Regering-Begin overstag Vakmanschap herken je zo. FDP maakt weg vrij voor machtswisseling in Bonn 3 "VS nu niet terugtrekken" Labour verder op weg naar rechts Gesprek Shultz-Gromiko zonder tastbaar gevolg Arafat in Syrië voor begrafenis adviseur Onderzoek moet gemoederen bedaren Bevelhebber NAVO ziet alternatief voor bepaalde kernwapens WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1982 DAMASCUS (UPI) - De leider van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO. Jasser Arafat, is gisteren in Syrië aangekomen waar hij de rouwceremonies zal leiden voor de omgekomen Abu al-Walid. Deze militaire topadviseur van Arafat werd maandag avond in een hinderlaag in Oost-Libanon vermoord. Arafat, die werd vergezeld door vier hoge functionarissen van de PLO, vertrok meteen na zijn aankomst in de Syrische hoofdstad naar het hoofdkwartier van zijn organisatie. Hij gaf geen com mentaar op de dood van zijn naaste medewerker. Het Palestijnse persbureau Wafa meldde dat de 50-jarige Walid, de architect van de verdediging van West-Beiroet voor de evacuatie in augustus, neergeschoten was door ongeveer 30 mannen tij dens een inspectiebezoek aan een Palestijns kamp in de Libane se Beka'a-vallei. Met de moord op generaal Saad Szyel, beter bekend onder zijn "oorlogsnaam" Abu al-Walid, heeft de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie haar belangrijkste militair verloren. Wafa beschuldigde "Israëlische agenten" van de aanslag. De belangrijkste groepering binnen de PLO, Jasser Arafats "Al Fatah" verklaarde gisteren dat het werk van Walid zal worden voortgezet en waarscnuwde dat "de zionistische moordenaars en hun misdadige agenten hun straf niet zullen ontlopen". Buitenland PLO-man op bezoek in Den Haag: DEN HAAG (GPD) „De kansen op vrede in het Midden-Oosten staan op een kruispunt: op we gaan vooruit, of we gaan terug. Door de speciale banden met Is raël ligt de belangrijkste sleutel voor vooruitgang in handen van de Amerikaanse regering. Maar West-Europa kan veel bijdragen aan het beinvloeden van deze be slissing in Washington". Zo luid de de belangrijkste boodschap van Khalid Al Hassan, voorzitter van de buitenlandcommissie van het Palestijnse parlement in bal lingschap, aan Nederlandse volksvertegenwoordigers. Tegenover een kamercommissie benadrukte de Palestijnse verte genwoordiger het belang van een voortzetting van een Amerikaans initiatief, aldus de fungerend voorzitter van de commissie, Re- lus ter Beek. Volgens Khalid Al Hassan is er „geen tegenspraak tussen de voorstellen van presi dent Reagan en die van de Arabi sche leiders in Fez, maar vullen ze elkaar aan. Reagan neen ue Is raëli's gezegd wat ze moeten la ten - nieuwe vestigingen stichten in de bezette gebieden, de bezet te gebieden niet verder annexe ren. etc. - en in Fez is duidelijk gemaakt wat Reagan wegliet: zelfbeschikkingsrecht en een ei gen staat voor de Palestijnen". Volgens de Palestijn is het van het grootste belang dat Reagan zich nu niet terugtrekt zoals zijn voor gangers deden, maar doorgaat op de nu ingeslagen weg. „Daarbij wordt geaccepteerd dat er een fe deratie komt met Jordanië (zoals Reagan heeft voorgesteld), maar een federatie wordt altijd geslo ten tussen twee staten", aldus Khalid. „Alleen als democrati sche staat kunnen we onderhan delen over de vorm van de fede ratie". In de druk uit Washington op Is raël om zich uit Beiroet terug te trekken ziet Khalid Al Hassan nog geen nieuwe positieve ont wikkeling in het standpunt van de Amerikaanse regering. Wel is er volgens hem in de publieke opinie in de VS, in het Congres, in de pers en onder de joodse ge meenschap in de VS iets aan het veranderen. Met keuze nieuw bestuur Khalid Al Hassan. JERUZALEM - De Israëlische