GESLAAGD De Gijzelaar en nog meer uit de jaren twintig OFFERFEEST ry yS1 1 Moslim- feest bij De Burcht *1921. Onder toeziend oog van burgemeester jhr. mr. N. C. de Gijselaar en zijn echtgenote aeeit een visvrouw de Waag haring en wittebrood uit aan twee vertegenwoordigsters van de WSL (Vereniging Vrouwelijke Stu dentes Leiden). Het was 3 oktober. Film In het Filmhuis van het LVC, Breestraat 66. draait van avond en morgenavond in de cyclus Georgische films 'Boom der Wensen' van Ten- gis Aboeladse. Deze film, in 1977 gemaakt, gaat over een klein dorp en zijn bewoners die vreemd tegenover het le ven staan en op tragi-komi- sche wijze rebelleren tegen het alledaagse. Beide avonden wordt de film tweemaal ver toond: om acht uur en om kwart over tien. Operette Het Leidse operette- en muziek gezelschap Crescendo brengt van de operette "Der Vogel- handler" een speciale mid dagvoorstelling voor bejaar den. Bewoners van bejaar dencentra en deelnemers aan de activiteiten van de dien stencentra kunnen tegen ge reduceerde prijs deze voor stelling bijwonen. Bovendien wordt van centrale punten af voor gratis vervoer gezorgd. De voorstelling is op zondag 24 oktober in de Stadsgehoor zaal, om twee uur. De kaart verkoop is gisteren begonnen. Voor meer inlichtingen: 071- 311563. LAK-cursussen Het LAK heeft nog plaatsen vrij bij de volgende cursus sen. Smalfïlmen, aanvang donderdag 14 oktober, vijf tien lessen van 19 tot 22 uur; abstract ontwerpen, aan vang woensdag 6 oktober, tien lessen van 19.30 tot 21.30 uur; stof- en papierverven, aanvang maandag 4 oktober, tien lessen van 19.30 tot 21.30 uur; papier scheppen (maan dag 27 september begonnen), tien lessen van 19.30 tot 21.30 uur; gregoriaans, aanvang nog niet bekend, twintig les sen op de maandag, van 19 tot 20 uur. Meer inlichtingen en opgeven: LAK, Levendaal 150'". tel. 124890, van drie tot vijf uur. In Aniba's muziekkamer (He renstraat 1) is er vrijdag avond (zoals elke eerste én derde vrijdag van de maand) weer folkmuziek te horen. Fred Piek, onder meer bekend van de groepen Fungus en Amazing Stroopwafels, treedt solo op. Hij brengt een programma van Engelse en Nederlandse folkliedjes. Piek maakte onlangs het nummer "Wanda van Vlieland" dat geregeld op de radio te horen is. Na het optreden, georgani seerd door het folkcollectief Horus, is het de bedoeling dat de aanwezige muzikanten er een sessie van maken. Aan vang acht uur. Vet te lang op vuur: vrouw onwel LEIDEN - Door een pannetje met vet te lang op het vuur te laten staan ontstond er gistermiddag in een woning aan de Korte Han senstraat een hevige rookont wikkeling. De bewoonster van het huis, een bejaarde vrouw raakte daardoor onwel. Zij is overgebracht naar het AZL. De brandweer moest er aan te pas komen om het vuur onder het pannetje te doven en dc rook te verdrijven. In het huis leefden ook nog tientallen katten. De wijkpolitie gaat vandaag kijken wat daarmee moet gebeuren. Het pand is voorlopig onbewoonbaar verklaard Auto in sloot bij Vrouwensteeg LEIDEN - Het enige wat een 23- jarige Hagenaar gistermiddag kon uitroepen toen hij met zijn auto in de sloot naast de Vrou- wenweg belandde, was: "Ik hield mijn stuur te veel naar rechts". De man kwam overigens met de schrik vrij en zijn wagen stond na een uur weer op het droge. Man valt