tLe/cfeel agenda Zoeken naar grens tussen betaald en vrijwilligerswerk Veel auto's beschadigd Leiderdorpse werkgroep MAANDAG Leiden - Stadhuis, gemeenteraad, 19.30 Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17 film 'Sauve qui peut (la vie) van Jeanj Luc Godard, ma en di om 20 en 22.15 Werklozen Advies Centrum - Breestraatj 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den - Lange Mare 45, 20 uur, tel. 130547. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging! NEE. di van 10-11 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, ama teurfotografie, 20 uur. Leiderdorp - Dorpshuis, postzegelruil- avond, 20 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 24 tot 1 okt door: Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 120136. Apotheek Noord-Hofland, Thorbecke- weg 3, Voorschoten, tel. 762877. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; teL ten i zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. j Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. i 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum,; v.d. Waalslaan, tel. 4641. Burgerlijke stand Ondertrouwd: D.A. van der Ley en J. Philippo, W.A. Mulder en A. Everts, E.j Verhoeven en F.E.A. Blok, A.J.M. Gus-j senhoven en M.R. Vierbergen, J. Der-| nee en E. van Berkel, A.N. Hollebeek en H.C.M. Beekman, L.H.G. Steenvoorden en A.G. Jager, P.N. Ragetlie en A.T.M. du Mortier, B.K. Hodnett en E.A. van IJssel. Gehuwd: F.W. Elfert en M A. Verkade, P.F. Otte en Y.M. Janse, M.J. Grave- kamp en A.M. Lamboo, P.T. Boersma| en J E. Bakker, A.P.N, van Rijn en C.1 Rosier, J.C.G.M. van Nobelen en L. Pe tit, R. Wansiek en W. Pauw, H.E. de Zee en L. Zwart, L.W. Kemp en M.J.M. van Leen, R.C. Bekooij en D.D. de Jager, P.R.D. Stokvis en M.M. de Kramer,! A.P.M. Ruijgrok en E.A. Vilders. Overleden: J.C.L. Huiskamp (1928) man, M. Broekhuizen (1907) vrl., M. van der Hilt (1901) vrl. echtg. van W.H. Vel- ders, J.A. Link (1905) vrl. geh. gew. met A.L. van Nieuwkerk, M.F. Ypma (1949) vrl., J.P. Went (1919) man, J. Guüt (1905) man, D.K. Ouwehand (1907) man, A.H. Klaassen (1949) man, M. van der Steen I (1915) vrl. echtg. van K. Vermeulen,! M.C.J. van Buel (1923) vrl., T. Fakkel (1920) man, C. Trommel (1905) man, G. Verdegaal (1891) man, M. Kool (1911) vrl. echtg. van C.C. van Ingen, C.A. Gul- demeester (1934) vrl. echtg. van W. de Bres, A. Kagenaar (1889) vrl. geh. gew. met H. van Klaveren, A. Koolmees (1886) vrl. G.H. Waaijer (1902) vrl. geh. gew. met A.A. Warmerdam, H.J. Boere- ma (1958) vrl. WARMOND - Een flink aantal au- to's in Warmond is vrijdagnacht zwaar beschadigd. In de Beatrix- laan, de Herenweg en de Baan is vermoedelijk over een aantal au- to!s heengelopen. Verder werd de lak flink beschadigd. De da- ders van de vernielingen die j waarschijnlijk tussen twee en drie uur werden gepleegd zijn niet bekend. De Warmondse rijkspolitie verzoekt mensen die iets gezien hebben zich te mei- den: tel. 10073. LEIDSCH éffi DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor: Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-149441 Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen Voor betaling van Per post 79,70 Jaarabonnement 217,90 Per post 1 307,30 Losse nummers f 0,80 Directie: G. Koopman Hoofdredacteur: A A M. Schuurmans Afscheid van dominee en pastoor Ds. Den Tonkelaar nam gisteren afscheid van Warmond. Op de foto wordt hij toegesproken door burgemeester Hendrickx. WARMOND/LEIDEN - Dominee A.J. den Tonkelaar heeft afgelo pen weekeinde afscheid geno men van de gemeente Warmond. Gistermiddag vond in de her vormde kerk de afscheidsdienst plaats. Een dag eerder kreeg Den Tonkelaar uit handen van burge meester Hendrickx de Ridderor de van Oranje-Nassau. Den Tonkelaar gaat met pensioen en vertrekt naar Geldermalsen. De dominee heeft 3153 maal een kerkdienst geleid, de laatste tien jaar in Warmond. Na afloop van zijn laatste dienst sprak ouder ling-kerkvoogd Heyl hartelijke dankwoorden aan het adres van het echtpaar. Den Tonkelaar zei op zijn beurt dat hij hoopte dat er evenals in zijn vorige gemeenten hechte banden van vriendschap en verbondenheid zouden blij ven bestaan. Zaterdagmiddag was er een afscheidsreceptie, waar Den Tonkelaar koninklijk werd onderscheiden. Pastoor Hoogervorst heeft gister middag