PAK DE TOEKOMST Reportage Schriftelijke cursus kent veel afhakers "Ster niet uitbreiden" "Nee Jantjevanavond geen Sesamstraat Balinezen komen niet IN DE NIEUWE REVU VAN NU Varia J- Ik vind het langzamerhand tame lijk (om niet te zeggen: onbetame lijk) irritant dat je voor een epi goon van Joseph Goebbels wordt uitgemaakt zodra je iets schrijft ten nadele van Israël. We doen nu al jarenlang normaal over West- Duitsland. dat niet meer „onder'' de wet leeft, en daarom lijkt het me logisch dat we ook normaal over Israël gaan doen. dat niet meer „boven" de wet leeft. Toen ik, ter vergelijking met de moord partij in het wilde weg door de christelijke falangisten in de Pa lestijnse kampen Sabra en Chati- la aan Deir Yassin herinnerde, was dat niet zo maar een geval uit vele gevallen. In Promise and Fulfilment" noemt Arthur Koestier het bloedbad van Deir Yassin de ergste gruwel die in hun hele carrière door de terro risten werd begaan, en een al leenstaande episode in de oorlog tussen de Arabieren en joden In ..Terror out of Zion" schrijft J. Bowyer Bell over Deir Yassin: „Voor miljoenen en miljoenen Arabieren zou dat dorpje, een groepje attractieve stenen huisjes met platte daken bovenop een heuvel, het symbool worden van zionistische wreedheid en trou weloosheid". En Ben Goerion stuurde namens de Jewish Agen cy een telegram vol spijt en af schuw aan de Arabische emir Abdullah van Transjordanië- ik ben blijkbaar niet de eerste die een hetze tegen het Israëlische volk voerde. De Franse historicus en oud-minister Jacques Soustel- le liet overigens een ander geluid horen in zijn boek „Israëls lange weg": „Op 9 april (1948) omsingelden de soldaten van de IZL, versterkt met onderdelen van de LEH1, het dorp. Een van luidsprekers voor ziene vrachtwagen reed naar de ingang van de plaats. Zonder de verrassingsfactor te benutten waarschuwde de woordvoerder van de Irgoen de bevolking, dat men op het punt stond tot de aan val over te gaan en spoorden hen aan naar de heuvels te vluchten. Talrijke vrouwen, kinderen en grijsaards volgden deze raad op en verlieten het dorp. Er ontstond een bloedig gevecht. De joden, die vanuit de huizen zwaar bescho ten werden, leden grote verliezen. Het hoofd van het detachement kwam hierbij om het leven. Het dorp moest huis voor huis ver overd worden met behidp van handgranaten. Het was onver mijdelijk dat hierbij talrijke do den en gewonden vielen onder de burgerbevolkingdie met was ge vlucht". Er veel ■orgsmaatre- gelen genomen, en er was zoveel menselijkheid betoond, dat de goede afloop van de aanval hier door zelfs op het spel werd gezet, - schrijft Sous telle. Ook Menachem Begin schrijft in zijn boek „The Revolt" dat de burgerbevolking van Deir Yassin gewaarschuwd was voor de slag begon: „Een van onze pantserwagens was voor zien van een luidspreker en waarschuwde bij de ingang van het dorp alle vrouwen, kinderen en bejaarden in het Arabisch hun huizen te verlaten en hun toe vlucht te zoeken op de heuvel. Door deze humane waarschu wing te geven, zagen onze strij ders af van het element van com plete verrassing waardoor zij hun eigen risico in de strijd ver grootten. Een aanzienlijk aantal inwoners gaf gevolg aan de waarschuiving en bleef onge deerd. Een klein antal verliet hun stenen huizen niet - misschien door de ontstane verwarring". Nu is Begin als Irgoen-i dant misschien niet de betrouw baarste getuige, daarom wend ik mij liever tot het 374 pagina's dikke boek „Terror out of Zion" dat J. Bowyer Bell over de 1 rgoen schreef en dat in 1977 bij St. Mar tin's Press in New York ver scheen. In zijn voorwoord schrijft Bowyer Bell: „Wat in Deir Yassin gebeurde - bloedbad of militaire operatie, of met het King David Hotel - opzettelijke moord of niet, heeft zelfs vandaag de dag nog bijzondere betekenis voor hen die toen nog niet geboren waren". Welnu, ook Bowyer Bell maakt melding van de luidspreker, die mededeelde: „U wordt aangeval len door een overmacht aan strijdkrachten... De westelijke uitgang van Deir Yassin naar Ein Karim staat voor u open! Maak