c DE wil sigaren kwijt "Inleveren door de strot geduwd" Beurs Amsterdam kort zakelijk marktberichten OESO heeft somber werldoosheidsbeeld Ritmeester en Agio mogelijk kandidaten FNV wil onderzoek naar plannen KBB Kandidaat-voorzitter Industriebond WOENSDAG 6 OKTOBER 1982 Economie Staatslening Het ministerie van financiën heeft gisteren bekend gemaakt dat het bedrag van de 10 procent staats lening in 1982 ten tweede met af lossing per 1986 tot 1989 is vast gesteld op 3.500 miljoen gulden. Op inschrijvingen gedaan door de banken en commissionairs (bedrijfsleden van de vereniging voor den effectenhandel) wordt de eerste 100.000 gulden ten volle toegewezen. Over het meerdere wordt 80 procent toegewezen. De koers van uitgifte is vastgesteld op 100 procent. Het effectief ren dement bedraagt dus 10 procent. Deze staatslening kan in novem ber 1985 op verzoek van de hou ders van de stukken worden ver lengd tot 1989 of tot 1992. VAM De Vuilafvoer Maatschappij VAM heeft het afgelopen jaar te maken gekregen met extra verwerkings kosten als gevolg van verscherp te milieu-eisen. Bovendien was 1981 een experimenteel jaar voor wat betreft huisvuilscheiding. Met de eind 1980 op proef in ge bruik genomen huisvuilschei- dingsinstallatie werd een hoop ervaring opgedaan, maar de keerzijde van de medaille is dat investeringen en exploitatiekos ten de financiële resultaten sterk negatief beïnvloedden, aldus het jaarverslag. Océ-Van der Grinten Bij Océ-Van der Grinten is de gang van zaken in de eerste negen maanden (december 1981 tot en met augustus 1982) van het lo pende boekjaar gunstig geweest. De omzet steeg vergeleken met dezelfde periode van het vorige boekjaar met 2 pet van f 1.200,7 min tot f 1.225,5 min, het be drijfsresultaat met 14 pet van f82,2 min tot f94,0 min en de nettowinst met 53 pet van f 19,6 min tot f29,9 min ofwel van f 10,79 tot f 16,49 per aandeel van f 20, zo blijkt uit het kwartaalbe richt. Verwacht wordt dat de net towinst tussen de f 40 en f 45 min zal uitkomen (1980-81: f30,1 min). Messerschmidt De grootste vliegtuigfabrikant in West-Duitsland, Messerschmidt- Boelkow-Blohm (MBB), wil vol gend jaar in haar zes fabrieken in Noord-Duitsland 1500 a 2000 werknemers ontslaan in verband met "de moeilijkheden op de markt voor passagierstoestel len". Dit is gisteren bekendge maakt door de directeur van de divisie luchtvaart van het con cern, Johann Schaeffler. Schaeffler zei dat er geen tekenen zijn voor een toeneming van de benutting van de produktiecapa- citeit voor de Airbus na de twee de helft van 1985. MBB ontslaat liever nu mensen dan later zeer harde rationaliseringsmaatrege len te moeten nemen, aldus Schaeffler. LEIDEN - Groenteveiling: Datum 6-10- 1981 Aardappelen 0.16-0.23. Andijvie 0,53- 0,82, Pronkbonen 1,15-1,95, Snijbonen 3,15-4,05, Stambonen 1,95-2,25, Kroten 0.17, Witte kool 0,22, Spitskool 0,22, Spitskool 0,39-0,56, Postelein 0,71-1,11, Prei 0,-71-1,02, Spinazie 0,37-0,80, Sprui ten A 0,57-0,66, Spruiten B 0,77-0,82. Spruiten C 0,45-0,65, Spruiten D 0,35- 0,80, Uien 0,18-0,75. Waspeen 0,16. Win terpeen 0,25. Witlof 1.20-2.80. Meloenen 1,30-2,30, Bloemkool 6 p. bak 0.85-1.30, Bloemkool 8 per bak 0,55-1,05, Knolsel derij 0.56-0.70, Sla 0,21-0,37, Bleekselde rij 0,16-0,42, Bospeen" 0,85-1,10, Peterse lie 0.18-0.35, Radijs 0,24-0,28, Selderij 0,22-0,46, Paprika st. 0,33-0,63. