Israël valt opnieuw aan Frans bestuur helemaal niet blij met Kohl C Amerikaanse president: "Democraten hysterisch Poolse bisschoppen uit protest niet naar Rome Bondskanseleir wil zich aan belofte houden Gromikoen Shultz worden het niet eens Kohl geeft 'voorbeeld' DINSDAG 5 OKTOBER 1982 COLUMBUS/OHIO (Reuter) - President Reagan van de Ver enigde Staten heeft zijn demo cratische tegenstanders er giste ren van beschuldigd dat zij hys terische aanvallen op zijn econo mische politiek zijn begonnen om de 'economische chaos' te ca moufleren die hij bij zijn ambts aanvaarding van hen erfde. Aandringend op steun voor repu blikeinse kandidaten in de con gres- en staatsverkiezingen van 2 november, zei Reagan dat zijn economische, buitenlandse en defensiepolitiek een einde maak te aan de 'nationale malaise' die president Jimmy Carter, die hij in 1980 versloeg, toeschreef aan het Amerikaanse volk. De president zei dat werkloosheid, die thans 9,8 procent van het werknemersleger treft, verbon den was met de strijd tegen de inflatie. In een antwoord op de kritiek dat Buitenland zijn conservatieve economische beleid verantwoordelijk was voor de toenemende werkloos heid, verklaarde Reagan dat de inflatie die hij van de Carterjaren had geërfd, grootste oorzaak De president gaf vorige week toe dat de werkloosheid de 10 pro cent zou kunnen blijken te heb ben bereikt wanneer vrijdag aan staande het maandcijfer voor september wordt gepubliceerd. Het zou het hoogste cijfer sinds de diepe depressie van de jaren dertig zijn. ieagan zei dat de huidige recessie de Verenigde Staten vorig jaar 'met orkaankracht' trof. Hij noemde het "een erfenis van ja ren van potverteren door een Congres dat tientallen jaren lang door Democraten is overheerst geweest". Volgens Reagan betekenden vier jaar Carter in het Witte Huis ook een afneming van Amerika's mi litaire macht. "De defensie-uitga ven die nu gedaan worden pro beren het recht te trekken". De president verdedigde zyn krachtige aanvallen op de Russi sche Afghanistan- en Polenpoli- tiek en politiek met betrekking tot andere gebieden en hij zei dat deze harde aanpak de Verenigde Staten voor het eerst in jaren het offensief had verschaft. Over zijn beleid van versterking van het militaire apparaat zei president Reagan dat het de kan sen op een duurzame vrede door het aanbrengen van een geloof waardige basis voor belangrijke nieuwe vredesinitiatieven, voor al op het gebied van de wapenbe heersing en in streken als het Midden-Oosten, had vergroot "Deze vitale initiatieven voor vre de heben nu een veel betere kans op welslagen dan indertijd in het klimaat van twijfel aan het lei derschap van de Verenigde Sta ten dat nog pas een paar jaar ge leden bestond", aldus de Ameri kaanse president. Syrische stellingen in Libanon gebombardeerd JERUZALEM - De Israëlische luchtmacht heeft voor de zesde maal Syrische anti-luchtdoelraketten gebombar deerd in oostelijk Libanon. Het betrof dit keer een batte rij van mobiele lanceerinrichtingen van het type SAM-9. Volgens een mededeling van het opperbevel in Tel Aviv wil Israël niet dat Syrië telkens weer probeert anti-lucht- doelraketten in Libanon te installeren. In dat communiqué werd niet ge sproken over de aanslag van zon dag ten oosten van Beiroet, waar zes Israëlische soldaten omkwa men toen hun autobus vanuit een hinderlaag beschoten werd. Maar algemeen wordt het bom- door Jaap van Wesel bardement als een represaille voor die aanslag beschouwd. Met dat al is de Israëlische reactie tamelijk gematigd geweest. Zegslieden in Jeruzalem wijzen er weliswaar op dat de aanslag op de autobus het werk was van Palestijnse terroristen en eens te meer bewijst dat de Palestijnen in de eerste plaats Libanon moe ten verlaten, maar de Israëli's voegden daaraan toe dat deze aanslag Israël niet van zijn stuk mag brengen en de onderhande lingen met Syrië over het vertrek van alle vreemde