Vijftien jaar Eurotransplant De klassieke hospita verdwijnt Schoolgebouw geopend straatnaam "onthuld' Wachtlijst patiënten wordt steeds groter Programma 3 oktober Rembrandt aan de B.M.Noachstraat Animo om kamers te verhuren wordt steeds minder ZATERDAG 2 OKTOBER 1982 Geuzen: Drie Oktoberschool moet blijven LEIDEN - Op wel heel toepasselij ke wijze hebben de leerlingen van de basisschool De Margriet/Drie Oktober gisteren geprotesteerd tegen de voorgenomen sluiting van hun school. Verkleed als geu zen die per boot het stadhuisplein bereikten en als arme hongerige Leidenaars brachten de leerlin gen het traditionele haring en wittebrood aan wethouder Peters van onderwijs. "Een school in Leiden met deze naam moet toch verder kunnen gaan", zo brachten de kinderen en leerkrachten de wethouder on der ogen. "Wij vechten voor het voortbestaan zoals vroeger de geuzen hebben gedaan". Na ze ventig jaar staat de Drie Okto berschool op de nominatie geslo ten te worden. Volgens de ouder commissie echter moet wethouder Peters al het mogelijke onderne men om de sluiting tegen te hou den. Leidse bevolking". Zo begaven leerlingen van de Drie Oktober- LEIDEN - De Stichting Eurotransplant in Leiden, een internationale organisatie voor de uitwisseling van organen ten behoeve van transplantatie, bestaat vijf tien jaar. Dit wordt vandaag in Leiden gevierd tijdens de jaar lijkse Eurotransplant-bijeenkomst in de Gorlaeusla- boratoria. Ter gelegenheid hiervan zal voor de twee de keer een vijfjaarlijkse prijs worden uitgereikt aan een jong onderzoeker uit binnen- of buitenland, die zich verdienstelijk heeft gemaakt op het gebied van de niertransplantatie. Op de bijeenkomst wordt aandacht geschonken aan de meest recente ontwikkelingen zoals problemen rond afstoting van het orgaan na transplantatie door de ontvangende patiènt, en het geven van bloed transfusie voorafgaand aan transplantaties. i zeilende bedrijfsvaartuigen en LEIDEN - Het programma van de komende 3-oktoberfestivitei ten in JLeiden ziet er als volgt uit: Zaterdag 2 oktober 17.00-24.00 uur lunapark op het terrein Lammermarkt, rond mo len De Valk en het Schuttersveld. 18.00-24 00 uur feestelijke markt op Oude Singel. Turfmarkt Nieuwe Beestenmarkt en parkeerterrein bij Steenstraat 19.30 uur grote taptoe van Leidse verenigingen, gevolgd door een kranslegging bij het standbeeld van burgemeester Van der Werf en het Jan van Hout monument. 20.00-03.00 uur: De Leidse Nacht "82 Stadsgehoorzaal. Met vele beat- en popgroepen en videoshow. 2115 uur: Spelen van een volledige Taptoe door de Marchingband K&G. Stadhuisplein. Zondag 3 oktober 10 00-24.00 uur vlootschouw i Hr. Ms. Bulgia. Galgewater Maandag 4 oktober 7.00 uur: reveille door het Leidse Politie Muziekgezelschap op het bordes van het stadhuis. 7.30-9.30 uur uitreiking Haring en Wittebrood Waaggebouw. 8.00 uur: koraalmuziek in het Van dor Werfpark 8.45-9.30 uur: canllonbespeling Stadhuistoren 9.00 uur concert op het Waaghoofd door 'De Burcht' 9.00-24.00 uur: feestelijke markt. 9.00-24.00 uur: lunapark op het terrein Lammermarkt, rond mo len De Valk en Schuttersveld 9.00-11.45 uur vlettenroeiwedstnjd Apothekersdijk. Kippen- brug-Bostelbrug 9.30-12 00 uur poppenkasten - bij de Hartebrugkerk (Haarlem merstraat) - in de omgeving van het Gangetje 9.30—10.30 uur: touwtrekken in de Doezastraat 9.30-11.45 uur: Truckers-show' van Groenoordhallen naar Bree- straat. met muziek van Con Fuoco 9 30. 11.00. 12.15 en 14.30 uur: skischansspringen Garenmarkt 10.00-16.00 uur: 'Kunst Muziek' hand in hand op het Stadhuis plein. 10.00-20.00 uur vlootschouw van zeilende bedrijfsvaartuigen en Hr. Ms. Bulgia Galgewater. 10.00-12.00 uur: museum De Lakenhal geopend 10.15 uur: herdenkingsdienst in de Pieterskerk. 10.30-12.30 uur: polsstokspnngen. Steenschuur nabij het Van der Werfpark. 