onmiddellijk dat u weg komt! Aarzel niet! Onze strijd krachten rukken op! Ga naar Ein Karim!" Eén ding was echter vervelend. De Irgoen-strijders waren exact op de afgesproken tijd (4-.30 uur) bij het dorp. Zij namen aan dat de LEHl-manschappen met de pant serwagen ook op tijd gearriveerd waren en begonnen te schieten. De pantserwagen kwam echter vijf minuten te laat, kon niet naar het midden van het dorp rijden voor zijn waarschuwing, maar raakte vast in een tankval aan de rand van het dorp. Ter wijl de LEHI-mannen de pant serwagen weer op gang probeer den te krijgen, werd het vuur op hen geopend. De luidspreker be gon plotseling om te roepen, maar in het oplaaiende lawaai waren de LEHI-mannen, opge sloten in hun wagen door het Arabische geweervuur, de enigen die de boodschap konden horen. Aldus Bowyer Bell. De voorstel ling van zaken van Soustelle en Begin is dus iets te rooskleurig. Worden we herhaaldelijk geconfronteerd met de gebreken in onze eigen kennis, voelen veel ou deren zich voorbijge streefd door jongeren met een modernere op leiding, dan grijpen ve len naar het laatste red middel uit het moeras der onwetendheid: de schriftelijke cursus. Aan de keukentafel, in geimproviseerde stu deervertrekken of in het geniep op donkere zolderkamertjes met een kaal peertje boven het veelgeplaagde hoofd zitten te blok ken. Soms jaren achter elkaar. "U bent van plan om weer te gaan studeren. Dat is verstan dig". De eerste zinnen in het voorwoord van alle studie gidsen van PBNA in Arn hem. PBNA is een instituut dat schriftelijk onderwijs ver zorgt over de meest uiteenlo pende onderwerpen. Iedere Nederlander die meer wil we ten maar niet terug wil naar de schoolbanken, is aange wezen op dat schriftelijk on derwijs. Vorig jaar waren dat er zo'n tweehonderdduizend, waarvan de PBNA er zestig duizend heeft en de Leidse Onderwijsinstellingen (LOI) er maar liefst 90.000 voor haar rekening neemt. In werkelijkheid liggen die cij fers een stuk lager, maar wor den ze geflatteerd omdat ook de mensen die al lang hebben afgehaakt van de minister van onderwijs nog een be paalde tijd meegeteld moeten worden. Reclame „Wees de toekomst te slim af*. Vette letters in de adverten ties en folders suggereren dat voor iedere Nederlander de poort naar meer kennis, en achter die poort de weg naar meer carrière, geld en macht wagenwijd openstaat. Met een reclamebudget van een kleine vijf miljoen gulden per jaar timmert bijvoorbeeld PBNA flink aan de weg. Het budget van de grootste instel ling voor schriftelijk onder wijs, de LOI, ligt nog hoger. „Ik daag u uit", zo roept de di- Schriftelijke cursussen: de onderscheidene instituten opteren jaarlijks een miljoenenbudget voor reclame. recteur van het Nederlands Taleninstituut ons toe. Dat het instituut niet erkend is door de minister van onder wijs, is geen probleem voor deze met het postorderbe drijf Keurkoop samenwer kende instelling. Met gratis geschenken, studiegidsen, studeeragenda's en nep-an- tieke wereldkaarten (de zoge naamde fraaie reprodukties) kan de toekomstige cursist zijn of haar studeerkamer al vast een beetje sfeervol in richten. Dan nog even een proefpakket aanvragen én Nederland heeft er weer een schriftelijke bolleboos bij. net gezinsleven zal geaurenae enkele jaren minstens tien uur per week plaats moeten maken voor absolute rust en stilte. „Nee Jantje, geen Se samstraat vanavond, 'papa moet studeren...". In het schriftelijk onderwijs treft men nog steeds twee keer zo veel mannen aan als vrou wen. De dictatuur van de ont luikende wijsheid tast het ge zinsleven aan, om nog maar te zwijgen van de nasleep van een mislukte studie. PBNA. Het feit dat zeventig procent van de cursisten voortijdig afhaakt (ze worden aangeduid met de term drop outs) was voor de instellingen aanleiding om een nieuw gat in de markt te ontdekken. Cijfers Leren studeren is geen overbo dige luxe voor wie zich met het oog op de toekomst via het schriftelijk onderwijs ver der wil ontwikkelen. Het Am sterdamse Kohnstamminsti- tuut heeft vanaf 1976 onder zoek gedaan naar het