Bewoners blijven tegen uitbreiding van supermarkt Burgerleden in commissies worden "politieke figuren" [Le/cfee agenda Hoogvliet in Voorschoten Laten slingeren van winkelwagentjes van morgen af verboden Kort-parkeerplaatsen gezondheidscentrum LEIDERDORP - De tijd dat inwoners van Leider dorp naar hartelust een gooi konden doen naar het burgerlidmaatschap van een raadscommissie is voorbij. Voortaan ma ken alleen politiek-gebon- den Leiderdorpers nog een kans om als burgerlid in een commissie te ko men. Omdat er vijf partij en in de gemeenteraad zit ten en er per commissie slechts vijf burgerleden zijn maken partijen, die niet in de raad zitten, ook geen kans. De PSP heeft tegen deze koerswijziging van het gemeentebestuur bezwaar aangetekend. door Henny van Egmond Voor het eerst stond in de gemeen telijke advertentie uitdrukkelijk vermeld dat bij de benoeming van burgerleden in de commis sies rekening zou worden gehou den met de politieke verhoudin gen in de raad. Zonder een poli tieke voorkeur maakt geen enke le kandidaat een kans om be noemd te worden. Om dat zo uit- Stad en rand WOENSDAG 6 OKTOBER 1982 PSP maakt bezwaar tegen koerswijziging in Leiderdorp drukkelijk op te nemen in de ad vertentie is afgesproken tijdens de onderhandelingen over een nieuw college. De sollicitatiegesprekken zijn gis teravond begonnen. Twaalf kan didaten 'vochten' voor vijf plaat sen in de commissie bestuursza ken. Deze weck worden er ook nog sollicitatiegesprekken ge voerd met kandidaten voor de commissies van ruimtelijke or dening en financiën. De volgen de week komen de andere twee commissies aan de beurt. Fout Burgerleden in commissies was nieuw in de gemeentepolitiek, toen de raad van Leiderdorp daar in 1970 een besluit over nam. Na ellenlange discussies in de raad kwam men tot overeen stemming: in elk commissie zou een aantal burgerleden worden benoemd, die op het terrein van die commissie over deskundig heid beschikte. Dat zo'n "des kundige" ook een politieke voor keur zou hebben, werd geaccep teerd, maar dat kwam pas op de tweede plaats. In de loop der ja ren ging het fout. CDA-fractie- voorzitter Den Boeft: "Zoals het zich de laatste tijd ontwikkeld had, kreeg je toch dat benoemin gen politiek getint werden". En zijn collega van de PvdA, Wcsse- ling over de nu ontstane situatie: "Het was al zo. Het was een gent lemen's agreement dat alle poli tieke partijen een kandidaat zou den leveren. Als een PvdA-bur- gerlid uit een commissie ging, dan kwam een andere PvdA'er terug". De filosofie die achter het ver schijnsel burgerleden zat is nu verlaten, dat wordt grif toegege ven. Het lijkt nu waarschijnlijk dat de burgerleden zullen komen uit het bekende politieke wereld je van Leiderdorp. Al zegt Den Boeft hoopvol: "Ik heb op het lijstje wel namen gezien die ik niet ken, die niet in het beruchte circuit zitten". Maar dat mag geen probleem wezen, want die mensen komen er dan gewoon niet in. De PvdA heeft de kandi daten zelfs uitgezocht. "We heb ben gekeken naar mensen die ooit misschien nog eens raadslid willen worden. In dat opzicht is de commissie een soort kweek vijver", aldus de PvdA-leider Wesseling. Moeilijk Mocht het ooit tot een keus komen tussen een Leiderdorpse ruimte lijke ordening-specialist en een partijlid, dan is de keus ook niet moeilijk. Alleen de WD-fractie- leider mevrouw Huigen aarzelt nog wat. "De deskundigheid is belangrijk. Overigens hebben wij binnen onze partij veel des kundigen die ons vroeger al bij stonden". Wesseling zegt het ronduit: "Het is een hele moeilij ke beslissing. Ik denk dat de po litieke kleur de voorkeur krijgt, omdat die afspraak er ligt". En Den Boeft: "Laten we het eerlijk zeggen dat de politieke voorkeur 't belangrijkst is". Kortom, "ge