r sp°rt )- "Ze rotzooien maar aan" Ministeries maanden achter met betalen Van der Smissen veroordeelt besluit KNBB Amateurvoetbal vaart wel bij shirtreclame Zaalvoetballers delen Liverpool eerst naar HJK Canadese bridgers superieur Gijzelaars van gekaapt vliegtuig vrijgelaten Journalist eist werk Rij kskantoormachinecentr ale Argentijnse regering verbiedt mars PAGINA 10 N SINT-WILLEBRORD (GPD) - Het besluit van de Koninklij ke Nederlandse Biljart Bond voortaan op alle ereklasse kampioenschappen met nieuwe (kunststof)ballen te gaan spelen, heeft bij de spe lers kwaad bloed gezet. Dat viel te merken aan de breuk in de inmiddels opgeheven paritaire commissie, het ad viesorgaan waarvan ook een aantal ereklassers deel uit maakte. Dat valt ook te mer ken aan de uitlatingen van een topspeler als .bijvoor beeld, Christ van der Smis sen. De veelvoudige nationa le en internationale biljart- kampioen uit Sint-Wille- brord: „Je blijft op deze ma nier toch maar wat aan rot zooien. Nu moet ik met twee soorten ballen gaan trainen. Want op de internationale kampioenschappen blijft men voorlopig gewoon met super-aramith spelen. Zolang er nationaal en internationaal nog steeds niet dezelfde nor men worden gehanteerd, weet je niet waar je aan toe bent". Jimmy Connors op jacht naar extra-premie DEN HAAG - Jimmy Connors heeft een grote kans de extra pre mie voor de beste tennisspeler (qua puntenaantal) in het Grand Prix-circuit in 1982 binnen te ha len. Het gaat om een bedrag van 600.000 dollar (ruim 1 miljoen gulden), dat als bonus wordt toe gekend aan de speler met de meeste toernooipunten. Na 56 van de in totaal 90 te spelen toer nooien heeft de dertigjarige Amerikaan de leiding met 3275 punten. Hij sloeg die punten bij elkaar in zestien grand prix-eve- nementen. De Tsjechoslowaak Ivan Lendl staat tweede. Het gat mei Con nors is evenwel zeer groot: Lendl, die in elf GP-toernooien uitwam, heeft ruim duizend pun ten minder dan de Wimbledon- kampioen. De Argentijn Guiller- mo Vilas neemt met 2210 punten de derde plaats in. Het toernooi om de open Australische kam pioenschappen in Melbourne, dat gedurende de eerste twee we ken van december wordt gehou- ZEIST - Van de ruim 5000 veld- voetbalverenigingen in Ne derland zijn er tot op heden ongeveer 700 in geslaagd een shirtreclame-sponsor voor dit seizoen te vinden. Hoewel 250 clubs hun model-spon sorovereenkomsten nog ter goedkeuring aan de KNVB moeten inzenden en daar dus nog niet van bekend is welke bedragen zij ontvangen, blijkt uit de inmiddels al wel ontvangen en goedgekeurde contracten van de overige 450 clubs dat zij in totaal 2,2 mil joen gulden toucheren uit shirtreclame. Deze bemoedi gende cijfers hebben het be- DUDELANGE - Cantu heeft op de terugreis naar Italië even Lu xemburg aangedaan om in Du- delange het eerste duel uit de eerste ronde van het toernooi om de Europese basketbalbeker voor landskampioenen tegen T 71 Dudelange mee te pikken. De Italianen, zondag in Den Bosch winnaar van de Jones Cup, het wereldkampioenschap voor clubteams, waren natuurlijk op permachtig. Met 51-99 (22-52) werden de Luxemburgers ver slagen. stuur amateurvoetbal van de KNVB in zijn mening ge sterkt, dat de invoering van shirtreclame de verenigingen dit seizoen zeker tien miljoen gulden op zal gaan leveren. Het bestuur amateurvoetbal zal aan het einde van dit seizoen een rapport samenstellen over de shirtreclame-contrac ten. Men hoopt op deze ma nier de clubs in de toekomst beter voor te kunnen lichten omtrent met name de hoogte van de vergoeding die men kan vragen voor het dragen van shirtreclame. De