volwas senenonderwijs. Medewer kers van dit instituut hebben becijferd dat van alle r die mavo-, havo- of i ploma's willen halen, slechts tien tot vijftien procent hij gend over de eindstreep komt. Geen goed nieuws voor de di recties van de onderwijsin stellingen die aan hun goede naam, hun omzetten en hun winsten moeten denken en dus met heel andere cijfers over de brug komen. Veertig procent van de cursisten haalt het diploma, zo wordt beweerd. Volgens het Kohn- stamminstituut is dat laatste gegeven volledig uit de lucht gegrepen Een medewerker van het on derzoekinstituut: „Ons cijfer is misschien iets te laag, om dat we de mensen die stop pen en een paar jaar later op nieuw beginnen niet hebben meegerekend. Als je dat wèl doet, komen we hoogstens op twintig procent geslaagden". Dat wil zeggen dat minstens vier van de vijf studenten voortijdig afhaken. Als reden om ermee op te houden wordt door de helft tijdge brek genoemd. Hoewel in de advertenties tien tot vijftien uurtjes per week als niet erg veel wordt voorgesteld, blijkt het voor de meesten onhaal baar te zijn om naast een drukke baan zoveel uur per week te studeren. Een op de tien cursisten noemt het ge zin of de partner als reden om op te houden met de cursus. Meer „Maak meer van uw leven", roepen LOI. NTI. PBNA en in hun kielzog talloze andere kleine cursusinstituten ons toe. Jaarliiks gaat er voor mil joenen de deur uit aan adver tenties in bladen als Tussen de rails, de Kampioen en de televisiegidsen. Zeker in een tijd van economi sche teruggang, bezuinigin gen en werkloosheid grijpen velen naar de schrift tl ijke cursus als laatste redmiddel. De Leidse onderwijsinstellin gen zien een duidelijke ten dens naar de beroepsgerichte opleidingen, die ten koste gaat van de vnje-tijdscursus- sen. Voorlichter De Vries van de LOI: „De mensen worden kritischer bij het besteden van hun gelden. De cursisten van nu zijn doelgerichter aan hun studie begonnen" Kleinere opleidingsinstituten, die vaak plaatselijk werken, merken een grote teruggang in het aantal mensen dat een vreemde taal wil leren. Stij ging is er daarentegen in de vakgerichte opleidingen De voorlichter VU1 PBNA. J J Esmeijer: „Het eind van de jaren '60 was tevéns het einde van een opbouwpenode van de Nederlandse samenleving van na de oorlog Tot dat mo ment was de belangstelling voor techniek groot. Daarna is er veel kritiek gekomen op de technologie, de luchtver vuiling. het lawaai, het hoge energieverbruik en het op maken van de grondstoffen Misschien dat nu onder in vloed van de economische crisis die idecen weer een beetje op hun retour zijn Dat mensen toch zeggen „We hebben techniek nodig om bepaalde problemen op te lossen En ik vind dat ze daar in gelijk hebben Behoefte De opleidingsinstituten passen hun pakket cursussen voort durend aan de veronderstel de behoefte aan. Grote be drijven. die vaak voor een he le club werknemers tegelijk lesmateriaal aanvragen, wor den zelfs op hun wensen be diend. Zijn er speciale wen sen. dan wordt de cursus daaraan aangepast Komen er steeds meer computers in de samenleving? Binnen de kortste keren is er een cursus of tien beschikbaar voor geïnteresseerden in elektro nisch spul Moet binnenkort de moderne mens in het computertijd perk weer opnieuw leren le zen en schrijven? Geen nood! Hat schriftelijk onderwijs geeft les in vele computerta len PBNA in een folder „Ge brek aan kennis zal direct al een niet reele houding tegen over automatisering ten ge volge hebben, waardoor de invoering van noodzakelijke toepassingen belemmerd wordt Veel mensen missen systematische kennis over computers. Een cursus op het desbetreffende gebied is dan ook een zeer zinvolle zaak". PBNA-man Esmeijer noemt het steeds veranderende cur susaanbod van de schriftelij ke onderwijsinstellingen een van de grootste voordelen er van. Esmeijer: „Hoe lang wordt er nu binnen de over heid al gepraat over de invoe ring van computers in het middelbaar onderwijs? En hoe lang zal het nog duren voordat al die studiecommis sies het met elkaar eens zijn geworden"' Ze