troepen uit Li banon niet in gevaar mag bren gen. Struikelblokken Bij de onderhandelingen over het vertrek van de Syrische en Israë lische troepen uit Libanon die via het Amerikaanse duo Habib en Draper plaatsvinden, zijr twee struikelblokken. Syrië is in beginsel bereid zijn troepen uit Libanon terug te trekken, maar het zegt niet namens de nog in Libanon aanwezige Palestijnen te kunnen spreken. Israël en Amerika weigeren met de PLO te praten, zodat die taak voor de Libanese regering is weggelegd. Vandaar dat president Amin Ge- mayel premier Wazan gevraagd heeft een nieuwe regering te vor men. El Wazan heeft ook bij de onderhandelingen over het ver trek van de PLO uit Beiroet als tussenpersoon dienst gedaan tussen de Amerikanen en de PLO. Het tweede struikelblok is de vei ligheidszone die Israël in zuidelijk Libanon wil. In het Is raëlische scenario zouden de mi lities van majoor Haddad daar een voorname rol in moeten spe len. Zoals bekend verzet Israël zich tegen enige vorm van een in ternationale vredesmacht, of het nu Unifil is of een multinationale vredesmacht. Het ligt voor de hand dat bij de onderhandelin gen over het vertrek van alle vreemde troepen uit Libanon Sy rië eist dat ook aan de Israëlische aanwezigheid in Zuid-Libanon, ADVERTENTIE of die nu direct of indirect is, een eind komt. Sharon In Israël is officieel ontkend dat de legerleiding de vorige week op een besloten zitting het aftreden van minister van defensie Sha ron zou hebben geëist. In een of ficieel communiqué van de le- gerwoordvoerder wordt gezegd dat de verhouding tussen de mi nister van defensie en de leger leiding normaal is, gebaseerd op wederzijds vertrouwen. Die stormachtige ontmoeting met de generale staf en hoge officieren waarover de Sunday Times en Newsweek spreken, heeft echter wel degelijk plaatsgevonden, al zijn de conclusies die deze beide bladen hebben getrokken, wat overdreven. Er is daar niet direct en officieel om het aftreden van Sharon gevraagd. Er waren twee bijeenkomsten. Een stormachtige zitting zonder Sha ron, en twee dagen later eer\ veel rustiger gesprek met Sharon. Twee divisiecommandanten zijn persoonlijk naar Sharon toege gaan en hebben zijn aftreden geëist. Onder hen de comman dant van de parachutisten, een elite eenheid. Verder hebben duizend reservisten aan Sharon gevraagd niet opgeroepen te worden voor dienst in Libanon, onder hen 150 officieren. Onder de dienstweigeraars is ook de zoon van de bekende journalist Jacobo Timmerman, enige jaren geleden vanuit een Argentijnse gevangenis naar Israël verhuisd. Zijn zoon heeft geweigerd dienst te nemen in Libanon vanwege gewetensbezwaren en is daar voor veroordeeld tot 30 dagen celstraf. t buitenlandse zaken BONN (GPD) - De nieuwe Westduitse regering heeft be sloten de salarissen van mi nisters en staatssecretarissen met vijf procent per jaar te verminderen. Dat maakte bondskanselier Helmut Kohl op zijn eerste persconferentie in Bonn bekend. Volgens Helmut Kohl draagt deze maatregel niet beslis send bij tot het volgens hem zonodige „gezondmaken" van de staatskas, maar hij en zijn mederegeerders hebben een voorbeeld willen stellen. „Niets meer. en niet minder dan dat", aldus Helmut Kohl. Volgend jaar verkiezingen V-raad roept op tot NEW YORK (UPI/DPA/Reuter) De Amerikaanse minister va.. buitenlandse zaken, George 1 11"1 Shultz, en zijn Russische collega. DCS let!Ivl .LI 1 Als erkende speciaalzaak bieden wij een persoonlijke service met speciaal opge leide medewerksters. U kunt ons vrijblijvend een bezoek brengen. Bij ons krijgt U het boekje: Weer zelfbewust door het leven. f/fci/toi ujarneclte^ Andrei Gromyko, hebben giste ren met een viereneenhalf uur durende ontmoeting hun bespre kingen in de marge van de alge mene vergadering van de Ver enigde Naties beëindigd. Behal ve dat de ministers vonden dat de oorlog tussen Iran en Irak zo spoedig mogelijk beëindigd