5 T Spijkenisse dwingt Quick Boys 'kegelt' beneden het niveau Ritme RCL grondig verstoord: 4-2 Lisse mist winst op 'n seconde na Noordwijk kweekt moraal Katwijk deelt opnieuw 1-1 de juiste uitslag Ter Leede moet punt prijsgeven MAANDAG 27 SEPTEMBER 1982 IJSSELMONDE - Voor FC Lisse had de scheidsrechter zater dag best iets eerder mogen affluiten. Immers, in de allerlaat ste seconde van het duel met De Zwervers zag Lisse hun gast heren alsnog op gelijke hoogte komen, 1-1. Verdiend, dat wel. Maar toch, met iets meer geluk had de Talsma-elf zijn tweede overwinning binnen gehaald. De trainer kan zich in ieder ge val troosten met de wetenschap dat er tenminste weer ge knokt werd door z'n mannen. Een revanche voor de matte vertoning van vorige week. Met de, lange tijd door blessures gekwelde, Sjoerd Boot en Peter van Werkhoven in de ploeg voor de niet fitte Arie Schalk en Hans Westgeest (vakantie) ging Lisse goed uit de startblokken. Scho ten van Ruud Bröring en Frans van der Laan konden .doelman Van Dijk echter niet verschal ken. Tot meer acties liet De Zwervers hun gasten niet ko men. De ploeg uit IJsselmonde nam het heft in handen en na een kwartier kroop Lisse door het oog van de naald: nonchalance in de verdediging bracht De Keizer in riante positie. Zijn uithaal mis te echter precisie en ging juist voorlangs. De Zwervers bleef ko men, mede omdat het midden veld van Lisse teveel ballen bij de tegenstander inleverde. Echt gevaarlijk konden de gastheren niet worden, al had Lisse geluk dat Jaap Lingbeek zijn eigen keeper net niét passeerde en Les lie Esajas het enige foutje van de weer uitstekend keepende Nico Groeneweg niet afstrafte. Na de rust drong Lisse sterk aan. Tot scoren kwam de ploeg voor alsnog niet. Een kopbal van Ruud Bröring verdween in han den van de keeper terwijl Jan van Slooten tè verbaasd was om de plotselinge kans te verzilve ren. Na een half uur was het wél raak. Een via Peter van Werkho ven en Peter Schalk prachtig op gezette aanval werd door Ruud Bröring fraai afgerond: staande op de achterlijn wist hij de bal toch nog in het doel te werken, 0-1. Vijf minuten later leek Jan van Slooten de strijd te gaan beslis sen. Mooi lobde hij de bal over de uitgelopen Van Dijk. Met een mi raculeuze achterwaartse sprong graaide deze de bal toch nog uit de lucht. Hij kondigde daarmee het slotoffensief aan van De Zwervers. Nico Groeneweg wist tweemaal redding te brengen, maar ook hij was kansloos toen Leslie Esajas via binnenkantpaal doel trof. De enige die daarna nog in actie mocht komen was de scheidsrechter.... Zwart Wit 28 blijft niet achter ROTTERDAM - De 0-0 uitslag suggereerde een vreedzame stemming op het Rotterdamse sportpark 'De Vaan', maar in werkelijkheid botsten Quick Boys en vooral Zwart Wit '28 bij herhaling met de reglementen. De collectieve greep naar de noodrem bracht de in theorie boven-modale zaterdagontmoeting vrijwel tot stilstand. Een waslijst van over tredingen scoorden beide partijen, die hun strijd om de punten al te zeer met het mes op tafel uitvochten. Wim Guyt (6) is de bal zoek. die door de Hoekse Boysspeler verkeerd is geraakt en niet de gewenste richting uitgaat. KATWIJK Katwijk is ook in de derde competitie-wedstrijd op een 1 1 stand blijven steken. In de ontmoeting met Hoekse Boys toonden de bezoekers vóór rust het meeste initiatief. De Katwijkse