Sï/fk Zomiewoiiiiigen Leiderdorp een uniek experiment Energiebesparing van tachtig procent mogelijk Gemeentelijke tarieven 4 omhoog Sfeervolle zang en orgelmuziek Weidse agenda Expositie van tekenleraar Adelbert College WASSENAAR - Gisteren was het de dag waarop de kunstenaar Jo zef Smolders 25 jaar in het onder was werkzaam is. Hij is geduren de deze tijd als tekenleraar ver bonden geweest aan het Adel bert College. Op deze school werd gisteren een jubileumten toonstelling geopend met werk van Smolders. Een rijke sorte ring aan tekeningen, aquarellen, olieverfschilderijen en plastie ken. De indrukwekkende variatie en het vaardig vakmanschap zullen ieek en kenner imponeren. Zo was menig collega verrast over de capaciteiten van de tekenle raar. Een bezoekje aan de jubi leum-expositie maakt duidelijk dat Smolders een serieuze, veel eisende werker is. Op de foto geeft Smolders uitleg bij een van zijn werkstukken. Expositie (1) In het Oude Raadhuis van War mond exposeert deze maand Rob Lucassen en Theo van der Zalm. Lucassen werkt op dit moment met steengoedklei. Geen abstract werk, maar aan trekkelijk. Van der Zalm is ge specialiseerd in het drogen van boeketten en inlijsten daarvan. Van beiden is hiervan werk te zien in het Raadhuis. Expositie (2) Aquarellen van Cora van Veen en Marianne Geertsma zijn deze maand te zien in de Muzenhof in Leiderdorp. Cora heeft zich toe gelegd op het maken van kin derportretjes. Verder zijn ker kinterieurs en stillevens ten toongesteld. Marianne schildert meer voorwerpen met een be paalde voorgeschiedenis, zoals speelgoed, schoenen en oude muziekinstrumenten. Open van 14 tot 22 uur werkdagen en za- #prdae van 9 tot 14 uur. Koffieconcert (1) In het Oude Raadhuis van War mond treedt zondagmorgen om 12.30 uur de visueel gehandicap te Gerard van Veen op, in het kader van de koffieconcerten. Van Veen vertelt over en laat horen werken van Haydn en Schubert. Koffieconcert (2) In de Kievietkerk in Wassenaar laat Bert Nooiman zondag zijn kunnen horen. Ook hier in het kader van de koffieconcerten- reeks. Nooiman bespeelt het fraaie Ahrend en Brunzemaor- gel. Video In de Lindehoeve is het zondag middag weer vanaf twee uur swingen in de stal. In de avond uren wordt er weer video ge draaid, dit maal de konijnen film Watership Down. LEIDERDORP - "Als blijkt wat wij verwachten dat slechts honderd tweehonderd kubieke nieter aardgas-equivalenten (aardgas en electriciteit tezamen red.) bijstoken per jaar nodig is dan is de vraag in de toekomst: zijn aardgasleidingen in de nieuwbouwwijken nog wel zinvol?" Alom optimisme gistermiddag bij de legging van de eerste steen voor de zes experi mentele zonnespouwwoningen in de Leiderdorpse nieuwbouwwijk Buitenhof-Oost. Zo ook bij architect ir. J. Kristinsson die de woningen ontwierp en de stichting Zonnewoningen Leider dorp, de initiatiefnemer bij dit experiment. De eerste steen werd gelegd door ir. J.P. Campen, plaatsvervangend directeur-generaal voor energie van het ministerie van economische zaken. Berekeningen hebben uitgewezen dat bij de zonnespouwwoningen een energiebesparing van tachtig procent of meer kan worden be reikt. Mocht dat worden gehaald dan zijn aardgasleidingen inder daad overbodig en kan worden volstaan met een elektriciteitska bel. Als het experiment in Leider dorp slaagt en de kosten kunnen worden gedrukt dan kan een zonnespouwwoning een door braak zijn op het gebied van zon- ne-energie en energiebesparing. Volgens Kristinsson zal het dan niet lang meer duren voordat het principe ook toegepast gaat wor den in de gesubsidieerde wo ningbouw. De woningen in Leiderdorp zijn uniek. Het systeem is in wezen vrij simpel. Lucht in een collec tor op het dak wordt verwarmd door de zon. Door