KNVB is er namelijk van overtuigd dat de contracten dit seizoen sterk verschillen. Zo heeft za terdagclub IJsselmeervogels een contract voor shirtrecla me afgesloten, dat de club 35.000 gulden per jaar ople vert. Steenwijk verbond de clubnaam aan de sponsor en verdient daarmee in twee jaar 65.000 gulden. Het Rotter damse De Musschen, uitko mend in de eerste klasse KNVB, houdt daarentegen alleen een volledig tenue voor het eerste elftal over aan de nieuwe geldbron. den, vormt de afsluiting van de GP-toernooienreeks in 1982. Na 56 toernooien ziet de lijst er als volgt 1. Jimmy Connors (Vst) 3275 punten/16 toernooien. 2. Ivan Lendl (Tsj) 2263/11, 3. Guillermo Vilas (Arg) 2210/12. 4. John McEnroe (Vst) 1605/9, 5 Mats Wilander (Zwe) 1200/15, 6. José Higueras (Spa) 1186/11.7. Vitas Gerulaitis (Vst) 1160/12, 8. Yannick Noah (Fra) 959/12, 9. Gene Mayer (vst) 880/12, 10. Andres Gomez (Ecu) 869/16. KATWIJK - Het zaalvoetbalteam van Van der Plas heeft gister avond op het nippertje een punt verspeeld aan Neptunus: 3—3. He was een bijzonder spannend duel met een enerverende slotfa se. De Katwijkse ploeg kwam voor rust met 0-2 achter maar dankzij twee doelpunten van Martin van der Plas was het bij de pauze 2-2. Na rust gaf Jan Hogewoning Van der Plas de lei ding. Eén minuut voor tijd miste hij de kans om de winst veilig te stellen. De paal keerde de bal. Direct daarna werd het daarente gen 3-3. De overige uitslagen in de interregionale competitie: Ce- verbo-FN Snoekie 6-3, FC Gro- vo-De Rozet 0-4. Christ van der Smissen zegt dat door dit soort zaken en vooral door de teruglopende publieke belangstelling zijn motivatie da- AMERSFOORT - De biljarttop uit de ereklasse, verenigd in een be langengroep, heeft zich maan dagavond tijdens een vergade ring in Amersfoort niet erg sterk gemanifesteerd. Slechts zes van de vijftig ereklassers waren aanwezig om zich uit te spreken over het bondsbeleid, dat de afgelopen weken door de biljarters fel werd gekapitteld. De bedoeling was dat op deze bij eenkomst stelling zou worden genomen tegen een aantal aan gekondigde maatregelen, maar daarvan kwam door de allesbe halve solidaire houding van de spelers niets terecht. Besloten werd slechts het bestuur van de KNBB een brief te doen toeko men waarin de biljarters hun ongenoegen over het beleid ken baar zullen maken. nig is geslonken: „Ik maak me niet meer druk om die biljarterij, ik speel alleen de toernooien nog die me interesseren". Hetgeen betekent dat Van der Smissen dit seizoen niet zal deelnemen aan de nationale kaderkam pioenschappen en zijn titel ook halverwege deze maand op het NK 71-2 in Uitgeest niet zal ver dedigen. „Naar een kaderkam pioenschap komt tegenwoordig toch niemand meer kijken. Bo vendien, van deelname aan het Europees kampioenschap ben ik als titelverdediger toch al verze kerd". Het afgelopen seizoen was een top jaar voor Van der Smissen, die zowel in het 71-2 als in het band stoten de Europese titel verover de. Daardoor is hij dit biljartjaar verzekerd van een aantal interna tionale toernooien. Toch doet hij ook nu weer mee aan het Neder lands kampioenschap in het bandstoten, naast de ereklasse- finale in het driebanden en, wel licht, ook de vjjfkamp. Gepland hoogtepunt voor Christ van der Smissen vormt het wereldkam pioenschap bandstoten in zijn ei gen gemeente Rucphen, in maart '83, waarvoor hij zich eerst nog, via het EK moet zien te klasse- Ontmoedigd Nu de biljarterij hem nog steeds niet de beoogde maatschappelij ke status heeft kunnen bezorgen. lykt Chnst van der Smissen wat ontmoedigd te zijn geraakt. Nog altijd is hij er