Beestenspul: mierenhoop Dierenshow trekt 32.000 mensen Uitgebreid clubhuis nu voor hele buurt Wegloophuis kraakt pand Plasterk (25) raadslid voor PvdA Leidenaar mishandeld Leiderdorper zwaar gewond MAANDAG 27 SEPTEMBER 1982 Een afwasteiltje met een paar i r onder. Op Beestenspul ging dat door voor een kunstkoe die gemolken kon worden. Veel belangstelling voor de kameel en de lama's, die direct bij de ingang van 'Beestenspul' stonden geparkeerd. LEIDEN Het mooiste plekje voor Beestenspul is toch op één van de galerijen in de Groenoordhallen. Vandaar heb je pas echt goed zicht op de mierenhoop die Beestenspul is. "Attentie, wil de moeder van Steven van Veen naar de centrale komen", klonk het dan ook geregeld door de hal. Tussen mens en dier raakten heel wal kinderen zoek. Naar schatting van organisator E.M. Laan hebben zo'n 32.000 personen dit weekeinde de 'grootste dierenshow van Euro pa' bezocht. "Iets minder dan vo rig jaar. Vooral de zaterdag viel een beetje tegen", aldus een toch niet ontevreden Laan. De opening werd verricht door mi- g nister Gardeniers van volksge zondheid, die daar zo langzamer hand een dagtaak aan lijkt te krijgen. Als er maar ergens in de stadsgrenzen iets georganiseerd wordt, dan staat de Leidse repre- sentante in het kabinet-Van Agt alweer achter het openingslint. In de Groenoordhallen bestonden de handelingen uit het overdra gen van een hond uit het dierena siel aan een nieuwe eigenaar. Goed voorbeeld deed in dit geval kennelijk goed volgen. Alle hon den en bijna ale katten uit de Leidse en Haagse asielen, die in de Groenoordhallen aanwezig warén, kregen een nieuw tehuis. In een klein toespraakje wees Gar deniers op het belang van goede verzorging en hygiëne van en voor huisdieren. Ook de begelei ding van een dierenarts om ziek ten tegen te gaan, moest volgens haar niet vergeten worden. Deze zevende Beestenspul zou oor spronkelijk ook de primeur van een hondencrèche hebben ge had. Dat ging echter op het laat ste moment niet door. "Er ble ken daarvoor allerlei bepalingen te zijn, waar wij geen weet van hadden", aldus organisator Laan. "Het gevaar bijvoorbeeld dat gezonde dieren door zieke besmet zouden worden". Een al ternatief was echter gauw gevon den. De honden konden nu in kassahokjes worden gestald. "Gewoon even kijken of het sa men ging, kijken of ze elkaar niet aanvlogen. Nou, dat bleek prima te werken", vond Laan. "En dan nu de teckel", sprak de presentator van de honden show. "De teckel wordt wel ei genwijs genoemd. Dat is ech ter onjuist. Wel is de teckel zelfstandig, hij komt voor zijn eigen mening uit". De teckel voert zijn eigenaresse langs de hekken en de presem tator belandt bij de bloed hond. "De bloedhond is genstelling tot alle praatje niet bloeddorstig. De bloea hond kun je wel op een bloed spoor of zelfs een zweetspoor zetten. De bloedhond wordt ook wel chien de Saint Hubert genoemd, hond van Sint Hu- bert. Het is een beminnelijke hond die intrigeert in zijnlo- tale gedraging" Zijn woorden worden met stel- lighed weersproken door hon den buiten de hekken. De bloedhonden worden op hun ererondje luid uitgeblaft. Kennelijk zijn de bloedhon den in hondenkringen der geliefd. De categorie 'ge zelschapsdieren' is aan d beurt. "Luxe diertjes voc ke dames", zegt de presenta tor als net op dat moment een grote vent door de ring holt. Aan de lijn een hond ter grootte van een muis. Tien meter verder een samen scholing: een bebrilde heer tovert opgewekte deuntjes uit een wonderorgel. Hij heeft het uiterlijk van een walrus en dat is ook het enige verband dat met Beestenspul kan wor den gelegd. Een vrouw mag het even van hem overnemen. door Bart Jungmann De walrus gaat tegenover haar zitten en helpt de ritme box een handje door op de zij kanten van een werkloos or gel de maat aan te geven. "Ga jij maar weer", zegt ze na af loop zachtjes tegen hem. De ritmebox gaat op 78 toeren en hij laat even zijn schouders aan het ritme proeven. Het tien vingersysteem doet de rest. Het is één uur, op het podium spreekt meneer Naerebout van de Europese Commissie tot bescherming van zeehon- dert en andere pelsdieren. Slechts weinigen luisteren. "In de jaren dertig heb ik eens gesjied.ehh... geskied", zegt meneer Naerebout. "On der de ski's zat zeehondenvel, dat was tegen het terugglij den. Een meisje zei tegen ons: weet u wel hoe die dieren ge vangen worden? Nee, dat wisten wij niet Dat besef is pas, in de jaren zestig geko men. Ondanks dat ene me neer Willem Duys een Haagse bonthandelaar in zijn pro gramma haalde, die zei dat het allemaal niet zo erg was. Nu, in de jaren tachtig, is het gelukkig allemaal veran derd. Iedereen - zeker in Ne derland weet er nu,van". Hij overhandigt een vrouw naast hem een kunststof zee hondje. Hei is mevrouw May- Van Weggen. Europees parle mentslid "en bekend van de zeehonden", aldus een inleid- ster. Dankzij