0 Een warenhuis waar je liever kijkt dan koopt Reportage Kamper studenten niet tevreden VRAAG GERUST OM RENTERUST Fortnum Mason bestaat 275 jaar J DINSDAG 5 OKTOBER 1982 Varia „De Trijfel van 22 september over het bloedbad van Deir Yassin zou zo uit de pen van Göbbels ge vloeid kunnen zijn. Dat het moge lijk is dat deze hetze legen Israël gepubliceerd kan worden, is diep treurig en verschrikkelijk. Ik walg van jouw soort mensen schreef mevrouw R. van Bemmel- Freen uit Borger. Ook de heer L. R. van der Wieken uit Enschede toonde zich minder enthousiast: ..Zowel Sachar (in de 'Course of modern Jewish His tory') als Abba Eban (in 'My Country') schrijven uitvoerig over de moorden in Dir Yassin, en vermelden tevens dat de voor lopige regering onder Ben Goe- rion een verontschuldiging schreef aan koning Abdullah en dat de verantwoordelijke Irgoen- leiders gevangen werden gezet". Hij vraagt zich ook af hoe be trouwbaar de informant van de door mij geciteerde Jonathan Dimbleby was, „een lid van het Internationale Rode Kruis, dat nog slechts vijfjaar daarvoor bij diverse bezoeken aan Duitse con centratiekampen, met hun o zo scherpe oog voor massaslachting alles in orde bevond? De heer L. Sanders uit Haarlem vraagt zich af of ik bij het opha len van de herinnering aan Deir yassin als een vergelijkbare af faire met Chatila en Sabra geen andere motieven dan louter jour nalistieke had: „Het zou interessant zijn om te we ten wat de heer Trijfel ertoe brengt om juist nu, zo vlak na de afschuwelijke Beiroet-catastrop- he, dit artikel te schrijven. Aan gezien de volgens de Engelse ver sie beschreven gebeurtenissen zich 34 jaar geleden in Deir Yas sin hebben afgespeeld, had je zo'n artikel al lang geleden verwacht; maar nee hoor, Trijfel komt er nu pas achter en ik heb zo het gevoel dat hij met het artikel wil zeggen: 'Zie je wel, ze (de joden) hebben er vroeger ook al stevig op los ge moord, dus zullen ze het nu ook wel gedaan hebben". Waarom juist nu, vraagt ook G. H. uit Delden zich af: „Waarom moet S. de hetze t.o.v. het joodse volk, dus het antisemitisme, nog eens extra (helpen) aanwakke ren, terwijl hij weet, dat het juist de christelijke milities (de falan- gisten) zijn die dit bloedbad heb ben aangericht? In 1940-'45 heeft een groot deel der christenheid lijdzaam toegezien, dus 'ge doogd' wat zich toentertijd af speelde". Ziehier enkele vragen die door le zers en lezeressen zijn opgewor pen. Ik heb aan het Joods Histo risch Museum in Amsterdam ge vraagd wat men aan informatie over Deir Yassin in het archief had, en het enige bleken de beide hierboven genoemde boeken van Sachar en Eban te zijn. Het is overdreven te zeggen dat Abba Eban er 'uitvoerig' over schrijft. Welgeteld twee zinnen in het hoofdstuk 'De Onafhankelijk heidsoorlog': „Op 9 april ondernamen de twee strijdmachten, IZL en Lehi, sa men een aanval op het dorp Deir Jassin, waarbij ruim 250 volwas senen en kinderen werden ge dood. De Jewish Agency zowel als andere instanties uitten hun af schuw over een daad die, volgèns hen, onnodig een schaduw wierp over de eer van militaire strijd". En in 'A History of Israel' schrijft Howard M. Sachar: „De meest barbaarse van deze ver geldingsacties vond plaats op 9 april in het dorp Deir Yassin, een gemeenschap die de toegang tot Jeruzalem bewaakte De IZL en Lehi namen het initiatief voor de operatie, en de meedogenloosheid die deze groepen eerder tegen de Britten hadden gedemonstreerd, werd nu in nog verhoogde mate tegen de Arabieren aangewend. Het dorp werd veroverd, en meer dan tweehonderd Arabische mannen, vrouwen en kinderen werden vermoord, hun lichamen werden verminkt en daarna in een put gegooid. Hoewel deze ac tie onmiddellijk door het com mando van de Haganah werd af gekeurd, en de joodse regering