LEIDSCH DAGBLAD Fiscus opent bankkluizen Onderwijs in opstand tegen en Onderzeeër ingesloten Vele officieren l iet tokken bij Spaans complot SNELHEID Bende kraakt in 6 jaar honderden brandkasten Bankdirecteur verdacht van "witten' zwart geld koppelbazen Flinke winst voor RSV Van Agt: sociaal stelsel vernietigt zichzelf "Nacht van Leiden" grote flop n WERELD,77 M/V0,n STREEK LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 5 OKTOBER 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36900 [Veelei/ G Koopman Hoofdredacteur AAM Schuurmans Ad| -hooldredacleur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bisuu W«* 1 73H BGlwtar Voor iet m w coWon Verbeten jacht van Zweedse marine STOCKHOLM (DPA.AFP) - De Zweedse marine is niet van plan de onderzeeër van onbekende nationaliteit, die zich in de wateren voor Stockholm bevindt te laten ontsnappen. De jacht kwam vanochtend in een beslissend stadium na dat de boot via onderwater microfoons kon worden ge lokaliseerd. Eerder had de Zweedse marine al enkele dieptebommen afgeworpen. De onderzeeër bevindt zich in de buurt van een marineba sis van Muskoe en zou slechts via twee smalle doorgangen open zee kun nen bereiken. Volgens defen sie-woordvoerder Bertil La- gerwall zijn inmiddels bar rières opgeworpen om die vluchtweg onmogelijk te maken. Sinds de ontdekking van de onderzeeër, afgelopen vrij dag, zijn de Zweedse autori teiten zeer terughoudend ge weest met het verschafTen van inlichtingen. Wel is dui- delijk geworden dat men de tot dusver gevolgde politiek om vreemde onderzeeërs al leen maar te verjagen heeft laten varen. Het is het negende incident dit jaar in Zweden met buiten landse onderzeeboten. Vorig jaar oktober liep een Russi sche onderzeeër dicht bij de basis Karlskrona in zuid- Zweden aan de grond. LEEUWARDEN (ANP) - Met de aanhouding van tien man heeft de Friese politie een bende opge rold, die ervan wordt verdacht in de afgelopen zes jaar enkele hon derden brandkastkraken te heb ben gepleegd. In totaal maakte de groep, een Sneeker en negen Amsterdam mers, 2 miljoen gulden buit. De 300 brandkasten die werden ver nield, hadden echter een waarde van gemiddeld 10.000 gulden, zo dat de schade nog veel groter is dan de buit. De hoofdrolspeler in de groep, een 34-jarige inwoner van Sneek, deed het voorbereidend werk en maakte valse sleutels. Volgens de politie werd in een en kel geval ook een gewapende overval gepleegd. De groep kon worden gepakt toen er bij een in braak in Scharnegoutum in Friesland drie mannen op heter daad werden betrapt. 20 PAGINA'S BEEK (GPD) - De Fiscale Inlichtingen en Opsporings Dienst (FIOD) heeft 9 kluizen van de RABO-bank in Beek bij Nijmegen leeggehaald en de directeur gearres teerd. De man wordt ervan verdacht aanzienlijke som men zwart geld van het wijd vertakte Tielse koppelba- zensyndicaat te hebben „gewit". Bovendien wordt hij door de Rijkspolitie in Nijmegen, die samen met de FIOD het onderzoek heeft verricht, verdacht van vals heid in geschriften. Scholten zet vaart achter (in)formatie PAGINA 7 AMSTERDAM (GPD) - De bezuinigingen in het onder wijs, die door minister Deetman (onderwijs en weten schappen) worden voorgesteld, leiden tot grotere econo mische malaise, tot nieuwe „tegenvallers" en tot nog meer bezuinigingen. De minister mag slechts financiële offers van onderwijsgevenden vragen, als daarmee blijvend werkgelegenheid in het onder wijs wordt gecreëerd en als dit bovendien past in een algemeen inkomens- en vermogensbeleid. Dit oordeel hebben de kaderleden van de vier grootste onderwijs vakorganisaties vanmiddag in de Jaap Eden-hal in Amsterdam in een resolutie neergelegd. De on derwijsbonden hebben besloten de resolutie over te brengen aan regering en parlement. De bij eenkomst van de