Verhuizing Vos en Co vertraagd Boomziektes in Voorschoten 'Onbewoonbare' huizen blijven nog bewoond [Le/cfee agenda Alphen geeft vergunning nog niet ALPHEN AAN DEN RIJN/ZOETERWOUDE - Het chemisch overslagbedrijf Vos en Co uit Zoeterwoude heeft nog steeds geen vergunning om zich in Alphen te vestigen. In maart van dit jaar werd bericht dat de hinderwetprocedure "bijna" was afgerond. Het is nu bijna oktober en het ziet er niet naar uit dat de vergunning snel af komt. De vergunning is nodig voordat Vos en Co kan beginnen met de bouw van fabriekshallen en der gelijke. Het is dus vrijwel zeker dat de verhuizing van het bedrijf van Zoeterwoude naar Alphen niet voor 31 december van dit jaar plaatsvindt. Op die datum loopt de vergunning voor de tij delijke uitbreiding van de op slagruimte in Zoeterwoude af. De Alphense wethouder van mi lieuzaken D. van Leeuwen wil geen datum noemen waarop de hinderwetvergunning wordt af gegeven. "De wettelijke termijn halen we niet. Het betreft hier een bijzonder geval, dat speciale aandacht krijgt omdat het niet vergelijkbaar is met een ander bedrijf'. De handelsmaatschappij Vos houdt zich bezig met overslag en transport van chemicaliën. De produkten worden op het terrein van Vos vanuit tankwagens in vaten gegoten. In Alphen zal be halve deze activiteit ook vermen ging van chemisch materiaal plaatsvinden. Wanneer Vos naar Alphen komt zal het aantal per soneelsleden van 28 naar 50 man stijgen. Volgens Van Leeuwen vertragen drie factoren de hinderwetproce dure. "Dit geval duurt lang door de politieke aandacht die er aan geschonken is. de complexiteit van het geheel en de overbelas ting van de afdeling milieuza ken". Alphense milieu-ambtena ren moeten door onbekendheid met de problematiek veel infor matie elders inwinnen. Daar komt bij dat Vos niet bepaald een lieverdje onder de chemi sche bedrijven is. In Zoeterwou de weet men er alles van. Het be drijf heeft daar de gemeenteraad verscheidene keren op z'n kop gezet. Regelmatig overtrad het bedrijf. volgens de gemeente Zoeterwoude, de hinderwet in zeer ernstige mate. Zo had het bedrijf tijdens een telling in de cember van het vorig jaar 600.000 liter chemisch materiaal op-zijn terrein liggen. De toegestane hoeveelheid was volgens de hin derwet 260.000 liter. Ook met de brandweervoorschriften werd geen rekening gehouden. Brand bare produkten stonden niet juist gegroepeerd. Houding Het was in Zoeterwoude vooral de houding van het bedrijf die de gemeenteraad op zijn achterste benen deed staan. Terwijl de ge meente bezig was met een proce dure om via de Raad van State het bedrijf een dwangsom op te leggen vergrootte het bedrijf de voorraad met nog eens 30.000 li ter. "Onbehoorlijk gedrag" meld de de WD-fractie terwijl de Zoe- terwoudse progressieven tot on middellijke sluiting opriepen. Inmiddels heeft het bedrijf in Zoe terwoude tijdelijk meer opslag ruimte gekregen en wordt een tweewekelijkse controle uitge voerd door de Zoeterwoudse mi lieu-ambtenaar P. van Son. Ge vraagd naar de mate van be trouwbaarheid, laat hij weten: "Er is tegenwoordig wel meer medewerking van het bedrijf dan voorheen, maar betrouw baar vind ik iets te sterk uitge drukt". Voor de chemicaliënhandel is het van belang dat er spoed wordt gemaakt met het afgeven van een hinderwetvergunning in Al phen. Per 31 december wordt het bedrijfsterrein weer terugge bracht naar de oorspronkelijke Bromfiets en auto botsen LEIDEN - Een 25-jarige bromfiet ser uit Oud-Ade is vanmorgen na een aanrijding op de Zijldijk in Leiderdorp met onbekend letsel overgebracht naar het Diacones- seziekenhuis. Een automobilist uit Bleiswijk die rechtsaf de inrit van de Touwfabriek in wilde slaan had de bromfietser niet zien aankomen. De man uit Oud- Ade, die vermoedelijk met veel te hoge snelheid reed, knalde te gen de auto op en slingerde van zijn bromfiets af. LEIDEN - Ondertrouwd F. de Nobel en Y van der Vet. R.Th. Dickhoff en S.Y. Oudendorp. J. Tegelaar en J. Lar- Geborcn Willem zv. H. Durieux en H. Ammeraal. Hendrika Geertrui) dv R. Bosman en M. Peet, Maria Mechtildis d\ M. van Veen en M A. Schotmeijer, Anne Elizabeth