13.00 uur: grote optocht 'Kinderrijk' 20.00-02.00 uur: Nacht van Leiden. Pieterskerk m.m.v. Dutch Swing Collegeband. Dolly Dots. Anita Meyer e v a 23.30 uur: groot vuurwerk Achter terrein Schuttersveld In samenwerking met onderzoe kers van het Academisch Zie kenhuis Leiden doet Eurotrans plant steeds gerichter onderzoek naar het voorkomen van afsto tingverschijnselen bij een ge transplanteerde nier. Zo is er geconstateerd dat het voor af geven van een bloedtransfusie aan een nierpatiënt de kans op slagen van een transplantatie verhoogt. Waarom dat zo is, is echter nog niet bekend. Ook van groot belang voor het goed lukken van een transplan tatie is een juiste weefseltype ring. Door snelle weefseltype ring van de organen die beschik baar komen, kan beslist worden welke patiënt de best passende ontvanger is. Er zijn nu eenmaal verschillen in de mate waarin een vreemd orgaan wordt getole reerd: bij de ene patiënt blijkt dat veel gemakkelijker te gaan dan bij de ander. Doordat men steeds meer nieuwe weefselkenmerken vindt is een uitgebreidere typering mogelijk. Via nieuwe technieken kunnen deze weefsel-groepen nu ook sneller worden herkend dan vroeger. Stond daar eerst een week voor, nu kan men dat bin nen zeven uur. Nieuw middel Een andere ontdekking is cyclos porin A, een nieuw middel te gen lichamelijke afweerreacties. Het toedienen van cyclosporine na een transplantatie heeft in verscheidene landen reeds op merkelijke resultaten te zien ge geven. De Oostenrijkse medicus Margrei- ter, die daar op de bijeenkomst van vandaag een hele verhande ling over houdt, heeft na onder zoek geconstateerd dat de uitein delijke overlevingskansen van sterk Eurotransplant is werkzaam in West-Duitsland, Oostenrijk en de Benelux. In deze internationale organisatie werken laboratoria voor weefseltypering, dialyse- en transplantatiecentra nauw sa men. De stichting stelt zich ten doel om nieren maar ook andere organen die beschikbaar komen zo snel en adequaat mogelijk te gebruiken voor transplatie en be schikt hiervoor onder andere over een lijst van patiënten die in aanmerking komen, met alle me dische gegevens die voor zo'n transplantatie noodzakelijk zijn. Totaal zijn er 36 transplantatiecen tra. Nederland heeft er zeven, na melijk in Leiden, Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Groningen, Nijmegen en Maastricht is er on langs bijgekomen. Hoewel dit ze vende centrum met gejuich is ontvangen is nu al duidelijk dat het aantal wachtenden voor een niertransplantatie hierdoor niet zal afnemen. De wachtlijst is langer geworden ondanks een stijging van het aantal niertransplantaties van 200 in 1980 tot 250 in 1981. Daar van neemt Leiden er het hoogste aantal (57) voor zijn rekening. Oorzaak van de steeds langer wor dende wachtlijst is dat meer pa tiënten dan vroeger in aanmer king komen voor een transplan tatie: de leeftijdsgrenzen zijn zo wel naar beneden als naar boven verruimd, terwijl bijvoorbeeld ook suikerpatiënten die vroeger vanwege te hoge risico's niet op de lijst konden worden gezet, nu vaak wel geholpen kunnen wor den. De wachtlijst van Nederlandse nierpatiènten die voor een nier transplantatie in aanmerking ko men, is in 1981 met ruim tien pro cent gegroeid. Eind 1980 stonden er 464 patiënten op de lijst en eind vorig jaar 525. Gemiddeld moet elke patiënt twee jaar wachten voordat de transplanta tie kan worden uitgevoerd. Coördinatoren Het aantal donoren blijft bepalend voor het aantal tranplantaties. Op het ogenblik schommelt het aantal nieren dat jaarlijks be schikbaar komt tussen de 200 en 220. Speciaal aangestelde trans plantatiecoördinatoren, in dienst van Eurotransplant, proberen een toename van het aantal do noren te bewerkstelligen Euro transplant schat dat in Neder land per jaar 750 800 mensen overlijden die geschikt zouden zijn als nier-donor Het grootste deel van de mensen overlijdt bij een verkeersongeval. Open huis De Lakenhal In afwijking van de gebruike lijke sluiting op maandag zal het museum De Lakenhal op 4 oktober in verband met de 3- oktoberfestiviteiten wel ge opend zijn, 's ochtends van tien tot twaalf uur Bezoekers kunnen dan de film "Salicht Ley den" zien LEIDEN - Door een druk op de knop van de elektrische school bel, verklaarde, mr. M. Vrolijk, commissaris van de koningin van Zuid-Holand, gistermiddag de Rembrandt Scholengemeen schap aan de Noachstraat voor geopend. Al eerder deze middag had profes