de verantwoordelijke Etzel-officie- ren arresteerde, waren de conse quenties van deze slachting ver reikend". Over die verreikendheid, en (ter- wille van de objectiviteit) het 'ka der' waarin Deir Yassin geplaats moet worden, morgen meer. Ik wil eerst even antwoorden op de geciteerde verwijten. Een van de verschillen tussen Göbbels en mij is, dat wat ik over Deir Yassin schreef echt gebeurd is. Het is ook een zwaktebod de betrouwbaar heid van Dimbleby's informant Jacques de Reynier iti twijfel te trekken met een verwijzing naar het falen van het Internationale Rode Kruis in '40-'45. Howard Sachar slaat De Rayniers be trouwbaarheid blijkbaar hoog aan, want hij citeert hem inzake de paniek in Jaffa. Een waarom ik er juist nu over schreef, 34 jaar na dato? Om dezelfde reden waarom we nu, 38 jaar na dato, nog steeds over Lidice, Putten en Oradour schrijven. Je voert toch ook geen hetze tegen het Neder landse volk als je, zoals onlangs weer eens gebeurde, de oorlosmis- daden van Westerling c.s. op Ce lebes in herinnering terugroept7 Wat doet de modale Nederlandse toerist in Londen? Hij vereeu wigt een bobby en een dubbeldekker, maakt gniffelend een wandeling door de pretwijk Soho, scheldt op het slappe, lau we bier, bezoekt wellicht het theater, en gaat zeker winkelen. Harrods gaat hij in, Selfridges, de boekhandel Foyles (als hij heeft doorgeleerd) en onvermijdelijk Fortnum and Mason, het warenhuis voor de betere standen. De verkopers lopen er in jacquet rond, jawel. De tapijten zijn er dik en aan het plafond hangen kristallen kroonluchters. Thee koop je bij Fortnum and Mason, dat behoort tot de basis kennis van elke toerist. Naar de overige uitgestalde waren kijk je alleen, want die zijn veel te duur. Een enkele econo misch geschoolde beseft dat dat komt omdat de kroonluch ters, de jacquets en kleuterdikke tapijten nu eenmaal ook be taald moeten worden. Juist de entourage echter maakt winkelen en kijken bij Fort num and Mason en dat nu al gedurende 275 jaar. Dit jubileum wordt de komende maanden beschaafd maar indringend ge vierd. Alle reden voor onze correspondent in Londen om een kijkje te nemen bij het unieke warenhuis. Hij noteerde voor de enke ling die nog iets te verteren heeft enige prijzen, en sprak er met de 85-jarige verkoper Arthur Lunn, de man die vorsten en vorstinnen helpt bij het boodschappen doen. Arthur Lunn (85) werpt nog even een speelse blik op zijn gesprekspartner, haalt diep adem en steekt van wal: „Het is mijn streven om van winkelen een genoegen te maken door de dames en heren clientèle opgewekt, welwillend en altijd hoffelijk te benaderen". Ppfff, daar moeten we even van bijkomen. Arthur Lunn ook. Het is even stil, waarna we horen: „Hoe vond je dat? Je hebt het toch wel allemaal opgeschreven hè? Opgewekt, welwillend en al tijd hoffelijk". Een tweede verklaring volgt spoe dig. „Schrijf maar op. Ik ben zeer bedroefd over het overlijden van Hare Koninklijke Hoogheid prinses Gracia van Monaco. Ik kende haar goed. Zij haalde hier geregeld koffie, thee en andere comestibles waarbij ik haar dan mocht adviseren". Prinses Gracia. Prins Rainier. Ko ning Olav. Hertogen, gravinnen en landjonkers. En zo ongeveer de gehele Britse koninklijke fa milie. Arthur Lunn van het pracht-warenhuis Fortnum and Mason in Londen kent ze alle maal. Correctie, bijna allemaal, blijkens de volgende verklaring die we verzocht worden op te te kenen. Ik heb meermalen Zijne Konink lijke Hoogheid prins Charles mo gen assisteren. Ik heb echter he laas nog niet het genoegen gehad Hare Koninklijke Hoogheid de prinses van Wales te mogen advi seren. Wel ben ik voorgesteld aan de koningin-moeder. Dat was een hele eer". Toeristen Arthur Lunn is het levende sym bool van Fortnum and Mason, het warenhuis voor de