moet worden, was er geen over eenstemming over een lange lijst onderwerpen. Dit heeft een hoge Amerikaanse functionaris ver klaard. De functionaris noemde het over leg "ernstig, zakelijk, zonder ru zie of luide stemmen". "De ge sprekken gaven de heren de mo gelijkheid elkaar te leren kennen en in bijzonderheden hun stand punten te uiten", aldus de Ame rikaanse woordvoerder. Hij zei dat geen nieuwe ontmoeting is afgesproken, ook niet van de Amerikaanse en Russische presi denten. Onderwerpen van gesprek waren voorts het Midden-Oosten, Afri ka, Centraal-Amerika, de men senrechten, de situatie van de Russische joden, de besprekin gen over beperking van de (kern bewapening en de hervatting van de conferentie over vrede en veiligheid in Madrid. Gromyko en Shultz bespraken ook de toespraken die zij vorige week voor de algemene vergadering hielden. Shultz verweet de Sow- jet-Unie in zijn rede dat Russi sche divisies in Afghanistan een hele natie onderdrukken. Gro myko beschuldigde Washington van medewerking aan de massa moord in Palestijnese vluchtelin genkampen bij Beiroet en de po ging militair overwicht over de Sowjet-Unie na te streven. Golfoorlog NEW YORK (Reuter) - De Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties heeft gisteravond met alge mene stemmen een beroep op Iran en Irak gedaan, onverwijld hun reeds twee jaar durende strijd te staken en hun troepen achter internationaal erkende grenzen terug te trekken. De raad onderschreef voorts nog eens zijn in juli genomen beslis sing om waarnemers van de VN te sturen die de naleving van het bestand moeten controleren. De resolutie werd aangenomen na een korte bijeenkomst die op verzoek van Irak werd gehou den. Iran boycotte deze vergade ring. evenals de bijeenkomst in juli jl toen een soortgelijke reso lutie werd aanvaard. Irak heeft gisteren melding ge maakt van een nieuw Iraans of fensief in de centrale sector bij Mandali. Volgens het Iraakse persbureau IN A is de aanval ech ter afgeslagen. In een communiqué van het Iraak se leger werd gezegd dat Iraakse jachtvliegtuigen en helikopters met boordgeschut gisteren de gehele dag Iraanse troepencon centraties. ook aan het noorde lijk front, hebben bestookt waar bij zware verliezen aan mensen en materieel werden toege bracht. De aanvallende toestel len keerden alle behouden terug op hun bases, aldus INA. In de bekendmaking werd voorts mel ding gemaakt van beschietingen van de stad Basrah door Iraans geschut, waarbij "enige schade en verliezen" werden geleden. BONN - De nieuwe Westduitse bondskanselier Helmut Kohl heeft gisteren nog eens beves tigd dat er volgend jaar maart vervroegde verkiezingen voor de Bondsdag zullen worden gehou den. Dat maakte hij bekend op zijn eerste persconferentie als re geringschef van de Bondsrepu bliek Duitsland. Kohl wilde niet zeggen welke grondwettelijke weg zijn rege ring wil volgen om deze verkie zingen ook daadwerkelijk te la ten plaatsvinden, maar er kan van worden uitgegaan dat hii er- door Hans Amesz naar streeft een grondwetswijzi ging tot stand te brengen. Zo'n wijziging moet met tweederde meerderheid in de Bondsdag worden aangenomen. Als dat lukt, lijkt het waarschijnlijk dat een nieuw grondwetsartikel wordt opgenomen, waarin staat dat het Westduitse parlement met een bepaalde meerderheid - waarschijnlijk ook tweederde - kan besluiten zichzelf te ontbin den. Met als gevolg dat de bonds president nieuwe verkiezingen moet inschrijven. Kanselier Kohl verklaarde dat hij ernaar streeft om die nieuwe bondsdagverkiezingen te verbin den aan eveneens nieuwe verkie zingen in de deelstaten Hamburg en Hessen, waar nu sociaal-de mocratische minderheidsrege ringen aan het bewind zijn. Verder merkte de nieuwe rege ringsleider op dat er naar zijn mening geen sprake van kan zijn dat er in de Bondsrepubliek een haat tegen vreemdelingen be staat. In zijn eigen moederstad Ludwigshafen heeft hij