c «i. Vriesekoop: t komt voor de Bakker... Uw Gasbedrijf adviseert. j Recordhouder zoekt chirurg D De Boer: "Desnoods financiële sancties^ Stunt Deens tennisteam in B-finale Davis Cup NTTB willigt verzoek in DINSDAG 5 OKTOBER 1982 Sport Geen land ter wereld gaat waar het topsport betreft met zoveel aandacht en zorgvul digheid te werk als de DDR. De sportwetenschap staat er ook op buitengewoon hoog peil en dat stelt de Oostduit sers in staat met een selectie systeem te werken (o.a. naar lichaamsbouw) dat in de rest van de wereld óf onbekend óf niet operationeel te maken is. En zo kan het gebeuren dat een natie van zegge en schrij ve achttien miljoen inwoners in vele takken van sport toon aangevend is. Erkende groot machten als de Sowjet-Unie en de Verenigde Statenmet meer dan tien keer zoveel in woners. staan te sidderen voor de produkten uit de Oostduitse sportfabrieken. En wat aan al die atleten, zwemmers, roeiers, kano vaarders, zaalhandballers, bobsleeërs uit de DDR nog verder opvalt is dat ze steeds op de beslissende momenten in topvorm zijn. Amerikanen falen nog wel eens omdat ze verkeerd "pieken" (laatst nog bij de WK zwemmen), de Oostduitsers nimmer. Ook hun medische begeleiding is van de hoogste kwaliteit. Alleen op het gebied van voet bal maken ze al jaren vrijwel niets klaar. Dat verbaast me hogelijk. De DDR dorst via sportsuccessen naar interna tionaal prestige en daartoe zou een grote triomf op voet- balgebied (wereldsport nr. I of 2) zeer bijdragen. Maar hierin falen ze keer op keer. Afgelopen woensdag sneuvel den al hun ploegen in de eer ste ronde van de diverse Eu ropa Cups: Dynamo Berlin ging er uit tegen Hamburg SV en Frankfurt aan de Oder tegen Werder Bremen. Goed, dat zijn sterke teams. Maar Dynamo Dresden dolf het on derspit tegen de amateurtjes van BK Kopenhagen en FC Lokomotiv Leipzig beet in het zand tegen het Noorse Viking Stavanger. Dat zijn toch geen ploegen die potten breken. Juist op voetbalgebied, het door het Oostblok zo aan beden collectief zo'n belang rijke rol speelt, blijft de DDR steken. Waaraan zou dat liggen? Er is wel eens beweerd dat voet bal bij uitstek het terrein is waarop het oosten (met zijn staatsamateurs) en het wes ten met zijn profs) op gelijke voet met elkaar kunnen duel leren, wat voor bijv. atletiek, zwemmen, roeien e.a. zeker niet geldt. En in zo'n situatie van zeg maar gelijkheid zou het westen een zekere voor sprong behouden omdat ddar het individu, het briljante ta lent, de vrijheid krijgt een wedstrijd naar zijn hand te zetten. Er zal wel uidt van waar zijn. Al lopen er in het westen zo veel als trainers vermomde potentaten rond. die hun spe lers voortdurend van "strikte opdrachten" voorzien dat ik wel eens denk: daar kunnen de communisten nog een vóór beeld aan nemen. Voorlopig houd ik het er zelf maar op dat, ondanks de in menging van de wetenschap, in de sport - godlof - één plus één nog lang niet altijd twee is. En dat moet in elk geval tot mijn pensioen maar zo blij- Hoe lang nog? Hoe lang zou dat nou nog goed gaan met Hans Kraay als hoofdtrainer bij Feyenoord? Zelden zal een oefenmeester in zo korte tijd zo vaak zijn ontslag hebben ingediend en zelden zal een club zoveel moeite hebben gedaan hem op de een of andere manier te be houden. Een trainer die zijn eigen ploeg niet kan zien voetballen zon der onwel te worden en toch aanblijft het is uniek in de wereld. Fafié zondags op de bank en Kraay zo ver moge lijk uit de buurt. Niemand is er gelukkig mee. Fafié niet omdat hij daar als his mas ter's voice zit en Kraay niet, omdat de perfectionist die in hem huist met een dergelijke situatie alleen maar onvrede kan hebben. Hoe lang zou dat nog goed gaan? HANS KRAAY Ik denk zo lang Feyenoord, hoe moeizaam