"Westduitse controle faalt CDA-WD: nog hard gevecht 'Zelfdoding niet in heroïsche sfeer trekken' Ir. A. Oele commissaris in Drenthe C Gazelle: zes weken werktijd verkorting "Rein Water" over verontreiniging van de Rijn: Profiteer ervan! P. Groeneveld en Zn. Speyer-symposium Werk Van Kemenade zeker niet zinloos ZATERDAG 2 OKTOBER 1982 DEN HAAG (ANP) - Dr.ir. A P. Oele is gisteren bij koninklijk be sluit, op voordracht van het kabi net, benoemd tot commissaris van de Koningin in Drenthe. Oe le (58) is lid van de PvdA en Ne derlands hervormd. Hij is sedert 1 november 1978 voorzitter van het openbaar lichaam Rijnmond. Daarvoor was hij onder meer lid van de Tweede Kamer (1963 tot 1973), lid van het Europees Parle ment (van 1965 tot 1973) en bur-, gemeester van Delft (van februa ri 1973 tot november 1978). De benoeming van dr. Oele is goed gevallen bij de fracties van de grote partijen in provinciale sta ten van Drenthe. De fractielei- Binnenland ders van PvdA, WD en CDA hebben zich er positief over uit gelaten. DIEREN (GPD) - De Gazelle-rij- wielfabriek in Dieren heeft voor haar personeel werktijdverkor ting aangevraagd voor een perio de van zes weken, ingaande 7 ok tober. De bijna 600 personeelsle den zullen dan slechts de helft van de tijd hoeven te werken. Deze maatregel is volgens de di rectie uitputtend met de onder nemingsraad en de vakbonden besproken. Zij gaan akkoord Gazelle heeft tot het instellen van een werktijdverkorting besloten om de voorraad van 27.000 fiet sen enigszins te doen slinken. Verwacht wordt dat door deze maatregel 16.000 rijwielen min der worden geproduceerd. Dat betekent dat half november de voorraad zal bestaan uit 11.000 exemplaren. Dat is aanvaard baar, aldus president-directeur M. W. Hancock. Volgens Gazelle is het een normale gang van zaken dat de verkoop van fietsen vanaf september tot en met februari minder vlot ver loopt. Ieder iaar stagneert die verkoop vanwege de seizoensin vloed. Om deze tendens om te buigen gaat de firma de komen de maanden haar fietsen tijdens de voorverkoopshows goedko per aanbieden. De directie noemt de 90-jarige Die- rense njwielfabriek overigens een gezond bedrijf. „We zijn al leen maar voorzichtig. De maat regel is slechts genomen om straks nog beter te kunnen draai en". Niettemin baart de sterke groei van importfietsen Gazelle zorgen. De oorzaak daarvan ligt bij Gazelle zelf. doordat het Die- rense bedrijf de afgelopen jaren de vraag naar fietsen qua pro- duktie niet bij kon houden. Van de ruim een miljoen fietsen die jaarlijks in Nederland worden verkocht komen er inmiddels zo'n 40.000 uit het buitenland. DEN HAAG - Het stond er heus. „Ik blijf het betreuren hoe de grootste winnaar van deze ver kiezingen de grootste partij beje gent". Was getekend: Ruud Lub bers, CD A-onderhandelaar. Wie weet dat die grootste winnaar de WD en de grootste partij de PvdA is, zal bij het lezen van de ze zin de wenkbrauwen fronsen. Solliciteert Lubbers naar de oppo sitie? Ziet hij liever een links-li berale coalitie? Niks daarvan. Deze opmerking uit de brief, die het einde van de informatiewerk zaamheden van Jos van Keme nade betekende, was bedoeld als de eerste stap op weg naar een coalitie van CDA en WD. Verwarrend? Zeker. Maar is de si tuatie dan niet duidelijk? Nu Van Kemenade „mislukt" is gaan CDA en WD toch direct om de tafel zitten om in twee, ADVERTENTIE Koop ook uw verse kipspecialiteiten rechtstreeks van de groothandel. Uw voordeel: Uitsluitend kersvers De beste kwaliteit Natuurlijk de laagste prijs. Iedere dinsdag vanaf 8 uur tot 13.00 uur in de Groenoordhallen. assortiment met VASTE PRIJZEN Kuikcnpoten Kuikenfilet Braad-grill kuikens Kuikenrollade T.V. Hapjes Drumsticks per 5 kc per kg (plm. OSOgr) per stuk per kg heerlijk gekruid per kg per kg Kipkarbonade prrku heerlijk gemarineerd Kipsate pcrp„rlU., i/ hotcrmals Kuikenlevertjes Per 500 gr Nasi-Bami groenten per 500 gr Kip-Shoarma 25.