D Vaart achter kabinet CDA—VVD U KUNT NU STAATSLOTEN KOPEN. cL A Politie houdt Amsterdam "modelactie" Solidariteit met Israël zwaar op de proef gesteld C Slechte voorbereiding op kerncentraleramp Commisies moeten regeerakkoord 'Voorkoken" Provinciebesturen tegen "beddenplan" Gardeniers Joodse gemeenschap verdeeld MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ. BBH n iiv/ !cjd DINSDAG 5 OKTOBER 1982 MIDDELBURG (GPD) - Volgens het Instituut voor Maatschappe lijk Gericht Onderzoek (IMGO) zijn overheid en bevolking in ons land slecht voorbereid op een ernstig ongeluk met een kern centrale. De evacuatieplannen en de medische hulpprogram ma's op dit gebied zijn volstrekt onvoldoende. Nieuwe buitenlandse inzichten maken spoedige bijstelling en uitbreiding van deze program ma's noodzakelijk. In dit ver band wijst het IMGO op het stij gend aantal vestigingen van bui tenlandse atoominstallaties in grensgebieden (Kalkar, Ahaus, Mol, Doel). Aanleiding voor dit pleidooi is mede een onlangs ge publiceerd rapport, dat werd ge maakt in opdracht van het Ame rikaanse atoombureau. Daarin wordt geconcludeerd dat bestaande rampenplannen on- Binnenland voldoende zijn. De grote hoe veelheden radioactiviteit, die vrijkomen bij een ernstig onge luk, noodzaken grote aantallen mensen binnen een afstand van 15 kilometer snel te evacueren. Afhankelijk van de windrichting zouden nog veel grotere gebie den, tot op meer dan 75 kilome ter van een centrale, tot rampge bied moeten worden verklaard. De Amerikaanse onderzoekers doen aanbevelingen, waardoor het aantal slachtoffers zou kun nen verminderen. Ze stellen voor om de zone waarin evacuatie plannen gelden te vergroten, schuilmogelijkkheden in huizen en andere gebouwen te ontwik kelen en voorraden aan te leggen van kaliumjodide (bescherming tegen besmetting met radioactief jodium) en speciale gasmaskers. In de rampenplannen van de kern centrales Borssele en Dode- waard is volgens het IMGO een aantal onderdelen van deze aan bevelingen terug te vinden. De omvang van de gebieden waarop deze plannen betrekking heb ben, bliift echter onduidelijk. Voor de atoominstallaties die net over de grens staan, zyn goede rampenplannen met of nauwe lijks ontwikkeld, zegt het IMGO. De Amerikaanse onderzoekers zeggen uitdrukkelijk dat de vei ligheid van de bevolking in de omgeving van kerncentrales niet te garanderen is. Evacuatieplan nen en andere noodmaatregelen kunnen het aantal slachtoffers alleen verminderen, nooit voor komen. Het IMGO komt met deze medelin- gen naar aanleiding van het con gres „Kernenergie ontmanteld", dat het vrijdag 8 en zaterdag 9 oktober samen met het Lande lijk Energie Komitee houdt. Daar wordt ruim aandacht be steed aan de risico's van kern energie en aan de kwestie van de evacuatie- en rampenplannen. Enkele Amerikaanse onderzoe kers zullen aanwezig zijn. DEN HAAG - Informateur W. Scholten zet vaart achter de voorbereidingen voor een kabinet van CDA en WD. Hij heeft gisteren twee commissies ingesteld van elk drie kamerleden uit beide fracties. Die commissies zullen deze week het te voeren sociaal- economisch beleid en het welzijnsbeleid gaan uitstippelen. Zelf zoekt Scholten aller eerst naar een vergelijk over de kernwapens. De fractieleiders van CDA en WD, Lubbers en Nijpels, heb ben „terstond en zonder enig voorbehoud" ingestemd met de werkwijze van Scholten. Ze heb ben beloofd eraan mee te werken, dat de informateur zijn opdracht met grote spoed kan uitvoeren. Al in de loop van de volgende week zal blijken of de verschillen van opvatting tussen CDA en WD te overbruggen zijn. D'66 haakte gisteren af. Fractielei der Brinkhorst heeft Scholten la ten weten niet „positief en dus in constructieve zin" aan de vor ming van een kabinet met CDA en WD mee te willen werken, zolang de beleidsuitgangspunten niet duidelijk zijn. In een reactie op de plannen van de informa teur noemde