regering is bezweken onder de zware druk die zowel in Israël zelf als daarbuiten werd uitgeoefend, en heeft gisteren besloten een speciale staatscommissie in het leven te roepen die de gang van zaken rond het bloedbad in de Palestijnse vluchtelingen kampen Sabra en Chatila moet onderzoeken. De druk op de regering, ook bin nen het regeringskamp, was on draaglijk geworden. Het was Be gin eindelijk duidelijk dat de eis om een volledig onderzoek in te stellen steeds meer identiek werd aan de eis tot aftreden van Begin en Sharon. De enige weg om de executie te voorkomen, was de commissie van onder zoek, die Begin de vorige week nog van de hand wees, alsnog in het leven te roepen. door Jaap van Wesel Uitstel van executie? Het ligt voor de hand dat Begin en Sharon de conclusies vrezen van een onder zoek dat zowel de politieke als militaire aspecten van de massa moord gaat onderzoeken. Hun voorgangers Golda Meir en Da- jan moesten in 1974, na de Jom- Kipoeroorlog, ook opstappen na een dergelijk onderzoek, hoewel ze niet eens schuldig werden be vonden. Om die reden heeft de regering tot dusver de commis sie buiten de deur proberen te houden. Sussen Nu evenwel de kogel door de kerk is en Begin vandaag naar de pre sident van het hooggerechtshof gaat, zoals de wet voorschrijft, teneinde rechter Kahane te ver zoeken een commissie van on derzoek samen te stellen, blijkt dat onderzoek plotseling tacti sche voordelen te bieden. Want op elke volgende vraag over het bloedbad kan de regering nu ver wijzen naar de Commissie van onderzoek, die rapport moet uit brengen. Met andere woorden: de regering kan nu proberen de discussie in het l^nd te sussen, omdat voorlopig op geen enkele vraag meer antwoord gegeven hoeft te worden. Dat is een belangrijk winstpunt voor Begin, wiens grootste troef kaart in de politiek altijd tijd winnen is. Problemen los je niet op in de Israëlische politiek, ie laat ze rusten, en na verloop van tijd komen er dan wel weer nieu- we problemen waardoor de emo ties over de oude problemen lu wen. Volgens dat recept regeert Begin nu al met groot succes vijf jaar. En hij zal dat ongetwijfeld nu weer proberen. Is de regering-Begin nu plotseling een fervent voorstander gewor den van een grondig en onafhan kelijk onderzoek, dat zijn ze, zo heet het achteraf, ook altijd ge weest. Sharon beweert van meet af aan gezegd te hebben dat de zaak „tot op de bodem moet wor den uitgezocht". En hij zegt nu ook ministeriële verantwoorde lijkheid voor zyn daden te zullen aanvaarden. Het Israëlische publiek is er echter aan gewend geraakt zijn woor den met een korreltje zout te ne men en hem met de grootste arg waan gade te slaan. Want wie goed naar Sharon luistert, hoort achter die woorden over onder- zoek-tot-de-bodem en ministe riële verantwoordelijkheid gelui den die de grondigheid van dat onderzoek en vooral de conse quenties daarvan weer afzwak ken. Want, zei Sharon op een her denkingsplechtigheid gisteren voor gevallen soldaten, „wij moeten van deze tragedie geen hoofdpunt maken". Een uitermate belangrijke uit spraak. Want het hoofdpunt is wat Sharon betreft de voortzet ting van de huidige politiek, an nexatie van de bezette gebieden tot elke prijs. Inmiddels waren er gisteren ernsti ge meningsverschillen gerezen tussen Israël en de Verenigde Staten over de Israëlische aan wezigheid op het internationale vliegveld van Beiroet. De Ameri kaanse mariniers weigerden po sities in te nemen in Beiroet, zo lang de Israëli's daar aanwezig zijn. Israël wilde een gedeelte van het vliegveld van Beiroet be houden voor troepentransport, iets waarmee de Amerikanen weigeren akkoord te gaan. UL ADVERTENTIE Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze. En dat proef je. f/ïo&cA