een tochtvrij gesloten circuit wordt de warme lucht met een kleine ventilator in de spouw (de ruimte tussen de binnen- en buitenmuur) en in de kruipruimte onder de vloer ge- Mannen pakken vrouwen auto af OEGSTGEEST - Twee Leidse vrouwen zijn vannacht, om streeks drie uur, bedreigd door twee mannen die er met de auto van de dames vandoor zijn ge-, gaan. De vrouwen, beide 25 jaar oud, wa ren in Leiden uit geweest. Toen zij in de auto stapte om naar huis te gaan drongen twee mannen zich op die wilde meerijden. De vrouwen wer den gedwongen uit te stappen waarna de knapen er met de auto vandoor gingen. Zij konden even later door de Oegstgeester politie worden aangehouden. De man nen, 23 en 16 jaar oud, zijn beide afkomstig uit Leiden. Zij zijn door de politie van Oegstgeest ingesloten. blazen. Via de muren en de vloer komt de warmte de kamers bin nen. Volgens berekeningen van TNO kan met dit systeem vrijwel het gehele jaar zonder bij te sto ken het huis worden verwarmd. Alleen op zeer koude en zonloze dagen zal er bijgestookt moeten worden. Het unieke aan dit sys teem is dat de warme lucht niet in de woonruimtes zelf wordt ge blazen. Gebeurd dat wel dan tocht het constant. Zonder een goede isolatie zou het systeem niet kunnen werken. De huizen zijn echter zo goed geiso- leerd dat er een speciaal ventila tiesysteem is ontwikkeld om fris se lucht binnen te krijgen. "Dit geschiedt door een kruiswarmte- wisselaar zodat de afgevoerde warme lucht ongeveer zeventig procent van zijn warmte weer af geeft aan het huis via de koele verse aangezogen lucht", aldus Kristinsson. Snufjes Op het gebied van de isolatie heeft de architect enkele nieuwe snuf jes ingevoerd. Zo zullen de wo ningen niet meer direct op de be tonnen fundering staan. Het zo genaamde foamglas komt tussen de muren en de fundamenten. Op die manier wordt voorkomen dat de kou van de fundering de muren afkoelt. Ook worden de metalen spouwankers vervangen door plastic, zodat er bijna geen warmteverlies meer optreedt. Bovendien zijn alle ramen af sluitbaar met thermisch isoleren de luiken, die licht doorlaten. In koude tijden kunnen de luiken (gedeeltelijk) gesloten worden. Een uur na zonsondergang, zo is de bedoeling, worden de luiken eveneens gesloten om de warmte binnen te houden, 's Ochtends vroeg kunnen de luiken weer ge opend worden. r Ir. J.P. Campen legt de eerste steen voor de zonnewoningen in Leiderdorp. Op de lange duur zullen ae extra investeringen er wel uit 'komen. De huizen zijn echter wel 25.000 gulden duurder dan normaal. "Het is idealisme", verklaart voorzitter Hospes van de stich ting Zonnewoningen Leider dorp. "Van het begin af hebben we geweten dat dergelijke huisen economisch niet verant woord waren. Toch hebben we heel nadrukkelijk gezegd: toch moeten ze er komen vooral om deze technieken in de sociale wo ningbouw in te voeren". Het uiteindelijk doel van de alter natieve energiebronnen en de energiebesparing is een verla ging van de woonlasten. Voorlo pig zijn de technieken die ge bruikt zijn bij de zonnespouw woning nog niet geschikt voor de sociale woningbouw. De reden is simpel: de woningen zouden te VOORSCHOTEN - De gemeente raad van Voorschoten heeft gis teravond ingestemd met 4 ver hoging van de gemeentelijke ta rieven. Discussiepunt was de verhoging van de marktrechten. PvdA en CDA meenden dat de marktrech ten minstens met 6% zouden moeten stijgen omdat uitgegaan moet worden van een 50 kos tendekkend tarief. Wethouder J. van Dalen (WD) zette uiteen dat de cijfers over de marktkosten nog niet geheel bekend zijn. Hij verwacht zeker een 50 dek kingspercentage. Dit gaf de WD aanleiding te vragen om nu eens de wijze van toerekening te on derzoeken. Volgens de wethou der is daar nauwelijks