kaderleden in Amsterdam kan gezien worden als een eerste forse waarschu wing aan het adres van minister Deetman. In de laatste weken van oktober begint namelijk het overleg met de onderwijsbonden over de bezuinigingsmaatrege len uit de onderwijsbegroting 1983. „De uitgangspunten voor onder wijsbeleid, die de Kamer heeft neergelegd in de motie-Rietkerk- Lubbers van 1980, worden van tafel geveegd", was het grootste bezwaa.1 tegen de onderwijsbe groting van Leen ter Haar, voor zitter van de Protestants Christe lijke Onderwijs-vakorganisatie (PCO). Hij verweet minister Deetman de begroting sluitend te hebben gemaakt door eenzij dig ingrijpen ten koste van één groep. Ter Haar doelde daarmee op de salarisinhouding die on derwijsgevenden met ingang van I januari 1983 te wachten staat. UTRECHT(ANP) - Nederland telt sinds vandaag officieel vijf mil joen woningen. In aanwezigheid van prinses Beatrix en minister Nijpels volkshuisvestingwerd net bereiken van die mijlpaal vanochtend gevierd met de over dracht van een woning in de Utrechtse Rivierenbuurt. Voorzitter van het Bouwberaad, drs. H.J. Eijsink zette een domper pp de feestvreugde met de mede deling dat ons land er ondanks de inspanningen na de Tweede Wereldoorlog nog niet in ge slaagd is de woningnood op te heffen. "In de komende jarén zal dat even min lukken", aldus drs. Eijsink. "Dan zal de samenleving meer geld over moeten hebben voor goede huisvesting. Dat er nog steeds kwantitatieve en kwalita tieve woningnood heerst ligt niet aan de bouwwereld. Als de regering doorgaat op de weg die zij bewandelt en geen andere richting inslaat, zal het afbraak proces van de bouw verdergaan. Dan zal het aantal werklozen in de bouio volgend jaar zijn ge groeid van 100.000 naar 165.000", zo voorspelde drs. Eij sink. Met het onthullen van een gevel versiering en een bezoekje aan de 80-jarige bewoonster mevr. C. Voorthuizen - Van Vliet bracht Ko ningin Beatrix vanochtend het aantal woningen in ons land offi cieel op vijf miljoen. Mevr. Voort huizen woont al vijftig jaar in de Utrechtse Rivierenbuurt. In de kluizen van de RABO-bank in Beek die grenst aan het poli tiebureau zou de directeur voor tonnen aan zwart geld en siera den afkomstig van het koppelba- zenimperium hebben onderge bracht. Dat geld zou hij via on rechtmatige transacties weer in het officiële betalingsverkeer hebben gesluisd. Uit het eerste onderzoek van de FIOD en de Rijkspolitie is verder naar voren gekomen dat ook een niet nader genoemd aantal inwo ners van Ubbeigen, waartoe Beek behoort, bij die strafbare geldtransacties betrokken is ge weest. Dertig rechercheurs zijn het afge lopen weekeinde in de weer ge weest om een groot aantal klui zen van de RABO-bank aan een nadere inspectie te onderwer pen. Daarbij werden naast geld en sieraden ook administratieve bescheiden in beslag genomen. Het is nog niet eerder voorgeko men dat de FIOD tot een zo om vangrijke „bankkraak" is over gegaan. Deze in het diepste geheim voorbe reide actie heeft veel beroering gewekt binnen de bankwereld. Het onderzoeksteam liet niets aan het toeval over bij de legale inval in de RABO-bank. Kluizen waarvan geen sleutel voorhan den was werden zonder pardon geforceerd. De Tielse koppelbazenaffaire kwam zo'n twee jaar geleden aan ROTTERDAM (ANP) - Over de eerste 32 weken van 1982 heeft Rijn-Schelde-Verolme (RSV) ex clusief de resultaten van de werf in Brazilië een winst geboekt van 5,2 miljoen. In de vergelijkbare periode van 1981 werd 53,2 miljoen verloren maar toen werd op Algerijnse op drachten een verlies van 48 mil joen genomen en was ook elders sprake van stroppen. De winst in Brazilië bedroeg 60 miljoen zodat de nettowinst in totaal uitkomt op 65,2 miljoen tegen 5,1 min verlies in dezelf de periode van 1981, zo