„We horen bij de kanshebbers" 5 0 T Ivie: "Ontslag hoort er bij.." Karpov temt "tijger" Petrosjan Stan van Belkum, de 'grote' vedette bij Zijl/LGB: Joegoslaaf niet aangeslagen LZ voor moeilijke opgave ZATERDAG 2 OKTOBER 1982 -( Sport LEIDEN - De prestatiecurve heeft gelijke tred gehouden met de lichaamsgroei. Waar Stan van Belkum als be scheiden puber bij De Zijl/LGB binnenstapte, heeft de 21-jarige Leidenaar zich inmiddels ontwikkeld tot een volwaardig waterpoloër. Zo klein destijds, zo groot is-ie nu. Bijna twee meter meet hij en dat 'uitgerekte' lichaam kan Stan van Belkum uitstekend gebruiken bij zijn balvaardige verrichtingen in het water. Dat die van uitzonderlijke kwali teit zijn blijkt uit z'n internatio nale carrière. Al op 17-jarige leef tijd werd hij door de toenmalige bondscoach Ivo Trumbic uitge nodigd voor het dragen van de Oranje-cap. De student pharma- cie gebruikte het, door de inmid dels naar zijn geboorteland ver trokken Joegoslaaf, uitgereikte textiel niet louter als hoofddek sel. De bij zijn vereniging al hooglijk gewaardeerde Van Bel kum werd bij de nationale 'ze ven' snel in de armen gesloten omdat bleek dat hy een 'kanjer' Vedette Net volwassen is hij vier jaar later al een vedette binnen de Oranje- gelederen. De voor Trumbic ge komen oefenmeester Denes Pok- sic houdt Van Belkum altijd zo lang mogelijk in het water omdat de Hongaar weet dat de blonde Leidenaar met z'n enorme armen menige treffer in het buitenland se doel prikt. Het net by het WK in Equador stond dan ook vaak bol dankzij de scoringsdrift van de nationale topschutter. Daar dicht in buurt van de evenaar leverde de Nederlandse polop- loeg een prestatie van formaat. Hoewel, Stan van Belkum had wel op meer gehoopt dan een vierde plaats. "Voor onze begrip pen hebben we het natuurlijk goed gedaan", draait hy de film terug. "Maar na het winnen van de Tung Rams-cup (sterk bezet Hongaars toernooi pal voor het WK - red.) geloofde ik in méér. Maar we konden het mentaal niet meer aan. Vijf weken waren we in de weer geweest en dat bleek gewoon teveel. De accu was leeg. Toch jammer, want in de strijd om de derde en vierde plaats hadden we goede kansen om die Duitsers op te rollen. Maar wy waren nóg slechter dan zy". Dat resulteerde dus in een 5-3 ne derlaag, waarna de polo-équipe zich "eindelijk" naar huis mocht verplaatsen. Met wéér een erva ring rijker. "Het was natuurlijk in de eerste plaats belachelijk dat het wereldkampioenschap in zo'n dubieus land werd georgani seerd", meent Van Belkum. "De tegenstellingen zijn er ongeloof lijk groot. In dat licht bezien is het niet zo netjes om van ge meenschapsgeld vier splinter nieuwe zwembaden uit de grond te stampen. Als ze het geld van één bad voor die armoedzaaiers hadden gebruikt, was er min stens een hele krottenwijk opge ruimd. Een paar jongens van ons zijn met geschenken van Foster- parents (een organisatie verge lijkbaar met Gast aan Tafel) daar nog op bezoek geweest. Het is dus echt een verschrikking, ver telden ze. Maar die mensen had den wel een hart van goud, want die gasten kwamen wél met zak ken vol meloenen terug. Dus die berichten dat daar gestolen zou worden als de raven waren over dreven. Die Duitsers die daar wel werden beroofd, hadden dat vol komen aan zichzelf te wijten. Die gingen beladen met fototoestel len zo'n krottenwijk in. Dat moet je natuurlijk niet doen. Typisch Duits". 