defensie gaf echter weinig kansen weg. Een te zachte terugspeelbal van Guidi van der Bent leidde de 0—1 in. Jan Warbout onderschepte de bal alert en tikte eenvoudig binnen. In de tweede helft pakte Katwijk de zaken energieker aan. Het samenspel was veel beter verzorgd en gesteund door het middenrif oefende de formatie van trainer Huguenin veel meer druk uit. Twintig minuten voor het einde leverde dat de gelijkmaker op. Peter van der Boon pas- ste op maat naar Amerik van Duyvenvoorde, die de bal met een prach tige volley tot 1-1 verlengde. Hoekse Boys liet zich door die treffer echter niet van de wijs brengen. In de resterende speeltijd ontwikkelde zich een gelijkopgaande strijd, waaruit geen winnaar tevoorschijn rolde. Zwart Wit '28 en Quick Boys. in po tentie twee met een redelijke techniek uitgeruste elftallen, zochten zaterdag voor de veran dering hun heil in werkvoetbal. Bepaald geen schande, maar de voetballers bleken zozeer gebio logeerd door het begrip 'werk', dat ze het onderdeel 'voetbal' te vaak vergaten. Het zou te ver gaan om te stellen dat bewust werd gegrepen naar harde middelen; ook na de zo veelste overtreding susten de he ren de gemoederen met een vriendelijk schouderklopje. Maar toch, een wed strijd frag ment duurde zelden of nooit lan ger dan zestig seconden. Na een dergelijk tijdsbestek moest er onherroepelijk iemand worden teruggefloten, die over de schreef was gegaan. Ontsierd door de talrijke dooie momenten kelderde de amusementswaarde van Zwart Wit '28-Quick Boys naar ondermaats niveau. Als er al een winnaar uit deze 'ke- gelpot' had moeten komen, dan zou Quick Boys de meeste rech- NOORDWIJK - Schielijk dro pen de Heerjansdam-spelers het veld af. De 6-1 nederlaag tegen Noordwijk loog er niet om. Het moge duidelijk zijn wie er dan recht van spreken heeft. Toch zeggen die cijfers ook niet alles. Wat namelijk als gedurende die eerste mi nuten na de hervatting in plaats van de 2-1 de even logi sche 1-2 op het scorebord zou zijn verschenen? Best moge lijk dat dan Heerjansdam aan een klein voetbalfeestje had mogen beginnen. Nu Noordwijk zo riant aan het langste eind trok, zou dat weieens van groot psycholo gisch belang voor de verjong de Buter-equipe kunnen zijn. Zo'n 6-1 kweekt altijd mo raal, vooral omdat Heerjans dam niet de eerste de beste was. De 4-1 winst die deze ploeg vorige week op Baren- drecht behaalde, sprak boek delen. De Maaskanters blij ken na hun afdaling naar de tweede klasse (drie jaar gele den) het klassieke "lange ha- Kopfestijn tegen Heerjansdam: 6-1 len, snel thuis"-voetbal inge ruild te hebben voor een tak- tisch en technisch goed ver zorgd spelconcept. Het Heer jansdam "nieuwe stijl" plukt daar nu de vruchten van. Een gewaarschuwd Noordwijk ging dan ook voorzichtig uit de startblokken. Via een vier- mans middenveld werden al te grote risico's vermeden. Trainer Piet Buter over deze aanpak: "Het is de bedoeling dat Timo Gerlof en Jan-Wil lem Bogers vanaf het ver sterkte middenrif beurtelings naar voren gaan. Gooien we alles op de aanval, dan moe ten de beide backs voor extra aanvallende impulsen zor gen". In defensief opzicht zat het bij Noordwijk in elk geval goed in elkaar. Hoe inventief Heer jansdam, met Houweling als spelmaker, de aanvallen ook trachtte op te zetten, het kreeg geen poot aan de grond. In het centrum ont fermde Siem van Beveren