Lucratieve handel in spaarzaam wild en De typemachine heeft afgedaan Als smokkelwaar in krulspelden en cassetterecorders Efficiency Beurs haakt in op het beeldschermtijdperk ZATERDAG 2 OKTOBER 1982 Extra PAGINA 23 Tot voor enkele jaren was Nederland nog het centrum van de internationale sluik handel in wilde dieren. Wie de hand trachtte te leggen op een Javaanse baardaap, een Australische nachtpa pegaai of een ander zeld zaam dier, begaf zich naar Rotterdam, Amsterdam of Schiphol. Daar tierde de wilde wildhandel welig. Dit veranderde toen in 1977 in ons land de Wet Bedreigde Uit heemse Diersoorten van kracht werd. Sedertdien is de handel in uitheemse dieren zich al lengs meer naar België gaan verplaatsen, waar men schaar se dieren onbeperkt mag im porteren. Wie met een Chinese vuurbuiksalamander of een Spaans beekschildpad de Bel gische douane passeert, hoeft alleen maar even bij de veearts langs. Lastige vragen over de handel worden er niet gesteld. Narcotica In ons land en tal van andere landen is dit aanmerkelijk strenger geregeld. Ongeveer tweeduizend diersoorten zijn thans in ons land beschermd en daar komen er steeds meer bij. De opsporingsambtenaren van de Sector Gebiedsbescherming en Soortenbehoud van CRM dienen erop toe te zien dat in deze diersoorten geen handel wordt gedreven. Aanlokkelijk is dat anders wel. „Zonder al te veel risico's te lo pen, kun je met deze beesten dntzettend veel geld verdie nen", stelt inspecteur Verkolf. Voor een zeldzame papegaai wordt volgens hem al 45.000 gulden geboden. En 60.000 gul den voor een walrus of 40.000 gulden voor een gorilla zijn al evenzeer gangbare bedragen. Daarbij komt dat handelen in strijd met de hier geldende wet door justitie niet als een mis drijf wordt aangemerkt, maar slechts als een overtreding met als maximumstraf drie maan den hechtenis of 10.000 gulden boete. Volgens Verkolf maken dit soort straffen in handelaars kringen weinig of geen indruk. Het zou hem niet verbazen in dien met de dieren ook de nodi ge narcotica over de grenzen wordt gesmokkeld. „Geen douanebeambte zal het in zijn hoofd halen om z'n hand in een kist met gifslangen te steken. Daarom zal hij niet ontdekken dat onder in die kist een dode slang ligt, die is volgestopt met heroïne. En zo zijn er in die transportkooien wel meer plek jes waar je dat spul in kunt ver bergen, zonder dat het mense lijk oog het meteen ziet." De illegale handel in papegaaien, gorilla's, schildpadden en andere bedreigde diersoorten is een lucratieve. Harde cijfers zijn er niet, maar volgens het ministerie van CRM gaan in deze sluikhandel jaarlijks ten minste enige tientallen miljoenen guldens om. „En dat is nog slechts een voorzichtige schatting", zegt F. Verkolf, één van de vier inspecteurs van de §£Ctor Gebiedsbescherming en Soortenbehoud van CRM, die tot taak hebben de ondergrondse handel in met uitsterven bedreigde dieren aan banden te leggen. Eén van de inspecteurs van de Sector Gebiedsbescherming en Soortenbehoud van CRM bij een klein deel van de bedreigde diersoorten en delen ervan, waarop zij beslag hebben gelegd Op de voorgrond een Bengaalse tijger. Daarachter een brilkaaiman, een witnéusmeerkat. een Nijlvaraan en moeraskattentas- Volgens Verkolf lijdt het nau welijks twijfel dat in de wilde wildhandel zeer veel zwart geld omgaat, dat in het normale ver keer terstond zou opvallen. Net als postzegels vormen zeldza me dieren een tamelijk waarde vaste geldbelegging. Grensbewaking De strijd tegen het verhandelen van beschermde dieren is na het vaststellen van de daarop betrekking hebbende Conven tie van Washington thans ook internationaal in volle gang. Probleem voor Nederland is al leen dat