'Die Duitsers' zal Stan van Belkum hoogstwaarschijnlijk tegenko men bij de Olympische Spelen van 1984. De vierde WK-plaats le verde, als prettige bijkomstig heid, directe kwalificatie op. "Van de loodzware plaatsing- toernooien zijn we mooi af. We kunnen nu in alle rust naar het toernooi van Los Angeles toe werken. Alle spelers die nu in Oraiye zitten, zullen ook over twee jaar meedoen. We hebben met de KNZB een principe-af spraak gemaakt, dat we ons tot dat moment beschikbaar hou den. Een goede zaak. Dat is ten minste beleid". Met Stan van Belkum, Ton Buunk, Ed van Es, Ruud Misdorp, Aad van Mil en Eric Noordegraaf als kern, heeft de speler van Zijl LGB dan ook vertrouwen in een zonnige toekomst van Orarye. "Dit jaar heeft het gewoon bewe zen. We zijn op de goede weg. De komst van Poksic is geen slechte zaak geweest. Hy laat je buiten het water vrij. Dat stelt de Neder lander op prijs". Wat Stan van Belkum ook op prys stelt, is een kampioenschap van Nederland met zijn club. Vorig seizoen presteerde het Leidse team met een tweede plaats in de eindrangschikking boven ver wachting. "Dit jaar schaar ik ons ook weer onder de kanshebbers. Het zal gaan tussen AZC, HZC/ Robben en Zijl/LGB. Op papier Stan van Belkum: "Het wordt zo langzamerhand tijd dat De Zijl/LGB internationaal polo gaat spelen". heeft de concurrentie zich danig versterkt Maar dat geeft natuur lijk nog geen garantie voor een titel. Teveel goede spelers kan verkeerde gevolgen hebben. We hebben bijvoorbeeld al een keer tegen Robben gespeeld. Op een gegeven moment voelde ik dat sommige spelers het met een wissel niet eens waren. Dat geeft irritatie". Evenals bij de nationale selectie hoeft Stan van Belkum zich over wissels niet druk te maken. Trai ner Rob Schouten stuurt zijn topscorer alleen het water uit, wanneer zijn formatie een voor delige marge van vijf treffers heeft bewerkstelligd. Al 15 jaar doceert Rob Schouten bij Zijl/ LGB en nog steeds wordt hy door de Leidse 'waterratten' op handen gedragen. "Hij past uit- bij hem. Ik praat veel met hem over polo en hij stelt dat op prys". Na de inspanningen in Equador volgt Stan van Belkum "op zijn gemakkie" de trainingen bij de Zijl/LGB. "Dat wil niet zeggen dat ik er met m'n pet naar gooi, maar voor de Nederlandse com petitie hoef ik niet zo op scherp te staan. Alleen de toppers met AZC en de Robben vergen veel inspanning, de rest stelt erg wei nig voor. Daarom ben ik blij dat dit seizoen de play-offs zijn inge steld. Zijn we tenminste snel af van die saaie potten, waarin het krachtsverschil veel te groot is". Beker Vier keer zal Zijl/LGB de concur rentie in de competitie ontmoe ten, terwijl het niet uitgesloten is dat de teams elkaar ook in de be kerstrijd tegenkomen. De Leidse formatie is inmiddels tot de laat ste acht doorgedrongen en heeft uitstekende kansen om eind ok tober in Rotterdam de finales te spelen. "Daar moeten we ons voorlopig op richten", vindt Stan van Belkum, "want een finale plaats zal hoogstwaarschijnlijk recht op internationaal polo ge ven. Daar zijn we in Leiden zo langzamerhand wel aan toe. Als dat inderdaad allemaal doorgaat, moeten we ons natuurlijk geen illusies maken. Deelnemen is het belangrijkste. De eerste ronde zal geen probleem zijn, maar daarna is het afgelopen. We heb ben geen slechte ploeg, maar voor internationaal polo komt meer kijken". Stan van Belkum, letterlijk en fi guurlijk de grote vedette van Zijl/LGB kan het weten. Legio internationale wedstrijden heeft hij al achter z'n naam staan, "nog geen dup" heeft-ie er voor ont vangen. "In het waterpolo wordt niet betaald. De enige club waar van je het zou kunnen vermoe den, is AZC. Maar zeker weet ik het niet In het buitenland valt het ook allemaal wel mee. Van verschillende kanten is in de loop der tijd aan me getrokken. Maar ik heb het nog steeds naar m'n zin bij de Zijl. We kunnen erg goed met elkaar opschieten, dus