Abortus wurmt zich door politieke strijd y Redelijk vrij, maar duur en omslachtig ZATERDAG 2 OKTOBER 1982 Extra Bijna twee jaar na het roemruchte debat in de Tweede Kamer is er in de abortuspraktijk van Nederland nog niets veranderd. Ziekenhuizen en klinieken hanteren als vanouds hun eigen normen bij het afbreken van ongewenste zwangerschappen. Dat kan, want de wet die in 1980 tijdens het decemberdebat werd aangenomen, is nog steeds niet officieel van kracht. Het wachten door Ton van Brussel is op een zg. Algemene Maatregel van Bestuur van de ministers van volksgezondheid en justitie, die duidelijkheid moet brengen over de praktische uitvoering van de de wets regels. Ook de discriminatie naar woonplaats en inkomen duurt voort, want alleen de in ziekenhuizen verrichte abortus wordt door het ziekenfonds vergoed, zo bevestigde afgelopen week nog eens een meerderheid in de Ziekenfondsraad. Helemaal niemand tevreden? Dat is maar schijn. Een tussentijds bericht uit de wereld van het "nee-tenzij", het "ja-tenzij" en het "ach, niet weer", over de berusting van specialisten en artsen, de verbittering van links, de strijdlust van de WD en de winnende hand van CDA-minister Gardeniers. Op drie na waren ze er die donderdag allemaal. De vertegenwoordigers (al dan niet met confessione le achterban) van de zie kenfondsen, de vak bondsmensen, de werkge vers en de door de Kroon benoemde leden, die sa men de Ziekenfondsraad vormen. Ter tafel: de ad viesaanvraag van minister Gardeniers van volksge zondheid met als centrale vraag: abortus wel of niet geheel in het ziekenfonds pakket. Geheel, want de ingreep in ziekenhuizen op medische indicatie ver richt, werd al door het fonds vergoed. Aan de or de was nu of dat in de toe komst ook voor de abor tusklinieken zou gelden. Eén voornemen was heilig: geen politieke discussie. -Geen debat over de inhoud, maar liefst een technische be nadering. De commissie Ver strekkingen, die de Zieken fondsraad over de inhoud van het ziekenfondspakket adviseert, had het goede voorbeeld gegeven. Die had de zaak weten te behandelen als gold het een nieuwe fysio- therapeuthische ingreep. Geen discussie tussen voor- en tegenstanders, maar een eenstemmig besluit: de fi nanciële positie van de zie kenfondsen laat geen enkele uitbreiding van het zieken fondspakket toe, dus ook niet voor abortus. Voor de één was dat de beste manier om de minister zelf een uitspraak te ontlokken; de ander zag het als de manier om abortus definitief uit het pakket te houden. De Stimezo (de stichting medi sche hulp zwangerschaps onderbreking), een van de pioniers in de strijd voor een legalisering van abortus waarbij de vrouw beslist, was woedend. Zo kon de commis sie zich er niet van afmaken. Er zou toch op zijn minst wat gerekend moeten worden. Abortus in een ziekenhuis kon tot driemaal zo duur zijn als in klinieken. Noodkreet Bovendien: niet alle ziekenhui zen hanteren dezelfde norm. Bij de één is het "nee-tenzij" en wordt abortus alleen uit gevoerd als daar een duidelij ke sociale of liever nog, een medische aanleiding voor is. Bij de ander is het "ja-tenzij" richtsnoer voor het handelen en is de wens van de vrouw doorslaggevend. Een vrouw moet maar hopen dat het ziekenhuis in de buurt aanhanger is van de "ja-tenzij"-filosofie, anders is ze aangewezen op een kliniek en moet ze de abortus zelf be talen Het leed in regio's met slechts "nee-tenzij"-zieken- huizen en geen klinieken nog buiten beschouwing gelaten. Wilde de commissie die prak tijk van ongelijke behande ling van vrouwen laten voort bestaan? De noodkreet van Stimezo, ver woord in een nota aan de Zie kenfondsraad, bleef niet on beantwoord. Het advies aan de Ziekenfondsraad werd bij gesteld en maakte een ope ning