'De deftige oude dame lijkt vermoeid "Haarlem kan de borst nat maken Leiden boekt eerste winst ■C Italië vraagt zich af wat er met de sterren van Juventus aan de hand is n Matadoren vermoeid Columbia wil WK niet DE LATTEN Of? DE PISTE Af MET WINTERSPORT- OP-MAAT LUGDUNUM DE SPARTAAN ZATERDAG 2 OKTOBER 1982 Sport (Van onze correspondent Hein ten Kortenaar) ROME - Hoe gaat het met het Italiaanse voetbal, drie maanden na het wereldkam pioenschap in Spanje dat het hele land op zijn kop zette? Daar is maar een woord voor: raar. Wanneer zelfs een krantelezer en televisiekijker met een blinde vlek voor voet bal zelfs in de gaten krijgt dat er iets aan de hand is, moet het wel heel vreemd zijn, maar niemand kan er om heen: een pas naar de eredivi sie ('serie A' in Italië) gepro moveerde club, Sampdoria uit Genua, staat aan de top, terwijl landskampioen Ju ventus een beschamende tien de plaats op de ranglijst in neemt. Nu zijn er nog maar drie speel dagen achter de rug, maar in die drie dagen legde Sampdo ria achter elkaar Juventus, Inter en Roma omver, terwijl Juventus maar een keer wist te winnen van een bescheiden Cesena en twee nederlagen incasseerde, de tweede tegen Verona, ook al net gepromo veerd. Stof genoeg dus voor enig leedvermaak en solida riteit met de underdoa. ook bij wie van verdere voetbal- gevoelens is gespeend. Wat is er aan de hand met Ju ventus, is de vraag die zo niet alle, dan toch de meeste ge sprekken in cafe, bus of trein beheerst. De 'Vecchia Signo- ra', zoals de bijnaam luidt, 'de deftige oude dame' lijkt vermoeid en niet meer opge wassen tegen het jeugdig ge weld van de tegenspelers. Voor de twintigste keer lands kampioen (en dat is op zich al een primaat, waar geen an dere club aan kan tippen), voor de helft bestaande uit spelers van het wereldkam pioenenteam, waaronder top scorer Paolo, sinds Madrid "Pablito" Rossi, aangevuld met een paar van de gevaar- lijkste tegenstanders van toen, de Fransman Michel Platini en de Pool Zbigniew Boniek. Op papier zag het 'miljoenen team' eruit als een onover winnelijk geheel. Het was dus geen wonder dat het elftal na dit teleurstellende begin, af gelopen woensdag, toen het in Turijn voor de Europa Cup tegen de Denen van Hvidovre uitkwam, op een hartelijk fluitconcert van de suppor ters werd getracteerd. Een van de verklaringen luidt, dat de ploeg nog op elkaar in gespeeld moet raken, dat de primadonna's in eigen omge ving, Platini en Boniek, er nog maar niet aan kunnen wennen, samen met nog een aantal primadonna's te spe len, dus niet meer alle ballen toegespeeld te krijgen en niet meer de spil te zijn waarom het hele elftal draait. Platini maakt het er zich niet gemakkelijker op, door tege lijkertijd hooghartige inter views aan Franse sportbla den af te geven, waarin hij met heimwee spreekt over "le beau football" dat in Frank rijk in zwang moet zijn en met opgetrokken neus ver haalt over het gestomp en ge- trap dat hij in Italië mee maakt. Het is niet het soort uitspraken dat hem geliefder maakt bij het publiek waar hij het in de nabije toekomst toch van moet hebben. Boniek mopperde alleen binnenska mers wat over de onderge schikte rol die hem was toebe deeld. „Ik speel nooit meer op rechts", verklaarde hij na de eerste noodlottige wedstrijd tegen Sampdoria, toen hij ook nog na de eerste helft was vervangen. „Acht jaar heb ik op het middenveld gespeeld en daardoor ben ik Boniek geworden". Trap Trainer Trapattoni, afgekort 'Trap', zit met de handen in het haar. Voor de wedstrijd tegen Hvidovre passeerde hij de legendarische Roberto Bet- tega (Bonini was zijn vervan