aan te be ginnen. Veel toerekeningen d.w.z. de kosten welke gemeen telijke diensten berekenen voor diverse werkzaamheden vloeien voort uit traditie of zijn gewoon boekhoudkundig vastgesteld. Bij de marktopbreking is moei lijk te bepalen hoeveel vuil komt van de marktkooplieden en hoe veel vuil er al was. Drs. Offringa (CDA) dook in de his torie en konstateerde dat jaren lang bij de verhoging van de be lasting de raad aanmerkingen maakte op de verhoging van de hondenbelasting, maar dat is thans te gemakkelijk daarom wordt nu de markt onderhanden genomen. Aikens (D'66) wenste niet mee te doen aan de heksen jacht op de weekmarkttarieven. Slot van de hele discussie was de toezegging dat de commissie fi nanciën alle cijfers nog eens zou doornemen mits de raad bereid zou zijn thans goedkeuring te verlenen voor een 4 verhoging. De raad ging daarmee akkoord. De vergoeding voor de leden van de funktionele commissies wor den verlaagd. De raad kreeg ge daan dat de Schoolraad alsnog vergoeding krijgt zolang dit or gaan niet is opgegaan in de Me- dezeggingschapcommissie voor het onderwijs. Alleen de leden van de Woningadviescommissie en de deskundige leden van de Welstandscommissie behouden hun honorarium. Voor de officiële vergadering kreeg een bewoonster van de flat aan de Curielaan de gelegenheid de fouten en gebreken van deze flat uiteen te zetten naar aanlei ding van een ingezonden brief aan de gemeenteraad. Zij kreeg de toezegging dat volgende week een gesprek zal plaats vinden tussen gemeente en bewoners. Bron van ergernis is o.a. de ver warming, welke niet alleen de flats maar ook het gezondheids centrum moet verwarmen. Vast staat dat de stookolie vervangen gaat worden voor aardgas. LEIDEN - De Leidse Cantorij, onder leiding van Joop Brons en de Wassenaarse Kievits- kerk-organist Rijk Jansen ga ven een sfeervol concert in de Hooglandse Kerk. Het koor wordt door Brons kundig en muziekaal verantwoord ge leid. Hij weet de mooie zuive re stemmen tot een milde ho mogenen klank samen te voegen en er expressief iets mee te doen. De uitdrukking blijft ingetogen, zelfs in lof zeggingen. Deze zuiverheid, deze rustige soepele bewe ging doet denken aan de En gelse kerkzangen, waartoe Brons zich kennelijk sterk aangetrokken voelt. Deze keer waren misdelen (Stan ford). Anthems en enkele psalmen gekozen. Deze ge ven, naar Engelse gewoonte, de volledige tekst en worden in een soort van harmonische recitatief-stijl uitgevoerd. De behandeling loopt volgens hetzelfde procédé. Zonder muzikaal verband met de tekst. Wat er ook in de psalm te doen is, de uitdrukking blijft, door vreugde en droef heid. gelijk. We luisterden In Hooglandse Kerk dus alleen naar de klank en constateerden, dat die goed en mild was. Zelf werd ik echter het sterkst getroffen door twee door Bach bewerk te koralen, zijn zwanezwang, het geniale "Wenn wir in höchsten Noten sind" (melo die van psalm 140) en "Jesu, meine Freude". Na het uitste kende werk van de organist klonken die koralen ontroe rend mooi. Rijk Jansen voldeed als bege leider, naar mijn smaak nog meer als solist van het zeer waardevolle orgel met de su blieme registerstemmen. Het heeft, meen ik, maar één ge brek, dat is de stemming van Werckmeister (die hy, nota benen, later zelf verloochend heeft). Dat anderen er anders over denken, respecteer ik. Maar wie goed luisterde, moest wel opmerken, dat, reedst in het begin, het (klei ne) Preludium en fuga in Bes van Bach, niet geheel bevre digde. Dit lag niet aan Jansen (die overigens toen nog niet volkomen op dreef was). Hij is een technisch en muzikaal begaafd speler, hetgeen hij, behalve in de genoemde Bach-koralen, zeker ook in de variaties op de "Segundo tiento de Quarto tono" van Francisco Corres