ze niet tot die zestig landen behoort, die dit verdrag hebben ondertekend. De oorzaak daarvan ligt niet in een onwelwillende houding, maar in de conventie zelf. Daar in wordt de handel met grens controles bestreden. Voor Ne derland is dit onmogelijk, om dat het volgens de Benelux- verdragen die grensbewaking juist heeft afgeschaft. Machteloos staat het gezag ech ter allesbehalve. Met de wet van 1977 in de hand kan het de illegale handelaren goed lastig worden gemaakt. Sinds het van kracht worden van die wet heeft menige handelaar ziin ne- door Sjak Jansen ring naar België verplaatst, waar niemand hem een stro breed in de weg legt. Nederland heeft een naam op te houden waar het de handel in wilde dieren betreft. Verkolf spreekt hier van een histori sche band „Vanuit hun kolo niaal verleden", zegt hij, „we ten veel Nederlanders de weg in verre landen. En het interna tionale handel drijven zit ons, de Chinezen van het Westen in het bloed". Ook inzake het transport van dieren geniet Nederland een re putatie. Verkolf: „Als de die rentuin van Moskou of New York morgen een jachtluipaard of flamingo uit Kenia wil heb ben, dan vragen ze ons land om dat in orde te maken. Wij be schikken over de know how." De ondergrondse handel in be dreigde diersoorten omvat niet alleen levende dieren, maar ook opgezette en wat de wet de len van dieren noemt. Onder delen van dieren wordt ver staan: bontjassen, krokodillele- ren tasjes, ivoren beeldjes, slan geleren ceintuurtjes, enzo voorts. uit het ïmportvrije België via onze open grenzen ons land binnen. Van hieruit gaan hele transporten naar West-Duits- land of nog verder Dikwgls gaat het niet om één dier, maar om hele zendingen. Wordt zo'n zending levende dieren door de inspecteurs van CRM in beslag genomen, dan denkt men al gauw aan dieren tuinen als opvang Afgezien van de vraag of dit de meest geschikte plaatsen voor bedreigde diersoorten zijn, ra ken ze in elk geval vrg snel ver zadigd. Waar laat men bijvoor beeld zo'n dertig op Schiphol onderschepte reuzenwaterslan- gen? En. in het geval van dier lijke produkten wat moet men met 1100 kilo in beslag geno men olifantsivoor (waarvoor 126 olifanten zijn doodgescho ten), of met een aantal hoedjes van Pakistaanse kattevellen'' Vaak ook worden levende die ren naar hun land van her komst teruggebracht, wat nog al kostbaar is. Te meer omdat deze dieren er een wederaan passingscursus krijgen, waar in de regel vier jaren mee zijn ge moeid. Gelukkig wil het We- reldnatuurfonds nogal eens in de kosten hiervan bijdragen, ook al gaat het om slechts ëën dier. Men verliest niet uit het oog dat bijvoorbeeld een aap in de na tuur zorgt voor gemiddeld vier nakomelingen. Daarnaast kent men de bevindingen van een internationaal onderzoek, dat zegt dat over vgftig jaar elke dag een plant- of diersoort zal verdwijnen, indien de mens een en ander met in de hand houdt. Reden tot optimisme geeft in elk geval een Belgisch wetsont werp, dat paal en perk moet gaan stellen aan de daar gel dende onbeperkte import van bedreigde diersoorten Triest „Maar triest worden wij wel eens als we zien hoe die dieren worden behandeld", zegt Ver kolf, die daar niets san kan doen omdat dat een zaak is voor de Dierenbescherming. Papegaaiijes die in de batterij- ruimte van cassetterecorders worden verstopt zijn volgens hem geen uitzondering. Vogel tjes in plastic krulspelden al België Zaak voor de Dierenbescher ming is ook de manier waarop beschermde en onbeschermde diersoorten worden gevangen. Apen, die beschermd zijn. wor den in de regel jong gevangen. Maar onderzoek heeft uitgewe zen dat men gemiddeld vier ou dere apen moet hebben ge dood, wil men zo'n jong te pak