Textielplan Terlouw gekraakt C 3 Plan Boskalis: industriële pijplijn langs (schone) Rijn FNV vreest meer ontslagen RSV Beurs Amsterdam Kort zakelijk marktberichten "Bedrijfstak zal verder afkalven' Vakbond bindt met personeel cao-strijd aan Dollar wint bij twijfel rond mark Geen treinen naar België Beursoverzicht WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1982 Economie Bosch en Keuning In de eerste helft van 1982 is de to tale omzet aan derden van Bosch en Keuning (uitgevers en druk kers) iets gestegen ten opzichte van dezelfde periode in 1981 na melijk van 30,5 tot 31,4 min. De kostenstijging was echter groter waardoor het bedrijfsre sultaat met circa 18 pet daalde. Omdat de belastingdruk daalde wijkt het nettoresultaat slechts weinig af van vorig jaar, aldus de onderneming. De directie verwacht dat het beeld zich in de tweede helft van het jaar niet ingrijpend zal wijzigen. De in het vooijaar uitgesproken prognose dat voor geheel 1982 op enige daling van de brutoresulta- ten en een ongeveer gelijke net towinst per aandeel als in 1981 109) moet worden gerekend, wordt daarom gehandhaafd. "Winkel op de hoek" Het groothandels- en winkelbedrijf Schuitema (Centra, Massamarkt) heeft de vorig jaar begonnen de proef "winkel op de hoek" in ere te herstellen gestaakt. De in sa menwerking met de Amerikaan se contract-partner Southerland Corp. te Dallas geopende test winkels in Bilthoven en Amster dam zullen worden gesloten. Hiertoe moet Schuitema over gaan omdat de ervaringen opge daan met de twee testwinkels tot de conclusie hebben geleid dat rendabele exploitatie vooralsnog niet tot de mogelijkheden be hoort, aldus Schuitema. Suriname KLM en SLM hebben in het ver keer tussen Nederland en Suri name enkele tarieven verlaagd als tegemoetkoming aan de her haaldelijk uitgesproken kritiek op de huidige hoogte van die ta rieven. Voor 14- en 24-jarigen worden zij op 15 oktober van kracht, voor 65-plussers van 1 november tot 31 maart volgend jaar voor boekingen naar Surina me. Naar Nederland gelden an dere data. Het nieuwe tarief wordt 1558,- voor een retour, 250,-, minder dan het bestaande. Het is een zgn. Apex-tarief; als voorwaarde wordt een verblijfsduur gesteld van tenminste 10 en ten hoogste 21 dagen voor de jongeren, van minimaal een en maximaal drie maanden voor 65-plussers. Venezuela De Venezolaanse centrale bank heeft het beheer van alle tegoe den in vreemd geld in Venezuela overgenomen, onder meer een deviezenreserve ter waarde van zeven miljoen dollar van de olie industrie en andere overheidsin stellingen. De president van de Venezolaanse investeringsmaat schappij, Hermann Luis Soriano, heeft dit maandag meegedeeld in Caracas. De deviezenvoorraad van de cen trale bank bedraagt nu ongeveer vijftien miljard dollar. Dat is een van de grootste in Latijns-Ameri- ka. Met de maatregel hopen de Venezolaanse autoriteiten te be reiken dat de kredietwaardig heid van Venezuela, die de laat ste tijd niet al te hoog werd aan geslagen, wordt opgevijzeld. De Venezolaanse inkomsten uit de export van olie dalen en het land ondervindt moeilijkheden bij de herfinanciering van een kortlo pende schuld van 8,7 miljard dol lar. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling: Datum 29 sept. 1982. Andijvie per kg. 40-50, -Snijbonen 2,50, Rode kool 0,10, Spitskool 44-49, Bos- peen II 1,02-1,33, Waspeen AI per kist 3,20-5,80, All 3,20-4,50, BI 7,~ - 11,-, Cl 2.30-3,80, CII 70-2,50, Aanvoer: 180 ton. Breekpeen BI per kist 2,50-2,60, Cl 2,50- Prei A per kg. 46-80, Schorseneren AI 1,75-2,14. BI 0.79-1,-, Cl 0,07, Uien per kg. 18-53, Peterselie 31-40, Selderij 11-23, Bloemkool 6 per bak I 96-1,43, 6 II 58-61, 8 I 1,10-1,21, 8 II 0,42, 12 I 0,91, Aanvoer: 3822 stuks. Aardappelen 5—21, augurken 51—77, nijbonen 1,25-4,45, spitskool 44-53, postelein 64-90, prei 28-99, spinazie 56, spruiten A 71-76, spruiten B 87-93, spruiten C 68-72, spruiten D 35-88, uien 31-37, witlof 1,70-3,95, bloemkool 6 