Massaal protest Israëli's Foot zeker van winst in strijd tegen extremen Troepen uit heel Beiroet weg" Brezjnjev lonkt naar Peking Protest Franse staalarbeiders Mijn doodt vier VN- waarnemers -C D- Door druk op regering toch onderzoek? 3 Gijzeling in Honduras vreedzaam beëindigd Brits Labourcongres IÏAANDAG 27 SEPTEMBER 1982 BEIROET (Reuter) - Vier mili taire waarnemers van de Ver enigde Naties zijn zaterdag gedood, toen hun jeep op een mijn reed nabij Beiroet. Dat heeft een VN-woord voerder bekendgemaakt. De vier VN- waarnemers waren twee Amerikanen, een Fin en een Ier die deel uitmaakten van een korps dat sinds 1949 in Libanon is gestationeerd. Volgens een VN-woord voerder in Beiroet reden de vier op een mijn op de Mansuriyeh- weg, die de demarcatielijn vormt tussen Syrische troe pen in het Metn-gebergte en de Israëlische troepen in het christelijke Oost-Beiroet. Buitenland Plan Israëlische regering FERUZALEM (DPA/AFP/Reuter/UPI) - De Israëlische troepen zullen zich de komende dagen niet alleen uit west-Beiroet, maar uit de gehele Libanese hoofdstad terugtrekken. Dit heeft een woordvoerder van het Israëli sche ministerie van buitenlandse zaken gis teren meegedeeld. De Verenigde Staten hebben de komst naar Beiroet van achthonderd militairen, die deel uitmaken van de internationale vredes macht, met tenminste één dag uitgesteld, al dus een bekendmaking van het Witte Huis. De Amerikaanse bemiddelaar Philip Habib zou tegenover Israël hebben benadrukt, dat de Amerikanen Beiroet niet binnen gaan zo lang de Israëlische troepen zich niet terugge trokken hebben uit de Libanese hoofdstad. De Amerikaanse minister van defensie, Cas par Weinberger, heeft gisteren naar aanlei ding van de dood van vier VN-waarnemers die met een jeep op een landmijn reden be nadrukt, dat aanwezigheid in Libanon een riskante zaak is. Het incident geeft volgens hem aan waarom "aan alle voorwaarden moet zijn voldaan" voordat de multinationale vredesmacht wordt ingezet. Weinberger lichtte echter niet toe wat die voorwaarden zijn. Philip Habib is gisteren vanuit Israël in Amman aangeko men waar hij besprekingen zal voeren met koning Hoessein van Jordanië. Functionarissen van de Amerikaanse ambas sade in Amman verklaarden dat het bezoek van Habib onderdeel vormt van een rondreis langs verschillende staten waarop hij staats hoofden en regeringsleiders wil inlichten over de jongste ontwikkelingen in Libanon. Volgens hen zal de speciale gezant van presi dent Reagan praten over de terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Libanon. Nadere bijzonderheden wilden zij niet ver strekken. Koning Hoessein heeft zaterdag in Amman een delegatie van Russische militairen ont vangen, die onder leiding stond van de hoog geplaatste landmacht-generaal Setleski. Bij zonderheden over het gesprek zijn niet vrij gegeven, maar waarnemers wijzen op recen te aankopen van Jordanië van Russische wa pens, waaronder Sam 8-raketten. Het laatste Franse detachement van de inter nationale vredesmacht in Libanon is van- ochten om 3 uur met een vliegtuigmoeder schip in Beiroet aangekomen. De ontsche ping van de 400 man is onmiddellijk begon- De eerste Italiaanse militairen van de interna tionale vredesmacht zijn gisteren in de Liba nese hoofdstad aan land gegaan. Zij zullen hun stellingen echter pas betrekken nadat de Israëlische militairen zich hebben terug getrokken. ERUZALEM - Een juri disch onderzoek naar het bloedbad in Beiroet lijkt onvermijdelijk onder druk van de publieke opi nie in Israël. Volgens zegs lieden van de regering zal het Israëlische kabinet waarschijnlijk morgen in een bijzondere zitting tot een dergelijke juridische commissie besluiten, nu een toenemend aantal mi nisters deze eis onder steunt. Een eis die ook af gelopen zaterdagavond naar voren werd gebracht in de grootste massade monstratie die Israël ooit heeft gekend. door Jaap van Wesel onderdag komt het Israëlische parlement, de Knesset, opnieuw bijeen op verzoek van de opposi tie om het aftreden van