ken hebben. De Amsterdamse RAI staat van 4 tot 13 oktober in het teken van de 'Opmars van de informatietechniek'. Negen hallen zullen (op het weekeinde van 9 en 10 oktober na) bol staan van bedrijfskunde en automa tisering. De Efficiency Beurs die er komt, is de grootste beurs op dit ge bied ooit in Nederland ge houden. Die ontwikkeling is wel zo op merkelijk, vindt drs. M. A. H. van den Akker, voorzitter van de tentoonstellingscom missie. „Zeker in een tijd waarin de economische groei stagneert en tal van bedrijfs takken zich moeten aanpas sen aan de gewijzigde markt situatie". Volgens Van den Akker kan de bezuiniging de automatise ring niet stuiten. „Het is een onjuist denkbeeld dat de toe nemende werkeloosheid het gevolg zou zijn van automati sering. Het verlies van ar beidsplaatsen heeft alles te maken met de structurele veranderingen in de we reldeconomie in verband met onze naoorlogse industriali sering. Ik durf te stellen dat bij onvoldoende automatise ring en mechanisering bedrij ven in de moeilijkheden ko men en niet meer met de markt mee kunnen. Daar door komen mensen in moei lijkheden en niet andersom". Post De expositie in de RAI is on derverdeeld in drie hoofd groepen. Een algemene groep wat betreft kantoor techniek en kantoorinrich ting zetelt in de Zuid- en Wes thal. Daar vindt men ook de leveranciers van kantoor- Computers in het kantoor krijgen steeds meer een gecombineerde functie van vraagbaak en tekstverwerker. Alle bedrijfsgegevens kunnen er snel mee bereidt en gerangschikt worden. (Foto: GPD). meubelen. Een ander aspect is ook het sterker automatise ren van de zakelijke post. El ke dag verwerkt de PTT 14 miljoen poststukken. Het merendeel daarvan komt van bedrijven. PTT geeft aanzien lijke kortingen op het postale verkeer wannéér de post ge bundeld en voorgesorteerd wordt aangeleverd. perforeren, vouwen en in en veloppen verzendklaar ma ken. Sinds het vertrouwde kasregis ter (met bel) heeft afgedaan, is door de komst van de elek tronica een stormachtige ont wikkeling in afrekensyste- men teweeg gebracht. De be langrijkste reden daarvoor is dat de moderne apparatuur veel meer kan en minder ten weten dat winkeldiefstal len door het personeel veel meer geld kosten dan die door het publiek. Opmerke lijk is voorts dat bij dit alles het elektronische kasregister weliswaar stukken veelzijdi- ger is geworden, maar toch zeker niet duurder. Kopiëren Ook de reproduktietechniek krijgt veel aandacht in de RAI. De Efficiency Beurs heeft in het nieuwe gebouw drie hallen gereserveerd voor kopiëren en reproduktie. Het maken van een kopie was nog maar een tiental jaren ge leden alleen gebruikelijk in grote kantoren en op een cen trale plaats. Gezien de kosten wilde men het gebruik liefst zo gering mogeÜjk houden. Die situatie is drastisch gewij zigd: door 50.000 kopieerma chines worden jaarlijks in De spectaculaire toename van het kopiëren heeft er ook toe geleid dat men 'intelligente' machines is gaan bouwen, die rapporten kunnen dupli ceren en bundelen, dubbel zijdig kopiëren en tal van an dere hoogstandjes maken. Ook hier is micro-elektronica weer het sleutelwoord. De prijs van een kopie is inmid dels gezakt van 20 cent en een kwartje tot enkele centen bij grote aantallen en sommi ge machines vervangen zelfs bijna een kleine huisdrukke rij Zelfs het maken van kleu renkopieën behoort inmid dels tot de veel gebruikte mo gelijkheden. Ook worden er moderne machines tentoon gesteld die via de telefoonlijn andere kopieermachines kunnen sturen. Micrografie, het vastleggen van gegevens op kleine fiches die gemakkelijk reproduceer baar en archiveerbaar zijn. Beeldschermen Op de Efficiency Beurs is ten