zich over de spits Visser, waarmee een lastige angel adequaat werd lamgelegd. Laatste man Anton Marijt speelde bovendien een soe vereine partij. Voorin kon Noordwijk echter, ondanks een licht veldoverwicht, geen vuist maken. Jan-Willem Bo gers verzond weliswaar goe de passes, maar Klaas Vink en Gert-Jan Bakker kregen te weinig steun om gevaarlijk te kunnen worden. De 1-0 kwam dan ook vrij on verwacht. Bogers lepelde de bal in de 30ste minuut vanuit een corner precies op het hoofd van Timo Gerlof, die goalie Kopenecki het nakij ken gaf: 1-0. Prompt werd Heerjansdam gevaarlijker, hetgeen na tien minuten tot de gelijkmaker leidde. Op het randje van buitenspel lobde Houweling de bal over de uit gelopen Dortmundt heen, waarna Visser de bal voor het intikken had: 1-1. Even wan kelde Noordwijk, toen op slag van rust Van de Berg de bal na een fraai opgezette combinatie precies langs het verlaten Noordwijk-doel schoof. \Ta de rust wist Heerjansdam die lijn in eerste instantie vast te houden. Tot het mo ment dat Timo Gerlof na ze ven minuten de bal wederom met het hoofd in de touwen joeg: 2-1. Toen was het met de "groenen" gedaan. Het pu bliek smulde, de ene fraaie Noordwijk-aanval volgde op de andere. In de 61ste minuut was het Gerlof die, na verlen gen door Jos Smits, nog maals met het hoofd de roos trof: 3-1. Kort daarop voerden John Marijt (strafschop nadat Klaas Vink was gevloerd) en Klaas Vink (ook al met een kopbal) de marge naar 5-1 op. Tien minuten voor tijd maak te invaller Jaap Oosterum (voor Sjaak Sluys) het kop festijn compleet. Met een snoekduik rondde hij een voorzet van Bogers fraai af: 6- 1. Piet Buter bleef er realis tisch onder: "Volgende week de streekderbv tegen RCL, dan ligt het allemaal weer heel anders". RUUD DOBBELAAR ten op die titel hebben gehad. De Katwijkers verschenen in elk ge val meer voor het doel van Zwart Wit '28-goalie Cees van der Endt dan de Rotterdammers in de buurt van doelman Theo Guyt. De strakke, gedisciplineerd uit gevoerde mandekking van Teun van der Plas, Freek Rienks en Leo van Delft stond er borg vopr dat de gereputeerde aanvals- krachten Cees de Leeuw (ex-Ex- celsior; ex-Xerxes), Bert Hooyer (oud-ACV) en Peter Nipius (ook al afkomstig van Xerxes) amper in het stuk voorkwamen. Zó de bal rolde, ontdekten Kees van Rooyen en in sterkere mate Martin van der Plas nogal eens lekken in de afweer van de thuis ploeg. Na tien minuten kopte Kees van Rooyen bijvoorbeeld rakelings naast na een corner van Martin van der Plas. moest Zwart Wit-doelman Van der Endt een kopbal van diezelfde Van Rooyen de doortocht naar het doel beletten en noopte Mar tin van der Plas de Rotterdamse sluitpost met een vrije schop tot een fraaie redding. Het mooiste uitzicht op een doelpunt kreeg de tegenvallende Arnold Boers na voorbereidend werk van Jo- han Jonker en Martin van der Plas. Met alleen Van der Endt nog voor zich faalde de vroegere rechterspits van Katwijk. Zwart Wit '28 was niet bij machte na rust de accenten te verleggen. Ook in de tweede periode ont snapte de ploeg van Coen Nieuwstraten ternauwernood aan een negatieve score. Zeker in de 55ste minuut, toen Martin van der Plas om doelman Van der Endt kapte, maar rechtsback Cor Buys op de lijn ontwaarde. De flegmatieke schutter van Quick Boys trof daarna nog de buiten- RIJNSBURG - Na een sterke competitiestart tegen Zwart