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling van 5 oktober 1982. Andijvie per kg 34-53. sperziebonen 1,60-1,70, groene kool 24-29, spitskool 24-34, bospeen II 70-1,12, waspeen Al- per kist 3,20-5.60. All 3,20-4,16, BI 3,20- 7,90. Cl 2.50-3,20. CII 2.50. Aanvoer 149'/? ton. Breekpeen CI-per kist 4,20, prei A per kg 34-42, schorseneren AI 1,54-2,00, BI 77-1.03, Cl 0,07-0,11, sla (natuur) I 16-45, spinazie 49, uien per kg 40-51, peterselie (krul) 27-32, selderij 0.11-0,21, bloem kool 6 per bak I 59-1,00, 6 II 23-52, 8 I 49-93 Aanvoer: 5400 stuks. STRAATSBURG (GPD) - Dc werkloosheid in Europa neemt sneller toe dan is verwacht en de vooruitzichten voor een omme keer in deze ontwikkeling zijn slecht. Dit heeft de secretaris-ge neraal van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO). Emile van Lennep, gisteren verklaard in een toespraak tot een vergade ring van de Raad van Europa. Van Lennep achtte een terugkeer naar volledige werkgelegenheid in de nabije toekomst uitgeslo ten, onder meer wegens de ver mindering van de investeringen. De weg naar hernieuwde econo mische dynamiek loopt volgens hem nog steeds via succes bij de inflatiebestrijding. De OESO, een organisatie van 24 Westerse industrielanden, heeft in juli voorspeld dat er in 1984 17,5 miljoen werklozen in West- Europa zullen zijn. Van Lennep verklaarde gisteren dat dat aan tal waarschijnlijk zal worden 3" overtroffen. Het fundamentele probleem is volgens hem de bui tensporige stijging van de reelc loonkosten, die ertoe heeft geleid dat er onvoldoende is geïnves teerd. En als er al investeringen werden gedaan waren die niet gericht op het scheppen van werk, maar juist op het overbo dig maken van arbeidskrachten. Zelfs als de totale vraag sterk toe zou nemen zou er eenvoudig niet voldoende fysieke capaciteit zijn om alle mensen die dat willen een baan te helpen, aldus Van Lennep Volgens Van Lennep moeten de re geringen de stijging van de over heidsuitgaven voor andere zaken dan lonen matigen en moeten zij prioriteit geven aan een beleid dat is gericht op het scheppen van arbeidsplaatsen in de econo mie. De OESO-topman zei te blij ven hopen op een toekomstig economisch herstel, maar voeg de eraan toe dat in de huidige omstandigheden niemand met zekerheid kan voorspellen wan neer dat zal komen en hoe om vangrijk het zal zijn. De vooruitzichten voor herstel in de Verenigde Staten zijn volgens Van Lennep verbeterd. De huidi ge gegevens over de ontwikke ling van de Amerikaanse econo mie zijn weliswaar nog niet al te hoopgevend, maar het is wel be moedigend vast te stellen dat er een beter evenwicht is gekomen tussen het begrotingsbeleid en het monetaire beleid. Dit laatste is volgens Van Lennep het enige goede nieuws dat er voor Europa is te melden. Voor het overige zijn de jongste ontwikkelingen voor Europa niet bijzonder hoop gevend. De vraag en dc produk- tie zijn gering, de werkloosheid neemt onverwacht snel toe. het vertrouwen van ondernemers en consumenten vermindert en de rentetarieven zijn minder sterk gedaald dan was verwacht als ge volg van de sterke positie van de dollar en de onverminderd grote begrotingstekorten. Het verla gen van de buitensporig hoge rentestand moet hoge prioriteit krijgen, aldus Van Lennep. UTRECHT (GPD) Douwe Egberts wil zijn sigaren kwijt. Al jaren lijdt het concern in die sector verliezen. Onder zoek heeft het afgelopen jaar uitgewezen dat het niet mo gelijk is uit de rode cijfers te komen. Er wordt nu gezocht naar mogelijkheden DE-sigaren over te doen aan een succesvolle Nederlandse sigarenonderneming. DE-sigaren, met als merken Panter en Balmoral, heeft sterk te lijden onder de voortdurende daling op de sigarenmarkt; heeft een te kleine omvang, terwijl boven dien de circa 120 personeelsle den betaald worden volgens de DE-cao, die rond 15 procent bo ven de in de sigarenindustrie ge bruikelijke ligt. Volgens de voorzitter van de raad van bestuur van DE, L. van Don gen, die dit zei tijdens een toe lichting op het gisteren versche nen jaarverslag, is het uitgangs punt bij de onderhandelingen met een mogelijk geïnteresseerd bedrijf de continuiteit van de le vering van Panter en Balmoral te verzekeren en daardoor zoveel mogelijk arbeidsplaatsen te be houden. Daarbij wordt gestreefd naar het voorkomen van ge dwongen ontslagen. De sigarenproduktie van DE is ge concentreerd in Veenendaal. waar ook Ritmeester-sigarenfa brieken is gevestigd. Dat bedrijf maakte onlangs bekend één van de vestigingen in Veenendaal