wone" Leiderdorpers hoeven niet te solliciteren. En daar richt het bezwaar van de PSP zich op. In een brief aan de gemeenteraad wijst de PSP af dat de gemeente Leiderdorp doet alsof iedere Lei derdorper in een commissie kan komen. "Aangezien in iedere commissie naast zeven raadsle den slechts plaats is voor vijf "andere inwoners" ligt de con clusie voor de hand dat de vijf in de raad vertegenwoordigde par tijen de plaatsen van de burgerle den voor hun achterban zullen veilig stellen. Daardoor staan niet alleen de partijen, die niet in de raad zitten buitenspel, maar vooral ook die inwoners van Lei derdorp, die niet partijgebonden zijn. Derhalve is het ook niet juist om via uitvoerige informa tie in het Leiderdorps Weekblad de schijn te wekken van demo cratie", aldus de brief. Slagen Alle partijen krijgen in de commis sies nu een "medestander". De vraag rijst dan ook of het nog wel nodig is burgerleden te hebben. De politiek-gebonden burgerle den kennen vaak zeer goed de weg naar het gemeentebestuur, hetzij via de politieke partij, het zij via spreekrecht in de commis sies of voor de raadsvergadering. Blijft over de kweekvijver van Wesseling, waar aankomende raadsleden eerst een tijdje "vrij kunnen zwemmen" voordat ze in het diepe worden gegooid. Maar Den Boeft ziet het iets zonniger. Hij hoopt dat de burgerleden alle vrijheid krijgen van hun eigen partij, zodat niet alleen partij standpunten worden verkon digd. Helaas, collega Wesseling smoort die hoop gelijk. Hij zegt dat er geen voorvergadering en dergelijke zullen zijn om de twee commissieleden van zijn partij op een lijn te krijgen "tenzij er een heel belangrijk advies gege ven moet worden". "Er wordt wel politiek gespeeld", vervolgt Wesseling. "In de commissies worden de slagen gehaald Dat de niet-politiekgebonden bur gers van Leiderdorp nu niet in de commissies kunnen zitten, dat is niet zo erg. Huigen: "Burgers van Leiderdorp kunnen altijd nog meespreken in de commis sies en gebruik maken van het spreekrecht voor de raadsverga dering". WOENSDAG Leiden - stadhuis, raadscommissie maatschappelijke aangelegenheuen. volksgezondheid, cultuur en sport, 20 Stadhuis - raadscomrr.is; VOORSCHOTEN De bezwaren van een aantal bewoners van de Papelaan in Voorscho ten tegen de uitbreiding van supermarktgigant Hoogvliet blijven recht overeind staan. Gistermiddag stonden bewoners en eigenaar Hoogvliet voor de tweede maal tegen over elkaar. Met dit maal als onderwerp de hinderwetaanvraag. In juni zaten de twee partijen ook al in de raadszaal. Toen werd de bouwaanvraag behandeld. Een compromis lijkt niet voorhanden, zodat het bezwaarschrift binnenkort officieel wordt ingediend door de bewoners. Kapelzaal K&O-gebouw - tekenfilms voor kinderen, 14.30 uur. Volkshuis - informatie-ochtend en spreekuur voor vrouwen, onderwerp: bijstand, 9.30 uur. Rudolf Steinerschool - Cesar Franck- straat 9, lezing 'Aspecten van de Rudolf Steinerpedagogie', 20.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17 'Vertrouwen' van Istvan Szabo, 20 en 22.15 uur. Rapenburg 102 - werkgroep t.v.-issue van de Leidse Studenten Ekklesia de film 'Playing for time' van Jacques Tati. 22 .15 i Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73. cursus stijldansen; dond soos met films en informatie-programma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i-geloof, tel. 213490. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies. 17-18 uur. Voorschoten - gemeentehuis, sie welzijn, 20 uur. Leiderdorp - gemeentehuis, welzijn, 20 uur. Wassenaar - gemeentehuis. '3 DONDERDAG Leiden - Filmhuis, Breestraat 66, 'De Vuurpaarden'-Sergel Paradjanov, 20 en 22.15 uur. K&O-gebouw - lezing van mevr. drs. Friederich over de schilder Gauguin 20.15 uur. Museum voor Volkenkunde - Steen straat 1, Japanse theeceremonie, 20 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33. Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, spreekuur van 20-21 30 uur. tel. 216180/149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond. 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE. 19-20 uur. Voorschoten - gemeentehuis, sie openbare werken, 20 uur. Lindehoeve, Pentachord, 21 i De supermarktgigant wil zijn vesti ging aan de Papelaan gaan uit breiden. Aan de voorkant zou vyf meter worden bijgebouwd, het laden en lossen zou ver plaatst worden naar de achter kant en ook de hoofdingang zou verplaatst worden. Een aantal Papelaan-bewoners heeft geen zin in die uitbreiding en diende dan ook verschillende bezwaren Zij vinden dat het bedrijf niet past in een woonomgeving. De hui zen van de Papelaan grenzen di rect aan het bedrijf. Een smalle doorgang van ruim drie meter scheide de tuinen weliswaar van de winkel, maar de vrachtwa gens met bevoorrading moeten deze gang gebruiken. De hinder die het bedrijf veroor zaakt stond dus gisteren cen traal. Aan de ene kant van de raadstafel zaten de bewoners, de overkant was bezet door Hoog- door Paul van der Burg vliet en zijn architect, met als scheidsrechter in het midden de gemeente-ambtenaren. Een hoorzitting met een luchtig be gin. "Komen er nog meer van de straat?", vroeg voorzitter-amb tenaar Schellevis beleefd aan de bewoners. "Mensen met normale banen werken overdag", reageer de een wat kribbige bewoonster, waarop Schellevis verontwaar digd zei. "ik heb ook een norma le baan". "Maar dit is uw werk". "Ja, dat is waar". Daarna kregen de bewoners de kans om een aantal vragen te stellen naar aanleiding van de aanvraag. De meeste vragen wer den door Hoogvliet zeer globaal beantwoord. Bijvoorbeeld op de vraag of het laden en lossen nu eens na zeven uur 's ochtends kon gebeuren, zei Hoogvliet dat dat wel geregeld kon worden. "Maar ik kan nu nog niet zeggen wanneer". Een teleurstelling voor de bewoners, want al gerui me tijd zijn ze bezig om dit te re gelen: zonder succes. Zo ook met het legen van de glas bak. Een zaak echter van de ge meente en Schellevis reageerde zeer alert, maar helaas té. "Wat betreft het legen van de glasbak kunnen we zeker regelen dat dat later gebeurt". Om nog geen hal ve minuut later te concluderen dat hij als ambtenaar natuurlek niets kon toezeggen. "Maar ik zal er over gaan praten". Een ander punt dat aangehaald werd, was het feit dat de vracht wagens vaak met draaiende mo toren lossen. In de aanvraag staat dat dit niet meer zal gebeuren, maar de bewoners wilden weten hoe dit geregeld gaat worden. Schellevis: "Aan het laden en lossen worden voorwaarden ver bonden. Als er hinder ontstaat dan moeten de bewoners naar de gemeente bellen. Het is ondoen lijk om daar steeds een ambte naar neer te zetten". Uiteraard een logische conclusie van Schellevis, maar voor de bewo ners niet afdoende daar er geen garanties werden gegeven. De humor kwam om de hoek kij ken toen de bewoners vroegen wat Hoogvliet bedoelde met "goederen worden - indien no dig voor verder transport op pallets door middel van rolcon tainers vervoerd". "Deze vraag begrijp ik niet", zei Hoogvliet, "ik weet niet wat hiermee wordt bedoeld". De bewoners zeiden toen dat deze zin letterlijk in zijn bouwaanvraag stond, waarop hij vertelde: "Oh, dat is het verdere transport via containers". Uitein delijk bleek dat de goederen die uitgeladen worden met behulp x de Papelaan. De eigenaar wil de winkel uitbreiden. Dit tegen de (Foto Holvast) overkant kwam geen reactie. Zy willen de stryd voortzetten. Dat bleek ook wel uit het feit dat de bewoners extra tijd wilden hebben om de bezwaren goed te