De onrust rond de pandbrief E"" Economie Extra Weinig beweging in rente R Beursweek Wijsheid belangrijker dan winst op hypotheekmarkt De beste opvoeding Belasting ZATERDAG 2 OKTOBER 1982 r 'Even kalm aan met het verstrekken van hypotheken", besloot de Friesch-Groningsche Hypotheekbank (FGH) een week geleden. Na de perikelen bij de twee collega's Westland-Utrecht en Tilburgsche Hypoytheekbank, op nieuw een signaal dat het op de hypotheekmarkt nog allesbehalve van een leien dakje gaat. FGH, vroeger nog wel eens omstreden, maar tegenwoor dig juist geloofd om haar voorzichtige beleid, is tot de lang-zaam-aan-actie gedwongen door de stagerende handel in pandbrieven, de obligaties waarmee de hypo theekbanken hun kredieten Financieren. Vraag aan de secretaris van de FGH, drs. A.B. de Stigter, naar de achtergronden van het besluit: "Iedereen heeft in de Miljoenennota kunnen lezen dat de staat vreselijk veel geld nodig heeft. Een staatslening zal nu minder opben- gen omdat het buitenland met wat scheve ogen tegen de gulden begint aan te kijken. De overheid zal dus geld van onze eigen kapitaalmarkt moeten aantrekken. Dit heeft een verkrapping van de kapitaalstroom tot ge volg. Vandaar ons besluit", aldus De Stigter. Omzet Nederlandse obligaties en pandbrieven in miljarden. Hypotheekbanken financieren de hypotheken door de uit gifte van pandbrieven. Zo'n pandbrief is niets meer en niets minder dan een schuld bekentenis. Een belegger koopt zo'n pandbrief op de beurs of gewoon aan de toon bank van bijvoorbeeld de FGH. Iemand kan voor hon derdduizend gulden pand brieven kopen. Dat geld gaat dan naar de FGH en blijft daar bijvoorbeeld acht jaar. Pandbrieven hebben een vastgestelde looptijd, die kan varieren van vijf tot 30 jaar te gen laten we zeggen een ren te van tien procent. Geduren de die looptijd ontvangt de belegger dus tienduizend gulden per jaar rente van zijn pandbrieven. door Anneloes Timmerije De pandbrief is in de tijd van de huizen-hausse erg popu lair geworden. Niet alleen vanwege de -schijnbaar- niet- aflatende stroom van mensen die hypotheken nodig had den, maar ook omdat de pandbrief als een relatief 'vei lige' belegging te boek stond. De bank had immers altijd een huis als onderpand en dat was zo'n beetje het goud en de olie van de jaren zeven tig. De belegger had dus wei nig te vrezen. Maar zoals wel vaker werd ook in dit geval de hausse ge volgd door een baisse. De huizen-markt stortte in. Kre dieten verstrekt vanuit een groeiverwachting blijken plots een te grote belasting. De klap is dramatisch. Hart verscheurende taferelen bij particuliere huizenbezitters. En de hypotheekbanken worden meegesleurd in het tranendal. WUH De hypotheek-gigant West land-Utrecht kwam vorig jaar in het nieuws toen zij een vierde van haar personeel dreigde te moeten ontstaan. De Nederlandsche Bank moest inspringen om ver- komen dat de pandbrieven ter beurse werden gedumpd en creëerde een zogenaamde "zachte landing", waardoor de toekomst van WUH werd veilig gesteld. Wat later volgt de Tilbursche Hypotheek bank, die de reserves dusda nig moest aanspreken dat er een gigantisch gat ontstond. In dit licht gezien is het niet verwonderlijk, dat FGH wijs heid nu belangrijker vindt dan winst. In het verleden werd er wel eens schamper gelachen om het voorzichtige beleid van deze bank. Later werd zij erom geprezen. Maar dit heeft niet kunnen verhin deren dat de kapitaal-krapte ook bij FGH voelbaar is ge worden. Volgens De Stiger echter, allerminst reden tot bezorgdheid. Vertrouwen 'Wij Nederlanders schrikken altijd snel. Mede door de si tuatie bij de Tilbursche zijn wij in een vertrouwens-crisis beland. In de jaren zeventig werden alle investeringen op een groeiverwachting geba seerd. Nu blijft die groei even uit en de paniek slaat toe. Maar dit hoeft natuurlijk niet te lijden tot armoe". 