per bak 1,50-160, bloem kool 8 per bak 1,00, sla 24-44, bleeksel derij 15-36, bos peen 60-1,25, peterse lie 22-36, radijs 18-29, selderij 21-45, paprika kg. 60, st. 22-64. SLIEDRECHT (ANP) - Koninklij ke Boskalis Westerminster heeft een plan opgesteld om de vervui ling van de Rijn tegen te gaan. Boskalis stelt voor om een dub bele pijpleiding in de bedding van de Rijn aan te leggen, waar langs de afvalstoffen van de in dustrieën. met name zouten, naar de Noordzee afgevoerd kun nen worden. De wezenlijke oor zaak van de vervuiling is volgens Boskalis namelijk de functie van transporteur van afvalstoffen, die de Rijn vervult. De totale kosten van het projekt worden geraamd op f3,4 miljard. Bij dit projekt, dat Boskalis de naam "Eau Claire" (Schoon Wa ter) heeft meegegeven, is in de eerste plaats uitgegaan van het probleem van de afvoer van zou ten via de Rijn. Ongeveer 40 pro cent van de zouten is afkomstig van de kalimijnindustrie in de Franse Elzas. Worden deze zou ten via een pijpleiding afge- voerd, dan wordt de gemiddelde zoutconcentratie van de Rijn met eveneens 40 pet verlaagd. De capaciteit van de pijpleiding is afgestemd op de af te voeren hoeveelheid afvalzout van de ka- limijnen. Een dubbele leiding wordt voorgesteld om daarmee de continuïteit van de zout- stroom te waarborgen tijdens re paraties en om naast de afvoer van zout ook die van andere af valstoffen mogelijk te maken. Bovendien kost de aanleg van een dubbele leiding aanzienlijk minder dan die van twee leidin gen afzonderlijk. Boskalis is er in de plannen van uitgegaan, dat slechts industrieel afvalwater via de pijpleiding wordt afgevoerd. De pijpleiding met een diamteter van 80 cm zou een lengte krijgen van 1.030 km, zij begint in het Franse Mulhouse en mondt voor de kust van Hoek van Holland in de Noordzee uit. De zoutstroom kan in principe wat de chemische samenstelling be treft zonder bezwaar in de Noordzee worden geloosd. Door buitengaats aan het einde van de leiding over een kilometer via diffusoren het zout weg te laten stromen worden hoge concentra ties. die schadelijk voor het mi lieu zijn, vermeden. Het industriële afvalwater wordt via verschillende aansluitings- punten op de leiding geloosd. De pijpleiding biedt uitstekende mogelijkheden het afvalwater in Europoort te scheiden in water en afval. Het residu van de nabehandehngs- ïnstallaties wordt getranspor teerd naar een kunstmatig ei land, dat als filterlichaam voor de slotzuivering zal fungeren. Het eiland kan ca. 30 km buiten de kust worden aangelegd. Het project zou volgens Boskalis in twee tot drie jaar uitgevoerd kunnen worden Bij het werken in de Rijn worden tijdrovende procedures, zoals bij onteige ning. vermeden Op de rivier kan door speciale methodes sneller worden gewerkt dan over land. Bovendien liggen de afvallozen- de industrieën in de buurt van de Rijn Zowel de te leveren materialen als diensten zyn zodanig, dat het be drijfsleven uit ieder van de Rijn staten kan profiteren van het ef fect op de werkgelegenheid. Met de uitvoering zullen naar schat ting 4.000 tot 5.000 manjaren ge moeid zijn Voor het projekt heeft Boskalis de Duitse Mannesmann Anlagen- bau en de Franse aannemings maatschappij Sie-Capag weten te interesseren. Het voorstel is inmiddels op informele wijze aangeboden in "Den Haag" en "Brussel". DEN HAAG (ANP/GPD) Het saneringsplan voor de tex tiel van minister Terlouw (economische zaken) is op felle kritiek onthaald door bestuurders in Overijssel en vakbonden. Teleurstelling is er vooral over het bedrag aan subsidies (65 miljoen) en garanties (150 tot 200 mil joen), dat veel lager is uitgevallen dan de 800 miljoen gulden die was becijferd door de commissie voor over leg en samenwerking textielindustrie (Cost). "Een koude sanering inplaats van een bijdrage tot overleving", zo luidde de eerste reactie gisteren van mevrouw M. Vonk, gecom- miteerde van het gewest Twente op de plannen. Gedeputeerde J. Dijkema van Overijssel