PvdA-leider Den Uyl het van groot belang dat snel blijkt waar CDA en WD voor kiezen. Gezien het grote belang en de poli tieke gevoeligheid van het defen siebeleid zal Scholten zich aller eerst daarmee bezighouden. Gis teravond ontving de informa teur, die zelf ten tijde van de om streden NAVO-besüssing over de modernisering van kernwa pens minister van defensie was, de huidige minister van defensie Van Mierlo. Vandaag praat hij met de fractielei ders Lubbers en Nijpels geza menlijk over het kernwapen- vraagstuk, dat voor een coalitie van CDA en PvdA het voor naamste struikelblok bleek. Ook praat hij met minister-president en minister van buitenlandse za ken Van Agt over onder andere dit onderwerp. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca Malta München Nice Oslo Parijs bew. 23 17 bew 30 21 25 13 28 19 geheel bew. 13 Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel-Aviv Tunis 17 10 bew. 22 14 - 15 15 10 vaar bew. regen 12 10 regenbui 15 Intussen werken twee gemengde CDA-WD-commissies aan het financieel-sociaal-economische en het welzijnsbeleid. De sociaal- economische commissie staat onder leiding van de WD'er Van Aardenne (ex-minister van eco nomische zaken en gedoodverfd vice-premier). Van de welzijns- commissie is de CDA-minister van onderwijs, Deetman, voorzit ter. Van beide commissies verlangt Scholten vóór zaterdagmiddag een rapport. Volgende week maandagochtend moeten de fractievoorzitters hem zeggen over welke punten verdere on derhandelingen nodig zijn. Hoe wel in de werkgroepen tussen de twee fracties onderhandeld wordt, zijn de rapporten niet meer dan adviezen, aldus Schol ten. In een toelichting op zijn plannen zei Scholten maandagmiddag dat de fracties uiteindelijk ja of D'66-fractieleider Brinkhorst ar riveerde gisteren op de fiets bij informateur Scholten. WEERRAPPORTEN Daders van voetbalrel aangehouden DEN HAAG (ANP) - De Haag se politie heeft gisteren ne gen jeugdige Hagenaars aan gehouden die worden ver dacht van het plegen van openlijk geweld op 11 sep tember in Leeuwarden en Grouw na afloop van de voet balwedstrijd Cambuur-FC Den Haag. Het negental, van wie er zes ouder zijn dan achttien jaar, is ingesloten: De negen werden opgespoord na een gecombineerd onder zoek van de recherche-afde lingen van de gemeentepoli tiekorpsen in Leeuwarden en Den Haag, de recherche van het district Leeuwarden van de rijkspolitie en de spoor wegpolitie. De negen ver dachten konden worden aan gehouden op grond van poli tiefoto's van de woelige ge beurtenissen in Leeuwarden en Grouw en getuigenverkla ringen van de bij de actie in gezette politiemensen, aldus een Haagse politiewoord voerder. Of ook gebruik is ge maakt van door persfotogra fen gemaakte foto's kon hij niet zeggen. De rellen ontstonden tijdens de voetbalwedstrijd Cambuur- FC Den Haag. Supporters van beide kampen bekogel den elkaar met stenen. Na af loop vernielden zij bussen die de supporters naar het stadion vervoerde. nee moeten zeggen tegen een centrum-rechtse coalitie. Hij ver wacht echter dat de kans op steun van de fracties zo groot mogelijk is, wanneer het op te stellen regeerakkoord in com missieverband is voorgekookt. Het programma van informateur Scholkten voor deze week ver meldt verder nog gesprekken met een lange rij vertegenwoor digers van maatschappelijke or ganisaties. Brinkhorst heeft zoals verwacht slechts een formeel onderhoud met informateur Scholten gehad, waarna D'66 per brief liet weten aan verdere onderhandelingen over een kabinet van CDA en WD geen behoefte te hebben. De reden voor D'66 was de werk wijze van de informateur, die een beslissing van D'66 verwachtte voordat inzicht bestaat in het be leid dat zo'n kabinet gaat voeren. Scholten ontving maandag ook PvdA-leider Den Uyl voor een gesprek. Hij vond het op zijn plaats om de leider van de groot ste partij in Nederland persoon lijk te informeren