dv D. Parlevliet en M.C. Cummins, Elke Johanna dv. J.Th. Lut- gerink en L van Wijk. Ramona dv W. Gressie en M.M. Buijn. Justin Armand zv L.F J Loth en J. van der Mark. Caro line M.ithildc Jeanne Mynam dv. J.B. Hoffmann en M.J.S. Levasseur. Jenne- door Dirk Jan Roeleven afmetingen omdat dan de ter mijn is verstreken die Zoeter woude aan Vos heeft gegeven om naar Alphen te vertrekken. Het aangekondigde vertrek naar het industrieterrein Rijnhaven was de reden om deze bedrijfs- uitbreiding toe te staan. Wethouder Van Leeuwen trekt zich weinig aan van het verleden van Vos en Co. "Het bedrijf krijgt hier de kans niet voor "Zoeterwoudse toestanden". Vos gaat hier op een heel andere manier draaien. We voeren hier een Alphense politiek. De hin derwetvergunning zal zo streng worden dat er weinig mogelijk heden voor Vos komen om over tredingen te maken".De situatie in Zoeterwoude en Alphen is overigens niet met elkaar te ver gelijken. In Zoeterwoude is we gens ruimtegebrek de onbevre digende situatie ontstaan. Dit ge vaar is in Alphen niet aanwezig, omdat het terrein aan de Onder nemingsweg, waar Vos zich wil vestigen, groot genoeg is. De reputatie van het bedrijf is voor wethouder Van Leeuwen geen reden om het bedrijf extra te la ten controleren: "Vos begint in Alphen met een schone lei. Wat Vos in Zoeterwoude doet moet het zelf weten maar hier krijgt het bedrijf de kans niet om dat soort overtredingen te begaan. Dat hebben we de directeur ook in duidelijke taal te verstaan ge geven. De hinderwet geeft vol doende mogelijkheden om een strenge controle uit te oefenen. Het hoogheemraadschap Rijn land controleert regelmatig het oppervlaktewater en in eventue le lozingsbuizen worden mon sters afgenomen die overtreding van de lozingsverordening kun nen aantonen. Door deze maatre gelen moet de ondernemer res pect krijgen voor de gemeente bij het naleven van de wet". Een deel van de 36 huurwoningen in Noord-Hofland die nog voor het invallen van de winter zullen worden geisoleerd. De woningen zijn in beheer van de Algemene Woningbouwvereniging. VOORSCHOTEN - In de Voor- schotense wijk Noord-Hofland zullen nog voor het begin van de winter 38 woningen geisoleerd worden. Het gaat hier om huizen die in beheer zijn van de Algeme ne Woningbouwvereniging, en liggen in het kwadrant Admiraal de Ruytersingel, Abraham van der Hulstlaan en Jan Evertsen- laan. De huurverhoging door de isolatie bedraagt maximaal ne gentien gulden in de maand. De woningbouwvereniging hield onder 46 bewoners in de wijk een enquete over de isolatie. Volgens secretaris Albers van de woning bouwvereniging waren de men sen geheel vrij om mee te doen en konden ze kiezen uit verschil- Huurwoningen N oord-Hofland geïsoleerd lende isolatiepakketten. Uitein delijk besloten 38 van de 46 om hun huis te isoleren. Het gaat hier om spouwmuur isolatie en het aanbrengen van dubbel glas op de begane grond. De huurprijs zal voor een tussen woning met dertien gulden stij gen en voor een hoekwoning met negentien gulden. Deze huurver hoging is door alle betrokkenen geaccepteerd. Het is de bedoe ling dat met de werkzaamheden half november wordt begonnen. Secretaris Albers verklaarde dat de uitvoerende firma geen kans zag om eerder te beginnen. Voor het inzetten van de winter zal al les voltooid zijn. De nettokosten worden geraamd op ruim 82.000 gulden. De over heid stelt hiervoor gelden ter be schikking, die echter niet recht streeks aan de woningbouwvere- ning worden gegeven maar aan de gemeente. De gemeente geeft op haar beurt dan weer financië le medewerking aan het project. De vier kleine woningen in de Straat ter Leede i blijven de bewoners voorlopgig zitten. i Warmond. In twee onbewoonbaar verklaarde woningen WARMOND In twee van de vier onbewoonbaar verklaarde wo ningen in de Straat ter Leede in Warmond blijven voorlopig de bewoners zitten. Als de War- mondse raad donderdag ak koord gaat, zal de termijn waar binnen de woningen ontruimd moeten zijn, met nog een jaar worden verlengd. Al begin 1981 werden de huizen onbewoon baar verklaard. De vier zeer kleine en smalle wo ningen in de Straat ter