Vakmanschap is Mees BEIROET - De Israëlische troepen hebben zich gisteren uit het havengebied i zullen vandaag Amerikaanse mariniers aan land gaan. x Beiroet teruggetrokken. Daar BLACKPOOL - De positie van de leider van de Britse Labour-par ty. Michael Foot, is gisteren tij dens het jaarcongres van de par tij in Blackpool verder versterkt. Foot kreeg een staande ovatie voor zijn jaarrede. terwijl boven dien zyn invloed in het partijbe stuur drastisch is toegenomen. Het nieuwe bestuur, dat door het Labour-congres gisteren werd gekozen, is duidelijk minder links van samenstelling dan het voorgaande, en daarmee han- Voor de Labour-leider is de be langrijkste winst, dat het nieuwe bestuur hem zeker krachtig zal steunen in zijn pogingen de La- bour-partij te ontdoen van de aanhangers van de marxistische organisatie 'Militant Tendency' (militante stroming). een lijst waarop de organisa ties staan die binnen de partij zijn toegestaan. Deze lijst is uit sluitend bedoeld om de 'militan te stroming' illegaal te maken. Maar wie nu precies uit de party moet worden gestoten, dat is een zaak voor het bestuur. Het nieu we. rechts georiënteerde bestuur zal de kring zeker zo breed moge lijk willen trekken en bijvoor beeld ook de acht kandidaat-par lementsleden van wie wordt aan genomen dat zy bij de 'militante stroming' behoren, willen roye ren. De verschuiving binnen het be stuur van Labour kan vooral worden toegeschreven aan de vakbonden, die in de partij in fei te de stemmingen bepalen. Zij zorgen ervoor dat Labours rech tervleugel nu twee vertegen woordigers in het nieuwe be stuur meer heeft dan in het oude bestuur. De uitslag van de stemming was een bittere tegenvaller voor lei der van de linkervleugel Tony Benn. Hij behield weliswaar zijn plaats in het bestuur, maar zal vrijwel zeker enige andere in- BONN - De christen-democraat Helmut Kohl wordt vrijdag door de Duitse Bondsdag als nieuwe bondskanselier van West-Duits- land gekozen. Na ruim zeven uur vergaderen besloten 34 van de in totaal 54 afgevaardigden van de liberale FDP dat zij een con structieve motie van wantrou wen tegen de huidige SPD-kan- selier Helmut Schmidt zullen on dersteunen. Op basis van dit re sultaat maakte CDU-voorzitter en oppositieleider Helmut Kohl kort na zes uur gisteravond be kend dat het bestuur van zijn partij eenstemmig had besloten de motie van wantrouwen in te dienen. Als die wordt aangenomen, en daar kan geen twijfel aan bestaan, is Helmut Kohl tegelijkertijd bondskanselier. De CDU-chef heeft daarvoor minimaal 249 stemmen nodig. Zijn CDU-CSU- fractie beschikt over 226 zetels, zodat in het ongunstigste geval nog 23 stemmen van de FDP no dig zouden zijn. De CDU had bij monde van Philip Jeuniger, die een soort zakelijk leider van de fractie is, geëist dat ongeveer 33 tot 40 liberalen zich vast moesten leggen op een verkiezing van Kohl. Dat is gebeurd. Verrassing Dat de liberale FDP-fractie zich uiteindelijk met toch nog vrij grote meerderheid achter de koers van partijvoorzitter Hans- Dietrich Genscher heeft ge schaard, is een verrassing. Want na het liberale debacle bij de deelstaatverkiezingen in Hessen van afgelopen zondag, waarbij door Hans Amesz de FDP werd gehalveerd en niet meer in het deelstaatparlement terugkwam, hadden vele politie ke waarnemers gedacht dat de voorgenomen constructieve mo tie van wantrouwen tegen Hel mut Schmidt zou worden inge trokken. De kiezers in Hessen hadden immers duidelijk te ken nen gegeven dat zij de overgang van de FDP naar de CDU-CSU niet goedkeurden. Kanselier Schmidt meent dan ook dat de liberale afgevaardigden niet over de toestemming van de kiezers beschikken om hem te laten val len. Niettemin, er zou al een wonder moeten gebeuren als Helmut Kohl