-c Systematisch langs walvis en copepoda Gemeente wil percelen in De Camp onteigenen J Een baron als dijkgraaf - hoe de adel nivelleert Parkeer kelder politiek twistpunt De loopbaan van een (ex-)museumdirecteur Leiden VRIJDAG 1 OKTOBER 1982 Zo'n 20.000 inschrijvingen zijn er dit jaar op 3 (of beter: 4) oktober voor haring en witte brood. Een oude traditie die gelukkig nog springlevend is. Er is een tijd geweest dat men daar sombere verwachtingen over had. Voor de oorlog Lei den was toen een stuk kleiner dan nu) waren er steeds tus sen de 2000 en 3000 inschrij vingen. In 1945. nog geen half jaar na de bevrijding, waren het er 5000 begrijpelijk maar in 1946 zakte dat in één klap terug naar slechts 1200. Het was toen kennelijk een beetje gênant om gratis brood en vis te gaan halen als je het best zelf kon betalen óf men had na vijf jaar wachten op bonnen en eten schoon genoeg van het in de rij staan. Gelukkig spelen beide factoren absoluut geen rol meer. Tra ditie en folklore hebben het pleit gewonnen. En nu maar weer hopen op goed weer. Want zonder dat gaat er veel verloren. Het ver slag van het feest in 1946 dat ik even raadpleegde voor het aantal inschrijvers voor ha ring en wittebrood, maakt melding van werkelijk stró- mende regen die dag. De op tocht. gewijd aan koning Ka- rel 11 van Engeland, leed er hevig onder. De verslaggever van deze krant schreef er dit over: "De arme bloemen ko ningin, de teedere feeën en de overigens zeer sportieve Brunhilde-dames werden zo doorweekt dat ons mannelijk gemoed hevig bewogen en door diep medelijden bevan gen werd. De liefelijkste meis jes zaten op hun hooge zetels zo maar te bibberen". Nee, naast haring en witte brood moet het bestuur van de 3 October Vereeniging óók maar aangenaam weer leve ren. Er kan toch wel iets uit Koraalmuziek Eén van de aardigste dingen op 3 oktober vind ik de koraal muziek in het Van der Werf- park. De eerlijkheid gebiedt me te zeggen dat ik daar in de loop der jaren maar spora disch bij ben geweest. 't Was altijd zo vróeg. Journalistiek mocht ik er ook nooit mijn krachten aan wij den. Als jong maatje werd ik jdren achtereen door mijn hoofdredacteur achter de poppenkast aangestuurd om daar verslag van te geven. mijn borgh. O ghy stad van Ley den, een hymne en Mijn land. Begrijpt u mij goed, ik heb daar geen bezwaar tegen, hoor. Verre van dat. Al ko men Come en de Rekels er bij staan, ik verblik of verbloos niet. Alleen zou ik graag willen we ten hoe al deze liederen in één boekje zijn gekomen. Realisme Met de PvdA-Leiden gaan we opwindende tijden tegemoet, als u het mij vraagt. Het nieu we realisme breekt onstuimig baan. op allerlei gebied. Leidse kroniek door Ruud Paauw Opschudding? Zéker. Ach, moeder. Vriendinnen waren het ooit. En nu dit. Ziet waartoe roken en politiek de vrouwen brengt. Misschien maakt deze wijze van uitdrukken ook wel school in de gemeenteraad zelf. Voor mijn geestesoog zie ik Marie (want het koos naampje Marietje kunnen we nu maar beter laten vallen) al één van haar wethouders een klap voor zijn rddp ver kopen, omdat hij niet doet wat ze zegt. Dat zou onmiskenbaar de dui delijkheid bevorderen. En Terug naar de koraalmuziek. De paar keer dat ik er oor- en ooggetuige van was, beviel het me zeer. Je legt er. gelijk een stevig ontbijt, het funda ment voor de dó.g mee. Wel heeft altijd het samenstelsel van liederen me gefrappeerd. Het is zo'n curieuze cocktail van uiterst religieuze én na tional istischJ patriottistische