in Leiden tijdens een drukbezochte receptie in de zaal van de pastorie van de Sint Pe- truskerk aan de Lorentzkade af scheid genomen van de Sint Pe trusparochie. Aan die receptie ging dit weekeinde al het nodige vooraf. Zaterdagavond een eu charistieviering met het jonge renkoor, gistermorgen een ge zinsmis met het kinderkoor en daarna een hoogmis met het da mes- en herenkoor. Tijdens alle missen sprak hij een speciaal af- scheidwoord. Drs. E.C. Hooger vorst is benoemd tot pastoor van de Sint Matthiasparochie in War mond. De drumband van het organiserende "Tamarco" bezig met hun show. Veel publiek bij concours LEIDERDORP - Onder grote pu blieke belangstelling is zaterdag het nationale muziek- en majo- rettenconcours in Leiderdorp ge houden. In de eredivisie wonnen het trompettenkorps "Prins Bernhard" (Den Haag), de mu ziekvereniging "Excelsior" (Al- blasserdam), de koninklijke mu ziekvereniging "Irene" (Werkendam) en de muziekver eniging "Majella" (Amsterdam) de eerste prijzen. In de eerste en derde divisie wer den geen eerste prijzen behaald. "Prinses Marijke" uit Geldermal sen behaalde in de tweede divi sie een eerste prijs. Het organise rende "Tamarco" won de tweede prijs in de derde divisie. MAANDAG 27 SEPTEMBER 198 Bij de méüorettenwedstrijden ver- j diende "Irene" uit Werkendam de eerste prijs in de tweede divi- sie samen met "Cinderella's" uit Amersfoort. In de derde divisie behaalde "Cinderella's" opnieuw de eerste prijs nu samen met de "Rijntamboers" uit Zoeterwou de. "Tamarco" werd derde. Hoofd- en beenletsel na aanrijding ZOETERWOUDE - Een bejaarde wandelaar uit Zoeterwoude is gistermorgen om elf uur aange reden op de Hoge Rijndijk. De man stak de weg over zonder uit te kijken en werd geschept door een auto die uit Leiden kwam. De Zoeterwoudenaar werd met hoofd- en beenletsel afgevoerd naar het academisch ziekenhuis in Leiden. Vernielingen in Kikkerpolder LEIDEN - Enkele ruiten van een kantine in het sportcomplex De Kikkerpolder zijn in de nacht van zaterdag op zondag vernield. Bovendien werden enkele fles sen kapot gegooid en de flipper kast gemold. Van de dader(s) ontbreekt tot nu toe elk spoor. Geen pardon voor de Orion VALKENBURG/WASSENAAR - Een zestigtal demonstran ten heeft zaterdagmiddag bij het marinevliegkamp Val kenburg onder het motto "Geen pardon voor de Orion" geprotesteerd legen de moge lijke uitrusting van het mari nevliegtuig de Orion met kernwapens. Bij de hoofdin gang van het vliegkamp werd door een van de actie- voersters een heideplantje ge plant. "Dat dit plantje net als de vredesbeweging mag groeien en bloeien", aldus een van de actievoersters in een toespraak. üe demonstratie was georgani seerd door de vrouwen die aan de Wassenaarseweg na bij de vliegbasis het Vrouwen Vredekamp Valkenburg heb ben ingericht. In de toe spraak die voorafging aan het "aanbieden" van het plantje, werd erop gewezen dat ondanks alle bezuinigin gen die de regering voor de komende jaren heeft aange kondigd, defensie buiten schot blijft. Voor de hoofdingang van het marinevliegkamp demonstreerden zaterdagmiddag een zestigtal mensen tegen de mogelijke bewapening van het marinevliegtuig de Orion met kernraketten. LEIDERDORP - Na een aarzelend begin vlak voor de zomervakantie is de werkgroep die vrijwilligerswerk voor langdurig werklozen wil vinden in Leiderdorp goed op gang gekomen. Begin november zullen de eerste projecten aan de langdurig werklozen wor den aangeboden. De taak van de werkgroep beperkt zich tot voorlichting en bemidde ling. Het doel van de werkgroep is de langdurig werklozen een zinvolle tijdsbesteding te geven, zodat de gevolgen van de langdurige werkloosheid enigszins opgevangen kunnen worden. Werk is er genoeg. Na de eerste be richten kwamen verenigingen en instellingen zich al melden. De vraag of al dat werk ook geschikt is voor de werklozen moet nog beantwoord worden. De werk groep wil in eerste instantie vrij willigers geen werk dat eigerjlijk door een betaalde kracht gedaan moet worden, laten verrichten. De vraag is echter waar de grens ligt tussen vrijwilligers- en be taald werk. Die vraag is door de werkgroep nog niet beantwoord. Het uiteindelijk doel is de langdu rig werkloze een "zinvol be staan" te geven Dilemma "Er komt een man op mijn afdeling en die loopt