Van Agt: beslissing nabij C Rustige manifestatie Amelisweerd 3 MASSAMOOR' PALESTÜNEN Massaal protest tegen bloedbad in Beiroet Vredesdemonstraties: duizenden mensen Deze week nieuwe acties verwacht CDA ziet niet veel in coalitie met PvdA Kerstboter naar 'arme* EG-landen Politie ontzet Surinaamse ambassade MAANDAG 27 SEPTEMBER 1982 Binnenland UTRECHT (ANP/GPD) - De ma nifestatie die het Landelijk Ame lisweerd Komitee (LAK) zondag in Utrecht heeft gehouden, is zonder problemen verlopen. De manifestatie werd gehouden in het NV-huis. een jongerencen trum in de Utrechtse binnenstad. Oorspronkelijk was de plaats van handeling het bosperceel bij Amelisweerd geweest, maar na de kapactie van vrijdag moest e<?h andere plaats gevonden wor den. In het NV-huis 'traden van twee uur 's middags tot het begin van de avond groepen op, afge wisseld door sprekers tegen de aanleg van de weg door Amelis weerd. Volgens de organisatoren hebben in totaal zo'n tweedui zend mensen de manifestatie be zocht. Een voorstel om de mani festatie af te sluiten met een de monstratieve tocht door het Utrechtse centrum werd door een meerderheid der bezoekers afgewezen. Domtoren Een groepje van de vrienden van Amelisweerd heeft zaterdagmid dag rond vier uur het bovenste gedeelte van de Domtoren in Utrecht bezet. De bezetting was een protest tegen het kappen vrijdag van de ruim 600 bomen in het (nu voormali ge) bos Amelisweerd. De tijdelijke bezetting is tevens ge richt tegen het optreden vrijdag van de ME. In een spandoek en in aan balonnen hangende pam fletten roepen de actievoerders de Utrechtse bevolking op tot verzet tegen de aanleg van rijks weg 27, die op de plaats van bos Amelisweerd moet komen. De bezetters hebben tevens letter lijk de noodklok geluid in de domtoren. De bezetters verlieten na enige tijd vrijwillig de Domto ren. Het gekapte bospercel was gister middag voor veel Utrechters het doel van een zondagmiddaguitje. Vele honderden mensen maak ten een wandelingtje tussen de gevelde bomen. Bij de rand van het bos was door het actiecomité een klein 'begraafplaatsje' (zie fo to) ingericht. Voor iedere boom soort was een kruis geplant met daarop het aantal van die soort, dat vrijdag tegen de vlakte ging. D'66 Het bestuur van de afdeling Utrecht van D'66 heeft in een verklaring het optreden van de burgemeester van Utrecht en van de Mobiele Eenheid rond het ontruimen en het kappen van het bos Amelisweerd fel gekriti seerd. De afdeling, die zich altijd verzet heeft tegen de aanleg het deel van rijksweg 27 door het landgoed Amelisweerd, vindt dat de kwestie onnodig geësca leerd is en dat de politie te hard is opgetreden. Naar de opvatting van de afdeling Utrecht, dat twee zetels heeft in de gemeenteraad en met een wethouder in het college van B en W vertegenwoordigd is, was het beter geweest indien in deze omstreden kwestie een uitspraak van de Raad van State was afge wacht. In de loop van deze week, zo ver wacht het LAK. zal dc beslissing vallen over wat voor een soort ac ties er in de nabije toekomst zul len worden gevoerd. Een LAK- woordvoerder laat weten bij- De actiegroep Vrienden van Amelisweerd hebben op het gesloopte stuk bos kruizen geplaatst met de aantallen gekapte bomen, onderxxrdeeld tn soort. voorbeeld te denken aan het hin deren van werkzaamheden aan de weg. Dat kan onder meer door het bezetten van bruggen. )ver het doel van dergelijke acties zegt hij: ..Het zal de overheid eens en voor altyd duidelijk moeten worden dat Amelis weerd het laatste stuk bos is ge weest dat zij om zeep heeft kun nen helpen voor de aanleg van bijvoorbeeld een weg". DEN