sor E L. Noach het naambordje van de straat, die is genoemd naar zijn wijze vader, onthuld. Zijn vader, B. M. Noach. is 36 jaar leraar Nederlands aan de ge- Afscheid LCC- bestuursleden LEIDEN - Het Leids City Cen trum, de organisatie van binnen stadswinkeliers, neemt woens dag afscheid van twee bestuurs leden. J. van Egmond (voorzit ter) en J.Th.J. Brummcr. die ja renlang hun functie hebben ver vuld. Van Egmond blijft overi gens nog wel beschikbaar voor een andere bestuursfunctie in het LCC. •Op de jaarvergadering van woens dagavond zal ook de nieuwe voorzitter, J. Verberg, worden gekozen. meentelijke HBS in Leiden ge weest. Later werd dit de Rem brandt Scholengemeenschap. Leraar Noach was een markante persoonlijkheid, wiens lessen Nederlands veel oud-leerlingen, die gisteravond in groten getale op de rëunie aanwezig waren, zijn bijgebleven. Noach streed een heldhaftige strijd tegen het taalbederf, niet alleen door arti kelen in de verschillende vak tijdschriften. maar ook door bij dragen in Leidse kranten, zoals het Leidseh Dagblad. Vooral te gen germanismen fulmineerde hij vaak en heftig. Naast zijn activiteiten op zijn vak gebied heeft Noach ook vele functies bekleed in de Joodse ge meenschap in Leiden. De bouwplannen van de 'Rem brandt' hebben een hele geschie denis achter de rug. Veertien jaar zijn erover heen gegaan, voordat vorig jaar juli de eerste paal de grond in werd geheid. De school die er nu staat telt 625 leerlingen en heeft ruim zes miljoen gulden gekost. Daarvoor heeft men 28 lokalen, verdeeld in theorie en practica- ruimten, twee gymnastiekloka len, een aula. een ruime hal, een bibliotheek, een lerarenkamer. 35 toiletten en de nodige vertrek ken voor bergruimten. Voor ge handicapten zijn er speciale voorzieningen getroffen. Zo zijn er vrijwel geen drempels en is er een kleine lift. Het complex be staat uit drie verdiepingen ge bouwd in een driepuntige ster Namens alle ouders bood de ou dercommissie van de 'Rem brandt' de school gistermiddag een aquarium aan om het verblijf in de aula voor de leerlingen nog aangenamer te maken. - Prof. E L. Noach onthult de straatnaam ter nagedachtenis aan zijn vader B.M. Noach. Het dienstencentrum binnen stad houdt voortaan elke dinsdagochtend 'open huis' tn de ontmoetingsruimte van Nieuw-Groenhoven, Looiers- plein 5. voor mensen van 55 jaar en ouder Iedere dins dagochtend is er voor hen iets te doen spelletjes, kaarten, eventueel bingo of sjoelen e.d. Rheuma De afdeling Leiden van de Ver eniging uan Rheumapatien- ten houdt een inzamelingsac tie van kleding. Ze heeft daarvoor een depot beschik baar. De opbrengst wordt be steed aan kuuroorden in Oos tenrijk voor rheumapalien- ten. Wie iets te missen heeft, kan contact opnemen via de volgende telefoonnummers 123722 en 763419 Hoogleraar: "Sprekende macliines in aantocht'" LEIDEN - Over een beperkt aan tal jaren zullen we vermoedelijk allen dagelijks worden gecon fronteerd met sprekende machi nes Dat verwacht prof. dr S G Nooteboom. die gistermiddag het ambt van buitengewoon hoogleraar in de fonetiek aan de Rijksuniversiteit van Leiden aanvaardde. Toepassingen die al op de markt zijn gesproken instructies bij apparaten, apparaten die ge drukte tekst omzetten in spraak (bijvoorbeeld een leesmachine voor blinden) en spraak maken vanuit een toetsenbord (bijvoor beeld voor gehandicapten) RESTAURANT Hoofdstraat 14, 2351 AJ Leiderdorp, tel. 071-411407 openingstijden Van dinsdag t/m vrijdag Lunch: 12.00-14.00 uur Van dinsdag t/m zondag Diner: 18.00-22.00 uur LEIDEN - De angst om je privacy te verliezen - volgens de onder zoekers verhuren om die reden veel mensen geen kamers (meer). De verhuurder heeft het idee dat de huurder hem in de weg zit. Volgens een Leidse die jarenlang bemiddelde tussen huurder en verhuurder willen mensen ech ter om geheel andere redenen niet meer verhuren. "Ze doen maar tegenwoordig, die jonge ren. En de verhuurder heeft hele maal niets meer te zeggen. Vertel mij wat: ik heb een jarenlange er varing". En de jammerklacht van een woordvoerder van het ka merbureau luidt: "Het probleem is dat je er financieel eerder