noemde het plan niet meer dan een aan geklede kaderregeling, volstrekt onvoldoende om de textiel daad werkelijk te helpen. Beiden noemden de maximaal 260 mil joen "een schijntje" vergeleken met de 800 miljoen waarom is ge vraagd en de steun van een mil jard gulden voor Hoogovens. Vanwege de hoge eisen aan be drijven die voor steun in aanmer king willen komen, verwachten beide bestuurders dat alleen de sterke textielondernemingen van het plan zullen profiteren. Het plan-Terlouw komt volgens hen neer op verdere afkalving van de textiel-industrie. Diepe teleurstelling sprak ook dis trictsbestuurder B. Doeve van de Industriebond CNV uit. Volgens hem moet de Nederlandse over- Meer lood in benzine bij aantal merken DEN HAAG (ANP) - Er zit op het ogenblik in sommige merken benzine meer lood dan eind vorig jaar. Tot die slotsom komt de consumen tenbond na een onderzoek onder verschillende merken benzine en benzine uit een aantal witte pompen. Bij een zelfde onderzoek trof de bond nog benzine aan met loodgehaltes van minder dan 0,30 gram per liter, nu zit alle benzine daar boven. In een geval trof de Consumen tenbond een gehalte aan van 0,44 gram per liter, wat boven het wettelijk toegestane ma ximum van 0,40 gram is. Juist nu de overheid bezig is wetgeving voor te bereiden om de hoeveelheid lood in benzine te verminderen is het vreemd, aldus de Consumen tenbond, dat enkele maat schappijen de laatste jaren meer lood in hun benzine hebben gestopt. De bond pleit ervoor vermel ding van het loodgehalte van de benzine aan pompen ver plicht te stellen, zodat de con sument een bewuste keus kan maken. heid de textiel op dezelfde wijze gaan steunen als andere Westeu- ropese landen. "Die hechten blijkbaar meer waarde aan het voortbestaan van de textiel", al dus Doeve, die zei dat veel be drijven mede in financiële pro blemen zijn gekomen door een falend beleid van de overheid in de afgelopen jaren. De kritiek van bonden en provin ciebestuurders betreft ook het ontbreken van geld voor een af vloeiingsregeling voor 57Va-jari gen. Doeve: "Er wordt steeds maar gezegd dat er geen geld voor is, maar ik geloof daar niet meer in. Men wil er geen geld voor geven". Zowel gedeputeer de Dijkema als CNV-bestuurder Doeve kondigden gisteren acties aan van werkgevers, werkne mers en bestuurders om "een drachtig politiek Den Haag on der druk te zetten". Minister Terlouw liet overigens al in een eerder stadium weten dat de gevraagde 750 800 miljoen er niet zou komen. De Cost baseer de dat bedrag op twee onderzoe ken, van de bureaus Mc Kinsey en Kurt Salmon Associates. De Europese Commissie zou uit oogpunt van concurrentieverval sing geen goedkeuring hechten aan een dergelijke operatie. Ook de nu gepresenteerde plannen moeten, behalve de Tweede Ka mer, de Europese Commissie nog passeren. Terlouw bena drukt dat het plan pas daarna in werking zal kunnen treden. Ge let op de sceptische houding van de EG-bestuurders ten aanzien van overheidssteun in het alge meen, zijn in het plan slechts voor een periode van drie jaar steunmaatregelen uitgewerkt. Een termijn van drie jaar moet volgens Terlouw voldoende zijn "voor het doorvoeren van maat regelen die de betrokken bedrij ven een blijvende continuiteit verzekeren". De Cost ging uit van een vijfjarenplan. Het plan-Terlouw omvat subsidie regelingen voor de katoen-, rayon- en linnenindustrie (40 miljoen) en voor bedrijven in de kleding- en tricotage-industrie (15 miljoen). Verder is nog 15 miljoen beschikbaar voor nieu we research- en technologiepro jecten. Bedrijven die voor steun in aanmerking willen komen, dienen aan strenge criteria te vol doen. Zo kunnen zij alleen een bedrijfsplan indienen, als zij be schikken over een eigen vermo gen van 20 procent. ROTTERDAM (ANP) - Een steuntje in de rug voor de noodlijdende textielindustrie: het vernieuwen van bedrijfskleding door de PTT. In het Rotterdamse Hofpleintheater werden gisteren de nieuwe kostuums gepresen teerd. Links