'Wij gaan nu eens een tijdje de kat uit de boom kijken en eerst geld aantrekken alvo rens het uit te zetten, in te genstelling tot wat we vroe ger deden. Op die manier kan de FGH een "buffer" vor men". De kans is daardoor groot dat het werk bij de FGH wat min der zal worden. Maar ontsla gen zijn nog niet aan de orde. De mensen hebben tijdelijk wat minder te doen. "Maar dat is wel eens meer ge beurd", zegt De Stigter- "Mensen moeten zich ge woon realiseren, dat niet alles elk jaar mooier en meer kan worden. We kunnen nu een maal niet altijd in drie auto's blijven rijden". Zoals gezegd trekken hypo theekbanken gelden aan door de uitgifte van pand brieven die, als het om ldeine bedragen gaat aan de toon bank kunnen worden ge kocht, en, bij grotere bedra gen, op de Amsterdamse Ef fectenbeurs worden verhan deld. De situatie is op het ogenblik zó, dat aan de ene kant de uit gifte van die pandbrieven stagneert vanwege de malai se in de onroerend goed- markt. Een recent voorbeeld hiervan is de Friesch-Hol- landsche Hypotheekbank uit Leeuwarden. De commissa rissen maakten een week of drie geleden bekend, dat de bank zich ter overneming aanbood, omdat het niet meer mogelijk bleek de hy- potheek-produktie te finan cieren met pandbrieven. De ABN wil nu deze kleine bank overnemen. Aan de andere kant wil het met de pandbrieven op de beurs ook al niet meer zo best van wege het gedaalde vertrou wen in deze beleggingsvorm. Hoe denkt men op de beurs zelf over de toekomst van de pandbrief? Secretaris van de Vereninging voor de Effec tenhandel, mr. G.H. de Marez Oyens: "Laat ik eerst een misverstand uit de weg ruimen. Het beeld dat de pandbrief zo'n veilige belegging zou zijn is een tra ditioneel verkoopargument. Maar het is niet waar. Een pandbrief is gewoon een obli gatie en brengt dientengevol ge net zo'n groot - of een even klein - risico met zich mee. Het is natuurlijk wel zo dat een belegger altijd een onderpand heeft. Maar als de waarde van dat onderpand sterk daalt ten opzichte van de verstrekte hypotheek, dan blijft er toch een gat". De koers veranderd met het vertrouwen in een bepaalde onderneming en een hypo theekbank is net zo goed een onderneming. Maar de pand brief is zeker niet "uit". Want behalve de malaise in de on roerend goed-markt blijft het een feit dat onkundig mana gement een onderneming schade kan toebrengen". De Marez Oyens doelt hiermee op de situatie bij de Tilburg sche. Want de oorzaak van de klap bij deze bank ligt in ver keerde beoordelingen van ri sico's door de vorige raad van bestuur. De bank heeft dit zelf toegegeven met een openheid die zeldzaam is voor ondernemingen. "Zoiets had natuurlijk nooit mogen gebeuren en het zal naar alle waarschijnlijkheid ook niet meer gebeuren. De Wet Toezicht op het Krediet wezen (deze wet houdt in, dat de Nederlandsche Bank een soort bewakers-functie heeft over banken en kan ingrijpen wannneer dat nodig is) biedt hiervoor voldoende waar borg". Maar het is niet alleen de situa tie bij de Tilburgsche die heeft geleid tot een dalend vertrouwen in de pandbrief. Mensen die een beetje voor uit keken, konden zo'n drie jaar geleden wel voorspellen dat er een kentering in de huizen-markt zou komen. Want wat er op micro-gebied bij de huizen-bezitter gebeur de (dalende waarde van het pand) gebeurde op macro ge bied bij de hypotheekban ken. Dan vallen er gaten en die moeten worden gedicht. Op die manier kan een hele markt in elkaar klappen. Derden "Ik vind dat iedere onderne ming, die gebruik maakt van gelden van derden heel voor zichtig te werk moet gaan. Er moet voldoende basis aanwe zig zijn om ongelukken te kunnen voorkomen". "Ik ben zeker niet pessimitisch over de toekomst van de pandbrief. Zo'n bod van het pensioenfonds PGGM op de onroerend goed-maatschap- py Wereldhave is natuurlijk een positief signalement. Dat betekent dat ondernemingen weer op hun werkelijke waar de worden geschat. Verder zou ik nog willen zeggen dat iedereen eens door zo'n stuk papier (pandbrief, red.) heen moet leren kijken en niet bij rente stil moet blijven staan. Er kan natuurlijk van alles gebeuren met zo'n pandbrief. Als het vertrouwen in de on derneming stijgt, stijgt ook de waarde van de pandbrie- Wij leven in dit land, zo zeggen we, met in doorsnee mondige(r) mensen. Naar het totaalniveau gezien is er een sterke verbete ring ingetreden op het gebied van zelfbewustheid en de eigen strijd om het bestaan. Dat is te danken aan de betere schohngs- mogelijkheden en aan de onafgebroken stroom van op populai re wijze gepresenteerde informatie. Een prima ontwikkeling. Kennelijk wordt die mondigheid en verantwoordelijkheid in fisca le zaken niet hoog aangeslagen by personen, die een dienstbe trekking vervullen. Men kent