over zijn keuze en werkwijze in plaats van door het sturen van een brief, aldus Scholten. AMSTERDAM (GPD) - De Am sterdamse politie houdt deze week een modelactie onder het motto „Kwaliteit voor kwanti teit". Alle diensten van hoog tot laag staan bijna geheel achter de actie die door de drie vakorgani saties is uitgeschreven. De Nederlandse Politiebond, de Algemeen Christelijke Politie bond en de Vereniging van Ho gere Politieambtenaren willen door deze signaal-actie de slech te werkomstandigheden bij de Amsterdamse politie na vier jaar vruchteloos overleg met rijk en gemeente aan de kaak stellen. „Na één actiedag zal al duidelijk zijn waar de knelpunten liggen", voorspelde woordvoerder W. Pleging tijdens een protestbij eenkomst bij het hoofdbureau van politie. Het publiek zal deze week veel po litieagenten tegenkomen. Het is de bedoeling dat de agenten ze ker zes uur van hun achturige werkdag op straat aanwezig zijn. Er worden bij overtredingen geen processen-verbaal opge maakt. Het blijft bij gele waar schuwingsbriefjes, ook voor de Deze week zullen door de politie in Amsterdam geen bekeuringen wor den uitgeschreven. Mensen die een overtreding begaan, krijgen hooguit - een waarschuwing. geheel bew. 16 10 04 geheel bew. 17 11 - geheel bew 16 11 0 onbew 19 6 0 geheel bew. 18 12 0 zwaar bew. 16 12 0 geheel bew. 16 8 0 zwaar bew 16 11 07 regen 16 11 07 regen 18 11 08 geheel bew 12 8 12 licht bew 26 19 0 licht bew. 23 13 0 onbew. 17 9 0 regenbui 17 10 8 regen 17 11 2 regen 16 7 2 regenbui 18 10 4 licht bew. 15 2 0 half bew. 17 9 0 geheel bew. 15 6 0 zwaar bew. 15 10 0 geheel bew. 22 17 01 regen 15 9 18 half bew. rwaar bew. 11 7 0 bew. 22 14 16 half bew UTRECHT (ANP) - Dc besturen van de elf Nederlandse provin cies hebben gisteren een ge meenschappelijke brief naar mi nister Gardeniers (volksgezond heid) gestuurd, waarin zij schrij ven het oneens te zijn met de ma nier waarop de minister de ver mindering van ziekenhuisbed den wil doorvoeren. De provin ciebestuurders zijn het afgelo pen weekeinde in spoedvergade ring bijeen geweest om zich over de brief te beraden. Met de brief willen de provinciebe sturen ook de leden van de vaste kamercommissie voor volksge zondheid van hun grieven op de hoogte stellen. De commissie komt vanmiddag bijeen om met de Nationale Ziekenhuisraad en gedeputeerden van alle provin cies te praten over het "bedden plan" van de minister. Dc provinciebesturen verwijten minister Gardeniers dat zij "to taal niet hcefl gereageerd" op voorstellen van de provincies om op zorgvuldige wyze tot de ge wenste beddenvermmdering te komen. Die voorstellen deden de provincies al enige maanden vóórdat de minister met haar voorstel kwam om het aantal zie kenhuisbedden met achtduizend te verminderen. Dat doet geen recht aan de taak van de provincies, zo schrijven de besturen. foutparkeerders. De motorpoli tie heeft besloten alleen die au to's weg te laten slepen die de veiligheid van het verkeer be lemmeren. Assistentie verlenen gebeurt vol gens het boekje compleet met het ter beschikking stellen van adressen en telefoonnummers van maatschappelijke instellin gen. Bij aanrijdingen worden rol maat en krijtstift weer gebruikt Bij aangifte van misdrijf wordt indien nodig weer een onderzoek ter plaatse verricht, maar deze degelijke werkwijze moet vol gens de uitvoeringsnota van de bonden niet worden overtrok ken. Wie aangifte komt doen wordt uitvoerig te woord ge staan, eventueel ten koste van andere wachtenden. Verdachten van kleine misdrijven worden in verzekering gesteld, ook al moet men ze later weer heen zenden om plaats te maken voor een zogenaamd zwaarder geval. De burgerij moet 2 in Amsterdam dezelfde i H worden gehanteerd als elders in het land. Tijdens de actieweek wordt door de politie geen overwerk verricht of toegelaten. De bewaking van het bouwterrein van het stad huis-muziektheater en van ande re