- 13.- 5.50 13.- 5.- 8.- 7. 6.- 2.50 3.- 7.50 Tam konijn 10.- KalkoenhaasjesP" *nu or 8.- Groothandel in verse kipspccialiteiten Telefoon 010 - 739755 hooguit drie weken een „hecht en daadkrachtig" kabinet in el kaar te timmeren? Het lijkt allemaal zo simpel. Maar eenvoud is niet het meest opval lende kenmerk van de Neder landse politiek. En dus zeggen de politici dingen die zij niet wil len (zie boven), en laten zij (voor lopig) na wat zij wél willen. Dat heet hogere politiek. Het verloop van de formatie wordt vooral bepaald door de taktiek. Dat door de verwijdering tussen CDA en PvdA en de 81 zetels van CDA en WD een coalitie van de laatste twee het meest logisch is, wisten we al op 8 september. Daarna ging het er vooral om het 'hoe'. De eerste zet deed WD-leider Ed Njjpels, die zich prompt na het aantreden van Van Kemenade uit de informatiebesprekingen terugtrok. Zijn doel: een voor de WD zo gunstig mogelijke uit gangspositie creëren voor het tijdstip dat het CDA zich werkelijk tot de liberalen zou (moeten) bekeren. Zolang het CDA tegelijk met WD en PvdA sprak, kon het zjjn rian te centrumpositie gebruiken om beide partijen tegen elkaar uit te spelen. Daar voelde Nijpels niets voor. Tegenover alléén het CDA zou hij - met 36 zetels op zak - veel sterker staan, zeker als daar aan een mislukte poging een CDA-PvdA-kabinet te formeren vooraf was gegaan. "Naar rechts" In onderhandelingen met de PvdA alléén zou het CDA immers van zelf „naar rechts leunen", en standpunten innemen waar het later in gesprekken met de WD niet makkelijk onderuit zou kun nen. Die eerste opzet van Nijpels ging niet door, omdat tussen CDA en PvdA niet écht onder handeld is. Van Kemenade stelde slechts een Ujst van hoofdpunten voor het beleid op, die basis voor verdere onderhandelingen kon zijn. De CDA-fractie achtte die basis nu niet aanwezig, maar de wijze waarop Lubbers die afwijzing formuleerde, wekte de indruk dat de deur naar de PvdA nog niet écht op slot is. Weinigen geloven nog in een coali tie tussen christen-democraten en socialisten, maar door die mo gelijkheid niet volledig uit te sluiten wil Lubbers op zijn beurt de WD weer onder druk hou den. Zolang het CDA een vlucht weg heeft naar de PvdA staat het sterker tegenover de WD. Begrijpelijk, maar vooralsnog ver geefs, eiste Nijpels woensdag dan ook dat die vluchtweg wordt afgesloten, dat het CDA volledig uitonderhandeld is met de PvdA vóórdat over een CDA-WD-coa- litie gesproken wordt. Maar Nijpels zelf heeft het hele spel ook niet consequent meege speeld. Aanvankelijk bepleitte hij een informateursduo uit CDA en VVD. Met twee informateurs aan één tafel worden besprekin gen al gauw onderhandelingen. En onderhandelingen waann je iets (iemand) investeert, breek je nu eenmaal minder gauw af dan vrijblijvende besprekingen a la die van Van Kemenade. Nijpels wilde zo de vrijheid van het CDA beperken om na mislukte gesprekken met de WD weer van kandidaat-partner te kunnen veranderen. Het CDA trapte daar door Hans de Bruijn niet in koos voor één informa teur van CDA-huize, die moet opereren zoals Van Kemenade heeft voorgedaan: een stuk op hoofdlijnen opstellen dat vooral je eigen inzichten verkondigt. En als de WD dan wil meedoen, dan mag dat - maar op CDA- voorwaarden. Aan het einde van zijn brief aan Van Kemenade concludeerde Lubbers immers dat nu eerst maar eens een andere coalitie „beproefd" moet worden. Geen streven naar, maar slechts be proeven. Met de onuitgesproken - maar voor de WD dreigende - mogelijkheid dat het allemaal nog wel eens heel anders zou