Katwijkse huisvrouw boos op politie na huiszoeking Yiij kamperen plaatst gemeenten voor problemen "Herhaling onderzoek naar waterkwaliteit niet nodig" "Schiphol: tempel van de goden Hoogheemraadschap over Noordwij kerhoutse belt: WOENSDAG 6 OKTOBER 1982 Streek PAGINA 21 Alphenaar schrijft historie luchthaven: 11 ALPHEN AAN DEN RIJN - "Alphen is door zijn ligging in het midden van de Rand stad de ideale plek voor de aanleg van een nationale luchthaven. De luchthavens van Amsterdam en Rotter dam moeten een onderge schikte rol krijgen toebe deeld". Deze stelling verkon digde de Nederlandse rege ring in 1938. Het uitbreken van de tweede wereldoorlog verijdelde echter het plan om de centrale luchthaven in de nabijheid van de Rijn te si tueren. Deze en vele andere wetens waardigheden zijn te lezen in het boek "Schiphol, lucht- vaartstad" dat de Alphenaar René de Leeuw (23) in de af gelopen twee jaar heeft sa mengesteld. Onlangs over handigde de Schiphol-fanaat het eerste exemplaar aan de directeur van de luchthaven D.R.A. Stapel. Hiermee ging een jongensdroom in vervul ling. René de Leeuw heeft sinds zijn kinderjaren twee grote hob bies: vliegtuigen en schrij ven. Het zojuist verschenen boek verenigt deze liefhebbe rijen. In 160 pagina's onder steund door 200 foto's, ver haalt het boek over de ge schiedenis van Schiphol. Te vens komt het hedendaagse Schiphol, zij het wat meer zij delings. aan de orde. "Het boek is in eerste instantie als geschiedschrijving van Schiphol bedoeld", licht De door Dirk-Jan Roeleven Leeuw het werk toe. "Dat ge deelte is ook vrij compleet. Op de behandeling van het huidige Schiphol zou nog veel dieper ingegaan kunnen worden", aldus de Alphe- Het zinken van de Duitse slag schip Bismarck in de voor lopig - laatste wereldoorlog wekte zijn belangstelling voor de luchtvaart. Van het geld dat René voor zijn schoolrapport ontving, kocht hij een bouwdoos van het voor de ondergang van de Bismarck verantwoordelijke vliegdekschip. Langzamer hand ontstond er een oor logsvloot op schaal. De vlieg tuigen van de schepen kre gen steeds meer de aandacht van de jeugdige schrijver. Over het vervolg van deze "vliegtuig-manie" vertelt De Leeuw: "Aangezien Schiphol op een uurtje fietsen ligt van Alphen ga je eens kijken. Je gaat nog eens en nog eens, uiteindelijk neem je je fo- totoestal mee en dan laat het je niet meer los. Ik heb plak boeken vol met platen van Schiphol". De voorliefde voor schrijven dateert van de tweede klas la gere school. Ook met deze hobby gaat René verder. Op de middelbare school schrijft hij een kinderboek dat echter nooit is uitgegeven. Na een halverwege afgekapte studie vliegtuigbouwkunde besluit hij broodschrijver te worden en belandt in de journalis tiek. Toevalligerwijs komt hij te werken in de nabijheid van Schiphol, bij het Amstel- veens Weekblad. Voor dit medium schrijft hij ter gelegenheid van het zestigja rig bestaan van Schiphol een serie van zes verhalen over de geschiedenis van de luchtha ven Het laat een onbevre digd gevoel achter bij René: "Ik had het gevoel niet vol doende naslagwerk te heb ben gedaan. Omdat er nog geen goed gedocumenteerd boek over de geschiedenis van Schiphol was, heb ik dat ter hand genomen. Ik begon op eigen houtje aan de voor bereidingen voor het boek. Oude jaarverslagen doorle zen en met personen praten die informatie kunnen ver schaffen. Dan gaat het bal letje rollen en krijg je een vrij compleet beeld van de histo rie van Schiphol. Pas toen het manuscript rijp voor pu blicatie was heb ik een uitge ver benadert". Dit werd de Haarlemse uitgeve rij Unieboek BV die zich spe cialiseert in degelijke lucht- vaartboeken. Voor 27,50 gul den wordt het boek eind deze week op de markt gebracht met een oplage van 7500 stuks. Volgens De Leeuw een vrij hoge oplage voor een luchtvaartboek. Hij vervolgt: "Kijk zal ik er niet van wor den. Er komt een grote dosis idealisme bij kijken om zo n boek te schrijven. Gelukkig hoef ik niet van de inkomsten te leven omdat ik een baan heb". Geluidhinder "Schiphol, luchtvaartstad" is voor een zo breed mogelijk