objecten in Amsterdam wordt van 10-urig dienstverband terug gebracht naar acht uur. Gistermiddag zijn door de politie 28 illegale vreemdelingen die al meer dan vijf dagen in politiecel len opgesloten zaten naar het pa leis van justitie teruggebracht. Woordvoerder Duursma van de Nederlandse Politiebond zegt: „Sommigen zitten al 21 dagen in een politiecel zonder dat zij een sprankje lucht zien, zonder dat ze kunnen roken of wat ook. Dat is mensonterend en volledig in strijd met het Verdrag van Rome wat de mensenrechten betreft. Als Justitie deze 28 vreemdelin gen niet kan plaatsen, moeten ze maar worden weggestuurd. Dat is hun verantwoordelijkheid. In een arrestantencel horen ze niet meer thuis". Evangelische Volkspartij uit overleg progressie ven DEN HAAG (ANP) - De Evangeli sche Volkspartij heeft gister avond tijdens het bestuursover- leg van de progressieve partijen meegedeeld haar deelneming hieraan voorlopig op te schorten Reden daarvoor is dat de partij op dit moment niets voelt voor officiële deelneming aan het overleg door de CPN. Dit is door een woordvoerder van het EVP- bestuur bekendgemaakt. Volgens de woordvoerder juicht de EVP de ontwikkelingen in de CPN toe, maar acht ze het verder onjuist, dat het overleg vooruit loopt op het november-congres van de communisten waar over hervormingsvoorstellen zal wor den beslist. De party wil boven dien in alle eigen geledingen diepgaand onderzoek verrichten naar de houding ten opzichte van de CPN De Israëlische oorlog tegen de Palestijnen in Libanon en vooral het bloedbad in de Pa lestijnse kampen hebben niet alleen de Israeli's in twee kampen verdeeld, maar ook de joodse gemeenschappen in het buitenland. In Neder land worden hierover „knet terende ruzies" uitgevochten, aldus een van de deelnemers aan de interne joodse discus sie. Een tweetal advertenties in de Jerusalem Post, een kri tische en een ondersteunen de aan het adres van de rege ring van Mcnachem Begin, zijn slechts zwakke echo's van een politiek en moreel debat, waarbij het zionisme en zelfs de joodse identiteit, opnieuw ter discussie staan. De ongeveer 30.000 joden in Nederland houden van Is rael. bijna zonder uitzonde ring. Dat spreekt uit alle on derzoeken en alle uitspraken van woordvoerders van die gemeenschap, ook tijdens de afgelopen weken. Israël vormt in de ogen van de Ne derlandse joden nog altijd in de eerste plaats een veilig toevluchtsoord, een land waar een jood op van alles en nog wat kan worden aange zien. maar niet op zyn jood- zijn. door Marien van den Bos Maar is dat nog steeds zo? De tot voor kort bijna blinde- lingse solidariteit met Israël is vooral wat dit laatste be treft met de eerste agressieve oorlog van Begin en minister van defensie Sharon, maar ook met de mede-verant woordelijkheid voor het bloedbad in de Palestijnse kampen, onder hoogspan ning komen te staan. Waarden Onder druk van de wereldopi nie, die zich dit keer bijna unaniem tegen Israël keerde, werden ook de woordvoer ders van joodse instellingen en kerkgenootschappen in Nederland gedwongen zich hierover uit te spreken. In Li banon zijn democratische en joodse waarden aangetast, al dus de Amsterdamse liberale rabbijn David Lilienthal. „Het is droef te zien dat Israel zich assimileert (aanpast - red.) aan een weinig verhef fende omgeving", zei rabbijn Edward van Voolen uit Am- hem, evenals Lilienthal in een toespraak aan het einde van de viering van de Grote Verzoendag. Van Voolen maakte zich daar naast ook nog kwaad op de Israëlische regering en de kersverse Israëlische ambas sadeur in Nederland, die (o.m. in een interview in deze krant vorige week) kritische geluiden ten opzichte van Is raël gelijkstelt met „heulen met de vijand". Beide rabbij nen behoren tot de 64 beken de joodse Nederlanders, die zich met een advertentie in de Jerusalem Post schaarden achter de grootste demon stratie in Israël aller tyden. Blijkens