minister van defensie Sharon te eisen. Dit naar aanleiding van onthullingen van Sharon, waaruit blijkt dat de regering gelogen heeft bij de in val in westelijk Beiroet. Is officiële reden werd toen opge geven dat het de bedoeling was daar rust en orde te handhaven, maar Sharon heeft nu toegege ven dat het eigenlijke doel was de overgebleven infrastructuur van de PLO te vernietigen. Op grond van deze leugen eist de op positie het aftreden van de rege ring en de minister van defensie Sharon. [eer dan 400.000 mensen, dat is 10 procent van de Israëlische bevol king, demonstreerden zaterdag avond op het centrale plein in Tel Aviv. De demonstranten eis ten behalve een officieel onder zoek, het aftreden van premier Begin en minister van defensie Sharon en de onmiddellijke ont ruiming van Beiroet. De demon stratie was georganiseerd door vrijwel alle oppositiepartijen, met de Arbeiderspartij en de Vrede Nu-beweging aan het hoofd, de eerste keer dat een der gelijke gezamenlijke demonstra tie plaats had. Honderdduizenden mensen hebben zaterdag in Israël gedemonstreerd tegen de politiek i Ook binnen de regering valt kritiek op hun beleid te bespeuren. i premier Begin en zijn minister Sharon. Massaal Het grote plein in Tel Aviv puilde uit. Er was niet genoeg plaats voor de honderdduizenden men sen die met autobussen uit het hele land waren aangevoerd, zo dat ook de zijstraten vol stonden. Een aantal leuzen: „Israël wil le ven, moeten anderen sterven?", „Begin en Sharon vernielen Li banon", geillustreerd met een kindertekening van een ceder boom, het nationale symbool van Libanon, die door Begin en Sha ron wordt omgehakt. Verder por tretten van Sharon met bloed be smeurd, zelfs een portret van Sharon als Idi Amin, de beruchte voormalige dictator van Oegan da. „Er is ook een ander Israël", riep oppositieleider Peres onder luid applaus van de massa. „Israël is niet Begin en Sharon alleen". Grote indruk maakte de zoon van minister van binnenlandse zaken Burg, die onder meer te gen zijn vader uit naam van reli gieuze reserve-officieren een ju ridisch onderzoek eiste. Gisteren verklaarde de minister van bin nenlandse zaken Burg zelf vóór een juridische onderzoekscom missie te zijn. Spreekkoren „Be gin naar huis" werden onder handgeklap voortdurend her haald. De demonstratie verliep zeer orde lijk. Het waren lang niet allemaal sympathisanten van Peres of Vrede Nu die waren komen de monstreren. Ook mensen die de politiek van Begin op zichzelf ondersteunen, maar de praktij ken van Sharon en Begin in Li banon onaanvaardbaar vinden, evenals de manier waarop zij hebben geprobeerd de zaak in de doofpot te stoppen. Gefaald Zo schrijft de hoofdredacteur van het rechtse blad Maariv - een steunpilaar van Begins annexa tie-politiek - dat Israël nu gefaald heeft. Schmuel Schnitzer schrijft dat hij als iemand die de Tweede Wereldoorlog heeft meegemaakt, altijd de vraag stelt: waarom heeft toen de wereld gezwegen, terwijl de joden werden uitge moord. De moord op zes miljoen joden was niet alleen mogelijk omdat er Duitse moordenaars waren, maar omdat de zwijgende meerderheid het niet wilde we ten. „Dat maakte de moord op miljoenen joden mogelijk". „En in dit uur van de waarheid hebben wij gefaald en gestotterd. Wij waren niet bereid te onder zoeken en verantwoordelijkheid te dragen. Wij hebben niet aan de morele criteria voldaan die we zelf voor anderen hebben vastge steld. Wij, vervolgden door pro- groms, steken de beschuldigen de vinger uit naar dat zwijgen, en nu hebben wij zelf bij een pro- grom gezwegen dat onder onze eigen ogen plaats vond", aldus de hoofdredacteur van Maariv. Het is dit gewetensconflict waar door Israëli's in groten getale de straat op gingen. Nieuw pleidooi voor normale relatie President en partijleider Brezjnjev bezocht gisteren olieboor-installaties n de republiek Azerbeidzjan. MOSKOU (DPA/AFP/UPI) - Pre sident Brezjnjev van de Sowjet- Unie heeft gisteren aangedron gen op verbetering van de be trekkingen met de Chinese