het systeem: bij elke salarisbeta ling wordt de loonbelasting ingehouden en wel naar tarieven met zodanige opbouw, dat de inhoudingen zo nauwkeurig mo gelijk aansluiten bij de uiteindelijk verschuldigde inkomstenbe lasting. Mondig? Op die wijze ervaart de werknemer niet veel van zijn bestaande belastingverplichtingen. Van zorgen voor een reservering van "geld voor de belastingen", zoals een inkomstenbelasting-beta ler telkens weer te doen staat, weet hij en merkt hij niets. Pést dat eigenlijk nog wel bij mondige mensen? Elke dag worden zy via de media geconfronteerd met de financiële problematiek van dit land, maar ze zullen dat alles veelal voor kennisgeving Als je belasting niet daadwerkelijk betaalt, gaat die afdracht langs je heen. Voor de sociale premies geldt dat evenzo. Toch zijn dat de onderwerpen, waarmee vele krantenkolommen dagelijks worden gevuld. Echt mondige mensen zouden hun bruto salaris ter beschikking moeten krygen om vervolgens bewust de belastingschuld aan de overheid en de sociale premies aan de uitvoeringsorganen te betalen. De realiteit gebiedt direct te zeggen, dat talloos velen de daarbij behorende verantwoordelijkheden (tijdig reserveren) niet aan kunnen. Dat is jammer, want het zou de onverschilligheid over de problemen van het land kunnen doen verminderen. Men is zélf betrokken bij de gevolgen van maatregelen, die politici voor anderen nemen. In deze tijd. waarin ook de sociale zekerheid steeds meer van zijn vanzelfsprekendheid gaat verliezen, zou het mentaliteitsbevor- derend werken, indien aan die mondigheid in de toekomst meer gestalte zou worden gegeven. "Schoon" Een omvangrijke groepering van werknemers heeft als arbeidsbe- loning een bedrag "schoon-in-het-handje" bedongen. Het is ei genlijk onbegrijpelijk, dat vele werkgevers op zo'n voorstel zijn ingegaan en alle persoonlijke schulden van zijn medewerkers voor hun rekening hebben genomen. Indien de zaak eens wordt nagerekend, komt men tot een verbluffende uitkomst de totaal- kosten van de werknemer voor het bedrijf zijn de laatste jaren spectaculair gestegen. Het verlangen naar een periodiek vast "netto"-bedrag wordt inge geven door de stelling, dat men met inhoudingen, welke dan ook, niets van doen wil hebben. De afwenteling naar de werkge ver is een voldongen feit. Merkwaardige uitwas van zo'n sys teem is, dat bij verandering in persoonlijke omstandigheden of van wijziging in belastingtarieven of sociale premies, gerede neerd vanuit de werkgever, steeds een loonsverhoging of-verla ging ontstaat. Het zou een beste opvoeding in mentaliteit zyn dergelijke overeenkomsten voortaan te verbieden Verder zou het van grote betekenis zijn, indien werkgevers op de brutobeloning (uitgaande van het huidige netto-bedrag) zouden overstappen en hun medewerkers tekst en uitleg zouden geven van de gepleegde inhoudingen. Dan hoeven de werkgevers niet meer op te komen voor andermans schuld en de werknemer is zich bewust - kan zich bewust zijn - waar zyn geld heen gaat. Ook dat hoort onverbrekelijk bij mondige mensen Beroep op verkregen rechten? Verkregen ónrechten zal men bedoelen. Inspanning Zodra men zich in de eigen portemonnaie betrokken voelt by de bijdragen aan de overheidsfinanciën en de sociale fondsen, zal men het overheidsbeleid en de politici kritischer gaan beoorde len. Want. zullen de poitici wel wéten met welke inspanning die belastingcenten op tafel moeten worden gebracht? En zullen ze zich bewust zijn van het feit, dat enkele tienden van procenten premie-verhoging een lastenverzwaring van enige duizenden guldens per jaar voor een bedrijf van enige omvang betekenen? Het zou zinvol zijn. dat veel méér mensen een bydrage aan de openbare meningsvorming zouden geven. Desnoods door ze er met de neus op te drukken. Een verbetering van de belasting mentaliteit kan nooit worden bereikt, zolang talloos velen als gevolg van het systeem zich eenvoudig kunnen omdraaien: "ze zoeken het maar uit"! AMSTERDAM (GPD) - Het beurswezen gaf deze week een onregelmatig gedrag te zien met toenemende onze kerheid. Vooral in Wall Street werd de ondertoon zwakker, terwijl per saldo Amsterdam zijn dalingslijn van de afgelo pen tijd onverminderd aan hield. Daarbij kwam nog een indrukwekkend koersvalin cident op de beurs van Frankfort wegens de