de uitrustuig voor vrouwelijke postbestellers en rechts de nieuwe outfit voor mannen. Zo'n 30.000 personeelsleden zullen de nieuwe kleding gaan dragen. DEN HAAG (GPD) - Het 270 man tellende personeel van de Abva Kabo, de grootste ambtenaren bond, heeft ruzie met het eigen bondsbestuur. Het bondsbe- stuur besloot deze week de cao bepaling, waarin wordt afgespro ken dat het personeel in de inko- mensonwikkeling de trend van de ambtenaren zal volgen, te schrappen. Het personeel is be reid voor handhaving van deze bepaling desnoods werkonder brekingen te organiseren. Volgens de cao-bepaling wordt het salaris tweemaal per jaar auto matisch aangepast aan de loon ontwikkelingen in het bedrijfsle- ven. Het bondsbestuur besloot dat deze bepaling moet verdwij nen. Daarvoor in de plaats zou moeten komen deels een vergoe ding in geld, een ander deel zou moeten worden gebruikt voor de bevordering van de werkgele genheid bij de eigen bond. Het bondspersoneel is georgani seerd bij de Dienstenbond FNV. Deze bond heeft al eerder de Ab vaKabo laten weten te willen praten over de vraag hoe de trend moet worden besteed. Daarop is van de AbvaKabo nog geen antwoord ontvangen. Vol gens de ambtenarenbond moet het besluit van het bestuur wor den gezien als een solidariteits verklaring met de leden-ambte naren. Het kabinet heeft voor de ambtenaren een bevriezing van het inkomen aangekondigd. Om dit ongedaan te maken, is de bond bereid acties te gaan onder- AMSTERDAM (ANP) - De koers stijging van de dollar op de inter nationale wisselmarkt, die maan dag is begonnen, lijkt niet te stui ten. De opmars van de Ameri kaanse munteenheid werd nau welijks geremd door het record tekort op de Amerikaanse han delsbalans en de dalende lijn van de rentetarieven in de VS Giste ren verlaagden twee vrij kleine banken in de VS hun prime rate van 13.5 tot dertien procent. De Eurodollartarieven stegen iets. De oorzaak van de koersstijg.ng moet op de wisselmarkt in Frankfort worden gezocht, waar de markt veel aan waarde moest inboeten als gevolg van de poli tieke onzekerheden die er in de Bondsrepubliek heersen na de uitslag van de parlementsverkie zingen in de deelstaat Hessen. Kort na het sluiten van de wissel markt in Frankfort werd bekend dat de FDP voor de CDU heeft gekozen en een "constructieve' motie van wantrouwen zal indie nen tegen bondskanselier Schmidt en diens SDP. iets wat het vertrouwen in de markt wel zal herstellen. In elk geval werd er gisteren in Frankfort een slotkoers opge maakt van 2.537 mark per dollar tegen 2.529 op maandag De mid- dagfixing kwam uit op 2.5408 mark. de hoogste koers sinds vo rig jaar augustus. De stijging ten opzichte van de mark sleepte de koers van de dollar ook omhoog ten opzichte van de andere munteenheden. In Parijs werd. evenals op maan dag, weer een record gebroken. De dollar noteerde 7.184 frank in vergelijking met 7,148 frank op maandag. In Milaan gingen er 1427,55 lire in een dollar, ook een record, tegen 1423.03 lire maan dag. In Tokio moest de Japanse centra le bank naar schatting honderd mlfyoen dollar in de markt bren gen, wat niet verhinderde dat de koers uitkwam op 269.50 yen per dollar, het laagste peil sinds juni 1977. In Londen werd met een koers van 1,6945 dollar per pond (maandag 1,6975 dollar) een laag ste koers sinds zes maanden ge noteerd. UTRECHT (ANP) - Van vanavond tien uur tot morgenavond tien uur zullen er geen treinen vanuit Nederland naar België rijden in verband met een staking van het Belgisch spoorwegpersoneel. Dit heeft een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen mee gedeeld. Doorgaand treinverkeer van Nederland naar Frankryk zal tijdens de staking ook niet moge lijk zijn. ROTTERDAM (ANP) - De Industriebond FNV vreest dat als gevolg van verdere sane ringen bij het Rijn-Schelde-Verolme con cern (17.000 werknemers in Nederland) nog eens honderden arbeidsplaatsen verloren gaan. Bestuurders van de bond hebben dat opgemaakt uit