ger), wat hem op een giganti sche ruzie vlak voor de wed strijd kwam te staan: Bettega weigerde in de dug-out plaats te nemen en liet in niet mis te verstane termen weten wat hij van 'Trap' dacht. Trap zelf legde uit: ,Jk moet hem wat op adem laten komen", wat na drie competitieweken een nogal zwakke verdedi ging lijkt. Nog moeilijker is het er achter te komen wat er met Sampdo ria aan de hand is. Trainer Renzo Ulivieri weet het name lijk zelf niet: .Niet dat we van onze tegenstanders tot nu toe ook maar iets cadeau heb ben gekregen, maar het moei lijke komt nu pas. Ik ken de grenzen van mijn ploeg nog niet en het zal me benieuwen hoe ze het verder doen. Van een ding ben ik zeker: ze krij gen ons niet klein, zoals ik nu al links en rechts hoor voor spellen". Tactisch speelt Sampdoria op zijn Italiaans, ondanks de aanwezigheid van twee spe lers uit de Britse school: Tre vor Francis en Liam Brady. Heeft dat moeilijkheden op geleverd? „Met Francis nooit, behalve dat hij helaas afgelo pen zondag geblesseerd is ge raakt en vijf weken niet kan meespelen. Met Brady was de moeilijkheid, dat hij van Ju ventus kwam, waar hij maar bij vlagen de hoofdrol hoefde te spelen, omdat er zoveel an deren waren die op de voor grond traden. Bij ons is het anders: hier dient hij negen tig minuten lang op het eerste plan te staan, in aUe wed strijden die hij meespeelt. Dat is onze beperking, tenzij we een andere taktiek toeten te bedenken". Wonderkind Naast de twee buitenlanders heeft Sampdoria een wonder kind van eigen bodem: Rober to Mancini, nog net geen 18 jaar oud, „maar let op", zegt Ulivieri, „hij wordt de Boni- perti van de jaren tachtig Voor het doel is hij niet te hou den: geef hem een voorzet en hij pompt hem er gelijk tn". In de eerste drie wedstrijden heeft hij dat ook waarge maakt, en dat mag ook wel, want Sampdoria betaalde zijn vorige club Bologna (waarvan de trainer uit pro test aftrad) maar liefst 4 mil jard lire (8 miljoen gld) voor hem. Daar kwamen dan nog eens de transfers van Francis en Brady bij, waar tegen de anderhalf miljard de man voor moest worden neerge teld. Blijft Sampdoria de rest van het seizoen dus bovenaan de lijst staan? ,JLeker niet in de staart", verwacht Ulivieri, „maar wel achter Juventus. dat ik weer kampioen zie worden en achter Roma, dat mijn tweede favoriet te" Feit is tn teder geval, dat Sampdoria, permanent heen en weer zwervend tussen de A- en Bserie, het in zijn hele geschiedenis niet zover heeft geschopt als dit jaar. Maar algemeen is men het met de Sampdoriatrainer eens, dat Juventus er binnenkort wel weer bovenop komt en weer naar de hogere regionen zal oprukken waar Het aan ge wend is, en waar vooral ook de supportert maar al tereer aan gewend zijn. Aanstaande zondag speelt de ploeg op het thuisveld tegen een Napoli. dat zeker niet tn slecHte doen is: Het kwalifi ceerde zich woensdag voor de volgende Europa-Cupronde door met 1-0 van de Sovjet club Dynamo Tbilisi te win nen, een wedstrijd toaarin Ruud Krol weer eens .jnjn on gelooflijke inzet" toonde, zo als trainer Massimo Gtacomt- ni oordeelde. De 'oude dame' zal het alweer niet makkelijk krijgen. AZ wil in Olympisch Stadion tegen Inter spelen ALKMAAR-HAARLEM - AZ '67 overweegt de thuiswedstrijd tegen Inter Milaan op 20 oktober af te werken in het Olympisch Stadion in Amsterdam. "We verwachten min stens 20.000 toeschouwers nu we zo'n aansprekende tegenstander hebben geloot en zo'n aantal kunnen we in de Alkmaarder Hout niet herbergen", aldus secretaris Peters, die uiterst content was met het resultaat van de loting voor de tweede ronde van