motiveren. "Er zijn de afgelopen tyd echtparen op het gemeente huis geweest die onverrichter za ken naar huis werden gestuurd. Zij kregen geen inzicht in de pa pieren. Dat was zeer hinderlijk, de voorbereiding is daardoor in de war gebracht Ik verzoek u dan ook om de termijn waarbin nen we het bezwaar moeten in dienen (twee weken - red.) met veertien dagen te verlengen". Een verzoek dat door Schellevis welwillend werd overgenomen. Ook hij had al geconstateerd dat sommige mensen geen inzage hadden gekregen. Voor alle ze kerheid moeten de bewoners wel binnen de gestelde termijn van twee weken laten horen dat ze een bezwaarschrift indienen. "De motivatie van het bezwaar kunt u dan later indienen". van rijd bare rekken de winkel in worden ingereden. Verlengen Een bewoner stelde gisteren een geheel ander probleem aan de or de: "Als de vrachtwagen naar achteren rijdt dan komt de chauffeur met zijn hoofd boven de tuinafscheiding uit. Ze maken dan allerlei opmerkingen naar mijn vrouw die in de tuin ligt te zonnen. Deze hinder zal zeker in de toekomst toenemen. En ik praat niet alleen namens mijn vrouw". Schellevis: "Dit is geen hinder in het kader van de hin derwet. We hebben hier te ma ken met fatsoensnormen. Daar kunnen we geen voorwaarden aan stellen". Het stellen van elf vragen en ver duidelijkingen duurde bijna een uur. Met aan het eind een hoop vol verzoek van Hoogvliet: "Het lijkt me goed als we eens samen rond de tafel gaan zitten". Van de Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren: Anna Maria Pa tricia dv. A.C. van Noort en C.A.M. Mooijman, Marleen Kristianne dv. R.W. Mannak en M.H.J. Schmidt, Daan zv. M. Overduin en L. Matze, Danny zv. T. Noppe en M.Y. Henze, Martinius Wilhelm Frederik zv. C.J.M. Meeuwenoord en M.W.F. Ei genhuis, Cornells zv. C. Haasnoot en C.E. van Rijn, Paul Alexander zv. P.D. Janssen en J.A. Liefhebber, Mar- jolijn Johanna dv. B. Kraal en M.J. Besemer, Erik zv. H.B.H. van der Felz en M.M.E. Hoogenboom, Tessa dv. J.L. Noorman en G.H. Voges, Arendje Anita dv. W. van Beelen en A H. Schaap, Hendrik Cornelis Matthias, zv H van Vliet en C.D.C Pardon. EI- se-Mariëtte Beatrice dv. Th.C. van Heijningen en J.C. de Zoete, Neeltje Hendrika Annetje Wilhelmina dv. T. de Vreugd en J.W. Guijt, Bianca dv. G.P.J. Versteden en Y. Neuteboom, Melanie dv. C.J. Demeijer en M.I.J. Vandeuren, Arjan zv. G.J. Jonker en D.A.W. van Duijn, Jade Ninnette Odi- le dv. E.M. Krul en S.M. Horsthuis, Willem zv. W.H. van JJuijn en J.C. de Best, Marvin zv. H. van der Meij en S. n der Tuin, Jiska dv. J.H. Pepplink- J.A.J. Keveling, LEIDERDORP - Na maandenlan ge discussies en emotionele uit barstingen is het morgen einde lijk zover: met ingang van die dag is het verboden een winkel wagentje te laten staan op de openbare weg in Leiderdorp. Het winkelende publiek loopt dan de kans een bon te krijgen wanneer een wagentje achtergelaten wordt. En als een grootgrutter na een verzoek van de politie nalaat een winkelwagentje te verwijde ren krijgt hij ook zo'n papiertje. Verder moeten dc supermarkten er voor zorgen dat een uur na de winkelsluiting alle wagentjes van de openbare weg zijn verwij derd. Het probleem van de winkelwa gentjes speelt al maanden in Lei derdorp, vooral rond Winkelhof. Het constant smeulende vuurtje werd iedere keer weer aange wakkerd door de CDA-fractic- voorzitter Den Boeft, die her haaldelijk aandrong op een effec tief beleid tegen de rondslinge rende karretjes. Hij lijkt nu zijn zin te krijgen. De wijzingen van algemene plaatselijke verorde ningen zyn vorige weck goedge keurd en worden donderdag in gevoerd. De politie lijkt ook van plan op te gaan treden tegen de overlast. Van donderdag af begint de rijks politie met controles. In de eer ste tijd