publiek geschreven. De grote verscheidenheid van onder werpen en de journalistieke benadering staan hier borg voor. Door zijn werk bij het Amstelveens Weekblad be kijkt De Leeuw de nationale luchthaven niet alleen van de geschiedkundige kant: "In het boek komen veel maat schappelijke onderwerpen aan bod De woningnood rond Schiphol, waar 29.000 mensen werken, en de ge luidhinder zijn niet over het hoofd gezien" Het schrijversdebuut van de Alphenaar ("Ik heb plannen voor een volgend boek, maar daar kan ik nog niets over loslaten") bevat ook een kni poog naar de toekomst. Zo vraagt hij zich af wat archeo logen in de toekomst, wan neer de mensheid door een of andere reden in de primitieve staat is teruggekeerd, zullen denken als ze de resten van Schiphol opgraven. Hij draagt zelf het mogelijke ant woord aan: "Ik denk dat ze aannemen dat het een tempel van de goden is geweest". René de Leeuw Hobby schrijven en vliegtuigen gecombineerd i boek. ,E.||> Htm nuk mi Aanleiding bingospelen via bakkie KATWIJK - Enige tientallen Katwijkse 27-MC'ers zullen komende maandag naar het gemeentehuis gaan om pro test aan te tekenen tegen de inval die de Katwijkse poli tie afgelopen zondag deed in de woning van de familie Van Rijn aan de Anemoonstraat. De politie deed greep in omdat bij Van Rijn via de 27-MC band illegaal bingo werd gespeeld. een vrouwelijke politie-agente om op ze te letten", klinkt het verhaal van de Katwijkse. Kansspelen Volgens mevrouw Van Rijn haalde de politie ongevraagd haar hele huis overhoop en ging het er bij de inval verre van zachtzinnig aan toe. "Ik was op dat moment alleen thuis. Toen ik de deur opendeed kwamen ze opeens met een hele hoop mensen naar binnen zetten. Het leek wel of ik iemand had vermoord, zo tekeer gingen ze. Alles werd meegeno men. Mijn bakkie, de bingo spul len en een heleboel persoonlijke dingen. Pas na een paar minuten lieten ze hun huiszoeksingsbevel Mevrouw van Rijn die voor ver hoor naar het politiebureau moest, vindt dat zij eerst wel eens op de hoogte had mogen worden gesteld door de politie. "Er is mij nooit verteld dat dit verboden is. Maar in plaats van dat ze dat mij gewoon zeggen, komen ze hier met veel geweld naar binnen zetten en nemen ze mij mee terwijl mijn kinderen op bed liggen. Ja, er kwam nog wel De politie heeft mevrouw Van Rijn aangehouden omdat zij de Tele graaf en Telefoonwet overtrad. Zij had een zender in huis die niet aan de wettelijke voorwaar den voldeed. Bovendien over trad mevrouw Van Rijn met haar bingospel de Wet op de Kansspe len. "Volgens mij voldoet mijn bakkie wel aan alle voorwaarden. En dat bingo-spel, waarom zou dat niet mogen? Ik doe er een heleboel mensen een plezier mee. Ze zit ten overal, ook op het Zeehospi tium. Die laten ze nu in de kou staan", zo klaagt zij. Het bingo-spel dat al geruime tijd werd gespeeld via een tweetal kanalen op de band was in feite simpel van opzet. De spelers haalden steeds voor een zeker bedrag de bingokaarten op. Me vrouw Van Rijn las dan op een bepaald tijdstip via de zender de cijfers op. De winnaars konden op een prijsje, gekocht van het geld dat de verkoop van de kaar ten opbracht, rekenen. "En heus. ik heb er geen cent aan ver diend", benadrukt de Katwijkse. Niet waar Een woordvoerder van de politie deelt mee dat mevrouw Van Rijn is aangehouden omdat zij een voudigweg de wet overtrad. De politie ontkent overigens dat hard zou zijn ingegrepen en dat persoonlijke spullen zouden zijn meegenomen. "Ik kan zeggen dat dit niet waar is", aldus een woordvoerder van de Katwijkse politie die er verder niet veel voor voelt de gehele gang van za ke bij de inval uit de doeken te doen. Mevrouw Van Rijn vindt niettemin dat zij onheus is bejegend. Er ligt een aantal brieven klaar waarin zij bezwaar maakt tegen het op treden van dc politie en die zij naar verschillende instanties wil sturen. Burgemeester Bos is een van de personen die binnenkort een dergelijke brief, onder ogen krijgt Volgens Rijn hebben zich al zestifc 27- MC'ers gemeld die haar naar het gemeentehuis zullen vergezellen als zij de brief