vrijdag in een overigens ge heime stemming niet als bonds kanselier door de Bondsdag wordt gekozen. Vervolgens heeft hij het grondwettelijk recht een nieuw, uit CDU-, CSU- en FDP- ministers bestaand kabinet te vormen. Daarin zal Hans-Die- trich Genscher wederom minis ter van buitenlandse zaken en vi- ce-kanselier zijn. Op economi sche zaken komt de liberaal Otto Graf Lambsdorff terug. Justitie gaat waarschijnlijk naar de FDP'er Hans Günther Hoppe. Minister van financiën wordt de huidige CDU-minister-president van Sleeswijk-Holstein, Gerhard Stoltenberg. en de leider van de CSU-groep in de Bondsdag. Fne- drich Zimmermann, wordt naar alle waarschijnlijkheid minister van binnenlandse zaken. Programma Inmiddels hebben CDU, CSU en FDP zich in grote lijnen vastge legd op een programma voor hun nieuwe regering. Door extra-be zuinigingen op het sociale vlak en het verminderen van subsi dies zal zo'n 5 miljard meer ge spaard worden dan de uit elkaar gevallen sociaaldemocratisch-li- berale regering van Schmidt en Genscher al had besloten. Tot verbazing van velen gaat de btw volgend jaar juli met 1 procent omhoog tot 14 prof*»nt Rnvpn- dien zullen de hogere inkomens (boven 50.000 mark voor vrijge zellen en 100.000 mark voor echt paren) toch extra worden belast. Zij worden gedwongen een soort renteloze lening van 5 procent van hun belastingsom aan de staat te verschaffen. De ambte narensalarissen en de uitkerin gen van „rente"trekkers gaan minder omhoog. De kinderbij slag wordt gekoppeld aan het in komen en dat houdt een verla ging in. Overigens zullen voorlo pig de uitkeringen voor werklo zen niet worden aangetast Het is de bedoeling van de nieuwe regering vooral de middenstand te ontlasten teneinde de investe ringen een impuls te geven. Te vens zal de woningbouw via on der andere huurmaatregelen ge stimuleerd worden. De buitenlandse en vredes- en vei ligheidspolitiek van de toekom stige regering zal min of meer de zelfde blijven als voorheen. Op binnenlands politiek gebied is nog geen duidelijke overeen komst tussen CDU-CSU en FDP. Vast staat wel dat strenger wordt onderzocht of mensen recht heb ben op politiek asiel m de Bonds republiek. Gastarbeiders krijgen geld als zy West-Duitsland zullen verlaten. vloedry ke posities in de party gaan verhezen de komende tijd. Een tweede slachtoffer van de ruk naar rechts is het parlementslid Joan Maynard. Deze als links be kend staande parlementariër stond op de nominatie party voorzitter te worden, maar nu ze buiten het bestuur is gebleven (alweer in hoofdzaak als gevolg van het stemgedrag van de vak bonden) is dit uitgesloten. Michael Foot verstevigde zijn posi tie in de party verder door een prachtige jaarrede, die in hoofd zaak was gewijd aan de wankele economie van Groot-Brittanniè. Foot zette de verwachte felle aanval in op de politiek van de regering-Thatcher. „Reaganisme en Thatcherisme bedreigen de wereld op een schaal zoals we die in generaties niet meer hebben gezien", aldus Foot Hy kondig de aan dat als Labour de verkie zingen wint, de werkloosheid in het land in een periode van vyf jaar zal worden teruggebracht tot een miljoen. De werkloosheid m Groot-Brittanniè bedraagt mo menteel 3,3 miljoen. BRUSSEL (Reuter) - De opperbe velhebber van de NAVO in Euro pa, de Amerikaanse generaal Bernard Rogers, heeft gisteren gezegd dat de NAVO-landen minder op kernwapens zouden kunnen steunen wanneer zij be reid zouden zijn te betalen voor nieuwe wapens met de nieuwste technologie. Hij zei op een persconferentie dat zyn mensen een plan hebbert ontwikkeld voor conventionele vernietiging van reserves van het Warschaupact die klaar staan voor een tweede aanval, met niet-nucleaire wapens. Het plan zou doelmatiger worden wanneer het