klanken die je krijgt voorge zet. Neem dit jaar: Psalm 9, Het lied van Koppelstok den veer man dat mag eigenlijk nooit ontbreken, zoals op het nieuwjaarsconcert de blauwe Donau er bij móet), De Heer is Onlangs, zo heb ik mij door be trouwbare bron laten toe fluisteren, heeft de socialisti sche fractie de vraag aan de orde gesteld of het wel gezond en gepast was om tijdens het vergaderen te roken. De meerderheid vond van niet. Nadat dienovereenkomstig een besluit was genomen, al dus mijn bron, stak raadslid Marie-Anne Koning (iemand die veel rook produceert) de monstratief een sigaret op. Dat wekte de woede op van fractieleidster Marietje v.d. Molen. Die liep naar haar toe en sloeg haar de sigaret uit handen Vervolgens grepen de dames elkaar beet. Blauwe plekken? Misschien. daar is de politiek toch altijd op uit? Adel Baron van Knobelsdorf stapt op als dijkgraaf van het hoogheemraadschap Rijn land. Ook voor een heer van stand slaat het uur dat de taak er op zit. Vroeger was de baron burgemeester van Sas- senheim, een functie die hij met een evenwichtige menge ling van voornaamheid en verstandigheid uitoefende. Als dijkgraaf heb ik hem zel den in de weer gezien. Hoe kwam dat? De vergaderingen van het hoogheemraadschap zijn bij traditie de saaiste die je je kunt bedenken. Dan ko men al die burgmeester uit deze streek bijeen en dat is een slag mensen dat geen kik geeft als het niet zelfde voor zittershamer mag omklem men. Dus daar ga je niet gauw een tweede keer naar toe. Baron van Knobelsdorf wordt opgevolgd door baron van Tuyll van Serooskerken. De baan blijft onder de adel, wat logisch is. De naam dijkgraaf zegt in dit verband alles. Sommigen zal dat misschien er geren. Mij niet. Het vertedert me zelfs. Vroeger hielden deze hooggeboren lieden zich lou ter met hun kasteel, hun lan derijen, hun jachtpartijen en hun kasteelromans bezig. Nu laten ze hun wakend oog gaan over ónze wateren en ónze polders. Weet u hoe de adel dat in eigen kring (bij kaarslichtnoemt? Ik vermoed: nivelleren. Spin Vorige week heb ik het gehad over "de legende van de gifti ge spin". Dat beestje zaaide in de 17de eeuw dood en ver derf in het pand Breestraat 177, waar toen een herberg was gevestigd. In de muur vindt men nu nog een afbeel ding van de spin. Drogist Vrijenhoek belde mij kort daarna op en vertelde dat hij van zijn grootouders een geheel ander verhaal over de spin te horen had gekre gen. In het bewuste pand zou een naaistertje hebben gewoond (wat wil je met de Garen- markt binnen bereik) en die zou ernstig ziek zijn gewor den van het doorbijten van de vele garens - een hoop dra den waren in haar maag be land. Een medicus/kwakzalver zou haar hebben aangeraden een spin in te slikken want die zou alle draadjes om zijn poot winden en haar zo van alle ongemak afhelpen. Waar dat beest naar toe moest met al zijn spulletjes, weet ik ook niet, maar je moet legendes niet willen uitpluizen. Het naaistertje herstelde en ter herinnering aan deze won derlijke redding werd de beeltenis van de spin in de muur aangebracht. Een próchtig verhaal. Zijn er wellicht nog meer volksverha len over de spin in omloop? Ik zou dat gaarne i Om woningen en school te kunnen bouwen LEIDEN De raadscommissie voor de ruimtelijke ordening is er gisteravond mee akkoord ge gaan om tot onteigening over te gaan van enkele eigendommen in de binnenstadswijk De Camp. De verwerving van deze gronden en gebouwen is nodig om de plannen voor woningbouw en scholenbouw uit