgens Van Overmeire liep met name het aanbod van grof vuil terug. Op zich noemt de directeur deze ge stadige teruggang acceptabel. Het komt overeen met het doel van de afvalstoffenwet: het in perken van de stroom afvalstof fen. "Minder plezierig is echter dat de ze teruggang in de eerste plaats niet kan worden toegeschreven aan een doelbewust beleid, maar in belangrijke mate aan de eco nomische situatie van deze ja ren", aldus Van Overmeire in het jaarverslag. Glas In 1981 werd in de negen deelne mende gemeenten via containers 2.8 miljoen kilo glas ingezameld. Gemiddeld werd op deze manier ruim 12'/2 kilo glas per inwoner opgehaald. In het gebied ston den honderd containers. Over de hoeveelheid ingezameld oud papier zijn geen exacte gege vens beschikbaar. Naar schat ting, gebaseerd op bekende ge gevens uit Leiden. Oegstgeest en Sassenheim, is er in totaal twee miljoen kilo papier opgehaald. Dat is een gemiddelde van bijna negen kilo per inwoner per jaar. Van Overmeire: export afvalstof fen tegengaan. LEIDEN - Het college van B en W heeft aan de gemeenteraad voor gesteld om een stuk grond in de Stevenshofpolder te verkopen aan het energiebedrijf Rijnland voor de bouw van een ketelhuis. Het ketelhuis dient voor de toe passing van stadsverwarming in de nieuwe woonwijken. Met de verkoop van de grond wordt opnieuw een stap gezet in de voorbereiding van deze poli tiek omstreden miljoenenzaak. Vorig jaar besloot de gemeente raad in meerderheid voor dit energiebes pari ngsproject. De WD was tegen vanwege de fi nanciële risico's en de PSP van wege de grootschalige aanpak. Voor de toepassing van stadsver warming is het nodig dat er een hulpwarmteketel komt in de Ste venshofpolder. In de eerste plaats omdat de renovatie van de centrale aan de Langegracht op zijn \Toegst in 1986 is voltooid, jaren nadat - volgens de plan ning - de eerste huizen gereed zijn. Het ketelhuis dient ook voor het opvangen van het 'spitsuur' in het energieverbruik en voor een gegarandeerde warmwatertoe- LEIDEN - Een 44-jange Leidenaar heeft gisteren zijn rechterbeen gebroken bij een botsing op de Vinkweg De man reed met zijn bromfiets op het rijwielpad toen een 17 jarige bromfietser uit tegengestelde richting een fietser wilde passe ren. De twee bromfietsers kwa men daarbij frontaal in botsing. De 44-jarige Leidenaar liep daar bij een gecompliceerde rechte- ronderbeenbreuk op. Hij werd overgebracht naar het Diacones- senhuis. voer in geval zich storingen voor doen in de centrale. Het ketelhuis komt in het westelijk deel van de polder, in het gebied dat voor bedrijven is bestemd. Op tal van plaatsen komen er voorts onderstations om het wa ter op de juiste temperatuur voor de verwarming van de huizen te brengen. LEIDEN/DEN HAAG - De Stich ting Zijloever in oprichting heeft gisterochtend ruim tweeduizend handtekeningen overhandigd aan gedeputeerde Boone in het provinciehuis m Den Haag. Hier mee wilde de stichting de pro vincie duidelijk maken dat de ac tie voor een verzorgingshuis voor bejaarden m Leiden Noord nog steeds voortduurt. De stich ting zet zich al jaren in voor een bejaardenhuis in Leiden Noord, maar de provincie meent dat Lei den al voldoende verzorgings plaatsen heeft. Op het moment zijn er echter in Zuid—Holland nog een aantal verzorgingsplaatsen te verdelen. Naast een aantal andere grote steden in de provincie probeert ook Leiden in aanmerking te ko men voor een aantal plaatsen. De Stichting Zijloever in oprichting is gisteren uitgenodigd het woord te voeren op een vergade ring die in de loop van oktober in Den Haag wordt gehouden. Tij dens deze vergadering moet meer duidelijkheid worden ver kregen over de toewyzing van verzorgingsplaatsen. Redactie: Jaap Visser Bart Jungmann Het Kooipark (archieffoto). LEIDEN - Het Kooipark krijgt een flinke opknapbeurt. Er komen nieuwe bomen en een fleurige be planting langs de vijver, een trapveldje en een basketbalveld voor de kinderen, een speelveldje voor de