zijn misschien tien jaar geleden al begonnen met praten en als het zo door gaat zal het nog wel tien jaar duren. Voor het land is dat een ramp. We kunnen veel sneller inspelen op nieuwe ontwikkelingen". T ijdschriftensector: amsterdam )gpd) - Voorko men moet worden dat de STER-reclame wordt uit gebreid. Dat is mogelijk indien voorlopig niet wordt overgegaan tot ver meerdering van de tv- Milieustichting Sprokkelwoede moet ingedamd UTRECHT (ANP) - De Stichting Kritisch Bosbeheer vindt dat via aanvullende wettelijke maatre gelen paal en perk moet worden gesteld aan het sprokkelen van hout in onze bossen. Met name onder de bezitters van open haar den is er sprake van een onge breidelde sprokkelwoede Dode bomen worden aan mootjes ge hakt om in de open haard te ver dwijnen terwijl dat dode hout juist van vitaal belang is voor het bos en daarom als het even kan op de bosbodem moet blijven liggen, zo stelt de stichting in een nota. Het dode hout speelt een belangrij ke rol bij de vorming van de vruchtbare humuslaag in het bos en schept belangrijke levens voorwaarden voor vele honder den soorten paddestoelen, mos sen, varens, insecten en vogels. LEIDEN - Het optreden van de dansers van Bali morgenavond in de Leidse Schouwburg gaat niet door. De komst van het dansgezelschap is vertraagd als gevolg van moeilijkheden met het uitreis visum. Het is niet uitgesloten dat de Balinezen morgenoch tend uit Indonesië vertrekken, te laat om 's avonds in Leiden op te treden. Er zullen pogingen in het werk worden gesteld om de groep alsnog naar deze stad te halen. zendtijd. Alleen dan zal de tijdschriftsector niet nog verder achterop raken. Dit heeft voorzitter Cl. Schellens van de organisatie van tijd schrift-uitgevers (NOTU) van daag tijdens de NOTU-jaarverga- Ohra kleineert in advertentie AMSTERDAM (ANP) - De verze- keringsmaatschappij Ohra uit Arnhem heeft zich onnodig deni grerend ten opzichte van andere verzekeraars uitgelaten door in een advertentie de tekst "stap zo snel mogelijk over. Des te eerder bent u echt goed verzekerd..." op te nemen. Het feit dat men bij Ohra goed verzekerd is, betekent nog niet dat men elders niet "echt goed" verzekerd zou kun nen zijn. Dit heeft de reclame co de commissie gezegd naar aan leiding van een klacht over de advertentie van Ohra. De commissie vond in de adverten tie negen punten, die in strijd zijn met de Nederlandse code voor het reclamewezen. Ohra dient zich dan ook in de toe komst te onthouden van dergelij ke reclame-uitingen, aldus het vonnis van de reclame code com missie. Volgens de commissie wekte Ohra in de advertentie ook ten onrech te de indruk dat uitsluitend ver zekerden bij een andere maat schappij onderverzekerd kun nen zijn en dat het opgaveformu- lier van bezittingen een waar borg vormt tegen onderverzeke- ring. Ook de stelling van Ohra dat "het aan haar schade-afwik keling te merken is, dat zij onder toezicht staat van een raad van verzekerden" wekt volgens de commissie een foute indruk. VOETBAL Ondanks een blessu re is Liam Brady opgenomen in de selectie voor het Ierse voet balelftal, dat 13 oktober in Du blin tegen Malta speelt. Het re sultaat van de wedstrijd geldt voor groep 7 van de voorronde voor het toernooi om het Euro pees kampioenschap. De overige landen in deze groep zijn IJs land, Spanje en Nederland dering in Amsterdam gezegd. Hij wees erop dat 1981 voor de be drijfstak een slecht jaar was. Niet alleen het advertentievolume loopt terug, maar ook de oplagen verminderen. Vooral de omroep bladen en de publiekstijdschrif ten moeten het ontgelden. De terugloop van het aantal abon nementen wijt Schellens aan de afnemende koopkracht van het huishoudbudget. Daarom moet een nieuw kabinet ook niet al leen bezuinigen, maar ook stre ven naar handhaving van de koopkracht (tweesporenbeleid). Behalve waardering had Schellens ook kritiek op het mediarapport van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR). Hij vond dat de raad de gevolgen van introductie van elektroni sche reclamemogelijkheden voor de grafische bedrijfstak