Leede, de nummers drie, vijf, zeven en ne gen, werden ruim anderhalf jaar geleden technisch onderzocht VOORSCHOTEN - Besmette lijke ziektes aan bomen heb ben deze zomer er voor ge zorgd dat vijftien iepen en zestien meidoorns in Voor schoten moesten worden ge rooid. Daarnaast moesten 24 wilgen geknot worden. Een aantal meidoorns was aange tast door het gevaarlijke bac- terievuur. Drie ziektes, te weten de iep ziekte, bacterievuur en wa termerkziekte, zijn door de Voorschotense beplantings- dienst geconstateerd. Deze dienst controleert met zeer grote regelmaat de bomen en heesters in het dorp. De eer ste twee ziektes kwamen on der meer voor in het Burge meester Van der Hoevenpark (bacterievuur), Rosenburgh- laan, Dillenburglaan. Debus- sylaan en op het terrein van Nieuw Voordorp. Aan de Rouboslaan, Bachlaan, Paga- ninidreef en Ruysdaelhof werd de watermerkziekte ge vonden. In vergelijking met andere ja ren kan gesteld worden dat sinds enige tijd weer voor het eerst meidoorns zijn gerooid. Het kappen van iepen komt nagenoeg elk jaar voor. Ook het aantal ingrepen bij de knotwilg stijgt de laatste tijd. Van alle plantenziekten is de bacterievuur de gevaarlijk ste. De bacterie kan in korte tijd onder andere fruitbo men, mispels en meelbessen volledig ten gronde richten en aan andere gewassen ern stige schade toebrengen. De Het terrein van Nieuw Voordorp ziekte is onder andere te her kennen door verdroogde scheuten aan een gezonde tak of vruchtjes die niet afval len. De gemeente hoopt dat ook de verschillende boomziektes ook hebben toegeslagen. particulieren bomen en hees ters regelmatig gaan contro leren in eigen tuin. Alleen op die manier kunnen de ziektes en schade worden voorko men, stelt de gemeente Voor schoten. Bacterievuur gevoe lige heestersoorten zullen in de toekomst door de afdeling beplantingsdienst maar in beperkte mate in Voorscho ten worden aangeplant. WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1982 WOENSDAG Leiden - Kijkhuis. Vrouwenkerkkoor- straat 17, film 'Passion' van Jean-Luc Godard, 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66. 'Boom der wensen'-Tengis Aboeladze, 20 en 22.15 uur. Kapelzaal K&O-gebouw - kinderfilm 'Het Ezeltje Sabio', 14.30 uur. K&O-gebouw - lezing van mevrouw I. Moerman, 20 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; do soos met films en informatie-programma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67. meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i geloof. Sjelter - vrouwenavond, 20.30 Wassenaar - gemeentehuis, ruimtelijke ordening, 19.30 uur. DONDERDAG Leiden - Stadhuis, raadscommissie ruimtelijke ordening en openbare werken. 20 uur. Rapenburg 48 - informatie-avond over bouwplan Kaiserstraat, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film Passion van Jean-Luc Godard, 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - 'Boom der wensen'- Tengis Aboeladze, 20 en 22.15 uur. LVC - open huis Leidse Go-club, 20- 23.30 uur. 3.15 i Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - LeidseWeg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 Uur. Troef - Nooreinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, spreekuur 20-21.30 uur, inl. 216180/149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging Wassenaar - Gemeentehuis financiën, 19.30 uur. Zoeterwoude - Gemeentehuis, gemeen teraad, 20 uur. Warmond - Gemeentehuis, gemeente raad, 20 uur. Oegstgeest - Gemeentehuis, gemeente raad, 20 uur. door de gemeente Warmond. Uit het onderzoek bleek dat er ver schillende gebreken aan de wo ningen waren. Herstel hiervan zou uit economisch oogpunt niet haalbaar zijn, de kosten waren te hoog. De gemeenteraad besloot toen op 29 januari 1981 de vier woningen, in eigendom van een pesioenfonds, onbewoonbaar te verklaren. Normaal is het dan zo dat binnen een half jaar de bewoners ver trokken zijn. In Warmond stuitte dat op problemen. Voor één be woner bleek moeilijk een ander huis te vinden. In totaal waren nog twee van de vier huizen be woond, in alle twee een alleen staande. Eind vorig jaar werd de ontrui mingstermijn met een jaar ver