ook. blijft winnen. Want de voetbalsport mag de afgelopen jaren dan in een web van ingewikkeldheid zijn beland, één gegeven is met bijna ontroerende sim pelheid overeind gebleven: voor voetbalbestuurders is een goede trainer degene met wie je wint en een slechte met wie je verliest. Het gemor zal dus pas echt op stijgen zodra Feyenoord één uit drie scoort en uit de kop groep wegvalt. Dan heeft ie dereen altijd al geweten dat het zó niet kon. Mocht Feyenoord daarentegen op deze curieuze wijze kam pioen worden dan zal het duo Fafié-Kraay met terugwer kende kracht worden uitge roepen tot het geheime wapen van de stadionclub. Leer mij hoe het in de voetballe rij toegaat. Zaterdagavond Het betaald voetbal maakt steeds meer gebruik van de zaterdag en het zou dus, nuchter en verstandig gerede neerd. het beste zijn om de NOS-rubnek Studio Sport laat op die avond een uurtje zendtijd te geven, zoals ze die sinds jaar en dag ook op de zondagavond heeft. Nuchter en verstandig met die begrippen moet je nu net niet aankomen in het verzuil de omroepland. Daar tellen voornamelijk de haarklover ijen. Vandaar dat al weken herrie en gezeur bestaat over de manier waarop NOS en omroepen op zaterdagavond zouden moeten samenwerken. Laten we wel zijn: het uitzen den van voetbalwedstrijden is een populaire bezigheid, maar het heeft geen "ideologi sche" betekenis. (Een kleine uitzondering daarop vormt de NCRV met haar belang stelling voor het zaterdag voetbal dat daardoor bela chelijk veel méér aandacht krijgt dan de zondagama teurs om wie geen der andere omroepen zich bekommert). Aan de pure registratie van een wedstrijd zie je niet af of de zendgemachtigde rooms, liberaal, christelijk, super- chrsitelijk of pakweg half zacht is. Dat kun je dus mooi overlaten aan de NOS. Het zou met de sport precies zo moeten gaan als met het nieuws. De journaals worden door de NOS verzorgd en de interpretatie, de verdieping i nemen de zui len via Hier en Nu. Brand punt, Achter het Nieuws enz. voor hun rekening. Ik zie, eerlijk gezegd, het pro bleem dus niet Maar ik be hoor dan ook niet tot de Hil- versumse maharadja's. Op momenten zoals deze komt het verlangen naar een nationale omroep, zoals Belgen en Brit ten die hebben, heftig in me boren. Daar zul je wel weer ónder getiereher mee hebben, maar niet dit. Ik blijf dan ook dromen van de dag dat al die tv-zuilen tn een raket worden gepropt en met een ferm schot m een baan om de maan wor den gebracht. Ja, zónder zendvergunning natuurlijk. Slotfase Het basketbalteam van Den Bosch verloor zaterdagavond tegen de sterren ploeg van het Italiaanse Cantu met nog dertig seconden te spelen een voorsprong van drie punten. Hoe is het mogelijk. Aan het eind van het toernooi om de Jones Cup bleek dat te vens beslissend te zijn ge weest voor de eindstand Cantu werd eerste en cup winnaar, Den Bosch tweede Er zit altijd iets dramatisch in zo'n gebeurtenis in de slotfa se, ofschoon koele, afstande lijke rekenaars zullen bewe ren dat je nu eenmaal net zo goed in de eerste als in de laatste minuut kunt scoren De sport kent vele tragedies in de laatste seconden De Ame rikanen verloren de Olympi sche basketbalfinale van de Russen in 1972 in letterlijk de laatste tik van de klok (51-50). Ach en hoeveel voetbalwed strijden zijn er niet beslist in de laatste halve minuut. Vooral hoekschoppen vervul len dan vaak een sinistere roi Maar het grootste drama-met- het-eind-al-in-zicht over kwam, naar mijn gevoel, de Franse bokser Laurent Da ut huile. Op 13 september 1950 streed hij in Detroit met de Amerikaan La Motta om de wereldtitel middengewicht Veertien ronden lang was de Fransman sterker en aan zijn zege kon niet meer worden ge twijfeld. zo ver stond hij bij het ingaan ran