HAAG (GPD) - Het CDA vindt dat nog deze week duidelijkheid moet ontstaan over de kans van slagen van kabinetsinformateur Van Kemenade. Zowel premier Van Agt als CDA-voorman De Koning hebben in het af gelopen weekeinde laten weten niets te voelen voor lang durige onderhandelingen. Volgens Van Agt is de infor matie al in een kritiek stadium beland. Naar schatting vierduizend mensen hebben zaterdag in Amsterdam gedemonstreerd tegen de massamoord op Palestijnen in Libanon. Volgens een woordvoerder van de politie verliep de betoging "werkelijk perfect". Op de foto de stoet in de Leidsestraat. AMSTERDAM (ANP) - In Am sterdam is zaterdagmiddag gede monstreerd tegen de massa moord op Palestijnen in West- Beiroet. Naar schatting van de politie liepen drie tot vierdui zend mensen mee in de stoet, die rond half twee van-het Museum plein vertrok. De demonstratie stond onder auspiciën van onder meer CPN, PSP en PPR. organi saties van buitenlandse arbei ders, het Nederlan'ds Palestina Comité, de Palestijnse Vereni ging en Pax Christi Nederland. In een verklaring stellen de organi satoren de Israëlische regering en het Israëlische leger verant woordelijk voor de uitroeiing van een deel van de bevolking in de Palestijnse vluchtelingen kampen. WEERRAPPORTEN 1 s I d "2-Ï! 'Sa I In plaats van de huidige Israëli sche politiek te blijven steunen moet Nederland zich inzetten voor erkenning van de rechten van het Palestijnse volk en voor de erkenning van de PLO als de onderhandelingspartner van het Palestijnse volk, aldus de verkla ring. De demonstratie eindigde op het Beursplein met een manifestatie, waarop enkele vertegenwoordi gers van de deelnemende organi saties het woord voerden. Door toedoen van, wat de politie noemde, kwaadwillende jonge lui heeft de Mobiele Eenheid za terdagmiddag toch nog moeten optreden. Dit gebeurde voor het kantoor van de Israëlische lucht vaartmaatschappij El Al op het Rokin. De ME voerde daar een charge uit tegen een groep van ongeveer dertig jongelui die een hoofd-inspecteur de pet hadden afgeslagen en vervolgens in zijn nek waren gesprongen. Volgens een politiewoordvoerder had de groep zich op de dam af gescheiden van de Palestijnse demonstratie, die naar hij zei overigens "werkelijk perfect" was verlopen. De betogers trok ken naar El Al, waar inmiddels enkele tientallen ME'ers de straat hadden afgezet. De hoofdinspecteur kwam in moeilijkheden, nadat hij de jon gelui had gewaarschuwd zich rustig te houden omdat de politie niet zou toestaan dat er iets met het El Al kantoor gebeurde. Na dat de aanvallers waren verjaagd betrok de ME de wacht bij het El Al kantoor. Om vier uur hielden zich nog steeds demonstranten in de buurt van El Al op. Maar de politie sprak van een "rustige" situatie. Van Agt en De Koning uitten in af zonderlijke radio-interviews for se kritiek op de sociaal-economi sche voorstellen van Van Keme nade. Daarmee sloten zij zich aan bij de opvattingen van CDA-on- derhandelaar Lubbers, die vrij dag al duidelijk maakte dat de voorstellen nog fors in CDA-rich- ting moeten worden bijgesteld. CDA- en D'66- woordvoerders heb ben voorts de suggestie van de PvdA afgewezen, dat een eventu eel besluit over de plaatsing van nieuwe kernwapens nog wel en kele jaren kan worden uitge steld. Premier Van Agt herhaal de zijn stelling dat Nederland hoe dan ook volgend jaar een principe-beslissing zal moeten nemen. Ook defensieminister Van Mierlo liet weten weinig te voelen voor uitstel Praatpapier Premier Van Agt trok gisteren -tij- dens een radioprogramma van de AVRO- uit het inmiddels uit gelekte sociaal-economische 