Wit '28 (2-1) en Vitesse Delft (0-5) kwam Rijnsburgse Boys in zijn tweede thuiswedstrijd niet ver der dan een puntendeling met Spijkenisse (1-1). Een uitslag, die mede gezien het verrassend posi tieve spel van de bezoekers, als terecht beschouwd kan worden. Daar, waar Spijkenisse in het verleden bij uitbeurten met één hooguit twee spitsen opereerde, stuurde trainer Freek van der Lee zijn mannen in een zuivere 4-3-3 formatie de wei in. De thuisclub stelde hier zijn gebrui kelijke, aanvallend ingestelde 4- 4-2 tactiek tegenover, zodat het talrijk opgekomen publiek een leuke, open strijd kreeg voorge schoteld. De openingsfase was ontegenzeg gelijk voor aanvoerder Jack Ma- nuputty en zijn mannen. Het enorme loopvermogen van beide vleugelverdedigers Johan de Kroon en Martin Toet deed de gasten uit Spijkenisse naar adem snakken en vooral op de rechter vleugel, waar linkerspits Bram van Rij zijn verdedigende plich ten schromelijk verwaarloosde, volgde de ene goede combinatie de andere leuke aanvalsopzet op. Echt uitgespeelde kansen lever de dit alles vooralsnog'niet op en zoals zo vaak kwam de eerste doelrijpe mogelijkheid aan de andere kant. Op aangeven van middenvelder Evert Trouw waagde rechterspits Reijnier Ketting een half-volley, die maar net voor het doel van Henk van Voorbergen langs ging. Een merkwaardige botsing in de vijftiende minuut tussen Hans Groot en Arie van Dijk, zonder dat de bal ook maar in de buurt was, blesseerde laatstgenoemde dusdanig, dat Ruud van der Voort hem moest komen vervan gen. Zonder edhte openingen te vinden bleef de thuisclub het beste van het spel houden. Het veelvuldig opkomen van beide vleugelverdedif ?rs leverde niet zoveel rendeme it op als in de be ginfase, enerzijds doordat de lan ge pass te onnauwkeurig was, anderzijds doordat de snelheid van handelen te traag was. Daar naast bleef Spijkenisse goed ge groepeerd verdedigen, zodat doelman Willem Veerman nau welijks handelend behoefde op te treden. Rond de veertigste minuut begon Johan de Kroon (jammer dat zijn voorzetten met het linkerbeen niet doorkomen) aan een uitste kende solo op de linkervleugel. De bal belandde bij Peter Hoge- woning, die Marcel van der Blom op maat bediende. Van der Blom, tot dat moment zelden op vallend, maakte de bal schitte rend dood tussen drie verdedi gers van Spijkenisse in en scoor de zeer beheerst (1-0). Na de rust bracht Van der Lee Ton van Gils voor Robert de Heer. Van Gils ging linkervleugelver dediger spelen en Hans Groot schoof op naar het middenveld. De wissel deed de gasten zich- baar goed en steeds nadrukkelij ker zochten zij de aanval, het geen na een kwartier spelen re sulteerde in een schitterende ge lijkmaker. Aanvoerder Arend Buvens bracht de bal hoog in het geelzwarte strafschopgebied, waar spits Cor Barendregt zijn eerste kopduel won van Gé Per- fors. Bram van Rij bedacht zich geen moment en schoot de terug- gekopte bal kiezelhard achter Henk van Voorbergen (1-1). De strijd werd vervolgens wat grimmiger en arbiter Cameron, bezig aan zijn laatste seizoen, trad onvoldoende op tegen pro vocerende handelingen van Ba rendregt en Ketting. Rijnsburgse Boys nam het initiatief weer vol ledig over, maar was overijverig, wat veel balverlies en misver standen tot gevolg had. Halver wege de tweede rondgang gaf Peter Hogewoning, Marcel van der Blom opnieuw een kans. De