Hoe een concertganger achter Mozart aan liep Meedoen aan de optocht: voorbereiding is het leukst DINSDAG 5 OKTOBER 1982 Leiden Groep 7 in de Breestraat op de praalwagen de familie Mo zart met Wolfgang Amadeus (niet zichtbaar) achter de pia no. De concertgangers volgen. LEIDEN - "U bent er een beetje laat mee", zei J.W. Janssen van de optochtcommissie vo rige week woensdag. Peinzend: "Maar als u zich nu 's morgens bij de Stadsgehoorzaal meldt, dan is er wel licht nog wel een plaatsje vrij". Want: "Er is om de één of an dere reden altijd wel ie mand die niet komt op dagen". Maandagochtend 4 oktober half elf in de Stadsgehoor zaal. J.P. Zwanenburg - keu rig in jacquet snelt toe: "Bent u die meneer van het Leidsch Dagblad die eens een keer wilde meelopen met de optocht? Nou, u treft het. We hebben een plaatsje vrij". Hij haalt zijn draaiboek te voorschijn. "Even kijken, ja, hier: groep 7, nummer 23. Dat is nog vrij". Onder groep 7 vermeldt het programmaboekje: "Het klei ne jongetje verdwijnt bijna helemaal achter de concert vleugelpiano. Zijn voeten ko men nauwelijks bij de peda len. De kleine Mozart met zijn zusje en zijn ouders op de praalwagen. Talloze concert bezoekers daarachter". Die middag zal nummer 23 bijna drie uur achter het concert aanlopen. Stadsgehoorzaal biedt die ochtend een merkwaardige aanblik. Het Leidse deel van de deelnemers aan de op tocht verkleedt zich. Een ge bochelde lijfeigene loopt door de gangen met zijn krukken onder de arm, een paar soldaten kruisen ter oe fening de degens en een man met een bloeddoorlopen ver band om zijn hoofd drinkt vlug nog even een kopje kof fie. Voor nummer 23 wordt razend snel uit verschillende kisten een passend pak-voor-con- certganger bij elkaar gevist. Een paar kousen, een vest, een jas, een paarse 'drollen vanger' en ter complemen tering - twee kokette laars jes. Zo is de verslaggever in een ommezien omgetoverd in nummer 23. De grimeur doet de rest: het gelaat wordt ge poederd, het bekende schoonheidsvlekje aange bracht, een pruik op het hoofd geplant: en klaar is de concertganger. De andere 'achtervolgers' van praalwagen 7 zitten al gereed in de koffiekamer. Het zijn le den van theatergroep Impe rium, dat nu voor de tweede keer een delegatie voor de optocht levert. Bij elkaar een merkwaardig 18e eeuws ge zelschap. "Vroeger hadden ze luizen in die pruiken", schampert een voorbijgan ger. "Nu lopen de luizen ach ter ons aan", kaatst groep 7 terug. Het is kwart voor twaalf en J.P. Zwanenburg drijft de con certgangers de bus in. Op naar de Burggravenlaan, waar de praalwagens en het niet-Leidse aandeel in de op tocht (zij verkleedden zich in het schoolgebouw daar) wachten. Links in de bus Jac- ky, waar nummer 23 aan ge koppeld is, rechts voor een minstreel, rechts achter Ka- rel de Vijfde. "Ik ben m'n strippenkaart vergeten", roept iemand vrolijk. "Er wordt vandaag niet gestript", klinkt het ter antwoord. De stemming zit er in. Broodje bal "We treffen het wel met het weer, hè?" Een veel gehoorde opmerking die dag. Ook op de Burggravenlaan wil men dat graag nog eens voor el kaar bevestigd zien. Op een grasveldje oefenen clowns al le varianten op een koprol, een Pierrot laat zich een broodje bal goed smaken en de Imperium-vertegenwoor digers bekwamen zich in een Mozart-stijldansje. "Alles onder controle", stellen commissieleden Janssen en Koole tevreden vast. Alleen met de olifanten is het even afwachten. "Een half uurtje zegt hij met meer Utrechts dan Leids in zijn stem. Voor dat de optocht begint, po seert de familie voor de foto graaf "Dat is voor het perso- neelsblaadje", verklaart De Vnes. Hoogtepunt "De voorbereiding is leuker dan de optocht zelf', had ie mand in de Stadsgehoorzaal gezegd en dat blijkt zeer waar. Hoe leuk de optocht is. zal geen van de deelnemers achteraf kunnen vertellen. Dat kan alleen de toeschou wer uitmaken. Wel is duide lijk hoe gigantisch de belang stelling is. Direct al op de Ho ge Rijndijk en Hogewoerd staat het drie, soms vier rijen dik. Vooral de ouderen laten zich nog echt meeslepen door de pracht en praal. Enthou siast zwaaien ze naar de deel- De kleine Mozart laat ons he laas wat in de steek. Het pro grammaboekje schreef: "Maar dan begint hij te spe len en de toehoorders verba zen zich over de parelende muziek die Hij met fabelach tig gevoel uit het instrument weet te toveren". Dat gaat voor onze kleine De Vnes niet op. Hij zit een beetje be drukt achter het klavier en rekt zich zo nu en dan uitge breid uit. Alsof hij een in spannend recital achter de rug heeft. De concertgangers scharen zich bij stilstand van de op tocht rond het wonderkind en vieren hem luidkeels. Hangeklap, bis en 'bravo Moos'maar ons wonderkind laat de muziek aan de luid sprekers over. Ook de aan moedigingen van de