uit invalidewagen LEIDEN - Een 77-jarige Leidenaar bleef gistermiddag op dc Boom- markt met een wiel van zijn inva- lideuagentje achter een stoe prand haken. De man klapte voorover en liep bij deze val snij- wonden in zijn gezicht op. Voor behandeling is hij over gebracht naar het AZL. 1925. De bomenrijke Kaiserstraat, gefotografeerd in de richting van de Witte Singel. Rechts de manegepoort, links de dekenfabriek van Beuth Zn. 1927. Het Stationsplein. Rechts twee bussen van de lijndienst Boskoöp-Hazerswoude-Leiden en links het halte gebouw van de NZH. LEIDEN Aan de Leidse Instru- mentenmakersschool zijn de vol gende personen voor hun exa men geslaagd: METAAL-A.: C.M.Th. Bakker, J.P. Buyze, A.A.J. Derks, J. de Ko ning, J. Kos, A.J.M. Krowinkel, W.C. Kuilman, R. Leguyt, R.C. Ott, A. v.d. Reijden, J.S.A.F. See- gers, M. Spoelstra, R.F. Wijn berg. METAAL-B: J.C.M. van Benten, F.J. Frith, W.G. de Heer, M.J. de Koning, R.J.I.M. Koper, A. van Koppen, H.J.M. de Laat, E.R.H.M. Moeskops, M.M.M. van Nieuwenhoven, P.B. Noorde loos, R. Schelling, L.M. van der Sman, P.P.M. Spruit, H. Zand vliet. METAAL-C: D. van den Berg. GLAS-A: R.M. Slot, C.W. v.d. Wijn gaard. OPTIEK-A: J.C.G. van Hespen. OPTIEK-B: M.Th. van Tongeren. Aan de pedagogische academie voor onderwijzer in Den Haag zijn geslaagd voor het eindexa men volledig bevoegd onderwij zer: H. van den Eijnden, R. van Dijk, J.P. van der Peet en J.C. van Spronssen. Postkantoren beperkt open op 4 oktober LEIDEN - Op maandag 4 oktober zijn de postkantoren in verband met het 3-oktoberfeest beperkt open of helemaal gesloten, 's Ochtends van half negen tot tien uur zijn de volgende postkanto ren geopend: Gerestraat, Bevrij dingsplein, Breestraat, Koper molen, Heinsiuslaan (Leider dorp) en Lange Voort (Oegst- geest). Het kantoor aan de Lam mermarkt en alle. postagent schappen zijn de hele dag dicht. Lelden Deze week ligt er in de Leidse boek handel een fotoboek in de winkel met een vrijwel gelijkluidende ti tel. Een boek over de jaren twin tig, met veel foto's en weinig tekst. Samensteller is Herman van Hooidonk, iemand die aan de lopende band boeken maakt, want zijn boek over Leidse stegen is nog niet zo heel erg lang gele den verschenen. Alles goed en wel, Van Hooidonk had zijn boek toch wel wat meer kunnen larderen met teksten? Nu heeft hij een aardig fotoboek ge maakt. maar een samenhangend beeld krijg je niet. "Luister eens, het was niet de bedoeling om een verhandeling over Leiden in de jaren twintig te schrijven. Aan vankelijk wilde ik overigens wel wat meer tekst opnemen dan on derschriften, maar degene die de tekst zou schrijven liet het afwe ten. Dus daar zat ik. Toen heb ik maar gekozen voor een fotoboek". Het is hét feest van de moslimse gemeenschap, de ummah. Een feest van eenheid dat wordt ge vierd aan het einde van de pelgri mage naar Mekka op de tiende dag van de maand van de pelgri mage. Alle moslims doen hieraan mee, dus niet alleen degenen die naar Mekka zijn gegaan. De Mos limse gemeenschap over de hele wereld verenigt zich die dag. Het is het feest van Abraham, die wordt beschouwd als de grote prediker tegen het heidendom en als de stichter van de heilig dommen in Mekka. Abrahams onderwerping aan God (Islam) was zo groot dat hij bereid was zijn zoon te offeren. De engel Ga briel