centrumspits schoot listig in, maar helaas voor hem en zijn ploeg verdween de bal net naast het vijandelijke doel. Doelman Veerman tenslotte deed de juiste uitslag op het scorebord terecht komen. Vijf minuten voor tijd redde hij schitterend op een prachtig schot van de weer ver opgerukte Johan de Kroon. JAN VAN DUYN De Spijkenisse-verdediger zet Henk Merbis de op de plaats. Martin van der Plas - flegmatiek - V kant van de paal, terwijl zijn ver vanger Fred Eysberg in blessure tijd de bal na een foutieve terug speelbal van libero Dries Kroes voorlangs mikte. Scheidsrechter Van der Velde, af komstig uit Vlissingen. zat op dat moment al lang en breed in de kleedkamer. De man. die de namen van Peter Nipius en de weer hardwerkende gatcnvuller Gert Ouwersloot noteerde, had zich halverwege de tweede helft verstapt. Bij de minutenlange verzorging van Zwart Wit-verzor- ger Leo Vos vond hij geen baat. zodat hij de fluit aan grensrech ter Snaterse moest overdragen. Piet Wolffenbuttel, oud-scheids- rechter en aanwezig als mede werker van een voetbalweek blad, vulde met overgave de ont stane leemte langs de lijn. De tot arbiter gebombardeerde Snaterse bracht de chaotische wedstrijd tot een correct einde, zij het dat hij naliet de Zwartwit ters Lemmens, Van Keulen, Ja cobs en Buys (dit kwartet ver greep zich aan respectievelijk Martin van der Plas, invaller Frank van der Kley, Johan Jon ker en Huug Aandewiel) op de bon te slingeren. GERARD VAN PUTTEN SASSENHEIM Ter Leede heeft in de laatste minuten van het duel met 's-Gravehzande de volle winst uit handen moeten geven. Het werd 1-1 Ter Leede had het met name voor rust zwaar te stellen met de West landers Aan Sassenheimse zijde vlotte niets, totdat na een half uur spelen Nico Bakker zijn ploeg aan de leiding hielp 's- Gravcnzande maakte een aange slagen indruk en Ter Leede ver overde een duidelijk veldover wicht. Desondanks lukte het niet om daar in cijfers gebruik van te maken. Na de hervatting maakten beide kemphanen geen boste beurt, 's- Gravenzande toonde zich iets doortastender, maar veel gevaar kwam niet uit hun daden voort. Tot kort voor het einde bleef het een bloedeloze vertoning, waarin Ter Leede te vroeg dacht met de punten te gaan strijken De Westlanders forceerden twee minuten voor het eindsignaal een hoek schop Ih< r p oor het doel geplaatste bal werd door Jan van Gemcrdcn feilloos in het doel gekopt: 1-1. Ter Leede toonde vervolgens nog wel de goede wil door achter de volle winst aan te jagen, maar zo als ook daarvoor al het geval was, ontbrak het in de voorste Ign aan de nodige daadkracht en fantasie om de samengepakte Westlandse verdediging in sencus gevaar te BARENDRECHT - De logische gang van zaken bij RCL is grondig verstoord. De Leiderdorpse Racing krijgt al vroeg in deze competitie op zijn brood, waar vo rig jaar eigenlijk niemand rekening mee wilde houden. Toen was alles kernge zond binnen het krappe spelersbestand van Theo de Waard, van begin af aan liep alles op rolletjes. Nu lijkt direct de nood hoog omdat met Bdb van Bohe- men (blessure) een belangrijke pion is weggevallen. Dat gemis doet zich pijn lijk voelen. Tegelijkertijd moet De Waard constateren dat in de laatste linie het centrale duo Ruis/Haneveld niet de glans uitstraalt van een jaartje geleden. De Waard liet zaterdagmiddag tegen Ba- rendrecht Cees Ruis zelfs uit