kunnen aflopen. Nadat hij het CDA-advies had ge hoord, wijzigde Nijpels daarom snel van standpunt. Ineens was één WD-informateur genoeg. Het wantrouwen tegen de bedoe lingen van het CDA had de door slag gegeven. „Als het CDA geen duo wil dan willen wij geen CDA'er". Een verrassende zet was het advies van PvdA-leider Den Uyl, die Nijpels in zijn advies steunde Een opzetje voor een gesprek tussen VVD en PvdA, na een mislukte poging met het CDA1 Nijpels ontkende dat direct. In eendrachtige samenwerking beoefenden WD en PvdA zo vrijdag het CDA'tje-pesten en dat zat Lubbers duidelijk niet lekker. Het CDA leek de teugels van de kabinetsformatie weer stevig in handen te hebben, maar de VVD laat zich niet meer zo makkelijk ringeloren. Hieruit mag geconcludeerd worden dat de gesprekken tussen CDA en WD minder gemakkelijk zullen verlopen dat tot nog toe is ver wacht. Het CDA kan het zich ook niet per mitteren nu ineens in een vloek en een zucht over te lopen naar de WD. Dat zou binnen het CDA tot grote spanningen kun nen leiden. Lubbers beseft heel goed dat de opmerkelijk snelle en soepele wijze waarop de CDA- fractie zich woensdag unaniem (inclusief loyalisten) van de PvdA afkeerde, nog geen vrij brief betekent voor een enkele reis WD. De WD is voor veel CDA'ers pas acceptabel als partner wanneer ondubbelzinnig duidelijk is dat een coalitie met de PvdA voor goed voor deze kabinetsperiode tot de onmogelijkheden behoort. En dat moment is nog (lang) niet aangebroken. En ook de WD zal zich na de grote verkiezingswinst een stuk har der opstellen dan in 1977, toen Hans Wiegel in de zucht om maar te mogen regeren op alle CDA- verlangens ja en amen zei. Nij pels had het donderdag al over volstrekte „gelijkwaardigheid" Twijfel Met de WD verschilt het CDA op een aantal hoofdpunten van be leid (bezuinigingen, ontkoppe ling, kernwapens) immers net zo van mening als met de PvdA. En ook in het CDA groeien de twij fels over het economisch eenspo- ren-beleid van het kabinet-Van Agt-Terlouw, een beleid dat met de WD alleen maar verscherpt zal worden. De breuk met de PvdA is te wijten aan de kernwapen paragraaf uit het stuk van de informateur, meer dan aan wat anders. Op so ciaal-economisch gebied kon het CDA met de voorstellen van Van Kemenade een stuk beter uit de voeten, dan Lubbers woensdag de buitenwacht wilde doen gelo- In dat licht bezien zijn de werk zaamheden van Van Kemenade zeker niet zinloos geweest. Er ligt nu immers een alternatief op tafel, dat een rol kan gaan spelen wanneer de WD haar eisen te hoog opschroeft "Gezien het stijgende aantal zelfdodingen is het toch een treurige zaak dat in geen en kele opleiding op het terrein van de gezondheidszorg het omgaan met zelfdodingspro- blematiek aan bod komt". Die opmerking viel gisteren diverse malen te beluisteren in de Leidse Stadsgehoorzaal waar een symposium plaats vond met als thema 'Zelfdo ding en hulp bij zelfdoding'. Het symposium, georganiseerd door de vakgroep klinische psychologie van de Leidse universiteit in samenwerking met het Algemeen Neder lands Gezelschap voor de Studie van Zelfmoord proble men, werd gehouden ter na gedachtenis aan prof. dr. H.Speyer die vorig jaar vrij willig een einde aan zijn le ven maakte. Ook zijn vrouw koos destijds voor de dood. Speyer was een vooraanstaand deskundige op het gebied van de zelfdodingsproblema- tiek. Hij probeerde het onder werp onder de aandacht te brengen van de overheid en het grote publiek, toonde zich een voorstander van een algemene regeling voor hulp bij zelfdoding en wees meer malen op de in de aanhef van dit artikel genoemde lacune bij de gezondheidszorg-oplei dingen. Vorig jaar nog schreef hij met de Leidse hoogleraar R.Diek- stra een boek over die matie- door Bert