waarom zou ik weggaan. Daarbij komt dat ik er heilig van overtuigd ben dat we met deze groep kampioen van Nederland kunnen worden". ROB ONDERWATER BRUSSEL (GPD) - Het is op voetbalgebied weer rustig in Brussel. Het ontslag van Tomislav Ivic bij Anderlecht, begin deze week, heeft relatief weinig aandacht gekregen omdat voorzitter Constant Vandenstock zo handig was om meteen een ander (Pol van Himst) aan het roer te plaatsen van de Brusselse club. Daardoor was de komst van de nieuwe man publicitair interessanter dan het vertrek van de Joegoslaaf. „Des te sneller rust, des te beter voor de ploeg", zegt Vandenstock. Gistermiddag keerde Anderlecht naar Brussel terug na het beha len van de tweede ronde in het UEFA-Cup-toernooi via twee overwinningen op het Finse Pal- lotoverit (3-0, 3-1). In die wed strijden was overigens nog geen sprake van een beter draaiend Anderlecht. „Ik heb de ploeg een keer getraind", zegt Van Himst. „Wonderen bestaan niet. Ik heb wel al gezien waar het aan schort. De ploeg heeft geen zelfvertrou wen en het grote probleem ligt bij onze aanval. Vandenbergh, Czerniatynski en Brylle kunnen erg veel met een bal, maar ze moeten wel durven. En dat is op dit moment bepaald niet het ge val". Nuchter Tomislav Ivic, die voor 'onbepaal de tijd' in Brussel zal blijven, is bepaald geen aangeslagen man. „Ontslag hoort bij het profvoet bal", stelt hij nuchter vast. „Het bestuur van Anderlecht eist met deze ploeg topprestaties. Die heb ik dit seizoen niet weten te reali seren. Dan is het normaal dat de coach daar verantwoordelijk voor wordt gesteld. Anderlecht heeft ook dit seizoen veel geld uitgetrokken voor nieuwe spe lers die op myn advies zijn ge haald. Vanuit de club berede neerd kan ik deze Zaak goed be grijpen". Ivic blijft, zoals altijd vriendelijk. Hij zegt nadrukkelijk dat hij geen enkele negatieve opmer king over Anderlecht wil horen. „Ik was aan mijn derde s bezig. Al die tijd ben ik uitste kend behandeld, op alle gebied. Ook nu ik moest opstappen is al les keurig geregeld. Anderlecht is en zal altijd een club van ni veau blijven". Over de toekomst maakt Ivic zich geen enkele zorg. „Even een paar maanden niks doen en dan komt er vermoedelijk een andere club opdraven. Zo eenvoudig ligt dat in ons beroep en ik heb daar nooit moeilijk over gedaan. It's all in the game...". Blijft Ivic zich zeer positief uitspre ken over de gang van zaken, zijn oude 'patron' Vandenstock heeft meer op zijn lever. Hij neemt bij uitzondering geen blad voor de mond. „Het absolute dieptepunt hebben we onder Ivic bereikt Anderlecht heeft nog nooit zo er barmelijk slechts gespeeld als af gelopen zondag tegen Waregem. Het was een crisis. Elke week zag je meer spelers in de vernieling geraken. Tja, en dan is het tijd om in te grijpen", aldus de Brus selse bierbrouwer. „Ik had de tranen in mijn ogen toen ik 'mijn' ploeg tegen Waregem bezig zag. Later zaten de spelers in de kleedkamer met de handen voor het gezicht. Totaal gedemorali seerd. Toen was het tyd om in te grijpen". Het eerste seizoen kon Ivic, na het behalen van de titel, bij u geen kwaad doen? Vandenstock: „Nee, want toen had hy een speelstijl ontwikkeld waar niemand vat op had en waarmee we na lange tijd weer kampioen werden. Maar het tweede seizoen hadden de ande re clubs het Ivic-systeem door. Hij wilde toen anders gaan spe len, maar daar was hy tot afgelo pen zondag niet in geslaagd. Hij is er wel in geslaagd om veel spe lers het zelfvertrouwen weg te nemen door elke week met een andere ploeg op het veld te ko men. Het werd zelfs zo gek dat Lozano in de spits moest gaan spelen en dat Brylle en Czernia tynski op de