politie ke labiliteit in de Duitse Bondsrepubliek. Al met al een beursontwikkeling waar beleggers weinig vreugde aan konden beleven. Na vorige week even de 935 als de hoogste koersstand in twaalf maanden te hebben aangetipt, verwijderde Wall Street zich deze week steeds verder in neerwaartse rich ting van die top en dóorbrak de 900. Een maand na La- bourday begint het tijd te worden dat er enig zicht komt op het coryunctuurpa- troon. Doordat tekenen van een echte opleving in de eco nomie evenwel uitblijven, be gint in de Verenigde Staten de ongerustheid over het on verminderd voortduren van de huidige recessie toe te ne men. Kenmerkend voor het toene mende pessimisme is een uit lating van de bekende eco noom Kaufman, die zijn eer der dit jaar geuite positieve verwachtingen voor de con junctuur in 1982 en 1983 heeft gelogenstraft door nu het te gendeel te vertellen en tot in 1983 met een aanhoudende zware recessie rekening te houden. Teleurstellend is ook dat de au tobranche geen enkel teken van toenemende koopactivi teit bij het publiek kan mel den. Ook met de rente wil het niet erg meer vlotten. Hoewel er in september geen verhoging van de rentestand is doosge voerd, bleef een verdere ren tedaling ook uit. Wel verlaag den deze week een paar klei nere Amerikaanse banken hun rentepeil van 13,5 pro cent op 13 procent, maar dit werd gezien als een proefbal lon en de grote banken hiel den zich in eerste instantie af zijdig. Op zich is het veelzeg gend dat deze incidentele rentedaling de eerste wijzi ging was sedert 20 augustus. Aan de andere kant blijft de Fed (het bestuur van de geza menlijke centrale banken in de Verenigde Staten) door gaan met marktverruimende transacties. Van die kant wordt in elk geval niet mee gewerkt om de rente hoog te houden. Dat desondanks de dollar overal zeer krachtig blijft en ook deze week nieu we toppen in bijvoorbeeld Frankfort bereikte, moet ge zien worden als reactie op de politieke gebeurtenissen bui ten de Verenigde Staten. In ons land steeg de dollar deze week tot hoge waarden van circa 2,78 gulden. De absolu te top van ruim 2,80 gulden werd hier evenwel niet be reikt, in tegenstelling tot Frankfort waar de Mark tot een dieptepunt wegzakte. Ook in ons land is het al ge ruime tijd stil op het rente- front. De obligatiemarkt blijft wat hangen en doet al wekenlang vrijwel niets meer. Een nieuwe staatsle ning op basis van een cou ponrente van tien procent waar volgende week dinsdag op kan worden ingeschreven, wijst op weinig beweging in de renteontwikkeling. Dit on danks het feit van steeds gro ter wordende overschotten op de betalingsbalans die op zich de nodige ruimte kun nen vormen om de rente la ger te brengen. De hollende tekortstygingen op de nationale begroting vormen ook een barrière te door C. Wagenaar gen verdere rentedaling. De aanhoudende politieke onze kerheid en toenemende be duchtheid over de dalende bestedingen in eigen land blijft de aandelenmarkt on der druk zetten. Alleen waar het buitenland nog belang stelling aan de dag legt, hou den de koersen goed stand of blijft de daling beperkt. Een bekend fonds in dit verband is bijvoorbeeld Gist-Broca- des waar vrijwel elke dag zich kopers melden. Ook de ze week kon de koers nog, zy het licht, aantrekken. De top- fondsen Unilever, Koninkly- ke Petroleum en Philips heb ben in september eveneens veel buitenlandse kopers tot zich getrokken. Ook al moest deze week terrein worden prijsgegeven door val van Wall Street. De rest van de aandelenmarkt was overwegend lager, met scherpe tegenstellingen. Een winsthalvering bij Hoek bracht hier de koers terug van 58 gulden op 45 gulden. Bij Bredero ging de notering achteruit van 133 gulden op 103 gulden, en bij Nijverdal Ten Cate van 50 gulden op 45 gulden. Hiertegenover stond een fors herstel van Pont van 30 gulden tot bijna 50 gulden en voor Krasnapolsky van 83 gulden tot 93 gulden. De strijd om Wereldhave leverde aandeelhouders een koers rij zing op van 94 tot rond 120 door bezorgde uitlatingen over de dalende koopkracht en van de uitgevers door sombere tonen uit het half jaarbericht van Wegener. Ryn-Schelde-Verolme ver loor terrein door zorgen over de toekomst nu weer tegen vallers en stroppen hun tol komen eisen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 27