het Europa Cup-toernooi voor bekerwinnaars. Veel minder tevreden waren AZ- trainer Hans Eykenbroek eii zijn collega Hans van Doorneveld, die zich een hoedje schrok toen hij vernam dat 'zijn' Haarlem voor de tweede ronde van het UEFA Cuptoernooi naar (Spar- tak) Moskou moet. Aanvankelijk zouden beide Nederlandse verte genwoordigers eerst thuis spe len, maar omdat de UEFA-regle- menten voorschrijven dat clubs binnen een straal van 50 km el kaar niet mogen beconcurreren, heeft Haarlem zich moeten aan passen aan AZ. Hans Eykenbroek, de trainer van die laatste ploeg reageerde veel minder enthousiast, dan zijn be stuur. "Ik had liever een lichter opponent getroffen. Dan was de mogelijkheid om verder te ko men groter geweest dan nu", al dus de oefenmeester. "Maar in derdaad, voor het publiek is In- ter een geweldige trekpleister". Inter Milan, dat Slovan Bratislava (Tsj) in de eerste ronde wipte, heeft een roemrijk verleden. De Italiaanse club won 12x de lands titel en werd 3x bekerwinnaar. Twee keer werd de ploeg, die nu tweede staat in eigen land, win naar van de Europa Cup 1, twee keer ging een EC-finale verloren, ondermeer tegen Ajax in 1972. Inter trof nog een keer een Ne derlandse vertegenwoordiger: FC Amsterdam, dat de Italianen in 1975 verrassend uitschakelde. Inter heeft acht internationals, on der wie de Duitser Hansi Muller. Verder maakten Bergomi, Mari- ni, Oriali, Altobelli, Baresi, Collo- vati en doelman Gordon deel uit van de Italiaanse selectie die in Spanje de wereldtitel veroverde. Trainer van de Italiaanse forma tie is Rino Marchesi, die morgen al naar Nederland komt om AZ tegen Helmond Sport in actie te Haarlem-trainer Hans van Doorne veld schrok echt toen Spartak Moskou als tegenstander uit de loting rolde. Nadat hij de teleur stelling had verwerkt, zag hij ook enkele voordelen. "Het belang rijkste van dit Europa Cupvoet bal is dat mijn spelers ervaring opdoen onder zware omstandig heden. In Moskou kunnen ze ZÜRICH De strijd om de Super cup, de officiële wereldbeker voor clubteams die wordt be twist door de Europacup-I win naar en de kampioen van Zuid- Amerika, wordt op 12 december in Tokio gehouden. De Britse club Aston Villa komt daarin uit tegen de Zuidameri- kaanse kampioen, die nog niet bekend is. Record op estafette DEN HAAG - Bij atletiekwed strijden in Den Haag hepft de damesploeg van Olympia 48 het clubrecord op de 4x800 meter-estafette verbeterd. Het viertal Gerda Benders, Liliane Mandema, Margreet Verbeek en Elly van Hulst kwam tot een totaaltijd van 8.47.3. Het oude record stond sinds vorig jaar reeds op naam van een ploeg van Olympia 48 met een tijd van 8.54.59. Kelly weer de snelste MONT-DE-MARSAN (ANP) - De Ier Sean Kelly heeft giste ren de derde etappe van de Ster der Beloften gewonnen. Kelly was na de rit over 146 km van Auch naar Mont-de- Marsan in Zuid-Frankrijk veruit de snelste sprinter uit het peloton, dat vrijwel com pleet binnen kwam. Jean-Luc Vandenbroucke (Bel), die gisteren als twaalf de aankwam in de massale eindsprint, behield zijn eer ste plaats in het algemeen klassement. Vandenbroucke veroverde de leiderstrui in de proloog, die hij met een se conde voorsprong op Zoete melk had gewonnen. ROTTERDAM - Het zit de organisatoren van het toernooi om de Jones-Cup wel tegen ook. Mochten zij zich giste ren - mede dankzij de gereduceerde toegangsprijzen na tuurlijk - verheugen op een redelijke belangstelling in sportpaleis \hoy, ditmaal toonden de matadore*1 zelf weinig trek. De vermoeidheid ging na drie dagen i/siek keihard basketbal een woordje meespreken en boven dien lijken de