de Arauxo, beweeis. JOHAN VAN WOLFSWIN KEL LEIDEN - In de Lokhorstkerk was gisteravond het William Bird Vocaal Ensemble te ho ren onder leiding van Nico van der Meel. De program makeuze was gedaan uit di verse Engelse componisten vanaf de dertiende tot en met de twintigste eeuw. Een inte ressant programma, waar al les capella werd gezongen. Zonder begeleiding zingen eist van een koor een goed ni veau, doch wanneer dit aan wezig is, is de koorzang op zijn "puurst" en een streling voor het oor. Het William Bird Vocaal Ensemble, be staande uit twintig mensen, beschikt over zulke kwalitei ten. De klankkleur van dit ensemble is homogeen en goed op elkaar afgestemd. Als eerste werk werd het Ave Verum van William Bird ge zongen, waarbij het koor wei nig moeite had om op gang te komen. Het "Save me. o Vocaal Ensemble Schitterende vertolking God" van H. Purcall was in het begin wat onevenwichtig, doch dit werd snel hersteld. Na "Wounded I am" even eens van William Bird was het grappige "Summer is icu- men in van John of Fornsete te horen, een prima afwisse ling. Zowel voor als na de pauze was er een intermezazo verzorgd door Iris Giel (so praan) en Ireen Thomas (luit). Ingetogen en zeer fraai zong Iris Giel het "Come heavy sleep" van John Dowland. Vooral het dimminuendo en cressendo op de lange tonen zorgden voor het gepaste ef fect. Met een warme doch niet tè vibrerende stem had zij een tekstgerichte benade ring wat zich uitte in een ge passioneerde voordracht. De luitsolo "Lacrumae" even eens van Dowland werd door Ireen Thomas ook heel sub tiel vertolkt. Het hoogtepunt van deze avond was het "Om- agnum Mysterium" van Pe ter Maxwell Davies (geb. 1934). Het koor bereikte hier een hoog niveau. Klankkleur, dynamiek, voordracht en muzikale nuances waren hier fraai samengebundeld. De soepelheid waarmee het koor reageert op dirigent Nico van der Meel moet genoemd wor den. De afwerking was zorg vuldig en doordacht zodat het artistieke resultaat van vi sie getuigd. Zeer enthousiast was dan ook het applaus, waarna als toegift nogmaals het "Thyrsis sleepest thou" van John Bennet werd ge zongen. CAECILE HOUTMAN ZATERDAG 2 OKTOBER 1982 ZATERDAG Leiden - Muziekcafé Scarabee. de Haag se band Incrowd met ex-leden van Th« Hagues en Blue Planet. 21 uur. LVC - Breestraat 66, open-café van 14-1' Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79. café avond. 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Caeciliastraat 18. jongerencafé, tot on geveer 20 jaar, vanaf 22 uur, disco. Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67, 14-17 uur. ZONDAG duur worden. Het verhaal wordt echter anders als de luchtcollec- tor, de plastic spouwhaken en andere isolatievoorzieningen in serie geproduceerd gaan wor den. Nu zijn dergelijke materia len nog erg kostbaar, omdat ze tijdens en voor dit project ont wikkeld zijn. Er zijn echter al en kele fabrikanten die de materia len willen gaan maken. Volgens architect Kristinsson zal het dan ook niet langer dan vijf jaar du ren voordat de zonnespouwme- thode bij de bouw van premie koopwoningen gebruikt gaan worden. Nog eens vijf jaar later zal dat ook het geval zijn bij de woningwetbouw. De woningen moeten volgens de planning in mei volgend jaar klaar zijn. Het experiment duurt twee jaar. In die tijd zullen aller lei metingen worden verricht. Daarna gaan de betrokkenen, zo als het Projectbureau Energieon derzoek van TNO, het ministerie van economische zaken en de be woners de resultaten evalueren. Pas dan zal blijken of de bereke ningen kloppen en het optimis me van gistermiddag ge rechtvaardigd was. rodist' Nico Bill met vooral rock Si roll uit de jaren zestig, 20 uur. Waalse Kerk - Breestraat, orgelconcert Rijk Jansen, cantor-organist, 19.30 uur. Leidse Hout - bosloop georganiseerd door A.V. Holland. 