voor een ruimere dis cussie, maar de leden van de raad wilden daar vorige weok nauwelijks aan. Geheel in de traditie van de abortuswetge ving werd met één stem meerderheid besloten de kli nieken buiten het zieken fondspakket te houden en dat onder de imponerende vlag van bezuinigen. Dat nobele motief krijgt een an dere dimensie, als de cijfers over de abortuspraktijk in Nederland op tafel komen. Dertig procent van de ingre pen wordt verricht in zieken huizen; zeventig procent in klinieken. Een abortus in een kliniek kost gemiddeld 435 gulden, in een ziekenhuis is het gemiddelde 1.109 gulden. Zelfs een poliklinische abor tus in een ziekenhuis waarbij de vrouw dus kan ontkomen aan een opname van drie da gen kost minimaal 675 gul den. Met kwaliteitsverschil heeft dat niets te maken. Dat dat niet bestaat is zo onge veer het enige facet van abor tus waarover vriend en vij and het eens zijn. Een zieken huis (meer betrokkenen, huur operatiekamer, mini maal één opnamedag, enz.) heeft nu eenmaal meer kos ten dan een abortuskliniek. Besloten Zou iedere vrouw die aan de normen van de "ja-tenzij" zie kenhuizen voldoet zich ook daadwerkelijk tot zo'n zie kenhuis wenden, dan zou het ziekenfonds veel meer geld kwijt zijn. Dat gebeurt tot nu toe niet. omdat een meerder heid van de vrouwen de be slotenheid verkiest van een gespecialiseerde kliniek, waarvan ze zeker weten dat niemand het ze moeilijker maakt dan ze het toch al heb ben. Hoewel in de praktijk niet juist, verwachten veel vrouwen ook in de "ja-ten- zij"-ziekenhuizen nog proble men bij de aanvraag. Dat is maar goed ook, want de den ze dat niet, dan zaten de ziekenhuizen met de handen in het haar. Die hebben in de meeste geval met hun aan deel al het plafond bereikt en kunnen zo'n hausse in het aantal aanvragen niet aan, zonder uitbreiding van capa citeit. Dat die hausse er zal komen wordt bij de ziekenhuizen nauwelijks betwijfeld. Blijft abortus in een kliniek buiten het ziekenfondspakket, dan zullen, gezien de verslechte ring van de inkomenspositie van de meeste Nederlanders, steeds meer vrouwen een ge roep doen op de betaalde in greep in het ziekenhuis. Wachtlijsten zijn in het geval van abortus onmogelijk, af wijzing is dat ook, want waar om de ene vrouw wél gehol pen en de andere niet en uit breiding van de capaciteit is gezien de bezuinigingen in de ziekenhuizen onmogelijk. De academische ziekenhuizen hebben er nog een extra pro bleem bij. De invoering van de tweefasen-structuur in het wetenschappelijk onderwijs brengt extra onderwijstaken en wordt in kringen van spe cialisten als een duidelijke verzwaring ervaren. Tijd over is er niet of nauwelijks. Het op het oog zorgvuldige finan ciële beleid van de Zieken fondsraad kan daarom in de toekomst tot rampzalige ge volgen leiden. Politiek Het besluit van de minister van volksgezondheid om de zie kenfondsraad een afweging te laten maken, die gezien de belangen eerder in het parle ment thuis hoort, mag by sommigen verbazing wek ken, het biedt anderen de be vestiging van het angstige vermoeden dat de politieke strijd die twee jaar geleden geslecht leek, nog onvermin derd voortduurt. De strijd tussen WD en CDA wel te verstaan, want dat waren de partijen die na tien jaar van uiteenlopende pogingen het "overenigbare wisten te ver enigen" en met de wet afbre king zwangerschap een einde zouden maken aan de "in de praktijk gegroeide situatie van volmaakte rechteloos heid" Na de behandeling van de abor tuswet door de beide kamers is het in het parlement wat stil geworden, maar dat wil allerminst zeggen dat de zaak is afgedaan. Een wet wordt pas van kracht op het mo ment dat de betrokken be windslieden een Algemene Maatregel Van Bestuur (AMVB) hebben genomen, een soort