een gesprek met de raad van bestuur van het concern over de zogenoem de sterkte/zwakte-analyse, die de top van het bedrijf in opdracht van minister Terlouw van economische zaken moet maken. Het verrichten van deze studie was een voor waarde die de bewindsman verbond aan de "allerlaatste" steunoperatie van 300 miljoen gulden ten behoeve van het in moeilijkhe den verkerende concern, nadat de overheid de afgelopen jaren al bijna 700 miljoen gul den aan steun heeft opgebracht. Een woordvoerder van RSV zei gisteren geen mededelingen te kunnen doen over de ana lyse, omdat deze nog niet is afgerond. Begin oktober zal dat wel het geval zijn, waarna de studie aan de minister zal worden aangebo den. Voor de analyse gereed zal zijn komt RSV nog met een halfjaarbericht. De RSV-woordvoerder wilde niet zeggen hoe de gang van zaken bij het concern geduren de de eerste maanden van dit jaar is geweest, maar volgens een zegsman van de Industrie bond FNV heeft RSV-topman Stikker in een gesprek met de bond laten doorschemeren dat het concern positieve halfjaarcijfers zal kunnen presenteren. Volgens de Industriebond zal dit de sterkte/ zwakte-analyse blijken dat de zaken vooral slecht gaan bij de scheepsreparatiewerven RDM en Wilton-Feyenoord in respectieve lijk Rotterdam en Schiedam en bij de gastur binefabriek Thomassen in Amsterdam. De bond vreest ook saneringsmaatregelen over reorganisaties bij de machinefabriek Breda in Breda, bij De Schelde in Vlissingen en bij Verolme IJsselmonde. De vooruitzichten op wat langere termijn voor de marinebouw-activiteiten (Wilton/RDM en De Schelde) zijn volgens de Industriebond eveneens niet erg rooskleurig. Het zou vol gens de bond duidelyk zyn dat er iets aan de structuur van het concern zal moeten gebeu ren. Er wordt onder andere gedacht aan op splitsing van RSV en aan reorganisaties aan de top. Niet alleen voor RSV. maar ook voor andere scheepsbouwbedrijven in Nederland ziet de toekomst er weinig rooskleurig uit. Bestuur der David Rykse van de Industriebond FNV liet enkele weken geleden via het bondsblad "Zin" weten te vrezen voor 3 000 banen in de Nederlandse scheepsbouw De werkgevers in de scheepsbouwindustrie verenigd in de Cebosine, constateerden on langs een scherpe terugval in het aantal or ders als gevolg van toenemende concurren tie uit "nieuwe" scheepsbouwlanden als Zuid-Korea. De Cebosine voorziet ook verlies van werkge legenheid als er niet snel een keer ten goede komt of wanneer verdere overheidssteun zou uitblyven. WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1982 ACTIEVE AANDELEN DorUchc Petr. 159.00 159.00 icken Hold 63.00 BINNENLANDSE AANDELEN 174.00 174,00 150,00t 150.00b Bonumlj Dell MIJ Desuux Dorp en c< Leldsche Wol Ned.Scheepshyp. 3210.00 3150.00a 25.50 26.00 55,00c 515.00 508.00 BELEGGINGS INSTITUTEN l nlfondx Chemical F Col Growth Japan Fund Madlaon F Technologie F. 2130 28.40 16.20 1820 Franae franc (100) GOUD EN ZILVER Goud f\jnmctaal 35880 36880 Zilver f\jnmetaal 700-770 BUITENLANDS GELD Duitae mark (100) AMSTERDAM - De Amsterdam se effectenbeurs vertoonde woensdag weer geen opwindend beeld Net als in Wall Street moesten veel fondsen terug, maar ook in Amsterdam bleef de schade meestal nogal beperkt De staats fond.senmarkt vertoon de een zeer licht verdeeld beeld De aankondiging van een nieu we 10 pet. staatslening met een looptijd van 7 jaar met de aan trekkelyke mogelykheid van verlenging tot 10 jaar, kwam niet onverwachts en werd voor ken nisgeving aangenomen. Van de actieve aandelen was het ei genlijk Heineken die het meest terug moest Het drankenfonds verloor snel 1,- op 67.- Van de internationals werd Unilever 0.70 goedkoper op 196.90 cn Kon Olie 0 60 op HH.40 KLM moest een halve gulden prysgc vrn I H8 5.11 .1, <M.k Ak/I), Phi hps en Hoogovens verloren licht terrein. De meeste banken konden zich N I hao Ihavi n. al blUfl er by NMB sprake van een lichte druk.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 29