11 uur. Middelweg 19c. kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan. bejaardensoos Zuid-West, ma 14.30 uur. Voorschoten - Lindehoeve, video Wa tership Down, 21 uur. Warmond - Oude Raadhuis, klassiek- MAANDAG Leiden - muziekcafé Scarabee, Pieters- kerkchoorsteeg, de nieuwste Leidse for matie Four roses met rock- en blues muziek, 20 uur; 's avonds disco ver zorgd door dj. 'Gidy'. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den - Lange Mare 45. 20 uur, tel. 130547. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur- Comité Gasprijsverhoging NEE. di van 10 tot 11 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73. speelfilm; klachtenspreekuur voor buitenlandse jongeren, 19-21 uur. Zaal Middelweg 28 - Spiritisch Genoot schap Leiden, tweede inleiding o ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Rus, Middelste- gracht 131, tel. 132500, spreekuur vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: F.B. Kruis, Hooi gracht 24, tel. 126371, spreekuur: 12 en 17 uur. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professoren wijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur, W. de Bruyne, de L. de Kanterstraat 32, tel. 126866, spreek uur: 12 en 17 uur. zo 8 uur tot 24 uur: R.M.G. Taytelbaum, Hoge Woerd 138, tel. 120266, spreekuur vlgs afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid- za 8 uur tot zo 8 uur: H.J.H.R. Prince, Vondellaan 58, tel. 761754, spreekuur vlgs afspraak. zo 8 uur tot zo 24 uur: W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel. 764035, spreekuur vlgs afspraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage, Zwijnenburg: za, R. Zwijnenburg, Gallaslaan 24, Lei derdorp, tel. 412166, spreekuur 11-11.30 uur in gezondheidscentrum Merenwijk, Rosmolen 2. zo, M.J.H. v. Tol. de Sitterlaan 80, tel. 142427, spreekuur 11-11.30 uur in ge zondheidscentrum Merenwijk, Rosmo len 2. ma, J.A. Verhage, Pluimzeggekreek 3, Leiderdorp, tel. 133834, spreekuur 11- 11.30 uur in gezondheidscentrum Me renwijk, Rosmolen 2. Leiderdorp - J. v.d. Beek. J. v.d. Leden, Hoofdstraat 8, tel. 894539; za en zo spreekuur van 12.30 tot 13 uur aan het zelfde adres. Oegstgeest - E.W.F. van Walchren, Oran jelaan 29, tel. 174830; ma, H.B. Hugen- holtz. Prins Hendriklaan 4, tel. 155666. Voorschoten - za, A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 762159; zo, J. Baars, R. Wagner- laan 63. tel. 2520. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 1 okt tot 8 okt (incl. 4 okt) door: Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482; Apotheek Boekmer, Florijn 19, Leiderdorp, tel. 894400; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66; Voorscho ten, tel. 2525. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, tel. 146686. E.J.M. v.d. Wouw, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne- dylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - J. Frencken, J. Röntgen- laan 14, Leidschendam, tel. 070-271110. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- H.A.J.G Breuer, Floxlaan 1, Oegst geest, tel. 155176; ma, W.G. v. Leeuwen, v.d. Helmlaan 6, Leiden, tel. 765351; spreekuur za en zo om 13 uur. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Teletoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem redacljechef Kwartaalabonnement f 57,35 pBllwwfin Rubriekchets J. Kroon (stad) B W T. Jungman (plv) J Ruygrok-Hoogeveen .(plv) P. J. de Tombe (sport) A van Kaam (plv) Per post 307,30 Directie. G Koopman Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a in: Bonn. Brussel, Londen, Parijs, Washington, CSro. Rome, Madrid. Mexico en Wenen l. 071-144941. tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2