'praatpapier' van Van Kemenade de conclusie dat overeenstem ming met de WD „aanmerkelijk gemakkelijker" te bereiken valt dan met de PvdA. Hij wilde ove rigens niet zeggen hoeveel kans van slagen Van Kemenade heeft. Wel stelde Van Agt vast dat de be slissende ronde nadert. „Binnen enkele etmalen nadat Van Keme nade morgen zijn voorstellen op de fracties afschiet is het ja of nee," aldus de CDA-lijsttrekker. „Dan weten we ook of zijn infor matie kans van slagen heeft". Ook minister De Koning (land bouw en visserij) benadrukte za terdag bij de VARA dat aan het stuk van Van Kemenade nog wel het een of ander op te knappen valt. Centraal moet daarbij ko men te staan dat het tekort van de overheid jaarlijks in aanzien lijke mate wordt teruggebracht. De daling van het tekort met 0,5 procent per jaar (zoals Van Ke menade voorstelt) is volgens hem veel te weinig. „We moeten een uiterste poging doen om tot herstel van de eco nomie te komen," aldus De Ko ning. Hij sloot overigens niet uit dat het CDA en PvdA alsnog overeenstemming over de hoofd punten van het sociaal-econo misch beleid kunnen bereiken. Maar daarvoor is nodig dat Van Kemenade scherper aangeeft wat volgens hem de basis van de kabinetsformatie moet zijn. „We moeten niet vervallen in weken lange gevechten om bijzinnen. De hoofdlijnen zullen heel goed omschreven moeten worden". De Koning is van mening dat in de komende week een beslissing dient te vallen over de sociaal- economische voorstellen van Van Kemenade. Het stuk moet volgens hem zo helder zijn dat een besluit mogelijk wordt „met een minimum aan toevoegin gen". Hij hoopt dat het een hel der stuk wordt, waar helder met ja of nee op gereageerd kan wor den. CDA-bestuur Inmiddels heeft ook een deel van hpt algemeen bestuur van het CDA zich zaterdag uitgesproken voor een coalitie met de WD. HILVERSUM (ANP) Minister De Koning van landbouw en vis serij acht het 'niet waarschijnlijk' dat eind van dit jaar opnieuw goedkope boter op de markt wordt gebracht om zo de boter berg weg te werken. De minister zei zaterdag voor radio in de Rooie Haan van de VARA dat de zogenoemde kerstboteractie waarschijnlijk niet herhaald zal worden. Tijdens de landbouwraad in Brus sel is deze week de zaak van de oplopende botervoorraden in de EG aan de orde gekomen. Een van de mogelijkheden die toen zijn geopperd om de voorraden weg te werken gaat meer in de richting van sociale boteractics onder erkende noodlijders in bij voorbeeld EG-partners als Enge land, Ierland en Italië. Het minis terie van landbouw in Den Haag verwacht de beslissing over de keuze van de actie tegen eind ok tober. Deel CPN wil koers veranderen AMSTERDAM (GPD) - Onge veer 600 CPN-lcden hebben zaterdag in Krasnapolsky in Amsterdam deelgenomen aan een discussiebijeen komst over de koers van de partij. Volgens het Amster damse CPN-gemeenteraads- lid Laurens Meerten, woord voerder van het zogeheten „Horizontaal overleg van communistendat de bijeen komst organiseerde, bleek dat de deelnemers aan de dis cussie op twee punten een wijziging in de CPN-koers willen. Wat betreft de sociaal-economi sche politiek moet de huidige „passiviteit" worden door broken en de bestrijding van de economische crisis krach tiger worden aangepakt. In de strijd voor de vrede moet de „neiging tot pacifisme" plaatsmaken voor een „poli tiekere aanpak waarbij meer nadruk wordt gelegd op de samenhang tussen de oor logsdreiging en de economi sche crisis. Het Horizontaal Overleg van Communisten vindt verande ring en vernieuwing van de partij-organisatie nodig. Daarbij moet echter worden voorkomen, dat de