Westen de nieuwste wapens zou aanschaffen en be reid zou zyn de defensie-uitga ven met nog eens één procent daarvoor te verhogen. Volledig gebruik van de nieuwe generatie wapens en elektronische oorlog voering zouden de NAVO een re delijke kans geven op het tegen houden van een communistische aanval, zonder als eerste zyn toe vlucht tot kernwapens te moeten hij. "Dit leidt tot de vraag of wy het aantal kernkoppen kunnen ver minderen, zoals veel mensen in Europa willen. Ik denk dat we zullen zien dat dat wel kan". Generaal Rogers zei kernwapens voor korte afstand te bedoelen en niet de Kruis- en Pershing-2- raketten voor middellange af stand die de NAVO volgend jaar in West-Europa wil opstellen als tegenwicht voor de dreiging van de Sowjetrissische SS-20-rakct ten. Generaal Rogers zet dat hij erop wacht of de NAVO-rcgeringen hem de middelen zullen geven om dit plan ten volle uit te voe ren. Hij zei dat die hun defensie uitgaven tot vier procent per jaar zouden moeten verhogen tot het eind van de jaren tachtig voor het opbouwen van de conventio nele strijdmacht die hij op het oog heeft. Dat zou een verhoging met éën procent betekenen van de drie procent per jaar waartoe de NAVO in 1979 heeft besloten. NEW YORK - De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, George Shultz, en zijn Russische ambtgenoot Andrei Gromiko hebben gistermiddag een ge sprek van drie uur gevoerd. De vooruitzichten op resultaten wa ren niet groot - de uitkomst, ver pakt in zeer spaarzame bewoor dingen, was daarmee vooralsnog door Henk Kolb in overeenstemming. Hoewel Shultz en Gromiko maandag we derom gaan praten, is het duide lijk dat de Sowjet-Unie zich niet kan ontdoen van de voortduren de impasse in Polen, de strijd te gen de rebellen in Afghanistan en het totale verval van zijn in vloed in het Midden-Oosten. In de 20 maanden van Ronald Rea gan als president van de Verenig de Staten zijn de betrekkingen tussen de supermachten er niet beter op geworden. Reagan zei tijdens een persconferentie in Washington dat de Sowjet-Unie tijdens zijn bewind zijn invloed niet met een vierkante centime ter had uitgebreid, maar sedert Shulz' voorganger Haig een jaar geleden met Gromyko afspraken maakte over onderhandelingen omtrent wapenbeheersing is er van aanwijsbare vooruitgang nauwelijks sprake. Waar Gromiko te maken kreeg met een representant van de VS die hem voor veel onrust in de we reld verantwoordelijk blijft ver klaren, had Shultz zijn eigen pro blemen. In gesprekken met zijn Europese collega's had hij al uit gevonden dat de bouw van de Russische agrdgaspijp een enor me steen des aanstoots blijft. En de Europeanen voelen er ook niets voor de VS te volgen in hun verlangen de Sowjet-Unie econo misch onder druk te zetten. Uit een oogpunt van buitenlands beleid had Reagan van het Huis van Afgevaardigden gedaan ge kregen dat de behandeling van een wet tegen de pijplijnsancties een dag werd uitgesteld. Maar Gromiko, 73 nu en in gesprek met zijn negende Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, zal daarvan nauwelijks onder de indruk zijn geraakt. De Ameri- kaans-Europese ruzie over de pijplijn is voor de Sowjet-Unie een geweldig politiek cadeau. Shultz, die weigerde de agenda van het gesprek te bespreken, heeft natuurlijk geprobeerd de Russi sche medewerking te krygen voor een plan dat in zelfstandig heid voor Namibië voorziet en te gelijkertijd de aftocht van de Cu banen uit Angola. Zo hebben de heren lijsten opgesteld van we derzijdse verlangens, teneinde voortdurend te kunnen nagaan of er een ruil mogelijk is. NEW YORK - Drie uur lang spraken gisteren de Amerikaanse minister hultz en diens Russische ambtgenoot Gromiko

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9