sterk onderschat. Compensatie regelingen zijn geen oplossing. Als overigens over compensatie wordt gesproken, dan zal ook de tijdschriftsector daarin op gelijk niveau moeten kunnen meede len. - "De gouden dolk" door Thea Beek man, Lemniscaat, prijs 24,50. - "Zolang het nog kan" door Susan Sal- lis, Lemniscaat, prijs 18,50. - "Wobbe met de wondermuts" door Ot- fried Preussler, Lemniscaat, prns 18,50. - Leesboekjes voor dove kinderen (8-12 jaar): "Het goud van de Santa Maria" en "Het ongeluk" door Jettv Krever en "Het asiel" door René van Harten. Uit geverij Leopold, pnjs 16.90 per stuk - "Geloven, een avontui - -- - mut Thielicke. Zomer c ƒ39,90. - "Octavia" en "Emily", romantiek met een knipoog door Jilly Cooper. SijthofC, prijs 15.- per deel. - "De derde doodzonde", thriller van Lawrence Sanders, Luitingh, prijs 22,50. - "Doodlopende weg", thriller van Eve lyn Anthony, Luitingh, prijs 15.90 - "Wanneer mijn vader sterft, laat mij dan staan", poezie van Simon Vestdijk, Bert Bakker, prijs 14,90 - "Heer. bewaar de kattemepper". ge dichten van Simon Knepper, Bert Bak ker. prjjs 17,90. - "Bij Berebeest in huis", tekeningen Philippine Heering met versjes van Bumy Bos, J.H. Gottmer - "Het oneindige verhaal" door Michael Ende. Sijthoff. prijs 39.50 - "Zomermarkt". science fiction door Ansen Dibell. Meulenhoff. prijs 16 50 - "Alles teruggevonden niets bewaard .gedichten van J Bernlef. Querido, prijs 19.50 - "Op eigen tenen verhalen van Han nes Meinkema. Bert Bakker, prijs 29.50 - "Dit is werkelijk voor jou geschreven", gedichten van Hans Warren. Bert Bak ker. prijs 14,50. - "Geheim dagboek 1945-1948", Hans Warren. Bert Bakker, prijs 29,50. - "Stille waters thriller van Jacques Post, Uitgeverij Veen - "Als weefsel is ons leven", romande buut van Anke Jongerden. Zomer en Keuning. prys 19.50 - "Als het leven je lief is" door Hans Bouma, Zomer en Keuning. prijs 19.90 - "De ooievaar van Joris", kinderboek van Rosemary Harris, Van Holkema en Warendorf. prijs 19.90 - "Drie is te veel kinderboek van Rita Tömqvist, Ploegsma, pnjs 13 90 - "Medisch gezondheidsboek". eind redactie dr. G T Hanevcld, Zomer en Keuning, pnjs 79,90 - "Het rekenfeest van Anno", kleuter boek van Mjtsumasa Anno, Ploegsma prys 24,90 "Speelgoedwijzer" door dr A Miche- let. Stichting Goed Speelgoed, prijs ƒ14.50 - Werken met lapjes" en "Borduurste ken-encyclopedie". Doe-boeken van Zomer en Keuning. prijzen resp 14.50 en 27.90. - "De wervelstorm" door Ivan Southall. Kosmos, pnjs 1 27,50 -"Admiraal Muis" door Tony Ross. Kos mos. prijs 12.50 "De domme duivel" en andere Slo waakse sprookjes. Kosmos, pnjs 29,50 - "De jongen en de vis" door Max Velt huijs. Kosmos, prys 12.50 "Het Walvismecr" (over Greenpeace) door Midas Dekker. Meulenhoff prijs 14.50 EDE (ANP) - Het zuivere en ge zonde imago van zuivelproduk- ten dreigt te worden verstoord door besmetting van die produk- ten met verontreinigingen uit het milieu en met hulpstoffen die als residu in het eindprodukt achter blijven. zoals diergeneesmidde len en reinigingsmiddelen In het eerste geval zal h^hooronc» wan Imago zuivel bedreigd milieuverontreiniging een oplos sing moeten bieden Een in voor bereiding zijnde wijziging van de landbouwkwaliteit moet het daarnaast mogelijk maken be paalde grondstoffen uit te sluiten of slechts onder strikte voor waarden toe te laten bij de agrari sche produktie Da1 ad mini iter J de Koning van landbouw en visserij gisteren in Ede ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan van het Centraal Orgaan voor Melkhygiëne (COM) ADVERTENTIE Nieuwe Revu kijkt ook deze week weer vooruit in de tijd. Met een dikke bijlage over plezier-computers, waarin een compleet overzicht van het flitsende amusement van straks. Van de onfeil bare schaakvriend tot stratego per computer. En maak kennis met Pino, de toekomstige huiswerkhulp van uw kinderen. Plus: een flinke korting op het allernieuwste computerspel. En natuurlijk: deel 2 van de super poster van Rowan, het sexsymbool van het jaar 2000.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11