de laatste ronde op punten voor. Maar dertien seconden voor de laatste gong liep hij tegen een knoest van een klap op die hem niet tien seconden maar minuten het bewustzijn ont nam Dertien seconden voor de eindpaaL.. Weg kroon op de carrière. Dauthuile heeft er zich nooit meer ran hersteld. Twee jaar later was het zo ver met hem gekomen dat de Franse boks- bond hem zijn licensie moest ontnemen. Berooid verbond Dauthuile zich aan een soort circus, waarin hij avond aan avond met een sparringpart ner de laatste ronde van het gevecht met La Motta moest nabootsen. Met stééds die k o. in de laatste seconden. Bij de eerste paar keer schijnt Daut huile in tranen te zijn uitge barsten. Maar ólles went Als kind las ik dat verhaal en het maakte een zeer diepe in druk op me. En nu nóg hoop ik ran harte dat degene die de circusstunt bedacht er voor zal branden in de hél 1? Sportboycot Zuid-Afrika DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister De Boer (CRM) wil het inhouden van toto- en lottogelden als uiterste drukmid del achter de hand houden om sportbonden te dwingen ge volg te geven aan de door de regering gewenste verbreking van de sportcontracten met Zuid-Afrika. Dit bleek bij het gesprek dat een delegatie van NOC/NSF gistermiddag had met de CRM-minister naar aanleiding van diens brief van 30 augustus, waarin hij aandrong op een algemene sportboycot. toe. waar het gaat om het geleide lijk rijpmaken van sportorgani saties door middel van overre ding en overleg. Daartoe zal de NSF nog deze maand gesprek ken met de aangesloten bonden houden. Financiële sancties daarentegen werden van de zijde van de sport als een oneigenlijk middel ge kwalificeerd. Van Dorst waar schuwde dat financiële sancties als machtsmiddel op veel verzet in de sportwereld zal stuiten. Minister De Boer erkende de grote waarde van besluitvorming op basis van overleg en overreding, maar wilde een stok achter de deur houden, omdat het parle ment hem kan aanspreken op de wijze waarop hij aan het rege ringsstandpunt invulling geeft. Daarom deed hij de NSF-delegatie het verzoek de mogelijkheid van sancties in verdere discussies met de leden te betrekken. Het gesprek zal over een half jaar worden voortgezet. Naast de kwestie Zuid-Afrika ston den ook de uitgangspunten sport en politiek op de agenda, zoals die door de NSF en de vier grote politieke partijen zijn geformu leerd. Minister De Boer noemde deze "een bruikbare aanzet, waarmee we met elkaar verder kunnen". Het bestuur van de stichting VN- jaar voor de sancties tegen Zuid- Afrika juicht de houding van mi nister De Boer toe. Nu de be windsman gedreigd heeft subsi dies aan sportbonden in te trek ken, zal de sportwereld duidelijk worden dat het de minister ernst is Zuid-Afrika op sportgebied te isoleren. De stichting vindt het van belang dat gemeenten de zelfde weg inslaan als de minis ter van CRM. Zo heeft B en W van Amsterdam de sportclubs la ten weten, dat subsidies worden ingetrokken bij contacten met Zuid-Afrika. Binnenkort brengt de stichting een boek uit over de sportboycot van Zuid-Afrika. Het bestuur stelt dit bock en ander materiaal gaarne ter beschikking van de sportbon den en roept de NSF mee te werken omtrent voorlichting op dit gebied. Centraal in dat gesprek stond de mogelijkheden tot effectuering van het regeringsstandpunt. Mi nister De Boer suggereerde in dat verband maatregelen uiteen lopend van het afzien van vlag vertoon tot het dichtdraaien van de subsidiekraan en eventueel het onthouden van toto- en lotto- gelden. De NSF/NOC-delegatie, die be stond uit de beide voorzitters P. van Dorst en mr. J. van der Krol en de algemeen secretaris van de NSF, dr. W. de Heer, toonde veel begrip voor de positie van de mi nister en