Paauw Diekstra had gisterèn de lei ding van het symposium waar verder deskundigen met klinkende namen aantra den als prof. W.v.Dijk, dr. H.Terborgh-Dupuis en dr. W.Wolters. Hoezeer het on derwerp op het ogenblik de aandacht trekt bleek uit de massale belangstelling van werkers uit de gezondheids zorg en andere geïnteresseer den. Of de aanwezigen, van wie velen door de aard van hun werk met gevallen of po gingen van zelfdoding wor den geconfronteerd/ in hun dagelijkse praktijk iets aan dit symposium hebben ge had valt te betwijfelen. De gehouden voordrachten wa ren voornamelijk overzichten van grotendeels bekend fei tenmateriaal, bevatten veel clichématige opmerkingen en vage algemeenheden en wierpen zeker geen nieuw licht op het vraagstuk van de hulp bij zelfdoding. Maar misschien waren de verwach tingen omtrent dit sympo sium wel wat te hoog gespan nen. Zelfdoding mag dan op dit moment een gewild on derwerp zijn, het verschijnsel is nog altijd dusdanig deli caat en met zoveel vraagte kens omgeven dat er moge lijk niet meer inzat dan de gisteren gehouden opsom ming van de huidige stand van zaken. Prof. Van Dijk uit Groningen deed een poging het proces dat leidt tot suicidaal gedrag (suicide - zelfdoding) te ver klaren. Op dit moment zijn er in Nederland jaarlijks 14 ge slaagde suicides op de 100.000 mensen boven de 15 jaar. Het aantal pogingen tot zelfdoding - onder een po ging verstaat men een ernsti ge zelfbeschadiging die ech ter niet tot een dodelijke af loop heeft geleid - ligt aan merkelijk hoger. Uit een en- quete is gebleken dat onge veer 600 op de 100.000 Neder landers boven de 15 jaar jaar lijks een dergelijke poging onderneemt Volgens Van Dijk is de eerste stap in dat proces het besef dat men in een onverdraagza me situatie verkeert of komt te verkeren Die situatie kan onder meer een gevolg zijn van gevoelens van pyn, een zaamheid, depressiviteit een uitzichtsloze toekomst De tweede stap is de fase waann men voor zichzelf beslist dat er iets moet veranderen Die beslissing kan leiden tot het zoeken van hulp of tot het zichzelf iets aandoen. Dat laatste is dan het suicidaal ge drag Dr. Wolters, verbonden aan de universiteit van Utrecht en veel in aanraking komend met suicidaal gedrag bij jeug digen, wees op de forse toe name van zelfdodingspogin gen bij met name meisjes van 12 tot 16 jaar. Onder de 12 jaar komt zelfdoding weinig voor, zowel in Nederland als - naar blijkt uit publicaties - ook in het buitenland. Wolters- "Kinderen onder de twaalf jaar zijn wel bezig met de dood maar dat is verstande lijk en gevoelsmatig heel an ders onderbouwd dan bij adolescenten en volwasse nen. Hun niveau van intellec tuele r\jpheid is dusdanig dat zij nog niet in staat zijn dié maatregelen te nemen die tot suicide leiden". Evenals Van Dijk waarschuw de Wolters ervoor de zelfdo ding van jongeren niet tot een 'glorieuze zaak' te verhef fen zoals in teksten in rou wadvertenties wel wordt ge daan. Dat zou wel eens een averechts effect op andere jongeren kunnen hebben. "We moeten suicide niet aan bieden in een pseudo-broeie- rige, soms zelfs heroïsche sfeer. Zoiets van: dit is het laatste wat we te bieden heb ben. Naast de werkloosheid dan natuurlijk", aldus een wrange Wolters. De ethica mevrouw Terborgh- Dupuis noemde als motief voor hulp bij zelfdoding de medemenselijkheid. "Op grond van die medemense lijkheid is het een zaak van rechtsgelijkheid dat midde len voor een zachte dood be schikbaar zijn voor iedereen en niet voor een kleine groep", stelde zij. De bewust gekozen dood van het echt paar Speyer had in dat op zicht veel vragen los ge maakt. Mevrouw Terborgh- Dupuis wees er op dat een hulpverlener wel de argu menten van een hulpvrager moet wegen al lijkt dat in