niet in geslaagd een sponsor te vinden, nog altijd heeft hy niet de begeerde baan voor halve dagen kunnen ver werven. Bovendien, ook het aan bod van de inmiddels gelegali seerde invitatietoernooien met prijzen in geld en-of natura is te genvallend. Zodat Van der Smis sen tijd genoeg heeft om te trai nen, dat wel, al is dat het enige lichtpuntje. En juist daarom stoort hem het 'technische beleid' van de bond. Pefectionist Van der Smissen weet op zijn vertrouwde werkter rein, zijn privé-biljartzaal achter zijn huis, ook niet meer waar hij aan toe is. Want het zijn niet al leen de ballen die nationaal en internationaal nu van elkaar ver schillen, het is ook het laken waarop gespeeld wordt, dat hem aan het twijfelen heeft gebracht. „Op Nederlandse kampioen schappen is een Simonis 300-la- ken voorgeschreven, terwijl in het buitenland nog altijd het kamgaren super extra-roulant la ken wordt gebruikt" Daarom dient een Nederlandse topspeler op een buitenlands toernooi onder andere omstan digheden te presteren dan hij ge wend is. Niettemin vond de altijd vlot bij pinken zijnde KNBB kennelijk dat ook in de ballen- kwestie een soort voortrekkers rol moest worden vervuld. Voorzitter Jan Lageweg: „Met die ballen zijn we nu al meer dan twee jaar bezig. Hebben overleg gevoerd met de Europese biljart bond en met TNO. De nieuwe bal, de zogenaamde Weka bal, is zo geschikt gevonden dat we er een commerciële verbintenis aan hebben gekoppeld. Het pro bleem met de oude ballen was de geringe duurzaamheid en de wis selvalligheid. Je kon ze een keer gebruiken en ze deugden niet meer. De nieuwe bal is veel duur zamer. De problemen rond de ballen zijn ook niet echt de reden voor ons geweest om die paritai re commissie in zijn geheel op te heffen. We waren gewoon van oordeel dat de commissie slech ter werkte dan altijd de opzet is geweest. Men wilde zich teveel met beleidsvormen bezig hou den. En daar was die commissie nou net niet voor. De commissie diende slechts de technische commissie van de bond van ad vies te dienen en niet meer". DINSDAG 5 OKTOBER 1982 LIVERPOOL (AFP) - Liverpool en HJK Helsinki hebben over eenstemming bereikt over het omzetten van de speeldata van de Europa Cup wedstrijd in de achtste finales van het toernooi voor landskampioenen. Liver pool speelt op 19 oktober eerst in Helsinki en veertien dagen later, weer op dinsdag, volgt de return in Engeland. Het bestuur van HJK had om de wissel verzocht uit financiële overwegingen. Dundee United en Viking Stavan- ger kwamen tot eenzelfde ak koord. De Noorse club verzocht omzetting omdat de weersvoor spellingen voor begin november niet al te veel goeds beloven. Dundee United, dat in de eerste ronde PSV elimineerde, speelt de eerste wedstrijd in de tweede ronde van het UEFA-bekertoer- nooi dus op 20 oktober in Sta- vanger. De return volgt veertien dagen in Schotland. BIARRITZ (ANP) - Het Canadese paar Diana Gordon en George Mittelman heeft gisteren in Biar ritz de wereldtitel voor gemeng de paren veroverd. In een uitste kende slotzitting wist het Cana dese duo de Amerikanen Suther- lin/Sutherlin en de Fransen Viennois/Viennois net voor te blijven. Kees Tammens en Anne ke Simons vormden het beste Nederlandse paar op de zesde plaats. Max Rebattu en Marijke van Mechelen verspeelden in de laatste zitting op knullige wijze de vierde plaats. De eindstand van bij de gemengde paren: 1. Gordon/Mittelman (Can) 24.061 punten, 2. Sutherlin/ Sutherlin (Vst) 23.838, 3. Vien nois/Viennois (Fra) 23.669, 4. Po- let/Polet (Bel) 23.326,5. Schaufel- berg/Magnis (Wdl/Fra) 23.290, 6. Tammens/Simons (Ned) 