spoorboekje voor de mensen die de wet moeten uitvoeren. Over de inhoud van die AMVB heeft minister Gardeniers advies gevraagd aan de Gezondheidsraad en de Centrale Raad voor de Volksgezondheid. De eerste is een instantie die de minis ter op de hoogte houdt van de stand van de wetenschap op het terrein van de volksge zondheid, de tweede een ad viesorgaan waarin tal van be trokkenen bij de gezond heidszorg zijn vertegenwoor digd. Beide instanties heb ben inmiddels hun mening gegeven over een voorstel van de minister voor zo'n al gemene maatregel. Dat oor deel biedt nogal wat aankno pingspunten voor de opposi tie, die van meet af aan heeft gevonden dat deze wet prak tisch niet uit te voeren is, om dat elke regel de sfeer ademt van een onwerkbaar compro mis. Nu de Ziekenfondsraad ook een oordeel klaar heeft, is het wachten alleen nog op de Emancipatieraad, die pas een half jaar na de anderen aan het advies kon beginnen, om dat de minister het aanvanke lijk niet nodig achtte ook die instantie te horen ("op het ministerie lieten ze zich na lang praten overtuigen dat abortus toch wel iets met i te maken had"). Onderste Met het voorwendsel dat eerst alle adviezen binnen móeten zijn voordat van haar een standpunt te verwachten valt, heeft minister Garde niers toe nu toe de indruk we ten te wekken dat er sinds het debat van 1980 politiek gezien niets meer met abor tus aan de hand is. In werkelijkheid is de tijdens de formatie van het kabinet CDA/PvdA/D'66 binnenska mers al uitgesproken vrees bewaarheid dat het CDA het onderste uit de kan wilde hebben De PvdA kreeg het ministerie van erm, maar moest in ruil daarvoor een "claim" van het CDA voor volksgezondheid aanvaarden. Dat departe ment zou in handen komen van Til Gardeniers die nog voor de totstandkoming van het CDA als KVP-fractielid al eens met AR-collega Hannie van Leeuwen had gepro beerd de abortuspraktijk via een initiatief-wetsontwerp aan banden te leggen. Die po ging was mislukt, maar de materie had haar niet los ge laten. Vandaar ook dat zij de milieu-portefeuille van haar voorganger minister Ginjaar doorschoof aan een staatsse cretaris en zelf volksgezond heid wilde doen. De PvdA aanvaardde dat, maar infor mateur Ed van Thijn wist wel een akkoord te bereiken over één belangrijke voorwaarde. "....in een gesprek met de beoogde minister van volks- gezonheid en milieuhygiëne heeft zij mij meegedeeld be reid te zijn met betrekking tot de uitvoering van de abor tuswetgeving overleg te ple gen met de staatssecretaris van dat departement en dat zü daartoe met deze afspra ken zal maken...". Een passage in het regeerak koord die nogal tot de ver beelding spreekt. Afspraken als deze worden wel vaker ge maakt. Veelal betreft het een formaliteit en draagt het uit eindelijk beleidsstuk twee handtekeningen, maar zo no dig kan met zo'n afspraak ook invloed op dat beleids- stuk worden afgedwongen Waakhond Gevraagd hoe het met die af spraak stond liet minister Gardeniers in januari tijdens de begrotingsbehandeling in de Tweede Kamer kort weten dat die zaak nu niet aan de or de was, omdat de advise- ringsperiode nog niet was af gesloten. Ineke Lambers, de D'66-staatssecretans kreeg kortom met de kans haar waakhondfunctie uit te oefe nen. Overleg over een andere adviesaanvraag, die aan de Ziekenfondsraad, is er met haar ook niet geweest, omdat formeel gesproken de zaak van de financiering niets met de wet te maken heeft Het is daar waar de minister radi caal brak met het beleid van haar WD-voorganger en eer kamermeerderheid trotscc< - de Tijdens het abortusdebat maakte minister Ginjaar dui delijk wat zijn visie was "Of alle abortusingrepen in het pakket, of geen enkele, be halve in dat geval die op strikt medische indicatie". Tijdens