heeft RSV bekendgemaakt. het licht. Tot dusverre is het de grootste bouwfraude die zich in Nederland heeft afgespeeld of al thans boven water is gekomen. Daarbij is de Staat der Nederlan den voor meer dan 50 miljoen gulden benadeeld. De wijdvertakte fraude-affaire zit zo ingewikkeld in elkaar dat de politie nauwelijks kans ziet alles boven tafel te tillen. „We houden ons slechts bezig met het topje van de ijsberg", aldus een woord voerder. De rol die de RABO-directeur in het geheel speelt vormt echter een compleet nieuw hoofdstuk in deze miljoenenzwendel. Nora Bakker gaat Vriesekoop coachen Israël bestookt Syrische stellingen PAGINA 13 FNV: snel praten over korter werken MADRID (GPD) - Meer dan hon derd Spaanse officieren, in meer derheid kolonels, zouden vol gens welingelichte bronnen in Madrid deel hebben uitgemaakt van het zaterdag ontdekte com plot om op 27 oktober, één dag voor de verkiezingen, in Spanje een staatsgreep uit te voeren. Behalve in de militaire districten Catalonië en Granada zouden de samenzweerders in alle regio's op collaboratie en steun hebben kunnen rekenen. Hoewel alle de tails over de coup nog niet zijn onthuld, is wel duidelijk dat het hoofddoel van de coup-plannen het isoleren van Madrid betrof. Diverse eenheden, die in een straal Bewolkt Half- tot zwaarbewolkt en mogelijk een bui. Minimumtemperatuur om streeks 9 graden. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Zwakke tot mati ge wind uit uiteenlopende richtingen. 6 Oktober 1982 UTRECHT (GPD) - Het stelsel van sociale zekerheid is onbetaalbaar geworden en is bezig zichzelf te vernietigen. Dit zegt premier Van AgJ in een kort filmp e, dat vanochtend werd vertoond aan het begin van een studiedag in Utrecht over het overhevelen van overheidstaken naar het par ticuliere bedrijfsleven. Volgens Van Agt is het zaak om de voorzieningen opnieuw af te stemmen op de economische mogelijkheden van dit ogenblik. „Dat is knap moeilijk. Want we hebben in ons maatschappelijk bestel allerlei vastigheden, aller lei dingen gebouwd waaraan je niet schijnt te mogen wrikken. Er is een aantal inkomensposi ties gegarandeerd en er is een aantal koppelingen gelegd waar aan het moeilijk raken is, zelfs waarnaar heel moeilijk valt te wijzen". Hij doelde hiermee op de ambtenarensalarissen en de uitkeringen van niet-werkenden. Van Agt zei, dat er binnen het kabi net over wordt gedacht om de verplichte ziekenfondsverzeke ring uit te breiden tot alle werk nemers. „Ook ambtenaren en ook gepensioneerden tot een be paalde inkomensgrens. Wie geen werknemer, ambtenaar of gepen sioneerde is. moet zichzelf verze keren. Wie dat wel is, maar bo ven die inkomensgrens zit, moet aanvullend verzekeren" Het ge heel betekent dat er een groter marktaandeel ontstaat voor de particuliere ziektekostenverze keraars. LEIDEN - Het fenomeen van de Leidse muzieknachten lijkt na drie jaar al weer te verdwijnen. De 'Nacht van Leidén', afgelopen nacht in de Pieterskerk, werd een gi gantische mislukking. Arties ten als de Dolly Dots, Anna Meyer en de Dutch Swing Col lege Band trokken slechts een paar honderd bezoekers naar het kerkgebouw; de meeste Leidenaren verkozen het ken nelijk hun 3-oktoberviering in de uitpuilende cafés door te brengen. Voor organisator Henk van Leeuwen was de flop van za terdag (toen de beatnacht tn Stadsgehoorzaal niet meer dan een goede zeshonderd toeschouwers trok) en van gisteren reden om uit te roe pen 'nooit meer iets tn Leiden met 3 oktober te organiseren'. Hij zit met een financieel de- bócle om uit de kosten te ko men hadden er gisteravond en de afgelopen nacht 1500 mensen naar de Pieterskerk moeten komen... rond de Spaanse hoofdstad lig gen, moesten in de vroege mor gen van 27 oktober strategische punten in de stad bezetten. Een