met lede ogen rond. Elke week zegt die: geef mij een papierprikker en een schoffel, zodat ik de rommel kan oprui men en de perken kan wieden. Dat kan nog niet, want het is be taald werk. Maar die man doet wel steeds uitdrukkelijk die wens. Dat is de moeilijkheid". Ambtenaar Mul van de afdeling so ciale zaken in de gemeente Lei derdorp, die samen met de WD- fractievoorzitster Huigen op dit door Henny van Egmond moment de werkgroep vormt, schetst het dilemma. "Waar leg je de grens? Je hebt aan de ene kant mensen die werkloos zijn en niets kunnen doen en aan de andere kant worden subsidies in getrokken als gevolg van bezui nigingen, waardoor werk niet uitgevoerd wordt. In hoeverre is het dan reëel zo'n plaats op te la ten vullen, terwijl het eigenlijk betaald werk is? Wij zijn daar nog niet uit. Straks moeten we afwegen wat wel en niet kan. Als er iemand bij je komt en zegt: Goh, wij hebben een pand, dat willen we restaureren, heb je ie mand die kan helpen? Dat is heel duidelijk over de grens". Het is de bedoeling dat er binnenkort een commissie ingesteld wordt die alle aanvragen om vrijwilli gers gaat beoordelen. In die com missie zouden behalve de werk groep ook langdurig werklozen en de vakbonden zitting moeten hebben. Voorlopig zijn er wel enige richtlij nen opgesteld. Het vrijwilligers werk mag niet worden verricht in een bedrijf of onderneming, niet bij een instelling die subsi die krijgt voor loonkosten van de werkzaamheden, niet als het door een betaalde kracht wordt of zou kunnen worden gedaan en niet als het een bedrijfsmatig ka rakter heeft. Verder moet het werk op korte termijn beëindigd kunnen worden en moet het tij delijk zijn. Vooral de richtlijn dat het werk niet door een betaalde kracht wordt of zou kunnen wor den gedaan roept nogal wat vraagtekens op. Al het werk kan namelijk door een betaalde kracht verricht worden, behalve als er geen geld voor is. Contract Erg belangrijk bij vrijwilligers werk is de duur. Het mag niet te lang duren, omdat een werkloze zich niet kan binden. De werklo ze moet namelijk wel op zoek blijven naar 'echt' werk. Toch kan het niet vrijblijvend zijn. "Een vrijwilliger en de instelling of vereniging waar die werkt hebben rechten en plichten. Dat merk je ook als er werk wordt Huigen (links) en Mul: "We willen stap-voor-stap verder gaan". aangeboden. De verenigingen en instellingen willen graag dat er vaste afspraken worden gemaakt naar beide kanten toe", vertelt het raadslid Huigen, die voorzit ster is van de werkgroep. De af spraken moetep via een contract geregeld worden. Er zijn geen sancties bij overtreding van de gemaakte afspraken, het zal een soort herenafspraak worden. Huigen: "De waarde van het con tract is dat als je je niet aan de afspraken houdt je het jezelf on mogelijk maakt ooit nog eens in het vrijwilligerswerk aan de slag te komen". Volgens Huigen en Mul zal er zeker bij de langdurig werklozen veel belangstelling bestaan voor het vrijwilligerswerk. Op de afdeling sociale zaken van Leiderdorp wordt er vaak gevraagd of de ge meente geen baantje weet. Ver der is het probleem van langdu rig werkloosheid de laatste jaren veel groter geworden. In Leider dorp zijn nu zo'n 450 werklozen en een evengroot aantal wao'ers. Mul: "Het totale potentieel is zo'n duizend mensen. We richten ons in eerste instantie op de werklozen. Die kennen we, de wao'ers niet. Maar als die zich bij wijze van spreken spontaan mel den dan kunnen ze meedoen". En Huigen vult aan: "We willen zo stap voor stap verder gaan". Het vrijwilligerswerk is bedoeld voor mensen die langdurig werk loos zijn. In de praktijk betekent dat ongeveer zes maanden. "Het belang van die man of vrouw eist dat op dat moment wat gaat ge beuren om de sociaal-maat schappelijke gevolgen van de werkloosheid op te vangen. De eerste maanden van de werk loosheid hebben ze nog wel wat te doen. Maar na een aantal maanden zijn de klusjes in huis ook allemaal gedaan", aldus Mul. Huigen: "Eind oktober zijn we zover dat we projekten hebben die we aan kunnen bieden aan de mensen. In november kunnen we van start gaan met bemidde len. De vraag of werklozen be hoefte hebben aan dergelijk werk hebben we bewust nog niet gesteld om geen valse verwach tingen te wekken".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2