betere standen op Piccadilly, hartje Londen. Met zijn 85 jaar werkt hij nog steeds op de begane grond van het zes verdiepingen tellende warenhuis. Op de afde ling „etenswaren", waar hi bijna 50 jaar van zijn leven heeft gesle ten. Nou ja, heeft gesleten. Lunn zelf heeft het over „de halve eeuw waarin ik de klanten heb mogen helpen". Behalve de traditionele klanten de adellijken en zeer rijken dus - son, on trekt Fortnam and Mason ook ren. vele duizenden toeristen per dag, die zich vergapen aan de jac- Lakei quets, de kristallen kroonluch ters, kortom de chique, elegante manier waarop het warenhuis is ingericht. rend gevoel voor dienstverle ning. Om daar een voorbeeld van te ge ven: wie als inwoner van zeg Lei den nu eens haarfijn wil weten welke theesoort het best past bij het water dat bij hem uit de kraan komt, hoeft slechts een monstertje met dat water mee te naar Fortnum and Ma- het daar te laten analyse- Bij Fortnum and Mason heerst die gezonde Engelse stelregel, dat je iets dat oud maar nog goed is niet moet vervangen. Vandaar Arthur Lunn. Vandaar ook de jacquets, die gedragen worden door mannen met een ouderwets en voor wie Nederlandse verhou dingen gewend is, zelfs verbijste- Nu eerst een duik in de geschiede nis. In 1707 werd William Fort num lakei bij de toenmalige ko ningin Anne. Een van de prettige bijkomstigheden van die baan was dat hij de eindjes kaars die niet meer nodig waren, mocht hebben om die te verkopen. Dat was nogal wat, want de gehele koninklijke huishouding werd des avonds bij gebrek aan elek trisch licht met kaarsjes verlicht, die dagelijks door den vervangen. Fortnum zette reeds spoedig met deze kaars stompjes een bloeiende handel op. Tot nog datzelfde jaar wist hij de man bij wie hij een kamer huur de, Hugh Mason, ertoe te bewe gen samen met hem de handel in te gaan. De twee mannen begon nen op Piccadilly een zaakje, waar niet alleen kaarsstompjes maar ook kruidenierswaren wer den verkocht. Dat bleek een gouden greep te zijn Door zijn contacten in het Ko ninklijk Paleis verwierf Fortnum al gauw een klantenkring in de betere standen, en door de jaren heen breidde deze kring zich steeds verder uit. Aan het eind van de e eeuw had Fortnum and Mason bij de Britse adel een reputatie opgebouwd vanwege de delicatessen die er werden verkocht. Ontbeende kip in gelei, hardgekookte eieren in gehakt, pasteien en fruittaarten Traditie De volgende eeuw veroverde Fort num and Mason zich een vaste plaats in die prachtige Britse in stellingen die zijn uitgevonden ten behoeve van smulpapen en roddelaars: de herenclubs. Nog steeds wordt de keuken van een aantal van de deftigste clubs door Fortnum ahd Mason op peil gehouden. De jaren rond de laatste eeuwwis seling waren voor het warenhuis wellicht de tijd van de grootste bloei. Het Britse imperium be heerste de wereld, van overal werden de rijkdommen richting Engeland gesleept, en Londen was een oord waar feesten, bals, en picknicks de orde van de dag vormden. En wie zorgde voor de etens- en drinkwaren als de hertog van Cumberland weer eens met 200 gasten ging picknicken, of als de gravin van Waldegrave een ge maskerd bal gaf Juist ja Tradities worden in Engeland niet zo gauw opgegeven, en nog steeds doet de adel bij Fortnum and Mason de boodschappen. Daarbij gaat het niet alleen om delicatessen, maar ook om kle ding. porselein, speelgoed, ste reoapparatuur en al die andere aardse goederen die een waren huis een warenhuis maken. Fortnum and Mason is geen prijs breker of koopjeskoning, dat mogen we wel vaststellen Met bescheiden trots wordt bijvoor beeld in de jongste brochure van het warenhuis vastgesteld „Wy verkopen het duurste parfum ter wereld". Kaviaar En ook op de afdeling waarmee Fortnum and Mason zyn groot ste bekendheid kreeg, de