conflict te zijn met het door velen aangehangen recht op zelfbeschikking over leven en dood "Maar niet alleen de hulpvrager, ook de hulpver lener heeft rechten", aldus de Leidse ethica die als eventue le negatieve consequenties van de hulp bg zelfdoding twee punten naar voren bracht "Hulp kan drempel verlagend werken, anders ge zegd: het aanbod schept de vraag" en "Een hulpverlener kan andere vormen van hulp, gericht op overleven, vero nachtzamen" Als positieve consequenties van hulp noemde zij de bespreekbaar heid van het probleem ("het bij iemand terecht kunnen kan tot verkleining van de kans op zelfdoding leiden") en het voorkomen van gru welijkheden zoals het zich voor de trein werpen of het van de tiende verdieping van een flatgebouw springen. Aan het einde van het sympo sium kwam vanuit het forum van deskundigen, de opmer king dat de vele aandacht voor zelfdoding ook gevaar lijke kanten heeft "Een daad van zelfdoding is weliswaar te begrijpen en te aanvaarden maar daarom hoeft iemand de achterliggende gedachte nog niet tot de z*jne te ma ken. Professor Speyer heeft het al gezegd zelfdoding moet men met tot iets alge meens maken". AMSTERDAM (ANP) De stichting Rein Water heeft gis teren in een eerste reactie op de verontreiniging van de Rijn door chloornitrobenzeen (een kankerverwekkende stof), gewezen op het ernstig falen van het waarschu wingssysteem waarin het Rijnchemieverdrag voorziet. "Als een ramp van een dergelijke omvang niet wordt op gemerkt door de Westduitse waterbeheerders, is de con trole zo lek als een mandje". De plotselinge vervuiling van de Rijn dwong het waterbedrijf Rijn Kennemerland de inname van water uit de rivier bij Vreeswijk stil te leggen. Het waterbedrijf voorziet de waterleidingmaat schappijen van Amsterdam en Noord-Holland van water. Het water van Noord-Holland en Amsterdam wordt nu tijdelijk uit de reservoirs in het duingebied betrokken. Er is volgens het wa terbedrijf geen gevaar voor de gezondheid, omdat het in de dui nen opgeslagen water niet ver vuild is. De vervuiling van de Rijn werd woensdagmiddag voor het eerst geconstateerd bij Lobith, vol gens A. Meijers, hoofd van het la boratorium van het waterbedrijf Rijn Kennemerland, bestaat het vermoeden dat het Westduitse chemische concern Bayer in Le verkussen schuldig is aan de verontreiniging. Bayer ontkent dat overigens. Rijkswaterstaat is in samenwerking met de West duitse waterdienst een onder zoek begonnen. De concentraties chloornitrobenzeen die in de Rijn zijn aangetroffen bedragen 5 tot 10 microgram per liter. Nor maal wordt de stof niet of in zeer geringe mate in het Rijnwater aangetroffen. Volgens Meijers is het raadzaam om de komende tijd geen vis uit de Rijn te eten. Drie weken gele den heeft zich volgens de stich ting Rein Water bij Bayer een wél gemelde produktiestoring voorgedaan waarbij een flinke hoeveelheid van een soortgelijke stof, namelijk tetrachloorethaan, is vrijgekomen. Begin dit jaar werd de directie van Bayer op aandeelhoudersvergadering door Westduitse en Nederlandse milieu-organisaties gewezen op haar verantwoordelijkheid voor het Rijnwater. Rein Water ver langt nu een verscherping van het Rijnwaterregime en een energieke en doeltreffende ten uitvoerlegging van het Rijnche mieverdrag. KATWIJK - De 78-jarige Katwijker J. Guijt is gistermorgen bij een verkeersongeval in zijn uvoonplaats ernstig gewond geraakt en later op de dag in het Leids Academisch Ziekenhuis overleden. Bij het ongeval werd een 67-jarige Katwijker licht gewond. Een 21-jarige Katwijker reed met zijn auto met hoge snelheid vanuit de Princestraat de Voorstraat in. Daar kon hij de twee fietsende bejaarde Katwijkers niet meer ontwijken.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7