aangevuld met handtekeningen, maandag over handigt aan burgemeester Bos. Weinig enthousiasme over nieuwe kampeerwet DUIN- EN BOLLENSTREEK - Het ziet er naar uit dat met name de kustgemeenten grote moei lijkheden staan te wachten als gevolg van de voorgenomen in voering van de nieuwe Kampeer wet. Deze zal het namelijk moge lijk maken dat bij ieder woon huis drie tenten mogen worden opgezet. "In het bijzonder de kustgemeenten zullen hierdoor onder grote druk komen te staan", zo vreest E.A. Boonstra van de Vereniging van Neder landse Gemeenten in Den Haag. De VNG is daarom nu hard bezig om samen met het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening en dat van crm een cir culaire voor te bereiden die de gemeenten de mogelijkheid moet geven om het "woonhuis kamperen" tegen te gaan. "De gemeenten moeten zelf de wet met een eigen verordening invul len, maar daarin zit die mogelijk heid niet", aldus Boonstra. Hij meent dat aan de bedoeling van de wet geen recht wordt gedaan door de bepaling dat het "woon huiskamperen" in de toekomst wordt vrijgelaten. "Het is de be doeling geweest om incidentele gevallen toe te staan, maar zoals het er nu uitziet kunnen èlle voortuinen in de straten van de kustgemeenten vol tenten ko men te staan". De enige instantie die sterk voor stander is van de invoering van de mogelijkheid tot "woonhuis kamperen" is de ANWB. Chef verblijfsrecreatie R. Kok meent dat het zo'n vaart niet zal lopen en dat de ontwikkeling van het "woonhuiskamperen" wel zal meevallen. "In de praktijk zullen alleen fietskampeerders en wan- delkampeerders van die moge lijkheid gebruik gaan maken", gelooft hij. Bovendien zijn vol gens hem deze groepen vaak de dupe van campings die niet op overnachtingen van één of twee nachten zijn ingesteld en "vol" hun poorten gesloten houden. Dakkapel Boonstra is het volstrekt niet met deze ANWB-inschatting eens. "Niemand heeft bezwaar tegen een incidenteel geval, maar als er het hele seizoen tenten in de voortuinen staan wel". Hij meent dat de nieuwe wet in het bijzon der het in vele jaren zorgvuldig opgebouwde ruimtelijke beleid van de gemeenten op z'n kop zal zetten. "Als je een dakkapelletje op je huis wilt komt er zelfs een welstandscommissie aan te pas. maar tenten zou je dan zo maar in je tuin mogen neerzetten", zegt hij schamper. Ook consulent Verstand van de Recron, de Nederlandse vereni ging van ondernemers van re- creatiebedrijven. waaronder campings, ziet niets in de nieuwe wet. Het gaat hem bij zijn tegen stand niet om de boterham van de ondernemers, zo zegt hij, maar om het ontsierende effect dat het wildkamperen met zich mee zal brengen. En hierdoor vreest hij wel dat vele kampeer ders ook de campings zullen gaan mijden omdat het uitzicht op de omgeving zal worden be dorven. Nadelen De Katwijkse wethouder W van der Plas zegt nog niet te kunnen reageren op de nieuwe wet om dat die pas vorige week op het gemeentehuis is binnengeko men. "Ik ben er nog niet uit", zegt hij "De gevolgen ervan zijn nog niet te overzien, maar zoals het eruit ziet kunnen de cam pings er nadelen van ondervin- dert". Ook burgemeester Bonnike van Noordwijk zegt dat ambtelijk en bestuurlijk overleg over de kam peerwet nog moet plaatshebben maar "op het eerste gezicht ben ik er geen voorstander van. Er zijn hier mensen die van het kamperen moeten leven, daar mee moeten we rekening hou den". Ook vreest hij problemen op hygiënisch gebied met het "woonhuiskamperen". NOORDWIJKERHOUT/LEIDEN - Het is niet noodzake lijk dat een tweede onderzoek naar de kwaliteit van het water van een nabij de Noordwijkerhoutse belt gelegen sloot wordt gehouden. De resultaten van het eerste on derzoek zijn dermate bedroevend dat een tweede onder zoek slechts tot eenzelfde conclusie zou leiden, namelijk: het voorkomen dat nog langer regenwater via de belt in de sloot terechtkomt. Dat is de mening van het Hoog- heemraadschap van Rijnland. Volgens de voorlichtingsdienst van dit schap is het dan ook niet noodzakelijk om nog een onder zoek te houden naar met name de gevolgen of de aanwezigheid van