de advertentie wa ren zij „diep gealarmeerd door de officiële reacties in Israel op de gebeurtenissen in Beiroet". Het is nog niet eens zozeer de inval in Libanon", meent Ronny Naftanièl, directeur van het Centrum voor Infor matie en Documentatie Israël (CIDI), „alswel de manier waarop. Als de ethische en morele waarden in het ge ding worden gebracht, voe len joden buiten I. r.u l /i. h bedreigd in hun gevoel van identiteit En zoiets kan lang sudderen, tot het moment komt van: nu moeten we spreken". Tegenadvertentie Meteen na de enorme demon stratie in Tel Aviv, waaraan zo'n 400.000 Israeli's (oftewel 10 procent van de bevolking) deelnamen, verscheen er een tegenadvertentie afkomstig uit Nederland in de Jerusa lem Post: „Wij, de onderteke naars. hebben het vertrou wen in het volk en de rege ring van Israël dat volledige rechtvaardigheid zal worden betracht". Rabbinaten en rabbijnen, zionisten en de Cheroet-beweging Neder land (Cheroet is de partij van Menachem Begin) onderte kenen. Solidariteit Maar daarmee is het verhaal nog met afgelopen. De vol gende advertentie gaat in eens veel verder en is afkom stig van 93 in Israël wonende joden van Nederlandse origi ne (en deels nog met de Ne derlandse nationaliteit). „Geef uiting aan uw solidari teit met Israël wanneer u die hebt", zo wordt de onderte kenaars van de eerste adver tentie voorgehouden in een advertentie in het Nieuw Is raëlitisch Weekblad „Maar houdt u, zolang u hier niet woont, ver van onze poli tiek". Nadat de Nederlandse (en an dere joden in het buitenland, met name in de VS) jarenlang enorme solidariteit hebben betoond en nog grotere som men geld voor de staat Israël op tafel hebben gelegd, mag van deze adverteerders dus geen verontrusting worden geuit Giften Zonder buitenlandse steun zou de staat Israël niet zijn wat ze is. waardoor kritiek uit het buitenland als direkte aanval op het bestaan van de staat Israel wordt opgevat. Ener zijds is de regenng-Begin al leen te dwingen een andere politiek te volgen door te dreigen met het sluiten van de geldkraan. Anderzyds, zo waarschuwt de directeur van het CIDI, Ronny Naftanièl, zal het tot gevolg hebben dat de Israëli's zich scharen om hun sterke mannen, als Be gin en Sharon. Naftanièl pleit daarentegen voor de weg van de overtuiging En het aan den lijve laten voelen wat de hoge kosten van het bezetten van gebieden gaan beteke nen voor de portemonnee. Van een boeiende discussie tussen de verschillende kam pen binnen de Joodse ge meenschap in Nederland Ujkt al met al weinig sprake. Van zowel linker- als rechter zijde wordt betoogd dat er door de invasie en de massa moord in Libanon mets is veranderd in de standpunten ten opzichte van Israël On voorwaardelijke dan wel kri tische liefde voor land en cul tuur blijven als voorheen. Op 18 oktober aanstaande is door het CIDI in Amsterdam een symposium georgani seerd met als thema „Zionis me als antwoord?" Vooraan staande joden en niet-joden als Dries van Agt, Simon Wie- senthal, Arthur Herzbcrg. Arye Dulzin. Jan Pronk en Simone Veil en vele anderen zijn uitgenodigd. Volgens de Cheroet-vertegenwoordiger ld Nederland Fried berg is het echter een eenzijdig samen gesteld symposium ..Van on ze kant, van de kant van de meerderheids politiek m Is raél, is helemaal memand uit genodigd". De polarisatie binnen en buiten Israël gaat door. ADVERTENTIE Wat u kunt winnen? Het half miljoen (schoon!). Het kwart miljoen. Twintig maal een ton. Liefst 700.000 andere geld- de Gouden Gids. Per prijzen. Per lot speelt u drie keer mee. Gemiddeld 4 van de giro spelen kan ook. 10 loten zijn raak. Niet minder dan 70% van de inleg gaat Bel voor informatie: op aan prijzen. Dat zijn de ingrediënten van de Staatsloterij. 070-46 9647^^* Elf maal per jaar. Een Kapitale Kans. Speel mee! Verkoopadressen in f^EdEr|andse |0terijj ij)

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7