te zullen sluiten. Niettemin wilde Van Dongen Ritmeester niet uit sluiten als een mogelijke kandi daat. Doch ook Agio-sigaren komt in aanmerking. DE werkt met dat bedrijf in Duitsland sa men. „We praten daarom gemak kelijk met elkaar", aldus Van Dongen. Al eerder beëindigde DE de siga renproduktie in Kampen en con centreerde die in Veenendaal. Volgens het DE-bestuur heeft die fabriek nu de beste facilitei ten in Nederland. Ook wanneer de salarissen in de DE-fabriek gelijk getrokken zouden worden Jaarlijkse kinderzegels DEN HAAG (ANP) - Ruim 370.000 leerlingen van bijna acht duizend scholen gaan vandaag de huizen langs om kinderpost zegels en kaarten te verkopen. De zegels hebben als thema "kind en dier". Het ontwerp is van Peter Vos. De bestelde ze gels zullen vanaf 16 november worden afgeleverd. Dit heeft de stichting voor het kind gisteren bekendgemaakt. De opbrengst is bestemd voor voorzieningen voor kinderen in ons land en veertig ontwikke lingslanden die extra zorg nodig hebben. met de in de tabaksindustrie ge bruikelijke, dan zou dat niet vol doende zijn om het bedrijf uit de verliezen te halen. De produktie van 120 miljoen sigaren per jaar en een marktaandeel van zo'n 7 procent is gewoon te klein. Het DE-bestuur hoopt nog voor het eind van dit jaar een oplos sing te vinden en is redelijk opti mistisch. „Er zal een regeling moeten worden gevonden om het salarisverschil te overbrug gen. Het zal, als we de zaak afron den, nog vrij veel geld kosten", aldus Van Dongen. Daarvoor is uit het resultaat over het afgelopen boekjaar een be drag van 35 miljoen gulden gere serveerd. Daaruit zullen ook de maatregelen betaald moeten worden die de efficiency en de produktiviteit binnen de onder neming moeten opvoeren. Het hele concern zal onder het ver grootglas van de doelmatigheid worden gelegd om te zien of er op verantwoorde wijze besparin gen bereikt kunnen worden. Geen ontslagen, maar wellicht wel stimuleren van vervroegd uittreden. Die maatregelen worden ingege ven door de tegenvallende resul taten van DE. Dat de nettowinst over het afgelopen boekjaar met 124,8 miljoen vrijwel gelijk was aan die over het vorige (125 min) was uitsluitend een gevolg van incidentele gebeurtenissen. Het bedrijfsresultaat liep van circa 200 min terug tot 150 min. HEERHUGOWAARD (ANP) - Hoogopgestapeld schroot op een auto kerkhof in Heerhugouaard. De markt voor de sloopauto's wordt door de handel als "miserabel" omschreven. De prijs per kilogram is in één jaar tijd met ongeveer 40c"r gedaald. Hoogovens verwerkt op dit ogenblik nog slechts tien procent van de hoeveelheid autoschroot in vergelijking met een jaar geleden. UTRECHT (ANP) - De dienstenbond FNV overweegt bij de on dernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam een en- quèteprocedure te starten tegen warenhuisreus KBB (Bijen korf). De dienstenbond wil de gang van zaken bij KBB aan de kaak stellen nu de raad van bestuur van KBB heeft meegedeeld, dat hij de thans lopende cao al per 1 november op wil zeggen. Nor maal zou de cao doorlopen tot eind januari 1983. Volgens de dienstenbond wil KBB de cao tussentijds openbreken om op die manier nog dit jaar de loonkostenstijgingen af te kunnen rem men. Vooral wil KBB gaan knabbelen aan de kerstgratificatie voor de in totaal 20.000 werknemers bij het concern, aldus de dienstebond. KBB verkeert al lange tijd in de problemen en met name de dien stenbond FNV ligt al geruime tijd met het bedrijf in de clinch. KBB wil bij de Bijenkorf. Hema en Maxis in totaal circa 1.500 banen schrappen. Vorige week schortte de FNV-bond het over leg over deze reorganiatie op omdat KBB volgens de bond niet bereid is financiële onderbouwing van de reorganisatieplannen te geven. "Dat men nu de cao wil openbreken om op die manier een bezuini ging op de loonkostenstijging te kunnen forceren is voor ons de druppel die de emmer doet overlopen", aldus een boze woord voerder van de