klasseringen al min of meer vergeven. ADVERTENTIE Bezoek zondag a.s. de competitiewedstrijd Aanvang 14.30 uur. V.T.L. R.A.V.A. Voorwedstrijd: VT.L. F 1 - RA VA F I Toegang 2,-, kinderen en 65+1,50. Vlielcomple* Deze advertentie werd aangeboden door: VAN EGMOND CLEANING-SERVICE Rooseveltstraat 9 Tel. 071-311774 Leiden voor 70.000 mensen wat dat be treft hun borst nat maken". De Russische tegenstander van Haarlem bereikte op indrukwek kende wijze de tweede ronde. Na een moeizame 3-2 overwinning op Arsenal in de thuiswedstrijd, zegevierden de Moskovieten in Londen afgelopen woensdag met 5-2. Naast doelman Dassa- jev, die in Spanje furore maakte, maken de internationals Ro- mantsev, Gavrilov en Rodionov deel uit van de Moskouse ploeg. Spartak-trainer Beskov was eveneens tijdens het WK in Spapje actief, als coach van de Russische nationale ploeg. In middels is hij van die functie ont- Robert Miller (r) gaat passen heven. na één van zijn dertien re- Het resultaat van de loting voor de bounds. Tegenover hem de tweede ronde van de verschillen- Amerikaan Schneeberger. de toernooien is: EUROPA CUP I Standard Luik (Bel)-Juventus (Ita), Liverpool (Eng)-HJK Helsinki (Fin). Dinamo Boekarest (Roe)-Aston VUla(Eng). Real Sociedad (Spa)-Celtic (Sch), Hamburger SV EUROPA CUP II KB Kopenhagen (Den)-Waterschei (Bel). Rode Ster (Joe)-Barcelona (Spa). AZ*67 (Ned)-Internazionale (Ita), Aberdeen (Sch)-Lech Poznan (Pol), Galatasaray Istan- boel (Tur)-Austria Wien (Oos). Swansea City (Eng)-Paris St. Germain (Fra), Totten- ham Hotspur (Eng)-Bayern München (Wdl), Real Madrid (Spa)-Ujpest Dosza (Hon). UEFA CUP Lokeren (Bel)-Benfica (Por), Dundee United (Sch)-Viking Stavanger (Noo), Slask Wroclaw (Pol)-Servette Genève (Zwi), Anderlecht (Bel)-FC Porto (Por). Haarlem (Ned)-Spartak Moskou (Sow). Valencia (Spa)-Banik Ostrava (Tsj). St. Etienne (FraV Bohemians Praag (Tsj), Werder Bremen (Wdl)-Brage (Zwe), AS Roma (ItaMFK Norrköping (Zwe), H^jduk Split (Joe)-Girondins Bordeaux (Fra). Glasgow Rangers (Sch)-AEK Athene (Gri) of FC Köln (Wdl), Shambrock Rovers (Ier)-Universitatea Craiova (Roe), FC Zürich (Zwi)-Ferencvaros Boedapest (Hon), Paok Saloniki (Gri)- FC Sevilla (Spa). Napoli (Ita)-Kaiserslautern (Wdl), Corvinul Huneodoara (Roe)-FK Serajevo (Joe). BOGOTA (ANP) - Columbia zal de eindronde van het toernooi om het WK voetbal 1986 niet organiseren. Dit nieuws bracht gisteren het Co- lumbiaanse dagblad El Spectator. Het blad ontleent zijn bericht aan het rapport van de regeringscommissie die moest onderzoeken of het land in staat is de eindronde met 24 landen te organiseren. Die commissie, ingesteld door de minister van onderwijs Arias, conclu deerde dat Columbia niet kan voldoen aan de voorwaarden die de inter nationale voetbal federatie stelt voor toewijzing van het toernooi. Aangezien de dreiging dat Columbia niet als gastheer zou kunnen optre den al lang bestaat, heeft een aantal andere landen zich al kandidaat gesteld. Dat zyn: Brazilië. Mexico. Canada en de Verenigde Staten. De FIFA zal vermoedelijk half november een uitspraak doen. De enige van de ruim 2000 j zigen die ditmaal echt plezier had was Theo Kinsbergen. Zijn Elmex Leiden profiteerde van de algemene malaise door de eerste overwinning in de wacht te sle pen. Het team van US ^rmed Forces, de Amerikaanse repre sentant. is niet echt goed maar bleef in voorgaande wedstrijden tegen Nashua en Maccabi rede lijk op de been door het gebrek aan lengte te compenseren met een geweldige portie vechtlust Die inspanning brak de soldaten van Army, Navy en Airforce gis teravond flink op. Een kansloze nederlaag (95-86) tegen de tot dan toe nauwelijks imponerende Leidenaars was het gevolg. Erg veel waarde aan de zege mag Kinsbergen overigens niet hech ten. Weliswaar zette zijn team de ADVERTENTIE Skiën zo lang of zo kort u vwlt 5 Dagen, 9 dagen. 