hoofdrol bij die actie was inge ruimd voor de parachutistenbri gade van Alcala de Henares (30 kilometer ten oosten van Ma drid) en de pantserbrigades van El Goloso en Villa Viciosa. De opzet was in eerste instantie het koninklijk paleis Zarzuela te be zetten, om te voorkomen dat ko ning Juan Carlos net als bü de mislukte coup van 23 februari vorig jaar de rebellen een halt zou kunnen toeroepen. Ook de bezetting van de ambtswoning van premier Calvo Sotelo en van het hoofdkwartier van de militai re staf vormde een belangrijk on derdeel van het coup-plan. Informateur Scholten lijkt vooral uit te gaan van duidelijkheid Hij heeft hiermee de boosheid van D 66 op de hals gehaald, waar welis waar begrip voor kan worden op gebracht, maar die niet terecht is. De huidige politieke situatie is ge baat bij duidelijkheid en snelheid en niet bij vaagheid. Ondanks de wederzijdse liefdesbe tuigingen van CDA en WD voor en tijdens de verkiezingen, als mede tijdens de informatie van Van Kemenade. is riet met zo dat een kabinet van deze twee partij en nu ook snel van de grond hoeft te komen Daarvoor zijn de politieke verschillen op een aan tal punten te groot. Informateur Scholten bewandelt een unieke weg. Voor het eerst in de parlementaire democratie worden er tijdens een informatie werkgroepen van kamerleden gevormd. Een van de voordelen daarvan is dat er meteen gewerkt wordt met de verschillende fractiespecialis ten Dat kan achteraf veel tijd schelen wanneer een eventueel ontwerp-regeerakkoord door de fracties moet worden beoordeeld De door de informateur ingestelde werkgroepen dienen op topsnel heid te werken. De parlementa riërs moeten voor zaterdag 12 uur met hun adviezen komen, waarna de fractievoorzitters Lub bers en Nijpels tot de maandag erop de tijd hebben uit te vinden waar ze het wel en niet mee eens zijn. Ook deze manier van werken heeft een groot voordeel In een redelijk kort tijdsbestek ont staat een inventansatie van de werkelijke probleemgebieden, die om nader beraad vragen. De fractievoorzitters kunnen daar mee gericht aan de slag onder het wakend oog van de informa teur. Het zal in deze fase met na me een vuurproef worden voor WD-leider Nijpels, die het op moet nemen tegen een door de wol geverfde Lubbers Het zal een ander gevecht worden dan tussen Van Agt en Wiegel, voor zover men dit een gevecht mocht noemen. Nijpels heeft er meermalen blijk van gegeven niet over te lopen van vertrouwen in het CDA Hij zal daarom dubbel op zijn hoede zijn als het gaat om afspraken met dat CDA Een complicatie daarbij kan het feit zijn dat Lubbers toch al geen man is van gespierde taal en grote duidelijkheid. Hij is een meester in het formuleren van standpun ten die voor meer dan één uitleg vatbaar zijn. Nijpels weet dat ook en die weten schap alléén al kan ervoor zor gen dat de formatie van een CDA-WD-kabinet wellicht min der snel van de grond komt dan men zou kunnen verwachten op grond van het scala van uitspra ken in die richting gedaan. S. Nog steeds is niet bekend waar een gekaapt Iraans militair vlieg tuig is gebleven Gisteren verliet het de Verenigde Arabische Emi raten met onbekende bestem ming. Luchtvaartautoriteiten in de Golf staten weigeren informatie te verstrekken over het transport vliegtuig dat zondag werd ge kaapt door drie mannen en een vrouw en werd gedwongen naar Doebai te vliegen. Nieuws van verre en nieuws van nabij. Twee inéén. Twee goede redenen voor één abonnement. Noteer mi| voor een kwartaalabonnement 57,35) Voor hel abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis. Stuur de bon naar Leidsch Dagblad B VAntwoord nummer 10050, 2300 VB Leiden In plaats van ons de bon te sturen kunt u ook even bellen (071-144941

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1