23.253, 15. Rebattu/Van Mechelen (Ned) 23.008,19. Dirks/Van Eijndhoven (Ned) 22.891, 27. Van der Helm/ Van der Helm (Ned) 22.712, 32. Maas/Vriend (Ned) 22.543. Kwalificatieronde damesparen: 1. Deas/Palmer (Vst) 2080 punten, 2. Lise/Valensi (Fra) 2075, 3. De- nie/Van Eijndhoven (Ned) 2047, 8. Pasman/Simons (Ned) 1952, 15. Mulder/Van der Spek (Ned), 29. Van der Pas/Schippers (Ned), 31. Van de Brom/Van Mechelen (Ned), 36. Doornbos/De Jonge (Ned), Na de eerste kwalificatieronde bij de herenparen heeft de Zweedse combinatie Lindqvist/Morath (Zwe) de leiding met 6318 pun ten. NEW YORK - Drie sportvrouwen op een rij. Geheel links Fanny Blankers-Koen. die op de Olympische Spelen van 1948 vier gouden medailles won en opgenomen wordt in de ere-galerij van de Vrouwen Sport Stichting in New York. In het midden de tennister Martina Navratilova en rechts de lange-afstands loopster Mary Deckers, die werden gekozen tot respectievelijk prof en amateur sportvrouw-van het jaar. Minister Rood: Smallingerland moet beleid deeltijdarbeid heroverwegen DEN HAAG (GPD) - Minister Max Rood (binnenlandse zaken) is van mening dat de gemeente Smallingerland fout zit met de regel dat er per twee partners maar één en een kwart werk week beschikbaar mag komen. De minister heeft Smallinger land dringend verzocht dat be leid in heroverweging te nemen. Dat antwoordt de minister op vra gen van de PvdA-kamerleden ter Veld en van Nieuwenhoven. De ze parlementariërs waren veront rust toen de gemeenteraad van Smallingerland de deelnota deel tijdarbeid had vastgesteld in juni van dit jaar. In een uitvoerige brief heeft minis ter Rood vervolgens Smallinger land erop gewezen dat het besluit voor de een en een kwart werkweek per twee partners in strijd is met de Wet gelijke behandeling mannen en vrouwen in de burgerlijke openbare dienst. SHAKJAN (UPI) - Vier luchtpira- ten die zondag een Iraans mili tair transportvliegtuig met 79 in zittenden naar de Verenigde Ara bische Emiraten hadden ge kaapt, hebben gisteren alle pas sagiers vrijgelaten. Zij dwongen de bemanning verder te vliegen. De bestemming is niet bekend. Dit heeft de politie meegedeeld. De kapers, drie mannen en een vrouw, die eerst met het toestel in Doebai waren geland, eisten politiek asiel in de Verenigde Staten. Toen de autoriteiten wei gerden te onderhandelen, vloog het vliegtuig naar het naburige vliegveld van Sharjah, 30 km. ten noorden van Doebai. Daar vroe gen de kapers asiel in de V.A.E., maar een onderhandelingsdele- gatie onder leiding van de minis ter van defensie, sjeik Moham med bin Rashid, verwierp ook die eis. Het toestel mocht wel bij tanken waarna het met onbeken de bestemming vertrok. AUTOSPORT - Na 18 van de 24 klassementsproeven in de twee de etappe van de Rally van Sar Remo hebben de Zweden Blom quist en Cederberg de leding Het duo, rijdend ineen Aud Quattro. wordt op 1 minuut 51 gevolgd door de Finnen Allen er Kivimaki. HAARLEM (ANP) - De journalist Jan van der Kroon moet zo snel mogelijk weer bij het weekblad Panorama aan het werk. Dat eiste diens raadsman mr. Meerbach in een kort geding, dat giste ren voor de president van de rechtbank in Haarlem mr. Vrij diende. Van der Kroon staat sinds 30 juni van dit jaar op non-actief. Oor zaak daarvan is een serie van drie artikelen over de problemen op de Amsterdamse Zeedijk. De serie verscheen onder de naam „De gevaarlijkste plek van Nederland" in Panorama. De journa list werkte mee aan de eerste twee verhalen in het blad, maar hy weigerde kopij voor het derde artikel te leveren. Reden daarvoor was, dat Van der Kroon en zijn gezin