bank terecht kwa men. Ik ben geen trainer, maar Ivic: "Vanuit de club beredeneerd kan ik deze zaak goed begrijpen". zelfs ik zie dat zoiets belachelijk is. Ivic was halsstarrig in zijn ideeën. Dat is hem fataal gewor den. Zijn inzet gedurende zijn Anderlecht-periode was overi gens grandioos. Hy staat voor hetgeen hy doet, alleen is dat de ze keer fout gelopen". Pol van Himst, 'Mister Anderlecht' en 81 maal international, heeft geen officieel trainersdiploma, maar hij mag Anderlecht coa chen op grond van 'bijzondere verdiensten voor het Belgisch voetbal'. Voorlopig staat hy tot aan het eind van dit seizoen voor de groep. Vandenstock: „Pol moet Anderlecht nieuw leven in blazen. Hy moet de club de oude identiteit terugbezorgen. Hy TILBURG (ANP) - Anatoli Kar pov blijkt van zins het interna tionale schaaktoernooi in Til burg voor de vierde keer op zijn naam te schrijven. Na twee ronden is de 31-jarige we reldkampioen voorlopig de eni ge speler met een score van hon derd procent. Karpov speelde tweemaal achter een met wit en won zowel tegen Hübner als gisteren tegen Pe trosjan een Caro Kann. Verder won een verliezer van de eerste ronde (Larsen) van een winnaar (Nunn). Vier partijen werden af gebroken met stuk voor stuk re mise als meest waarschijnlijke uitslag. Het is natuurlijk nog veel te vroeg om Karpov nu al de toernooizege toe te dichten. Zyn spel geeft er echter wel aanleiding toe. "Tij ger" Petrosjan moest als een tam poesje toezien hoe zyn bewe gingsvrijheid steeds verder werd beknot. Met fraaie open C- en D- ljjnen kon Karpov kiezen uit vele wegen. Vlak voor het einde van de zitting vond Petrosjan het nauwe keurslyf, waarin hy was geperst te strak geworden. Hy wuifde naar de weggewandelde Karpov ten teken van overgave Larsen herstelde zich uitstekend van zijn verlies in de eerste ronde tegen Timman. In een konings- Indier kreeg de Deense groot meester de kwaliteit voor een pion. Nunn leek met zwart posi tioneel voordeel te hebben, maar Larsen. haalde snel het gif uit dt Britse dreigingen. Bovendien slaagde hy erin een vergevorder de vry-pion op de A-lyn te red den, hetgeen doorslaggevend bleek. Browne is in de tijdnoodfase het bestuderen meer dan waard. De Amerikaanse "cowboy", een er kend vluggertjesspeeialist, raak te tegen Timman voor de zoveel ste keer in zijn loopbaan in ge vecht met de klok. Voor veertien zetten resteerden nog vier minu ten. maar Browne vond toch tel kens de goede zetten. Na de tijd- controle constateerde hy opge lucht, dat hy aanspraken mag maken op remise. Ook by Hubner-Sosonko, Andcrs- son-Torre en Smislov-Portisch lykt een puntendeling het meest waarschijnlijke resultaat. Dc stand na twee ronden is 1Karpov 2 pnt. 2. Browne en Timman 1 pnt 1 af gebroken party. 4. Nunn en Larsen 1 pnt, 8 Andersson. Torre en Smislov V* pnt 1 afg 9 Petrosjan V* pm, 10. Hüb ner. PorUsch en Sosonko 0 pnt 4 1 afg kent de spelers, hij kent de sfeer van het Astndpark Als hem dat lukt. blijft hij ook volgend sei zoen hoofdcoach. Een ambitieu ze man als Pol verdient dan die kans. Nee, met Ernst Happel hebben we over het komend sei zoen geen enkel contact gehad Dat zyn pure verzinsels in West duitse kranten". LEIDEN - Ook voor de waterpo- loèrs van LZ '86 start volgende week de competitie. De Leide- naars plaatsten zich vong sei zoen als achtste en laatste voor de nieuwe ereklasse. Hans v.d. Moolen gaat zijn tweede jaar in als trainer/coach. Ten opzichte van vorig seizoen kent de ploeg nogal wat wijzigingen. Achtereenvolgens Aad van Mil (naar HZC/de Robben). Hans Parlevliet (naar Katwijk) en Jan de Graaf (lager gaan spelen) haakten af. Hans v.d. Moolen: "vooral