dienstenbond FNV. Giro gaat 'rode klant' registreren DEN HAAG (ANP) Nog dit jaar gaat de Postcheque- en Giro dienst (PCGD) "ontoelaatbare debetstanden" van haar cliéntele melden bij het Bureau Kredietre gistratie in Tiel. Dit heeft minis ter Zeevalking gemeld in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid De Beer (WD). Dc PCGD heeft met de banken af gesproken wat de grenzen zijn voor toelaatbare debetstanden. De banken melden al langer hun "rode klanten" bij het BKR. Dat gebeurt als men meer dan 1000 gulden rood staat. De bewindsman heeft niet meege deeld hoe hoog de grenzen van het toelaatbare liggen. Wel wijst hij er op dat de PCGD overschrij vingen tot vijfhonderd gulden negatief boekt, "om een soepel verloop van het betalingsverkeer niet onnodig te belemmeren". „Alleen strijders kunnen over winnen. meepraters verliezen altijd". Dat is het devies van Willem Agenant. kaderlid van de Industriebond FNV. Hy is door de bednjfsleden- groep van het Soester bedrijf Howson-Algraphy voorge dragen om de strijd aan te binden met Dick Visser, die door het bondsbestuur als of ficiële kandidaat naar voren is geschoven om Arie Groe- nevelt volgend jaar mei op te volgen. Ook in de vyf andere districten van de bond wordt Agenant voorgedragen door. naar hij zelf zegt. de meer ac tieve en strijdbare bedryfsle- dengroepen Agenant is het totaal oneens met het beleid dat het be stuur van zijn bond voor de komende jaren heeft uitge stippeld. De nieuwe nota Aan de slag in de industrie', waarin onder meer wordt voorgesteld de prijscompen satie in te leveren in de hoop dat er dan werkgelegenheid door kan ontstaan, is de pro ces-technicus van de Soester multi national danig in het verkeerde keelgat geschoten. „En niet alleen bij mij. Aan de lage opkomst bij de afge lopen ledenvergaderingen in het land valt op te maken dat dit beleid de leden niet aan spreekt. Het wordt ze ge woon door de strot ge wurmd" De kandidatuur van Willem Agenant is slecht gevallen bij het bondsbestuur. al wordt dat niet openlijk gezegd. Tij dens de besloten bijeen komst van de bondsraad vo rige week kwam het wel tot een aantal felle discussies tussen Agenant en Groene- velt. „Het was muisstil in de zaal", zegt hy. Uit de woor den van het Amersfoortse ka derlid blijkt dat Groenevelt en de zijnen hadden gehoopt dat opvolger Visser zonder slag of stoot zou worden geaccepteerd door de 100 le den tellende bondsraad door Jaap Lodewijks Maar dit voorjaar wierp dis trictsbestuurder Johan Ste kelenburg zich plotseling op als tweede kandidaat. Zijn beweegredenen waren de zelfde als die welke Agenant nu hanteert. Er moet een meer strijdbare koers ge volgd worden', en keuze uit meer kandidaten bevordert de democratie en de interne discussie. Na enige tyd verdween Steke lenburg echter van het to neel. Wat er precies is ge beurd weet Agenant niet, maar volgens hem is wel dui delijk dat de bezoldigde dis trictsbestuurder onder hevi ge druk is gezet door het bondsbestuur „Het klinkt misschien gek, maar de bc zoldigde leden zyn loon-af- hankelijk. Er kan dus ook meer druk uitgeoefend wor den door de top. Andere be taalde krachten houden zich nu ook meer op de achter grond, al zijn ze het lang niet altijd eens met het bestuur", aldus de rustig formulerende Amersfoorter „Ik ben niet in dienst van de bond, dus op my kunnen ze veel minder invloed uitoefenen en dat we- Overleg Agenant gelooft niet in de over legstructuur met de werkge vers die binnen de bedrijven wordt gehanteerd en die ook op topniveau wordt doorge zet. „Het zegt toch genoeg dat Ter Hart (voorzitter van de metaal werkgevers in de FME. red.) de nieuwe lyn van de Industriebond juichend heeft ontvangen". Volgens het kaderlid moet de bond de draad oppakken waarvoor men oorspronke lijk is opgericht. „De belan gen van dc leden moeten worden behartigd Daarom moet het directe werk in de bedry ven veel meer aandacht krijgen. Wat er nu gebeurt, is