te voeren. Het gaat om enkele percelen aan de Caeciliastraat, de Vrouwen- kerksteeg, de Sionsteeg, 't Kloos ter en de St. Ursulasteeg. In de afgelopen jaren is een groot aan tal panden ^oor de gemeente LEIDEN De beschikbaarheid van de parkeerkelder van het Witte Singel Doelencomplex voor winkelend publiek is nog altijd een zaak die in de raads commissie voor de ruimtelyke ordening tot discussie leidt. In het nieuwe collegeprogramma leek het allemaal zo duidelijk verwoord. PvdA en WD kwa men tot overeenstemming met de zinsnede: 'Zodra de parkeer kelder van het WSD-complex en het Sandersterrein daadwerke lijk beschikbaar is zal het Pie terskerkplein autovrij gemaakt worden' Gisteravond zaten Waal (PvdA) en Zonnevylle (WD) elkaar al in de haren over de uitleg van deze passage Raadslid Zonnevylle meende dat het Pieterskerkplein kort-parkeerplaatsen biedt, (ook) bestemd voor het winkelend pu bliek. Hij vreest dat de parkeer kelder van het WSD-complex niet beschikbaar zal zyn op de tijdstippen dat het voor het win kelend publiek (donderdag avond. zaterdag) nodig is en meent dat de gemeente hierbij een actieve rol moet spelen. Wethouder Waal zei dat er van de kant van de Stichting Leidse Binnenstad geen belangstelling bestaat om de kelder op zaterdag te exploiteren. "Het hangt op ge brek aan belangstelling", aldus Waal "Waal heeft er gewoon niets aan gedaan. Ik laat het er niet bij zit ten", was de reactie van Zonne vylle na afloop van de vergade ring. aangekocht. Het laat zich vol gens B en W echter aanzien dat niet alle panden in minnelijk overleg verworven kunnen wor den. De moeilijkheden bij de aankoop doen zich voor bij enkele pakhui zen van winkeliers in de Haar lemmerstraat en de firma De No bel. Tijdens de behandeling van de kwestie in de raadscommissie bleek dat de problemen niet on oplosbaar zijn. Het 'minnelijk overleg' is nog steeds gaande. Het in werking zetten van de (lang durige) onteigeningsprocedure is meer bedoeld om de onder handelingen over de aankopen kracht bij te zetten en om zeker heid te krijgen dat de plannen - met name voor de nieuwe school - binnen afzienbare tijd uitge voerd kunnen worden. Getracht wordt met de firma in oud papier, lompen en metalen De Nobel te komen tot een grondruil. Het bedrijf zou dan nabij de Groenoordhallen wor den gevestigd. Ook met de win keliers wordt het overleg over vervangende ruimte voortgezet. Hengelsport Hengelsportvereniging Rijn land viste een wedstrijd in de Loosdrechtse Plassen. Uit slag: 1 W. Schild 2880 gram- 16 stuks, 2 Th. Kramp 2355- 15, 3 Th. Westra 1780-7, 4 J. van Oosten 1690-12, 5 P. van Velzen 1400-14, 6 J. Blikman 1350-14. 7 W. de Bruin 1175-9. 8 D. de Wit 1060-9. 9 J. van Hout 590-3,10 J. Cornet 570-6. Ook viste Rijnland een wed strijd in de Oosteinder Plas sen. Uitslag: 1 J. Koolhaas 7825 gram-34 stuks. 2 Th We stra 6150-30. 3 D. de Wit 3950- 56. 4 W de Bruin 2750-22, 5 J Bhkman 2600-13. 6 W. Schild 2600-12, 7 P. Braggaar 2250- 26, 8 H. Dongelmans 1875-7, 9 C Teske 1530-21, 10 O. Spie renburg 1060-9. Hengelsport (2) De vijfde competitiewedstrijd van visvereniging De Forel leverde de volgende uitslag op. 1 H. Ooijendijk 1870 gram-17 stuks, 2 G. Ligtvoet 1000-8, 3 L Disseveld 930-8. 4 A. Ooijendijk 790-13, 5 I. de Wetering 400-3, 6 J. Beekman 380-4, 7 A Bizzoni 370-3, 8 J. ten Donkelaar 190-3, 9 C. Afa- rijt 50-1 De stand is nu als volgt: 1 A Ooijendijk 14900 gram-68 stuks, 2 J. Beekman 11700-38. 