kleintjes en een uitlaat- plaats voor honden. Het park verkeert de laatste tijd in een wat verwaarloosde staat. De nieuwbouw in de buurt en de her bouw van de parkwoningen heb ben er ook geen goed aangedaan. De plantsoenendienst wil. samen met omwonenden, alles in het werk stellen om er weer een mooi en bruikbaar park van te maken. Bij de renovatie van het park wor den zoveel mogelijK. bomen ge spaard en worden nieuwe bomen bijgeplant. De vorm van de vij ver wordt iets aangepast. Rond de vijver komen nieuwe planten en bankjes. Bij de indeling van het park wordt rekening gehou den met speelgelegenheid voor kinderen van verschillende leef tijdsgroepen. Het grasveldje aan de Kooilaan kan als trapveld worden gebruikt. Het bosje tus sen de twee schuine paden wordt voor een groot gedeelte verwij derd. Alleen het gedeelte aan de kant van de vijver blijft bestaan. Waar het bosje verdwijnt komt een basketbalveldje, uitgevoerd in asfalt. Aan de kant van de Parkstraat komt een speelplaatsje voor de kleintjes met wat speel- en klim- werktuigen. Daaromheen een klein pad voor kleine fietsers. Te gen de beplanting, in de zon. een bankje voor vaders en moeders. En er komt een bankje om de boom. Om vervuiling door hon den tegen te houden wordt ge dacht aan een uitlaatplaats op de groenstrook langs de Kooi laan. Alle bewoners van De Kooi krijgen gelegenheid tot inspraak, en wel morgenavond om half acht in het buurtcentrum "De Kooi" aan de Driftstraat 49. Aan Leidse universiteit LEIDEN - Dr. F.P van Oostrom (29) is bij koninklijk besluit be noemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren aan de rijksuniversiteit Leiden. Hij zal werkzaam zijn op het gebied van de Nederlandse letterkunde tot de Romantiek. Van Oostrom was van 1977 tot 1980 als wetenschappelijk ambtenaar verbonden aan de Rijksuniversi teit Utrecht en vanaf 1980 aan de sectie Nederlandse letterkunde van het instituut de Vooys te Utrecht. Daarnaast was hij sinds 1979 do cent Middelnederlandse Letter kunde aan de MO-B opleidingen van de COCMA te Utrecht en de Nutsacademie te Rotterdam. Hij promoveerde in 1981 te Utrecht op het proefschrift "Lantsloot vander Haghedochte Onderzoe kingen over een Middelneder landse bewerking van de Lance lot en prose". Rampenburg De overgang van racebaan naar pittoresk grachtje heeft op het Rapenburg al een paar 'slachtoffers' geeist. Thea Meijers uit de Nieuwsteeg bijvoorbeeld. Zij reed vorige v/eek donderdag rond mid dernacht nietsvermoedend met haar auto richting Kaï- serstraat toen net voorbij het Academiegebouw een on wrikbaar 'Leienaartje' haar pad kruiste. "Daar ter hoogte van de Nonnensteeg. Van die bruine paaltjes. Ze staan half op het Rapenburg en als je er niet op verdacht ben, rijd je er zo tegenop. Een meisje dat daar woont, zei dat ik al de derde die avond was. Dat klopt ook wel, want het eer ste paaltje lag al omver. Mijn auto kwam tegen het tweede paaltje tot stilstand". Voor goed tot stilstand wel te ver staan, want Thea's vierwieler is total loss verklaard. Ook aan de andere kant van het Rapenburg (richting Kort Ra penburg) zijn al diverse auto mobilisten verrast door een plotseling opdoemend palen woud. "We hebben al drie meldingen van mensen die tegen de paaltjes bij de Klok- steeg zijn aangereden", meldt men van politiezijde. En de voortplanting onder het palenvolk houdt niet op; voor het Academiegebouw is er nu nog maar een heel kleine ruimte voor auto's overgeble ven. Dat alles in het kader van de 'pittoreskisering' van het Rapenburg tussen Non- nenbrug en Doelenbrug. Ie dereen is het waarschijnlijk al vergeten, maar begin dit jaar besloot de gemeente om dat (zo goed als) autovrij te maken. "Dit vanwege de zeer hoge monumentale waarde van het Rapenburg", zoals in plannen te lezen viel. En dat gaat nu - driekwart jaar later - zijn beslag krijgen. Ambtenaren Aletrino (ver keerszaken) en Piret (stede- bouw) leggen uit hoe de de 'verkeerslussen' op het Ra penburg er