zegde medewerking BOEDAPEST (Rtr.) Het tennis team van Denemarken heeft gis teren in Boedapest voor een ver rassing gezorgd door de finale in de Europese B-groep van het toernooi om de Davisbeker tegen Hongarije met 3-2 te winnen. In het beslissende enkelspel, dat zondagavond wegens invallende duisternis bij de stand 6-2, 3-6, 10-8, 1-0 was gestaakt, versloeg Michael Mortensen in vier sets de Hongaar Robert Machan. Mortensen won de vierde set met 11 -9. Eerder had zijn landgenoot Peter Bastiansen voor een stunt gezorgd door de veel sterker geachte Balazs Taroczy te ver slaan. Denemarken schakelde in de aanloop naar de eindstrijd ook Nederland uit. Groot-Brittannië heeft gisteren de Davis Cup-ontmoeting tegen Spanje in Barcelona met 3-2 ge wonnen. In het laatste enkelspel, dat zondag werd uitgesteld, won Buster Mottram van Fernando Luna met 8-6, 8-6 en 6-2. LEIDEN (ANP) - Nora Bakker-Broxterman is door de sportcommissie van de Neder landse tafeltennis bond (NTTB) voorgedragen als opvolgster van Gerard Bakker als coach van het nationale damesteam. Het hoofdbestuur van de NTTB zal de kandidaat stelling op 12 oktober met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid ratificeren. Met de benoeming van Nora Bak ker wordt de voordracht van Bet- tine Vriesekoop ingewilligd. De tweevoudig Europees kampioe ne had na het vertrek van de voor twee jaar geschorste Gerard Bak ker de voormalige Scylla-speel- ster (33) naar voren geschoven als mogelijke opvolgster. Nora Bakker (geen familie van Ge rard) is in de nationale tafelten niswereld geen onbekende. On der haar meisjesnaam Broxter- man speelde zij achtereenvol gens voor Steeds Vooruit, NMB/ VDO en Scylla. In 1974 en '75 maakte zij deel uit van het natio nale team en was zij aanwezig op het EK in Novi Sad en de WK in Calcutta. Voor de op handen zijnde aanstel ling van Nora Bakker heeft de sportcommissie moeten afwij ken van de normale procedure, omdat de Leidse huisvrouw niet BRISBANE (AFP) - De atleten, die dit seizoen niet naar hun hand konden zetten vanwege blessures, waren gisteren in Bris bane de helden van de Gemene best-spelen. Eerst verbeterde de Canadees Alex Baumann zijn ei gen wereldrecord op de 200 me ter wisselslag. Dertien maanden is hij uit de running geweest door een schouderontwrichting. In Guavaauil, bij het WK, kon hij niet aanwezig zijn. In Brisbane haalde Baumann zijn gram. Even later zegevierde de Schotse at leet Alan Wells op de 100 meter. De Olympische kampioen van Moskou was tijdelijk van het in ternationale strijdtoneel verdwe nen, ook al met blessures, zowel van lichamelijke als "geestelij ke" aard. In Brisbane versloeg Wells zijn landgenoot Cameron Sharp met drie/tiende seconde. De prestatie van zwemmer Bau- Zware klus Oranje rugbyers DEN HAAG (ANP) - Het Nederlands rugbyteam gaat een zware interland tegen Polen tegemoet. De openingswedstrijd van de FIRA-competitie in de B-groep wordt zondag in Warschau ge speeld. Het Nederlandse vijftiental gaat andermaal proberen een plaats in de A-groep te bemachtigen, maar de kans van sla gen lijkt klein. Immers, dezelfde Polen versloegen Oranje pre cies een jaar geleden in Hilversum met 19-9. Bovendien kam pen een aantal basisspelers (Erik Hengeveld, Henny Vermeulen en Dick Altink) met blessures. Nederland speelt zondag in de volgende John Dudink, Miehei van de Loos, opstelling: Henk Battermann, Dirk-Jan Straathof Cor Zwitser, Paul Hengeveld, Erik Hen- en Dick Altink. Reserves zijn Robert de geveld, Joost Takken, John Koelemij, Boer, John Dam, Louis Straathof, Ark Bas Kasteel. Hans Marcker, George de Visser, Gideon van de Bom en Wieger Vries. Rob Boske, Henny Vermeulen, Oldeboom. mann (200 mtr. wisselslag in 2 minuten 2,25 seconden) viel het meeste