zijkant helpen niets. "Volgens my is hy gewoon lui", merkt ie mand op. Maar dat is het niet Veel meer is hij overdonderd door al die mensen die naar hem kijken. "Daar wordt hy Het schminken nan de deelne mers in de StadsgehoorzaaL Een groep van erica zes mensen stoomt in ijltempo het Leidse deel van de optocht klaar een beetje verlegen van", be vestigt zyn vader ten over vloede. Om op nummer 23 terug te ko men: met hem gaat het gaan deweg moeilyker. Partner Jacky had hem vooraf op een wat elegantere loopstyl ge wezen, maar de ongemakke lijke laarzen gaan nummer 23 steeds meer parten spelen. Terwyl de Imperium mensen volledig in styl kwetteren over Mozarts kwaliteiten, zwikt de amateur onder de amateurs zich voort. Het draaipunt van de stoet by het station biedt even rust Carnaval Zusje Mozart maakt van de ge legenheid gebruik om achter de piano te kruipen Onver vaard timmert zy er op los. Wolfgang doet zyn handen voor de oren. Net zo min als (kennelijk) zijn eigen spel kan hy dit aanhoren. Vader De Vries grypt in. Als vete raan wil hy zich wel aan de regels houden: zus moet weg van de piano Hoe lang de Haarlemmerstraat wel is. dat beseft nummer 23 nu pas. Heel lang. Zeker als daar de Hooigracht nog op volgt Ter hoogte van de Groenesteeg spnngen een paar jongens op de praalwa gen. Vader De Vnes bekent achteraf zich nog maar net te hebben kunnen inhouden. Byna had de oude Mozart zyn vuisten moeten gebrui ken, maar "het plebs" (zoals de concertgangers onderling grapten) was al ingerukt De Breestraat Godzydank de Breestraat, het laaste stuk Nog maar weinigen hebben interesse voor Mozart en zyn concertgangers. Als ware professionals blijven de ver tegenwoordigers van Impe rium niettemin in hun rol Nummer 23 is aan het eind van zyn Latijn. Ter hoogte van het stadhuis neemt de burgemeester nog zyn hoed voor het gezelschap af Num mer 23 groet met een laatste krachtsinspanning minzaam terug: verschil moet er ten slotte zijn. Met de (verlossende) Stadsge hoorzaal in zicht vraagt part ner Jacky of nummer 23 vol gende keer weer van de party zal zijn. Voor hy kan ant woorden schudden zyn be- door Bart Jungmann Foto's Holvast De optocht in de Breestraat. leuker dan het deelnemen zelf. file meerekenend, kunnen ze nog best komen", zegt Jans sen zijn horloge inspecte rend. Het blijkt inderdaad al lemaal goed te komen. Zo ook met groep 4, de wagen met Cornelis Joppensz. Cor nells is het ventje dat vorige week in de rubriek Steeds de finitief werd ontmaskerd als hutspot-oplichter. De badine rende opmerking dat de wa gen nu wel met tomaten zal worden bekogeld, is kenne lijk niet helemaal goed geval len. Het gezelschap op de wa gen, vreest dat jongelui de de 3 oktoberfeesten staat op het daad bij die grap zullen voe gen. "Als er maar iets ge beurt, stappen we af', heb ben ze onderling afgespro ken. Er gebeurt niets. Op tochtman C.W. Koole had het eerder al gezegd: "Dat is het leuke ook van drie oktober, een echt volksfeest. Zoiets corrigeert zichzelf. Anderen grijpen in dat soort situaties heus wel in". Bij groep 7 heeft zich inmiddels ook het gezin De Vries uit Nieuwegein gevoegd. Om het viertal De Vries gaat het by ons in groep 7. Het achtjarig spandoek. Het voorbereiden blijkt zoontje is wonderkind Wolf gang Amadeus en zus, vader en moeder zijn de andere Mo- zarten op de praalwagen. Sa men met de familie Bakker uit Leiden is het gezin De Vries een vaste klant in de optocht. Vader De Vries doet dit jaar voor de 22ste maal mee. Hij is Leidenaar van geboorte, maar verhuisde al op jeugdi ge leeftijd naar het Utrechtse. "Op de provinciale griffie waar ik werk, weten ze al dat ik op drie oktober altijd een vrije dag heb. Vaste prik". ADVERTENTIE de (jxootste ipeciemiyuzk lnuld.5- en avondnvyde in A/zderLand Haarlemmerstraat 42 Leiden Tel.071 131204 LEIDEN - Geheel volgens traditie stond het Stadhuisplein gisteren in het teken van de muziek. De tent, waarin diverse groepen hun beste kunnen toonden, trok met het mooie weer veel belangstel ling. Op het podium verscheen de formatie Mahogany dat garant Muziektent op Stadhuisplein weer succes stond voor Zuidamenkaanse muziek vol vuur. Verder waren er ook de Sweelwood Dixie Stom- pers uit Zoeterwoude. The Break een nieuwe Leidse popband, The Key Town Presentors plus solis ten en The Familee LEIDEN - Behalve het inmiddels gebruikelijke touwtrekken op de Doezastraat (uiteraard onder leiding van Theo Koomen) werd er gisteren bij de Steenschuur ook weer met de polsstok over het wa ter gesprongen. Veel Met polsstok over water Steenschuur ren daar op afgekomen niet in de laatste plaats om iemand in het water te zien tallen Zij wer den redelijk op hun wenken be diend. De foto toont één van d* ont tracht te t

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3