slechter dan beter van wordt als je kamers verhuurt. Dat is het he le eieren eten". door Wim Brands Verkenning kamermarkt, zo heet het rapport dat de Stichting Woonkonsumenten Onderzoek (SWO) in opdracht van het minis terie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening afscheidde. Dat het kameraanbod bij particu lieren al sinds 1961 onmisken baar is gedaald, kun je ook zon der onderzoek te doen wel voor spellen. Interessanter is de schat ting van het SWO: het aanbod bedraagt nu nog ongeveer één derde van dat in 1971. Vooral de niet-commerciële bu reaus hebben te lijden onder de ze daling. "De indruk bestaat dat het aanbod bij commerciële ver huurbedrijven nu meer dan vijf tig procent van het totale ka meraanbod bedraagt" Particu lieren die kamers willen verhu ren aan buitenlanders zijn dun gezaaid. Maar ook de werklozen en uitkeringstrekkers zijn vaak de dupe. Het motief om hen geen kamer te verhuren: ze zijn te vaak thuis. De klassieke hospita, zo bekend dat ze byna een karikatuur van zichzelf is geworden, is aan het verdwijnen. De vrouw, ouder dan vijftig die gans alleen een groot huis bewoont, voelt zich steeds onveiliger. (En schaft zich waarschijnlijk liever een bouvier aan. maar dat terzijde.) Kamer zoekenden zijn overigens ook niet zo happig op de zogenaamde onvrije kamers, dat wil zeggen: ze wonen liever in een pand zon der hospita die eisen stelt. Minder dan de helft van de particu liere verhuurders is bereid om contracten e.d. te verstrekken. Strenger optreden van de over heid heeft keerzijdes. Gebeurt dit namelijk, dan zullen vele ka merverhuurders niet meer ver huren, aldus het SWO Wat de kamerverhuurbedrijven be treft is volgens de onderzoekers wel behoefte aan regulerende maatregelen. Verder wordt in het rapport aanbevolen na te gaan in hoeverre bonafide kamerver- huur kan worden gestimuleerd en in hoeverre kamerverhuur panden door niet-commerciële instellingen kunnen worden geé- ploiteerd. Karaktertrekjes Jarenlang bemiddelde ze. me vrouw Hansen die op het Rapen burg woont, maar in '76 hield ze het toch echt voor gezien "We zaten in de horeca en we hoorden wel 'ns dat mensen kamers wil den verhuren. Toen dachten we waarom zouden we niet gaan be middelen. Begonnen zyn we in '63 of'64" Het project verliep naar wens in het begin volgens mevrouw Han sen. "De mensen wilden wel ver huren en het fijne was, de huur ders hielden zich ook aan de voorschriften en hadden geen commentaar" Naarmate de jaren verstreken openbaarden zich by de meeste huurders steeds vaker nare ka raktertrekjes, vertelt mevrouw Hansen. Om het anders te zeg gen regelmatig kwam het voor dat huurders zich aan God noch gebod stoorden. "Jongèll D meisjes bleven by elkaar slapen. Dat soort dingen. Bovendien werden die jonge mensen steeds brutaler. Ze wilden je de baas zijn". In '76 stopte mevrouw Hansen waren praktisch geen meer die wilden verhuren Jam mer, maar wat doe je er aan. Ik kwam laatst nog een vrouw te gen die altyd heeft verhuurd Ik heb het nog 'ns geprobeerd, zei ze, maar ik ben toch weer ge stopt. Zo gaat dat. Ik heb overi gens schatten van meisjes op ka Een kamer krygen via een niet- commercieel bemiddelingsbu- Want hy hoeft zyn portemonnee tenslotte ruet te trekken om ïn- schryfgeld te betalen Het Leidse JAC probeert sinds enige tyd een dergelyk bureau in het leven te roepen. De tactiek verschilt niet zoveel van die van de kamer zoekende die op eigen houtje ten strijde trekt via advertenties mensen proberen over te halen een kamer te verhuren. Een mooi streven, maar of het zal slagen"* "Ach", zegt de woord voerder van het bemiddelings bureau Het Trefpunt, "dat wordt duimen draaien Twee kamers worden er gemiddeld per maand aangeboden Gelukkig verhuren wy ook nog flats en bedrijfsruim te. want anders zouden we beter meteen op kunnen houden Wy vragen trouwens ook geen geld meer vooraf Slaag je, zeggen we tegen de mensen, kom dan maar betalen Alle redenen waarom mensen niet meer willen verhu ren komen telkens weer op dat ene punt uit: financieel word je er alleen maar slechter van",

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3