precies hetzelfde als in de ja ren vyftig. Toen hield de top ook geen rekening met de wensen van de leden en deed precies wat hen het beste uit kwam Het gevolg is. net als nu. dat de mensen hun lid maatschap opzeggen". Overleg („Dat is iels anders dan onderhandelen") betekent voor Agenant de mede-ver- antwoordclykheid nemen voor de economische crisis. En dat weigert hij ..De eco nomische crisis is het gevolg van allerlei ondernemersbe- slissingen. Door de chaos van de kapitalistische organisatie van onze samenleving »s er overproduktie ontstaan. Nu het een puinhoop geworden is. krijgt iedereen de schuld Nou, de werknemers betalen wèl het gelag, maar ze heb ben er niets over te zeggen gehad". De strategie die Agenant dan ook voorstaat, is dat de werk nemers binnen de bedrijven meer zeggenschap moeten krijgen, vooral over planning en investeringen Dat is. vol gens hem. fundamenteel an ders dan de lyn die Groene velt en zyn opvolger Visser willen volgen. „Er wordt nu te sterk meegedacht met de logica van de kapitalistische economie en de bond han teert gegevens die worden verstrekt door overheid en werkgevers Wat dit bete kent, hebben we pas nog kunnen zien bij Ford en Mo bil „De bond heeft de blik nu veel te veel op de politiek gericht. De blik moet richting leden gaan. Zo'n voorstel over de inlevering van prijscompen satie is toch absurd. Niemand geeft de garantie dat er werk door wordt geschapen. Kom nou, dc werkgevers pikken de centen gewoon in en ko pen er machines voor", haalt Agenant fel uit. Hy vertelt verder hoe dit voorstel in zyn Soester bedrijf is ontvangen „Er zijn biè ons mensen die van 1500 gulden rond moeten komen, met een huishuur van zeshonderd gulden. Die lenen elke maand iets, dat ze eenmaal per jaar met hun vakantiegeld afbetalen. Moet dat soort werknemers nu geld gaan inleveren voor werk dat er toch niet zal ko- De macht van de vakbond ligt in de bedrijven. Alleen daar kunnen de werknemers macht uitoefenen, die op lan gere termijn zyn weerslag zal vinden in een landelijk be leid. Agenant is er dan ook voorstander van dat de vak bond zich terugtrekt uit de Sociaal-Economische Raad. de Stichting van de Arbeid en de Kamers van Koophan del. Van dit „neo-corporatis- me" moet hij niets hebben, want de bond neemt hiermee maatschappelijk.- ven&1 woordelijkheden op zyn schouders over zaken waar men feitelijk geen zeggen schap over heeft. WOENSDAG 6 OKTOBER 1982 ACTIEVE AANDELEN r. Pref. 78.20 121,60 121,30 .43,70 72,00 BINNENLANDSE AANDELEN id.cert. ld.eert. Buhrm. Tet Calaxid Hol Calvt eert ld. 6% eert. Centr. Sulk Ceteco Chunottc Clndu-Kr Clalmind Dell Mij Dessaux Dorp en ei 78.50 79.50 32,00 33,00 36,50 37.50 I. Credlel I. Scheepshyp 24,6 190,00 190.00 620.00 640.00 55.10 55.80 53.00 53,10 4500 45.00 135.00 132.50 130.00 130.00 53,40 52.00 56.00 353 00 351.00e BELEGGINGS INSTITUTEN 118.70 118.70 1030.00 1030 00 TokyoP Viking 131.00 131.00 10200 104 00 342.00 346.00b GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD Belc fr»nc 100» lui lire(10 000) Gnekte drachme<100> Pinse rrurk 1001 Beursoverzicht AMSTERDAM Hoewel dc Ame rikaanse beurs dinsdag vast sloot nam mm in Anitsrdin dl sfl stemming maar gedeeltelijk over Het bleef tamelijk rustig met weliswaar in het algemeen wat hogere pryzen. maar zonder erg grote verschuivingen Wel was met name de ABN behoor lijk vast. al ging hier later wat van de winst verloren Om streeks elf uur werd voor de ABN 6 meer betaald op 239 en een uur later 237 Amro Bink was 70 cent beter op 38 en NMB twee kwartjes op 105.50. Van de internationale aandelen ging Unilever 60 cent vooruit tot 165,/0 Philips werd belegge rs 30 cent meer waard op 25.90. evenals Akzo op 26.50 Olies en KLM bleven goed pryshoudend. evenals Hoogovens die al ver scheidene dagen op 15 staat vastgepind In de assurantiesector was een winst van t 1.30 weggelegd voor Amev op 85.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 25