het debat werd een motie ingediend door Haas- Berger (PvdA) en Wessel- Tuinstra (D'66) om abortus m alle gevallen te vergoeden en met steun van de WD aange nomen. Het CDA was daarte gen en is dat nog ("Er is sindsdien niets veranderd. Het advies van de Zieken fondsraad wordt dan ook door ons gesteund"). Publiekelijk heeft Gardeniers zich als minister nooit over abortus in het ziekenfonds pakket uitgelaten; wat ze vindt wijst het verleden uit en blijkt ook uit haar besluit om de Ziekenfondsraad een volledig open adviesaanvra ge te sturen (in Haagse jar gon. gekscherend: "Ik vind niks, wat vinden jullie") ter wijl een gerichte adviesaan vraag ("Ik vind dat. hoe den ken jullie er over") meer voor de hand had gelegen Rekken De adviezen die nu zyn binnen gekomen bieden weinig werkzame aanknopingspun ten voor een algemene maat regel die de toets der CDA- kritiek kan doorstaan. Er is nu ook een kamermeerder heid (oppositie D'66 en WD) die vindt dat de zaak niet door een demissionair kabi net kan worden afgedaan Kon dat wel. dan zou volgens de meest optimistische schat tingen in Den Haag alleen al om technische reden (voor bereidingen departement, definitief advies Raad van State. aanvullend debat Tweede Kamer) nog een ex tra jaar nodig zyn. voor de wet van kracht wordt Realis tischer is het echter om in dit verband enkele jaren aan te houden Als minister Gardeniers dat wil. kan ze een definitieve uitspraak van haar kant over opname in het ziekenfonds pakket ook zo lang rekken Gezien het standpunt van haarzelf en van haar party heeft ze daar alle belang by Hoewel de WD voor opname in het pakket is ("wij hebben daarover nog wel een appel tje te schillen") zal het CDA daar ook in een volgend kabi net tegen blyven vechten en ook opnieuw zeer aan het de partement van volksgezond heid hechten ("mevr Garde niers heeft publiekelijk laten weten niet meer beschikbaar te zijn. Als de kwestie rond abortus in een regeerakkoord niet tot de komma te regelen blijkt, zullen wy uiteraard on ze belangstelling voor dat mi nisterie behouden, zoals wy dat terzake van de kernwa pens ook zullen doen voor defensie en buitenlandse za ken"). Het parlement zal haar, wat het uitblijven van de algemene maatregel van bestuur be treft. niet dwars zitten PvdA en D'66 voelen er niets voor "om haast te maken met een wet waar wy tegen zyn" en wachten af totdat "de minis ter misschien op grond van adviezen zelf merkt dat er op deze manier natuurlyk niet te werken valt". "Waarschijn lijk ijdele hoop", zo wordt toegegeven, want zelfs de WD blijft de wet ondersteu nen om gezichtsverlies te voorkomen" Rechteloos Ook ziekenhuizen berusten: "Niemand werkt nog volgens de wet, omdat die niet van kracht is. De vyf-dagen-ter- myn wordt niet in acht geno men. de medische indicatie ook niet. Als dat straks moet, zal het niet van harte gaan. De vrees voor overtredingen is gerechtvaardigd en gezien de lang gegroeide praktyk is het de vraag of in dat geval een officier van justitie te vin den is die bereid is om tot vervolging over te gaan" Abortus blyft de komende ja ren redelijk vrij. meestal kost het geld. soms ook veel reis tijd. voor- en tegenstandera van de wet typeren de prak tijk daarom nog immer als een stituatie van rechteloos heid Tea behoeve van dit artikel wer den gesprekken gevoerd met de ka merleden Haas-Berger (PvdA), Wessel Tulnstra iD'Mi, Van Thijn (PvdAl. Dees (WDl. D (ome lissen (CDA). Van Dam tCDAl. «taatsse cretaris Lambers (D'Mi. prof Ben- nebroek-tirs venhorst en voorlich ter» en woordvoerders van CDA D'S€. de departementen Volkage- sondheid. Justitie. Ziekenfonds raad. Emmanrlpatieraad. Stimeso en diverse siekenhuisen en klinie ken

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19