volksrepubliek. Hij sprak niet over aanstaande besprekingen tussen Moskou en Peking over het verloop van de grens tussen de twee landen. De Russische televisie verzorgde een rechtstreekse uitzending van de toespraak die Brezjnjev hield in Bakoe, de hoofdstad van de re publiek Azerbeidzjan. Deze re publiek kreeg de Lenin-orde vanwege haar goede prestaties bij het vervullen van het vijfja renplan 1976-1980. De Russische leider stond in zijn toespraak, die drie kwartier duurde, stil bij de besprekingen tussen de Sowjet-Unie en India. Tijdens besprekingen met pre mier Indira Gandhi, die de afge lopen week de Sowjet-Unie be zocht, bleken de twee landen het "geheel of bijna nagenoeg eens" over veel internationale kwes ties, aldus Brezjnjev, die verder zei: "wat Azië betreft beschou wen wij het als erg belangrijk tot een normalisering en geleidelij ke verbetering te komen in de betrekkingen tussen de Sowjet- Unie en de Chinese volksrepu bliek op een basis die wat mij be treft er een zou moeten zijn van MEXICO-STAD (GPD) - De gij zeling in de Hondurese in dustriestad San Pedro Sula is na acht dagen op vreedzame wijze beëindigd. Zaterdag middag lieten de bezetters van de plaatselijke Kamer van Koophandel hun laatste 32 gijzelaars vrij, onder Wie de Hondurese ministers van economische zaken en finan ciën. Daarna vlogen zij met een vliegtuig van de Paname se luchtmacht naar Panama- Stad. De guerrillero's hebben politiek asiel in Cuba ge vraagd. Volgens de versie van de Hon durese autoriteiten heeft het gijzelingsdrama in San Pedro Sula slechts één mensenle ven gekost: dat van een vei- ligheidsagent, die werd ge dood toen de 12 guerrillero's de Kamer van Koophandel op vrijdag 17 september be stormden. De guerrillero's zelf zeggen dat speciale anti- terreurtroepen tijdens de be zetting verschillende pogin gen hebben gedaan om in de Kamer van Koophandel door te dringen en dat zij die aan vallen hebben afgeslagen en daarbij in totaal vijf soldaten zouden hebben gedood. De Hondurese regering gaf za terdagavond een triomfante lijk communiqué uit, waarin stond dat de guerrillero's zonder gijzelaars waren ver trokken en ook zonder dat op de e ingegaan. De bezetters eisten oorspronkelijk de vrijlating van zo'n 70 politieke gevan genen, uitwijzing van alle buitenlandse militaire advi seurs en het legertje van naar schatting 5000 anti-sandinis- tische ballingen, afschaffing van de anti-terreurwet en het staken van de militaire in menging van Honduras in de Salvadoriaanse burgeroor log. In Panama beweerde de leider van het bezettingscomman do, dat er één politieke ge vangene was vrijgelaten. Het zou gaan om Eduardo Lanza, die met de guerrillero's in Pa nama arriveerde. De leider van het commando verklaar de, dat de Hondurese autori teiten oorspronkelijk hadden gezegd dat Lanza zich niet achter de tralies bevond, maar hem nu toch hadden vrijgelaten om de gijzeling te kunnen beeindigen. Het congres van de Labourpar- tij, dat vandaag in Blackpool begint, zal zo goed als zeker in overweldigende meerder heid besluiten de binnen de partij opererende extreem linkse organisatie „militante stroming" te verbieden. Labour-leider Michael Foot heeft zich dit weekeinde ver zekerd van de steun van twee grote vakbonden in zijn strijd tegen extreem links. Deze bonden, de Transport and General Workers Union (TGWU), en de bond van de mijnwerkers (NUM), verte genwoordigen bij het con gres een groot aantal stem- Andere bonden hadden al eer der laten weten Foot te zullen steunen. Bij een vergadering met vakbondsleiders zei Foot zaterdag te zullen opstappen als hij zijn zin niet krijgt, en „militante stroming" niet buiten de partij wordt gezet. De vakbondsleiders waren ge voelig voor Foots argument dat de toch al wankele een heid binnen Labour voor- door Henk Dam goed zal verdwijnen als niet snel een eind wordt gemaakt aan de activiteiten van „mili tante stroming", een marxis tisch georiënteerde groep die een buiten-proportioneel gro te invloed op de partij heeft