zal het publiek en de grootgrutters bekend worden ge maakt met de nieuwe regels. Af hankelijk van de omstandighe den zal er verbaliserend opgetre den worden. Donderdag gaan ook andere wij zingen van de algemene plaatse lijke verordening in, namelijk de route gevaarlijke stoffen, enkele maatregelen op het gebied van de geluidshinder, de vent- en marktplaatsenregels en de rege ling over de hondenuitlaatplaat- sen. Vooral de laatste heeft in het voorjaar nog al wat reacties op geroepen van hondenbezitters. Rondslingerende winkelwagentjes rond Winkelhof in Leiderdorp. Vanaf morgen kan daar een bekeuring i worden uitgedeeld. VOORSCHOTEN - Bij het Voor- schotense gezondheidscentrum aan het Oranjeplein zullen spe ciale parkeerplaatsen voor kor t—parkeerders komen. Dit voor mensen die bij het centrum me dische goederen moeten afhalen of arsten aldaar gaan bezoeken. Volgens de vereniging 'gezond heidszorg Voorschoten' worden de huidige parkeerplaatsen steeds door langparkeerders in beslag genomen. Vooral de me dewerkers van de aldaar gelegen bibliotheek zouden hieraan schuldig zijn. In overleg met de ambtelijke werkgroep verkeer en vervoer, is nu besloten om twee parkeerplaatsen dichtbij de ingang van het centrum te reser veren voor kortparkeerders. Verder diende de vereniging een verzoek in om een 'invaliden parkeerplaats-algemeen' te reali seren. De reden was dat juist mensen die slecht ter been zijn het centrum regelmatig bezoe ken. Ook dit verzoek wil de ge meente honoreren. Deze par keerplaats zal voor de uitrit van het gezondheidscentrum komen. De commissie voor financiën, ruimtelijke ordening en volks huisvesting zal aanstaande maandag over de parkeerplaat sen een standpunt innemen. Coopertest VOORSCHOTEN - Voorschote naren kunnen vanaf aanstaande maandag weer de coopertest lo pen. Deze twaalf minuten loop wordt gehouden op het kunst grasveld van de hockeyvereni- ging in het sportpark Adegeest. Gestart kan worden om 20 uur of om 20.15 uur. Vorig jaar herfst werd voor het eerst de coopertest gehouden. De belangstelling was overweldigend. Reden voor de gemeente om dit weer wekelijks te organiseren. LEIDERDORP - Zogauw het rijk geld beschikbaar stelt, kunnen de flats voor een- en tweeper soonshuishoudens aan dc Gaar- meesterstraat in Leiderdorp ge bouwd worden. Gisteren deden negen omwonenden nog een laatste poging om de bouwplan nen te stoppen. Dc voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State werd gevraagd de beslissing van gedeputeerde staten om een verklaring van Geen schorsing van vergunning bouw flats geen bezwaar af te geven voor de bouw te schorsen. Vanochtend deelde een woordvoerder van de Raad van State mee dat dat ver zoek is afgewezen. Wettelijk staat nu de bouw van de ruim zestig woningen niets meer in de weg, alleen het geld ont breekt nog. Het ministerie van volkshuisvesting zal een conti- gent (geld) beschikbaar moeten stellen voor de woningen. Wan neer dat gaat gebeuren is nog niet bekend. Misschien dit jaar nog. anders waarschijnlijk begin volgend jaar. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij LekJsch Dagblad B V LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-1930 uur (nabezorging na 19 30 uur); Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische Overschrijving geen abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement f 57,35 t Per post 79.70 Losse nummers 0,80 Directie G. Koopman Ptv Alg redactiechef: Rubnekchets J. Kroon (stad) B W T. Jungman (plv) H. v d Post (ptv) P J de Tombe (•port) A. van Kaam (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel. Londen, Parijs, Washington, Cèro, Rome, Madrid, Mexico en Wenen. tel. 071-144941. tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2