zorgt er voor dat niet een mens, maar een ram wordt geof ferd. Het feest van vrijdag is ook eer ferfeest. Ritueel slachten hoort bij dit religieuze feest en de mos lims zijn ervan overtuigd dat wanneer dit goed gebeurt, het of ferdier niet hoeft te lijden. Ekim. cumagiinii saat 17.00 ile 2100 Arasi Burchtzaal da müzikki.gocukiar igin oyuncakli ve yemekli kurban bayra- mi vardir. VRIJDAG 10KTOBER 17-21.00 u. BURCHTZAAL, BURGSTEEG14 MET MUZIEK, ETEN, KINDERSPELEN inlichtingen stichting Rijnen Lek Doezastraat 34. tel 126474 WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1982 w LEIDEN - Als we op de overleve ring afgaan, dan was burge meester De Gijselaar een geliefd man. Vooral in 1924 schijnt dat duidelijk te zijn geworden. In dat jaar was het namelijk 350 jaar geleden dat Leiden werd ontzet. Er werd - dat valt te be grijpen - flink feest gevierd op 3 oktober. Ook burgemeester De Gijselaar schijnt zich niet onbe tuigd te hebben gelaten. Met zijn compaan Prins Hendrik bezocht hij op die dag menig Leids gezin. En reken maar dat de drank rij kelijk vloeide. Het zou leuk zijn om te weten wie de slagzin heeft bedacht, maar feit is dat op een bepaald moment vele Leidenaars scandeerden: "Er is maar één goeie Leienaar... dat is de Gijze laar!" Van Hooidonk heeft dit boek naar eigen zeggen in een maand tijd gemaakt, want hij vond het om commerciële redenen belangrijk dat "Die goeie Leienaar... dat is de Gijselaar!" voor 3 oktober in de boekhandel lag. Op de vragen of het nog wel plezie rig is om zo snel een boek te ma ken. en of je bovendien nog wel behoorlijk kunt selecteren in een maand tijd, antwoordt Van Hooidonk: "Waarom zou ik er geen plezier meer in hebben. Ik hou er wel van omsnel te werken. En dan: echt selecteren kun je toch niet, want er zijn niet zo erg veel foto's gemaakt in die tijd. Het was geen vetpot in die jaren, dus de mensen hadden geen geld voor fototoestellen. Ik was aange wezen op de foto's van de vereni ging Oud Leiden, de 3 October- Vereeniging en het gemeentear chief'. Van Hooidonk is overigens al weer begonnen aan een serie nieuwe boeken: Leiden in de jaren dertig en veertig. "Echt begonnen...dat is een beetje overdreven, maar ik heb plannen. In die boeken wil ik overigens wel meer tekst opne men. Ik ben van plan om foto's en verhalen van mensen te gaan verzamelen. Met dat materiaal wil ik dan aan de slag gaan". De Rijnsburgerweg, vóór de verbreding van 1925. Gefotografeerd in de richting van Oegstgeest, ter hoogte van de Paulus Buysstraat. »I ^1^117 <0)U.i xi j>^ j, - 1 J I I y I 1924. Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik bezoeken de 3-oktoberviering en bekijken, voor De Waag, het oplaten van postduiven. Op de foto in vol ornaat burgemeester De Gijselaar (die aan zijn boordje frummelt), naast hem Koningin Wilhelmina en direct achter hem, omhoog kijkend, Prins Hendrik. r met trams. Rechts de stadstram, links de "Blauwe" en nog meer naar LEIDEN - In de Burchtzalen en bij het Burchtzalen wordt vrij dag een groot offerfeest gevierd. Een feest dat vooral bestemd is voor buitenlanders (Turken en Marokkanen), maar ook voor Ne derlanders. Het wordt georgani seerd door het comité Mensen en Mensen en de taakgroep migran ten van de Raad van Kerken.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4