uit gaan zien. Au to's richting Doezastraat wor den net voor het Academie gebouw gedwongen de Doe lenbrug op te gaan en auto's richting Kort Rapenburg moeten de Nonnenbrug op Het eenrichtingsverkeer op dat gedeelte van het Rapen- gemeenschap Agnes waar gisterochtend veertig leerlin gen uit de bovenbouw spij belden. De kater (2) We waren ook benieuwd naar het opkomstpercentage van de Leidse werknemers 'op de dag na de nacht er voor' Maar we konden weinig in zicht krijgen in de werkzaam- hedem van 'de man met de hamer' omdat bleek dat de meeste werkgevers er niet zo happig op zijn personeelsge gevens naar buiten te bren gen Onder andere de personeels chef van de aan de Roosevelt- straat g.-v. .Migde ?.M mip.i ny (vierhonderd werkne mers). Die kon er de lol niet van inzien "Waarom wilt u dat weten?", vroeg hij nors "Omdat wij dat wel grappig voor een artikeltje vinden", antwoordden wy vrolijk "Nou het spijt me", besloot de personeelschef, "wy ver strekken geen informatie over ziekteverzuim aan der den. Vooral niet wanneer ze dat alleen maar grappig vin den". Ook op de afdeling personeels zaken van de universiteit wordt nogal geheimzinnig gedaan over het ziektever zuim van gisteren Een woordvoerster merkt scha terlachend op dat 'wanneer ik zo om me heen kyk het om op mijn afdeling reuze mee valt. Maar verder hou ik m'n mond, want ik weet niet eens of ik wel wat mag zeggen". Aad van der Spek. coordinator personeelszaken van het Leidsch Dagblad. meldt daarentegen trots dat er gis terochtend maar een ziek melding was by het Leidsch Dagblad bv. waar in totaal zo'n 170 mensen Hl n P.i dfl II 'li.indse Constructie- groep kunnen ze nog geen exacte cyfers over ziektever zuim geven omdat die nog van de verschillende afdelin gen moeten binnenkomen. Maar een woordvoerster van de afdeling personeelszaken gelooft niet dat er gisteren van een massaal verzuim sprake was Datzelfde geldt voor het Motor huis bv. waar op de 120 werk nemers er gisterochtend twee thuisbleven. Volgens direc teur Laman met pols- en schouderblessures opgelo pen in het kermisgedrang "Er is in elk geval niemand met een kater thuisgeble- Petje af dus voor de Leidse werknemers die gisteroch tend by na allemaal gewoon naar hun werk zyn gegaan. Nou ja. gewoon... De meesten waarschynlyk met bonzende slapen en een zeurderige pyn direct onder het schedeldak Hoe het met de ambtenaren van het stadhuis en stads- bouwhuis was gesteld, daar zyn we niet achtergekomen omdat personeelschef Bolle gisteren zelf afwezig was De stoep voor het Academ legebouw aan het Rapenburg is verbreed, zodat er voor de auto's ruimte overblijft. Alleen is het ook weer niet de bedoeling dat het daar nu een uitgebreide fietsenstalling wordt", merkt gemeente-ambte naar Piret op. burg aan de overkant van het Academiegebouw wordt dan precies andersom. "Binnen kort komen daar ook boompjes te staan", aldus Pi ret. Wel autoverkeer dus aan die kant, maar met mate Jammer dus voor al die getrof fen automobilisten, maar hier is sprake van beleid. Piret merkt op dat er aan het begin van het Rapenburg ook een bordje is geplaatst, waar 'Geen doorgaand verkeer' op staat. Maar ja, wie let daar op als je al jaren de stenen van het Rapenburg onder je wie len hebt laten verdwijnen. .B J De kater (1) 'De kater komt altijd later", zog Rubberen Robbie op 2'n debuutelpee En op jongere leeftijd kennelyk. Want het was gisterochtend behoorlijk slecht gesteld met de bezet ting van de schoolbanken in de hogere klassen van het voortgezet ondcrwys. Veel ouderejaars arriveerden de dag na de 3 oktober-festivitei- ten een paar uur te laat op school Maar dat kwam na- tuurlyk omdat de onderwijs inspectie was 'vergeten' om de middelbare scholieren in heel Leiden op de ochtend na 'Leidens ontzet' het c - uur vry te geven Ir gaande jaren gebeurde Jat wel en scholieren hechten nu eenmaal snel aan goeie tradi- Recordhouder was de scholen-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3