3 L Disseveld 9150-36, 4 A. Bizzoni 8260-32, 5 G. Ligtvoet 8040-51, 6 J. ten Donkelaar 6980-22. 7 H. Ooijendijk 6570- 40. 8 I. de Wetering 4250-23. 9 Muziek (1) In muziekcafé Scarabee, Pie- terskerkchoorsteegzijn de komende dagen diverse acti viteiten. Vanavond treedt het duo de Leidse Sleutelgaten op. dat zojuist de single 'Het paaltjeslied' heeft uitge bracht (aanvang 24 uur), op 2 oktober de Haagse band In crowd met ex-leden van The Hague en Blue Planet (aan vang 21 uur); op 3 oktober laat 'bandparodist' Nico Bill vooral rock roll uit de jaren zestig horen (aanvang 20 uur); op 4 oktober treedt de nieuwe Leidse formatie Four Roses met rock- en bluessmu- ziek op (aanvang 14 uur) en 's avonds verzorgt d.j. 'Gidy' discomuziek (aanvang 20 uur). Muziek (2) In sociëteit The Jam, 2e Binnen vestgracht, is de komende da gen volop muziek te beluiste ren. Zaterdagmiddag treedt van vijf tot zeven het Tilt Team op; zondagmiddag is er van twee uur af disco en 's avonds treedt om acht uur de band Next Crisis op; maan dagmiddag verschijnen Hot Bananas en de Leidse Sleutel gaten en 's avonds ongeveer om tien uur treedt Tilt Team op. Signeren Herman van Hooidonk, samen steller van fotoboeken over Leiden, signeert zijn nieuw ste werkje, over de jaren twintig, morgenmiddag van drie tot vijf in galerie De Ou de Rijn aan de Stille Mare. LEIDEN - Na de oorlog zullen er huisvaders zijn geweest die ver baasd hebben opgekeken van hun bord warm eten en zeiden: "Walvisvlees? Wat is dat nou weer voor nieuwigheid?" Prof. dr. W. Vervoort, die van '46 tot '48 twee keer met de Willem Barentsz meeging op walvis vangst in het deel van de Atlanti sche Oceaan rond de Zuidpool cirkel: "Na de de oorlog was er ook in Nederland een gebrek aan dierlijke vetten en daarom heb ben ze geprobeerd walvisvlees op de markt te brengen. Inge blikt natuurlijk. Het voedsel is nooit aangeslagen. Nee hoor, het smaakt helemaal niet vies; de goede stukken van de walvis smaken naar gehakt of biefstuk. We aten het zelf zo'n drie keer per week aan boord". Prof. Vervoort, die onlangs af scheid nam als directeur van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie en als bijzonder hoogle raar Systematische Dierkunde, ging om verschillende redenen met de walvisjagers mee. In de eerste plaats was het zijn taak om te zeggen: dit vlees is geschikt voor consumptie, dit niet, en vries dat maar in. Daarnaast kon hij gewoon onderzoek doen. "Ik moest ook nog bestuderen of je bepaalde organen van de walvis kon gebruiken voor hormoon preparaten, maar dat bleek een misvatting". Vervoort heeft er nooit spijt van gehad dat hij is meegegaan met de Willem Barentsz, hoewel hij zich haast te zeggen dat hij te genwoordig niet meer op een dergelijke aanbieding zou in gaan. "KJjk, na de de oorlog was de walvissenstand zo toegeno men dat het jagen op die beesten geen kwaad kon; tegenwoordig gaat het echter om een bedreigde diersoort en moet de vangst hele maal worden verboden". Vervoort werd in Schiedam gebo ren, bezocht in die stad de HBS en kwam in '36 naar Leiden om biologie te studeren. "Ja waar om? In mijn jeugd ben ik lid ge weest van de Nederlandse jeugd bond voor Natuurstudie. Ik was dus geinteresseerd in de biolo gie". In de oorlog, in '41 om precies te zijn, kreeg Vervoort een baan in het museum. Als assistent. "In die oorlogsjaren ging het onder zoek gewoon door; de Duitsers legden je ook niet zoveel in de weg. Ik ben in die jaren begon nen met mijn studie van de hy- dropoliepen. een groep die tot de holtedieren