dat nooit bespeurd, maar wel is Kohl er van overtuigd dat het 'onmoge lijk' is dat in bepaalde schoolklassen tachtig procent Turkse kinderen zitten. „Dat is noch in het belang van Turken, noch in dat van ons". In de vroege maandagmiddag is het kabinet van Helmut Kohl beëdigd. Als bekend worden de belangrijkste ministersposten in genomen door Hans-Dietrich Genscher (FDP, buitenlandse za ken en vice-kanselier), Gerhard Stoltenberg (CDU, financiën), Otto Graf Lambsdorff (FDP, eco nomische zaken), Norbert Blum (CDU, sociale zaken), Fnednch Zimmermann (CSU, binnen landse zaken), Manfred Horner (CDU. defensie). Kohls opvolger als leider van de CDU-CSU-fractie in de Bonds dag is Alfred Dregger geworden. In de bondskanselary. de 'ze nuwcentrale' van de regering, is prof. dr. Waldemar Schrecken- berger benoemd tot chef. De vroegere zakelijke leider van de CDU-fractie, Philipp Jenniger, is nu staatsminister in de rege ringscentrale. Om drie uur gistermiddag heeft de vroegere bondskanselier Schmidt officieel zijn ambt over gedragen aan Helmut Kohl. Schmidt verklaarde dat zijn op volger kan beschikken over mis schien wel het beste regeringsap paraat dat er nu is. De Franse socialistische rege ring is beslist niet blij met de christen-democraat Helmuth Kohl aan het hoofd van het nieuwe Westduitse kabinet. Van dit onbehagen bleek voorlopig weinig aan de op pervlakte van Kohls bliksem bezoek gisteren aan Parijs. Het is daarentegen goed merkbaar in het hoofdkwar tier van de socialistische par tij in de Franse hoofdstad. „We zullen het nog moeilik ge noeg krijgen", is daar de me ning en de zorgen gaan niet zozeer uit naar de gemeen schappelijke buitenlandse of de defensiepolitiek, dan wel naar de problemen op econo misch en financieel terrein. Twee thema's staan daar voortaan in het middelpunt van de belangstelling: zal de franc het houden tegenover de mark binnen het kader van het Europese monetaire systeem, en: hoe loopt het af met de concurrentiemoge lijkheden van de Franse in dustrie jegens de Westduitse. door Rudolph Bakker Premier Mauroy is geschrok ken toen na de val van de so ciaal-democratische bonds kanselier Schmidt de mark niet in waarde daalde. Hü had dit verwacht en kwam er toen achter dat de zakenwe reld en de industrie het ken nelijk niet zo goed voor had den met zijn zojuist verslagen Westduitse ambtgenoot uit hetzelfde politieke kamp. De nieuwe Westduitse minister van economische zaken, graaf Lambsdorf - die de functie voortzet die hij in de regering-Schmidt bekleedde - zal nu nog openlijker gevolg kunnen geven aan zyn poli tiek van deflatie. De angst onder de socialisti sche bewindslieden is dat graaf Lambsdorf het 'Neder landse patroon' zal volgen, waarvan de Franse kranten vol schrik melden dat daarin rekening wordt gehouden met een vermindering van de consumptie met 4 procent en een vermindering van de in komsten met 5 procent. En dat heeft niets meer van doen met de socialistische politiek van 'herleving', waarvan in de praktijk trouwens al niet veel meer overgebleven was Inflatie De strijd tegen de inflatie 'Westduitse stijl' zal de ver schillen tussen de Bondsre publiek en Frankrijk nog ver groten: in Frankrijk is de in flatie 10 procent (dat is al thans de gefiatteerde hoop van de regering); tweemaal zo hoog als m de Bondsrepu bliek. En dat verschil wordt nu misschien nog groter. Als gevolg van deze verschillen vragen de Fransen zich af of de regering-Kohl hen even bereidwillig zal helpen als bondskanselier Schmidt dat deed bij het overeind houden van de steeds wankel blijven de franc. En als de Westduit se minister van economische zaken Lambsdorf de indus trie belastingfaciliteiten gaat geven, zal de situatie van ae Franse handelspartner nog moeilijker worden, omdat daar de industrie gebukt gaat onder een berg van lasten, die haar door het socialisti sche bewind is opgelegd Het vooraanstaande Panjse dagblad 