eet en drinkwaren, treft de argeloze winkelbezoeker prijzen aan die er niet om liegen Zo kost een pond beluga-kaviaar momenteel 146 pond, iets meer dan 700 gul den Maar om Arthur Lunn te citeren: „Dat is helemaal met zo duur hoor. Vergeet niet dat daar wel tien mensen van kunnen eten" Nog maar wat prijsjes dan. Een blik kreeftestaarten (125 gram» komt de cliënt op 17 gulden, een potje met een ons cashewnoten 11 gulden. Echt naar wordt het pas als men de afdeling alcoholische dranken bezoekt. De prijzen in Engeland voor geestrijk vocht zyn toch al deprimerend hoog. maar om 45 gulden voor een flesje gewone whisky neer te tellen, dat is geen drank meer kopen, dat is een belangrijke investering doen We hebben weer genoeg gejam merd Het is ook triviaal om in een zaak als Fortnum and Mason (blikje ga n ze levermoes van twee ons, 20 gulden hallo) moeilijk te doen over prijzen. Terug naar Ar thur Lunn Wij zouden weieens willen weten wat de Koninklijke Familie nu graag eet. Wat gaat er zoal naar Buckingham Palace"* Lunn kykt ons bedroefd aan „Dat mag u niet vragen Het is mij niet toege staan details hierover openbaar te maken Toch wil hy wel een kleine conces sie doen. Zodat wy nu kunnen melden waaruit het kerstpakket van de Noorse koning Olav be staat. dat hy jaarlijks by Fort num and Mason bestelt: Stilton kaas. pAté de foie gras. chnst maspudding. verschillende voe dingswaren die in cognac zijn in gemaakt, chocolade en biscuitjes in aanzienlijke hoeveelheden" Inderdaad, die Olav moet een maag van üzer hebben De Kamper studenten die directe medezeggenschap willen in het beleid van de theologische hoge school van de Gereformeerde Kerken hebben gisteren op de sy node in Lunteren hun zin niet ge kregen. Ze waren met 150 man naar Lunteren gekomen om hun wensen kracht bij te zetten. Een deel verliet vóór de stemming de zaal, omdat naar hun mening de diepere achtergronden van de zaak niet aan de orde waren ge weest. Het debat ging over de vraag of de inspraakmogelijkheden van de hogeschoolraad reglementair verruimd moeten worden. Dat zou kunnen gebeuren door het bestuur van de raad - waarin ook de studenten zitten toe gang te verlenen tot de vergade ringen van het hogeschoolbe- stuur, het college dat het beleid voorbereidt en aan welks verga deringen tot nu toe alleen de rec tor en een staffunctionaris deel nemen. De synode benoemt dit bestuur. Laat men de hoge schoolraad tot de bestuursverga deringen toe, dan krijgen ook de studenten een stem in het beleid. Daarop wilde de synode zich niet vastleggen. Ze beschikte afwij zend op het verzoek, de voorge stelde wijziging reglementair door te voeren. Dat wil niet zeg gen, dat de synode er bezwaar te gen zal maken als het idee van de studenten bij wijze van experi ment wordt toegepast. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Workum G. H. Frederikze Hoor naar en (voor deelwerk) D. Nijen- huis Tjerkwerd-Dedgum (Fr te Welsrijp-Bayum (Fr.) kandidaat J. P. Neels Utrecht, te Geertrui- denberg kandidaat A. A. van Houwelingen Leiden; aangeno men naar Holten R. Visser Deil- Enspijk (Geld Gereformeerde Kerken: aangeno men de benoeming tot geestelijk verzorger in het psychiatrisch centrum 'Bloemendaal' te Den Haag-Loosduinen J. W. Zijlstra 's Gravenzande. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: bedankt voor Zwijn- drecht J. de Gelder Damwoude- Driesum Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Almelo G. Bij kerk Enschede-Oost. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Woerden J. van Haaren Amersfoort; bedankt voor Scher- penisse J. Karens Opheusden. Adventkerk (Zevendedags-adven- tisten): aangenomen naar Rot terdam-Noord G. W. Mandema- ker Huis ter Heide, naar Harder wijk H. G. van Rijn Wijk bij Duurstede, naar Enschede R. H. Dingjan Lagrange Highlands (Ver. Staten), naar Leiden J H. Rosman Rotterdam, naar Huis ter Heide C. W. H. Tempel Heer len. De oud-katholieke bisschop van Haarlem, monseigneur G. A. van Kleef, heeft de heer L. E. Gouda te IJmuiden (59, gehuwd en vader den 5 kinderen) tot priester ge wijd. Gouda volgde de theologi sche studie aan de Katholieke theologische hogeschool van Am sterdam. Hij was de eerste oud- katholieke theologiestudent die niet studeerde aan het in 1725 op gerichte oud-katholieke semina rie in Amersfoort. Vele jaren heeft de heer Gouda bij Hoogovens gewerkt, laatstelijk als produktiechef. In 1974 trad hij toe tot de broederschap 'Sint Willibrord'. Hij doorliep zijn pastorale stage in een rooms-ka- tholieke parochie te Heemstede. Met een rede over 'toekomst-den- ken aan een theologische facul teit, een gesprek met tijdgeno ten' aanvaardde dr. H. M. de Lan ge (59) gisteren het ambt van hoogleraar in de toegepaste so ciale ethiek aan de theologische faculteit van de universiteit in Utrecht. De Lange lid van de Remon strantse Broederschap was, voordat hij tot hoogleraar werd benoemd, directeur van het inte runiversitaire instituut 'Normen en Waarden' te Rotterdam. Hij vervult verschillende functies in de Nederlandse Raad van Ker ken en in de Wereldraad van Ker ken. Lourdes Na een bedevaart naar Lourdes in 1976 is een II-jarig meisje van Sicilië op voor artsen on verklaarbare manier van kanker in een scheenbeen genezen. De ziekte had het been zo aange tast, dat de artsen het wilden am puteren. Na haar bezoek aan Lourdes mogelijk gemaakt met geldelijke steun van dorpsbewo ners hebben zestien onafhanke lijke artsen uit zes landen zich met de genezing van het meisje beziggehouden. Vorige week kwamen zij in Parijs tot de con clusie. dat Delizia Cirolli werkelijk was genezen, en wel op een voor hen onopgehelderde ma- Het zou de 65ste keer zijn, dat een zieke na een bezoek aan de grot van Lourdes is genezen. Leven. "Het is onverantwoorde lijk, een mens. ook al is hij nog niet geboren, tegen de wil en de liefde van God in te doden". Dat zeggen de Duitse rooms-katho- lieke bisschoppen in een 'herder lijk schrijven', dat komende zon dag in hun kerken wordt voorge lezen. "Als voor de geboren geldt, dat ieder een naaste heeft, hoeveel temeer is dat dan van toepassing op het ongeboren kind. Elk leven heeft zijn waar de". De bisschoppen denken daarbij ook aan ongeneeslyk zie ke mensen De titel van hun bnef aan de gelo vigen is: 'Kies het leven'. se gemeenschap' heeft de rege ringen - aan het slot van het Franciscus-jaar opgeroepen, de atoomwapens af te schaffen en te streven naar vrede In een verklaring namens alle volgelin gen worden de atomaire wapen wedloop en het mogelyke ge bruik van deze wapens als 'im moreel' veroordeeld De gemeenschap maakt zich bij zondere zorgen om de werkne mers in de fabneken waar de nu cleaire wapens worden gemaakt Zy zegt steun toe aan iedereen die zoekt naar andere mogelijk heden voor deze industrie "Geld uitgeven voor wapenproduktic is de slechtste manier om arbeid s plaatsen te scheppen" ADVERTENTIE Om meer te horen over de unieke Rente-Rust Hypotheek van het Bouwfonds. Die u beschermt tegen onverwacht grote rente-schokken. Zodat uw hypotheekrente betaalbaar blijft En u financieel minder kwetsbaar bent Een rustig gevoel Vraag gerust Dat kan bij het infocentrum van het Bouwfonds, maar ook bij uw makelaar of assurantie-tussenpersoon Ook als u aan verlenging van uw hypotheek toe bent. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten te Leiden Botermarkt 2,071-134343 Haarlem Anegang 29. 023-31385? Den Haag Nassauplein 13.070-650800 Rente-Rust Hypotheek van het Bouwfonds. Een rustige rente, een rustig gevoel.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11