chemische stoffen in dat wa ter. "Het tekort aan zuurstof in het slootwater wordt veroorzaakt door zogenaamde organische stoffen. Dat zijn rottende (na tuurlijke) stoffen die zuurstof aan het water onttrekken. Alleen al daarom moet de gemeente Noordwijkerhout maatregelen nemen om doorsijpelen van re genwater te voorkomen", aldus de afdeling voorlichting. Vandaar dat het niet noodzakelijk is de aanwezigheid van chemi sche stoffen in dat slootwater te onderzoeken. Dat kan alleen maar een extra bewijs zijn van de ingenomen stelling van het Hoogheemraadschap dat de ge meente maatregelen moet ne men om doorsijpeling te voorko men. "Hoe de gemeente dat doet moet zij zelf weten. Dat kan door een damwand of door het ver plaatsen van de belt. maar het Hoogheemraadschap wil dat op korte termijn een einde komt aan het doorsijpelen van water naar het oppervlaktewater in de nabij gelegen sloot". Het controleren van de kwaliteit van het grondwater behoort tot de verantwoordelijkheden van de gemeente of de provincie Zuid-Holland zelf. aldus dezelfde voorlichtingsdienst van het Hoogheemraadschap, een schap dat zich uitsluitend met het be heer van het oppervlaktewater bezighoudt. De gevolgen van het door middel van een damwand door Henk van der Post afvoeren van het regenwater naar de bodem moet eveneens door de provincie of de gemeen te worden onderzocht. De pro vincie houdt zich thans bezig met een onderzoek naar de kwa liteit van het grondwater. Vol gens het Hoogheemraadschap is dat een andere verantwoordelijk heid Een aantal Noordwijkerhoutse raadsleden heeft zich verbaasd over het feit dat de resultaten van het onderzoek naar de kwali teit van het slootwater door het Hoogheemraadschap zo lang on der tafel zijn gebleven. Al in de zomer van 1981 was het schap op de hoogte van het feit dat in het slootwater een tekort aan zuur stof was geconstateerd waardoor de gebruikelijke vegetatie ont breekt in de sloot. Het Noordwij kerhoutse gemeentebestuur is pas in september van dit jaar op de hoogte gebracht van de resul taten van dat onderzoek, dus meer dan een jaar later. Volgens de afdeling voorlichting van het Hoogheemraadschap zijn de resultaten van het onder zoek inderdaad lang blijven lig gen: "Maar niet met de bedoeling die achter te houden. Wij wilden eerst zekerheid of de belt werkelijk de oorzaak was van het tekort aan zuurstof in het sloot water Dat vermoeden bestond weliswaar, maar pas onlangs hebben aanvullende onderzoe ken dat aangetoond". Omwonenden plaatsten vraagtc kens bij het onderzoek van het Hoogheemraadschap van Ryn- land. Zy meenden dat geen on derzoek is gepleegd naar de che- De Noordwijkerhoutse belt zo'n jaar of drie geleden Brandjes komen op de belt geregeld voor, zoals oo andere belten trouwens Opvallend is dat de belt vooral de laatste jaren flink hoger u geworden Het regenw dat door de belt sijpelt sleept allerlei stoffen mee in de nabijgelegen sloot Dat reroorzoukt a/braak van zuur Vandaar dat het Hoogheemraadschap van Rijnland de gemeente heeft gesommeerd binnen zes maanden plan op tafel te leggen om te voorkomen dat nog langer regenwater doordringt m de sloot mische bestanddelen van het slootwater Het ingenieursbu reau Groenenwoudt had eerder aangetoond dat onder meer cad mium in het water aanwezig was. Dat is een stof die voorkomt in verf. De vraagtekens hielden niet alleen verband met het onderzoek van "Rijnland", maar ook met prille plannen van het gemeentebe stuur van Noordwijkerhout om een damwand rondom de belt te slaan en het regenwater af te voe ren naar de bodem zonder dat bekend is welke gevaarlijke be standdelen nu werkelijk in het water zitten. Verschillende poli tieke partijen hebben aangekon digd tijdens dc algemene be schouwingen over de gemeente begroting (donderdag 14 oktober om 20 00 uur) uitgebreid op de problemen van de belt terug te komen In december worden dc resultaten van het onderzoek door dc provincie verwacht Mevrouw Van Rijn: "Ze haalden hier alles overhoop. Het leek wel of ik een moord had begaan

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21