het verlies van Jan de Graaf als spelverdeler doet zich voelen. Het is zonde dat juist hij heeft besloten zich niet meer be schikbaar te stellen voor het eer ste. Dat internationaal Aad v. Mil naar de Robben is gegaan is na tuurlijk ook een verlies, maar hy was in de tweede seizoenhelft toch al elders met zijn gedach ten". Ook in de voorbereiding zat het de Leidse formatie niet mee. Er vie len nog al wat geplande oefen wedstrijden uit en als er wel werd gespeeld was dit veelal in-, compleet. Wilce v.d. Zeeuw brak J bijv. zijn duim waardoor hy dej laatste weken op het appél ont- brak en bovendien de start van de competitie moet missen. Coach V.d. Moolen verwacht daarom een moeilijk seizoen. j "Het is duidelijk dat we het niet ge- makkelijk zullen krygen. Toch' zullen wy ons niet bij voorbaat bij degradatie neerleggen. On derin verwacht ik een stryd tus sen DZV, Zian/Vitesse en wy. We zullen ons moeten proberen te redden via snel en beweeglijk spel, gesteund dor een pressing met steeds wisselende midvoors. De tegenstanders moeten we zo ver mogelijk van het doel weg houden, omdat we in de mid- voor-midachter duels met sterk zijn". De nieuwe mensen in de hoofd macht van LZ '86 zijn Jan Bak ker (na een jaar afwezigheid weer terug), Willem Klumper (van HZPC) en Eric Bergsma (van Kouderkerk). Willem Klumper. maakte de stap naar de Leidse) ereklasser omdat hy werkt enl studeert (psychologie) in Leiden.' Eric Bergsma had een andere re den. "Ik speelde in het district en wilde hogerop. Ik kende enkele LZ-spelers en bovendien leek LZ mij de gezelligste vereni ging". Beide hadden overigens niet ver wacht in het eerste te komen. Willem Klumper: "daarvoor ben ik ook niet overgekomen. Het is natuurlijk wel leuk, al zal ik nu opnieuw tegen degradatie moe ten spelen zoals ik by HZFC vaak deed, want de voorberei ding heeft wel aangetoond dat wij tot de zwakkeren behoren". Voor Eric Bergsma was het een nog grotere verrassing dat hij di rect voor de hoofdmacht in aan merking kwam. "Ik kom van Kouderkerk, vong jaar kam pioen geworden in het district De sprong is dus wel erg groot". Over de werkwyze van Hans v.d. Moolen zyn zé goed te spreken. Willem Klumper "ik kende hem al uit myn HZPC-tyd, waar hij ook dne jaar trainer was Voor mij één van de argumenten om voor LZ te kiezen en byv niet voor De Zyl/LGB" Ene Berg sma zegt vooral het rustige coa chen te kunnen waarderen "Dat geschreeuw langs de kant helpt toch niets". Over één ding zyn Van de Moolen en de beide debu tanten het eens. De eeste compe titie wedstryd a s dinsdagavond tegen HZC de Robben in het Vyf Mei bad zal wel een forse neder laag opleveren. Vivax By de nieuwbakken tweede klas- ser Vivax is weinig veranderd. Mark de Nie stopte wegens stu die en werd vervangen door Rien dc Goey, een tweede keeper. Coach Henny Hensing "de voor bereiding is goed verlopen Op de wedstryd tegen De Gouwe na hebben we pnma gespeeld. Van de tegenstanders in de tweede klasse is ons weinig bekend, daarom gaan we uit van handha ving. Toch hopen wc wel vooral thuis voldoende punten te halen om wat hoger mee te kunnen strijden". Ook bij de andere tweede klasser Katwyk is weinig verandering. Coach Wim v. Zijl zag Dik v. Leeuwen stoppen en Hans v. Duyvenvoorden terug keren. Ook zal jeugdspeler Eddie Hoek aan het eerste worden toege voegd Wim v. Zijl: "er is beter getraind dan vong jaar. We moe ten nu dan ook in de bovenste regionen kunnen meedraaien. Voorwaarde hiervoor is dat de wisselvalligheid wordt uitgeban nen. Katwyk moet weer een te genstander worden waarmee re kening wordt gehouden DIRK KLOO&

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15