behoort. Je kon na tuurlijk niet naar het buitenland reizen, dus concentreerde ik me op Nederland". Regelmatig zwierf hij langs het Prof. Vervoort toont een potje met hydropoliepen. door Wim Brands strand, nauwlettend in de gaten gehouden door de Duitsers, die natuurlijk bang waren dat de bioloog bezig was met het voor bereiden van subversieve acties. "Ik was trouwens niet de enige die dieren verzamelde op het strand, want in de oorlogsjaren kwamen er regelmatig mensen naar het museum met dieren die ze hadden gevonden". Toen het verboden werd om langs de kust te dolen trok Vervoort zich terug in zijn studeerkamer. Na de oorlog ging hij, zoals gezegd, mee met de Willem Barentsz Eenmaal terug werd hem weer een baan aangeboden als weten schappelijk ambtenaar in het ambtenaar. Vervoort ging weer rustig door met het werk dat hij altijd had gedaan: het beoefenen van de systematische dierkunde. "Dat houdt in datje het versprei dingsgebied van bepaalde dier soorten bestudeert, hun ver wantschap met andere soorten enzovoorts". Het Museum van Natuurlijke His torie is in een bepaald opzicht een merkwaardig museum; het museum heeft een besloten ka rakter. Mensen die belangstel ling hebben kunnen niet vrij naar binnen wandelen, wel kun nen ze zich aanmelden en na ver loop van tijd worden ze dan op geroepen om op een bepaalde dag onder toezicht een en ander te bezichtigen. Het museum heeft een hoge drempel, heet dat in het jargon van de welzijnswer ker. "Het museum is nooit helemaal af gebouwd", geeft Vervoort als verklaring. "En in het huidige gebouw aan de Raamstecg kun nen we onmogelijk exposities in richten, want we zitten propvol". We veronderstellen dat een nieu we expositieruimte waarschijn lijk niet meer zal worden ge bouwd in verband met bezuini gingen. maar Vervoort ontkent dat. Natuurlijk, hij geeft toe dat hety lastig zal zijn om geld los te krijgen bij het ministerie van CRM Maar: "Ik denk toch niet dat de situatie hopeloos is. Sa men met het museum van geolo gie en mineralogie, dat onder de universiteit valt, proberen we geld te krijgen om een gebouw neer te zetten op de plaats van de vroegere meisjes-HBS aan de Garenmarkt Dat gebouw waarin nu o.a. Buikhuiscn (de crimino loog) zit". Maken de medewerkers van het tegenwoordig minder ar het buitenland in ver (Foto Holvast) band met bezuinigingen? "We krijgen steeds minder geld, dat klopt", zegt Vervoort. "En in de toekomst zullen er dus wel min der reizen kunnen worden ge maakt". Op de vraag waarom er eigenlijk naar Suriname moet worden gereisd voor onderzoek - die deskundigen kunnen toch dichter bij huis blijven - ant woordt Vervoort: "Lijkt dat op hobbyisme? Natuurlijk niet. Af en toe moeten we wel naar het buitenland: in Nederland valt niet zoveel meer te onderzoe ken". Het afscheid van Vervoort bete kent niet dat deze geen weten schappelijk werk meer zal ver richten; hij blijft als gastmede werker aan het museum verbon den en zal zich weer gaan bezig houden met het bestuderen van de copepoda, een kleine tot het plankton behorende kreeft. "Ik heb een paar duizend soorten gezien, maar er zijn er naar schat ting zo'n 8000. Het onderzoek is van belang voor de visserij; van daar dat er tegenwoordig hon derden onderzoekers zijn die zich bezighouden met de cope poda Of ik gezaghebbend ben op dit terrein9 Vroeger wel, nu niet meer. Ik ben er een beetje uit; daar moet maar weer eens verandering in komen".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4