organisa tievormen en -structuren van de CPN als los zand aan el kaar komen te hangen, aldus Meerten. Voorts moet er vol gens het Horizontaal Overleg meer de nadruk op worden gelegd, dat vrouwenstrijd voor een groot deel klassen strijd is. D'66 houdt vast aan beleid SOESTERBERG (ANP) - D 66 zal haar "onafhankelijke koers" niet wezenlijk veran deren. ondanks de grote ne derlaag bij de Tweede Ka merverkiezingen. Dit is de uitkomst van het beraad van het hoofdbestuur van D'66. bewindslieden, kamerleden en het wetenschappelijk bu reau van de pratij dat in het weekeinde is gehouden. Juist gezien de bijzonder moei lijke sociaal-economische si tuatie en problemen op het gebied van vrede en veilig heid is er volgens het hoofd bestuur extra behoefte aan een partij als D'66. die vanuit "een vernieuwingsgezinde mentaliteit zoekt naar eigen tijdse oplossingen", aldus een zondag uitgegeven ver klaring. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Mallorca Malta Munchen Rome Split I Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tunis onbew. onbew. licht bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. licht bew. licht bew. licht bew. licht bew. licht bew. geheel bew. half bew. onbew. licht bew. licht bew. licht bew. 17 11 3 15 9 02 28 21 0 25 14 0 26 14 07 17 10 18 17 11 06 22 10 20 16 15 4 0 25 11 17 26 10 0 19 10 09 22 13 0 23 13 84 18 12 04 15 11 18 7 - half bew. 25 18 zwaar bew. 18 11 onbew. 29 17 onbew. 27 16 zwaar bew. 15 11 zwaar bew. 24 16 licht bew. 22 9 zwaar bew 22 14 onbew. 25 18 licht bew. 26 20 half bew. 31 20 LEIDEN (ANP) - Ter afsluiting van de Vredesweek zijn het afge lopen weekeinde op tal van plaatsen manifestities gehouden die vele duizenden mensen op de been brachten. In 't Harde is zaterdag voor de tien de keer een anti-atoombommars gehouden. De organisatoren schatten het aantal deelnemers op 10.000, de politie op 6.000. De mars werd dit jaar gehouden on der de motto's: 't Harde. Neder land en Europa kernwapenvrij. Doorbreek blokkenpolitiek en geen atoomtaken voor Orion en F-16. De tocht langs de legerplaats 't Harde naar het manifestatieter rein had een rustig verloop.' Meer dan 800 mensen, opvallend veel ouderen, hebben zaterdag middag in Heerlen deelgenomen aan een vredesmars. Meindert Muller, directeur van het Missionair Centrum in Heerlen, verweet in een toespraak de Ne derlandse regering hardleers heid. "Zij negeert de mening van de meerderheid van het Neder landse volk, dat geen kernwa pens wil en weet hoe verderfelijk die zijn. Alleen de regering weet dit kennelijk nog steeds niet. Ook vele politici niet. Zij zijn hun beloften, gedaan tijdens de massale vredesmars op 21 no vember van verleden jaar in Am sterdam vergeten". Een vijftigtal deelnemers in Rot terdamse vredesgroepen is er za terdagmiddag niet in geslaagd in de Rotterdamse haven een brief te overhandigen aan vertegen woordigers van het administra tieve centrum van de Ameri kaanse militaire wapentranspor ten voor West-Europa. De vre desactivisten mochten het ter rein van het overslagbedrijf, waar het Amerikaanse hoofd kwartier is gevestigd, niet op. Dc brief werd door werknemers van dat bedrijf aangenomen, aldus woordvoerder Maarten van Rootselaar van de gezamenlijke Rotterdamse vredesgroepen. In de brief wordt de Amerikanen gevraagd een eind te maken aan de geheimzinnigheid rond mili taire transporten door de Rotter damse haven. Zo'n 1200 mensen hebben gister middag deelgenomen aan de vre- desmanifestatie voor de ingang van de militaire vliegbasis Gilze- Rijen. Ze waren vanuit vijftien punten in de omgeving komen fietsen. Voor de