lengd. De gemeente wil dit nu opnieuw doen, in de hoop dat in de tussentijd wel passende woonruimte wordt gevonden. "Eén van die twee gevallen is een sociaal probleem", zegt gemeen tesecretaris Zoetemelk van War mond desgevraagd, "deze man wil naar een bejaardenwoning aan de Scheepsmakersdam" (laan achter Straat ter Leede - red.). De moeilijkheid is echter dat de acht desbetreffende be jaardenwoningen niet leeg ko men, zodat van een verhuizing geen sprake kan zijn. "Hij moet nog even wachten. Het kan nog een jaar duren, maar ook morgen al gebeuren", aldus Zoetemelk. Om woonruimte te vinden voor de andere bewoner in één van die huisjes, verwacht Zoetemelk geen moeilijkheden. "Als het eerste probleem maar opgelost Gezien het feit dat vrij gemakkefijk over wordt gegaan tot verlening van de ontruimingstermijn, kan geconcludeerd worden dat de huizen niet op instorten staan. Gemeentesecretaris Zoetemelk bevestigt dit ook. "Het huis is wel vochtig en het voldoet niet meer aan de wooneisen van deze tijd". De twee alleenstaanden kunnen er wel in wonen en zoals het er nu naar uitziet zal het nog enige tijd duren voordat het bordje "onbe woonbaar verklaarde woning" op de muur wordt aangebracht. Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 120136. Apotheek Noord-Hofland. Thorbecke- weg 3, Voorschoten, tel. 762877. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Laatste deel Bijdorp bijna af VOORSCHOTEN - De oplevering van de eerste huizen in de wijk Bijdorp (vlek E) in Voorschoten zal naar alle waarschijnlijkheid al binnen een maand plaatsvin den. De bouw is, mede door het goede weer van de laatste tijd, zeer voorspoedig verlopen. De verwachting was dat pas begin volgend jaar de eerste woningen gereed zouden zijn. Het bouwplan voorziet in de bouw van 54 eengezinshuizen en zes woningen in gestapelde bouw. Het zijn allemaal huurwoningen die na het gereedkomen van de bouw door de Algemene Wo ningbouwvereniging zullen wor den beheerd. Er worden twee soorten eengezinswoningen ge realiseerd, te weten achttien vijf- kamerwoningen en 36 vierka- merwoningen. De woningen in de gestapelde bouw hebben drie kamers, waarbij de woningen op de begane grond speciaal voor bejaarden zijn. Het is voorlopig de laatste bouwac tiviteit in de nieuwe wijk Bij dorp. De woningen zullen wat betreft de uiterlijke kenmerken verschillen van de andere huizen in de wijk. Tevens is de nodige aandacht besteed aan de vorm geving, daar de huizen de buffer vormen tussen het oude dorps centrum en de nieuwe Voorscho tense wijk. Burgerlijke stand Wil Suzanne dv. C.S Leenheer en J W Bruins, Leon Bernardus zv. J.B. Huff- ner en M.E. Westnk Brucksma. Guy Brian Dominique zv. A.J. van Polanen en C.J.G. Kramer. Bart Johannes An thonius zv. J.A J Smit en M A Olyer- hoek. Eva dv F A.M. Gijbels en B A M. Koek. Ida Catharina dv. H J. van R(jn en AC. Schaap. Kevin Ad zv. A.J.J, de Goeij en A R M. Zonderland. Overleden: S. van der Spiegel (1982) vrl, J.C.F. Boon (1953) man, C.C van Olst (1982) vrl, G Hundersmarck (1909) man, W P van Maanen (1901) vrl. geh. gew. met B van Selm. M. van Toorn (1916) man. A. Zandbergen (1894) man, J.J. Schimmel (1897) man. J.M.W. Kouwen- berg (1914) man. G. Moolenbeek (1913) man. M W Filippo (1915) man. W E M. Maas (1928) vrl echtg van A.M. Harm- sen van der Vliet, A Gravekamp (1922) man. BK Wezelenburg (1912) vrl. echtg. van D.J. Karres. A. van Tongeren (1911) vrl. echtg van P. Sloos. LEIDSCH £L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 12311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon. 071-144941 Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-1930 uur (nabezorging na 19 30 u Abonnementsgelden bi| abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 57.35 ir); Per post 79.70 Losse nummers 0,80 Directie G. Koopman Rubriekchefs J. Kroon (stad) B W T. Jungman (plv) H I J. Veldhuizen (regio) H. v.d Post (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs, Washington. Céro, Rome. Madhd. Mexico en Wenen Commentator Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941.1

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2