'Le Monde', dat tot het regeringskamp wordt ge rekend. schryft op de dag van Kohls bezoek aan president Mitterrand: „Het succes van de Westduitse christen-de mocraten kan door de Franse regering en de partijen die haar steunen, moeilyk anders worden gevoeld dan als een steen in hun tuin. als een ex tra politieke en psychologi sche moeilijkheid". Het blad gaat nog voort met te zeggen dat de ontwikkeling het beeld niet ten goede komt dat de Franse socialisten pro pageren en dat er op neer komt dat het socialisme „rus tig maar zeker in opmars" is. De ontwikkeling kan zelfs bijdragen aan de al dan niet juiste indruk dat Frankrijk erdoor in een zeker isolement is geraakt, aldus 'Le Monde'. Het socialistische dagblad 'Le Matin' spreekt zichzelf moed in als het schrijft dat de nieu we Westduitse machthebbers even goed als hun voorgan gers weten dat de Westduitse crisis niet kan worden opge lost zonder „een nauwe har monisatie van de economi sche actie met hun eerste client en leverancier: Frank rijk" In feite wordt de st« m ming onder de socialisten be ter gekarakteriseerd door hun hoop „dat ze zelf langer aan de macht zullen zun dan de anderen". Tenslotte heeft hun partijleider en staatschef Mitterrand altijd nog zes jaar voor de boeg. En dan is cr de mogelijkheid nog - zo hopen de FYanse so cialisten - dat de gisteren met zoveel warmte binnengehaal de erfgenaam van de oude Konrad Adenauer bij de ver kiezingen van maart aan staande weer in het zand zal bijten. Helmuth Kohl daaren tegen zal met zijn Rijnlandse charme proberen zich bij de Fransen gebefd te maken Hy is een oprecht francofiel en zyn beide zonen studeerden al dan niet met pohtieke bij bedoelingen kortgeleden enige tyd in Frankrijk taai en letterkunde. Dreigende ontbinding "Solidariteit" WARSCHAU (DPA/UPI) - De pri maat van Polen, aartsbisschop Jozef Glemp van Warschau, en alle Poolse bisschoppen hebben vanwege de aanstaande ontbin ding van de bestaande vakbon den hun voorgenomen bezoek aan Rome afgezegd. Het Poolse episcopaat wilde aan vankelijk zondag in Rome de heiligverklaring bijwonen van de Poolse franciscaner pater Maxi- mihaan Kolbe. Naar in Warschau verder werd be kendgemaakt ziet monseigneur Glemp ook af van zyn op 'Rome' aansluitende bezoek aan de Ver enigde Staten, waar hij een twaalftal steden zou aandoen. De Poolse bisschoppen willen op deze wijze van hun verbonden heid met het Poolse volk getui gen. Zy hebben zich altyd uitge sproken voor opheffing van de schorsing van de vrye vakcentra le "Solidariteit" In kerkelijke kringen in de hoofd stad achtte met het voorts niet erg waarschijnlijk dat het deze week nog zou komen tot de ont moeting die Glemp en partij en regeringsleider Wojcich Jaru- zelski zich hadden voorgeno- Het Poolse parlement komt vrydag en zaterdag byeen voor beraad slagingen over de nieuwe vak- bondswet. Uit politieke kringen in Warschau werd verman, n dit na goedkeuring van die wet alle tot dusver bestaande vakbonden zullen worden opgeheven Hiertoe behoren naast de bijna tien miljoen leden tellende centrale Solidariteit, de regeringsgetrou we bonden, wier ledental wordt geschat op ongeveer twfee mil joen. In hun plaats zouden, om le beginnen, geheel nieuwe bonden per bedryf komen. Monseigneur Glemp heeft onlangs in een gesprek met Amerikaanse journalisten de vrees uitgespro ken dat het by ontbinding van 'Solidariteit' komt tot ongere geldheden en hy kondigde aan dat de kerk zou eisen dat de vrye vakcentrale weer zou worden toegelaten. (ADVERTENTIE» Alleen cultuurbarbaren gooien hun oude boeken weg. Dus brengt xe naar De Slegte. Zoals wetenschappelijke boeken, ency clopedieën.literatuur, atlassen, oude pren ten, enz. Misschien krijgt u er nog meer geld voor dan u denkt. De Slegte is een goeie oude boeken. U/ voor uw Boekhandel J de Sic at 7d. 2311 CJ D iden. Tel 071 -12 20

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13