de basis en plantte Thijs Bruna als laatste man neer. "Schuiven met spelers betekent slechts dat het probleem wordt verlegd", luidde na afloop de conclusie van de oefen- meester. Na een merkwaardig partijtje voetbal moest RCL de tweede achter eenvolgende nederlaag büschrijven: 4-2. Barendrecht vond een op alle fronten kwetsbaar RCL tegenover zich. De ver houdingen zijn scheef getrokken. Vorig seizoen was Van Bohemen de eerste schakel in de Leiderdorpse aanvalsop zet en stippelde hij met Van der Bijl, geassisteerd door opkomende man schappen, de juiste lijn uit. In het eerste kwartier trachtte Van der Bijl in zijn eentje nog wel de impulsen te stroomlij nen. Regelmatig haalde hij de bal bij goalie Van der Heiden op, maar er vloei de weinig rendement uit zijn acties. Zel den kregen zij het juiste vervolg. Baren drecht, zeker geen wonderploeg. drong de Leiderdorpers automatisch terug. Na een kwartier peuteren, haalde Peter van Veelen de wond in de RCL-defensie ("Gatenkaas", noemde De Waard) open. Thijs Bruna hield de enige dreigende spits binnen de beruchte lijnen enigs zins onbeholpen van een passceractie af en Van Veelen kreeg van scheidsrechter Mebius waarom hij vroeg: strafschop. Bas Hokke maakte af (1—0). Drie minu ten later werkte Van Veelen zich in een rechtstreeks duel feilloos langs Bruna en liet Van der Heiden met een serie schijnbewegingen kansloos: 2-0. RCL kreeg de tijd langzaam van de blik semslag te herstellen, maar kon niet krachtig orde op zaken stellen Het ver trouwen was geschonden en de overtui ging was weg Terwijl Heemskerk voor rust helemaal buiten beeld bleef, maak te Van Gemerden niet de indruk veel zin te hebben. De linkervleugel, waar Jeffrey de Vos de open gevallen plek van Bruna innam, was lam. De Vos bleek nog duidelijk te licht voor het eer ste klasse-werk. De ge-eikte pogingen van Kamminga en Siera om als opko mende vlcugelverdediger bressen te slaan, liepen op niets uit omdat het com binatie-werk slecht was verzorgd Veel meer dan een licht veldoverwicht zat er derhalve niet in voor RCL. Was Van Veelen voor Barendrecht aan de bal. dan verkeerde het direct in groot ge vaar. Hij gaf na een half uur Ben Ruter de kans RCL definitief terug te wijzen, maar deze mikte in ideale positie tegen de paal. De opluchting was groot toen Van Gemer den vlak voor rust. na voorbereidend werk van Van Doeselaar. raak onver wacht raak prikte (2-1). Met na de pau ze Ruis (voor De Vos) en Bruna weer op hun vertrouwde stekkie leek RCL terug in de race. Wel deelde Hokke reeds na twee minuten met zijn fraaie 3-1 een morele tik uit. maar vroegtijdig kreeg RCL dankzij Heemskerk opnieuw aan sluiting. Hy kopte na een kwartier een voudig een vrije trap van Kamminga in: 3-2 In het verlengde daarvan lag do gelijkma ker. Het werd verschrikkelijk onrustig voor het doel van Pierre Schcffers. waar het vol was en de fantasie arme Leider dorpse aanval verstrikt raakte Heems kerk. Van Gemcrdcn en Kamminga bonsden vergeefs aan Barcndrechter Klepke had aan de andere kant meer succes, veel meer ruimte ook en vuurde hard in dc benedenhoek 4-2. Van Gemerden sloopte de laatste Leiderdorpse krachten en illusies door tien minuten voor het einde een straf schop, na hands van Van Leeuwen, on zuiver en zacht in Schcffers armen te spelen GERARD HAVERKAMP

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15