hoofdpoort werd symbolisch een kruisraket door gezaagd. Na afloop sprak onder andere IKV-secretaris Mient-Jan Faber de vredesdemonstranten toe. Volgens hem zal Noord-Bra bant een sleutelpositie gaan in nemen bij de vraag of er in Ne derland plaats is voor de kruisra ket. omdat deze dichtbevolkte provincie vijf militaire vliegba- ses telt. Faber verwacht, dat een CDA WD-kabinet dc kruisraket niet in een keer zal toelaten maar sluipsgewijs. Volgens een schatting van dc poli tie hebben gistermiddag ook on geveer duizend mensen gede monstreerd bij dc hoofdpoort van het vliegveld Volkel. afsluiting van de vredesweek ge demonstreerd wordt bij dit Bra bantse vliegveld. Aangenomen wordt dat er op dc terreinen van dc vliegbasis volkel atoomkop pen liggen opgeslagen. DEN HAAG (ANP) - De Haags, politie heeft zaterdagochtend omstreeks kwart over negen een einde gemaakt aan de bezetting van de Surinaamse ambassade aan de Alexander Gogelweg Dat gebeurde op verzoek van de Su rinaamse zaakgelastigde Spier, aldus een woordvoerder van dc Haagse politic De vier bezetters van de ambassade zijn aange houden op verdenking van lo kaalvredebreuk en vernieling Ze zyn voor verhoor overge bracht naar het hoofdbureau van politie De bezetters waren zaterdagoch tend vroeg dc ambassade - waarin zich geen personeel be vond - via een achterdeur bin nengedrongen. De zich actieco mité voor herstel van dc demo cratie in Suriname noemende be zetters eisten contact met dc Su rinaamse machthebbers Sital cn Bouterse of met hun plaatsver vangers. Zij wilden een gesprek over het herstel van de democra tische rechten in Suriname, zo lieten zii weten. Toen de bezetting enige uren duur de. hebben de fMtrgBll Spier en de eerste en tweede se cretaris van de ambassade con tact met de bezetters gehad, al dus de politie. Daarna heeft dc zaakgelastigde meegedeeld de ambassade ontruimd te willen zien. De Haagse politic heeft voor de ontruiming ongeveer twintig man ingezet Politieman nen zijn via stukgeslagen ruiten het ambassadegebouw ingegaan en met de bezetters door de voor deur naar buiten gegaan, aldus de politiewoordvoerder Een aantal Surinaamse organisa ties heeft de bezetting van de Su rinaamse ambassade scherp ver oordeeld. Volgens hen gaat het hier om ccn groep Surinamcrs die al enige tijd probeert door verspreiding van valse berich ten, verwarring te zaaien onder de landgenoten m Nederland. "Deze groep wil geen echte de mocratie, maar probeert door het spookbeeld van het communis me op te roepen, terug te keren naar de situatiue van voor fe bruari 1980, waarin weliswaar verkiezingen plaatsvonden, maar het volk verdeeld werd ge houden in raciale blokken en niet echt iets te vertellen had". Alarmnummer voor prijzen DEN HAAG (GPD) - De Consu mentenbond heeft de maand ok tober uitgeroepen tot „prijsa larm"-maand Via telefooonnum mer 070-884200 kan iedereen zich melden die meent dat een prys verhoging van een bepaald arti kei niet klopt op grond van dc bestaande prijzenbeschikking Met het openen van het speciale telefoonnummer hoopt de Con sumentenbond een beter inzicht te krijgen in de verschillende prijsverhogingen waarmee de consument wordt geconfron teerd. Uit onderzoek is gebleken dat met name voor produkten waarvoor geen pnjzenbeschikkingen gel den, vaak forse prijsstijgingen optreden. ADVERTENTIE Het zesae r al dat c Eén van de vrededemonstratics werd afgelopen zaterdag voorde tiende achtereenvolgende keer gehouden in de legerplaats 't Harde. Ongeveer tienduizend mensen liepoen in de stoet me.' j van harte welkom

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7