mevrouw May is een wetsvoorstel m voorbe reiding, dat de jacht op zee honden verbiedt, leert een persbericht. "Ik ben trots en best wel een beetje ontroerd", zegt ze. Mevrouw J. May-Van Weggen uit Noordwxjk is ver kozen lot dieren vriendin van het jaar. Schuin tegenover het podium een stand van het Leids diere nasiel. Vermoeid ogende kat ten reageren al niet meer als kleine vingertjes door de tra lies hun vel beroeren. Op de hekken aanprijzende teksten: "Ik ben Joris, ik ben een en thousiaste kater" en: "Olivier is mtjn naam. Ik geef toe: ik ben te dik. Maar dat komt door de welvaartstaat" De machtige gestalte van Olivier kan maar net in de kattebak. Olivier slaapt Het podium weer: "Dames en heren, mag Uc even uw atten tie. Het zou toch jammer zijn als u op Beestenspul bent ge weest en u komt thuis en moet zeggen: ik heb Ralph Fischer niet gezien". Een paar minu ten later verschijnt Ralph en assistente. Een circusnummer met honden volgt. Het po dium is zo laag en er is zoveel belangstelling dat ik bij thuiskomst moest zeggen: ik heb Ralph Fischer niet gezien. LEIDEN - Wjjkcomité Zeeheldenwijk en speeltuinvereniging Ons Ei land hebben zaterdagmiddag hun gezamenlijk clubgebouw feestelijk heropend. Het gebouw aan de Kortenaerstraat was tot voor kort uitslui tend het domein van Ons Eiland. Met een subsidie voor een speciaal wijkgebouw werd besloten tot. een samenwerking. Het onderkomen van Ons Eiland werd uitgebreid en ook de zaalruimte werd vernieuwd. In goed overleg denken het wijkcomité en de speeltuinvereniging daar wel gezamenlijk van gebruik te kunnen maken. Peter de Graaf, bestuurslid van Ons Eiland, is "in principe wel tevreden over het vernieuwde clubgebouw, al heb je zo meteen in het begin toch altijd nog wel wat wehsen". Met een receptie ("goed bezocht", aldus De Graaf) en een open huis 's avonds ("daar viel de belangstelling ons wat van van tegen") bewees het vernieuwde clubgebouw zaterdag zijn eer ste diensten. het wijkcomité Zeeheldenuijjk poseren trots voor hun vernieuwde ADVERTENTIE LEIDEN - De Stichting Wegloop huis Leiden heeft het afgelopen weekeinde een pand aan de Lan- gebrug gekraakt. Het gaat om een pand dat al enkele jaren leeg stond maar tot voor een half jaar werd gebruikt als opslagruimte. Vijftien vrijwilligers van de stichting zijn nu hard aan het werk geslagen om de ruimte op te knappen. In het pand aan de Langebrug wil de stichting namelijk jongeren gaan opvangen die weglopen uit probleemsituaties, zoals bijvoor beeld ruzie thuis. In de penode dat de jongeren in het wegloop huis verblijven moeten ze zelf naar een oplossing zoeken. Die kan bijvoorbeeld bestaan uit 'op kamers' wonen, in een pleegge zin of in een project begeleide kamerbewoning. De Stichting Wegloophuis Leiden had oorspronkelijk aan de ge meente om een geschikt pand gevraagd. De gemeenteraad be sloot de stichting echter noch fi nanciële middelen noch huisves ting te geven. Omdat de behoefte aan een wegloophuis volgens de stichting erg groot is in Leiden, besloten de vrijwilligers zelf een pand te kraken. LEIDEN - Ronald Plasterk (25) wordt gemeenteraadslid voor de PvdA Hy volgt Geert Dallinga op. die om persoonlijke redenen voor het raadslidmaatschap be dankte. jaar bestuurslid v deling van de party, de laatste tijd als secretaris. Hy was bij de recente verkiezingen voorzitter van de campagnecommissie Plasterk heeft aan de Rijksuniver siteit Leiden biologie gestu deerd Hy is nu werkzaam bij het biochemisch instituut van de RUL. waar hy een promotie-on derzoek doet Kinderfilm In de Kapelzaal van het K&O- gebouw wordt woensdagmid dag de kinderfilm "Het Ezel tje Sabio" vertoond. De film gaat over een ezeltje in Span je. dat allerlei droevige en leuke avonturen beleeft en la ter in het cifcus beroemd wordt. Aanvang half drie. Theosofie Het Theosofisch Genootschap organiseert dinsdagavond een openbare voordracht m In den Bierdeghel II. Nieuwe Rijn 52 i ingang Nieuu straat 45). Sprekers is PJ. Memders die het onderwerp "is er leven na de dood" behandelt Aan vang acht uur. LEIDEN - Een 24-jarige Leide naar heeft by de politie aangifte gedaan van mishandeling. In de nacht van vrydag op zaterdag zag hy naar eigen zeggen hoe twee jongens op hel Stations plein probeerden een fiets stelen Zyn commentaar hierop werd met in dank afgenomen, de jon gens gingen hem te lyf. De man Dep een gezwollen oog en lippen op en bovendien werd een on dertand kapot en een boventand los geslagen LEIDEN Een 19-jarige jongen uit Leiderdorp moest in de nacht van zaterdag op zondag met een hoofdwond en een open been breuk naar het AZL worden ver voerd nadat hy met zyn fiets te gen een personenauto was gere den. Het ongeluk vond plaats op de kruising Voorschoterwcg/Roosc- vcltstraat. De fietse r gaf de 22-ja rige automobilist geen voorrang.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3