op. Zeker gezien het feit dat de Canadees van Tsjechoslo- waakse afkomst nog niet eens geheel genezen is verklaard. Zijn reactie op de vraag wat zijn toe komstplannen zijn, bevestigde dat. "Ik zoek een goede chirurg", antwoorde Baumann. die overi gens wel van plan is zijn zwem loopbaan voort te zetten. Hij voegde eraan toe, dat hg na een geslaagde operatie de eerste zwemmer zal zijn die de afstand onder de twee minuten-grens zal afleggen. Indruk In de finale van de 100 meter hard lopen stond "de Wells van Mos kou 1980" in de baan. Vooral op het tweede gedeelte van zijn race maakte Wells indruk Zijn tijd van 10,02 seconden werd echter niet gehonoreerd, omdat er te veel rugwind stond. Desondanks kon Wells lachen. "Een maand geleden had ik nooit durven dro men, dat ik nu al tot een dergelij ke prestatie in staat was", stelde de Schot. CMAXBJ AV£T WW 7?&& ///-///) 7&OMW/COS - (b\E ÖASTEN Rc/IKEN NATUURLEK UUN KAN IK DENK CAT IK Appie ER NU TCCM NI AAR Oft HAAL \JOOQ FEN £xr/t?* WOU 'M IN KOLOtJÉL ZELFS MET ZN ARMEN OVER EIKAAR VER M nc ///TOLS.3 fttQEOERTje t M0£D&erJ£. Moéo&eTJe. beschikt over de vereiste diplo ma's. Contractueel zal Nora Bak ker dan ook verantwoording moeten éfleggen aan fulltime- bondscoach Milan Stencel. In de praktijk heeft Nora Bakker het bij de dames alleen voor het zeg gen Nora Bakker was overigens niet de enige kandidate voor de functie van damescoach. De sportcom missie polste in eerste instantie Theo Bakker, de broer van Ge rard. De bij Scylla en De Treffers succesvol opererende coach ging om meerdere redenen niet op het aanbod in. Zijn voornaamste be weegreden was dat eerst het con flict tussen NTTB en Gerard Bakker Vriesekoop uit de weg geruimd moest zjjn, voordat hij een eventuele benoeming wilde aanvaarden. Daarnaast werd zyn kandidatuur niet gesteund door Gerard Bakker en Vriesekoop. Dit tweetal voelde meer voor de komst van de onervaren Nora Bakker. De laatste zal in de praktijk meer als begeleidster van Vriesekoop optreden dan als tactiM h CD technisch raadgeefster. De Ha- zerswoudse heeft ook op die rol aangedrongen, omdat zij die taak waardevoller acht. Voor trai- ningsopbouw en coaching blijft zij steunen op Gerard Bakker Na de effectuering van Nora Bakker als damescoach zal Betti- ne Vriesekoop haar verplichtin gen aan de bond inzake deelne ming aan interlandwedstrijden en de finale van het wintercircuit nakomen. Bovendien zal de meervoudig nationaal kampioe ne deelnemen aan de open Joe goslavische-, Franse- en Engelse kampioenschappen. Deze drie toernooien gelden als voorberei ding op de Top 12 in Engeland, waar zij begin februari haar titel verdedigt. Tussen de Top 12 en het WK in Tokio (eind april) be staan (nog) geen plannen inter nationale evenementen te bezoe ken. Geen tweede Nederlandse profploeg DEN HAAG (ANP) - Er kt»tf definitief geen tweede wieler- profploeg in Nederland De besprekingen met de hoofd sponsor zijn afgebroken. De geldschieter besloot geen budget voor 1983 ter beschik king te stellen. Reden voor Jan van Erp, Jan Gisbers en J M Krikke het overleg te staken en geen verdere acties voor de formering van een tweede profploeg. naast die van Pater Poet, In 1983 te k<>- men Het trio nam dit besluit om verdere onzekerheid by iranMTB, dn- mogelijk in aanmerking kwamen voor een contract, weg te nemen. Toezeggingen aan renners werden echter met gedaan De mogelijkheden om nu in 1984 een nieuwe profformatie op te zetten worden in over weging genomen. ADVERTENTIE Er gaat heel wat warmte verloren soms Zonde van het gas dat u voor niets verstookt Misschien zi|n dubbele ramen de oplossing Ook voor u Informeert u eens bij uw Gasbedriif n puhltcaiic v»n dc «n VF.<

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9