gekregen. Zaterdag ging de mijnwerkers vakbond om. De congresde legatie van deze partij besloot zich tegen de eigen leider, de als extreem bekend staande Arthur Scargill, te keren en het idee te steunen om een lijst aan te leggen van groe pen die wel en niet zijn toege staan binnen Labour. De introductie van deze lijst, die bedoeld is om „militante stroming" illegaal te maken, kreeg ook de goedkeuring van de gedelegeerden van de TGWU, de grootste vakbond in Engeland. Die gingen daarmee in tegen de aanbeve ling van hun bestuur, dat eer der had verklaard niet mee te willen werken aan een „hek senjacht". Foot heeft een overwinning meer dan ooit nodig. Zijn ge loofwaardigheid als partijlei der is de afgelopen maanden ernstig in gevaar gekomen door het niet aflatende gekra keel tussen links en recht binnen de Labourpartij. Een opiniepeiling die gisteren in het zondagsblad „Sunday Te legraph" werd gepubliceerd, geeft aan dat 55 procent van de traditionele Labourstem- mers vindt dat Foot plaats moet maken voor een andere partijleider. Fabrieken gaan dicht PARIJS (DPA) - Franse staalarbeiders hebben in het weekeinde met stakingen en gevechten op straat geprotesteerd tegen plannen van de regering in Parijs. bedrijven te sluiten en werknemers in de genationa liseerde staalindustrie te ontslaan. In Vireux-Molhain in de Ardennen aan de Belgische grens vochten arbei ders tot in de nacht van zaterdag op zondag met de politie. De Franse spoorwegen moesten het treinverkeer tussen Nancy en Parijs stilleg gen nadat arbeiders in Pompey bij Nancy de rails hadden geblokkeerd Ook de autoweg tussen Nancy en Metz was urenlang niet te gebruiken In Vireux-Molhain gaat een fabriek dicht Toen de werknemers van dit staalbedrijf hier vrijdag van hoorden wierpen ze barricaden op en gren delden ze het dorp volledig van de buitenwereld af. De staalarbeiders kregen steun van de tegenstanders van kernenergie, die sinds een half jaar elke laatste zaterdag van de maand protesteren tegen de uitbreiding van de kerncentrale te Chooz niet ver van Vireux Toen de politie de uit omgehakte bomen en dwars over de weg geplaatste vrachtauto's bestaande uit barricades wilde verwijderen, begonnen de demonstranten met molotovcoctails en stenen te gooien. Tot na mid dernacht waren in totaal 1.200 politiemensen op de been die het dorp volgens ooggetuigen in een reusachtige wolk traangas hulden In Pompey wil het staalbedrijf Sacilor zijn personeelsbestand inkrimpen van 3.500 nu tot 2.300 in 1986. De arbeiders sloten het dorp vrijdag al af voor alle verkeer, waarna de middenstanders op zaterdag hun winkels gesloten hielden. gezond verstand, wederzijds res pect en voordeel voor beide par tijen". De Chinese pers heeft vandaag zonder commentaar bericht over het nieuwe voorstel van Brezjn jev. Ook het ministerie van bui tenlandse zaken in Peking wilde geen reactie geven. Het partijblad Volksdagblad bracht onder de kop "Brezjnjev over de betrekkingen met India en China" een kort bericht over Brezjnjevs rede. Voor de volgende maand zijn nieu we Russisch-Chincse besprekin gen voorzien over de mogelijkhe den voor hervatting van de on derhandelingen over de grenzen- kwestie en de normalisering van de verhouding. Kaping in Italië ROME (AFP/Reutcr) - Gewapen de personen hebben zaterdag avond een vliegtuig met 109 in zittenden van de Italiaanse lucht vaartmaatschappij Alitalia ge kaapt. Het toestel landde in Cata nia op Sicilië nadat Libic en Mal ta hadden geweigerd toestem ming voor landing te verlenen Een gewapende man. die het vlieg tuig kaapte, heeft alle 101 passa giers en zes van de acht beman ningsleden vrijgelaten. De kaper werd gearresteerd. De kaper bleek de 32-jange Igor Shkuro, die in Leningrad werd geboren De man bezat een in Australië uitgegeven paspoorten woonde in Rome. TOUWTRCKKCN OM HST KAMP!OeNS CHAP m umn. msemm wmmumn PiOeCtN BCSTAANDC UIT 6 KMSONCH KUNNCN IHSCHRUm BU: Le/c/sc/i Payb/ad te/. C7/-/AHH/ H twfttc/ /32 J

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9