slotte het grootste oppervlak ingeruimd - hoe kan het an ders - voor informatietech niek: computers, computer diensten en tekstverwerking Noord-, Oost- en gedeelten van de Europa- en Amstelhal staan in het teken van het 'beeldschermtijdperk.' Ge wone typemachines zullen op de Beurs niet te zien zgn. Het lijkt of ze hebben opge houden te bestaan. Alle schrijfmachines hebben een bolletje of liever nog een let- terschijf die razendsnel typt. verbetert, tabuleert en soms ook typewerk onthouden kan. Elektronische schrijf machines zijn er nu ook op batterijen. Een stap verder en het feitelij ke typewerk wordt op het beeldscherm verricht. Pas als het document klaar is wordt het 'gepnnt' door de elektro- Daarom is het voor bedrijven interessant machines aan te schaffen die dat werk voor hun rekening nemen. Het au tomatiseren van elke postka mer is maatwerk, al zijn er complete 'poststraten' die computer-output, zoals giro- en bankafschrijvingen bij voorbeeld, geheel snijden, kans op fouten biedt. Ook krijgt men via differentiatie veel meer inzicht in de verko pen per artikel of per verko per. Dit laatste wordt zelden als ver koopargument genoemd, maar speelt bij de aanschaf van een afrekensysteem wel degelijk een rol. Supermark- ons land ruim zes miljard ko pieën gemaakt. De oorzaak van die groei heeft te maken met de veranderde inzichten in de bedrijfsorganisatie, waar men steeds meer pro blemen aanpakt met teams en projectgroepen en waar besluiten steeds meer demo cratisch tot stand komen. heeft zijn weg gevonden Veelal is de apparatuur ge koppeld aan de computer en soms zelfs - beeldplaalappa ratuur. De grote computer vellen met allerhande gege vens kunnen nu zonder mee worden vastgelegd op fiches en nemen als zodanig minder ruimte in. nische 'typemachine' de printer Dat gaat razendsnel en foutloos, omdat de brief op het scherm net zolang is verbeterd tot hg foutloos is De tekst kan eventueel deel van een mailing uitmaken. Dan moet het beeldscherm gekoppeld zgn aan een data bank waarin zich adressen bevinden. Steeds meer tekst verwerkers zgn daarom ook terminals. Zg staan in verbin ding met een groter compu tersysteem en kunnen der halve ook gegevens opvragen uit de computer over adres sen, agenten, verkoopegfers en ingewikkelde berekenin gen uitvoeren. Rapporten kunnen erop. worden samen gesteld en doorgegeven als de centrale computer is aan gesloten op een sepciaal data- of telefoonnet De mogelijkheden lgken onbe grensd. Vandaar dat de Am sterdamse Efficiency Beurs ook veel firma's telt die pro grammatuur aanbieden voor elke denkbare computer. Tekenen Een hele fraaie toepassing van het beeldscherm is daarbg de elektronische ontwerpfunc- tie. Het beeldscherm wordt gebruikt voor tekenen, even tueel in perspectief en of kleur Een slecht ontwerp kan worden gewist Een ge slaagd ontwerp kan worden vastgelegd in de computer Aan de hand van een teke ning kan direct een bereke ning worden uitgevoerd, om dat de computer de afbcel- dingsschaal en alle effecten kent De gigantische mogelgkheden die daarbg ontstaan, zgn een zegen voor zowel auto- en vlicgtuigontwerper als (bg- voorbeeld) de architect Veel mensen weten nog niets van de geweldige nieuwe moge Igkheden van de computer Niet alleen als ontwerphulp, maar ook voor het bewaren, rangschikken en interprete ren van massale hoeveelhe den gegevens en het over brengen van teksten via tele foon-, telex- of datam-t Vandaar dat tegclgk met de Ef ficiency Beurs in de RAI tal van lezingen worden gehou den over de vakgebieden die de exposanten bestrgki n Voor communicatie en com puters is daarbg een groot deel ingeruimd.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23