regelmatig door betrokke nen werden bedreigd. De gebeurtenis veroorzaakte een slechte verhouding tussen Van der Kroon en zijn hoofdredacteur. Volgens mr. Meerbach vormde de weigering van Van der Kroon om verder aan de serie mee te werken geen aanleiding om hem zo lang op non-actief te stellen. Directeur Middeldorp van Panorama zei, dat er wat hem betreft geen verzoening meer mogelijk is. Panorama heeft inmiddels het ontslag van Van der Kroon aangevraagd. Uitspraak in het kort geding is maandag 18 oktober. DEN HAAG (ANP) De Rijkskantoormachinecentrale (KMC), adviesorgaan en aan- schafbureau voor informaticahulpmiddelen ten behoeve van ministeries en andere overheidsinstellingen, ervaart "het verslechterende betalingsbedrag van sommige mi nisteries en de daarmee verbonden instellingen" als een "zeer hinderlijk aspect". Dit staat in haar onlangs uitgekomen jaarverslag 1981. Een woordvoerder van de KMC wilde gisteren desgevraagd niet meedelen om welke ministeries en instellingen het hier gaat. Onder de kop "negatieve trends in 1981" staat in het jaarverslag dat dit gedrag hinderlijk is in dié zin dat onderhandelingen over beta lingsverplichtingen steeds stroe ver verlopen en dat "het dreigen met respectievelijk doen van ge rechtelijke stappen toeneemt". De KMC meent dat er zelfs sprake is van "verwerpelijk" gedrag in de gevallen dat betalingen pas na zes maanden tot acht maanden (inplaats van één maand) plaats vinden, "zonder dat wordt on derhandeld over uitstel van beta ling". De gevolgen van dit soort gedrag kunnen verstrekkend zijn blij kens de zinsnede in het jaarver slag, dat elke dienst zich goed moet realiseren dat met name le veranciers met een geringe liqui diteit hierdoor in een faillisse ment kunnen worden gedreven. Doden bij botsing guerrilla s en politie Venezuela CARACAS (AFP) - Bij een botsing tussen het Venezo laanse leger en linkse guerril lastrijders zijn drieëntwintig mensen omgekomen en wer den achttien mensen ge wond. De botsing had plaats bij Can- taura, op ongeveer 250 km zuidoostelijk van de hoofd stad Caracas. Verdere bijzon derheden werden niet gege ven. De Venezolaanse minis teries van defensie en bin nenlandse zaken hebben la ten weten spoedig een ver klaring te zullen uitgeven over de kwestie. Een groep van ongeveer hon derd guerrillastrijders van de marxistisch-leninistische or ganisatie "Rode Vlag" is al enige tijd actief in het oosten van Venezuela. BUENOS AIRES (Reuter) - De Argentijnse regering heeft gisteren een mars door Buenos Aires verboden. Beschermers van de mensenrech ten waren vandaag van plan de vrijlating van politieke gevangenen en inlichtingen over vermisten op te eisen. Nobelprijswinnaar-1980 Adolfo Perez Esquivel, een van de organisato ren, zei dat de mars toch zou plaatshebben. Het ministerie van binnenlandse zaken verklaarde dat de betoging was gericht op het "openrijten van wonden geslagen door het terrorisme waardoor de republiek in de voorbije tien jaar werd geteisterd". Tijdens de oorlog van het leger tegen linkse guerrillastrijders aan het einde van de jaren zeventig zijn duizenden mensen spoorloos verdwe- De jongste verdwijning betreft Marcelo Dupont. een zakenman die een broer is van een kroongetuige in een rechtszaak over de moord op de Argentijnse diplomaat Elena Holmberg m 1978. Dupont verdween vorige week nadat zyn broer Gregono de naam van de voormalige marinechef Emilio Massera had genoemd in verband met de moord. De Argentijnse regering heeft bij herhaling gezegd geen informatie te hebben over verdwenen personen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10