12 dagen of 14 dagen. Dat kan t»| Vnj Uit. Met een WintersporlOp-Maal vakantie Keus uit hotels, pensions en appartementen in de mooiste wintersportgebieden van Oostenrijk. Zwitserland. Frankrijk en Duitsland Allemaal makkeli|k bereikbaar per auto. Of per luxe touringcar van Vrij Uit. naar Oostenrijk of Zwitserland. Blijft u liever wat dichter bij huis Behalve een Wintersport programma heeft Vri| Uit ook een Weekends Weg programma met tó van mogelijkheden dichtte huis Ze zijn allebei gratis verkrijgbaar bi|: i Alle ANWB-kantoren, een aantal Shell-stations, bij assurantie tussenpersonen, herkenbaar aan het VRIJ UIT embleem, samenwerkend met Nationale Nederlander, bij de Rabobank, de ABN banken, de Spaarbanken en de reisburo's van Toerkoop. Holland International. J Perry Sport, WagonslitseA Vroom Dreesmann. A tuil £|j> VrijUit VakantiëVtrbl ijvert Tel.02968-1100. geen winnaar. Tweede prijs: 1 bruto f 17.205,60. Derde prijs: 20 naars, ieder bruto f 1720.50 Cijferspel 38 en 38a: Prijzen bedrag: f 112.770.00. Zes'cijfers goed: geen winnaar. Vijf cijfers goed: 4 winnaars, bruto f 10.000,00 Vier cijfers goed: 23 winnaars, f 1.000,00. Drie cij fers goed: 247 winnaars, f 100.00. Twee cijfers goed: 2507 winnaars, f 10.00. De stand: Cantu Den Bosch Maccabi Leiden F err o US Forces 3-4 (274-223» 3-5 (248-225» 3-5 (276-2641 4-5 (342-334) 4-5 (121-367) 3-4 (274-2791 opgaande lijn na het duel met Den Bosch voort, maar de tegen stander van gisteren toonde z»ch dermate ongeïnteresseerd dat het van meet af aan een vrij een zijdig duel werd. De vraag was. na een ruststand van 48-45. enkel nog hoe groot het verschil ten gunste van de Leidenaars zou uitvallen. Welaan, die hadden in de slotfase nog redelik veel moeite om de uitgebluste Ameri kanen op afstand te zetten. Het was tenslotte Rudy Williams die er voor zorgde dat het be staande klasseverschil nog in fat soenlijke cijfers werd vertaald. De nieuwe Amerikaan voelt zich na een paar gewenningsdagen steeds beter thuis in de ploeg en etaleerde tegen zijn landgenoten over goede gaven te beschikken. Hij werd daarbij geholpen door de US-afWeer die inmiddels be paald geen Atte indruk meer maakte. De boys verblijven, na het WK voor militairen in Alge rije, al meer dan een maand in Europa. Kolfje naar de hand van Williams die zich als een vis in het water voelt wanneer hij maar ëën tegen éën kan spelen. Daar kreeg hij dit keer dus ruim schoots de gelegenheid toe en met 25 punten en 7 rebounds drukte hij zijn stempel op de saaie wedstrijd. Aan het slot wa ren zijn vrije worpen en scholen van de lijn van doorslaggevende aard, omdat aan de andere kant de Leidse verdediging beslist niet sloot en de Amerikanen daarom tegen de verhouding in redelijk konden btjblyven. Over saai gesproken. Het duel tus sen de grote favonet Cantu en het zeer enthousiaste Ferrocarril uit Argentinië leek, op papier al thans. alleszins de moeite waard. In de praktik was. kenmerkend voor dit hele toernooi, alles weer eens anders. Halverwege de eer ste helft al bedroeg het verschil tussen klasse (Cantu) en inzet (Ferro) ruim twintig punten. Vlak voor rust knabbelde Ferro carril nog terug tot 44-38. Daarna zette uitblinker Antoncllo Riva (28 punten) de wedstrijd simpel naar zijn hand. AD VAN KAAM ADVERTENTIE Zondag niets te doen? DeTegelhandel

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13